Sausio 18d. Pirmadienis

Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Lapkričio 17d.
Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Sakoma, kad pastaraisiais metais išlaikyti harmoningus, pagarba ir tarpusavio supratimu paremtus santykius tarp paauglių ir tėvų darosi vis sudėtingiau, nes jaunoji karta pernelyg susikoncentravusi į medijų ir socialinių tinklų pasaulį. Problemos mastas dar labiau išryškėja karantino akivaizdoje, kai dauguma veiklų, įskaitant ugdymo įstaigas ir popamokinius užsiėmimus, yra perkeliami į namus. Kaip išlošti šioje situacijoje ir santykius perkelti į naują, aukštesnį lygmenį, o galbūt draugystė tarp tėvų ir paauglių jau seniai nebėra madinga?

Paauglystės krizės „tada“ ir „dabar“: pasikeitė paaugliai ar visuomenės problemos?

Kaip pastebi klinikinė psichologė Jūratė Ašmantė, tipinis šių dienų tėvų ir paauglių portretas yra gana niūrus. „Pažeista tėvų ir vaikų santykių hierarchija, prarastas tėvų autoritetas, dialogo trūkumas, kasdieninė abipusė kritika ir pretenzija, susierzinimas ir pyktis, nusivylimas ir nuoskauda, nepasitikėjimas ir abejingumas. Prarastas santykių lengvumas ir džiaugsmas, abipusė pagarba ir bendradarbiavimas“, – konstatuoja J. Ašmantė.

Vis dėlto, teigti, kad paauglystės etapu sunkiai sutarti su tėvais yra tik šio amžiaus problema, pasak psichologės, būtų nevisai tikslu. „Paauglystės krizę išgyvenantis žmogus ieško savęs, naujų buvimo ir veikimo būdų, todėl suprantama, kad santykiuose su tėvais atsiranda daugiau įtampos ir konfliktų. Man šis paauglių ir tėvų santykių portretas yra mūsų visos visuomenės bei joje vyraujančių santykių, žmogaus jausenos, jo vidinės bei išorinės būties atspindys. Pasireiškia išplitęs beprasmybės jausmas, paskirties stygius, betiksliškumas, nusivylimas, nuobodulys, demoralizacija“, – vardija psichologė.

Tėvų pastangos į santykius su vaikais – aukso vertės

Psichologė įsitikinusi, kad tėvai turi prisiimti atsakomybę už santykius su savo vaikais, ir visada gali siekti glaudesnio ryšio su jais.

„Tėvai turėtų mokytis dovanoti meilę avansu, nesitikint kažką gauti mainais. Jiems dera stengtis būti mylinčio ir rūpestingo globėjo ar mokytojo vaidmenyje, kuris saugo, gina, globoja. Reikėtų vengti tokių bendravimo klaidų kaip paliepimų ir įsakinėjimų, kritikos, vertinimų, grasinimų, patarinėjimų, lyginimo su kitais, kvotimo, pamokslavimų ir moralizavimų, taip pat gėdinimo. Vaiko abejingumas, uždarumas, tėvų vengimas ir pasipriešinimas auklėjimui – tai dažniausiai jau auklėjimo, ankstesnio bendravimo klaidų pasekmės“, – sako J. Ašmantė.

Tėvams, auginantiems paauglius, psichologė pataria, jog geriausias auklėjimo pasirinkimas tokiu metu, tai bendravimas su vaiku kaip su draugu. Be to, priekaištus rekomenduojama keisti pastiprinimu, padrąsinimu ir palaikymu. Pavyzdžiui, „Aš tikiu, - kitą sykį Tau tikrai pavyks gerai pasiruošti testui“. O jei kyla pyktis, ar kiti nemalonūs jausmai dėl tam tikrų vaiko poelgių, tikslingiau naudoti teiginius, prasidedančius įvardžiu „Aš“ ir akcentuoti savo jausmus, kilusius probleminėje situacijoje, o ne vaiko elgesį. . Pavyzdžiui,  „Aš labai jaudinausi, kai Tu negrįžai namo sutartu laiku. Prašau, grįžk kada esi pažadėjęs“. Tokiu atveju, psichologės teigimu, suteikiame vaikui grįžtamą ryšį apie jo veiksmų įtaką aplinkiniams ne priekaišto forma. Reikalavimus svarbu keisti įkvėpimu, o jei vaikas nenori atvirauti, reikia pradėti patiems būti atviresniems su juo.

Paaugliams ypač svarbus supratimas ir palaikymas

Aukščiau minimais patarimais dažnai praktikoje vadovaujasi ir dvi paaugles dukras auginanti Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos narė, lektorė, trečius metus veikiančios programos jaunoms merginoms „GRL PWR“ įkūrėja ir vadovė Eglė Kislovski. Nors pati daug dėmesio skiria darbui su vaikais ir paaugliais, studijuoja pedagogiką, psichologiją ir aktyviai domisi tėvystės temomis, kone kasdien susiduria su daugeliui tėvų būdingais iššūkiais.

„Dukroms pasitaiko ir nuotaikų kaita, ir nenoras ką nors daryti, taip pat tam tikri atsikalbinėjimai ir panašios problemos. Vis dėlto, manau, jog pagrindinis dalykas su kuo susiduria tėvai, tai jų noras kontroliuoti vaikus. Dėl to dažnai vaikams tarsi neleidžiama sužinoti kaip yra geriau, neleidžiama jiems išgirsti savo vidinio balso. Atrodo, mes juk tėvai, tad neva žinome, kada vaikams keltis, kada valgyti, kada daryti namų darbus, kada praustis ir kada nesiprausti, kaip kalbėti ir kaip nekalbėti“, –apgailestauja žymi mama.

Moteris įsitikinusi, kad vaikai turi mokytis iš savų klaidų, suvokti,  jog klysti yra normalu, kad jie nėra tobuli, o žmonės kaip ir visi.

„Dukroms stengiuosi leisti mokytis iš savų klaidų ne sakant, „ar gi aš nesakiau”, o būnant šalia, kai jos suklysta, palaikant ir bandant betarpiškai suprasti. Manau, tai ypač svarbu paauglystės metais, nes tokio amžiaus vaikai tikrai nori supratimo, palaikymo, meilės, galimybės suklysti ir žinoti, kad yra pasaulyje bent vienas žmogus pas kurį gali sugrįžti ir tiesiog pabūti, prisiglausti bei  pasikalbėti“,  – įsitikinusi E. Kislovski.

Pedagogikoje vieno atsakymo nėra

„GRL PWR“ įkūrėja ir vadovė E. Kislovski nuolat bando aplinkiniams priminti, kad vaikų auginimas ir auklėjimas – tai nuolatinis procesas ir nesibaigiančios paieškos. Ji tikinti, jog esant vienam receptui, visi juo ir vadovautųsi, tačiau tiesa ta, kad ne tik mes, bet ir mūsų visų vaikai yra skirtingi, todėl į kiekvieną jų, moters teigimu, dera atsinešti kaip į individualią asmenybę.

„Bepigu kalbėti ir rūpintis gerais vaikais, kurie jau atėjo į šį pasaulį su visai kitokiu uždaviniu ir jie nuo pat pradžių geba šiek tiek daugiau. Pavyzdžiui, turi daugiau nuolankumo, moka išklausyti, daug ką paprasčiau supranta. Jiems paprastai lengva mokytis mokykloje, jie žino  ką reiškia padėti ir užjausti. O ar susimąstome, kaip rūpintis tais vaikais, kurie yra kitokie? Sakykime, jei vaikas neturi talento, silpnai mokosi. Kai nuvažiuoju į mokyklas ir pažiūriu garbės lentas – ten dauguma pirmūnų –, man realiai suspaudžia širdį, nes tokius vaikus yra pakankamai lengva mokyti. O kur tie vaikai ir mokytojai, kurie sugebėjo iš blogai besimokančiojo ar neklaužados išauginti pilnavertę asmenybę su aukštomis vertybėmis bei žiniomis? Ar ne jie turėtų puošti garbės lentą?“, – mąsto moteris.

Ji sakanti, kad patys tėvai, pervargę nuo įtampos, darbų ir rutinos, dažniau turėtų atsigręžti į save ir pasiteirauti savalaikių klausimų: „ar tikrai moku mylėti?“, „ar moku suprasti kitus?“, „ar moku išgirsti kitus ir juos gerbti?, „kodėl aš tapau tėvu ar mama?“ ir pan. Dialogas su savimi gali padėti nurimti, pagerinti asmeninius ir tarpasmeninius santykius.

Karantiną siūlo išnaudoti kaip galimybę puoselėjant tėvų ir vaikų santykius

Apie tai, kad karantinas neigiamai koreguoja visuomenės sveikatą, specialistai kalbėjo vos įpusėjus pirmajai bangai. Šiuokart išbandymai neaplenks, tačiau tėvai, praleisiantys daugiau laiko namuose su savo atžalomis, turėtų išnaudoti jį santykių konstravimui, pozityvaus ryšio užmezgimui ir bendroms veikloms.

„Nepalikite vaikų tik jų telefonuose, kompiuteriuose, priešingai – sugalvokite ką galite veikti kartu. Kalbėkitės, žaiskite, tvarkykitės, eikite pasivaikščioti, žiūrėkite filmus ar pieškite kartu, galų gale nuplaukite drauge automobilį, sutvarkykite garažą ar namų spintas. Stenkitės gyventi kartu, o ne atskirai, bet taip, kad patiktų ir jums, ir vaikui“, – rekomenduoja E. Kislovski.

Jai antrina ir psichologė J. Ašmantė, primindama, jog norint gražių, harmoningų tarpusavio santykių, neišvengiamai abi pusės turi klausytis. Karantino metu ji taip pat ragina permąstyti, kaip tenkinami vaiko poreikiai ir dažniau diskutuoti apie jų įgyvendinimo galimybes bei visuomet abiem pusėms laikytis duoto žodžio.

„Vaikai mokosi iš to, ką mato, iš to, kokius pavyzdžius jiems demonstruojame. Jei vaikui neleidžiate ilgai būti prie kompiuterio ar išmaniajame telefone, tai ir patys neturėtumėte būti įnikę į išmaniuosius įrenginius 15-20 min. per dieną“, – primena J. Ašmantė.

 

„Sodra“ į pensijų kaupimą įtraukė 34 tūkstančius gyventojų – turės pusmetį apsispręsti

„Sodra“ į pensijų kaupimą įtraukė 34 tūkstančius gyventojų – turės pusmetį apsispręsti

Sausio 8d.

Jums mažiau nei 40 metų, dirbate pagal darbo sutartį arba vykdote savarankišką veiklą ir niekada iki šiol nekaupėte pensijai? Pasitikrinkite asmeninę „Sodros“ paskyrą – galite būti vienas iš 34 tūkstančių gyventojų, kurie metų pradžioje įtraukiami į antros pakopos pensijų kaupimą.


Maisto švaistymas – didelė šių dienų problema: kiek tonų išmetame ir kaip su tuo kovoti?

Maisto švaistymas – didelė šių dienų problema: kiek tonų išmetame ir kaip su tuo kovoti?

Sausio 8d.

Maisto švaistymas – didelė šių dienų problema, todėl nenuostabu, kad su tuo kasmet stengiamasi vis labiau kovoti: kuriami įvairiausi su zero waste susiję judėjimai, žmonės raginami atsisakyti vienkartinių puodelių, šiaudelių, plastikinių maišelių, skatinamas likučių panaudojimas ir...


Kodėl svarbu skiepytis nuo COVID-19 ligos: kaip susidaro specifinis imunitetas?

Kodėl svarbu skiepytis nuo COVID-19 ligos: kaip susidaro specifinis imunitetas?

Sausio 8d.

Siekiant kuo greičiau suvaldyti visą pasaulį jau beveik metus sukausčiusią koronaviruso sukeltą pandemiją, labai svarbu skiepytis nuo COVID-19 ligos. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, jog vakcinos jau...


NVSC informuoja apie sausio 7 dienos COVID-19 protrūkius

NVSC informuoja apie sausio 7 dienos COVID-19 protrūkius

Sausio 8d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronaviruso (COVID-19) protrūkius.


Darbą pradeda sveikatos apsaugos ministro patarėja A. Riukienė

Darbą pradeda sveikatos apsaugos ministro patarėja A. Riukienė

Sausio 8d.

Prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) komandos prisijungė ministro patarėja Asta Riukienė. Ji bus atsakinga už sveikatos sistemos ir informacinių išteklių plėtrą ir koordinavimą.


Ministras pasiūlė NVSC vadovui trauktis iš užimamų pareigų

Ministras pasiūlė NVSC vadovui trauktis iš užimamų pareigų

Sausio 8d.

Penktadienį ryte sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys susitiko su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovu Robertu Petraičiu aptarti NVSC veiklą krizės laikotarpiu, ateities perspektyvas, pasidalijo savo įžvalgomis dėl tolesnio darbo. Pokalbio metu ministras pasiūlė NVSC...


Kviečiama teikti paraiškas Europos saugių darbo vietų gerosios praktikos apdovanojimams gauti

Kviečiama teikti paraiškas Europos saugių darbo vietų gerosios praktikos apdovanojimams gauti

Sausio 8d.

Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūra (EU-OSHA) kviečia teikti novatoriškų metodų, kuriuos pritaikant darbo vietoje sprendžiamos raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų problemos, pasiūlymus 2020–2022 m. Saugių darbo vietų gerosios praktikos apdovanojimams gauti.


Respublikinės Šiaulių ligoninės naujienos: klinikoje pernai gimė net 31 dvynukų pora

Respublikinės Šiaulių ligoninės naujienos: klinikoje pernai gimė net 31 dvynukų pora

Sausio 8d.

Praėjusieji metai Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje buvo ypatingi – dar niekad iki šiol Akušerijos skyriaus gimdyklose per metus nebuvo gimusi net 31 dvynukų pora. Klinikos vadovės pareigas laikinai einanti akušerė ginekologė Emilija Bogužienė sako, kad...


Onkologinių ligų prognozės: galimybės stabilizuoti mirtingumą tampa realybe

Onkologinių ligų prognozės: galimybės stabilizuoti mirtingumą tampa realybe

Sausio 7d.

Šiandien, visam pasauliui kovojant su koronaviruso pandemija, toliau klesti ir kita opi sveikatos problema – nuolat auga sergamumas onkologinėmis ligomis, kasmet nusinešančiomis vis daugiau gyvybių. Nors ekspertų prognozės rodo, kad per artimiausią dvidešimtmetį situacija gali blogėti,...


Obuoliai karaliauja ir žiemą: jų nauda organizmui ir patarimai, kokiomis sąlygomis juos laikyti

Obuoliai karaliauja ir žiemą: jų nauda organizmui ir patarimai, kokiomis sąlygomis juos laikyti

Sausio 7d.

Obuoliai – tikriausiai labiausiai pamėgti, plačiausiai auginami ir daugiausiai vartojami vaisiai Lietuvoje. Jie ypatingai naudingi kiekvieno organizmui, nes juose gausu vitaminų ir įvairių mikroelementų, kurių itin reikia dabar, šaltuoju metų laiku. Kad organizmas gautų reikalingų medžiagų,...


Išmesti nereikia naudoti – kur dėsite kablelį? 4 gardūs maisto likučių receptai

Išmesti nereikia naudoti – kur dėsite kablelį? 4 gardūs maisto likučių receptai

Sausio 7d.

Nors didžiosios metų šventės oficialiai baigėsi, apie šventinį patiekalų maratoną mums vis dar primena namuose užsilikę maisto likučiai. Virtuvės spintelėje gulinti apdžiūvusi duona, šaldytuvo kampe pamirštos burokėlių salotos – daugelio šiandienos lietuvių kasdienybė. Tačiau neskubėkite...


Naujų metų pasižadėjimai ir spintų valymas – proga atsisakyti sveikatai kenkiančių drabužių ir avalynės

Naujų metų pasižadėjimai ir spintų valymas – proga atsisakyti sveikatai kenkiančių drabužių ir avalynės

Sausio 7d.

Bene kiekvieno žmogaus spintoje galima rasti jam netinkamų drabužių ir batų – tai per siauros kelnės, į kurias planuojama įlįsti po kelių mėnesių, tai rankas veržiantys nepatogūs marškiniai, tai per išpardavimą pirkti bateliai, po kurių avėjimo prireikia ne vieno pleistro. Tačiau nedažnai...


NVSC informuoja apie sausio 6 dienos COVID-19 protrūkius

NVSC informuoja apie sausio 6 dienos COVID-19 protrūkius

Sausio 7d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronaviruso (COVID-19) protrūkius.


VVKT įspėja: nepakliūkite sukčiams į rankas

VVKT įspėja: nepakliūkite sukčiams į rankas

Sausio 7d.

Europos vaistų agentūrai (EVA) registravus jau antrąją vakciną nuo COVID-19 ligos ir vis labiau įsibėgėjant vakcinacijos procesui, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) nori įspėti, kad virtualioje erdvėje nuo pat pandemijos pradžios vis atsiranda siūlymų įsigyti vaistų nuo COVID-19 ligos...


VLK primena: rizikos grupės asmenys nuo gripo dar gali pasiskiepyti nemokamai

VLK primena: rizikos grupės asmenys nuo gripo dar gali pasiskiepyti nemokamai

Sausio 7d.

Ligonių kasos vis dažniau po Naujųjų metų sulaukia klausimų, ar dar ne per vėlu skiepytis nuo gripo? Specialistai vieningai tvirtina – tikrai ne, tačiau delsti nereikėtų. Šiuo metu gydymo įstaigos dar turi rizikos grupės asmenims skirtos gripo vakcinos, tad pasiskiepyti galima greitai ir...


SAM kviečia slaugytojus, akušerius, perfuzininkus ir paramedikus į nuotolinius mokymus

SAM kviečia slaugytojus, akušerius, perfuzininkus ir paramedikus į nuotolinius mokymus

Sausio 7d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centru (SSKC) kviečia bendrosios praktikos slaugytojus (visų specializacijų), akušerius, perfuzininkus ir paramedikus į tiesiogines vaizdo paskaitas.


Parengtos rekomendacijos padės išvengti kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų

Parengtos rekomendacijos padės išvengti kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų

Sausio 7d.

Higienos instituto Profesinės sveikatos centro specialistai parengė metodines rekomendacijas apie rizikos vertinimo ir valdymo priemones, susijusias su kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų prevencija. Tikimasi, kad šios rekomendacijos padės darbdaviams kurti ir palaikyti tvarią darbo aplinką.


NVSC atsako į dažniausius klausimus dėl vaikų izoliacijos

NVSC atsako į dažniausius klausimus dėl vaikų izoliacijos

Sausio 6d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) atsako į dažniausiai epidemiologinę diagnostiką atliekantiems specialistams dėl vaikų izoliacijos užduodamus klausimus.


Ligonių kasos: sveikatos paslaugos Jungtinėje Karalystėje bus apmokamos pagal patvirtintas taisykles

Ligonių kasos: sveikatos paslaugos Jungtinėje Karalystėje bus apmokamos pagal patvirtintas taisykles

Sausio 6d.

Europos Sąjungai (ES) ir Jungtinei Karalystei (JK) paskutinėmis 2020-ųjų dienomis susitarus dėl ateities santykius reguliuosiančio partnerystės susitarimo, pagaliau buvo atsakyta į daugelį klausimų, kėlusių nerimo visiems, kurių kasdienis gyvenimas susijęs su šia šalimi. Aiškumo dėl sveikatos...


NVSC informuoja apie sausio 5 d. COVID-19 protrūkius

NVSC informuoja apie sausio 5 d. COVID-19 protrūkius

Sausio 6d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronaviruso (COVID-19) protrūkius.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9