Rugpjūčio 4d. Antradienis

Ruošiamės į gamtą: 10 patarimų, kokį sumuštinį pakuoti ir kaip jį gaminti

Birželio 23d.
Ruošiamės į gamtą: 10 patarimų, kokį sumuštinį pakuoti ir kaip jį gaminti

Karantinui pasibaigus, o vasariškiems orams vis labiau džiuginant, pagausėja išvykų ir iškylų gamtoje, kurias neišvengiamai lydi dilema – kokį maistą ruošti? Ko gero populiariausias iškylų maistas visame pasaulyje – sumuštiniai, kuriuos nesudėtinga pagaminti, lengva ir patogu valgyti be specialių įrankių. Tačiau daugumai yra tekę gamtoje valgyti šlapią, pažliugusį sumuštinį su suvytusiu agurku ir sušilusiu įdaru. Kaip to išvengti? Maisto tinklaraštininkė Viktorija Kordiukova dalijasi 10 svarbiausių patarimų, kaip ruošti sumuštinius, kokius ingredientus naudoti, kad šie džiugintų, o iškylos nesugadintų apsinuodijimas maistu.

Daržovės, turinčios mažiau drėgmės

„Atsargiai rinkitės daržoves sumuštiniams – pjaustyti pomidorai bus per drėgni, o avokadai gali pajuoduoti. Nerekomenduoju naudoti ir gūžinių ar romaninių salotų, nes jos greit suvysta. Verčiau rinkitės tvirtesnius lapinius žalumynus, kurie savo formą ir skonį išlaiko net ir karštą vasaros dieną. Daržoves geriausia rinktis keptas, pavyzdžiui, baklažanus ar cukinijas“, – teigia V. Kordiukova.

Paskrudinta duona

Raikyta sumuštinių duona, minkštos sviestinės mėsainių bandelės lengvai drėksta, tad geriau rinktis tvirtesnius kepinius, pavyzdžiui, ruginę duoną ar traškią bagetę. Anot „Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovo Tadas Aleknavičiaus, dar viena išeitis – duoną paskrudinti.

„Skrudinimas šiek tiek išdžiovins duoną, o tai neleis prisigerti per daug kitų ingredientų skysčio. Rinkdamiesi duoną atkreipkite dėmesį ir į įdarą, pavyzdžiui, jeigu jūsų sumuštinyje bus sunkių ir kietų ingredientų, tokių kaip mėsa ir sūris, naudokite tvirtesnę traškią duoną. Jei jūsų sumuštinis turės minkštą ir klampų įdarą, galite naudoti ir minkštesnę skrudintą duoną“, – teigia specialistas.

Tinkamas sluoksniavimas

Sumuštinius sluoksniuokite taip, kad apsaugotumėte duoną nuo drėgmės. V. Kordiukova rekomenduoja tarp duonos riekelių ir įdaro įdėti sluoksnį tvirtų salotų ar lapinio kopūstų. Taip pat galite šlapius ingredientus, pavyzdžiui, padažus, supakuoti atskirai ir įdėti į sumuštinį prieš pat valgant.

Nauji formatai

Sumuštinis – tai ne tik įdaras tarp dviejų riekelių duonos. Graikiška pita, armėniškas lavašas, meksikietiškos tortilijos ar skandinaviška poliarinė duonelė – visame pasaulyje populiarios vadinamosios plokščiosios duonos, kurios taip pat puikiai tinka iškylai ar piknikui.

„Pastebime, kad Lietuvoje populiarėja iš Skandinavijos atkeliavusios poliarinės duonelės, taip pat vis daugiau lietuvių renkasi ir lavašus. Tai plokščiosios duonos, kurios taip nesugeria drėgmės, jos neturi didelių oro tarpų, todėl mažiau rizikos, kad pikniko krepšyje jas suspausite ar sutrinsite. Siūlyčiau rinktis didesnio skersmens paplotėlį, kad suktinukas tvirtai laikytųsi ir priedai neišbyrėtų“, – teigia T. Aleknavičius.

Marinuoti ir konservuoti ingredientai

Kordiukova pataria į sumuštinius dėti įvairius marinuotus ar konservuotus produktus: pupeles, marinuotus agurkėlius, ankštines daržoves. Jie ilgiau negenda ir dažniausiai turi mažiau drėgmės. Tačiau sluoksniuokite juos tarp mėsos, sūrio ar salotų, kad marinatas ar sūrymas nesuminkštintų duonos.

Sviestui – taip, majonezui – ne

Vos po valandos kambario temperatūroje ar saulėje valgyti majonezą gali būti nesaugu. Tačiau sviestas – priešingai, gali turėti teigiamos įtakos jūsų sumuštiniui. Sviestas ar net šlakelis aliejaus sukurs barjerą tarp duonos ir ingredientų bei sulaikys perteklinę drėgmę.

Atvėsę ingredientai

Jei į sumuštinį ketinate dėti ingredientus, kurie buvo termiškai apdoroti, leiskite jiems visiškai atvėsti. Šilti ir ką tik iškepti ingredientai (pavyzdžiui, kepta vištiena ar daržovės) kondensuojasi ir ilgainiui išskiria drėgmę, kuri galiausiai sudrėkina ir duoną.

Ne visi sūriai lygūs

Pieno produktai iškyloje taip pat rizikingi, nes aukštoje temperatūroje jie greitai genda. Tačiau tam tikri sūriai turi išimčių: jie atsirado tuomet, kai buvo ieškoma būdų, kaip išsaugoti pieną nesugižusį.

„Sūrio sugedimo greitis priklauso nuo to, kiek jame yra vandens. Kietesni sūriai, tokie kaip parmezanas ar čederis, gali išbūti švieži ilgiau, tačiau drėgni sūriai, pavyzdžiui, rikota ar maskarponė, suges labai greitai“, – teigia tinklaraštininkė.

Nusausinti ingredientai

Kai nuplaunate ir nusausinate salotas, jos kurį laiką vis tiek išlieka drėgnos. Ši drėgmė ilgainiui susigeria į duoną. Pasistenkite salotas nuplauti gerokai prieš darant sumuštinius ar suktinukus, kad jos spėtų išdžiūti arba jas gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.

Pakuokite į popierių

„Plastikas (nesvarbu, ar plėvelė, ar plastikinis indelis) karštą vasarą nėra geras pasirinkimas, nes duona gali prarasti traškumą, daržovės suvysti – drėgmė tiesiog įkalinama ir susigeria į sumuštinį. Todėl verčiau rinkitės vaškinį ar kepimo popierių – tai leis sumuštiniui kvėpuoti ir padės juos išlaikyti šviežius ir traškius ilgiau“, – teigia „Gardėsio“ duonos atstovas.

Gardūs ir maistingi receptai, tobulai tiksiantys iškylai

  • Viduržemio jūros regiono sumuštiniai su humusu

2 sumuštiniams reikės: 4 vnt. „Street Food“ poliarinių duonelių, 1 baklažano, ½ cukinijos, 4 saulėje džiovintų pomidorų, 4 v. š. humuso, kelių saujų špinatų, 4 gabalėlių olandiško ožkos sūrio, druskos ir pipirų pagal skonį, šlakelio alyvuogių aliejaus.

Baklažaną ir cukiniją supjaustykite griežinėliais arba juostelėmis ir iškepkite keptuvėje arba ant griliaus pagardinę prieskoniais ir alyvuogių aliejumi. Poliarines duoneles ištepkite sluoksniu humuso, dėliokite špinatus, cukinijos juosteles, saulėje džiovintus pomidorus, baklažano griežinėlius ir sūrį. O tuomet užvožkite antra duonele, humuso sluoksniu į sumuštinio centrą.

  • Maistingi meksikietiški suktinukai su pupelėmis

2 suktinukams reikės: 2 vnt. „Street Food“ lavašų, 100 g virtų mėgstamų ryžių, 50 g konservuotų kukurūzų, 50 g konservuotų juodųjų pupelių, 1 didelės keptos konservuotos paprikos, 4 marinuotų Lombardijos pipirų, 2 saujų tarkuoto čederio sūrio, mėgstamo čili padažo, mėgstamų prieskonių.

Į lavašo centrą berkite ryžius, o ant viršaus sluoksniuokite likusius ingredientus: kukurūzus, juodąsias pupeles, gardinkite mėgstamais prieskoniais. Tuomet dėkite paprikos juosteles, lombardijos pipirus ir čederio sūrį, apšlakstykite čili padažu.

Sulenkite kairę ir dešinę lavašo puses taip, kad jos susiliestų centre. Tuomet tą pusę, kuri yra arčiausiai jūsų, užlenkite į priekį virš sulankstytų pusių. Tuomet vis traukdami įdarą į save, standžiai susukite.

Vyniokite į kepimo popierių, apriškite raišteliu, o transportuokite dėžutėje arba tvirtame maišelyje.

 

 

Namuose užsiveisė blusos: kaip jų atsikratyti?

Namuose užsiveisė blusos: kaip jų atsikratyti?

Liepos 21d.

Pagrindinė blusų įsikūrimo vieta – gyvenamųjų namų ar kitų patalpų rūsiai, pirmųjų aukštų butai bei laiptinės. Čia jos pirmiausia puola naminius gyvūnus ir jais maitinantis veisiasi, todėl gyvenamuosiuose būstuose blusas dažniausiai išplatina katės ir šunys. Blusos masiškai dauginasi...


„Pleistriukų sezonas“: vasaros traumos ir ką daryti susižeidus

„Pleistriukų sezonas“: vasaros traumos ir ką daryti susižeidus

Liepos 17d.

Vaistininkai vasarą vadina „pleistriukų sezonu“. Daug laiko būnant gamtoje, daugelis laiką leidžia aktyviau, o dėl to dažniau patiria smulkių ir didesnių traumų – galimos žaizdos, mėlynės, blogiausiu atveju – lūžę kaulai. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad...


Daliai senjorų naujoji priemokų už vaistus kompensavimo tvarka kelia klausimų

Daliai senjorų naujoji priemokų už vaistus kompensavimo tvarka kelia klausimų

Liepos 17d.

Prieš dvi savaites įsigaliojo tvarka, suteikianti galimybę kai kuriems asmenims vaistinėse nemokamai įsigyti kompensuojamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių. Vaistininkai pastebėjo, kad didelė dalis ateinančiųjų nežino, ar jie gali pretenduoti į nemokamas priemones.


Gydytoja pataria: kaip vasarą stiprinti kūdikio imunitetą

Gydytoja pataria: kaip vasarą stiprinti kūdikio imunitetą

Liepos 16d.

Kūdikio mityba kuria pagrindą vaiko sveikatai. Maistas, kurį kūdikis gauna pirmaisiais gyvenimo metais, svarbus ne tik kūdikystėje. Mityba pirmaisiais metais turi įtakos ir vėlesnei vaiko raidai bei jo sveikatai. Vasara – metas, kuomet kūdikių ir vaikų sveikatai vertingų produktų apstu...


Tarptautinė mokslininkų komanda vertins alkoholio kontrolės poveikį Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse

Tarptautinė mokslininkų komanda vertins alkoholio kontrolės poveikį Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse

Liepos 16d.

Lietuvos ir Kanados mokslininkai pradeda mokslinį tyrimą, norėdami įvertinti Lietuvos ir kitų Baltijos šalių alkoholio kontrolės politikos pokyčius. Tyrėjai sieks nustatyti, kaip alkoholio kontrolės priemonės paveikė žmonių sveikatą ir ekonomiką, taip pat vertins, ar tai padėjo sumažinti eismo...


Supimo liga: ką daryti, kad vasaros kelionės automobiliu netaptų kančia?

Supimo liga: ką daryti, kad vasaros kelionės automobiliu netaptų kančia?

Liepos 16d.

Šią vasarą keliones lėktuvais dauguma iškeitė į išvykas po Lietuvą ar kaimynines šalis automobiliu ar autobusu, tačiau ne visiems tokios kelionės – vienas malonumas. Vilnietė Emilija pasakoja, jog jau nuo vaikystės ilgesnes šeimos išvykas ar mokyklines ekskursijas autobusu prisimena kaip...


Nėščiųjų patikros metu išaiškinti 63 sifilio atvejai

Nėščiųjų patikros metu išaiškinti 63 sifilio atvejai

Liepos 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro stebėsenos duomenimis, nėščiųjų patikros metu Lietuvoje išaiškinti 63 sifilio atvejai per pastaruosius penkerius (2015–2019) metus. Taip pat šiuo laikotarpiu užregistruoti keturi įgimto sifilio atvejai.


Dažniausiai gyventojai susižaloja būdami namuose, rodo apklausa

Dažniausiai gyventojai susižaloja būdami namuose, rodo apklausa

Liepos 16d.

Pagal patiriamų traumų kiekį namai anaiptol nėra saugiausia vieta – greičiau atvirkščiai. Lietuvos gyventojai namuose kur kas dažniau nei darbe ar lauke patiria traumų, susižalojimų bei apsinuodijimų, kurių negali išspręsti be medikų pagalbos, atskleidė reprezentatyvi „Spinter...


Susipažinkite: itin naudingas vaistinis augalas sveikatai gerinti – siauralapis gaurometis

Susipažinkite: itin naudingas vaistinis augalas sveikatai gerinti – siauralapis gaurometis

Liepos 14d.

Vaikščiodami pievomis ir pamiškėmis dažnai tik gėrimės augalų grožiu, tačiau verta žinoti, kad dauguma jų – vertingi vaistiniai augalai. Pastaruoju metu išskirtinis dėmesys skiriamas siauralapiui gauromečiui (Chamerion angustifolium (L.) Holub.), kuris naudojamas nuo bitininkystės iki...


Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Liepos 10d.

Karantino metu socialiniai tinklai mirgėjo įvairiausiomis gamtos nuotraukomis, skelbiančiomis, kad gamta ir Žemė valosi. Vieni džiaugėsi švarėjančiais vandens telkiniais, kiti – į kiemą užsukančiomis stirnomis ar lapėmis. Visgi, viskas nėra taip optimistiška, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio....


Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Liepos 10d.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.


Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Liepos 10d.

Lietuvoje oficialiai pasibaigus karantinui, poliklinikose ir kitose medicinos įstaigose nusidriekė pacientų eilės, todėl žmonės vis dažniau dėl savo problemų konsultuojasi ir su vaistininkais. Jie pasakoja, kad baimei apsikrėsti koronavirusu visuomenėje mažėjant, ima ryškėti, kad daugiausiai...


Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Liepos 9d.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) besirūpinantiems savo sveikata rekomenduoja kasdien nueiti bent po 10 tūkst. žingsnių ir taip apsisaugoti nuo pasyvaus gyvenimo būdo sukeliamų lėtinių ligų. Tuo metu Kaune gyvenanti senjorė Aldona Indriulienė kasdien nužingsniuoja šešis kartus daugiau –...


Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Liepos 9d.

Neatskirkite. Kartu vardan didesnio artumo (angl. Zero separation. Together for better care!) – su tokiu šūkiu šiandien visame pasaulyje pradedama kampanija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į koronaviruso aiškiai parodytą problemą – neišnešiotų naujagimių atskyrimą nuo...


Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Liepos 9d.

Šią savaitę kai kuriose Lietuvos vietovėse, esančiose arčiausiai Astravo, pradėta dalinti kalio jodido tabletes. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai paaiškina, kodėl jodo tablečių griebiamasi branduolinių nelaimių metu ir kuo jodas apskritai svarbus mūsų organizmui.


Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Liepos 9d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pneumokokine infekcija daugiausia serga ikimokyklinio amžiaus vaikai bei vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis. Rizikos grupei priklausantys vaikai ir suaugę pasiskiepyti nuo pneumokokinės...


Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Liepos 9d.

Lietuvos darbo rinką pavasarį gerokai supurtęs koronavirusas dirbančiųjų nuostatos nepakeitė: jie ir toliau mano, kad neįgaliesiems šalia jų ne vieta. 4-i iš 10-ies šalies gyventojų laikosi savo įsitikinimo, kad jų darbovietė nebūtų tinkamu tramplinu, galinčiu padėti integruotis žmonėms su...


„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

Liepos 8d.

Vienas laukiamiausių Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo renginių „Kvapų naktis“ liepos 17 d., penktadienį, kvies pažinčiai su kvepiančiu, nepažintų formų, skonių ir savybių augalų pasauliu. Renginyje lankytojų lauks daugybė netikėtų potyrių ir pramogų, o žinių bagažą pildys...


UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

Liepos 8d.

Jungtinių Tautų AIDS programa (UNAIDS) šią savaitę paskelbė ŽIV/AIDS atsako stebėsenos pasaulinę ataskaitą, kurioje pažymima, kad 2020 metų pasauliniai ŽIV tikslai nebus pasiekti dėl labai skirtingos šalių pažangos. Be to, COVID-19 pandemija pristabdė ŽIV progresą, todėl AIDS atsakas gali...


Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Liepos 8d.

Prasidėjus vasaros atostogoms, tėvai kasmet pradeda sukti galvas, kaip užimti savo vaikus ir turiningai praleisti su jais laiką. Jau dešimt metų vilniečius skatinantis ir motyvuojantis gyventi sveikiau Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras) šią vasarą pirmą kartą...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9