Spalio 21d. Ketvirtadienis

Makulos degeneracija

Makulos degeneracija

AMŽIAUS MAKULOS DEGENERACIJA - tai su amžiumi susijęs centrinės tinklainės dalies - geltonosios dėmės - pakenkimas, kurį dažnai lydi žymus ir negrįžtamas centrinio matymo praradimas. Dažniausiai pasireiškia žmonėms per 60 metų, nors retais atvejais gali vystytis ir jauniems žmonėms. Visada pažeidžiamos abi akys, tik procesas gali būti nevienodas.


Yra dvi senatvinės geltonosios dėmės degeneracijos formos: sausa ir eksudacinė.
Sausa (neeksudacinė, atrofinė) degeneracija yra dažnesnė, jos prognozė geresnė. Makuloje atsiranda smulkių, apvalių, šviesiai gelsvų židinėlių - drūzų, vėliau židinėliai didėja, susilieja ir vystosi tinklainės atrofijos zona, kuri plečiasi ir dėl to sutrinka centrinis regėjimas.


Eksudacinė (šlapia, neovaskulinė) degeneracija yra daug sunkesnė ir iki  90% gali baigtis aklumu. Procesui progresuojant, atsiranda naujadarinių kraujagyslių, kurios gali kraujuoti, atsiranda kraujosruvų, gali susidaryti fibrozinis jungiamasis audinys - randas, kuris sukelia negrįžtamą regėjimo praradimą.


Ligos pradžioje žmogus mato netaisyklingus vaizdus, iškraipytas linijas, objektai gali atrodyti didesni arba mažesni, vėliau regėjimo lauko centre gali atsirasti tamsi dėmė, matymas pamažu blogėja. Ligos eiga priklauso nuo formos ir lokalizacijos. Matymas gali pablogėti iki 0,1 ar dar daugiau.


Kol kas nėra specifinio gydymo. Galima šiek tiek padėti vartojant tam tikrus vaistus. Skiriami tinklainės kraujotaką gerinantys ir kraujagysles plečiantys medikamentai. Be to, ypač svarbu vartoti antioksidantus (vitaminus A, E, C). Nustatyta, kad antioksidantai pristabdo viso organizmo, taip pat akių senėjimo procesus. Teigiamai tinklainę veikia karotinoidai (liuteinas ir zeaksantinas), kurių yra daržovėse tamsiais lapais. Pastarųjų metų klinikiniai tyrimai rodo, kad, norint pristabdyti geltonosios dėmės amžiaus degeneraciją, ypač svarbu, jog organizmas gautų pakankamai cinko. Todėl rekomenduojama vartoti maisto papildus, turinčius visas šias reikalingas medžiagas. Profilaktiškai rekomenduojama nešioti akinius su apsauginiais filtrais nuo saulės ultravioletinių spindulių.


Eksudacinėms formoms gydyti šiuo metu pasaulyje pradėtas taikyti naujas medikamentinis gydymo metodas, suleidžiant vaistų į akies stiklakūnį. Manoma, kad tai perspektyviausias gydymo metodas ir vis kuriami nauji efektingesni medikamentai.

 

Susirgus dažniausiai pažeidžiamos abi akys.
Dėl amžiaus tinklainėje esančioje geltonojoje dėmėje - makuloje - (nuo jos priklauso centrinis regėjimas), atsiranda pažeidimų, nes senstant makula silpnėja, o joje esančios ląstelės nyksta ir pradeda blogėti centrinis regėjimas, o periferinis išlieka nepakitęs.
Kai taip atsitinka, žmogui tampa sunkiau arba iš viso neįmanoma skaityti, vairuoti automobilį, nes tam trukdo regėjimo lauko viduryje atsiradusi tamsi dėmė, o tiesios linijos atrodo kreivos arba su pertrūkiais.

Kadangi iki šiol vis dar nėra efektyvaus ir saugaus AMD gydymo metodo, reikėtų visą dėmesį skirti šios ligos profilaktikai ir laiku šiai klastingai ligai užbėgti už akių.

Būtent dėl šių priežasčių nustačius amžinę makulos degeneraciją, ir ypač jos profilaktikai skiriama tinklainės kraujotaką gerinančių ir kraujagysles plečiančių preparatų.

Norint išvengti pasekmių, ypač svarbu vartoti karotinoidus - luteiną, zeaksantiną, vitaminus E, C, kurie pristabdo senėjimo procesą Jūsų akyse.

Tinklainę gerai veikia karotinoidai liuteinas ir zaksaksantinas, kurių yra daržovėse su tamsiais lapais. Tyrimais nustatyta, kad šie du karotinoidai turi tiesioginę įtaką AMD - apsirgus geltonojoje dėmėje jų labai sumažėja. Šios regėjimui taip svarbios medžiagos nėra sintetinamos organizme, todėl jas būtina gauti iš išorės.

Pastarųjų metų klinikiniai tyrimai rodo, kad pristabdant geltonosios dėmės amžinę degeneraciją ypač svarbu gauti pakankamai, cinko ir seleno. Todėl rekomenduojama vartoti maisto papildus, turinčius visų šių reikalingų medžiagų.

Pagrindinės ligos atsiradimo priežastys:

  • amžius,
  • netinkama mityba, ypač per mažas vaisių ir daržovių vartojimas,
  • rūkymas,
  • saulės spindulių poveikis,
  • kai kurių medikamentų vartojimas.

Sunerimti reikėtų, kai:

  • vaizdai tampa netaisyklingi, l iškraipytomis linijomis,
  • daiktai ir objektai gali atrodyti didesni arba mažesni nei yra iš tikrųjų,
  • regėjimas vis blogėja, o regėjimo lauko centre atsiranda tamsi dėmė.

Akių ligos


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila