Mollers

Paaiškėjo, kodėl moterys gyvena ilgiau nei vyrai

Moterys gyvena ilgiau nei vyrai dėl lėčiau senstančios imuninės sistemos, atskleidė neseniai atliktas tyrimas.

Bėgant metams, sparčiai silpnėja vyrų organizmo gynybos mechanizmai, tad jie tampa labiau pažeidžiami įvairių ligų, trumpinančių gyvenimą. Jungtinėje Karalystėje vyrai išgyvena vidutiniškai 79 metus, o moterys – 82 metus, skelbia „The Daily Mail“, remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos suteiktais duomenimis.

Japonijoje, kur buvo atliktas tyrimas, vyrų ir moterų gyvenimo trukmės skirtumas dar didesnis. Nors japonai vidutiniškai išgyvena 79 metus, vidutinė moterų gyvenimo trukmė šalyje siekia 85,5 metus.

Tyrimo metu buvo analizuojami kraujo mėginiai, paimti iš įvairaus amžiaus sveikatos problemų neturinčių savanorių.

Mokslininkai tyrė 356 vyrų ir moterų, kurių amžius svyravo nuo 20 iki 90 metų, kraujo mėginius. Jie aiškinosi, kaip skiriasi baltųjų kraujo kūnelių skaičius ir imuninės sistemos darbą nusakančios molekulės citokinai.

Bėgant metams, abiejų lyčių kraujyje baltųjų kraujo kūnelio kiekis mažėja, tačiau išsamesni tyrimai atskleidė šokiruojančius vyrų ir moterų kraujyje esančių baltųjų kraujo kūnelių kiekio skirtumus.

Paaiškėjo, jog vyrų kraujyje sparčiau mažėja T ir B ląstelių limfocitų – dviejų pagrindinių žmogaus imuninės sistemos elementų – kiekis. Metams bėgant, vyrai sparčiai netenka ir dviejų citokinų – IL-6 ir IL-10.

Be to, bėgant metams, didėja dviejų imuninės sistemos ląstelių, puolančių išorės priešus (CD4-T ir NK), kiekis. Šiuo atveju didesnis šių ląstelių skaičiaus augimas pastebimas moterų, o ne vyrų organizme.

Vadinamosios natūraliųjų žudikų (NK) ląstelės – vienas iš aktyviausių kovotojų prieš vėžį.

Tyrimo, kuriam vadovavo Tokijo medicinos universiteto profesorius Katsuiku Hirokawa, išvados skelbiamos leidinyje „Immunity and Ageing“.Mokslininkai rašo: „Su amžiumi susiję pokyčiai žmogaus imuninėje sistemoje vyrų ir moterų organizme nemenkai skiriasi. Mūsų gauti rezultatai atskleidė, jog lėtesnis moterų imuninės sistemos senėjimo procesas gali būti tiesiogiai susijęs su faktu, jog dailioji lytis gyvena ilgiau nei vyrai“.

Žmogaus imuninės sistemos mechanizmai ne tik saugo organizmą nuo infekcijų ir vėžio, tačiau, sutrikus jų veiklai, gali patys tapti ligos priežastimi.

Uždegimas – gana žalingas imuninės sistemos atsakas, siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis bei senatvine silpnaprotyste. Citokinas IL-10 labai svarbus uždegimų valdytojas, padedantis pristabdyti imuninę sistemą ir ją kontroliuoti. Vyrų organizme jo pradeda trūkti, o tai reiškia, jog uždegimai daro daugiau žalos.

Profesorius K. Hirokawa sako: „Vyrų ir moterų senėjimo procesai skirtingi dėl daugelio priežasčių. Moterų organizme daugiau estrogeno, atrodo, jog šis hormonas jas iki menopauzės saugo nuo širdies ligų. Lyties hormonai taip pat lemia ir imuninės sistemos darbą, ypač limfocitų. Žmonės sensta skirtingu tempu, tačiau konkretaus žmogaus imuninės sistemos rodikliai gali daug pasakyti apie jo tikrąjį biologinį amžių.“

TAIP PAT SKAITYKITE