Mollers

Žiemos varvekliai: dažnai sergantys vaikai

Pamanysite, kad nieko baisaus, jei vaikas, kaip ir jūs pats, serga per metus du–tris kartus. Žinoma, ir jei tik neįvyksta komplikacijų. O jeigu peršalimo ligomis sergama keturis, šešis arba aštuonis ir net dvylika kartų per metus? Tas nuolatinis ėjimas į polikliniką, mikstūrų gėrimas, užgulusi nosis ir… požiūris į jus darbe. Darbo kodeksas yra darbo kodeksas, bet net ir geranoriškai nusiteikusiam darbdaviui pamažu gali tapti akivaizdu, kad jis teturi pusę darbuotojo, kuris dirba viso labo dvi savaites per mėnesį. O jei dar paminėsime bemieges naktis ir tėvų susirūpinimą, kurio niekuo nepakeisi…

Kaip elgtis, kad mažylis sirgtų rečiau? Kad galėtume bandyti atsakyti į šį klausimą, visų pirma turime suprasti, kodėl vaikai serga taip dažnai?

Probleminis amžius

Tiesą sakant, vaikas nuo suaugusiojo skiriasi visu kuo. Taip pat ir imuninės sistemos būsena. Iki dvejų metų vaikai paprastai serga palyginti nedaug – jų kraujuje dar gana aktyviai veikia iš mamos gauti antikūniai, kovojantys su daugybe virusų, todėl didžioji dauguma infekcijų praeina lengvai ir greitai arba tiesiog neįsisergama. Problema ta, kad šiuo metu vaiko organizmas beveik negamina savo antikūnių ir paprastai vis labiau artėjant antrajam vaiko gimtadieniui, jų lieka vis mažiau, ir taip vaiko organizmas priverstas nori nenori pradėti pats gaminti antikūnius. Čia ir visa paslaptis: antikūniams gamintis būtinas kontaktas su infekcija, o kadangi esama daugybė įvairiausių infekcijų, kad atsirastų kuo daugiau antikūnių skirtingoms infekcijoms, būtina „susipažinti“ su kiekviena iš jų. Būtent todėl, suėjus dvejiems metams, vaikai pradeda dažniau sirgti. Ir labai dažnai be jokios priežasties.

Manytumėte, kad išeitis paprasta: apsaugokime savo vaiką nuo kontakto su visomis įmanomomis infekcijomis ir prižiūrėkim, kad šie kontaktai neišvirstų į ligas ir komplikacijas – tam, iš nevilties rankomis pradėję skėsčioti gydytojai tesiūlo vienintelę išeitį – skiepus. Tačiau infekcijų esama tiek daug, kad joks organizmas neatlaikytų tokio skiepų kiekio. Be to, didelė dalis infekcijų yra linkusios kisti (tarkim, skiepai nuo gripo kas dvejus,trejus metus vis kiti), o ir naujų vakcinų poveikiui ištirti reikalingas ilgesnis laiko tarpas. Taip kad  skiepai – ne išeitis.

Kur galima užsikrėsti?

Kol vaikas būna namuose (paprastai tai trunka iki 2–3 metų), užsikrėsti jis gali iš artimiausių giminaičių – mamos, tėčio, močiučių, senelių, brolių ir sesrų. Dažniausia problema čia – chroniški artimiausių giminaičių viršutinių kvėpavimo takų susirgimai. Ir didžiausia tikimybė vaikui užsikrėsti yra nuo mamos, kuri, beje, besirūpindama vaikų sveikata ir poreikiais, sau dažnai ima skirti gerokai mažiau dėmesio ir įgyja daugiau galimybių susirgti. O vėliau daugiausia problemų atsiranda, kai vaikutis pradeda lankyti vaikų darželį. Čia kiekvienas vaikas ateina su savo virusų rinkiniu ir tada jau entuziastingai suserga visi kartu. Ir nevesti vaiko į darželį – taip pat ne išeitis. Tokiu atveju atsiranda labai didelė tikimybė, jog vaikas pradės sirgti pradėjęs lankyti mokyklą. Visą gyvenimą nesugebėsite vaiko išlaikyti steriliomis sąlygomis…

Užsisėdėję „svečiai“

Kiek įgudusi mama (įgudusi šiuo atveju yra ta, kurios vaikas jau nemažai yra sirgęs) žino, kad infekcijos būna dviejų tipų: virusinės ir bakterinės. Pasatarųjų atveju paprastai siūloma gydyti antibiotikais. Dar reikėtų žinoti, kad tam tikri virusai, sukeliantys peršalimo ligas, yra linkę „užsisėdėti“ – taip ilgai, kiek jiems norėsis. O kadangi jų organizme jau yra, jie nieko prieš ir pranešti apie save – naujomis infekcijų formomis.

Todėl taip ir atsitinka, kad peršalus (tam gali užtekti ir tokios smulkmenos, kaip atšalusios kojas) ar išgyvenant stresą (darželio ar mokyklos kolektyve vaikas turi nuolatos prisitaikyti), imuninės sistemos, kurioje esame užsilaikyti mėgstančių virusų, kontrolė nusilpsta. Susidaro uždaras ratas: vaikas pats save užkrečia, o lankydamas kolektyvą – užkrečia dar ir kitus vaikus.

Paprasti sprendimai

Jei vaikas susirgo, būtina nedelsiant pradėti gydymą (jei nedrįstate gydyti patys ar nežinote, kaip tai geriausia padaryti, kreipkitės į gydytoją) – tai gali padėti užkirsti kelią viruso užsibuvimui organizme. Įrodyta, kad pirmosios dvi ligos paros yra pačios reikšmingiausios – parinkę adekvatų gydymą turite visus šansus užkirsti ligai kelią arba neleisti jai įsibėgėti.

Jei vaikas lanko darželį ir dažnai serga – apsilankykite pas otolaringologą (LOR gydytoją) su visa šeima. Galbūt problemų šaknys slypi ne vaiko organizme, o kažkurio iš šeimos narių.

Itin dažnai peršalimo ligomis sergančiam vaikui, ypač kai peršalimas komplikuojasi į sunkesnes ligas, gydytojai gali rekomenduoti pašalinti adenoidus. Neretu atveju tai tampa vienintele išeitimi, po kurios, beje, vaikai  serga rečiau arba nepatiria rimtų komplikacijų.

Būtina užsiimti profilaktika. Eiti su vaiku į lauką, lankyti baseiną ar kitaip sportuoti, valgyti pakankamai ir reikiamo maisto, skirtingu oru vaiką rengti tinkamais drabužiais. Tam galėtų tikti ir šauni tradicija leisti vaikui neiti į mokyklą tada, kai minėsite jo sveikatos dieną. Ar kada susimąstėte, kad vaikas „pailsėti“ nuo įtampos, didelių iššūkių mokykloje ir kituose kolektyvuose įgauna teisę tik susirgęs. O kodėl nebūtų galima kokį kartą leisti vaikui nenueiti į mokyklą, kad kartu išgyventumėte sveikatos dieną ir pasirūpintumėte vaiko sveikatos poreikiais.

www.bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE