Lapkričio 24d. Antradienis

Sveikatos ekspertai: Lietuvai būtina tabako žalos mažinimo koncepcija

Spalio 20d.
Sveikatos ekspertai: Lietuvai būtina tabako žalos mažinimo koncepcija

Vilniuje į diskusiją susirinkę kardiologijos, pulmonologijos, onkologijos, psichiatrijos ir kitų medicinos sričių ekspertai bei visuomenės sveikatos specialistai priėjo prie išvados, kad Lietuva negali ignoruoti tabako žalos mažinimo priemonių. Siekdami atkreipti dėmesį į rūkymo žalą bei galimybes ją sumažinti, medikai pasiūlė telkti iniciatyvinę grupę ir skirti dėmesio tiek rūkančiųjų sveikatos gerinimui, tiek rūkymo prevencijos priemonėms.

Renginio metu buvo iškelta idėja parengti gaires tabako žalos mažinimo programai bei teikti pasiūlymus, kurie remtųsi pažangiose Vakarų šalyse taikomų praktikų elementais.

Savaitraščio ir naujienų portalo „Lietuvos sveikata“ iniciatyva surengtoje diskusijoje įžvalgomis ir pastebėjimais dalijosi Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VUL SK) Kardiologijos ir angiologijos centro kardiologas prof. Pranas Šerpytis, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas klinikinės toksikologijos gydytojas ir gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. Robertas Badaras, gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas, VUL SK Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytojas pulmonologas doc. dr. Kęstutis Miškinis, Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamento Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas onkologas chemoterapeutas dr. Alvydas Česas ir kiti medikų bendruomenės nariai bei visuomenės sveikatos specialistai. Renginį moderavo vienas narkotikų žalos mažinimo iniciatyvos „Be Safe Lab“ sumanytojų ir koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovas Girvydas Duoblys.

„Šiuo metu Lietuvoje rūko maždaug penktadalis gyventojų. Tad tiems, kuriems nepavyksta mesti rūkyti, turi būti prieinami būdai, kaip sumažinti žalą savo sveikatai, – teigė vienas pranešėjų, kardiologas prof. P. Šerpytis. – Žalos mažinimo praktika yra sėkmingai pritaikyta daugelyje kitų sričių – nuo aplinkos apsaugos iki mitybos. Užsienio šalys jau ne vienerius metus plėtoja šią koncepciją, ją įtraukdamos į nacionalines visuomenės sveikatos apsaugos strategijas ir sveikatos politikos gaires. Laikas ir Lietuvai įsigilinti į pasaulyje vykstančius pokyčius ir atitinkamai reaguoti.“

Prof. P. Šerpytis atkreipė dėmesį, kad diskusijos apie tabako žalos mažinimą Lietuvoje dar tik prasideda, kai kitose Vakarų šalyse šis klausimas nuosekliai aptarinėjamas jau kurį laiką. Profesorius priminė situaciją, kai sutarti dėl narkotikų žalos mažinimo programos prireikė 25 metų. Pakaitinė metadono terapija padėjo tūkstančiams nuo šios priklausomybės kenčiančių Lietuvos gyventojų. Todėl pranešėjas iškėlė klausimą, kiek reikėtų laukti, kad Lietuvoje būtų įgyvendintos tabako žalos mažinimo priemonės.

„Lietuva neturi prabangos laukti tiek laiko, kol sutars dėl tabako žalos mažinimo programos. Turime veikti čia ir dabar. Todėl esu įsitikinęs, kad technologinė pažanga gali padiktuoti sprendimus, kaip mažiau kenkdami sau ir kitiems rūkantieji gali gauti nikotino“, – kalbėjo P. Šerpytis, pridūręs, jog tabako žalos mažinimo tema turi daug aspektų: inovacijų ir technologinį, ekonominio poveikio, vartotojų įpročių keitimo, teisėkūros ir reguliavimo. Anot jo, tabako žalos mažinimo politika medikų bendruomenei atvertų žinias ir galimybes naudotis priemonėmis, kurios sumažina rūkančių pacientų patiriamą žalą.

Diskusijoje dalyvavęs prof. dr. R. Čiužas sutiko, kad tarpinstitucinė iniciatyvinė grupė galėtų būti aktyvus permainų variklis – specialistai galėtų padėti Lietuvai atrinkti gerąsias užsienio praktikas, pasiteisinusius sprendimus ir argumentus, kurie išplaukia iš naujausių mokslinių studijų. Jis patvirtino, kad NTAKD specialistai seka situaciją JAV, kur per ateinančius ketverius metus Maisto ir vaistų administracijai (FDA) turėtų būti pateikta daugiau duomenų ir išvadų apie kaitinamojo tabako produktų poveikį žmogaus organizmui.

Gyvybės mokslų teisės ekspertas Andrej Rudanov atkreipė dėmesį, kad medicinos moksle rūkymas laikoma priklausomybės liga, o Lietuvos teismai yra pasisakę, jog ir padedant rūkantiems pacientams medicinos paslaugos turi būti teikiamos maksimaliai stengiantis, imantis visų galimų ir reikalingų priemonių bei jas naudojant atidžiai, rūpestingai ir kvalifikuotai. „Jei atsiranda naujų žalos mažinimo priemonių, medikai turi apie jas žinoti ir mokėti patarti. Darant žingsnius šia linkme turėtų būti įvertinti moksliniai tyrimai, užsienio teisinės praktikos. Parengtas žalos mažinimo programos projektas turėtų būti plačiai išdiskutuotas tarp specialistų ir visuomenėje, o po to ir įgyvendinamas“, –įžvalgomis dalijosi A. Rudanov. Teisininko nuomone, iniciatyvinė grupė iš medicinos, fizikos ir kitų sričių ekspertų galėtų pateikti atsakymus politikams, Lietuvoje formuojantiems visuomenės sveikatos apsaugos gaires ir programas.

Kai kurios pasaulio šalys, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė, Graikija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Čekija ir kitos tabako žalos mažinimą yra įtraukusios į ilgalaikes rekomendacijas, tabako kontrolės programas ir nacionalines strategijas. Todėl rūkantys šių šalių gyventojai gali pasirinkti sau tinkamas priemones, kaip sumažinti tabako gaminių sukeliamą žalą.

Patirtimi pasidalinęs gydytojas pulmonologas doc. K. Miškinis pažymėjo, kad medikų įtaka rūkančiųjų sprendimui mesti rūkyti gali būti didelė. „Dalis pacientų pripažįsta, kad esu pirmas gydytojas, kuris pasiteirauja apie rūkymą. Kalbantis ir aiškinant man pavyksta žmones įkalbėti mesti rūkyti arba bent smarkiai sumažinti surūkomų cigarečių kiekį“, – kalbėjo doc. K. Miškinis. Pasak pulmonologo, dažniausiai pacientai atsisako cigarečių, kai išgirsta plaučių vėžio diagnozę.

Doc. K. Miškinis pasiūlė daugiau dėmesio skirti jaunimui, kurį masina naujovės – tabako žalos mažinimo priemonės negali atrodyti kaip nerizikingas pasirinkimas. „Plaučių vėžį ir kitas ligas dažniausiai lemia netinkami jaunystėje priimti sprendimai. Tačiau laiko atsukti neįmanoma“, – sakė gydytojas.

Onkologas chemoterapeutas dr. A. Česas taip pat nuogąstavo, kad elektroninės cigaretės ir kaitinamasis tabakas kaip inovacijos gali patraukti jaunimo dėmesį, kaip nutiko JAV. Komentuodamas Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sprendimą dėl kaitinamojo tabako dr. A. Česas atkreipė dėmesį, kad nė viena rūkomojo tabako alternatyva JAV nėra aprobuota kaip padedanti įveikti priklausomybę nuo nikotino.

„Cigarečių alternatyvos šiuo metu kelia nemažai klausimų. Tačiau rinkoje yra standartizuotų produktų, kurių vartotojai negali keisti. Medikų bendruomenė turi gauti žinių apie šiuos pokyčius. Paprasti šeimos gydytojai šiuo metu tiesiog nemato skirtumo tarp paprastų cigarečių ir alternatyvų, nes nesupranta jų veikimo principų ir poveikio organizmui. Reikia impulsų, kad situacija pasikeistų – šviesti medikus yra svarbu. Edukacija yra žalos mažinimo koncepcijos dalis“, – kalbėjo gydytojas psichiatras J. Urbutis.

„Negalime slėptis nuo problemos, kuri apima daugiau negu 1 mlrd. planetos gyventojų. Žalos mažinimo judėjimas turi vykti pagal aiškiai apibrėžtus kriterijus ir praeiti tam tikrus etapus, kurie patvirtintų ar paneigtų atitinkamų priemonių efektyvumą“, – sakė dr. R. Badaras.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos regione pastaruosius 20 metų stebimas tabako gaminių vartotojų skaičiaus mažėjimas, tačiau jis išlieka aukštas. Apskaičiuota, jog regione 2000 m. iš viso buvo apie 227 mln. (150 mln. vyrų ir 77 mln. moterų) tabako gaminių vartotojų, o 2018 m. tabako gaminių vartotojų skaičius siekė 186 mln. (iš jų 119 mln. vyrų ir 67 mln. moterų). Rūkymas išlieka populiarus ir ne visi žmonės jo atsisako.

Rugsėjį tarptautiniu mastu įvyko keli moksliniai renginiai, skirti tabako žalos mažinimui – Global Tobacco & Nicotine Forum, Scientific Summit on Tobacco Harm Reduction - Novel products, Research & Policy, kuriuose pateikta naujausia šios srities informacija. Taip pat pastarojo renginio pabaigoje paskelbta apie Tarptautinės rūkymo kontrolės ir žalos mažinimo asociacijos (International Association on Smoking Control & Harm Reduction (SCOHRE)) įsteigimą. Jos nariai – visų sričių mokslininkai (medicinos gydytojai, politikos ekspertai, elgesio ekspertai, akademikai ir profesionalai), iš viso 55 ekspertai iš 26 šalių, įsitikinę, kad išskyrus tradicinių rūkymo metimo ir rūkymo prevencijos priemonių reikėtų pertvarkyti rūkymo kontrolės strategijas, įtraukiant žalos mažinimą.

Diskusiją Vilniuje, kurioje dalyvavo skirtingų medicinos sričių ekspertai, taip pat – atstovai iš Respublikinio priklausomybės ligų centro ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, inicijavo savaitraštis „Lietuvos sveikata“. Visi norintieji diskusijos dalyvių pasisakymus galėjo stebėti nuotoliniu būdu interneto svetainėje www.lsveikata.lt.

 

Maisto ekspertė atskleidžia 5 balandėlių gamybos gudrybes

Maisto ekspertė atskleidžia 5 balandėlių gamybos gudrybes

Lapkričio 20d.

Atšalus orams vis dažniau norisi pastumti į šalį egzotiškus patiekalus ir sočiai pavalgyti šilto, paprasto, naminio maisto. Tokio, kokį sekmadieniais gamindavo mama ar močiutė. Pasak Vilmos Juodkazienės, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertės, vaikystę primenančių patiekalų poveikis...


Triukšmas darbe gali pakenkti ne tik klausai: ekspertė vardija ir kitas problemas, tyrimas siūlo sprendimą

Triukšmas darbe gali pakenkti ne tik klausai: ekspertė vardija ir kitas problemas, tyrimas siūlo sprendimą

Lapkričio 20d.

Daugeliui nesunku pastebėti, kad ilgai trunkantis didelis aplinkos triukšmas sukelia galvos skausmą. Bet iš tiesų net dirbant atviro tipo biure patiriamas triukšmas gali sveikatai pakenkti kur kas labiau – Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dėstytoja dr. Jelena Stanislavovienė sako,...


Specialistai: verkti bijome, bet nereikėtų

Specialistai: verkti bijome, bet nereikėtų

Lapkričio 20d.

Tamsusis sezonas, daugeliui siejamas su rudenine depresija, jau čia. Negana to, šalyje paskelbtas antrasis karantinas, o kasdien pasiekiame susirgusiųjų COVID-19 infekcija antirekordą. Nenuostabu, kad emocijų perteklių šiomis dienomis daugelis žmonių vis dažniau išlieja verkdami. Verkimas žmogaus...


Vaistininkai pataria kartais pradėti plautis galvą nuo plaukų kaukės

Vaistininkai pataria kartais pradėti plautis galvą nuo plaukų kaukės

Lapkričio 20d.

Plaukų kosmetika yra viena iš aktyviai vaistinėse ieškomų produktų. Daugiau nei du tūkstančius skirtingų priemonių plaukų priežiūrai siūlanti „Eurovaistinė“ išskiria šešias pagrindines plaukų problematikas – plaukų retėjimas, slinkimas, galiukų skilinėjimas, pleiskanos, galvos...


Didžiausi traumų namuose kaltininkai – laiptai ir kopėčios

Didžiausi traumų namuose kaltininkai – laiptai ir kopėčios

Lapkričio 19d.

Visuotinio karantino metu gyventojai daugiau arba net visą laiką praleidžia namuose. Čia ne tik dirba, bet ir gamina maistą, sportuoja, o turėdami laiko – užsiima remonto darbais. Draudikai teigia, kad daugiau būdami namuose žmonės dažniau čia patiria ir įvairias traumas, ir nors...


Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs dėl nesaugaus maisto darželiuose

Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs dėl nesaugaus maisto darželiuose

Lapkričio 19d.

Lietuvos tėvų forumas susirūpinęs, kad, esant ir taip sudėtingai situacijai bei valstybėje paskelbtam karantinui, dėl neatsakingumo ir nepakankamos kontrolės susiklostė pavojinga situacija, kai į Vilniaus ir Kauno darželius galimai buvo tiekiama salmonelėmis užkrėsta vištiena.


Raudonasis ir oranžinis greipfrutų karalius pomelo: originalūs receptai jūsų stalui

Raudonasis ir oranžinis greipfrutų karalius pomelo: originalūs receptai jūsų stalui

Lapkričio 17d.

Belaukiant nenumaldomai artėjančios žiemos ypač būtina stiprinti imunitetą, o tam puikiai tinka citrusiniai vaisiai. Šaltuoju metų laiku parduotuvių lentynos prisipildo ne tik įprastų citrinų ar apelsinų, bet ir tiesiog stebuklingu vadinamo vaisiaus – raudonųjų ir oranžinių pomelo. Pasak...


Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?

Kaip pandemijos metu galite padėti sau ir kitiems?

Lapkričio 17d.

Pandemijos metu išgyvenant sudėtingą laikotarpį – atnaujinti apribojimai, nežinomybė dėl ateities ir baimė susirgti pačiam bei užkrėsti kitus gali kelti daug įvairių emocijų. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai teigia, kad šiuo metu, kai...


Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Tėvų ir paauglių santykiai: kaip susikalbėti „ta pačia“ kalba, išvengti autoritarinio valdymo ir išnaudoti karantino privalumus?

Lapkričio 17d.

Sakoma, kad pastaraisiais metais išlaikyti harmoningus, pagarba ir tarpusavio supratimu paremtus santykius tarp paauglių ir tėvų darosi vis sudėtingiau, nes jaunoji karta pernelyg susikoncentravusi į medijų ir socialinių tinklų pasaulį. Problemos mastas dar labiau išryškėja karantino akivaizdoje,...


Karantino iššūkiai sveikatai: nekimšti saldumynų ir pusfabrikačių bei nevalgyti prie kompiuterio

Karantino iššūkiai sveikatai: nekimšti saldumynų ir pusfabrikačių bei nevalgyti prie kompiuterio

Lapkričio 17d.

Visuotinis karantinas dėl COVID-19 jau antrąsyk per šiuos metus perkėlė mus dirbti į namus, apribojo galimybes aktyviai fiziškai judėti ir tuo pačiu pakoregavo maisto racioną – daugelio šaldytuvuose ir spintelėse atsirado įvairų pusfabrikačių, gelbstinčių, kai pavalgyti reikia greitai. Vis...


Sveikatingumo specialistai susirūpinę: statistika nemeluoja – žmonės juda mažiau

Sveikatingumo specialistai susirūpinę: statistika nemeluoja – žmonės juda mažiau

Lapkričio 16d.

Ar pandemijos metu žmonės nepraranda fizinio aktyvumo? Sveikatingumo specialistai teigia, kad nors nuo griežtesnio karantino įvedimo laiko praėjo dar palyginti nedaug, susirūpinti yra kuo – „Google Mobility“ ataskaitose fiksuojama, kad Vilniuje ir Kaune apsilankymų parkuose...


ULAC skelbia metinę sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalgą

ULAC skelbia metinę sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje apžvalgą

Lapkričio 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) stebėsenos duomenimis, sergamumas užkrečiamomis ligomis Lietuvoje pernai (2019 m.) buvo 13,6 proc. mažesnis nei užpernai (2018 m.) – atitinkamai užregistruota 857 170 ir 991 874 susirgimai užkrečiamosiomis ligomis.


Ankstukų pagalbos linijoje – nerimo ir nežinios skambučiai

Ankstukų pagalbos linijoje – nerimo ir nežinios skambučiai

Lapkričio 16d.

„Ankstukų pagalbos liniją pandemijos metu galėtume pervadinti nerimo linija. Mat daugiausia sulaukiame skambučių iš nerimaujančių mamų ar tėčių, kai mamos, kurioms gresia priešlaikinis gimdymas, ligoninėse šį laiką turi išgyventi vienos, o ir pagimdžiusios lieka be šeimos šalia. O kartais,...


Tyrimas: kas antras lietuvis pasenusiais vaistais atsikrato netinkamai

Tyrimas: kas antras lietuvis pasenusiais vaistais atsikrato netinkamai

Lapkričio 16d.

Pasenę, pasibaigusio galiojimo vaistai gali būti pavojingi sveikatai, todėl jų kaupti namuose nereikėtų. Nebereikalingus vaistus gyventojai turėtų pristatyti į vaistines, kurios pasirūpina tinkamu vaistų sunaikinimu. Tačiau BENU vaistinės inicijuotas tyrimas parodė, kad taip daro tik penktadalis...


Psichinė sveikata svarbu – 12 patarimų, kaip sumažinti stresą Covid-19 metu

Psichinė sveikata svarbu – 12 patarimų, kaip sumažinti stresą Covid-19 metu

Lapkričio 16d.

Lietuvos Raudonasis Kryžius pastebi, kad įsibėgėjus antrajam karantinui, vis daugiau žmonių patiria stresą ir nerimą, todėl dabar itin svarbu atkreipti dėmesį ne tik į fizinę, bet ir į psichinę sveikatą. „Esame dar vienoje sudėtingoje, neapibrėžtoje situacijoje. Vieniems adaptuotis prie jos...


Gyventojai prisipažino: dažniau nei kas dešimtas vienkartinę kaukę keičia vos po 7 dienų

Gyventojai prisipažino: dažniau nei kas dešimtas vienkartinę kaukę keičia vos po 7 dienų

Lapkričio 16d.

Net 26 proc. respondentų keičia vienkartines apsaugines medicinines kaukes kas kelias dienas, o 13 proc. daro tai rečiau nei kartą per savaitę, rodo ką tik atliktas reprezentatyvus „Eurovaistinės“ užsakymu atliktas tyrimas. Įsigaliojus karantinui kaukės visoje Lietuvoje tapo...


MIPEX 2020 tyrimas: integracijos politika Lietuvoje užsieniečiams kelia daugiau kliūčių nei galimybių

MIPEX 2020 tyrimas: integracijos politika Lietuvoje užsieniečiams kelia daugiau kliūčių nei galimybių

Lapkričio 16d.

2020 m. lapkričio 16 d., minint tarptautinę tolerancijos dieną, nevyriausybinė organizacija „Diversity Development Group“ pristatys tyrimo „Migrantų integracijos politikos indeksas“ (MIPEX 2020) rezultatus, vertinančius nacionalinę integracijos politiką Lietuvoje....


„Vilniaus vandenų“ specialistai sunerimę: nuotekose randa pavojingų teršalų – sunkiųjų metalų

„Vilniaus vandenų“ specialistai sunerimę: nuotekose randa pavojingų teršalų – sunkiųjų metalų

Lapkričio 13d.

Vandentvarkos UAB „Vilniaus vandenys“ įspėja, kad daugėja nuotekose aptinkamų sunkiųjų metalų. Dalis jų – toksiški, galintys sukelti sunkius susirgimus. Nors šie metalai į aplinką dažniausiai patenka iš pramonės įmonių, jų gausu ir mūsų dažnai naudojamuose daiktuose –...


Greičiau už virusą plinta nauja skurdo forma: Caritas atsakas pasitinkant Vargstančiųjų dieną

Greičiau už virusą plinta nauja skurdo forma: Caritas atsakas pasitinkant Vargstančiųjų dieną

Lapkričio 13d.

Sekmadienį, lapkričio 15 d., visame pasaulyje Katalikų bažnyčia minės Pasaulinę vargstančiųjų dieną, kurią prieš keturis metus inicijavo popiežius Pranciškus. Šventojo Tėvo Žinia „Vargšui ištiesk ranką“ (Sir 7, 32), kurią popiežius paskelbė artėjant šiųmetinei Vargstančiųjų dienai,...


Specialistai: skiepytis nuo gripo – ne tik saugu, bet šiemet ir itin svarbu

Specialistai: skiepytis nuo gripo – ne tik saugu, bet šiemet ir itin svarbu

Lapkričio 12d.

Siaučiant koronaviruso pandemijai, sveikatos priežiūros specialistai ir medikai kviečia gyventojus nepamiršti ir artėjančio gripo sezono – jų teigimu, Covid-19 grėsmės akivaizdoje gripo vakcinų svarba dar labiau išaugo. Skiepijimasis ne tik padėtų išvengti gripo ar bent sunkių jo...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9