REXSAN

Pradedama rengti Nacionalinė burnos sveikatos programa

Lietuvos universitetų atliekami tyrimai rodo, kad vis mažiau vaikų reguliariai valo dantis ir vis didėja ir intensyvėja dantų ėduonies paplitimas įvairiose amžiaus grupėse. Siekiant pagerinti vaikų sveikatos rodiklius, skatinti su burnos sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, rengiama nacionalinė burnos sveikatos programa. Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Jadvygos Zinkevičiūtės, šioje programoje numatytos veiksmingos ir kompleksinės prevencinės priemonės sumažins Lietuvos gyventojų burnos ligų paplitimą.

Universitetų atliekami tyrimai rodo, kad profilaktiškai burnos sveikatą tikrinasi kas ketvirtas (24,5 proc.) Lietuvos gyventojas. Beveik penktadalis pas odontologą apsilanko tik tada, kai nebegali pakelti dantų skausmo, 37 proc. – pajutę nedidelį skausmą, 12 proc. užsuka, kai skausmas tęsiasi ilgą laiką. Didžiausią nerimą kelia tai, kad burnos sveikata nesirūpina ir jauno amžiaus žmonės – 11,7 proc. 20–29 metų amžiaus apklaustųjų nurodė, jog pas odontologus nesilanko išvis.

Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtame pasitarime dėl Nacionalinės burnos sveikatos programos parengimo buvo konstatuota, kad būtina kuo skubiau imtis veiksmų, skatinančių visuomenę suprasti, jog tinkamai prižiūrimi dantys svarbūs ne tik norint turėti gražią šypseną. Specialistų teigimu, nesveiki dantys yra didelė problema kalbant apie visuomenės sveikatą apskritai. Todėl vaikų burnos sveikatos priežiūros įpročius reikėtų pradėti formuoti vos išdygus pirmajam dantukui mokant juos valyti dantis du kartus per dieną maždaug po dvi minutes dantų šepetėliu ir pasta.

„Žmonės turi suprasti, kad neretai dantų gydymas yra netinkamos dantų priežiūros pasekmių likvidavimas, todėl būtina nuo mažumės teisingai prižiūrėti savo dantis, – pabrėžia viceministrė J. Zinkevičiūtė. – Liūdniausia, kad žmonės nesuvokia, jog netinkama burnos higiena gali sukelti ne tik dantų ligas, bet ir širdies bei kraujagyslių susirgimus, cukrinį diabetą, susilpninti imuninę sistemą“.

Pasak viceministrės, Nacionalinė burnos sveikatos programa leistų valstybei sutaupyti lėšų, išvengiant sudėtingo ir komplikuoto dantų gydymo. Programos tikslas yra išmokyti taip prižiūrėti dantis, kad vėliau nereikėtų leisti milžiniškų pinigų dantų gydymui.

Į Nacionalinės burnos sveikatos programos įgyvendinimą turėtų būti įtrauktos ne tik valstybės ir savivaldybių institucijos, burnos priežiūros specialistai, bet ir nevyriausybinės organizacijos, žiniasklaida. Programoje į burnos sveikatą turėtų būti žvelgiama globaliau – pradedant nuo sveikų maisto produktų ir baigiant burnos higienos įgūdžių formavimu.

Nacionalinė burnos sveikatos programa turėtų būti parengta šiais metais, jos įgyvendinimą planuojant pradėti nuo 2016 m.

SAM Ryšių su visuomene skyrius,
samrsv@sam.lt, www.sam.lt

Sekite naujienas Sveikatos apsaugos ministerijos Facebook puslapyje!

 

TAIP PAT SKAITYKITE