Gruodžio 14d. Šeštadienis

Rosita Pipierienė. Stresas – nenugalimas priešas?

Lapkričio 21d.
Rosita Pipierienė. Stresas – nenugalimas priešas?

Kiekvienas tėvas nori ir tikisi, kad jo vaikas užaugs laimingu žmogumi, mokės spręsti visas iškilusias problemas ir niekada nepalūš. Taip pat tėvai viliasi, kad vaikas nepasimes sudėtingoje, įtemptoje situacijoje, mokės suvaldyti stresą ir nepraras vilties. Bet ar tėvai išmoko vaikus įgūdžių, kaip spręsti problemas ir rasti išeitis? Ar parodo, iš kur pasisemti jėgų, stiprybės ir tikėjimo, kad vistiek viskas baigsis gerai?

Įdomiausia, kad žmogus yra gavęs iš gamtos puikių dovanų, kaip spręsti problemas ir suvaldyti stresą. Ir visas tas dovanas mes galime naudoti kiekvieną dieną, visai nemokamai ir be išankstinio pasiruošimo. Kūdikiai ir maži vaikai tuos gamtos duotus įgūdžius dažniausiai naudoja net nesusimąstydami, automatiškai, o paaugę dažnai pamiršta, kad savyje nešiojasi tokius nuostabius įrankius problemoms spręsti. Taigi- kokios tos gamtos dovanos?

Miegas. Gamta taip viską sutvarkė, kad žmogus nori nenori- turi miegoti. Vaikui miegas ypač svarbus, nes miegodamas vaikas ne tik pailsi, nusiramina, bet ir auga, stiprėja. Iškilus sunkumams ir apėmus stresui kartais labai svarbu išsimiegoti, o atsibudus problema atrodo ne tokia didelė arba visai jos nebelieka. Tėvai dažnai pastebi, kad nepamiegojęs ar per anksti pažadintas vaikas gali būti piktas lyg žvėriukas ir bet kokia smulkmena jį suerzins ir išves iš pusiausviros. Taigi kartais stresui malšinti reikia pasiūlyti vaikui pamiegoti, pagulėti, pasupti jį, padainuoti lopšinę.

Verkimas. Gamta davė žmogui galimybę išsiverkti. Ašaros gali būti ne tik liūdesio išraiška, bet jos kartais lydi džiaugsmą, pyktį, nerimą, susijaudinimą, nuostabą, baimę ir daugybę kitų jausmų. Tėvai neturėtų pamiršti, kad kai vaikas išsiverkia, jam palengvėja, atrodo, tarsi akmuo nuo širdies nukrito. Todėl kai vaikas yra apimtas streso, kai iškyla problema- tikrai nereikėtų nerimauti, jeigu jis verkia. Ašaros tarsi upė nuplauna nesėkmės skausmą, sušvelnina įtampą, palengvina problemų sukeltą krūvį.

Juokas. Žmogus yra apdovanotas humoro jausmu, jis moka pasijuokti ir iš savęs, ir iš sudėtingos, įtemptos situacijos. Kartais juokas suima tada, kai sukyla stresas, kai situacija pasidaro per rimta, įtempta. Todėl vaikai anksti susidomi anekdotais, mėgsta žiūrėti komedijas, nes kai galima pasijuokti net iš didelių problemų- jos nebeatrodo tokios rimtos. Tėvai turėtų pasitikrinti, ar jų namuose dažnai girdisi juokas, nes vaikai mokosi būtent iš tėvų- jeigu tėtė ir mama vaikšto susiraukę ir labai retai iš širdies juokiasi, tai ir vaikai neišmoks juoko panaudoti stresui sušvelninti.

Išsikalbėjimas. Žmogui yra duota bendravimo, kalbos dovana. Netgi maži vaikai, kurie dar nemoka kalbėti, sugeba puikiai parodyti, ko jie nori ir ką jaučia, visa tai jie išreiškia kūno kalba, neverbalika. Išsikalbėti galima ne tik tada, kai yra klausytojų, galima išlieti skausmą ir sunkumus dienoraščiui, galima kalbėtis su savimi, su žaislais, su gyvūnais. Pokalbis gali vykti akis į akį, gali būti paprastų ar elektroninių laiškų forma, lapeliai, kabinami ant šaldytuvo ar ant sienos, telefoninis pokalbis ar telefoninės žinutės. Kalbėtis galima žodžiais, piešiniais, simboliais. Todėl iškilus sunkumams ar stresui, vaikus reikėtų paskatinti išsikalbėti, išsilieti- ar žodžiais, ar kitais būdais.

Vaizduotė, fantazija. Visi žmonės turi vaizduotę, nes tai yra gamtos duotas gebėjimas. Tačiau ne visi moka naudotis vaizduote, kai reikia išspręsti problemą ar suvaldyti stresą. Vaikas gali pasitelkti vaizduotę, kai laukia sunkus, sudėtingas įvykis- mintyse jis gali įsivaizduoti, kaip tas įvykis praeis, kaip jis gerai ir sėkmingai baigsis. Taip pat galima vaizduotėje pasikalbėti su žmogumi, kurio pasiilgai, bet jo šalia nėra, galima jam išsipasakoti, pasiguosti ir įsivaizduoti, kaip jis nuramina, palaiko. Vaizduotė gali padėti kurti svajones, o svajonės suteikia vilties ir mažina stresą. Vaizduotėje galima sumažinti problemą ir paversti ją, pavyzdžiui, mažyte muse ar skruzdėlyte, tada ir problemos keliamas stresas taps mažesnis.

Problemos analizavimas. Žmogus yra apdovanotas sąmone, sugebėjimu į problemą pažvelgti iš šalies, analizuoti susidariusią padėtį. Todėl vaikus galima išmokyti iškilus sunkumui išanalizuoti pliusus ir minusus, sugalvoti keletą problemos sprendimų, išeičių, pažinti nerimo šaltinius ir užbėgti jiems už akių. Pavyzdžiui, jeigu vaikas patiria stresą nepažįstamų žmonių kompanijoje, galima iš anksto su vaiku aptarti, kaip jis elgsis, kai nueis į tą vietą, ką norės ten veikti, kur galės ramiai, vienas ar su tėvais pabūti, jeigu jam bus nejauku tarp žmonių.

Veiksniai, lemiantys atsparumą stresui

Yra keletas veiksnių, nuo kurių priklauso žmogaus reagavimas į iškilusias problemas, mokėjimas su jomis tvarkytis, streso valdymas.

1.  Temperamento tipas. Dažnai stipriai ir emocingai į problemas ir stresines situacijas reaguoja tam tikrų temperamento tipų vaikai: melancholikai ir cholerikai, nes jiems būdingas emocinis nestabilumas, jausmų proveržiai, impulsyvumas. Temperamento tipas yra įgimtas, todėl pakeisti jo nepavyks, bet galima sušvelninti jo pasireiškimą. Tačiau svarbiausia prisiminti, kad vaikas yra toks, koks yra ir nenorėti iš jo padaryti kažkokį kitą, geresnį ar ramesnį vaiką. Būtent tokius vaikus reikėtų kuo anksčiau išmokyti įvairių atsipalaidavimo, nusiraminimo būdų- giliai pakvėpuoti, paskaičiuoti iki 10, užsiimti menine, sportine veikla, taip pat naudoti visus aukščiau paminėtus būdus, kuriuos dovanojo gamta.

2.  Tėvų, kitų suaugusiųjų auklėjimo sistema. Dažnai jautriai ir perdėtai stipriai į stresą reaguoja tie vaikai, kurie auga tokiose šeimose, kur į problemas ir sunkumus perdėtai reaguoja ir tėvai. Tose šeimose tėvai dažnai pernelyg rūpinasi vaiku, neadekvačiai nerimauja dėl jo, vaiką lepina, daro už jį tai, ką jis jau pats moka padaryti, visaip saugo jį nuo sunkių jausmų: liūdesio, pykčio, kančios, baimės. Tokiems tėvams reikia patiems išmokti tvarkytis su savo stresu ir nerimu, o tik po to tikėtis, kad su įtampa išmoks susitvarkyti vaikas.

3.   Stresinių įvykių dažnumas, intensyvumas. Būna tokių periodų, kai vaiką užklumpa keli stresiniai įvykiai paeiliui, pavyzdžiui, vaikas pradeda lankyti darželį, beveik tuo pačiu metu mama tampa nėščia ir laukiasi kito vaiko, sumažėja šeimos pajamos ir kyla įtampa namuose ir t.t. Tada vaikas natūraliai į tokių įvykių gausą reaguoja stresu ir perdėtu jautrumu. Todėl labai svarbu bent jau suvaldyti tuos įvykius, kurie pasiduoda žmogaus jėgoms: jeigu šeima planuoja kraustytis gyventi į kitą vietą, tai gal galima palikti vaiką lankyti tą patį, jau įprastą darželį, kad nebūtų dvigubo streso. Jeigu tėvai žino, kad artėja įtemptas ir pilnas pokyčių gyvenimo periodas, tai reikėtų iš anksto apie tai pasikalbėti su vaiku, jį paruošti, perspėti.

4.   Tikėjimas Dievu ar kita viršasmenine jėga. Yra surinkta nemažai duomenų, kad tos šeimos, kuriose tikima Dievu, lengviau ištveria sunkias situacijas, geriau tvarkosi su stresu. Taigi jeigu tėvai nėra tikintys, bent jau su vaiku reikėtų pasikalbėti, ką jis galvoja apie Dievą, angelus ar kitas mistines, dvasines jėgas. Vaikai iš prigimties yra religingi, tik kartais jų tikėjimas paremtas vidiniais išgyvenimais, fantazijomis, svajonėmis, o ne mums įprastais įsitikinimais apie Dievą ir bažnyčios lankymą. Taip pat labai svarbu įpratinti vaiką prašyti pagalbos – ar Dievo, ar angelų, nes kai vaikas tiki, kad yra aukštesnė jėga, kuri gali padėti sunkią akimirką- jis daug lengviau susitvarko su stresinėmis situacijomis ir net su sunkiomis traumomis ar krizėmis- pavyzdžiui, artimųjų žmonių mirtimi.

O pabaigai norėčiau pacituoti Rytų išmintį: „Iš padėties be išeities yra mažiausiai trys išeitys“...

Psichologė, psichoterapeutė Rosita Pipirienė

Tel. nr. 8-685-15118

Žymės: Stresas , sveikata
Užsikrėtusiųjų ŽIV gynėjai siekia sutrumpinti ligonių kelią pas infektologą

Užsikrėtusiųjų ŽIV gynėjai siekia sutrumpinti ligonių kelią pas infektologą

Lapkričio 29d.

Pasaulinės AIDS dienos, kurią minėsime gruodžio 1-ąją, išvakarėse į sostinės gatves išriedėjo troleibusai su užrašais „Išsitirk dėl ŽIV nemokamai ir anonimiškai“. Apie tai gyventojams primena ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra”.


Negelbsti net Kalėdos: Lietuvos gyventojai labiausiai nemėgsta žiemos

Negelbsti net Kalėdos: Lietuvos gyventojai labiausiai nemėgsta žiemos

Lapkričio 29d.

Net ir didžiausios metų šventės negelbsti žiemos nuo nemylimiausio sezono titulo. Daugiausiai, arba 43 proc. šalies gyventojų įvardija, kad būtent žiema yra nemėgstamiausias jų metų laikas. Šį tyrimą inicijavę draudikai konstatuoja, kad tokiam vertinimui neturi įtakos sveikatos sutrikimų ar kitų...


Kaip atsilaikyti ligų sezono metu: vaistininkė pataria išbandyti „Džeimso Bondo“ dušą

Kaip atsilaikyti ligų sezono metu: vaistininkė pataria išbandyti „Džeimso Bondo“ dušą

Lapkričio 29d.

Termometro stulpeliui svyruojant tarp teigiamos ir neigiamos temperatūros, sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad nulinė oro temperatūra yra puiki terpė ligų sukėlėjams plisti. Į kovą su virusais ir bakterijomis pasitelkiant įvairias imuninės sistemos apsaugos ir grūdinimosi...


Daugiau dėmesio senjorų mitybai: Lietuvoje bus pristatyta atskira produktų linija

Daugiau dėmesio senjorų mitybai: Lietuvoje bus pristatyta atskira produktų linija

Lapkričio 29d.

Šį rudenį atrinkta grupė Lietuvos senjorų, kuruojamų Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų, dalyvauja „EIT Food“ – Europos inovacijų ir technologijų instituto „Vartotojų įtraukimo laboratorijos“ projekte. Juo siekiama sujungti vartotojus su verslo...


Ciberžolė - aukso vertės prieskonis

Ciberžolė - aukso vertės prieskonis

Lapkričio 27d.

Turbūt tikrai esate girdėję apie ryškiai geltonos spalvos prieskonį - ciberžolę. Galbūt net turite šio prieskonio pakelį savo virtuvėje? Ciberžolė be galo aromatinga, patiekalams suteikiant ypatingą skonį ir spalvą. Natūralių žolinių produktų įmonės „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė...


Kauno medikai atliko dar vieną eksperimentą: sustojus širdžiai pasveikimo tikimybė gali siekti ir 80 proc.

Kauno medikai atliko dar vieną eksperimentą: sustojus širdžiai pasveikimo tikimybė gali siekti ir 80 proc.

Lapkričio 27d.

Jei šalia jūsų susmunka žmogus, ištiktas staigios mirties, o aplinkiniai iškart kviečia greitąją medicinos pagalbą, pradeda krūtinės paspaudimus, panaudoja defibriliatorių, greičiausiai nelaimės ištiktasis ne tik išgyvens, bet ir pats galės padėkoti savo gelbėtojams


Baltijos šalių tyrimas parodė, kas sulaiko nuo kaupimo pensijai: informacijos užtenka tik kas dešimtam

Baltijos šalių tyrimas parodė, kas sulaiko nuo kaupimo pensijai: informacijos užtenka tik kas dešimtam

Lapkričio 27d.

Dvigubai daugiau lietuvių papildomai nesirūpina oria senatve, palyginti su Latvijos ir Estijos gyventojais. Kodėl gyventojai nedalyvauja pensijų kaupimo programose, o kurios priežastys labiausiai skatina taupyti?


Kuo klientams svarbi naktinė vaistinė?

Kuo klientams svarbi naktinė vaistinė?

Lapkričio 26d.

Po tris savaites trukusios rekonstrukcijos šiandien duris vėl atvėrė visą parą Ukmergės g. 282 dirbanti „Eurovaistinė“. Tai viena iš trijų sostinėje visą parą veikiančių vaistinių


Gydytoja įspėja: vaikų kambaryje slypi pavojai, kurie gali sukelti ligas

Gydytoja įspėja: vaikų kambaryje slypi pavojai, kurie gali sukelti ligas

Lapkričio 26d.

Prasidėjus šildymo sezonui, vis dažniau tėvams tenka skubėti su vaikais į polikliniką, nes apsiginti nuo varginančių peršalimo ligų tampa vis sudėtingiau. Vaikų imunitetas silpsta ir yra kur kas lengviau paveikiamas virusų nei suaugusiųjų, todėl labai svarbu ne tik apsaugoti vaiką lauke, bet ir...


Kalėdų stebuklo laukiantis Bernardas: meduolių spalvinti ateina tik geri žmonės

Kalėdų stebuklo laukiantis Bernardas: meduolių spalvinti ateina tik geri žmonės

Lapkričio 26d.

Lapkričio 30-ąją, šeštadienį, per Lietuvą nusiris tradicinė Spalvoto meduolio diena, į prieskoniais kvepiančias kepyklėles pakviesianti visus žiemos švenčių džiaugsmui neabejingus žmones. Spalvindami imbierinius meduolius, dalyviai turės progos pabendrauti su savanoriais – vaikais iš globos...


Žmogų su „tamsesne“ praeitimi į darbą priimtų tik kas penktas

Žmogų su „tamsesne“ praeitimi į darbą priimtų tik kas penktas

Lapkričio 26d.

Buvusių kalinių, globos namų auklėtinių, alkoholio ar narkotikų priklausomybę turėjusių žmonių praeitis darbo rinkoje vertinama svarbiau už jo kompetencijas, rodo „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi apklausa. Jos duomenimis, būdami darbdaviais tik 17 proc. šalies gyventojų be...


Šių laikų epidemija – trumparegystė: 10 ženklų, kad jums reikia pasitikrinti regėjimą

Šių laikų epidemija – trumparegystė: 10 ženklų, kad jums reikia pasitikrinti regėjimą

Lapkričio 26d.

Mokslininkai prognozuoja, kad iki 2050 m. kone 5 milijardai pasaulio gyventojų bus trumparegiai, ir beveik 1 mlrd. iš jų šis sutrikimas pasireikš sunkia forma*. Gydytojų teigimu, masinis trumparegystės plitimas gali būti vadinamas epidemija. Tačiau laiku pastebėjus, šios ligos vystymąsi galima...


Ką gali sukelti omega-3 rūgšties trūkumas?

Ką gali sukelti omega-3 rūgšties trūkumas?

Lapkričio 26d.

Japonai yra vieni iš ilgiausiai gyvenančių ir mažiausiai širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pasaulio gyventojų. Nustatyta, kad pagrindinę jų valgiaraščio dalį sudaro žuvis ir jūros gėrybės. Jūros produktuose yra gausu vertingų omega-3 riebalų rūgščių, kurių sudėtyje esančios EPR ir DHR...


Viskas apie vitaminus ir mineralus: kodėl per didelės dozės gali būti žalingos

Viskas apie vitaminus ir mineralus: kodėl per didelės dozės gali būti žalingos

Lapkričio 22d.

Imuniteto stiprinimą ir apsaugą nuo peršalimo ligų šiandien nemaža dalis šalies gyventojų vis dar sieja su stebuklingą poveikį žadančiais preparatais. Tačiau sveikatos specialistai atkreipia dėmesį ir į kitą problemą – neatsakingą vitaminų ir mineralų vartojimą: per didelės ar nesuderintos...


Talentingieji dislektikai, arba Kitoks pasaulis pagal Žilviną

Talentingieji dislektikai, arba Kitoks pasaulis pagal Žilviną

Lapkričio 22d.

„Visą savo vaikystę ir mokyklinius metus jaučiau, kad kitiems tokie dalykai kaip rašymas ar skaitymas sekasi geriau, paprasčiau. Buvau kitoks, bet man tada atrodė, kad taip ir turi būti“, – sako aktorius Žilvinas Ramanauskas, pusiau rimtai, pusiau juokais savo ydas vadinantis...


Miego sekimas – ar tai pagerins mūsų poilsio kokybę?

Miego sekimas – ar tai pagerins mūsų poilsio kokybę?

Lapkričio 22d.

Šiandien išmaniosios technologijos yra neatsiejama mūsų kasdieninio gyvenimo dalis. Jų pagalba galime stebėti ne tik fizinius savo duomenis, bet ir elgseną ar emocinę savijautą. Galime pamatuoti savo pulsą, streso lygį, per treniruotę sudegintų kalorijų skaičių ar net gauti asmeninės mitybos...


3 mitai, kuriais žmonės vadovaujasi drėkindami ir valydami namų orą

3 mitai, kuriais žmonės vadovaujasi drėkindami ir valydami namų orą

Lapkričio 21d.

Sausas ir užterštas oras patalpose – viena iš pagrindinių priežasčių dėl kurių paūmėja alergijos, o šaltuoju sezono metu – plinta virusai ir bakterijos. Deja, labai maža dalis žmonių žino, kaip tinkamai spręsti šią problemą. Remiantis Baltijos šalyse atliktu tyrimu*net 50 proc....


Šaltojo sezono hitas – mandarinai: palankūs sveikatai ir universalūs virtuvėje

Šaltojo sezono hitas – mandarinai: palankūs sveikatai ir universalūs virtuvėje

Lapkričio 21d.

Ryškūs, skanūs, mėgstami tiek vaikų, tiek suaugusiųjų mandarinai, pasirodo, gali būti ir puikus sveikatos šaltinis vėsesnio sezono metu. Kol mitybos specialistai ragina šiuos vaisius įtraukti į meniu dėl juose esančių vitaminų ir gerųjų savybių, patyrusios šeimininkės mandarinų bumo laukia ir dėl...


Kodėl vaikai vemia dažniau?

Kodėl vaikai vemia dažniau?

Lapkričio 21d.

Pykinimas ir vėmimas – dažnai pasitaikantis simptomas vaikams, o suaugusieji vemia, palyginti, rečiau. „Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova sako, kad dažniausiai vaikų vėmimas praeina negydant, tačiau konsultacijos su specialistais svarbios visais atvejais.


Nerimą dėl ŽIV išsklaido greitas, nemokamas ir anonimiškas testas

Nerimą dėl ŽIV išsklaido greitas, nemokamas ir anonimiškas testas

Lapkričio 21d.

Ateik! Išsitirk! Sužinok! Atlik testą ir įsitikink, kad tau nėra ko nerimauti. Taip apie galimybę anonimiškai ir nemokamai išsitirti dėl ŽIV skelbia asociacija „Demetra“, besirūpinanti ŽIV plitimo mažinimu Lietuvoje.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9