Balandžio 8d. Trečiadienis

Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Kovo 12d.
Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Ką daryti socialiniame tinkle pastebėjus pažįstamo (ar nepažįstamo) asmens žinutę, kuri skamba it pranešimas apie ketinimą žudytis? Psichologai bei kiti psichikos sveikatos specialistai, suicidologai vieningai tvirtina, jog šiukštu nereikia į tai numoti ranka, idant nepaliktume krizę išgyvenančio žmogaus vienut vieno. Priešingai, svarbu jį nuoširdžiai išklausyti bei suteikti savalaikę pagalbą. Paprastas atviras pokalbis, pasak specialistų, tikrai gali išgelbėti žmogaus gyvybę.

Bendravimas keliasi į virtualią erdvę

Kaip akcentuoja Bendrojo pagalbos centro (BPC) specialistai, kai kuriuos įspėjamuosius ženklus galima užčiuopti ir socialinių tinklų paskyrose ar virtualiose pokalbių svetainėse, kur persikelia bendravimas su daugiau ar mažiau pažįstamais žmonėmis. Galvojantieji apie savižudybę gali dalintis niūrią būseną atspindinčiomis nuotraukomis ar mintimis. Pavyzdžiui, žmogus gali dalintis užuominomis, kad niekas nebeturi prasmės, viskas baigta, gyvenimas nieko nebevertas, taip pat jis gali tiesiog atsisveikinti su visais, prašydamas atleisti ar nepykti.

„Pažįstamas, su kuriuo yra tekę dirbti, kartą socialinėje erdvėje prirašė itin keistų žinučių. Be abejo, sureagavau ir pasiteiravau, ar gerai jautiesi. Nežinau, kiek tai yra pagalba, bet pro akis stengiuosi nepraleisti tokių dalykų. Iš tikrųjų reikia stebėti tokius ženklus, nes galbūt tokiu būdu yra kviečiamasi pagalbos. Gal tam žmogui jos reikia, tik netiesiogiai tai yra pasakoma“, - sako televizijos ir radijo laidų vedėjas Žygis Stakėnas.

Perskaito didelė grupė žmonių

Pasak Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos skyriaus vedėjos psichologės dr. Vaivos Klimaitės, ar žmogus išties yra ant savižudybės slenksčio, vien iš žinutės socialiniuose tinkluose spręsti sunku. Žinutėmis žmogus gali transliuoti ne norą numirti, bet tai, kad blogai jaučiasi emociškai, jog jį slegia ar kankina niūrios mintys.

„Visų pirma, pastebėjus įtartiną žinutę, galima užklausti, kaip žmogus jaučiasi. Jei prisipažįsta, kad laikosi nelabai gerai, tuomet galima pasiūlyti pagalbą. Galbūt užteks tik rekomenduoti, kur būtų galima kreiptis. Pavyzdžiui, pasiūlyti paskambinti emocinės paramos telefonais į Jaunimo ar „Vilties“ linijas ir panašiai“, - sako psichologė dr. Vaiva Klimaitė.

Arba galbūt jam būtų naudingiau nuvykti pas budintį psichologą Centro ar Antakalnio poliklinikoje. Arba kreiptis į Krizių įveikimo centrą. O jeigu paaiškėja, kad žmogus aktyviai svarsto apie savižudybę, galima iškviesti greitąją pagalbą arba jį palydėti į ligoninės priėmimo skyrių“, - sako specialistė, pridurdama, kad galimybių padėti žmogui išties yra nemažai, tereikia nelikti abejingam.

Pasak V.Klimaitės, nereikia manyti, kad savižudiškos mintys yra tik nekaltas noras gauti dėmesio ar būdas manipuliuoti kitais. Kaip nurodo specialistė, kalbos apie savižudybę bet kuriuo atveju rodo rūpesčius ir tai, kad žmogui yra ne viskas gerai.

Specialistė pabrėžia, kad socialiniuose tinkluose grėsmingą žinutę gali perskaityti didesnė grupė žmonių, kas yra tik geriau.

„Pamačius tokią žinutę, svarbu nepagalvoti, kad kas nors kitas nusiųs jam reikiamą informaciją, kur galima kreiptis pagalbos. Jei sureaguos penki žmonės, dar geriau“, - pabrėžė specialistė.

Kaip atpažinti grėsmės ženklus

Per pastaruosius metus savižudybių skaičius Lietuvoje mažėja, tačiau jų vis dar įvykdoma triskart daugiau nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Kaip sako Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro laikinai vedėjo pareigas vykdantis Rimantas Misevičius, itin svarbus gebėjimas atpažinti savižudybės rizikos ženklus.

„Vienas dalykas, jei yra aiškiai išsakytas savižudybės ketinimas. Pavyzdžiui, viskas atsibodo, man per sunku gyventi arba atsisveikinama ir visiems padėkojama, galima vienareikšmiškai suprasti apie ketinimą nusižudyti. Arba žmogus rašo, kad jis tik galvoja apie savižudybę, galbūt paties žodžio nevartodamas, - pasitraukti iš gyvenimo ar nutraukti šią kančią. Tai galima traktuoti įvairiai. Tad yra svarbus gebėjimas atpažinti savižudybės rizikos ženklus. Ypač Vilniuje yra pasiekiamos programos, skirtos bendruomenei ir visiems jos nariams, nepaisant, kokia yra jūsų profesija. Pavyzdžiui, yra vykdoma „safetalk“ programa. Tikrai rekomenduoju neilguose – vos keturių valandų – kursuose įgyti tokių žinių. Juk niekada nežinome, kokioje aplinkoje – darbe, asmeniniame gyvenime ar socialiniuose tinkluose - susidursime su savižudybės rizika“, - sako R.Misevičius.

Kaip nurodo specialistas, vienas labiausiai paplitusių mitų, kad jeigu paklausi žmogaus, ar šis galvoja apie savižudybę, jį gali dar labiau paskatinti prieš save pakelti ranką, nors yra visiškai priešingai.

„Yra didelė stigma kreiptis pagalbos arba kalbėti apie tai, kokia mano būklė, kad aš galvoju apie savižudybę, ypač kai ketinama nusižudyti. Tad, viena vertus, nesitikima sulaukti pagalbos, kartu jaučiama didelė gėda, pasimetimas, kad pats nesusitvarkau su problemomis, kaip reaguos kiti, tikriausiai būsiu pasmerktas. Taigi užduodami tiesioginį klausimą palengviname žmogui galimybę atsiverti ir išsakyti, ką jis galvoja iš tikrųjų. Leidžiame išsakyti net savižudiškas mintis galėdami išsiaiškinti, kokioje stadijoje yra žmogus, ar yra dar tik ketinimas, ar jis jau suplanavęs savižudybę, ar tai yra tik niūrios mintys be konkretaus ketinimo“, - sako R.Misevičius.

Jei pokalbio metu kyla įtarimas, kad žmogus jau yra save žalojęs ar ketina tai padaryti bei pavyksta išsiaiškinti jo buvimo vietą ar galimas savižudybės priemones, šią informaciją reikia kuo skubiau perduoti skubios pagalbos tarnyboms, paskambinus bendruoju skubios pagalbos numeriu 112.

Tuo atveju, kai nepavyksta sužinoti konkretesnių aplinkybių arba žmogus į žinutes, skambučius ar kitus bandymus su juo susisiekti nereaguoja, paskambinus numeriu 112 galima perduoti tiek informacijos, kiek turima, ir pabandyti į pagalbos procesą įtraukti kitus jį pažįstančius ir su juo bendraujančius žmones (šeimos narius, draugus, pažįstamus, socialinių tinklų draugus). Galbūt pastarieji turės ir pagalbos tarnyboms galės perduoti daugiau informacijos apie galimą žmogaus buvimo vietą.

Pašnekovas nurodo, kad itin daug naudingos informacijos, kaip prieiti prie tokio žmogaus, galima surasti specializuotoje svetainėje „Tu esi“, kuri skirta savižudybių prevencijai. Ten yra pateikta trumpa, kiek įmanoma glaustesnė informacija, instruktažas, kaip reaguoti vienu ar kitu atveju. Taip pat vertingų žinių galima pasisemti ir dviejų dienų savižudybių intervencijos įgūdžių mokymuose (ASIST), kurie skirti įvairių sričių specialistams: psichologams, psichiatrams, socialiniams darbuotojams, slaugytojams, klasių auklėtojams, su jaunimu dirbantiems ir kitiems specialistams iš įvairių įstaigų bei organizacijų.

Ženklai:

Kalba:

Jaučiasi našta kitiems („Be manęs jums bus lengviau.“).

Jaučiasi kaip spąstuose („Vis tiek nieko nepakeisiu.“).

Nemato prasmės gyventi („Mano gyvenimas beprasmis.“).

Užuominos, kad jo (jos) greit nebus („Jeigu kartais man kas nors atsitiktų.“).

Patiria nepakeliamą skausmą („Negaliu vienas/viena to ištverti.“).

Nuotaika:

depresija,

interesų praradimas,

neviltis,

susierzinimas,

bejėgiškumas,

nerimas.

Elgesys:

Padidėjęs alkoholio ir (ar) vaistų vartojimas.

Savižudybės būdų (priemonių) paieška.

Demonstruojamas neatsargus elgesys.

Atsitraukimas nuo įprastos veiklos.

Nemiga (mieguistumas).

Brangių daiktų atidavimas.

Agresyvus elgesys.

Artimų žmonių lankymas, siekiant atsisveikinti.

Puslapio „Tu esi“ inf.

 

Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Balandžio 7d.

Šiaulių universiteto aerobiologai, tyrinėjantys žiedadulkių sklaidą ore, teigia, jog pastarosiomis dienomis Lietuvoje nusistovėję saulėti ir sausi orai – palankios sąlygos plisti žiedadulkėms. Tam įtakos turi ir neįprastai ankstyvas pavasaris. Pasak prof. dr. Ingridos Šaulienės, šalies...


Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Balandžio 7d.

Siaučiant įvairiems virusams labai svarbu stiprinti imunitetą. Padėti tai padaryti gali sveika mityba, teigiama emocinė aplinka, kokybiškas miegas, buvimas gryname ore, fizinis aktyvumas. Tačiau medikai pabrėžia, jog dabar, gyvenant karantino sąlygomis, kai reikia atidžiai saugoti save ir be...


Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Balandžio 7d.

„Apsaugos priemonių trūksta visiems medikams. Įtempta situacija ne tik didžiosiose gydymo įstaigose, ji dar aštresnė šalies regionuose. Tą pastebėjau pats savo akimis“, – tikina venas iš Kauno baldų gamybos ir prekybos UAB „Medienos era“ akcininkų Donatas Miničius....


Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Balandžio 6d.

Gyventojai vėl gali vaistinėse įsigyti medicininių kaukių ir respiratorių. Antradienį BENU vaistines pasieks didelė šių apsaugos priemonių siunta. Iš viso pardavimui gauta 300 tūkst. vienetų medicininių kaukių ir 60 tūkst. vnt. respiratorių N95.


Gliukomananas – vertingas    papildas svorio metimui

Gliukomananas – vertingas papildas svorio metimui

Balandžio 6d.

Svorio metimas tikrai nėra lengvas procesas. Norint ilgalaikių rezultatų būtina įdėti nemažai darbo. Manau, kad tikrai esi skaitęs apie pačius įvairiausius papildus lieknėjimui. O gal išbandei ne vieną dietą. O ar teko kada girdėti apie gliukomananą? Jis yra vienas iš natūralių papildų, kurie...


Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Balandžio 6d.

Siaučiant koronavirusui Covid-19 Lietuvos gyventojai stengiasi kuo daugiau būti namuose, tačiau mažai žmonių susimąsto apie tai, kokią žalą jiems daro jų namų oras ir kaip būtų galima jį pagerinti siekiant geresnės sveikatos ir stabdant koronaviruso plitimą. Šiai situacijai pakeisti įkurta...


Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Kovo 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie antrą šiais metais užregistruota tymų susirgimą Kauno apskrityje. Iš viso, 2020 m. Lietuvoje užregistruoti du tymų atvejai, vienas iš jų – įvežtinis. Abu susirgusieji – suaugę asmenys, kurių skiepijimo būklė nežinoma.


Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Kovo 15d.

Nuo pirmadienio Lietuvoje įsigaliojant karantinui šalyje uždaromos visos parduotuvės, išskyrus maisto prekių parduotuves ir vaistines. Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ siekia užtikrinti savo darbuotojų saugumą ir sveikatą bei galimybę pailsėti, todėl keičia viso...


Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Kovo 15d.

šiandien pasaulis susiduria su bene didžiausia krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Virusas keičia įprastą gyvenimą ir verčia imtis ypatingų veiksmų – uždaromos valstybių sienos, o milijonai žmonių izoliuojasi namie.


Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Kovo 15d.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos Pirmininką Charlesį Michelį ir Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą von der Leyen, ragindamas glaudžiau koordinuoti atsaką į koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkį Europoje.


Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Kovo 14d.

Lietuvos oro uostuose nuo kovo 14 dienos pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra, kurią vykdo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) su kariuomenės atstovų pagalba. Tai reiškia, kad visi atvykstantys keleiviai bus tikrinami termovizoriaus pagalba, taip pat privalės...


Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Kovo 13d.

Sparčiai besikeičiantys įvykiai visame pasaulyje dėl plintančio koronaviruso priverčia sunerimti vis daugiau žmonių. Tai paliečia ne tik baimę susirgti, bet ir nežinomybė dėl to, kaip viskas vyks toliau. Jau nuo kovo 13 dienos įsigaliojo draudimai valstybiniu mastu. „Žalioji dėžutė“...


Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Kovo 13d.

Kodėl šiuo metu negalima lankyti su naujagimiais šalies neonatologijos centruose gulinčių mamyčių ir naujagimių bei kaip juos palaikyti nebūnant drauge? Tokių klausimų neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ dėl pavojingo koronaviruso įsigaliojus karantinui sulaukia...


Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Kovo 13d.

Šviežios šių metų derliaus daržovės tampa vis dažnesniu kiekvieno lietuvio pasirinkimu. Po žiemos jų traškumo, šviežumo bei gaivumo sako pasiilgusi ir populiaraus maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė. Ji stengiasi daržoves įtraukti į...


„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

Kovo 13d.

Dėl Lietuvoje paskelbtos ekstremaliosios situacijos „Sodra“ nuo kovo 16-osios, pirmadienio, laikinai – dvi savaites - neaptarnaus gyventojų visuose klientų aptarnavimo skyriuose ir gyventojus ragina naudotis paslaugomis internetu - www.sodra.lt/gyventojui bei konsultuotis...


Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Kovo 13d.

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ informuoja, jog dėl koronaviruso grėsmės perkeliamas didžiausias šalyje labdaros renginys - kovo 20-21 dienomis turėjusi vykti kasmetinė „Maisto banko“ akcija. Apie naują renginio datą bus informuojama atskirai.


Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Kovo 12d.

Dalį vaistinių šiandien jau pasiekė rankų higienai skirtas dezinfekcinis skystis, likusiose dezinfekcinio skysčio pardavimai turėtų atsinaujinti rytoj. BENU vaistinių tinklas skelbia į vaistines pristatęs apie 10 tūkst. vienetų anksčiau iš tiekėjo užsakyto dezinfekcinio skysčio. Tiesa, kai...


Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Kovo 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vyresni nei 25 metų asmenys gali valstybės lėšomis revakcinuotis nuo difterijos ir stabligės. Skiepus nuo difterijos ir stabligės reikia kartoti kas 10 metų tam, kad būtų išlaikyta patikima apsauga. Nesiskiepijant periodiškai...


Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Kovo 12d.

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir...


Maliarija lietuviai dažniausiai užsikrečia kelionėse

Maliarija lietuviai dažniausiai užsikrečia kelionėse

Kovo 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje per dešimt pastarųjų metų (2010–2019) registruoti 3 mirties nuo maliarijos atvejai. Iš viso per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 54 įvežtinės maliarijos atvejai, iš kurių net 45 asmenys užsikrėtė Afrikos šalyse.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9