Ditel

Sveikatos informatika – nauja studijų programa ateities iššūkiams spręsti

Sveikatos sistemos inovacijos, tokios kaip sveikatos priežiūros monitoringas, ankstyvoji diagnostika ir gerovės technologijos, padedančios žmonėms išlikti aktyviems ir gyventi kokybišką visavertį gyvenimą, yra ypatingos vertės sparčiai senėjančioje europiečių visuomenėje. Kauno technologijos universitetas (KTU), atsižvelgdamas į ateities visuomenės iššūkius, su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU) jau šį rugsėjį pirmakursiams pasiūlys vienintelę Lietuvoje tarpsritinę sveikatos informatikos studijų programą.

Europos Komisijos pateikiamais duomenimis, prognozuojama, kad 2050 m. Europos gyventojų, kuriems daugiau nei 65 metai, padaugės 70 procentų. Be efektyvesnių gydymo metodų paieškos ir ligų prevencijos, akcentuojamas didžiulis naujųjų technologijų ir inovacijų sveikatos srityje poreikis. Siekdami jį patenkinti skirtingų sričių mokslininkai ir tyrėjai privalo dirbti kartu, peržengti vienos mokslo srities rėmus, dalytis žiniomis ir didinti savo pažinimo ribas.

„Nors gali atrodyti priešingai, informatika ir medicina – glaudžiai susijusios sritys. Užtenka pasižiūrėti, kaip patobulėjo medicininės technologijos per pastaruosius keletą dešimtmečių – nuo kompiuterinės tomografijos iki laparoskopinės ir mikrochirurgijos. Informacinės technologijos dalyvauja visuose sveikatos sistemos sektoriuose – nuo poliklinikos registratūros iki operacinės“, – įsitikinęs naujosios sveikatos informatikos studijų programos vadovas KTU profesorius Egidijus Kazanavičius.

Mokslininko, KTU Realaus laiko kompiuterinių sistemų centro vadovo, nuomone, dviejų Kauno universitetų jungtinė studijų programa – tai atsakas ateities visuomenės iššūkiams. Parengti specialistai, išmanantys ir informatikos, ir medicinos sritis, bus ypač paklausūs: gyvename visuomenėje, kurioje jau dabar reikia spręsti su el. sveikatos sistema susijusius iššūkius, analizuoti sudėtingus medicininius duomenis, reikalingus tiksliai diagnostikai.
Patobulinti informatikai

Pagal studijų programos aprašą numatyta, kad sveikatos informatikos studentams bus pateikiama 74 proc. informatikos ir 26 proc. medicinos srities žinių. Tačiau, pasak programos kūrėjų, formalus programos modulių atskyrimas netikslingas – planuojama, kad abiejų universitetų akademikai ir mokslininkai tam tikrus dalykus, kuriuose persidengia abiejų sričių žinios, dėstys kartu. Tokia skirtingų universitetų potencialo integracija sudaro puikias sąlygas įvairiapusiams specialistams rengti.

„Informatikams, kurie dirbs sveikatinimo programų kūrimo, jų vertinimo srityje, būtina suprasti fiziologinius parametrus. Todėl sveikatos informatikos studentams bus suteikiami anatomijos, fiziologijos, biofizikos žinių pagrindai, jie bus supažindinami su sveikatos priežiūros sistemų veikla ir funkcijomis. Be to, dirbantieji su duomenų bazių kūrimu įgis žinių apie informacijos pobūdį: ji gali būti skaitmeninė, vaizdinė ar tekstinė“, – teigia jungtinės studijų programos vadovas LSMU profesorius Giedrius Vanagas. Jo nuomone, didžiausias iššūkis tiek sveikatos informatikos programos kūrėjams, tiek ir būsimiems jos studentams yra susikalbėti, suprasti vieniems kitus.

„Informatikas žino, kaip sukurti informacinę sistemą, tačiau nežino, kokius duomenis į ją galės dėti. O medikas žino, ko reikėtų, tačiau nepajėgus įvertinti, ką informatikas gali sukurti. Nors KTU turi labai didelę patirtį inovacijų kūrimo verslui srityje, medicinos sritis yra specifinė“, – teigia G. Vanagas.

Nauja programa seniai egzistuojančio bendradarbiavimo kontekste

„Kai daugiau nei prieš 20 metų pradėjau dirbti šioje srityje, pirmuosius darbus ir tyrimus vykdžiau neurochirurgijos klinikoje“, – šypsosi E. Kazanavičius ir primena, kad naujoji studijų programa kuriama seniai egzistuojančio ir plataus bendradarbiavimo kontekste.

Šiandien visi KTU „Santakos“ slėnyje įsikūrę mokslo institutai vykdo bendrus projektus su medikais. Neinvazinis absoliučios vertės galvospūdžio matuoklis, glaukomos, Parkinsono ligos, ankstyvosios vėžio diagnostikos tyrimai, antibakterinių medžiagų kūrimas – tai tik maža dalis idėjų, kurios, bendradarbiaujant didžiausių Kauno universitetų mokslininkams, tampa technologijomis ir inovacijomis.

Medicinos žinios, tokios kaip fiziologinių parametrų, emocinės būsenos fiksavimas, integruotos daugelyje E. Kazanavičiaus vadovaujamo Realaus laiko kompiuterinių sistemų centro, kurio mokslininkai glaudžiai bendradarbiaus vykdant naująją studijų programą, produktų.

„Medicinos problemas pirmiausia išmokome suprasti per matematiką, per algoritmus. Šiandien šias žinias taikome tokiuose projektuose kaip sveikatos būklės monitoringo miniatiūriniai davikliai arba mažučiai, laikrodžio dydžio prietaisai, kurie informuoja apie Alzheimerio liga sergančiųjų būklę bei buvimo vietą“, – pasakoja E. Kazanavičius.

KTU profesoriaus teigimu, didžiulis naujosios programos pranašumas tas, kad ją dėstys daugiametę patirtį kuriant medicinos technologijas turintys mokslininkai: KTU Sveikatos telematikos instituto vadovas profesorius Arminas Ragauskas, KTU Biomedicinos inžinerijos instituto vadovas profesorius Arūnas Lukoševičius ir kiti.

Specializacija ne susiaurina, o išplečia kompetencijos ribas

Jungtinės sveikatos informatikos studijų programos vadovų teigimu, specializacija sveikatos srityje ne susiaurins, o išplės tradicinę informatiko specialybę. „Kalbame ne apie dviejų specialybių derinimą, o apie naują studijų programą, kurios absolventai bus pranašesni specialistai rinkoje už tradicinius informatikus“, – teigia G. Vanagas.

LSMU profesoriaus nuomone, sveikatos informatikus galima lyginti su specializaciją įgijusiais medikais – chirurgas gali atlikti ir greitosios pagalbos gydytojo darbą, tačiau ne atvirkščiai.

„Jei esi tarp panašių į save, darbo rinkoje esi tik vienas iš daugelio. Kai tokių kaip tu, turinčių specialių žinių ir įgūdžių, yra nedaug, įgauni konkurencinį pranašumą“, – sako G. Vanagas.

Būsimiems studentams – moderniausios Baltijos šalyse laboratorijos

Naujos studijų programos kūrėjai pabrėžia dar vieną didžiulį šios programos pranašumą – studentams bus prieinamos abiejų universitetų naujausia įranga aprūpintos laboratorijos, tiriamąją veiklą bus galima vykdyti „Santakos“ slėnio atviros prieigų mokslo centrų patalpose.

„Jau nuo rugsėjo KTU „Santakos“ slėnyje duris atvers laboratorija, kurią vadiname kūrybine erdve (angl. Creativity lab). Jai įsteigti didžiulės JAV įmonės „Intermedix“ padalinys Lietuvoje skyrė 100 tūkst. eurų. Šioje kūrybinėje erdvėje studentai kurs programinę įrangą ir sistemas, dalyvaus projektuose“, – planus atskleidžia E. Kazanavičius.

KTU profesoriaus teigimu, jau įsigyta ir komplektuojama didžiųjų duomenų apdorojimo bei biomedicininei informacijai apdoroti reikalinga technologinė įranga.

E. Kazanavičius, kuris jau 10 metų vadovauja Lietuvoje ir užsienyje pripažintai informatikos inžinerijos studijų programai, teigia, jog sveikatos informatikos studijos – tai mokslu grįstos studijos.

Tikimasi, kad viena pirmųjų Baltijos šalyje, jungtinė KTU ir LSMU sveikatos informatikos studijų programa, integruojanti abiejų universitetų mokslo, akademinius ir infrastruktūros išteklius bus viena populiariausių tarp stojančiųjų.

Agnė Garkauskienė
viešųjų ryšių projektų vadovė
Kauno technologijos universitetas
+37061215799
agne.garkauskiene@ktu.lt

TAIP PAT SKAITYKITE