Lapkričio 24d. Antradienis

Triukšmas darbe gali pakenkti ne tik klausai: ekspertė vardija ir kitas problemas, tyrimas siūlo sprendimą

Lapkričio 20d.
Triukšmas darbe gali pakenkti ne tik klausai: ekspertė vardija ir kitas problemas, tyrimas siūlo sprendimą

Daugeliui nesunku pastebėti, kad ilgai trunkantis didelis aplinkos triukšmas sukelia galvos skausmą. Bet iš tiesų net dirbant atviro tipo biure patiriamas triukšmas gali sveikatai pakenkti kur kas labiau – Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dėstytoja dr. Jelena Stanislavovienė sako, kad pirmiausiai nuolatinis didelis aplinkos garsas gali lemti klausos problemas, bet pasitaiko atvejų, kai jis sukelia ir rimtesnių sveikatos problemų. Ekspertė tikina, kad nuo netiesioginio triukšmo poveikio biurų darbuotojai turėtų saugotis patys, o Lietuvoje atliktas pilotinis eksperimentas sufleruoja triukšmą slopinančių ausinių naudą.

Darbdaviai privalo įvertinti triukšmą

Lietuvoje atlikti tyrimai nagrinėja triukšmo paplitimą darbovietėse – įvairių tyrimų duomenimis, Lietuvoje viešojo administravimo, švietimo, sveikatos sektoriuose nuo ketvirtadalio iki penktadalio darbuotojų nurodo, kad jiems tenka dirbti triukšmingoje aplinkoje. Šiuose sektoriuose triukšmu skundžiasi nuo penktadalio iki ketvirtadalio darbuotojų. Pasak dr. J. Stanislavovienės, mūsų šalyje darbdaviai yra įpareigoti vertinti triukšmo daromą žalą darbo vietoje.

„Daugelis iš mūsų negali pasakyti, kad savo darbo vietoje niekada nepatiria triukšmo. Net nekalbant apie vietas, kur triukšmas gali būti labai galingas, galima sakyti, kad triukšmo problema šiandien yra aktuali bet kurioje darbovietėje. Mūsų šalyje galiojantys teisės aktai mus saugo nuo reikšmingo triukšmo poveikio, o jo riziką atskirai turi įvertinti kiekvienas darbdavys – numatyti šalinimo ir mažinimo priemones, informuoti ir mokyti darbuotojus, kaip reikia dirbti triukšme, atlikti darbuotojų, dirbančių triukšmingoje aplinkoje profilaktinius sveikatos patikrinimus (tais atvejais, kai triukšmas darbovietėje siekia 82 decibelus ir daugiau)“, – sako mokslininkė.

Kenkia ne tik klausai

J. Stanislavovienė pabrėžia, kad šie teisės aktai pirmiausiai saugo darbuotojus nuo triukšmo sukelto klausos praradimo. Jei darbo aplinkoje triukšmas visuomet pakankamai didelis – apie 80-90 decibelų – ir nuolat jame dirbama, ilgainiui rizikuojama prarasti klausą. Dažnai dėl triukšmo pasitaiko tokie klausos sutrikimai, kai nebegirdima aukšto dažnio garsų, prasideda klausos praradimas arba dalinis apkurtinimas ir kiti.

Vis dėlto, sako ekspertė, triukšmo darbe pasekmės gali būti ne vien klausos sutrikimai. Tyrimai rodo, kad triukšmas gali sukelti ir kitokį, netiesioginį fizinį poveikį. Prancūzijoje atliktas ir 2017 m. publikuotas tyrimas, kuriame dalyvavo 617 biurų darbuotojų iš 27 kompanijų parodė, jog triukšmas darbo vietoje yra vienas pagrindinių diskomfortą darbuotojams sukeliančių veiksnių. Net 53 proc. tyrimo dalyvių nurodė, kad jų darbo aplinka biure yra triukšminga arba labai triukšminga, o patiriamas triukšmas neabejotinai veikė jų gebėjimą susikoncentruoti ir darbingumą.

„Žinome, kad triukšmas gali turėti ir netiesioginį poveikį – didina streso lygį, mažina darbingumą ir susikaupimą, paveikia atmintį ar net koordinaciją. Tyrimai rodo, kad didelė dalis atviro tipo biurų darbuotojų susiduria su triukšmu, kuris neretai sukelia ir fizinius negalavimus, pavyzdžiui, galvos skausmą, emocinius pokyčius, jautrumą. Išsiaiškinta, kad triukšmo poveikis gali didinti stresą bei įtampą, nerimą, lemti širdies ir kraujagyslių ligas, padidinti kraujospūdį, gali padažnėti nervų ligų atvejų. Mūsų teisės aktai nuo šio netiesioginio poveikio biurų darbuotojus saugo nepakankamai. Manau, kad atvirų biurų darbuotojai dažniau gali susidurti būtent su tokiu netiesioginiu triukšmo poveikiu“, – svarsto J. Stanislavovienė.

Gali apsaugoti ausinės?

Specialistė sako, kad dėl netiesioginio triukšmo poveikio, nuo kurio žalos neapsaugo Lietuvoje galiojantys teisės aktai, biurų darbuotojams turėtų padėti darbdavys. Tai galima daryti bandant užtikrinti triukšmo biure mažinimo taisykles, ir patiems darbuotojams imantis asmeninių priemonių.

Lietuvoje spalio mėnesį pirmą kartą buvo atliktas pilotinis eksperimentas, kuriame buvo stebimi dalyvių širdies ritmo pokyčiai atviro tipo biure dirbant su triukšmą slopinančiomis ausinėmis ir be jų. Pilotinį eksperimentą, kuriame dalyvavo po 3 skirtingų profesijų vyrus ir moteris, atliko KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto specialistai, o eksperimento metu naudotos „Huawei FreeBuds Pro“ belaidės garsą slopinančios ausinės.

„Pastebėta, kad net 4 iš 6 tyrimo dalyvių širdies dūžiai sumažėję arba žymiai sumažėję eksperimento dieną, dalyviams darbo metu dėvint triukšmą ir garsą slopinančias ausines. Galima daryti prielaidą, darbas su ausinėmis turėjo stiprią įtaką jų produktyvumui ir susikaupimui. Taip pat pastebėjome, kad dirbant su ausinėmis kai kuriems eksperimento dalyviams sumažėjo aplinkos dirgiklių, kurie taip pat gali lemti streso lygį. Tyrimas patvirtina ir kitą dalyką – yra žmonių, kurie yra žymiai jautresni triukšmui, kitų triukšmas neveikia visai“, – sako KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto vadovė dr. Eleonora Šeimienė.

Anot jos, eksperimento dalyviai išskyrė, jog labiausiai susikaupti darbinėje aplinkoje trukdo kolegų pašnekesiai, diskusijos, pokalbiai, pašaliniai biuro garsai (kolegų vaikščiojimas, taip pat muzika, radijas), atsitiktinis triukšmas. Įdomu tai, kad dauguma dalyvių savo gebėjimą susikaupti darbinėje. aplinkoje vertina vidutiniškai, o paklausti teigia, kad labiausiai savo darbo aplinkoje gali susikaupti, kai dirba ne darbo valandomis ir beveik nėra kolegų aplinkoje, taip pat, kai darbo metu naudoja ausines.

Kas yra ir kaip veikia triukšmo slopinimas?

Anot Šarūno Urbono, „Huawei“ produktų vadovo Lietuvoje, garso slopinimas – kaip ir triukšmo poveikis mums – yra labai individualus dalykas, todėl jį taip pat reikia prisitaikyti pagal save.

„Kas yra garso slopinimas ir kaip jis veikia iš technologinės pusės? Kalbant paprastai, dirbtinis intelektas, naudodamasis garsą aptinkančiais mikrofonais, išskiria triukšmą, o tada sukuria tikslius antigarsinius signalus ir jį slopina. Būtent ši technologija taikoma ir eksperimente naudotose ausinėse „Huawei FreeBuds Pro“ ir ji vadinama hibridiniu aktyviu triukšmo slopinimu. Šios ausinės leidžia pasiekti net iki 40 decibelų triukšmo slopinimo efektą, todėl net prie labai didelio triukšmo jos leidžia pajausti ramybę ir atsipalaiduoti. Kita vertus, kiekvienas žmogus skirtingai prisitaiko prie triukšmo ar savo aplinkos, todėl ir naujose ausinėse yra ne vienas, bet trys skirtingi režimai. Pagal tai, kur esame, ausinės nuskaito mūsų aplinką ir priklausomai nuo to kur esame – restorane, oro uoste, biure ar pan. – pasiūlo pritaikyti atitinkamą garso slopinimo režimą. Taigi, galima sakyti, kad tokios ausinės – šiuolaikinis išmanus būdas kontroliuoti savo savijautą ir produktyvumą net triukšmingose aplinkose“, – apibendrina Š. Urbonas.

 

Maisto ekspertė atskleidžia 5 balandėlių gamybos gudrybes

Maisto ekspertė atskleidžia 5 balandėlių gamybos gudrybes

Lapkričio 20d.

Atšalus orams vis dažniau norisi pastumti į šalį egzotiškus patiekalus ir sočiai pavalgyti šilto, paprasto, naminio maisto. Tokio, kokį sekmadieniais gamindavo mama ar močiutė. Pasak Vilmos Juodkazienės, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertės, vaikystę primenančių patiekalų poveikis...


Specialistai: verkti bijome, bet nereikėtų

Specialistai: verkti bijome, bet nereikėtų

Lapkričio 20d.

Tamsusis sezonas, daugeliui siejamas su rudenine depresija, jau čia. Negana to, šalyje paskelbtas antrasis karantinas, o kasdien pasiekiame susirgusiųjų COVID-19 infekcija antirekordą. Nenuostabu, kad emocijų perteklių šiomis dienomis daugelis žmonių vis dažniau išlieja verkdami. Verkimas žmogaus...


Vaistininkai pataria kartais pradėti plautis galvą nuo plaukų kaukės

Vaistininkai pataria kartais pradėti plautis galvą nuo plaukų kaukės

Lapkričio 20d.

Plaukų kosmetika yra viena iš aktyviai vaistinėse ieškomų produktų. Daugiau nei du tūkstančius skirtingų priemonių plaukų priežiūrai siūlanti „Eurovaistinė“ išskiria šešias pagrindines plaukų problematikas – plaukų retėjimas, slinkimas, galiukų skilinėjimas, pleiskanos, galvos...


Didžiausi traumų namuose kaltininkai – laiptai ir kopėčios

Didžiausi traumų namuose kaltininkai – laiptai ir kopėčios

Lapkričio 19d.

Visuotinio karantino metu gyventojai daugiau arba net visą laiką praleidžia namuose. Čia ne tik dirba, bet ir gamina maistą, sportuoja, o turėdami laiko – užsiima remonto darbais. Draudikai teigia, kad daugiau būdami namuose žmonės dažniau čia patiria ir įvairias traumas, ir nors...


Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs dėl nesaugaus maisto darželiuose

Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs dėl nesaugaus maisto darželiuose

Lapkričio 19d.

Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs, kad, esant ir taip sudėtingai situacijai bei valstybėje paskelbtam karantinui, dėl neatsakingumo ir nepakankamos kontrolės susiklostė pavojinga situacija, kai į Vilniaus ir Kauno darželius galimai buvo tiekiama salmonelėmis užkrėsta vištiena.


Raudonasis ir oranžinis greipfrutų karalius pomelo: originalūs receptai jūsų stalui

Raudonasis ir oranžinis greipfrutų karalius pomelo: originalūs receptai jūsų stalui

Lapkričio 17d.

Belaukiant nenumaldomai artėjančios žiemos ypač būtina stiprinti imunitetą, o tam puikiai tinka citrusiniai vaisiai. Šaltuoju metų laiku parduotuvių lentynos prisipildo ne tik įprastų citrinų ar apelsinų, bet ir tiesiog stebuklingu vadinamo vaisiaus – raudonųjų ir oranžinių pomelo. Pasak...


Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?

Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?

Lapkričio 17d.

Pandemijos metu išgyvenant sudėtingą laikotarpį – atnaujinti apribojimai, nežinomybė dėl ateities ir baimė susirgti pačiam bei užkrėsti kitus gali kelti daug įvairių emocijų. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai teigia, kad šiuo metu, kai...


Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Lapkričio 17d.

Sakoma, kad pastaraisiais metais išlaikyti harmoningus, pagarba ir tarpusavio supratimu paremtus santykius tarp paauglių ir tėvų darosi vis sudėtingiau, nes jaunoji karta pernelyg susikoncentravusi į medijų ir socialinių tinklų pasaulį. Problemos mastas dar labiau išryškėja karantino akivaizdoje,...


Karantino iššūkiai sveikatai: nekimšti saldumynų ir pusfabrikačių bei nevalgyti prie kompiuterio

Karantino iššūkiai sveikatai: nekimšti saldumynų ir pusfabrikačių bei nevalgyti prie kompiuterio

Lapkričio 17d.

Visuotinis karantinas dėl COVID-19 jau antrąsyk per šiuos metus perkėlė mus dirbti į namus, apribojo galimybes aktyviai fiziškai judėti ir tuo pačiu pakoregavo maisto racioną – daugelio šaldytuvuose ir spintelėse atsirado įvairų pusfabrikačių, gelbstinčių, kai pavalgyti reikia greitai. Vis...


Sveikatingumo specialistai susirūpinę: statistika nemeluoja – žmonės juda mažiau

Sveikatingumo specialistai susirūpinę: statistika nemeluoja – žmonės juda mažiau

Lapkričio 16d.

Ar pandemijos metu žmonės nepraranda fizinio aktyvumo? Sveikatingumo specialistai teigia, kad nors nuo griežtesnio karantino įvedimo laiko praėjo dar palyginti nedaug, susirūpinti yra kuo – „Google Mobility“ ataskaitose fiksuojama, kad Vilniuje ir Kaune apsilankymų parkuose...


ULAC skelbia metinę sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalgą

ULAC skelbia metinę sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalgą

Lapkričio 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenimis, sergamumas užkrečiamomis ligomis Lietuvoje pernai (2019 m.) buvo 13,6 proc. mažesnis nei užpernai (2018 m.) – atitinkamai užregistruota 857 170 ir 991 874 susirgimai užkrečiamosiomis ligomis.


Ankstukų pagalbos linijoje – nerimo ir nežinios skambučiai

Ankstukų pagalbos linijoje – nerimo ir nežinios skambučiai

Lapkričio 16d.

„Ankstukų pagalbos liniją pandemijos metu galėtume pervadinti nerimo linija. Mat daugiausia sulaukiame skambučių iš nerimaujančių mamų ar tėčių, kai mamos, kurioms gresia priešlaikinis gimdymas, ligoninėse šį laiką turi išgyventi vienos, o ir pagimdžiusios lieka be šeimos šalia. O kartais,...


Tyrimas: kas antras lietuvis pasenusiais vaistais atsikrato netinkamai

Tyrimas: kas antras lietuvis pasenusiais vaistais atsikrato netinkamai

Lapkričio 16d.

Pasenę, pasibaigusio galiojimo vaistai gali būti pavojingi sveikatai, todėl jų kaupti namuose nereikėtų. Nebereikalingus vaistus gyventojai turėtų pristatyti į vaistines, kurios pasirūpina tinkamu vaistų sunaikinimu. Tačiau BENU vaistinės inicijuotas tyrimas parodė, kad taip daro tik penktadalis...


Psichinė sveikata svarbu – 12 patarimų, kaip sumažinti stresą Covid-19 metu

Psichinė sveikata svarbu – 12 patarimų, kaip sumažinti stresą Covid-19 metu

Lapkričio 16d.

Lietuvos Raudonasis Kryžius pastebi, kad įsibėgėjus antrajam karantinui, vis daugiau žmonių patiria stresą ir nerimą, todėl dabar itin svarbu atkreipti dėmesį ne tik į fizinę, bet ir į psichinę sveikatą. „Esame dar vienoje sudėtingoje, neapibrėžtoje situacijoje. Vieniems adaptuotis prie jos...


Gyventojai prisipažino: dažniau nei kas dešimtas vienkartinę kaukę keičia vos po 7 dienų

Gyventojai prisipažino: dažniau nei kas dešimtas vienkartinę kaukę keičia vos po 7 dienų

Lapkričio 16d.

Net 26 proc. respondentų keičia vienkartines apsaugines medicinines kaukes kas kelias dienas, o 13 proc. daro tai rečiau nei kartą per savaitę, rodo ką tik atliktas reprezentatyvus „Eurovaistinės“ užsakymu atliktas tyrimas. Įsigaliojus karantinui kaukės visoje Lietuvoje tapo...


MIPEX 2020 tyrimas: integracijos politika Lietuvoje užsieniečiams kelia daugiau kliūčių nei galimybių

MIPEX 2020 tyrimas: integracijos politika Lietuvoje užsieniečiams kelia daugiau kliūčių nei galimybių

Lapkričio 16d.

2020 m. lapkričio 16 d., minint tarptautinę tolerancijos dieną, nevyriausybinė organizacija „Diversity Development Group“ pristatys tyrimo „Migrantų integracijos politikos indeksas“ (MIPEX 2020) rezultatus, vertinančius nacionalinę integracijos politiką Lietuvoje....


„Vilniaus vandenų“ specialistai sunerimę: nuotekose randa pavojingų teršalų – sunkiųjų metalų

„Vilniaus vandenų“ specialistai sunerimę: nuotekose randa pavojingų teršalų – sunkiųjų metalų

Lapkričio 13d.

Vandentvarkos UAB „Vilniaus vandenys“ įspėja, kad daugėja nuotekose aptinkamų sunkiųjų metalų. Dalis jų – toksiški, galintys sukelti sunkius susirgimus. Nors šie metalai į aplinką dažniausiai patenka iš pramonės įmonių, jų gausu ir mūsų dažnai naudojamuose daiktuose –...


Greičiau už virusą plinta nauja skurdo forma: Caritas atsakas pasitinkant Vargstančiųjų dieną

Greičiau už virusą plinta nauja skurdo forma: Caritas atsakas pasitinkant Vargstančiųjų dieną

Lapkričio 13d.

Sekmadienį, lapkričio 15 d., visame pasaulyje Katalikų bažnyčia minės Pasaulinę vargstančiųjų dieną, kurią prieš keturis metus inicijavo popiežius Pranciškus. Šventojo Tėvo Žinia „Vargšui ištiesk ranką“ (Sir 7, 32), kurią popiežius paskelbė artėjant šiųmetinei Vargstančiųjų dienai,...


Specialistai: skiepytis nuo gripo – ne tik saugu, bet šiemet ir itin svarbu

Specialistai: skiepytis nuo gripo – ne tik saugu, bet šiemet ir itin svarbu

Lapkričio 12d.

Siaučiant koronaviruso pandemijai, sveikatos priežiūros specialistai ir medikai kviečia gyventojus nepamiršti ir artėjančio gripo sezono – jų teigimu, Covid-19 grėsmės akivaizdoje gripo vakcinų svarba dar labiau išaugo. Skiepijimasis ne tik padėtų išvengti gripo ar bent sunkių jo...


Karantino poveikis: darbuotojai iš užsienio išvažiavo namo

Karantino poveikis: darbuotojai iš užsienio išvažiavo namo

Lapkričio 12d.

Kelerius metus nuosekliai augęs Lietuvoje dirbančių užsieniečių iš trečiųjų šalių skaičius per pandemiją sumažėjo penktadaliu. Rugsėjį, palyginti su šių metų sausiu, Lietuvoje liko dirbti 5 tūkst. užsieniečių mažiau.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9