Liepos 14d. Antradienis

Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Kovo 12d.
Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Ką daryti socialiniame tinkle pastebėjus pažįstamo (ar nepažįstamo) asmens žinutę, kuri skamba it pranešimas apie ketinimą žudytis? Psichologai bei kiti psichikos sveikatos specialistai, suicidologai vieningai tvirtina, jog šiukštu nereikia į tai numoti ranka, idant nepaliktume krizę išgyvenančio žmogaus vienut vieno. Priešingai, svarbu jį nuoširdžiai išklausyti bei suteikti savalaikę pagalbą. Paprastas atviras pokalbis, pasak specialistų, tikrai gali išgelbėti žmogaus gyvybę.

Bendravimas keliasi į virtualią erdvę

Kaip akcentuoja Bendrojo pagalbos centro (BPC) specialistai, kai kuriuos įspėjamuosius ženklus galima užčiuopti ir socialinių tinklų paskyrose ar virtualiose pokalbių svetainėse, kur persikelia bendravimas su daugiau ar mažiau pažįstamais žmonėmis. Galvojantieji apie savižudybę gali dalintis niūrią būseną atspindinčiomis nuotraukomis ar mintimis. Pavyzdžiui, žmogus gali dalintis užuominomis, kad niekas nebeturi prasmės, viskas baigta, gyvenimas nieko nebevertas, taip pat jis gali tiesiog atsisveikinti su visais, prašydamas atleisti ar nepykti.

„Pažįstamas, su kuriuo yra tekę dirbti, kartą socialinėje erdvėje prirašė itin keistų žinučių. Be abejo, sureagavau ir pasiteiravau, ar gerai jautiesi. Nežinau, kiek tai yra pagalba, bet pro akis stengiuosi nepraleisti tokių dalykų. Iš tikrųjų reikia stebėti tokius ženklus, nes galbūt tokiu būdu yra kviečiamasi pagalbos. Gal tam žmogui jos reikia, tik netiesiogiai tai yra pasakoma“, - sako televizijos ir radijo laidų vedėjas Žygis Stakėnas.

Perskaito didelė grupė žmonių

Pasak Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos skyriaus vedėjos psichologės dr. Vaivos Klimaitės, ar žmogus išties yra ant savižudybės slenksčio, vien iš žinutės socialiniuose tinkluose spręsti sunku. Žinutėmis žmogus gali transliuoti ne norą numirti, bet tai, kad blogai jaučiasi emociškai, jog jį slegia ar kankina niūrios mintys.

„Visų pirma, pastebėjus įtartiną žinutę, galima užklausti, kaip žmogus jaučiasi. Jei prisipažįsta, kad laikosi nelabai gerai, tuomet galima pasiūlyti pagalbą. Galbūt užteks tik rekomenduoti, kur būtų galima kreiptis. Pavyzdžiui, pasiūlyti paskambinti emocinės paramos telefonais į Jaunimo ar „Vilties“ linijas ir panašiai“, - sako psichologė dr. Vaiva Klimaitė.

Arba galbūt jam būtų naudingiau nuvykti pas budintį psichologą Centro ar Antakalnio poliklinikoje. Arba kreiptis į Krizių įveikimo centrą. O jeigu paaiškėja, kad žmogus aktyviai svarsto apie savižudybę, galima iškviesti greitąją pagalbą arba jį palydėti į ligoninės priėmimo skyrių“, - sako specialistė, pridurdama, kad galimybių padėti žmogui išties yra nemažai, tereikia nelikti abejingam.

Pasak V.Klimaitės, nereikia manyti, kad savižudiškos mintys yra tik nekaltas noras gauti dėmesio ar būdas manipuliuoti kitais. Kaip nurodo specialistė, kalbos apie savižudybę bet kuriuo atveju rodo rūpesčius ir tai, kad žmogui yra ne viskas gerai.

Specialistė pabrėžia, kad socialiniuose tinkluose grėsmingą žinutę gali perskaityti didesnė grupė žmonių, kas yra tik geriau.

„Pamačius tokią žinutę, svarbu nepagalvoti, kad kas nors kitas nusiųs jam reikiamą informaciją, kur galima kreiptis pagalbos. Jei sureaguos penki žmonės, dar geriau“, - pabrėžė specialistė.

Kaip atpažinti grėsmės ženklus

Per pastaruosius metus savižudybių skaičius Lietuvoje mažėja, tačiau jų vis dar įvykdoma triskart daugiau nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Kaip sako Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro laikinai vedėjo pareigas vykdantis Rimantas Misevičius, itin svarbus gebėjimas atpažinti savižudybės rizikos ženklus.

„Vienas dalykas, jei yra aiškiai išsakytas savižudybės ketinimas. Pavyzdžiui, viskas atsibodo, man per sunku gyventi arba atsisveikinama ir visiems padėkojama, galima vienareikšmiškai suprasti apie ketinimą nusižudyti. Arba žmogus rašo, kad jis tik galvoja apie savižudybę, galbūt paties žodžio nevartodamas, - pasitraukti iš gyvenimo ar nutraukti šią kančią. Tai galima traktuoti įvairiai. Tad yra svarbus gebėjimas atpažinti savižudybės rizikos ženklus. Ypač Vilniuje yra pasiekiamos programos, skirtos bendruomenei ir visiems jos nariams, nepaisant, kokia yra jūsų profesija. Pavyzdžiui, yra vykdoma „safetalk“ programa. Tikrai rekomenduoju neilguose – vos keturių valandų – kursuose įgyti tokių žinių. Juk niekada nežinome, kokioje aplinkoje – darbe, asmeniniame gyvenime ar socialiniuose tinkluose - susidursime su savižudybės rizika“, - sako R.Misevičius.

Kaip nurodo specialistas, vienas labiausiai paplitusių mitų, kad jeigu paklausi žmogaus, ar šis galvoja apie savižudybę, jį gali dar labiau paskatinti prieš save pakelti ranką, nors yra visiškai priešingai.

„Yra didelė stigma kreiptis pagalbos arba kalbėti apie tai, kokia mano būklė, kad aš galvoju apie savižudybę, ypač kai ketinama nusižudyti. Tad, viena vertus, nesitikima sulaukti pagalbos, kartu jaučiama didelė gėda, pasimetimas, kad pats nesusitvarkau su problemomis, kaip reaguos kiti, tikriausiai būsiu pasmerktas. Taigi užduodami tiesioginį klausimą palengviname žmogui galimybę atsiverti ir išsakyti, ką jis galvoja iš tikrųjų. Leidžiame išsakyti net savižudiškas mintis galėdami išsiaiškinti, kokioje stadijoje yra žmogus, ar yra dar tik ketinimas, ar jis jau suplanavęs savižudybę, ar tai yra tik niūrios mintys be konkretaus ketinimo“, - sako R.Misevičius.

Jei pokalbio metu kyla įtarimas, kad žmogus jau yra save žalojęs ar ketina tai padaryti bei pavyksta išsiaiškinti jo buvimo vietą ar galimas savižudybės priemones, šią informaciją reikia kuo skubiau perduoti skubios pagalbos tarnyboms, paskambinus bendruoju skubios pagalbos numeriu 112.

Tuo atveju, kai nepavyksta sužinoti konkretesnių aplinkybių arba žmogus į žinutes, skambučius ar kitus bandymus su juo susisiekti nereaguoja, paskambinus numeriu 112 galima perduoti tiek informacijos, kiek turima, ir pabandyti į pagalbos procesą įtraukti kitus jį pažįstančius ir su juo bendraujančius žmones (šeimos narius, draugus, pažįstamus, socialinių tinklų draugus). Galbūt pastarieji turės ir pagalbos tarnyboms galės perduoti daugiau informacijos apie galimą žmogaus buvimo vietą.

Pašnekovas nurodo, kad itin daug naudingos informacijos, kaip prieiti prie tokio žmogaus, galima surasti specializuotoje svetainėje „Tu esi“, kuri skirta savižudybių prevencijai. Ten yra pateikta trumpa, kiek įmanoma glaustesnė informacija, instruktažas, kaip reaguoti vienu ar kitu atveju. Taip pat vertingų žinių galima pasisemti ir dviejų dienų savižudybių intervencijos įgūdžių mokymuose (ASIST), kurie skirti įvairių sričių specialistams: psichologams, psichiatrams, socialiniams darbuotojams, slaugytojams, klasių auklėtojams, su jaunimu dirbantiems ir kitiems specialistams iš įvairių įstaigų bei organizacijų.

Ženklai:

Kalba:

Jaučiasi našta kitiems („Be manęs jums bus lengviau.“).

Jaučiasi kaip spąstuose („Vis tiek nieko nepakeisiu.“).

Nemato prasmės gyventi („Mano gyvenimas beprasmis.“).

Užuominos, kad jo (jos) greit nebus („Jeigu kartais man kas nors atsitiktų.“).

Patiria nepakeliamą skausmą („Negaliu vienas/viena to ištverti.“).

Nuotaika:

depresija,

interesų praradimas,

neviltis,

susierzinimas,

bejėgiškumas,

nerimas.

Elgesys:

Padidėjęs alkoholio ir (ar) vaistų vartojimas.

Savižudybės būdų (priemonių) paieška.

Demonstruojamas neatsargus elgesys.

Atsitraukimas nuo įprastos veiklos.

Nemiga (mieguistumas).

Brangių daiktų atidavimas.

Agresyvus elgesys.

Artimų žmonių lankymas, siekiant atsisveikinti.

Puslapio „Tu esi“ inf.

 

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Liepos 10d.

Karantino metu socialiniai tinklai mirgėjo įvairiausiomis gamtos nuotraukomis, skelbiančiomis, kad gamta ir Žemė valosi. Vieni džiaugėsi švarėjančiais vandens telkiniais, kiti – į kiemą užsukančiomis stirnomis ar lapėmis. Visgi, viskas nėra taip optimistiška, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio....


Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Liepos 10d.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.


Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Liepos 10d.

Lietuvoje oficialiai pasibaigus karantinui, poliklinikose ir kitose medicinos įstaigose nusidriekė pacientų eilės, todėl žmonės vis dažniau dėl savo problemų konsultuojasi ir su vaistininkais. Jie pasakoja, kad baimei apsikrėsti koronavirusu visuomenėje mažėjant, ima ryškėti, kad daugiausiai...


Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Liepos 9d.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) besirūpinantiems savo sveikata rekomenduoja kasdien nueiti bent po 10 tūkst. žingsnių ir taip apsisaugoti nuo pasyvaus gyvenimo būdo sukeliamų lėtinių ligų. Tuo metu Kaune gyvenanti senjorė Aldona Indriulienė kasdien nužingsniuoja šešis kartus daugiau –...


Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Liepos 9d.

Neatskirkite. Kartu vardan didesnio artumo (angl. Zero separation. Together for better care!) – su tokiu šūkiu šiandien visame pasaulyje pradedama kampanija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į koronaviruso aiškiai parodytą problemą – neišnešiotų naujagimių atskyrimą nuo...


Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Liepos 9d.

Šią savaitę kai kuriose Lietuvos vietovėse, esančiose arčiausiai Astravo, pradėta dalinti kalio jodido tabletes. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai paaiškina, kodėl jodo tablečių griebiamasi branduolinių nelaimių metu ir kuo jodas apskritai svarbus mūsų organizmui.


Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Liepos 9d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pneumokokine infekcija daugiausia serga ikimokyklinio amžiaus vaikai bei vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis. Rizikos grupei priklausantys vaikai ir suaugę pasiskiepyti nuo pneumokokinės...


Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Liepos 9d.

Lietuvos darbo rinką pavasarį gerokai supurtęs koronavirusas dirbančiųjų nuostatos nepakeitė: jie ir toliau mano, kad neįgaliesiems šalia jų ne vieta. 4-i iš 10-ies šalies gyventojų laikosi savo įsitikinimo, kad jų darbovietė nebūtų tinkamu tramplinu, galinčiu padėti integruotis žmonėms su...


„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

Liepos 8d.

Vienas laukiamiausių Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo renginių „Kvapų naktis“ liepos 17 d., penktadienį, kvies pažinčiai su kvepiančiu, nepažintų formų, skonių ir savybių augalų pasauliu. Renginyje lankytojų lauks daugybė netikėtų potyrių ir pramogų, o žinių bagažą pildys...


UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

Liepos 8d.

Jungtinių Tautų AIDS programa (UNAIDS) šią savaitę paskelbė ŽIV/AIDS atsako stebėsenos pasaulinę ataskaitą, kurioje pažymima, kad 2020 metų pasauliniai ŽIV tikslai nebus pasiekti dėl labai skirtingos šalių pažangos. Be to, COVID-19 pandemija pristabdė ŽIV progresą, todėl AIDS atsakas gali...


Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Liepos 8d.

Prasidėjus vasaros atostogoms, tėvai kasmet pradeda sukti galvas, kaip užimti savo vaikus ir turiningai praleisti su jais laiką. Jau dešimt metų vilniečius skatinantis ir motyvuojantis gyventi sveikiau Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras) šią vasarą pirmą kartą...


Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Liepos 8d.

Trečiadienį daugiau nei šimtui Rytų Lietuvos regiono medikų įteikti apdovanojimai „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. Šiuos specialiai sukurtus medalius už sudėtingą darbą suvaldant koronaviruso (COVID-19) plitimą atsiėmė ir penkios Nacionalinio vėžio instituto...


Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Liepos 8d.

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas? Nors daugelis linkę manyti, kad lietuviai – bulvių tauta, maisto tinklaraštininkė ir kulinarinių...


Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų, tik ne visi žino kaip teisingai tą daryti

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų, tik ne visi žino kaip teisingai tą daryti

Liepos 8d.

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti...


„Sodros“ liepos išmokų grafikas: Sumažėjo ligos išmokų gavėjų, tačiau vis dar daug bedarbių

„Sodros“ liepos išmokų grafikas: Sumažėjo ligos išmokų gavėjų, tačiau vis dar daug bedarbių

Liepos 7d.

Pirmąjį mėnesį po karantino nedarbo išmokų gavėjų skaičius vis dar žymiai didesnis, nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tuo tarpu tėvams grįžus į darbus, o vaikams – į darželius, pastebimai sumažėjo ligos išmokas dėl ekstremaliosios situacijos gaunančiųjų skaičius.


Žalieji ženklai „Apsisaugok – patikrink save ir kitus“ jau parkuose ir pažintiniuose takuose

Žalieji ženklai „Apsisaugok – patikrink save ir kitus“ jau parkuose ir pažintiniuose takuose

Liepos 3d.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras), primindamas saugaus elgesio taisykles gamtoje, žaliuosius Vilniaus miesto savivaldybės ženklus papildė nauja informacija apie erkių platinamų ligų prevenciją. Šią savaitę Vilniaus miesto Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose...


Šeimos gydytojos pasidalino vasarą aktualiais sveikatos patarimais

Šeimos gydytojos pasidalino vasarą aktualiais sveikatos patarimais

Liepos 2d.

Vasara neretai kiekvienam asocijuojasi su atostogomis ir aktyviu laisvalaikiu. Šeimos gydytojų teigimu, šis laikotarpis puikiai tinka ne tik šiltajam metų sezonui būdingomis pramogomis, bet ir ligų prevencijai. Tai ypatingai svarbu ir po karantino – laikotarpio, kai gyventojai neturėjo...


Ką vartoti, norint užbėgti virusams už akių?

Ką vartoti, norint užbėgti virusams už akių?

Liepos 2d.

Ar žinojote, kad Žemės planetoje egzistuoja apytiksliai 10 nonilijonų skirtingų virusų? National Geographic teigia, kad šis skaičius reiškia, jog virusų mūsų planetoje yra tiek, kad kiekvienai visatoje esančiai žvaigždei jų būtų galima priskirti po 100 milijonų.


5 populiarūs mitai apie makaronus: ekspertas atskleidė, kokius iš tikrųjų rinktis

5 populiarūs mitai apie makaronus: ekspertas atskleidė, kokius iš tikrųjų rinktis

Liepos 2d.

Daugelis lietuvių garbina itališką virtuvę, tačiau būtiniausių žinių apie esminį šios virtuvės ingredientą – makaronus – jiems labai trūksta. Lietuviams makaronai vis dar asocijuojasi su sovietiniu požiūriu į siaubingos kokybės akimirksniu į košę suverdantį produktą, tikina Italijos...


Sergančiųjų profesinėmis ligomis sumažėjo trečdaliu

Sergančiųjų profesinėmis ligomis sumažėjo trečdaliu

Liepos 2d.

Per pastaruosius penkerius sergamumas profesinės ligomis šalyje mažėja, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) parengta sergamumo profesinėmis ligomis analizė. Tačiau ryškėja naujos profesinių ligų tendencijos.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9