REXSAN

Stebuklingi spinduliai ištirpdo burnos bėdas

Eksperto žinios, atviras bendravimas, švytinti šypsena. Kaunietė periodontologė dr. Solveiga Kelbauskienė susibičiuliauja su klientais lengvai tarsi grožio industrijos profesionalė. Tačiau būdama lazerinės odontologijos asė – pasaulinio lygio specialistė, meistriškumo mokanti ne tik būsimuosius lietuvius odontologus, bet ir kolegas už Atlanto, – ji padeda įveikti bėdas, keliančias daug didesnį nerimą ir diskomfortą nei įskilęs nagas ar išsišakoję plaukų galiukai.

Dentaliniu lazeriu, pasakoja pokalbininkė, ji gali sutvarkyti įvairiausias burnos ertmės problemas pašalinti žandikaulio cistas, gydyti kariesą, periodonto ligas, lūpų pūslelinę ar stomatitą, atlikti lūpų ar liežuvio pasaitėlio plastiką ir net pašalinti nebepagydomą dantį. Kitoje savo mokslinėje studijoje specialistė ketina nagrinėti kelių skirtingų bangos ilgio lazerių kompleksinio taikymo perspektyvas ir pranašumus – dr. S. Kelbauskienės darbe dera profesinis virtuoziškumas ir mokslinis azartas.

Dažnas vaikystėje pasvajoja tapti gydytoju, kol pats apsilanko nevykusioje pirmojoje dantų gydymo procedūroje arba patiria kraujo baimę. Spėju, kad Jūsų atvejis – kitoks.

Baimių neturėjau, o studijuoti mediciną apsisprendžiau vyresnėse klasėse. Iš tėvų išgirdau, kad išvis neįstosiu – neva tam reikia priklausyti medikų dinastijai. Tačiau man pavyko. Beje, keliais pirmaisiais studijų metais nė negalvojau tapsianti gydytoja – maniau, kad įdomesnė grožio puoselėjimo sritis, nesiruošiau paskirti mokslams keliolikos metų.

Pagimdžiusi sūnų įstojau į rezidentūrą. Mokiausi iš burnos chirurgės, ilgainiui pradėjau operuoti pati. Supratau, kad tai mano „arkliukas“, kad greitas akivaizdus rezultatas man itin svarbus. Panorau tapti veido ir žandikaulių chirurge arba periodontologe. Per vienerius studijų metus su kolege atlikome 400 operacijų – išlavinau ranką dirbti skalpeliu. Troškau užsiimti moksline veikla. Tačiau nuoširdžiai dominančios temos vis neradau, daryti tik „dėl pliuso“ nesinorėjo.

Ir tada mano draugė per „eBay“ virtualų aukcioną nusipirko senesnės kartos lazerį ir pakvietė kartu vykti į kursus jo naudojimo licencijai įgyti. Šie vyko Tailande. Neturėjau tam lėšų, bet jos vyras pasidalijo daug skraidant sukauptomis „myliomis“… O nuvykus mano gyvenimas apsivertė: reikiamu laiku reikiamoje vietoje sutikau specialistus iš JAV, kurie manimi patikėjo. Pajutau atradusi tai, ką būtų įdomu ištirti – lazerio panaudojimo apydančio audinių gydymui, derinant šį su tradiciniu gydymu, pranašumus. Disertacija anglų kalba, kurią apsigyniau 2011-aisiais, tapo pirmąja tokio masto klinikine studija.

Lazeriu panaikinant nuo danties šaknies paviršiaus lipnų mikrobų gyvenamą sluoksnį, organizmas demonstruoja, regis, nerealias regeneracijos galias. Dėl lazerio savybės pasiekti uždegiminį audinį nepažeidžiant sveikų gydyti galima uždaru būdu. Atauga naujas kaulas.

Skamba tarsi ištrauka iš mokslinės fantastikos knygos. Ar pasitaiko skeptiškų reakcijų?

Nepradedu gydyti periodonto ligų, kol žmogus įsisąmonina, kokią bėdą turi. „Privalote žinoti, jog turite šią bakteriją, – paaiškinu. – Kol kas ji vadovauja jums. Mes galime padaryti taip,  kad bakterijai vadovautumėte jūs. Bet nepamirškite, kad turite ir turėsite polinkį sirgti šia liga.“ Dažniausiai pagydomos net iki 10 mm gylio periodonto „kišenės“. Tačiau periodonto ligų pobūdis lygintinas su cukrinio diabeto: jeigu kontroliuoji cukraus kiekį savo kraujyje, jautiesi sveikas, jeigu ne – gali numirti gatvėje nuo komos. Tie, kurie nesivalo dantų – ne mano pacientai. Mano – tie, kurie ir valosi, ir nori geriausio gydymo.

Kokių galimybių įgyja naujovėms atviri pacientai?

Lazeriu atlieku daug įvairių procedūrų ir kiekvienu atveju šis būdas turi savo pranašumų. Atliekant lūpų, liežuvio pasaitėlių korekciją netraumuojami aplinkiniai audiniai, išvengiama gausaus kraujavimo, todėl šią procedūrą galima atlikti ir vaikams. Lūpų pūslelinė, burnos kerpligė, stomatitas po kelias minutes trunkančios neskausmingos procedūros nebeprogresuoja. Estetinių procedūrų kategorijoje populiarus dantenų pertekliaus šalinimas – vadinamosios „danteninės“ šypsenos korekcija. Visais atvejais audiniais gyja greitai ir be didelio skausmo.

Kiek svarbi sveika burna?

Kaip tik rengiu šia tema mokslinį straipsnį. Burnos sveikata tiesiogiai susijusi su bendrąja organizmo sveikata. Anksčiau žmonės manė, kad dantys – tarsi papildoma detalė, kurios bėdos ar netektis ne tokios jau ir reikšmingos. Tačiau periodontitas skatina uždegiminius procesus, sąnarių, inkstų problemas, išprovokuoja viso organizmo infekciją. Nesame „legolendas“ – mūsų „detalės“ neišardomai susijusios vienos su kitomis.

Dr. Solveiga Kelbauskienė

Teikiate unikalias paslaugas – tokio lygio specialistei rasti darbą neturėtų būti sudėtinga.

Daug metų dirbau vienoje klinikoje, kol pasijutau išsisėmusi. Svarstydama ir dairydamasi galimybių susipažinau su Kauno tarptautinės odontologijos klinikos „Pro-implant“ vadovu odontologu Dariumi Počebutu, kuris pakvietė prisijungti prie savo suburto kolektyvo. Atėjau ir supratau, kad čia ir yra tai, apie ką svajojau – mano namų pojūtį atitinkantis ramybės lygis, puiki įranga ir preciziška tvarka.

Dabar esame tikra komanda. Esu mokiusis iš Dariaus, stebėjusi jo darbą atliekant pažangiausias implantacijos procedūras ir dabar sakau, jog nebijau prarasti dantų, nes žinau, kad galėsiu kreiptis į specialistą, dėl kurio neturiu jokių abejonių. O stebėdama klinikos partnerio, Dariaus mokytojo, Vokietijoje įsikūrusio tarptautinio implantacijos instituto „Pro-implant“ vadovo dr. Bernhardo Giesenhageno darbą pasijutau kaip fantastiniame filme – šio specialisto rankose sudėtingiausi atvejai tarsi ištirpsta. Mokytis iš šių specialistų, stebėti jų atliekamų kaulo žiedo augmentacijų – sudėtingų implantologijos operacijų – atvyksta kolegos iš kitų šalių.

Beje, ir čia neapsieinama be lazerio. Po sudėtingų intervencijų visiems pacientams rekomenduojama trumputė, bet labai efektyvi biostimuliacija. Lazerio šviesos paveikti audiniai gyja sparčiau, skausmas nuslopsta, uždegimo galimybė sumenksta. Lazerinę biostimuliaciją derinant su ozono terapija, pasiekiami ypač geri rezultatai.

Galite ilgai, įdomiai, aistringai kalbėti apie mėgstamą darbą. Ar meilės jam užtenka kasdien?

Prisiversti ką nors daryti man netenka. Kartais net nejauku pabusti penktą ryto su mintimi, kad labai noriu eiti į darbą, – juokiasi. – Man labai patinka tai, ką veikiu, ir, ko gero, tokia mano sėkmės paslaptis. Beje, taip pat laikausi pozicijos, kad gyvenime nesėkmių nėra – yra vien pamokos.

Ar savo ruožtu mėginate pamokyti savo vaikus?

Esu daug kalbėjusis apie profesijos pasirinkimą su penkiolikmečiu vyresnėliu Justu. Odontologijos srityje jis turėtų pačią geriausią mokytoją ir galėtų siekti dar daugiau. Džiaugiuosi, kad Justui įdomi medicina, jis domisi mano veikla. Rusnei yra devyneri. Ji – čiuožėja, balerina, menininkė, norėtų tapti dizainere arba architekte. Taip, mano šeimoje visi turi viziją. Tačiau niekuomet neduosiu kategoriškų nurodymų. Svarbiausia – duoti meškerę, o savo gyvenimo žuvį kiekvienas turi pagauti pats.

TAIP PAT SKAITYKITE