Vasario 28d. Sekmadienis

Kraujavimas

Kraujavimas

Kraujavimas - tai pagrindinis visų žaizdų simptomas, kurio stiprumas priklauso nuo to, kokios kraujagyslės yra pažeistos, ir nuo jų pažeidimo laipsnio.

Kraujavimas gali būti:

Kapiliarinis. Sužalojamos pačios smulkiausios kraujagyslės-kapiliarai. Tai negausus kraujavimas, primenantis lengvą rasojimą. Jis dažniausiai pasitaiko nubrozdinus odą. Šis kraujavimas nėra pavojingas, nes kraujas greitai sukreša ir kraujavimas per kelias minutes sustoja.

Arterinis. Iš pažeistos vietos stipriai kraujuoja, neretai- stipria srovele ar čiurkšle. Tai labai pavojingas kraujavimas, nes jei pažeista stambesnė arterija, žmogus per kelias minutes, jam nesuteikus pirmosios pagalbos, gali mirtinai nukraujuoti. Arterinis kraujas yra šviesiai raudonos spalvos, kadangi yra įsotintas deguonimi (tuo skiriasi nuo venomis tekančio kraujo).

Veninis. Priklausomai nuo pažeistos veninės kraujagyslės dydžio, kraujavimas gali būti mažesnis ar gausesnis. Paprastai, pažeidus veninę kraujagyslę, kraujas teka srovele, be to,  kraujas yra tamsesnis (tuo skiriasi nuo arterinio kraujavimo).

Vidinis (parenchiminis). Tai kraujavimas iš pažeistų vidaus organų: blužnies, kepenų, plaučių, inkstų ir t.t. Kraujavimas yra pavojingas tuo, kad dažniausiai yra slaptas (nematomas). Šis kraujavimas dažniausiai pasitaiko šautinių ir durtinių žaizdų atvejais. Jį galima įtarti, kai žmogus ima staigiai blykšti, staiga krenta kraujospūdis, padažnėja pulsas, atsiranda staigus silpnumas, dažnai žmogus praranda sąmonę.

Mišrus. Kai pažeista daug kraujagyslių, gali atsirasti gana gausus kraujavimas tiek į išorę, tiek vidinis. Kraujuoti gali gana gausiai.

Gydymas

Turime stabdyti kraujavimą:

Jei tai kapiliarinis kraujavimas- būtina uždėti sterilų tvarstį, o žaizdos kraštus patepti dezinfekuojančiais tirpalais, kad apsisaugotume nuo mikroorganizmų patekimo į pačią žaizdą.

Jei tai arterinis kraujavimas- pirmą pagalbą būtina suteikti labai greitai. Būtina naudoti timpą ar iš audeklo pasidarytą varžtą užspaudžiant (suveržiant) ranką ar koją virš žaizdos. Varžtas turi užspausti kraujagyslę taip, kad žemiau žaizdos neapčiuoptume pulso, t.y., kad žemiau žaizdos nustotų tekėjęs kraujas. Pageidautina, kad varžtas būtų uždėtas toje vietoje, kur yra tik vienas kaulas, nes tada kraujagyslė geriau užspaudžiama, bet greitai veikiant tai nėra labai svarbu- svarbiausia sustabdyti kraujavimą. Tarp odos ir varžto patartina padėti audinio skiautę, kad  kiek įmanoma mažiau būtų traumuojami audiniai. Uždėję varžtą, nepamirškime užfiksuoti laiko, kadangi audiniai be kraujotakos gali būti ne ilgiau kaip 2 valandas (o ypač karštą dieną), taip išvengsime papildomų komplikacijų. Nukentėjusį būtina kuo skubiau transportuoti į gydymo įstaigą, kur jam bus suteikta kvalifikuota pagalba. Jei transportavimas trunka ilgiau kaip 2 valandas, būtina atleisti varžtą ir po 2-3 min. vėl sustabdyti kraujavimą bei atžymėti naują laiką. Visiškai arterinis kraujavimas gali būti sustabdytas tik operuojant ligonį.

Jei tai veninis kraujavimas- būtina steriliu tvarsčiu užspausti žaizdą, prieš tai jos kraštus sutepus dezinfekuojančiu tirpalu (5% jodo  ar briliantinės žalumos tirpalu), kad apsaugotume nuo infekcijos patekimo į žaizdą. Tvarstis turėtų būti spaudžiamasis- ant žaizdos dedamas sterilus tvarstis, virš jo marlės ar vatos kelių sluoksnių paketas, po to sutvarstoma. Tik tokiu būdu mes sustabdysime veninį kraujavimą.
Jei įtariame, kad tai vidinis kraujavimas, žmogus kuo skubiau vežamas į artimiausią gydymo įstaigą, nes uždelsus gali mirtinai nukraujuoti. Realią medicinos pagalbą galima suteikti tik kuo skubiau operuojant ligonį.

Jei kraujavimas yra mišrus- derinti visus anksčiau minėtus pagalbos būdus ir kuo skubiau nukentėjusį žmogų transportuoti į gydymo įstaigą.


Odos ligos


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9