Balandžio 8d. Trečiadienis

Užsienyje – ne tik koronaviruso, bet ir kitų ligų pavojai

Kovo 10d.
Užsienyje – ne tik koronaviruso, bet ir kitų ligų pavojai

Koronaviruso grėsmės akivaizdoje sveikatos priežiūros specialistai ragina keliautojus nepamiršti ir kitų ligų pavojaus užsienio šalyse. Populiarėjant turistų maršrutams į Azijos, Afrikos, Lotynų Amerikos šalis bei Artimuosius Rytus, medikai pastebi, kad iš tokių kelionių Lietuvos gyventojai neretai grįžta užsikrėtę keliautojų diarėja bei kitomis ligomis, nuo kurių dažniausiai galima apsisaugoti skiepais bei kitomis šiuolaikinėmis priemonėmis.

Stebint nuolatinį tarptautinių kelionių skaičiaus didėjimą prognozuojama, kad 2030-aisiais metinis tarptautinių keliautojų skaičius pasieks 1,8 mlrd. Didėjant tarptautinių kelionių mastams, auga ir sergamumas tam tikromis ligomis. „Affidea“ šeimos gydytojos Danos Sabinos Stoškutės teigimu, dažniausiai sveikatos sutrikimai registruojami keliautojams, grįžusiems iš Azijos ir Afrikos teritorijų į pietus nuo Sacharos – atitinkamai 32 proc. ir 25 proc. Tropinė maliarija ir vidurių šiltinė yra ūmios ir potencialiai gyvybei pavojingos ligos, kuriomis dažniausiai susergama po kelionių į tropinio klimato šalis.

„Naujausiais duomenimis, dažniausiai po kelionių svetur Lietuvoje registruojami tymų, virusinio hepatito A, vidurių šiltinės, maliarijos ir Dengė karštligės atvejai“, – sako šeimos gydytoja.

Dažniausiai registruojamos infekcijos

2018 metais Lietuvoje iš viso užregistruota 30 tymų atvejų, iš kurių 5 atvejai buvo įvežtiniai: po vieną atvejį iš Juodkalnijos, Lenkijos, Indijos, 2 atvejai iš Ukrainos. Dėl pastarųjų atvejų buvo užregistruoti net du tymų protrūkiai: šeiminis tymų protrūkis Vilniaus mieste, kitas – Visagino mieste, Ignalinos ir Vilniaus rajonuose. Anot medikės, 2019 metais užregistruota 10 įvežtinių tymų atvejų: po vieną iš Tailando, Rusijos, Lenkijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, 2 atvejai iš Jungtinės Karalystės ir 4 iš Ukrainos.

Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos (ULSVIS) duomenimis, 2018-aisiais Lietuvoje iš viso užregistruota 115 ūminių ir lėtinių virusinių hepatitų atvejų, iš kurių ūminiai virusiniai hepatitai A, B ir C sudarė 52 proc. Tais pačiais metais užregistruotas tik vienas ūminio hepatito D atvejis, o hepatito E atvejų nebuvo nustatyta.

D. S. Stoškutė atkreipia dėmesį, kad vis daugiau žmonių užsienio šalyse kasmet užsikrečia virusiniu hepatitu A (VHA), tokiu būdu didėja infekcijos plitimo ir protrūkių rizika Lietuvoje. „Nustatyta, kad mūsų šalyje sergamumas VHA periodiškai padidėja kas 5-7 metus. Vis daugiau Lietuvos gyventojų tampa imliais šiai infekcijai, be to, suaugusieji serga žymiai sunkiau nei vaikai. Keliautojai šia liga dažnai užsikrečia besivystančiose šalyse gerdami užkrėstą virusu vandenį. Iš viso 2018 metais buvo užregistruoti 22 VHA atvejai – protrūkių nebuvo. Tarp susirgusiųjų VHA 4 pacientai galimai užsikrėtė po kelionių į Maroką ir Egiptą“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Lietuvoje kasmet diagnozuojami 1-2 susirgimai vidurių šiltinės infekcija, tarp jų ir įvežtiniai atvejai iš endeminių šalių. Anot pašnekovės, kur kas daugiau keliautojų renkasi tolimas, egzotines šalis, kuriose plinta uodų platinamos užkrečiamosios ligos, todėl jos tampa vis pavojingesnėmis. Viena iš jų – maliarija, kuria kasmet suserga daugiau nei 200 mln. pasaulio gyventojų, o iki pusės milijono jų miršta.

Lietuvoje taip pat kasmet pasitaiko įvežtinės maliarijos atvejų. Priežastis – nereguliariai ar visai nenaudojami vaistai nuo maliarijos, nepakankama apsauga nuo uodų. Per pastarąjį dešimtmetį buvo užregistruota 50 įvežtinės maliarijos atvejų. Trys ligoniai, susirgę tropine maliarija, mirė. Daugiausia įvežtinės maliarijos atvejų buvo užregistruota 2013 m. ir 2015 m. – po 8 atvejus. Dažniausiai į Lietuvą įvežama tropinė maliarija – minėtu laikotarpiu buvo užregistruoti 36 jos atvejai. Dauguma keliautojų užsikrėtė lankydamiesi Afrikoje – 44 asmenys, kur kas mažiau užsikrėtusiųjų Azijoje ir Madagaskare“, – aiškina D. S. Stoškutė.

Lankantis tropinio klimato šalyse yra tikimybė užsikrėsti ir kitomis uodų ar moskitų platinamomis ligomis: geltonąja karštlige, Čikungunija karštlige, japoniškuoju encefalitu ir Dengė karštlige.

Medikės teigimu, 2014-2018 m. Lietuvoje iš viso buvo užregistruoti 27 įvežtiniai Dengė karštligės atvejai, iš jų daugiausia 2015-aisiais, kuomet buvo užfiksuoti 9 susirgimai. Prieš dvejus metus Lietuvoje užregistruoti 8 įvežtiniai Dengė karštligės atvejai – visi susirgusieji pasveiko. Keliautojai buvo grįžę iš  Tailando, Indijos ir Egipto.

Kaip išvengti susirgimų?

Manantiems, kad nekeliaujant ekstremaliomis sąlygomis ir gyvenant viešbutyje neįmanoma užsikrėsti jokia infekcija, šeimos gydytoja pataria vis tiek laikytis visų įmanomų saugumo priemonių. „Žinoma, didesnė tikimybė užsikrėsti tam tikromis keliautojų ligomis yra džiunglėse bei kaimo vietovėse, kur yra blogos sanitarinės sąlygos, užterštas vanduo ir nesilaikoma mitybos higienos reikalavimų. Tačiau nereikia pamiršti, kad lygiai taip pat pavojai slypi ir miestuose bei viešbučių teritorijose. Todėl nepriklausomai nuo to, ar keliausime džiunglėse, ar atostogausime tik miesto teritorijose, keliaujantiems į endemines šalis iš anksto reikėtų pasirūpinti rekomenduojamais bei tai teritorijai privalomais skiepais“, – įspėja D. S. Stoškutė.

Planuojančius keliauti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai taip pat ragina pasidomėti, kokių užkrečiamųjų ligų rizika yra šalyje, į kurią ruošiamasi keliauti, bei rekomenduoja susipažinti su šių ligų pasireiškimo požymiais ir prevencinėmis priemonėmis. Specialistai primena, kad nepaisant to, jog Lietuvoje per pastaruosius septynerius metus nėra registruojami poliomielito, geltonosios karštligės, choleros, difterijos atvejai ar registruojami tik pavieniai vidurių šiltinės atvejai, šios infekcijos vis dar fiksuojamos kitose Europos regiono ar pasaulio šalyse, tad svarbu išlikti budriems ir pasiskiepyti prieš vykstant į tolimas šalis.

 

Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Balandžio 7d.

Šiaulių universiteto aerobiologai, tyrinėjantys žiedadulkių sklaidą ore, teigia, jog pastarosiomis dienomis Lietuvoje nusistovėję saulėti ir sausi orai – palankios sąlygos plisti žiedadulkėms. Tam įtakos turi ir neįprastai ankstyvas pavasaris. Pasak prof. dr. Ingridos Šaulienės, šalies...


Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Balandžio 7d.

Siaučiant įvairiems virusams labai svarbu stiprinti imunitetą. Padėti tai padaryti gali sveika mityba, teigiama emocinė aplinka, kokybiškas miegas, buvimas gryname ore, fizinis aktyvumas. Tačiau medikai pabrėžia, jog dabar, gyvenant karantino sąlygomis, kai reikia atidžiai saugoti save ir be...


Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Balandžio 7d.

„Apsaugos priemonių trūksta visiems medikams. Įtempta situacija ne tik didžiosiose gydymo įstaigose, ji dar aštresnė šalies regionuose. Tą pastebėjau pats savo akimis“, – tikina venas iš Kauno baldų gamybos ir prekybos UAB „Medienos era“ akcininkų Donatas Miničius....


Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Balandžio 6d.

Gyventojai vėl gali vaistinėse įsigyti medicininių kaukių ir respiratorių. Antradienį BENU vaistines pasieks didelė šių apsaugos priemonių siunta. Iš viso pardavimui gauta 300 tūkst. vienetų medicininių kaukių ir 60 tūkst. vnt. respiratorių N95.


Gliukomananas – vertingas    papildas svorio metimui

Gliukomananas – vertingas papildas svorio metimui

Balandžio 6d.

Svorio metimas tikrai nėra lengvas procesas. Norint ilgalaikių rezultatų būtina įdėti nemažai darbo. Manau, kad tikrai esi skaitęs apie pačius įvairiausius papildus lieknėjimui. O gal išbandei ne vieną dietą. O ar teko kada girdėti apie gliukomananą? Jis yra vienas iš natūralių papildų, kurie...


Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Balandžio 6d.

Siaučiant koronavirusui Covid-19 Lietuvos gyventojai stengiasi kuo daugiau būti namuose, tačiau mažai žmonių susimąsto apie tai, kokią žalą jiems daro jų namų oras ir kaip būtų galima jį pagerinti siekiant geresnės sveikatos ir stabdant koronaviruso plitimą. Šiai situacijai pakeisti įkurta...


Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Kovo 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie antrą šiais metais užregistruota tymų susirgimą Kauno apskrityje. Iš viso, 2020 m. Lietuvoje užregistruoti du tymų atvejai, vienas iš jų – įvežtinis. Abu susirgusieji – suaugę asmenys, kurių skiepijimo būklė nežinoma.


Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Kovo 15d.

Nuo pirmadienio Lietuvoje įsigaliojant karantinui šalyje uždaromos visos parduotuvės, išskyrus maisto prekių parduotuves ir vaistines. Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ siekia užtikrinti savo darbuotojų saugumą ir sveikatą bei galimybę pailsėti, todėl keičia viso...


Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Kovo 15d.

šiandien pasaulis susiduria su bene didžiausia krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Virusas keičia įprastą gyvenimą ir verčia imtis ypatingų veiksmų – uždaromos valstybių sienos, o milijonai žmonių izoliuojasi namie.


Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Kovo 15d.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos Pirmininką Charlesį Michelį ir Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą von der Leyen, ragindamas glaudžiau koordinuoti atsaką į koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkį Europoje.


Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Kovo 14d.

Lietuvos oro uostuose nuo kovo 14 dienos pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra, kurią vykdo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) su kariuomenės atstovų pagalba. Tai reiškia, kad visi atvykstantys keleiviai bus tikrinami termovizoriaus pagalba, taip pat privalės...


Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Kovo 13d.

Sparčiai besikeičiantys įvykiai visame pasaulyje dėl plintančio koronaviruso priverčia sunerimti vis daugiau žmonių. Tai paliečia ne tik baimę susirgti, bet ir nežinomybė dėl to, kaip viskas vyks toliau. Jau nuo kovo 13 dienos įsigaliojo draudimai valstybiniu mastu. „Žalioji dėžutė“...


Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Kovo 13d.

Kodėl šiuo metu negalima lankyti su naujagimiais šalies neonatologijos centruose gulinčių mamyčių ir naujagimių bei kaip juos palaikyti nebūnant drauge? Tokių klausimų neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ dėl pavojingo koronaviruso įsigaliojus karantinui sulaukia...


Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Kovo 13d.

Šviežios šių metų derliaus daržovės tampa vis dažnesniu kiekvieno lietuvio pasirinkimu. Po žiemos jų traškumo, šviežumo bei gaivumo sako pasiilgusi ir populiaraus maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė. Ji stengiasi daržoves įtraukti į...


„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

Kovo 13d.

Dėl Lietuvoje paskelbtos ekstremaliosios situacijos „Sodra“ nuo kovo 16-osios, pirmadienio, laikinai – dvi savaites - neaptarnaus gyventojų visuose klientų aptarnavimo skyriuose ir gyventojus ragina naudotis paslaugomis internetu - www.sodra.lt/gyventojui bei konsultuotis...


Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Kovo 13d.

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ informuoja, jog dėl koronaviruso grėsmės perkeliamas didžiausias šalyje labdaros renginys - kovo 20-21 dienomis turėjusi vykti kasmetinė „Maisto banko“ akcija. Apie naują renginio datą bus informuojama atskirai.


Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Kovo 12d.

Dalį vaistinių šiandien jau pasiekė rankų higienai skirtas dezinfekcinis skystis, likusiose dezinfekcinio skysčio pardavimai turėtų atsinaujinti rytoj. BENU vaistinių tinklas skelbia į vaistines pristatęs apie 10 tūkst. vienetų anksčiau iš tiekėjo užsakyto dezinfekcinio skysčio. Tiesa, kai...


Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Kovo 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vyresni nei 25 metų asmenys gali valstybės lėšomis revakcinuotis nuo difterijos ir stabligės. Skiepus nuo difterijos ir stabligės reikia kartoti kas 10 metų tam, kad būtų išlaikyta patikima apsauga. Nesiskiepijant periodiškai...


Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Kovo 12d.

Ką daryti socialiniame tinkle pastebėjus pažįstamo (ar nepažįstamo) asmens žinutę, kuri skamba it pranešimas apie ketinimą žudytis? Psichologai bei kiti psichikos sveikatos specialistai, suicidologai vieningai tvirtina, jog šiukštu nereikia į tai numoti ranka, idant nepaliktume krizę išgyvenančio...


Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Kovo 12d.

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9