Gegužės 25d. Trečiadienis

Skarlatina

Skarlatina yra ūminė infekcinė alerginė liga, kuri pasireiškia angina, smulkiu rausvu odos išbėrimu ir bendra organizmo intoksikacija.
Skarlatinos sukėlėjas yra hemolizinis streptokokas, kuris gali sukelti įvairią pūlingą infekciją, rožę ir kt., todėl infekcijos židinyje gali šių ligų pasitaikyti. Kad vaikas susirgtų skarlatina, būtina organizmo sensibilizacija, todėl dažniausiai prieš skarlatiną ligonis būna persirgęs angina ar turi kitų infekcijos židinių. Dažniausiai serga vaikai nuo 2 iki 8 metų. Užsikrečiama lašiniu būdu nuo sergančiųjų ar bakterijų nešiotojų, galima užsikrėsti per pieną ir jo produktus.
Inkubacinis periodas trunka nuo keletos valandų iki 12 dienų. Liga prasideda ūmiai karščiavimu, galvos skausmu, pykinimu, kartais ligonis vemia, skauda pilvą. Visada kartu būna angina. Ligos pradžioje ant liežuvio yra apnašų, vėliau jis pasidaro raudonas. Išbėrimas atsiranda praėjus 12-24 vai. nuo ligos pradžios. Pirmiausia išberia kaklą, o po to ir visą kūną. Veidas lieka neišbertas, tik būna ryškiai raudonas, o nosies-smakro trikampis - pabalęs. Lengvais atvejais išbėrimo gali nebūti. Po kelių dienų visi ligos reiškiniai praeina, tik smulkiai šerpetoja oda, o delnų ir padų - lupasi. Šiuo metu dažniau pasitaiko lengvos, be išbėrimo ir didelės intoksikacijos skarlatinos formos.
Skarlatinos komplikacijos gali pasireikšti 3-5-tą ligos dieną: limfmazgių, vidurinės ausies uždegimas, sinusitas, pneumonija. Vėlyvos komplikacijos susijusios su organizmo sensibilizacija ir pasireiškia 3-5-tą ligos savaite nefri¬tu, reumatiniais susirgimais. Komplikacijos daugiau priklauso nuo gydymo racionalumo ir organizmo reaktyvumo, o ne nuo ligos sunkumo.
Priešepideminės priemonės. Ligonis izoliuojamas ligoninėje, vėliau - namuose, vaikų įstaigose skiriamas 10 dienų karantinas, atliekama dezinfekcija. Nuo skarlatinos skiepų nėra.

Tymai. Tymai - tai ūminė infekcinė liga, kuriai būdingas kvėpavimo takų ir akių gleivinės uždegimas, dėminis-papulinis odos išbėrimas ir bendra intoksikacija.
Tymus sukelia virusas, aptinkamas sergančiųjų nosiaryklėje, akių sekrete ir kraujyje. Išorėje virusas greitai žūva. Užsikrečiama tik nuo sergančio žmogaus lašiniu būdu (virusų nešiotojų nebūna).
Inkubacinis periodas - 9-21 diena. Liga prasideda temperatūros padidėjimu iki 38-40° C, galvos, krūtinės, pilvo skausmais, sloga, kosuliu. Akių gleivinės parausta, akys traiškanoja, bijo šviesos. Dažnai jau antrą ligos dieną skruostų, lūpų gleivinėje, ant dantenų atsiranda baltos smulkios dėmelės, lyg kruopelės iškilusios paraudusiame paviršiuje - tai Kopliko dėmelės (tipiškas tymų požymis). Katariniai reiškiniai trunka 3-5 dienas, po to prasideda odos bėrimas. Berti pradeda už ausų, išberia visą veidą, kaklą, vėliau - liemenį ir galūnes (veido išbėrimas tada jau nyksta). Išbėrimui pranykus, visame kūne atsiranda rusva pigmentacija. Temperatūra sunormalėja, gerėja savijauta, mažėja kosulys, ligonis sveiksta. Kartais tymai komplikuojasi: gali atsirasti plaučių uždegimas, stomatitas, laringitas, ausų, limfmazgių uždegimas. Persirgusieji įgyja imunitetą
Profilaktika ir priešepideminės priemonės. Ligonis izoliuojamas ir gydomas namuose - paprastai tam pakanka geros priežiūros ir simptominio gydymo. Ligos židinyje pakanka gerai išvėdinti patalpas. Skelbiamas 21 dienos karantinas. Vaikai nuo tymų skiepijami.


Infekcinės ligos


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9