Lapkričio 24d. Antradienis

Jautriame socialiniame klipe žinomos mamos siunčia žinutę – nėra saugios alkoholio dozės nėštumo metu

Lapkričio 6d.

Startuoja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuota socialinė kampanija „Saugi alkoholio dozė nėštumo metu neegzistuoja“, kurios tikslas – skleisti žinią apie alkoholio vartojimo nėštumo metu pasekmes ir alkoholinio vaisiaus sindromo problematiką Lietuvoje. Pristatomas jautrus vaizdo klipas, kuriame nusifilmavo trys šalyje puikiai žinomos mamos, nepaliko abejingų.

„Juk tik viena taurė, čia nieko tokio“ – tokiais šokiruojančiais žodžiais prasideda vaizdo įrašas, kuriame atskleidžiama alkoholinio vaisiaus sindromo problema. Deja, bet dažnai pasitaiko, jog moterys nėštumo laikotarpiu neatsisako alkoholio, kuris neišvengiamai palieka nepataisomus padarinius jos įsčiose esančiam kūdikiui. Būtent šis sindromas sukelia vaikui vystymosi ir raidos sutrikimus, gali sukelti ilgalaikę agresiją, irzlumą ir net polinkį į priklausomybes.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, jog tai yra opi ir skaudi problema, apie kurią viešai kalbama per mažai. Kiekvienas alkoholio lašas, išgertas nėštumo metu, gali palikti nesugrąžinamų ir nepataisomų pakenkimų vaikui, jo vystymuisi, sveikatai, ateičiai. Kiekviena tokia situacija yra tragedija, kuriai vis tik gali būti užkirstas kelias.

„Alkoholio vartojimas – jau yra problema, bet kur kas skaudžiau, kai jį vartoja besilaukianti moteris. Net jei tai ir nedideli kiekiai. Būtent tai sukelia alkoholinį vaisiaus sindromą, kuris nėra pagydomas, tačiau jo tikrai galima išvengti. Šia socialine akcija mes norime atkreipti visuomenės dėmesį į šią problematiką ir skleisti žinią, kad nėra saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu. Tad kviečiame visas mamas išlikti sąmoningomis, neapleisti meilės sau ir savo būsimam vaikeliui“, – sako ministras A. Veryga.

Statistikos duomenimis, nors Lietuvoje 2018 m. alkoholį ar narkotines medžiagas vartojo vos 0,1 proc. gimdyvių, tačiau praktikoje skaičiai yra kur kas didesni. Tą patvirtina ir Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Nadišauskienė, teigdama, jog tiksliai nustatyti, kiek moterų vartoja alkoholį nėštumo metu, yra be galo sunku, mat ne kiekviena drįsta apie tai prisipažinti.

„Nėra saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu ir mes negalime žinoti, kaip tas alkoholio kiekis paveiks labai greitai besivystančias vaisiaus ląsteles. Šiai dienai turima statistika yra menka ir ja remiantis išvadų daryti negalime. Žvelgiant į praktikoje pasitaikančias situacijas, Kauno klinikų Perinatologijos centre pasitaiko 1-2 apgirtusios moterys per mėnesį. Tačiau jeigu atliktume išsamų tyrimą visuose akušerines paslaugas teigiančiuose stacionaruose, tikiu, jog gautume nepalyginamai didesnius skaičius“, – teigia prof. R. Nadišauskienė.

Kuomet besilaukianti moteris vartoja alkoholį, jis per placentą patenka ir į jos įsčiose esančio kūdikio organizmą, sukeldamas tokią pačią ar net didesnę alkoholio koncentraciją kraujyje, kaip ir alkoholio vartojusios nėščiosios. Tai gali lemti alkoholinio vaisiaus sindromo, pasižyminčio specifiniais bruožais, tokiais kaip maža galvos apimtis, žema nosies nugarėlė, plona viršutinė lūpa, išsivystymą. Tačiau kita, net didesnė rizika, yra emociniai vaiko sutrikimai, nulemiantys lėtesnį vaiko išsivystymą pagal jo amžių ar vyresniame amžiuje pasireiškiančius elgesio bei intelekto sutrikimus. Didelis iššūkis kyla ir visai sveikatos apsaugos sistemai, siekiančiai užtikrinti tolimesnį sveiko vaiko augimą, kuris jau gimsta alkoholio paveiktoje šeimoje.
„Džiaugiamės, jog moterys vis labiau ima rūpintis savo sveikata dar iki pastojimo, tačiau visa sveikatos apsaugos sistema turi siekti padėti ir toms moterims, kurios dėl įvairiausių priežasčių vartoja alkoholį nėštumo metu. Ši problema nėra aktuali šeimoms, kurios imasi atsakingo šeimos planavimo, tačiau labai svarbu skleisti žinią, jog ta informacija pasiektų tas moteris, kurias ir turime pasiekti. Nereikia skubėti jas nuteisti ir pasmerkti, reikia bandyti suprasti, kodėl jos taip gyvena, kodėl jos taip nugrimzdo ir efektyvių, šiuolaikinių priemonių pagalba joms padėti bei tuo pačiu padėti gimti sveikesnei naujajai kartai“, – teigia prof. R. Nadišauskienė.

Šiai problemai neabejingos liko ir žinomos Lietuvos mamos, sutikusios nusifilmuoti socialiniame klipe bei tapti siunčiamos žinutės, jog alkoholis ir nėštumas nėra suderinami dalykai, šauklėmis. Aktorė Ineta Stasiulytė tvirtina, jog savo prisidėjimu ji nori palaikyti visas moteris ir paskatinti jas šią bėdą spręsti ne su baime dėl galimų padarinių gyvenime, bet su meile sau ir savo vaikui.

„Palaikau tas moteris ir jas suprantu. Nereikia pamokslauti ar bauginti, reikia kviesti jas save pamilti. Gerti žmogus pradeda ne iš gero gyvenimo ir kaip kiekvienam alkoholikui, taip ir geriančiai nėščiai mamai būna tos akimirkos, kuomet jos sėdi vienos ir galvoja, ką jos daro su savimi, su savo kūdikiu. Tokie lemtingi žingsniai, kaip alkoholis nėštumo metu, gimsta iš vidinių nesutarimų ir „nedraugystės“ su pačiu savimi, tačiau skleidžiant žinią, jog viskas prasideda nuo meilės sau, nuo meilės savo kūdikiui, galime pradėti keisti šią situaciją“, – sako I. Stasiulytė.

Jai antrina ir žinoma televizijos laidų vedėja Indrė Stonkuvienė. Moteris pasakoja, jog asmeniškai yra tekę ne kartą išgirsti mitų, kad mažas alkoholio kiekis nepakenks nėštumo metu. Visgi, neretai pamirštama, kad neatsakingas elgesys gali privesti prie negrįžtamų padarinių.

„Mano gyvenime tai yra savaime suprantamas dalykas, jog jeigu laukiesi – atsisakai alkoholio ir tai tarsi nediskutuotina tema, tačiau tai nereiškia, jog tokios pačios nuostatos galioja ir kitų gyvenime. Šiame socialiniame klipe mano sakomus žodžius, jog viena vyno taurė yra nieko tokio, o 50 gramų stipresnio alkoholio gali pagerinti spaudimą, esu girdėjusi pati asmeniškai. Visgi, ne kiekvienas turime stiprią valią, o žmonėms, kurie turi dar ir problemų su alkoholiu, dažnai tai baigiasi ne viena vyno taure, o tęsiasi buteliais ir daugiadienėmis. Apie šią problemą reikia kalbėti garsiai, reikia šviesti jaunas šeimas, supažindinant jas kuo anksčiau laiko su blogybėmis, jog galėtume išvengti skaudžių jų padarinių“, – teigia I. Stonkuvienė.

Klipe nusifilmavusi savo vardo mados namų įkūrėja Erika Vitulskienė neslepia, jog ją stebina besilaukiančių moterų pasirinkimas vartoti alkoholį. Anot jos, kiekviena save gerbianti ir savo vaikus mylinti mama neturėtų taip rizikuoti vaiko ateitimi, jo sveikata ir gerove. Alkoholinis vaisiaus sindromas nėra pagydomas, tačiau jam galima užkirsti kelią tiesiog atsisakant alkoholio nėštumo metu.

„Visuomenėje sklando labai daug neteisingų mitų, be to, net kai kurie gydytojai teigia, kad mažas alkoholio kiekis nėštumo metu žalos nepadarys. Nemanau, jog kompetentingas gydytojas galėtų rekomenduoti alkoholį nėštumo metu. Jokioje situacijoje alkoholis nėra gerai ir, manau, jog daug skaudžių, tragiškų įvykių būtų galima išvengti, jeigu laiku iš jų išimtume alkoholį. Jo vartojimas nėštumo metu yra be galo rimta problema, kurią spręsti reikia šviečiant žmones bei skatinant jų neabejingumą. Nereikia tylėti, jeigu ši problema paliečia tave ar tavo artimoje aplinkoje esančius žmones. Pagalbos yra, tik reikia norėti jos sulaukti“, – sako E. Vitulskienė.

SAM Spaudos tarnyba


Maisto ekspertė atskleidžia 5 balandėlių gamybos gudrybes

Maisto ekspertė atskleidžia 5 balandėlių gamybos gudrybes

Lapkričio 20d.

Atšalus orams vis dažniau norisi pastumti į šalį egzotiškus patiekalus ir sočiai pavalgyti šilto, paprasto, naminio maisto. Tokio, kokį sekmadieniais gamindavo mama ar močiutė. Pasak Vilmos Juodkazienės, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertės, vaikystę primenančių patiekalų poveikis...


Triukšmas darbe gali pakenkti ne tik klausai: ekspertė vardija ir kitas problemas, tyrimas siūlo sprendimą

Triukšmas darbe gali pakenkti ne tik klausai: ekspertė vardija ir kitas problemas, tyrimas siūlo sprendimą

Lapkričio 20d.

Daugeliui nesunku pastebėti, kad ilgai trunkantis didelis aplinkos triukšmas sukelia galvos skausmą. Bet iš tiesų net dirbant atviro tipo biure patiriamas triukšmas gali sveikatai pakenkti kur kas labiau – Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dėstytoja dr. Jelena Stanislavovienė sako,...


Specialistai: verkti bijome, bet nereikėtų

Specialistai: verkti bijome, bet nereikėtų

Lapkričio 20d.

Tamsusis sezonas, daugeliui siejamas su rudenine depresija, jau čia. Negana to, šalyje paskelbtas antrasis karantinas, o kasdien pasiekiame susirgusiųjų COVID-19 infekcija antirekordą. Nenuostabu, kad emocijų perteklių šiomis dienomis daugelis žmonių vis dažniau išlieja verkdami. Verkimas žmogaus...


Vaistininkai pataria kartais pradėti plautis galvą nuo plaukų kaukės

Vaistininkai pataria kartais pradėti plautis galvą nuo plaukų kaukės

Lapkričio 20d.

Plaukų kosmetika yra viena iš aktyviai vaistinėse ieškomų produktų. Daugiau nei du tūkstančius skirtingų priemonių plaukų priežiūrai siūlanti „Eurovaistinė“ išskiria šešias pagrindines plaukų problematikas – plaukų retėjimas, slinkimas, galiukų skilinėjimas, pleiskanos, galvos...


Didžiausi traumų namuose kaltininkai – laiptai ir kopėčios

Didžiausi traumų namuose kaltininkai – laiptai ir kopėčios

Lapkričio 19d.

Visuotinio karantino metu gyventojai daugiau arba net visą laiką praleidžia namuose. Čia ne tik dirba, bet ir gamina maistą, sportuoja, o turėdami laiko – užsiima remonto darbais. Draudikai teigia, kad daugiau būdami namuose žmonės dažniau čia patiria ir įvairias traumas, ir nors...


Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs dėl nesaugaus maisto darželiuose

Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs dėl nesaugaus maisto darželiuose

Lapkričio 19d.

Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs, kad, esant ir taip sudėtingai situacijai bei valstybėje paskelbtam karantinui, dėl neatsakingumo ir nepakankamos kontrolės susiklostė pavojinga situacija, kai į Vilniaus ir Kauno darželius galimai buvo tiekiama salmonelėmis užkrėsta vištiena.


Raudonasis ir oranžinis greipfrutų karalius pomelo: originalūs receptai jūsų stalui

Raudonasis ir oranžinis greipfrutų karalius pomelo: originalūs receptai jūsų stalui

Lapkričio 17d.

Belaukiant nenumaldomai artėjančios žiemos ypač būtina stiprinti imunitetą, o tam puikiai tinka citrusiniai vaisiai. Šaltuoju metų laiku parduotuvių lentynos prisipildo ne tik įprastų citrinų ar apelsinų, bet ir tiesiog stebuklingu vadinamo vaisiaus – raudonųjų ir oranžinių pomelo. Pasak...


Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?

Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?

Lapkričio 17d.

Pandemijos metu išgyvenant sudėtingą laikotarpį – atnaujinti apribojimai, nežinomybė dėl ateities ir baimė susirgti pačiam bei užkrėsti kitus gali kelti daug įvairių emocijų. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai teigia, kad šiuo metu, kai...


Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Lapkričio 17d.

Sakoma, kad pastaraisiais metais išlaikyti harmoningus, pagarba ir tarpusavio supratimu paremtus santykius tarp paauglių ir tėvų darosi vis sudėtingiau, nes jaunoji karta pernelyg susikoncentravusi į medijų ir socialinių tinklų pasaulį. Problemos mastas dar labiau išryškėja karantino akivaizdoje,...


Karantino iššūkiai sveikatai: nekimšti saldumynų ir pusfabrikačių bei nevalgyti prie kompiuterio

Karantino iššūkiai sveikatai: nekimšti saldumynų ir pusfabrikačių bei nevalgyti prie kompiuterio

Lapkričio 17d.

Visuotinis karantinas dėl COVID-19 jau antrąsyk per šiuos metus perkėlė mus dirbti į namus, apribojo galimybes aktyviai fiziškai judėti ir tuo pačiu pakoregavo maisto racioną – daugelio šaldytuvuose ir spintelėse atsirado įvairų pusfabrikačių, gelbstinčių, kai pavalgyti reikia greitai. Vis...


Sveikatingumo specialistai susirūpinę: statistika nemeluoja – žmonės juda mažiau

Sveikatingumo specialistai susirūpinę: statistika nemeluoja – žmonės juda mažiau

Lapkričio 16d.

Ar pandemijos metu žmonės nepraranda fizinio aktyvumo? Sveikatingumo specialistai teigia, kad nors nuo griežtesnio karantino įvedimo laiko praėjo dar palyginti nedaug, susirūpinti yra kuo – „Google Mobility“ ataskaitose fiksuojama, kad Vilniuje ir Kaune apsilankymų parkuose...


ULAC skelbia metinę sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalgą

ULAC skelbia metinę sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalgą

Lapkričio 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenimis, sergamumas užkrečiamomis ligomis Lietuvoje pernai (2019 m.) buvo 13,6 proc. mažesnis nei užpernai (2018 m.) – atitinkamai užregistruota 857 170 ir 991 874 susirgimai užkrečiamosiomis ligomis.


Ankstukų pagalbos linijoje – nerimo ir nežinios skambučiai

Ankstukų pagalbos linijoje – nerimo ir nežinios skambučiai

Lapkričio 16d.

„Ankstukų pagalbos liniją pandemijos metu galėtume pervadinti nerimo linija. Mat daugiausia sulaukiame skambučių iš nerimaujančių mamų ar tėčių, kai mamos, kurioms gresia priešlaikinis gimdymas, ligoninėse šį laiką turi išgyventi vienos, o ir pagimdžiusios lieka be šeimos šalia. O kartais,...


Tyrimas: kas antras lietuvis pasenusiais vaistais atsikrato netinkamai

Tyrimas: kas antras lietuvis pasenusiais vaistais atsikrato netinkamai

Lapkričio 16d.

Pasenę, pasibaigusio galiojimo vaistai gali būti pavojingi sveikatai, todėl jų kaupti namuose nereikėtų. Nebereikalingus vaistus gyventojai turėtų pristatyti į vaistines, kurios pasirūpina tinkamu vaistų sunaikinimu. Tačiau BENU vaistinės inicijuotas tyrimas parodė, kad taip daro tik penktadalis...


Psichinė sveikata svarbu – 12 patarimų, kaip sumažinti stresą Covid-19 metu

Psichinė sveikata svarbu – 12 patarimų, kaip sumažinti stresą Covid-19 metu

Lapkričio 16d.

Lietuvos Raudonasis Kryžius pastebi, kad įsibėgėjus antrajam karantinui, vis daugiau žmonių patiria stresą ir nerimą, todėl dabar itin svarbu atkreipti dėmesį ne tik į fizinę, bet ir į psichinę sveikatą. „Esame dar vienoje sudėtingoje, neapibrėžtoje situacijoje. Vieniems adaptuotis prie jos...


Gyventojai prisipažino: dažniau nei kas dešimtas vienkartinę kaukę keičia vos po 7 dienų

Gyventojai prisipažino: dažniau nei kas dešimtas vienkartinę kaukę keičia vos po 7 dienų

Lapkričio 16d.

Net 26 proc. respondentų keičia vienkartines apsaugines medicinines kaukes kas kelias dienas, o 13 proc. daro tai rečiau nei kartą per savaitę, rodo ką tik atliktas reprezentatyvus „Eurovaistinės“ užsakymu atliktas tyrimas. Įsigaliojus karantinui kaukės visoje Lietuvoje tapo...


MIPEX 2020 tyrimas: integracijos politika Lietuvoje užsieniečiams kelia daugiau kliūčių nei galimybių

MIPEX 2020 tyrimas: integracijos politika Lietuvoje užsieniečiams kelia daugiau kliūčių nei galimybių

Lapkričio 16d.

2020 m. lapkričio 16 d., minint tarptautinę tolerancijos dieną, nevyriausybinė organizacija „Diversity Development Group“ pristatys tyrimo „Migrantų integracijos politikos indeksas“ (MIPEX 2020) rezultatus, vertinančius nacionalinę integracijos politiką Lietuvoje....


„Vilniaus vandenų“ specialistai sunerimę: nuotekose randa pavojingų teršalų – sunkiųjų metalų

„Vilniaus vandenų“ specialistai sunerimę: nuotekose randa pavojingų teršalų – sunkiųjų metalų

Lapkričio 13d.

Vandentvarkos UAB „Vilniaus vandenys“ įspėja, kad daugėja nuotekose aptinkamų sunkiųjų metalų. Dalis jų – toksiški, galintys sukelti sunkius susirgimus. Nors šie metalai į aplinką dažniausiai patenka iš pramonės įmonių, jų gausu ir mūsų dažnai naudojamuose daiktuose –...


Greičiau už virusą plinta nauja skurdo forma: Caritas atsakas pasitinkant Vargstančiųjų dieną

Greičiau už virusą plinta nauja skurdo forma: Caritas atsakas pasitinkant Vargstančiųjų dieną

Lapkričio 13d.

Sekmadienį, lapkričio 15 d., visame pasaulyje Katalikų bažnyčia minės Pasaulinę vargstančiųjų dieną, kurią prieš keturis metus inicijavo popiežius Pranciškus. Šventojo Tėvo Žinia „Vargšui ištiesk ranką“ (Sir 7, 32), kurią popiežius paskelbė artėjant šiųmetinei Vargstančiųjų dienai,...


Specialistai: skiepytis nuo gripo – ne tik saugu, bet šiemet ir itin svarbu

Specialistai: skiepytis nuo gripo – ne tik saugu, bet šiemet ir itin svarbu

Lapkričio 12d.

Siaučiant koronaviruso pandemijai, sveikatos priežiūros specialistai ir medikai kviečia gyventojus nepamiršti ir artėjančio gripo sezono – jų teigimu, Covid-19 grėsmės akivaizdoje gripo vakcinų svarba dar labiau išaugo. Skiepijimasis ne tik padėtų išvengti gripo ar bent sunkių jo...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9