Rugpjūčio 20d. Antradienis

Rosita Pipierienė. Stresas – nenugalimas priešas?

Lapkričio 21d.
Rosita Pipierienė. Stresas – nenugalimas priešas?

Kiekvienas tėvas nori ir tikisi, kad jo vaikas užaugs laimingu žmogumi, mokės spręsti visas iškilusias problemas ir niekada nepalūš. Taip pat tėvai viliasi, kad vaikas nepasimes sudėtingoje, įtemptoje situacijoje, mokės suvaldyti stresą ir nepraras vilties. Bet ar tėvai išmoko vaikus įgūdžių, kaip spręsti problemas ir rasti išeitis? Ar parodo, iš kur pasisemti jėgų, stiprybės ir tikėjimo, kad vistiek viskas baigsis gerai?

Įdomiausia, kad žmogus yra gavęs iš gamtos puikių dovanų, kaip spręsti problemas ir suvaldyti stresą. Ir visas tas dovanas mes galime naudoti kiekvieną dieną, visai nemokamai ir be išankstinio pasiruošimo. Kūdikiai ir maži vaikai tuos gamtos duotus įgūdžius dažniausiai naudoja net nesusimąstydami, automatiškai, o paaugę dažnai pamiršta, kad savyje nešiojasi tokius nuostabius įrankius problemoms spręsti. Taigi- kokios tos gamtos dovanos?

Miegas. Gamta taip viską sutvarkė, kad žmogus nori nenori- turi miegoti. Vaikui miegas ypač svarbus, nes miegodamas vaikas ne tik pailsi, nusiramina, bet ir auga, stiprėja. Iškilus sunkumams ir apėmus stresui kartais labai svarbu išsimiegoti, o atsibudus problema atrodo ne tokia didelė arba visai jos nebelieka. Tėvai dažnai pastebi, kad nepamiegojęs ar per anksti pažadintas vaikas gali būti piktas lyg žvėriukas ir bet kokia smulkmena jį suerzins ir išves iš pusiausviros. Taigi kartais stresui malšinti reikia pasiūlyti vaikui pamiegoti, pagulėti, pasupti jį, padainuoti lopšinę.

Verkimas. Gamta davė žmogui galimybę išsiverkti. Ašaros gali būti ne tik liūdesio išraiška, bet jos kartais lydi džiaugsmą, pyktį, nerimą, susijaudinimą, nuostabą, baimę ir daugybę kitų jausmų. Tėvai neturėtų pamiršti, kad kai vaikas išsiverkia, jam palengvėja, atrodo, tarsi akmuo nuo širdies nukrito. Todėl kai vaikas yra apimtas streso, kai iškyla problema- tikrai nereikėtų nerimauti, jeigu jis verkia. Ašaros tarsi upė nuplauna nesėkmės skausmą, sušvelnina įtampą, palengvina problemų sukeltą krūvį.

Juokas. Žmogus yra apdovanotas humoro jausmu, jis moka pasijuokti ir iš savęs, ir iš sudėtingos, įtemptos situacijos. Kartais juokas suima tada, kai sukyla stresas, kai situacija pasidaro per rimta, įtempta. Todėl vaikai anksti susidomi anekdotais, mėgsta žiūrėti komedijas, nes kai galima pasijuokti net iš didelių problemų- jos nebeatrodo tokios rimtos. Tėvai turėtų pasitikrinti, ar jų namuose dažnai girdisi juokas, nes vaikai mokosi būtent iš tėvų- jeigu tėtė ir mama vaikšto susiraukę ir labai retai iš širdies juokiasi, tai ir vaikai neišmoks juoko panaudoti stresui sušvelninti.

Išsikalbėjimas. Žmogui yra duota bendravimo, kalbos dovana. Netgi maži vaikai, kurie dar nemoka kalbėti, sugeba puikiai parodyti, ko jie nori ir ką jaučia, visa tai jie išreiškia kūno kalba, neverbalika. Išsikalbėti galima ne tik tada, kai yra klausytojų, galima išlieti skausmą ir sunkumus dienoraščiui, galima kalbėtis su savimi, su žaislais, su gyvūnais. Pokalbis gali vykti akis į akį, gali būti paprastų ar elektroninių laiškų forma, lapeliai, kabinami ant šaldytuvo ar ant sienos, telefoninis pokalbis ar telefoninės žinutės. Kalbėtis galima žodžiais, piešiniais, simboliais. Todėl iškilus sunkumams ar stresui, vaikus reikėtų paskatinti išsikalbėti, išsilieti- ar žodžiais, ar kitais būdais.

Vaizduotė, fantazija. Visi žmonės turi vaizduotę, nes tai yra gamtos duotas gebėjimas. Tačiau ne visi moka naudotis vaizduote, kai reikia išspręsti problemą ar suvaldyti stresą. Vaikas gali pasitelkti vaizduotę, kai laukia sunkus, sudėtingas įvykis- mintyse jis gali įsivaizduoti, kaip tas įvykis praeis, kaip jis gerai ir sėkmingai baigsis. Taip pat galima vaizduotėje pasikalbėti su žmogumi, kurio pasiilgai, bet jo šalia nėra, galima jam išsipasakoti, pasiguosti ir įsivaizduoti, kaip jis nuramina, palaiko. Vaizduotė gali padėti kurti svajones, o svajonės suteikia vilties ir mažina stresą. Vaizduotėje galima sumažinti problemą ir paversti ją, pavyzdžiui, mažyte muse ar skruzdėlyte, tada ir problemos keliamas stresas taps mažesnis.

Problemos analizavimas. Žmogus yra apdovanotas sąmone, sugebėjimu į problemą pažvelgti iš šalies, analizuoti susidariusią padėtį. Todėl vaikus galima išmokyti iškilus sunkumui išanalizuoti pliusus ir minusus, sugalvoti keletą problemos sprendimų, išeičių, pažinti nerimo šaltinius ir užbėgti jiems už akių. Pavyzdžiui, jeigu vaikas patiria stresą nepažįstamų žmonių kompanijoje, galima iš anksto su vaiku aptarti, kaip jis elgsis, kai nueis į tą vietą, ką norės ten veikti, kur galės ramiai, vienas ar su tėvais pabūti, jeigu jam bus nejauku tarp žmonių.

Veiksniai, lemiantys atsparumą stresui

Yra keletas veiksnių, nuo kurių priklauso žmogaus reagavimas į iškilusias problemas, mokėjimas su jomis tvarkytis, streso valdymas.

1.  Temperamento tipas. Dažnai stipriai ir emocingai į problemas ir stresines situacijas reaguoja tam tikrų temperamento tipų vaikai: melancholikai ir cholerikai, nes jiems būdingas emocinis nestabilumas, jausmų proveržiai, impulsyvumas. Temperamento tipas yra įgimtas, todėl pakeisti jo nepavyks, bet galima sušvelninti jo pasireiškimą. Tačiau svarbiausia prisiminti, kad vaikas yra toks, koks yra ir nenorėti iš jo padaryti kažkokį kitą, geresnį ar ramesnį vaiką. Būtent tokius vaikus reikėtų kuo anksčiau išmokyti įvairių atsipalaidavimo, nusiraminimo būdų- giliai pakvėpuoti, paskaičiuoti iki 10, užsiimti menine, sportine veikla, taip pat naudoti visus aukščiau paminėtus būdus, kuriuos dovanojo gamta.

2.  Tėvų, kitų suaugusiųjų auklėjimo sistema. Dažnai jautriai ir perdėtai stipriai į stresą reaguoja tie vaikai, kurie auga tokiose šeimose, kur į problemas ir sunkumus perdėtai reaguoja ir tėvai. Tose šeimose tėvai dažnai pernelyg rūpinasi vaiku, neadekvačiai nerimauja dėl jo, vaiką lepina, daro už jį tai, ką jis jau pats moka padaryti, visaip saugo jį nuo sunkių jausmų: liūdesio, pykčio, kančios, baimės. Tokiems tėvams reikia patiems išmokti tvarkytis su savo stresu ir nerimu, o tik po to tikėtis, kad su įtampa išmoks susitvarkyti vaikas.

3.   Stresinių įvykių dažnumas, intensyvumas. Būna tokių periodų, kai vaiką užklumpa keli stresiniai įvykiai paeiliui, pavyzdžiui, vaikas pradeda lankyti darželį, beveik tuo pačiu metu mama tampa nėščia ir laukiasi kito vaiko, sumažėja šeimos pajamos ir kyla įtampa namuose ir t.t. Tada vaikas natūraliai į tokių įvykių gausą reaguoja stresu ir perdėtu jautrumu. Todėl labai svarbu bent jau suvaldyti tuos įvykius, kurie pasiduoda žmogaus jėgoms: jeigu šeima planuoja kraustytis gyventi į kitą vietą, tai gal galima palikti vaiką lankyti tą patį, jau įprastą darželį, kad nebūtų dvigubo streso. Jeigu tėvai žino, kad artėja įtemptas ir pilnas pokyčių gyvenimo periodas, tai reikėtų iš anksto apie tai pasikalbėti su vaiku, jį paruošti, perspėti.

4.   Tikėjimas Dievu ar kita viršasmenine jėga. Yra surinkta nemažai duomenų, kad tos šeimos, kuriose tikima Dievu, lengviau ištveria sunkias situacijas, geriau tvarkosi su stresu. Taigi jeigu tėvai nėra tikintys, bent jau su vaiku reikėtų pasikalbėti, ką jis galvoja apie Dievą, angelus ar kitas mistines, dvasines jėgas. Vaikai iš prigimties yra religingi, tik kartais jų tikėjimas paremtas vidiniais išgyvenimais, fantazijomis, svajonėmis, o ne mums įprastais įsitikinimais apie Dievą ir bažnyčios lankymą. Taip pat labai svarbu įpratinti vaiką prašyti pagalbos – ar Dievo, ar angelų, nes kai vaikas tiki, kad yra aukštesnė jėga, kuri gali padėti sunkią akimirką- jis daug lengviau susitvarko su stresinėmis situacijomis ir net su sunkiomis traumomis ar krizėmis- pavyzdžiui, artimųjų žmonių mirtimi.

O pabaigai norėčiau pacituoti Rytų išmintį: „Iš padėties be išeities yra mažiausiai trys išeitys“...

Psichologė, psichoterapeutė Rosita Pipirienė

Tel. nr. 8-685-15118

Žymės: Stresas , sveikata
Kauno darželiuose – daugiau dėmesio vaikų mitybai

Kauno darželiuose – daugiau dėmesio vaikų mitybai

Liepos 17d.

Kvalifikuoti specialistai, profesionalus bei vieningas požiūris ir centralizuotas dietistų veiklos koordinavimas. Tokie kertiniai principai diegiami Kauno priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Jau artimiausiame posėdyje Kauno savivaldybės tarybos nariai spręs dėl pokyčių, kurių...


Sostinėje pradės veikti analogų Lietuvoje neturinti mobili komanda – teiks psichosocialinę pagalbą

Sostinėje pradės veikti analogų Lietuvoje neturinti mobili komanda – teiks psichosocialinę pagalbą

Liepos 9d.

Vilniaus savivaldybė po kelių savaičių pradeda teikti unikalią ir analogų Lietuvoje neturinčią paslaugą – mobili specialistų komanda lankysis šeimose, susidūrusiose su psichologinėmis ar socialinėmis problemomis. Komandoje bus vaikų ir paauglių psichiatras gydytojas, medicinos psichologas...


Uodai: keliautojams ir ne tik

Uodai: keliautojams ir ne tik

Liepos 3d.

2017 m. buvo užfiksuota apie 219 mln. maliarijos atvejų 90 šalių. Pagal naujausią Pasaulio maliarijos ataskaitą vaikai iki 5 metų yra labiausiai pažeidžiama grupė, 2017 m. net 61% visų mirusių nuo maliarijos buvo vaikai. 2018 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 8 įvežtiniai dengės karštligės, 6...


Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Liepos 1d.

Vasarą žymiai išauga sanatorinio ir reabilitacinio gydymo siuntimų. Gegužę - rugpjūtį, palyginti su kitais mėnesiais, ypač padidėja prašymų vaikų reabilitacijai – net iki keturių kartų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad iš Privalomojo sveikatos...


Senjorai visą vasarą kviečiami dalyvauti nemokamose mankštose

Senjorai visą vasarą kviečiami dalyvauti nemokamose mankštose

Birželio 27d.

„Sveikas miestas“ kviečia senjorus vasarą leisti aktyviai ir dalyvauti nemokamose mankštose visą liepą ir rugpjūtį Fabijoniškių baseino sporto salėje.


Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Birželio 21d.

Lietuva turi kuo didžiuotis endoprotezavimo srityje. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, Lietuvoje sąnarių keitimo operacijų eilių nėra, kai kitose šalyse gyventojai priversti laukti savo eilės...


Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Birželio 21d.

Nors dažnam atrodo, jog požiūris į savanorišką darbą Lietuvoje sparčiai keičiasi – valstybė palaiko savanorystę skatinančias programas, daugėja savanorišku darbu prisidėti kviečiančių organizacijų, didėja veiklų įvairovė, tačiau Vilmorus (2018, spalis) atlikti tyrimai rodo, jog savanorišką...


Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Birželio 20d.

Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų atsitikimų skaičius ilgaisiais vasaros savaitgaliais, palyginus su šaltuoju metų laiku, išauga beveik trečdaliu. Sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad traumos dažniausiai nutinka...


Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį,  bet ir platina ligas

Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį, bet ir platina ligas

Birželio 20d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad poilsį gamtoje gali sugadinti vabzdžiai. Žmones puola ne tik uodai, bet ir kiti kraujasiurbiai. Kraujasiurbiai upiniai mašalai – agresyviai puola žmones ir gyvūnus, gali platinti įvairius patogenus. Būdingas intensyvus puolimas, kai...


Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Birželio 20d.

Kasmet vis daugiau Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių prisijungia prie savo teritorijos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustų gyventojų dantų protezavimo finansavimo ir taip trumpina šių paslaugų laukimo eiles. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK)...


NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

Birželio 19d.

Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą.


Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Birželio 19d.

Nors vasara ir peršalimas gali atrodyti kaip sunkiai suderinami dalykai, po itin karštų savaičių į vaistines plūsta vis daugiau rimtais peršalimo simptomais besiskundžiančių žmonių. Specialistai primena, kad per karščius peršalti ne ką sudėtingiau nei žiemą, o tam didžiausią įtaką daro didelė...


Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Birželio 19d.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, šiuolaikinės medicinos pasiekimai įrodo, kad stebuklais tikėti verta. Praėjus vos dvejiems pagalbinio apvaisinimo kompensavimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis metams, pagalbinio...


Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Birželio 19d.

Šeimos gydytojų trūkumas Didžiojoje Britanijoje verčia šalį gręžtis į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis: jose ieškoma 70-ies šeimos gydytojų, kurie galėtų užimti paskutines laisvas darbo vietas centro Midlandso regiono klinikose. Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnybai (NHS) skelbia,...


Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Birželio 18d.

„Išsipildžiusios svajonės istorija“ – operos solistai Gražina Skinderytė–Kurnickienė (sopranas) ir Vytautas Kurnickas (tenoras) kviečia rugpjūčio 9 d. 19 val. Vilniuje, Mokytojų namų kiemelio Vasaros terasoje paklausyti romantiškos, aistringos, šviesios ir uždegančios...


Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Birželio 18d.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, Islandijoje užregistruoti 3 čikungunijos atvejai asmenims, grįžusiems po atostogų Alikantėje (Ispanija). Ispanijos Valencijos regione bei kitose Pietų Europos šalyse yra aptinkama Aedes albopictus uodų, kurie esant tinkamoms...


Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Birželio 18d.

Lietuvą užplūdęs karštis didina vabzdžių judrumą, agresyvumą, o paspartėjęs jų vystymosi ciklas lemia populiacijos augimą. Pakilusi temperatūra verčia kenkėjus aktyviau ieškoti maisto ir vandens šaltinių, todėl pastaruoju metu kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ stebi skruzdžių,...


Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Birželio 18d.

2019 m. birželio 14 d. asociacija „Kraujas“ kreipėsi į LR Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir LR sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, reikalaudama kuo greičiau kompensuoti inovatyvius vaistus daugine mieloma sergantiems pacientams.


Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Birželio 17d.

Pirmadienis, birželio 17 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Santaros klinikose apžiūrėjo baigiamą statyti Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninę.


20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

Birželio 17d.

Lietuvoje lankėsi prof. Stephen I. Pelton (JAV), Bostono universiteto Medicinos ir visuomenės sveikatos mokyklos pediatrijos ir epidemiologijos profesorius, Bostono medicinos centro Vaikų infekcinių ligų padalinio direktorius. Viešėdamas Lietuvoje jis dalyvavo 4-ame Baltijos pediatrų kongrese ir...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9