Gudručio vaistinė

Valgydamos žuvį nėščiosios gali padėti būsimojo kūdikio smegenims

Ikimokyklinio amžiaus vaikai, kurių mamos būdamos nėščios reguliariai valgė mažai gyvsidabrio turinčią žuvį, yra guvesnio proto nei jų bendraamžiai.
Mokslininkai ištyrė 341 trejų metų amžiaus vaiką ir nustatė, kad kurių mamos daugiau nei dukart per savaitę valgė žuvį, tie vaikai sėkmingiau atliko kalbėjimo, vizualinius ir motorikos raidos testus.
Tačiau rezultatai buvo prastesni tų vaikų, kurių motinų kraujyje nėštumo laikotarpiu buvo gana daug gyvsidabrio.
Tos motinos, kurios nuolat valgė žuvį nėštumo laikotarpiu, buvo labiau linkusios turėti didesnius gyvsidabrio kiekius kraujyje, rašoma žurnale „American Journal of Epidemiology”.
Tyrimo rezultatai patvirtina ankstesnius duomenis, kad žuvis naudinga smegenims, tačiau kartu pabrėžia būtinybę nėštumo laikotarpiu pasirinkti mažai gyvsidabrio turinčią žuvį.
„Rekomendacijose dėl žuvies vartojimo nėštumo laikotarpiu reikia atsižvelgti tiek į žuvies maistingumą, tiek ir į galimą žalą dėl gyvsidabrio poveikio”, rašo tyrėjai, kuriems vadovavo dr. Emily Oken iš Harvardo medicinos mokyklos Bostone.
Riebi žuvis kaip tunas, lašiša ir sardinė turi omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra svarbios embriono ir kūdikio smegenų vystymuisi. Problema ta, kad riebi žuvis labiau gali būti užteršta gyvsidabriu – smegenų ląstelėms nuodingu metalu, ypač embrionams ir mažiems vaikams. 
Ryklio, kardžuvės, karališkosios skumbrės, chameleongalvės nėščiosioms reiktų vengti, kadangi šios žuvys sukaupia daugiausiai gyvsidabrio.


Savigydos pramonės asociacija

TAIP PAT SKAITYKITE