REXSAN

Ragina susimąstyti: dažna alergijų ir kūno skausmų priežastis – čiužinys

Išvarginti kasdienių rūpesčių ir streso, iš ryto keliamės ir vakare miegoti einame su vieninteliu lūkesčiu –gerai išsimiegoti. Nepavykus, pradedame kurti miego ritualus, domimės miego ciklais, išbandome įvairius poilsio stebėjimo įrenginius. Vis dėlto, kartais neidentifikuojame, o galbūt ir nežinome, kad dėl daugelio mūsų prastos savijautos simptomų gali būti kaltas ne kas kitas, o mūsų čiužinys.

Ilgametę patirtį čiužinių gamybos rinkoje turinčios bendrovės vadovo Domo Jakučio teigimu, įprasta galvoti, kad netinkamas čiužinys gali lemti tik nugaros ar kaklo skausmus. Iš tiesų, anot jo, lovos pagrindas turi kur kas daugiau įtakos bendrai žmogaus savijautai, nei dažnas mūsų susimąsto.

„Tai, jog čiužinys yra vienas pagrindinių kokybiško miego veiksnių, patvirtintų turbūt kiekvienas. Vis dėlto, žmonės nustemba sužinoję, kad čiužinys gali tapti ne tik nuolatinių kūno skausmų, bet ir lėtinių susirgimų ar net prastos nuotaikos priežastimi. Būtent todėl, renkantis čiužinį, labai svarbu įvertinti kiekvieną jo parametrą – nuo prisitaikymo prie individualių žmogaus kūno formų iki medžiagų, iš kurių jis pagamintas“ , – sako vadovas Domas Jakutis.

Nekokybiškas čiužinys – alergijų ir skausmų priežastis

Paraudusios, ašarojančios akys, rytinis kosulys ar čiaudulys gali įspėti apie alergiją, kurią sukelia senas ir nevalomas čiužinys. Dėl drėgnos ir šiltos terpės, čiužiniai yra ideali vieta daugintis įvairiems mikroorganizmams, iš kurių dažniausiai sutinkami – alergines reakcijas sukeliančios dulkių erkutės.

„Nors pirkdami čiužinį jį renkamės ilgam, svarbu suprasti, kad net ir kokybiškiausias produktas nėra amžinas. Įprastai vieną čiužinį naudoti rekomenduojama maždaug septynerius metus. Siekiant išvengti alergijų, bent kartą per 2-3 mėnesius čiužinį reikėtų išsiurbti dulkių siurblių ir apversti. Idealu – atlikti cheminį valymą specialiai tam skirtu valymo įrenginiu. Taip pat svarbu rinktis produktus su nuimamu užvalkalu, kuriuos vėliau galima lengvai išvalyti valykloje ar išskalbti namų sąlygomis“ , – pataria D. Jakutis.

Anot LONAS vadovo, netinkamas čiužinys dažnai tampa ir nugaros, juosmens bei sąnarių skausmų priežastimi.

„Per daug minkštas čiužinys gali sukelti skaudžias ilgalaikes pasekmes, pavyzdžiui, stuburo deformaciją. Per daug kietas – spausti sausgysles, sukeliant nuolatinius kūno skausmus. Dėl šių priežasčių, prieš įsigyjant čiužinį, pirma rekomenduojame pasinaudoti gamintojų teikiama išankstine čiužinio išbandymo galimybe ir lovos pagrindą ištestuoti namuose“, – sako LONAS vadovas.

Gali kelti streso lygį organizme

Jakutis pažymi, kad blogai pasirinktas čiužinys neigiamai veikia ne tik mūsų fizinę, bet ir psichologinę savijautą. Atsigulus ant seno, nepatogaus čiužinio užmigimo procesas – prailgės. Atitinkamai, gali kilti nerimas, pradėti lįsti įkyrios, tamsiajam paros metui ypač būdingos niūros mintys.

„2008 metais Oklahomos universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu išsiaiškino, kad senas arba netinkamai pasirinktas čiužinys prisideda prie streso lygio kėlimo mūsų organizme. Blogai išsimiegojus mūsų organizme ženkliai padidėja streso hormono kortizolio kiekis“, – teigia D. Jakutis.

Specialisto teigimu, net ir miegant po 7-9 valandas per naktį ir turint reguliarią miego rutiną, dėl nekokybiško čiužinio galime prabusti pavargę, mieguisti ir nepailsėję.

Asmeninės savybės – aukščiau kitų atrankos kriterijų

Paklaustas apie tai, kaip išsirinkti tą vienintelį, individualius žmogaus poreikius atitinkantį produktą, LONAS vadovas pataria kritiškai išanalizuoti savuosius miego įpročius.

„Renkantis čiužinį svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokia poza dažniausiai miegame. Ant šono miegantiems tinkamiausi minkšti čiužiniai, ant nugaros – kieti, o miegantiems ant pilvo rekomenduojame rinktis vidutinio kietumo čiužinį. Visgi, jei net ir atsižvelgę į rekomendacijas po mėnesio ar dviejų pajutote, kad čiužinys yra netinkamas, galite išbandyti antčiužinius, kurie pagal poreikį paminkštins arba pakietins turimą lovos pagrindą“, – teigia LONAS vadovas.

Anot D. Jakučio, čiužinys turėtų būti bent 15 centimetrų ilgesnis nei žmogaus ūgis, o jo kietumą pasirinkti padės ir asmens svoris. Kuo svoris didesnis, tuo kietesnis čiužinys turėtų būti. Jei lovoje miegama dviese, tuomet ekspertas rekomenduoja rinktis viskoelastinio poliuretano bei latekso čiužinius. Jie neperduota šalia gulinčio asmens judesių, taip užtikrindami ramų nakties poilsį.

Užsukus į saLONĄ, neužtenka vien keliu patikrinti čiužinio kietumo minkščiausioje čiužinio vietoje – per vidurį. Būtina atsigulti ir pagulėti bent kelias minutes. Tik taip galima pajusti, ar kūnas atsipalaiduoja ir čiužinys yra tinkamas.

 

TAIP PAT SKAITYKITE