Gudručio vaistinė

Visuomenės sveikatos plėtros perspektyvos – iššūkiai ir veiklos gairės

Sveikatos apsaugos viceministrė dr. Jadvyga Zinkevičiūtė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Higienos instituto organizuotoje konferencijoje „Visuomenės sveikatos plėtros perspektyvos“ su savivaldybių administracijų, savivaldybių visuomenės sveikatos biurų, visuomenės sveikatos priežiūros centrų, universitetų atstovais aptarė valstybės patirtį, ugdant sveiką Lietuvą.

Sveikatos apsaugos viceministrė J. Zinkevičiūtė pabrėžė, kad labai svarbu susitelkti visuomenės sveikatos labui ir dirbti kartu, aktyviai bendradarbiaujant valstybės ir savivaldybių institucijoms: „Turime nusistatyti aiškius visuomenės sveikatos priežiūros prioritetus, veiklos priemones ir jas tinkamai įgyvendinti. Mūsų valstybės ateitis visų pirma priklauso nuo joje gyvenančių žmonių sveikatos“.

Konferencijos metu pažymėta, kad didėja Lietuvos žmonių sergamumas kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis, pneumonijomis, kraujagyslių sistemos ligomis, cukriniu diabetu. Lietuvos statistikos duomenimis, yra ryškūs skirtumai tarp vyrų ir moterų sveikatos, stebimi sveikatos netolygumai tarp savivaldybių.

Pažymėta, kad valstybės visuomenės sveikatos politikos prioritetai turi būti formuojami remiantis sveikatos rodikliais. Neseniai parengtas Lietuvos nacionalinės visuomenės sveiktos priežiūros 2015–2013 metų plėtros programos projektas atitinka strateginius Pasaulio sveikatos organizacijos bei Europos Sąjungos dokumentus. Pabrėžiamas strateginis visuomenės sveikatos priežiūros tikslas – ilginti Lietuvos gyventojų sveiko gyvenimo metus, mažinti sveikatos netolygumus, kurti sveiką darbo, gyvenamąją ir socialinę aplinką. Būtina formuoti sveiką gyvenseną ir jos kultūrą, plėtojant kokybišką ir efektyvią sveikatos priežiūrą. Visuomenės sveikatos priežiūros tikslai gali būti efektyviau pasiekiami Europos Sąjungos paramos ir kitų finansinių mechanizmų pagalba.

Viceministrė J. Zinkevičiūtė akcentavo, kad labai svarbu tinkamai koordinuoti valstybės ir savivaldybių institucijų veiklą visuomenės sveikatos priežiūros srityje. Pabrėžta ypač glaudaus bendradarbiavimo su savivaldybės gydytojais, kurie atsakingi už sveikatinimo veiklos planavimą ir įgyvendinimo organizavimą bei koordinavimą vietos lygiu, svarba. Neabejotina, kad visuomenės sveikatos centrų veikla, užtikrinant visuomenės sveikatos saugą, ginant vartotojų interesus visuomenės sveikatos saugos aspektu ir taip užtikrinant viešąjį visų Lietuvos žmonių interesą, turi būti matoma ir viešinama.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 41 savivaldybių visuomenės sveikatos biuras, 10 visuomenės sveikatos centrų apskrityse su savo skyriais savivaldybėse, 11 savivaldybių savivaldybės gydytojas turi struktūrinį padalinį, 38 savivaldybėse yra tik savivaldybės gydytojo etatas kitame struktūriniame padalinyje, 7 savivaldybėse yra savarankiškas savivaldybės gydytojo etatas, 2 savivaldybėse savivaldybės gydytojo funkcijos pavestos asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams.

Daugiau informacijos:
Rita Valentukevičienė
Sveikatos apsaugos ministerija, Sveikatos stiprinimo valdyba 
Asmens ir visuomenės sveikatos integravimo skyrius
Tel. (8 5) 260 4707, el. p. rita.valentukeviciene@sam.lt

SAM Ryšių su visuomene skyrius, samrsv@sam.ltwww.sam.lt

 

TAIP PAT SKAITYKITE