Gudručio vaistinė

Sultis verta gerti ne tik ypatingomis progomis

100 proc. sultys ir glotnučiai – puiki alternatyva šviežiems vaisiams ir daržovėms. Ypač – žiemos metu, nes gali aprūpinti organizmą būtinais vitaminais ir mineralais. Pasaulio sveikatos organizacija ir ekspertai rekomenduoja vartoti sultis ir glotnučius kurie gali pakeisti vieną vaisių ir daržovių porciją per dieną. Vis dėlto, apie šiuos produktus sklando daugybė mitų, dėl kurių žmonės abejoja jų patikimumu. Pasistengsime juos išsklaidyti!

Kalbant apie maistinę vertę, 100 proc. sulčių ir glotnučių maistinė vertė yra labai panaši į vaisių ir daržovių, iš kurių jie yra pagaminti. Kadangi sultyse ir glotnučiuose yra panašus cukraus kiekis kaip ir vaisiuose ir daržovėse, iš kurių jie yra pagaminti, panašus ir juose esantis kalorijų kiekis.  Štai daržovių sultys turi mažiau kalorijų nei vaisių sultys, nes ir pačiose daržovėse yra mažiau cukraus. Vaisiai ir daržovės turi skirtingą kiekį vitaminų ir mineralų, todėl, pavyzdžiui, apelsinų sultys yra turtingesnės vitamino C, sultyse su minkštimu ir glotnučiuose yra daugiau jūsų organizmui naudingų skaidulų.

„Pasaulio sveikatos organizacija mažą vaisių ir daržovių vartojimą nurodė kaip vieną iš dešimties svarbiausių rizikos veiksnių, keliančių grėsmę mūsų sveikatai. Tyrimai patvirtina, kad mityba, kurioje nėra pakankamai vaisių ir daržovių, gali vėliau būti viena iš įvairių lėtinių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys ar nutikimas priežastimi. Nors negalime patvirtinti koreliacijos tarp tam tikros rūšies vaisių ir daržovių suvartojimo ir nurodytų ligų, tačiau žinoma, kad tinkamas vaisių ir daržovių kiekio suvartojimas mažina šių ligų riziką. Remiantis šiomis pastabomis buvo paruoštos rekomendacijos, kurios nurodo, kad per dieną turime suvartoti bent 400 g vaisių ir daržovių, padalintų į penkias porcijas“, – sako gydytoja-dietologė Žana Antonova, prisidedanti prie projekto „Sultys ir glotnučiai – SMART formos vitaminai“.

Paskutinės Europos vaisių sulčių asociacijos (EVSA, angl. AIJN) atliktos apklausos duomenimis[1],vaisių sulčių suvartojimas Lietuvoje nuolat mažėja. Ekspertai aiškina, kad tai vyksta dėl nepakankamų žinių apie 100 proc. sulčių ir glotnučių naudą. Todėl ypač svarbu tęsti su švietimu šia tema susijusią veiklą.

Viena iš tokių kampanijų, aiškinanti apie 100 proc. sultis ir glotnučius, tai kampanija „Sultys ir glotnučiai – SMART formos vitaminai“, šiemet vykdanti edukacinę programą (tuo pačiu pavadinimu), skirtą 1-3 klasių pradinių mokyklų mokiniams. Programoje norintys dalyvauti mokytojai gali registruotis tinklalapyje http://sultysirglotnuciai.eu/apie-programa-2/ ir parsisiųsti edukacinę medžiagą, patvirtintą LEU Edukacinių tyrimų instituto direktorės Dr. Daivos Jakavonytės-Staškuvienės ir gydytojos-dietologės Žanos Antonovos. Programos pabaigoje vyks meninis konkursas, kurio nugalėtojai gaus puikius prizus mokykloms (multimedijos lenta, projektorius), dalyvavusiems vaikams ir koordinuojantiems mokytojams.

Žmonės labai dažnai painioja mokslines žinias su visuomenėje paplitusiais įsitikinimais apie įvairius produktus, įskaitant ir sultis. Informacijos gausa apsunkina tinkamos medžiagos radimą. Žemiau rasite keletą faktų apie 100 proc. Vaisių ir daržovių sultis ir glotnučius.

 

Faktai apie 100 proc. vaisių ir daržovių sultis ir glotnučius

Faktas – į sultis negalima dėti jokių dažiklių, konservantų ar cukrų[2]

ES įstatymas nurodo, kad į visais vaisių ir daržovių sultis, 100 proc. sultis ir glotnučius pakeliuose draudžiama dėti dažiklius ir konservantus. Taip pat į visas vaisių ir pomidorų sultis draudžiama dėti cukrų, įskaitant ir gliukozės-fruktozės sirupą bei bet kokius kitus saldiklius.

Faktas – sultys pagamintos iš koncentrato yra visiškai geros kokybės produktas

Savo maistine verte visos sultys ir labai panašios. Įstatymai nurodo, kad vaisių sultys, pagamintos iš koncentruotų sulčių privalo išlaikyti fizines, chemines ir organoleptines savybes, lygiavertes sultims, tiesiogiai gautoms iš tos pačios rūšies vaisių. Nėra jokių mokslinių įrodymų apie informaciją, kad šviežiai spaustos sultys turi didesnę maistinę vertę nei sultys, pagamintos iš koncentrato.  

Faktas – sultys kartoninėse pakuotėse turi ilgesnę galiojimo datą dėl pasterizacijos proceso. Šis procesas nesumažina sulčių maistinės vertės.

Sultys ir glotnučiai yra pasterizuoti. Tai reiškia, kad sultys yra greitai pakaitinamos iki aukštos temperatūros ir staigiai atšaldomos. Tai visiškai saugus ir natūralus procesas, kuriuo siekiama sunaikinti mikroorganizmus ir enzimus, kurie sukelia gedimo procesą. Įstatymas draudžia dėti bet kokius konservantus į visas vaisių ir daržovių sultis – pasterizuotas ir nepasterizuotas, esančias bet kokioje pakuotėje (butelyje, kartoniniame pakelyje, maišelyje ar dėžutėje).

Faktas – sultys turi tą patį kaloringumą kaip ir vaisiai ir daržovės, iš kurių jie yra pagaminti

Sultys turi tą patį kaloringumą kaip ir vaisiai ir daržovės, naudojami jų gamybai. Vidutinis vaisių ir iš jų pagamintų sulčių kaloringumas yra apie 40-50 kcal/100 g. Vidutinis daržovių ir iš jų pagamintų sulčių kaloringumas yra beveik toks pats – apie 15-30 kcal/100 g.

Faktas – sultys yra natūralus produktas

Sultys yra mažai apdorotas ir natūralus produktas, pagamintas iš vaisių arba daržovių. Pagal įstatymą, į visas sultis pakeliuose draudžiama dėti bet kokius dažiklius ar konservantus. Sultys yra turtingos vertingų vaisių ir daržovių maistinių medžiagų, tokiu kaip vitaminai, mineralai, antioksidantai, drumstose ar sultyse su minkštimu taip pat yra daug skaidulų.

 

###

 

Kampanijos „Sultys ir glotnučiai – vitaminai patogioje formoje“ finansavimas remiamas Europos Sąjungos ir Lenkijos Respublikos bei Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo fondo ir KUPS narių lėšomis.

Daugiau informacijos apie smart vitaminus, taip pat patarimus, kaip vaikų mitybą papildyti vaisiais ir daržovėmis, rasite adresu visit www.sultysirglotnuciai.eu ir Facebook profilyje www.facebook.com/Būk-SMART

Nacionalinė sulčių gamintojų sąjunga (KUPS) yra ne pelno siekianti organizacija, apimanti sulčių, nektarų ir gėrimų gamintojus. Nuo 1993 m. sąjunga imasi įvairių iniciatyvų, siekdama tinkamai atstovauti pramonės plėtrą. Sąjunga bendradarbiauja su šalies ir užsienio mokslo institucijomis, laboratorijomis, pramonės organizacijomis, įrenginių ir pakuočių gamintojais. Organizacija taip pat dirba vartotojų labui, siekdama, kad vartotojus pasiektų tik aukštos kokybės produktai. Todėl 2002 m. buvo įkurta „Savanoriška sulčių ir nektarų kontrolės sistema“.

Be to, KUPS užsiima reklamine ir švietėjiška veikla, kuria skatina sveikos mitybos įpročius, įskaitant ir penkių daržovių bei vaisių porcijų, kurių vieną gali pakeisti stiklinė sulčių, idėją.

Daugiau informacijos apie KUPS rasite adresu www.kups.org.pl

 

[1] AIJN 2016 Liquid Fruit, Market Report

[2] Regulation of the European Parliament and of the Council (WE) nr 1333/2008 16.XII. 2008 on food additives, together with later amendments, Eur Lex UE L 354, 31.12.2008, p.16 with later amendment; Directive of European Parliament and of the Council  2012/12/WE, 19.IV 2012 changing the directive of the Council 2001/112/WE on fruit juices and certain similar products intended for human consumption (Eur Lex UE L 115, 27.4.2012).

 

TAIP PAT SKAITYKITE