Gudručio vaistinė

Rudens ABC: pažaiskime tamsiais ilgais vakarais

Kaip žinome, kasdien saulė leidžiasi vis anksčiau, vakarai namuose tampa ilgi ir tamsūs. Ką gi čia tokio nuveikti, kad visiems būtų smagu? Gal pažaiskime?

Pradžiai – labai paprastas, bet įvairaus amžiaus vaikams tinkantis žaidimas „Atspėk, kas nupiešta“. Viskas labai paprasta ir elementaru, bet labai linksma ir nenuobodu: ant sienos ar knygų lentynos, arba ant žemės prisklijuokite didelį popieriaus lapą, pasiimkite flomasterius, iš anksto kažkas (dažniausiai – mama) ant lapelių turi surašyti įvairius žodžius. Kiekvienas paeiliui eina, išsitraukia lapelį ir piešia tai, kas ant jo parašyta, o likusieji turi atspėti, kas tai. Piešiantysis kalbėti negali. Variantas – piešti temomis. Tarkim, animacinių filmukų herojus, pasakas, patiekalus, vaikų daiktus… Nedvejokite ir leiskite net ir mažam žmogučiui sudalyvauti tokiame žaidime!

Kitas smagus žaidimėlis yra muzikinis ir vadinasi „Plaustas“. Patalpos viduryje patiesiama medžiaga (antklodė, didelis rankšluostis). Tai yra plaustas. Visi žaidėjai vaikšto aplinkui – plaukia vandenyje, šalia plausto. Kai kas nors nutildo muziką, visi žaidėjai turi sutilpti ant plausto. Muzikai vėl pradėjus groti, žaidėjai gali ramiai nulipti. Kiekvieną kartą vis iš naujo pradedant groti muzikai, užlenkiama dalis medžiagos – ant plausto lieka mažiau vietos. Taip kartojama tol, kol žaidėjai sugeba visi sutilpti ant mažiausio dydžio plausto.

O šis žadimas ypač tiks, kai namuose labai šalta (arba dar nešildo) – „Apšilimas“. Tai judėjimo žaidimas, kurio metu laisvai šokama patalpoje pagal muziką. Kai muzika sustabdoma, greitai padaromi kokie nors judesiai. Kai muzika vėl paleidžiama, šokama toliau. Judesių patarimai muziką nutraukus: galima paspausti rankas kitiems žaidėjams; paliesti visas 4 sienas; kiekvienas paeiliui pasako po patarlę. Žaidime kaitaliojama muzika ir judesių darymas. Kokios tik mintys šauna, tokias galima panaudoti judesiams.

Dar vienas judrus žaidimas, tinkamas žaisti namuose – „Linksmi pritūpimai“. Tinka įvairaus amžiaus, jau ant savo kojų pastovintiems vaikams. Žaidimo eiga: visi stiprūs žmonės moka pritūpti. Pritūpimai labai naudingi, nes stiprina kojų raumenis. Šį kartą pritūpimus šiek tiek pasunkinsime ir pralinksminsime. Padarykite 10 pritūpimų: ant pirštų galų; išskėstomis rankomis prieš save laikydami laikraščio lapą; tarp kelių laikydami teniso kamuoliuką; už nugaros abiem rankom laikydami svarelį ar kitą daiktą; ant galvos laikydami stiklinę su vandeniu ir prilaikydami ją viena ranka ir taip toliau, ir taip toliau. Nepamirškite įsteigti prizų stirpriausiems!

Muzikinis žaidimas „Orkestras“ puikiai tiks visai šeimai (gal tik kaimynai nebus labai laimingi). Žaidimo eiga: būna labai įvairių orkestrų: simfoniniai, pučiamieji, liaudies instrumentų. O dar būna orkestras, kuris dažnai vadinamas „triukšmu“. Ten nėra muzikos instrumentų. Vietoje jų naudojami įvairūs daiktai, kurie nieko bendra su muzika neturi: buteliai, lazdos, puodai ir t.t. Sudarykite orkestrą, kad visi instrumentai būtų iš tos pačios medžiagos: metaliniai; mediniai, stikliniai, akmeniniai, sintetiniai. Su šiais instrumentais atlikite dainą „Du gaideliai“.

Žaidimas su kamuoliu „Gaudyk negaudyk“. Žaidėjai stovi ratu (gali žaisti ir du ar trys žmonės, tad jie stovi eilėje) ir jų rankos sukryžiuotos ant krūtinės. Vienas žaidėjas stovi rato viduryje arba priešais likusiuosius. Jis turi kamuolį ir jį mesdamas kuriam nors žaidėjui sako „Gaudyk” arba „Negaudyk”. Pirmu atveju žaidėjas turi negaudyti kamuolio ir net nepajudinti rankų, antru atveju – sugauti kamuolį. Jei žaidėjas suklysta, jis arba iškrenta arba eina į vidurį ir toliau mėto kamuolį.

Žaidimas „Intonacija“ tinka 4–10 metų vaikams. Kai kalbame, mes kreipiame dėmesį į sakinio turinį, tačiau ne mažiau svarbi ir intonacija, kuria pasakytas sakinys. Kiekvieną sakinį galime pasakyti su daugybe atspalvių. Ir kiekvieną kartą tas sakinys įgauna naują prasmę. Pasakykite labai paprastą sakinį: „Na štai ir viskas!“ Bet pasakykite tai džiaugsmingai, tarytum būtumėte pabaigę ruošti namų darbus; su pasitenkinimu, tarytum būtumėte užmušę paskutinę musę, buvusią kambaryje; nusiminusiai, tarytum būtumėte nepamatę paskutinės mėgstamo serialo serijos; su išgąsčiu, tarytum jus būtų pasivijęs vilkas, nuo kurio bėgote; pavargusiai, tarytum ką tik nuskutote kibirą bulvių arba sutvarkėte visus žaislus.

O čia – kūrybinis, bet labai skanus žaidimas „Piešiniai ant blynų“. Tinka 3–10 metų vaikams (bet ir suagusiesiems labai smagu, o leliukams beje, manau, irgi patiktų). Juk dažniausiai dailininkai piešia ant popieriaus ar drobės. Bet kai po ranka nėra nei popieriaus, nei dažų, tada dailininkai gali piešti, ant ko nori ir su kuo nori. Pavyzdžiui, galima piešti ant blyno su sutirštintu pienu, uogiene ar grietine. Tam tik reikia blyno ir šaukšto „dažų“ (uogienė, cinamonas, grietinėlė…). Po to, kai darbas baigtas, jį galima suvalgyti. Galite piešti ir temomis – tarkime, gėles, abstrakcijas, medžius…

Dar vienas kai kam gal ir gerai žinomas žaidimas „Šalta, šilčiau, karšta“. Paimamas daiktas ir visiems parodomas. Vienas žaidėjas išeina iš kambario, o tuo tarpu likę ar likęs (mes su seserimi dviese šį žaidimą irgi kuo puikiausiai žaisdavome) kažkur paslepia tą daiktą. Atėjęs į kambarį žaidėjas turi surasti paslėptą daiktą, o jam padėti galima sakant „šalta“ jei žaidėjas yra toli nuo daikto, „šilčiau“, jei artėja, „karšta“, jei visiškai priartėjo prie daikto. Variantas: padėti ieškoti daikto galima ir dainuojant dainą. Jei žaidėjas toli nuo daikto, dainuojama tyliai, kuo arčiau daikto, tuo garsiau dainuojama.

Su mažesniais vaikais galime vaidinti lėlių spektaklius (nepatingėkite iš lovos ar stalo pasidaryti sceną (tereiks keletos antklodžių…), su stalinėmis lemputėmis susikurkite tinkamą apšvietimą), taip pat vaikams ar vaikui galite pasiūlyti vienam vakarui apsikeisti vaidmenimis – tegul jis ar jie tampa tėvais, o jūs – vaikais. Iš anksto aptarkite, kokius darbus vaikai, būdami „tėvais” turės atlikti (paskaityti pasaką, apklostyti lovoje, pažaisti žaidimą, „pagaminti” valgyti…). Galite žaisti visokias šventes, puošti namus, karpyti, lipdyti… Mažam žmogučiui tai visada be galo įdomu!

Šitaip pajudėjus ir pafantazavus, vakare ir miegosis ramiau…

www.bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE