Liepos 14d. Antradienis

Užsienyje – ne tik koronaviruso, bet ir kitų ligų pavojai

Kovo 10d.
Užsienyje – ne tik koronaviruso, bet ir kitų ligų pavojai

Koronaviruso grėsmės akivaizdoje sveikatos priežiūros specialistai ragina keliautojus nepamiršti ir kitų ligų pavojaus užsienio šalyse. Populiarėjant turistų maršrutams į Azijos, Afrikos, Lotynų Amerikos šalis bei Artimuosius Rytus, medikai pastebi, kad iš tokių kelionių Lietuvos gyventojai neretai grįžta užsikrėtę keliautojų diarėja bei kitomis ligomis, nuo kurių dažniausiai galima apsisaugoti skiepais bei kitomis šiuolaikinėmis priemonėmis.

Stebint nuolatinį tarptautinių kelionių skaičiaus didėjimą prognozuojama, kad 2030-aisiais metinis tarptautinių keliautojų skaičius pasieks 1,8 mlrd. Didėjant tarptautinių kelionių mastams, auga ir sergamumas tam tikromis ligomis. „Affidea“ šeimos gydytojos Danos Sabinos Stoškutės teigimu, dažniausiai sveikatos sutrikimai registruojami keliautojams, grįžusiems iš Azijos ir Afrikos teritorijų į pietus nuo Sacharos – atitinkamai 32 proc. ir 25 proc. Tropinė maliarija ir vidurių šiltinė yra ūmios ir potencialiai gyvybei pavojingos ligos, kuriomis dažniausiai susergama po kelionių į tropinio klimato šalis.

„Naujausiais duomenimis, dažniausiai po kelionių svetur Lietuvoje registruojami tymų, virusinio hepatito A, vidurių šiltinės, maliarijos ir Dengė karštligės atvejai“, – sako šeimos gydytoja.

Dažniausiai registruojamos infekcijos

2018 metais Lietuvoje iš viso užregistruota 30 tymų atvejų, iš kurių 5 atvejai buvo įvežtiniai: po vieną atvejį iš Juodkalnijos, Lenkijos, Indijos, 2 atvejai iš Ukrainos. Dėl pastarųjų atvejų buvo užregistruoti net du tymų protrūkiai: šeiminis tymų protrūkis Vilniaus mieste, kitas – Visagino mieste, Ignalinos ir Vilniaus rajonuose. Anot medikės, 2019 metais užregistruota 10 įvežtinių tymų atvejų: po vieną iš Tailando, Rusijos, Lenkijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, 2 atvejai iš Jungtinės Karalystės ir 4 iš Ukrainos.

Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos (ULSVIS) duomenimis, 2018-aisiais Lietuvoje iš viso užregistruota 115 ūminių ir lėtinių virusinių hepatitų atvejų, iš kurių ūminiai virusiniai hepatitai A, B ir C sudarė 52 proc. Tais pačiais metais užregistruotas tik vienas ūminio hepatito D atvejis, o hepatito E atvejų nebuvo nustatyta.

D. S. Stoškutė atkreipia dėmesį, kad vis daugiau žmonių užsienio šalyse kasmet užsikrečia virusiniu hepatitu A (VHA), tokiu būdu didėja infekcijos plitimo ir protrūkių rizika Lietuvoje. „Nustatyta, kad mūsų šalyje sergamumas VHA periodiškai padidėja kas 5-7 metus. Vis daugiau Lietuvos gyventojų tampa imliais šiai infekcijai, be to, suaugusieji serga žymiai sunkiau nei vaikai. Keliautojai šia liga dažnai užsikrečia besivystančiose šalyse gerdami užkrėstą virusu vandenį. Iš viso 2018 metais buvo užregistruoti 22 VHA atvejai – protrūkių nebuvo. Tarp susirgusiųjų VHA 4 pacientai galimai užsikrėtė po kelionių į Maroką ir Egiptą“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Lietuvoje kasmet diagnozuojami 1-2 susirgimai vidurių šiltinės infekcija, tarp jų ir įvežtiniai atvejai iš endeminių šalių. Anot pašnekovės, kur kas daugiau keliautojų renkasi tolimas, egzotines šalis, kuriose plinta uodų platinamos užkrečiamosios ligos, todėl jos tampa vis pavojingesnėmis. Viena iš jų – maliarija, kuria kasmet suserga daugiau nei 200 mln. pasaulio gyventojų, o iki pusės milijono jų miršta.

Lietuvoje taip pat kasmet pasitaiko įvežtinės maliarijos atvejų. Priežastis – nereguliariai ar visai nenaudojami vaistai nuo maliarijos, nepakankama apsauga nuo uodų. Per pastarąjį dešimtmetį buvo užregistruota 50 įvežtinės maliarijos atvejų. Trys ligoniai, susirgę tropine maliarija, mirė. Daugiausia įvežtinės maliarijos atvejų buvo užregistruota 2013 m. ir 2015 m. – po 8 atvejus. Dažniausiai į Lietuvą įvežama tropinė maliarija – minėtu laikotarpiu buvo užregistruoti 36 jos atvejai. Dauguma keliautojų užsikrėtė lankydamiesi Afrikoje – 44 asmenys, kur kas mažiau užsikrėtusiųjų Azijoje ir Madagaskare“, – aiškina D. S. Stoškutė.

Lankantis tropinio klimato šalyse yra tikimybė užsikrėsti ir kitomis uodų ar moskitų platinamomis ligomis: geltonąja karštlige, Čikungunija karštlige, japoniškuoju encefalitu ir Dengė karštlige.

Medikės teigimu, 2014-2018 m. Lietuvoje iš viso buvo užregistruoti 27 įvežtiniai Dengė karštligės atvejai, iš jų daugiausia 2015-aisiais, kuomet buvo užfiksuoti 9 susirgimai. Prieš dvejus metus Lietuvoje užregistruoti 8 įvežtiniai Dengė karštligės atvejai – visi susirgusieji pasveiko. Keliautojai buvo grįžę iš  Tailando, Indijos ir Egipto.

Kaip išvengti susirgimų?

Manantiems, kad nekeliaujant ekstremaliomis sąlygomis ir gyvenant viešbutyje neįmanoma užsikrėsti jokia infekcija, šeimos gydytoja pataria vis tiek laikytis visų įmanomų saugumo priemonių. „Žinoma, didesnė tikimybė užsikrėsti tam tikromis keliautojų ligomis yra džiunglėse bei kaimo vietovėse, kur yra blogos sanitarinės sąlygos, užterštas vanduo ir nesilaikoma mitybos higienos reikalavimų. Tačiau nereikia pamiršti, kad lygiai taip pat pavojai slypi ir miestuose bei viešbučių teritorijose. Todėl nepriklausomai nuo to, ar keliausime džiunglėse, ar atostogausime tik miesto teritorijose, keliaujantiems į endemines šalis iš anksto reikėtų pasirūpinti rekomenduojamais bei tai teritorijai privalomais skiepais“, – įspėja D. S. Stoškutė.

Planuojančius keliauti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai taip pat ragina pasidomėti, kokių užkrečiamųjų ligų rizika yra šalyje, į kurią ruošiamasi keliauti, bei rekomenduoja susipažinti su šių ligų pasireiškimo požymiais ir prevencinėmis priemonėmis. Specialistai primena, kad nepaisant to, jog Lietuvoje per pastaruosius septynerius metus nėra registruojami poliomielito, geltonosios karštligės, choleros, difterijos atvejai ar registruojami tik pavieniai vidurių šiltinės atvejai, šios infekcijos vis dar fiksuojamos kitose Europos regiono ar pasaulio šalyse, tad svarbu išlikti budriems ir pasiskiepyti prieš vykstant į tolimas šalis.

 

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Liepos 10d.

Karantino metu socialiniai tinklai mirgėjo įvairiausiomis gamtos nuotraukomis, skelbiančiomis, kad gamta ir Žemė valosi. Vieni džiaugėsi švarėjančiais vandens telkiniais, kiti – į kiemą užsukančiomis stirnomis ar lapėmis. Visgi, viskas nėra taip optimistiška, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio....


Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Liepos 10d.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.


Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Liepos 10d.

Lietuvoje oficialiai pasibaigus karantinui, poliklinikose ir kitose medicinos įstaigose nusidriekė pacientų eilės, todėl žmonės vis dažniau dėl savo problemų konsultuojasi ir su vaistininkais. Jie pasakoja, kad baimei apsikrėsti koronavirusu visuomenėje mažėjant, ima ryškėti, kad daugiausiai...


Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Liepos 9d.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) besirūpinantiems savo sveikata rekomenduoja kasdien nueiti bent po 10 tūkst. žingsnių ir taip apsisaugoti nuo pasyvaus gyvenimo būdo sukeliamų lėtinių ligų. Tuo metu Kaune gyvenanti senjorė Aldona Indriulienė kasdien nužingsniuoja šešis kartus daugiau –...


Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Liepos 9d.

Neatskirkite. Kartu vardan didesnio artumo (angl. Zero separation. Together for better care!) – su tokiu šūkiu šiandien visame pasaulyje pradedama kampanija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į koronaviruso aiškiai parodytą problemą – neišnešiotų naujagimių atskyrimą nuo...


Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Liepos 9d.

Šią savaitę kai kuriose Lietuvos vietovėse, esančiose arčiausiai Astravo, pradėta dalinti kalio jodido tabletes. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai paaiškina, kodėl jodo tablečių griebiamasi branduolinių nelaimių metu ir kuo jodas apskritai svarbus mūsų organizmui.


Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Liepos 9d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pneumokokine infekcija daugiausia serga ikimokyklinio amžiaus vaikai bei vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis. Rizikos grupei priklausantys vaikai ir suaugę pasiskiepyti nuo pneumokokinės...


Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Liepos 9d.

Lietuvos darbo rinką pavasarį gerokai supurtęs koronavirusas dirbančiųjų nuostatos nepakeitė: jie ir toliau mano, kad neįgaliesiems šalia jų ne vieta. 4-i iš 10-ies šalies gyventojų laikosi savo įsitikinimo, kad jų darbovietė nebūtų tinkamu tramplinu, galinčiu padėti integruotis žmonėms su...


„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

Liepos 8d.

Vienas laukiamiausių Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo renginių „Kvapų naktis“ liepos 17 d., penktadienį, kvies pažinčiai su kvepiančiu, nepažintų formų, skonių ir savybių augalų pasauliu. Renginyje lankytojų lauks daugybė netikėtų potyrių ir pramogų, o žinių bagažą pildys...


UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

Liepos 8d.

Jungtinių Tautų AIDS programa (UNAIDS) šią savaitę paskelbė ŽIV/AIDS atsako stebėsenos pasaulinę ataskaitą, kurioje pažymima, kad 2020 metų pasauliniai ŽIV tikslai nebus pasiekti dėl labai skirtingos šalių pažangos. Be to, COVID-19 pandemija pristabdė ŽIV progresą, todėl AIDS atsakas gali...


Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Liepos 8d.

Prasidėjus vasaros atostogoms, tėvai kasmet pradeda sukti galvas, kaip užimti savo vaikus ir turiningai praleisti su jais laiką. Jau dešimt metų vilniečius skatinantis ir motyvuojantis gyventi sveikiau Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras) šią vasarą pirmą kartą...


Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Liepos 8d.

Trečiadienį daugiau nei šimtui Rytų Lietuvos regiono medikų įteikti apdovanojimai „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. Šiuos specialiai sukurtus medalius už sudėtingą darbą suvaldant koronaviruso (COVID-19) plitimą atsiėmė ir penkios Nacionalinio vėžio instituto...


Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Liepos 8d.

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas? Nors daugelis linkę manyti, kad lietuviai – bulvių tauta, maisto tinklaraštininkė ir kulinarinių...


Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų, tik ne visi žino kaip teisingai tą daryti

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų, tik ne visi žino kaip teisingai tą daryti

Liepos 8d.

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti...


„Sodros“ liepos išmokų grafikas: Sumažėjo ligos išmokų gavėjų, tačiau vis dar daug bedarbių

„Sodros“ liepos išmokų grafikas: Sumažėjo ligos išmokų gavėjų, tačiau vis dar daug bedarbių

Liepos 7d.

Pirmąjį mėnesį po karantino nedarbo išmokų gavėjų skaičius vis dar žymiai didesnis, nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tuo tarpu tėvams grįžus į darbus, o vaikams – į darželius, pastebimai sumažėjo ligos išmokas dėl ekstremaliosios situacijos gaunančiųjų skaičius.


Žalieji ženklai „Apsisaugok – patikrink save ir kitus“ jau parkuose ir pažintiniuose takuose

Žalieji ženklai „Apsisaugok – patikrink save ir kitus“ jau parkuose ir pažintiniuose takuose

Liepos 3d.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras), primindamas saugaus elgesio taisykles gamtoje, žaliuosius Vilniaus miesto savivaldybės ženklus papildė nauja informacija apie erkių platinamų ligų prevenciją. Šią savaitę Vilniaus miesto Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose...


Šeimos gydytojos pasidalino vasarą aktualiais sveikatos patarimais

Šeimos gydytojos pasidalino vasarą aktualiais sveikatos patarimais

Liepos 2d.

Vasara neretai kiekvienam asocijuojasi su atostogomis ir aktyviu laisvalaikiu. Šeimos gydytojų teigimu, šis laikotarpis puikiai tinka ne tik šiltajam metų sezonui būdingomis pramogomis, bet ir ligų prevencijai. Tai ypatingai svarbu ir po karantino – laikotarpio, kai gyventojai neturėjo...


Ką vartoti, norint užbėgti virusams už akių?

Ką vartoti, norint užbėgti virusams už akių?

Liepos 2d.

Ar žinojote, kad Žemės planetoje egzistuoja apytiksliai 10 nonilijonų skirtingų virusų? National Geographic teigia, kad šis skaičius reiškia, jog virusų mūsų planetoje yra tiek, kad kiekvienai visatoje esančiai žvaigždei jų būtų galima priskirti po 100 milijonų.


5 populiarūs mitai apie makaronus: ekspertas atskleidė, kokius iš tikrųjų rinktis

5 populiarūs mitai apie makaronus: ekspertas atskleidė, kokius iš tikrųjų rinktis

Liepos 2d.

Daugelis lietuvių garbina itališką virtuvę, tačiau būtiniausių žinių apie esminį šios virtuvės ingredientą – makaronus – jiems labai trūksta. Lietuviams makaronai vis dar asocijuojasi su sovietiniu požiūriu į siaubingos kokybės akimirksniu į košę suverdantį produktą, tikina Italijos...


Sergančiųjų profesinėmis ligomis sumažėjo trečdaliu

Sergančiųjų profesinėmis ligomis sumažėjo trečdaliu

Liepos 2d.

Per pastaruosius penkerius sergamumas profesinės ligomis šalyje mažėja, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) parengta sergamumo profesinėmis ligomis analizė. Tačiau ryškėja naujos profesinių ligų tendencijos.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9