Biorythm

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras

„Mūsų biuro durys miestiečiams atviros visada – čia žmonės gali gauti visą reikalingą informaciją apie sveiką gyvenseną, ligų prevenciją ir ankstyvą diagnostiką“, – sako biuro vadovė Ineta Pačiauskaitė.

Atsinaujinęs biuras

Vasaros pradžioje atsinaujinęs biuras pakvietė klaipėdiečius į atvirų durų dienas. Viena diena buvo skirta oficialiam naujai suremontuotų patalpų atidarymui, kitą dieną į biurą buvo kviečiami visi visuomenės sveikata ir sveika gyvensena besidomintys klaipėdiečiai – žmonėms buvo rengiamas seminaras „Aplinka ir sveikata“. Jame uostamiesčio gyventojai, atsakingų institucijų atstovai buvo supažindinti su projektu „Klaipėda – sveikas miestas“, vasaros sezono metu kylančiais pavojais bei kitais fizinės aplinkos veiksniais, jų poveikiu sveikatai bei apsisaugojimo priemonėmis.

„Džiaugiamės, kad nuo šiol visus miestiečius galime priimti visiškai pasikeitusiose, suremontuotose erdviose patalpose. Sėkmingai pasinaudojome ES parama – šis kapitalinio remonto projektas buvo pripažintas pavyzdiniu, buvo įsisavintos visos skirtos lėšos. Naujose patalpose jau kurį laiką priimame būsimuosius tėvelius, lankančius „Tėvelių mokyklą“, naujai atgimusiame biure nuo šiol rengiama ir daugiau miestiečiams naudingų paskaitų ir projektų“, sako I.Pačiauskaitė.

Viena iš įstaigų, užtikrinančių aktualios informacijos ligų prevencijos, profilaktikos, sveikos gyvensenos ir kitais sveikatai aktualiais klausimais teikimą gyventojams, yra Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras. Dėl netinkamos infrastruktūros būklės Biuras negalėjo teikti paslaugų visiems gyventojams pilna apimtimi. Projektui įgyvendinti skirta apie 1027 tūkst. litų suma, už kurią atlikti Pastato III aukšto patalpų kapitalinio remonto darbai, pritaikant Biuro veiklai, įsigyjant paslaugų teikimui būtinus baldus ir kompiuterinę techniką. Projektas buvo finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Sveikiausios įmonės rinkimai

Sunkiai įsibėgėję sveikiausios uostamiesčio įmonės rinkimai sulaukė didelio darbdavių susidomėjimo. Biuras įmonių vadovams pasiūlė pasirūpinti savo darbuotojų sveikata pasinaudojant šia teikiama paslauga. Į vietą atvykę specialistai gali pamatuoti kraujospūdį, atlikti cholesterolio tyrimą bei kūno analizę, teikia individualias konsultacijos dėl gyvensenos įpročių keitimo, bei grupines – dėl tinkamos mitybos, fizinio aktyvumo, krūvio pasirinkimo ir pan. Darbuotojams taip pat buvo siūlomos trumpos paskaitos apie prevencines profilaktines programas. Pagal darbuotojų patikrų rezultatus gruodžio pabaigoje bus renkama sveikiausia uostamiesčio įmonė.

Tokie rinkimai organizuojami ne pirmą kartą. Ankstesnieji bandymai didesnio susidomėjimo nesulaukdavo – užsiregistruodavo pavienės įstaigos. Kaip paaiškino biuro vadovė Ineta Pačiauskaitė, ši patirtis paskatino pakoreguoti rinkimų sąlygas. Anksčiau informaciją apie darbuotojų sveikatą turėdavo pateikti pačios įmonės, o dabar siekiama, kad abi pusės gautų naudos. Darbuotojams siūloma sveikatos patikra tiesiog darbo vietoje. Iš pradžių kartu su sveikiausios įmonės rinkimais buvo ieškoma ir sveikiausio darbuotojo. Dėl vangių rinkimų šiemet nuspręsta pasielgti kitaip – sveikiausias darbuotojas bus renkamas, jei atsiras ryškus lyderis. Nors šiemečiai rinkimai tik startavo, biuro specialistai jau džiaugiasi dalyvių aktyvumu. Pasak biuro vadovės I.Pačiauskaitės, sveikatos patikra tiesiog darbo vietoje daugiausia domisi didelių įmonių, turinčių ne mažiau kaip 100 darbuotojų, atstovai. Pirmosiomis registracijos dienomis norą dalyvauti rinkimuose šįsyk išsakė 15 įmonių. Kaip paaiškėjo, aktyviausi – uostininkai, pramonės atstovai.

„Tėvelių mokykla“

Motinos ir vaiko sveikatos gerinimas, būsimųjų tėvų mokymas apie nėščiosios mitybą, fizinį aktyvumą, savęs priežiūrą nėštumo laikotarpiu, pasiruošimą gimdymui, savęs ir kūdikio priežiūrą po gimdymo, natūralų maitinimą, sveikos gyvensenos įgūdžių formavimą vaiko gyvenime tai tik keletas dalykų, kuriuos klaipėdiečiai tėveliai sužino užsukę į biuro organizuojamą tėvelių mokyklą.

Kaip teigia biuro vadovė, prieš kelerius metus vos tik paskelbus, kad vyks nemokamos nėščiųjų paskaitos biuro telefonai kaito nuo norinčiųjų užsiregistruoti. Situacija nesikeičia ir šiandien.  Būsimosios mamos labai aktyviai domisi galimybe dalyvauti mankštose ir paskaitose, todėl neretai užsiėmimuose nebeužtenka vietų. Įstaiga pagrindinė konkurentė tarp mieste panašias paslaugas teikiančių įmonių.

“Džiaugiamės, kad galime suteikti progą nėščiosioms sužinoti kuo daugiau apie laukimo stebuklą, vaikučio priežiūrą, maitinimą. Ne paslaptis, kad analogiški kursai nepigūs, todėl nėščiųjų antplūdis mūsų nemokamose paskaitose yra suprantamas“ , – sako I. Pačiauskaitė. Be paskaitų, biure organizuojamos ir relaksacinės ir fizinio aktyvumo, kalanetikos mankštos.

Pradeda nuo mažųjų

Biuro specialistės lanko uostamiesčio darželius ir mažuosius klaipėdiečius supažindina su sveikos gyvensenos principais.

„Sveikos mitybos pagrindų vaikai turi būti mokomi nuo pat mažų dienų. Kuo ankščiau vaikui bus kalbama apie taisyklingą mitybą, tuo ankščiau jam susiformuos taisyklingo maitinimosi įpročiai”, – teigia visuomenės sveikatos specialistai.

Projektas „Supervaikai“ tęsiasi ne pirmus metus. Visuomenės sveikatos specialistai kartu su prekybos tinklo „Rimi“ atstovais veda integruotas teorines ir praktines pamokas, kurių metu vaikams pristatoma sveikos mitybos piramidė, pasakojama apie vandens reikšmę organizmui, fizinį aktyvumą. Kartu su vaikais visuomenės sveikatos specialistai atlieka praktines užduotis, demonstruoja  vaizdines priemones, kurios vaikams padeda geriau įsisavinti informaciją. Vaikai patys dėlioja sveikos mitybos piramidę. Per užsiėmimus mažyliams nemokamai dalijami vaisiai.

„Mityba labai svarbi visais vaiko augimo etapais. Kol vaikas auga namuose arba darželyje, prižiūrimas auklėtojų, daug lengviau sureguliuoti jo mitybą. Sveika mityba lemia harmoningą vaikų augimą, fizinį ir protinį brendimą, sugebėjimą mokytis, darbingumą. Nepakankama ar netinkama mityba sutrikdo kaulų vystymąsi, normalią skydliaukės veiklą, mažina atsparumą ligoms, gali neigiamai paveikti vaiko augimą, brendimą, sugebėjimą mokytis”, – pasakoja biuro vadovė. Klaipėdoje projektas jau įvyko trečdalyje darželių.

Nusidažė raudonai

Klaipėdoje minint tarptautinę AIDS dieną pievelė šalia Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro  nusidažė raudonai – čia pabiro 20 ledinių „kraujo lašų“. Būtent tiek Lietuvoje pernai užfiksuota naujų AIDS atvejų. Kaip ir įprastai, daugiausia žmonių šią mirtina liga susirgo Klaipėdos apskrityje – čia užfiksuota bemaž trečdalis visų susirgimo atvejų.

„Simbolinė raudono ledo akcija skirta atkreipti dėmesį į šią mirtinai pavojingą ligą. Ištirpsiantis kraujo raudonumo ledas byloja apie tirpstančias gyvybes, kurias nusineša AIDS – pernai dėl šios ligos pasaulyje mirė 1,7 mln. žmonių. Norime paskatinti žmones nenumoti ranka ir pasitikrinti dėl ŽIV. Išsitirti dėl ŽIV ypač svarbu, mat žmogus, žinantis, kad yra ŽIV nešiotojas, gali apsaugoti nuo infekcijos kitus“, – pasakojo I. Pačiauskaitė. Apie galimybes nemokamai pasitikrinti informacija teikiama visuomenės sveikatos biure.

2011 metų statistikos departamento duomenimis, sergančių AIDS žmonių skaičius Lietuvoje siekė bemaž tris šimtus. Pernai užfiksuota 20 naujų AIDS atvejų, 7 iš jų – Klaipėdos apskrityje. ŽIV mūsų šalyje serga apie 1900 žmonių. Pernai nustatyti 166 nauji ŽIV atvejai.

Rūpinasi palangiškiais, neringiškiais ir kretingiškiais

Palangos miesto, Kretingos rajono ir Neringos savivaldybės ir Klaipėdos miesto visuomenės biuras bendradarbiauja jau ketvirtus metus. Organizuoja visuomenės sveikatos stiprinimą šių savivaldybių bendruomenėse – propaguoja ir skleidžia informaciją apie sveiką gyvenseną bei mažina nuo elgsenos priklausomus sveikatos rizikos veiksnius. Savivaldybės teritorijoje vykdoma visuomenės sveikatos stebėsena, kurios metu nustatomos visuomenės sveikatos problemos ir jos stiprinimo prioritetai. Biurui labai svarbu yra rūpintis vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimu, todėl vykdo vaikų ir moksleivių sveikatos stiprinimą ikimokyklinėse ugdymo įstaigose ir bendrojo lavinimo mokyklose.

Aktyvūs mokymai

Minint Pasaulinė sveikatos diena kasmet stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į svarbiausias sveikatos  problemas.  Šių metų  Pasaulinės sveikatos dienos tema „Sveikas  senėjimas“.  Ta proga biuras palangiškius kvietė į šiaurietiško ėjimo mokymus. „Šiais metais norime atkreipti dėmesį į sveiką senėjimą, todėl kviečiame drauge pajudėti, nes sukaupta daugybę duomenų apie įvairiapusę fizinio aktyvumo naudą pagyvenusiems žmonėms, jų gyvenimo trukmei ir kokybei. Mažiausiai aktyvūs yra vyresni nei 80  metų žmonės, sergantys ir geriantys vaistus bei mažiau išsilavinę ir mažesnes pajamas gaunantys asmenys. Fizinis aktyvumas didina ištvermę, jėgą, pusiausvyrą ir judrumą – tai padeda gyventi savarankiškai“,  -sako biuro vadovė Ineta Pačiauskaitė.

Saugus poilsis pajūryje

Biuro specialistai rūpinasi žmonių saugiu poilsiu pajūryje, todėl šiemet Klaipėdos miesto, Palangos ir Šventosios paplūdimių prieigose priminė poilsiautojams, kaip svarbu yra saikingai ir saugiai degintis saulėje bei maudytis jūroje. Biuro specialistai priminė tiek vaikams, tiek suaugusiems ir apie kitus tykančius pavojus poilsiaujant – buvo suteikta informacijos, kaip elgtis pajutus pirmuosius saulės ar šiluminio smūgio požymius, mokė pirmosios pagalbos, nemokamai matavo arterinį kraujo spaudimą. Akcijos metu karštomis dienomis buvo dalinami vandens buteliukai.

Kalanetikos treniruotės

„Tegul poilsis Palangoje būna aktyvus! Užuot gulėjus paplūdimyje, kviečiame visus į nemokamas kalanetikos treniruotes. Tai ir puikus būdas atsipalaiduoti sustiprinti savo kūną“ – taip biuro specialistės poilsiautojus kvietė laiką leisti aktyviai.

Kalanetika – tai pratimų kompleksas, kuris gerina savijautą bei padeda atsikratyti nereikalingo svorio. Kalanetikos liekninantis poveikis pagrįstas medžiagų apykaitos suaktyvinimu. Apskaičiuota, kad po vieno užsiėmimo apykaita pagreitėja taip, kad organizmas tam eikvoją savo energiją net 12 valandų. Tai dvigubai daugiau negu įprasta aerobika ar kūno dizaino treniruotės. Kalanetika nuo kitų sveikatinimo užsiėmimų skiriasi statiškais kūno tempimo pratimais, kurie labai veiksmingai treniruoja giliuosius raumenis. Pratimai tinka įvairaus amžiaus žmonėms.

Kretingoje nacionalinis konkursas „Blaivi klasė”

Kretingos miesto ir rajono bendrojo ugdymo 8-klasių moksleiviai dalyvavo Nacionalinio Konkurso „Blaivi klasė‘‘ I – jame etape, t.y. jėgos ir sporto varžybose. Šio projekto koordinatorius – Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras. Konkurso pagrindinis tikslas: siekti pagerinti mokinių, jų tėvų, specialistų ir visos bendruomenės žinias apie legalių ir nelegalių narkotinių medžiagų poveikį sveikatai, formuoti sveikos gyvensenos nuostatas, skatinant nepradėti vartoti, o vartojančius skatinti nutraukti vartoti psichoaktyviąsias medžiagas.

Tarp kitko:

Niekam ne paslaptis, kad Klaipėdai priklauso sveiko miesto statusas, o projektą kuruoja Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras. Pasak biuro vadovės  būtina labiau populiarinti sveiko miesto idėją, negailint tam nei lėšų, nei laiko.

Biuro vadovė I. Pačiauskaitė pastebėjo, jog sveikų miestų tinklui uostamiestis realiai priklauso tik vienerius metus, tad per tą laiką buvo atliekamas techninis administracinis darbas, kuris nėra toks matomas. Tačiau 2012 m. laikotarpiu aktyviai buvo viešintos projekto svarbiausios pusės, aptartos su atskirom savivaldybės gyventojų tikslinėm grupėm jų prisidėjimas įgyvendinant šį projektą. Taip pat užmezgti ryšiai su šiais metais Klaipėdos mieste atsiradusiais seniūnaičiais, kurie ir bus tarpininkais įgyvendinant šį projektą.

Siekiant informaciją paskleisti ne tik vietiniu lygiu, spalio mėnesį suorganizuota tarptautinė konferencija “Sveikas miestas: realybė ir perspektyvos”. Pagrindinė organizuotos tarptautinės konferencijos idėja – pasidalinti pasiekimais ir patirtimi Sveikų mieste kūrime ir įgyvendinime, susipažinti su Lietuvos ir užsienio valstybių specialistų gerąja patirtimi, įgyvendinant Sveiko miesto idėjas bei įtraukti į šį procesą kuo daugiau sektorių. Konferencijoje buvo nagrinėjamos šios temos: palanki ir palaikomoji gyvenamoji aplinka, sveika gyvensena ir aplinka ir miesto dizainas, palankus sveikatai.

Konferencijoje pranešimus skaitė Pasaulio sveikatos organizacijos Baltijos regiono atstovai, Švedijos, Rusijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos, Ukrainos ir kitų valstybių atstovai.

Sveiko miesto kūrimas – tai ilgas procesas, kurio vaisius matysime ne šiandien ar rytoj!

Svarbiausia NORAS ir VISŲ MŪSŲ PASTANGOS!

Fizinio aktyvumo žemėlapis www.judekpirmyn.lt

TAIP PAT SKAITYKITE