Vasario 20d. Trečiadienis

Radioaktyviausia Vilniaus vieta – Gedimino paminklas

Kovo 19d.
Radioaktyviausia Vilniaus vieta – Gedimino paminklas

Vos išlenda saulė, Katedros aikštėje stovinčio Gedimino paminklo postamentą nutupia jaunimas.

Tačiau ilgiau ten sėdėti nepatartina, mat postamentas spinduliuoja radiaciją. Nebūtina, kad sprogtų galingos atominės elektrinės - radiaciją skleidžiančių daiktų apstu miestuose, gamtoje, net namuose.

Vilniuje daugiausia gama radiacijos spinduliuoja Katedros aikštėje esantis Gedimino paminklo postamentas. Vingio parke stovinti kita skulptūra - verpstės formos "Vienybės medis", kiniškos plytelės, kuriomis išklotos Katedros ir Vyriausybės rūmų aikštės, taip pat spinduliuoja radiaciją.

Paminklas Vilniaus miesto įkūrėjui Gediminui, kurį sukūrė skulptorius Vytautas Kašuba, Katedros aikštėje iškilo 1996 m. Gedimino figūra - bronzinė, o paminklo postamentas - iš raudonojo Ukrainos granito, kuriame yra gamtinio radioaktyvaus urano.

Granitas, anot fizikų ir geologų, yra šiek tiek radioaktyvus. Ten, kur Lietuvoje daugiau granito, didesnis ir radioaktyvaus spinduliavimo fonas.

Jeigu prie Gedimino paminklo sumanytų koks nors protestuotojas badauti ištisą mėnesį, vargu ar tai jam nepakenktų. Sveikata sušlubuotų ne tik nuo bado - įtakos gali turėti ir radioaktyvus spinduliavimas.

Radiologas Gendrutis Morkūnas knygoje apie radiacinę saugą teigia: "Nekenksmingų dozių nėra. Bet kokia dozė gali sukelti atsitiktinius reiškinius - genetinius pokyčius ar vėžinius susirgimus."

Radioaktyviajai spinduliuotei ypač jautrūs vaikai, jaunimas.

Ant to granito nesėdėtų

Radiologų tvirtinimu, svarbiausia, ne kokią dozės galią išspinduliuoja radioaktyvus šaltinis, o kiek laiko jis veikia žmogų. Pagal tai ir apskaičiuojamos leistinos dozės.

Gamtos tyrimo centro Geologijos ir geografijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas fizikas Rimantas Petrošius ne kartą po Vilnių vaikščiojo su dozimetru.

Penktadienį rusišku buitiniu dozimetru Gedimino paminklo postamentą R. Petrošius iš visų pusių išmatavo net 12 kartų. Granito paviršius per valandą vidutiniškai spinduliuoja 0,65 mikrosiverto gama radiacijos.

"Apskaičiavau, kad postamentas išspinduliuoja 5,7 milisiverto gama radiacijos per metus. Kokia situacija yra Lietuvoje? Per metus iš aplinkos žmogus gauna 2,2 milisiverto radioaktyviosios spinduliuotės. Anot radiacinės saugos normų, leistina papildoma apšvita - 1 milisivertas per metus. Bet tai taikoma žmonėms, kurių darbas nesusijęs su radiacija", - pasakojo R. Petrošius.

Vadinasi, Gedimino paminklas spinduliuoja kelis kartus daugiau. Anot fiziko, paminklas žmogui būtų pavojingas tuo atveju, jei ant to granito jis gulėtų ištisus metus niekur nekeldamas kojos.

"Oficialiai tokia spinduliuotė nepavojinga, nes paminklas yra ne patalpoje. Bet aš nesėdėčiau ant to granito. Jei tas granitas būtų sukrautas patalpoje, būtų pavojinga. Patalpoje leidžiama iki 0,3 milisiverto spinduliuotės dozė", - sakė R. Petrošius.

Vingio parke esančio "Vienybės medžio" gama spinduliuotė daugiau nei du kartus mažesnė nei Gedimino paminklo - 0,27 mikrosiverto per valandą. Kiniškų trinkelių, kuriomis išgrįsta Katedros aikštė, - dar mažesnė.

Gama spinduliuotės fonas paprastai būna padidėjęs ir kapinėse, kur stūkso daugybė granito paminklų.

Radionuklidus sukūrė Dievas

Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas į visa tai žiūri ramiau. Į klausimą, ar pavojinga sėdėti ant granitinių Gedimino paminklo laiptelių, užtikrintai atsakė: "Ne."

Pašnekovo svarstymu, jei leistina papildoma apšvitos dozė žmogui, - gamtinė apšvita neįskaičiuojama, - 1 milisivertas per metus, tai kiek laiko jis turėtų sėdėti ant tų laiptelių, kad gautų šią dozę? Anot jo, tai neįmanoma.

Juk radiacijos yra visur. Ir žmogaus kūnas, ir granitas, ir plytos ją skleidžia. Granitas visuomet skleidžia didesnę, nes jame, palyginti su kitomis statybinėmis medžiagomis - plytomis, moliu, koncentruojasi didesnis gamtinių radionuklidų kiekis.

"Radiacinės saugos požiūriu negalima sakyti, kad tai radioaktyvu. Tai normalus tos medžiagos spinduliavimas. Mes valdome visų radioaktyvių šaltinių, kurie naudojami medicinoje, pramonėje ar branduolinėje energetikoje, situaciją. Tai - papildomi šaltiniai. Kiti - radonas, urano ir radžio skilimo produktai, kalis - tai Dievo sukurti radionuklidai. Jų yra visur: granite, plytose, gamtoje, net mūsų kūne. Jų kiekis tokiose medžiagose nereglamentuojamas. Klausimas kitas: kur tas medžiagas norima naudoti - buityje, gyvenamiesiems namams statyti, keliams tiesti ar kur nors kitur?" - kalbėjo A. Mastauskas.

Diena.lt

Nuo skarlatinos saugo rankų higiena ir kosėjimo bei čiaudėjimo etiketas

Nuo skarlatinos saugo rankų higiena ir kosėjimo bei čiaudėjimo etiketas

Vasario 7d.

Karščiavimas, angina ir odos bėrimai. Tokiais simptomais pasireiškia infekcinė liga, kuria kasmet Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje suserga apie 1500 asmenų. Tai bakterijų Streptococcus pyogenes sukeliama liga – skarlatina. Liga dažniausiai diagnozuojama vaikams...


Lietuvių mokslininkai ieško vėžio įveikimo būdų

Lietuvių mokslininkai ieško vėžio įveikimo būdų

Vasario 7d.

Lietuvoje trečdalis piktybinių navikų vis dar nustatomi vėlyvųjų stadijų, kai nebeįmanoma visiškai pasveikti. Kaip kuo anksčiau diagnozuoti vėžį ir parinkti optimalų gydymą? Pagrindinė proveržio sąlyga – diegti šiuolaikines vaizdinimo, molekulinės diagnostikos technologijas.


Minime Duonos dieną – kaip išsirinkti ne tik skaniausią, bet ir sveikiausią?

Minime Duonos dieną – kaip išsirinkti ne tik skaniausią, bet ir sveikiausią?

Vasario 5d.

Nuo seno lietuviai duoną ne tik mėgo, bet ir garbino. Ji būdavo laikoma ir sveikatos šaltiniu, ir namų gelbėtoja, ir maitintoja. Tradiciškai vasario 5-ąją yra minima šv. Agotos – Duonos – diena, tačiau per daugybę metų keitėsi ne tik šio kepinio receptūra, bet ir požiūris į jį....


Visa tiesa apie bedančių žandikaulių atkūrimą

Visa tiesa apie bedančių žandikaulių atkūrimą

Vasario 5d.

Dantų praradimas – ypač nemaloni patirtis, kaip reikiant sujaukianti kasdienybę ir gyvenimo kokybę: paveikiama estetika, kramtymo bei virškinimo funkcija, apsunkinamas kalbėjimas. Apie neigiamas dantų netekimo pasekmes bei galimybę susigrąžinti šypseną ir pilnavertį gyvenimą kalbamės su...


Sergamumas gripu ir toliau sparčiai auga

Sergamumas gripu ir toliau sparčiai auga

Vasario 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje ir toliau didėja. Penktąją šių metų savaitę (2019 m. sausio 28 d. – vasario 3 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 179,2...


Viešbutyje, namuose ar mokykloje – patalinė blakė nesirenka

Viešbutyje, namuose ar mokykloje – patalinė blakė nesirenka

Vasario 4d.

Užsienio spaudoje girdisi pavojaus varpai – Jungtinėse Amerikos valstijose gyventojams siaubą kelia ne tik skorpionai ir kiti pavojingi gyviai, tačiau ir patalinė blakė. Pastaruosius metus gaunama ypač daug nusiskundimų ir pagalbos prašymų dėl namus, viešbučius ir net mokyklas apnikusių...


Ligonių kasos: dantų protezavimas pradedamas kompensuoti dar vienai pacientų grupei

Ligonių kasos: dantų protezavimas pradedamas kompensuoti dar vienai pacientų grupei

Vasario 4d.

Minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, Valstybinė ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo sausio Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas gali gauti asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos,...


Lietuvoje ir toliau registruojami nauji tymų susirgimo atvejai

Lietuvoje ir toliau registruojami nauji tymų susirgimo atvejai

Vasario 1d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad Lietuvoje ir toliau registruojami nauji tymų susirgimo atvejai vaikų ir suaugusiųjų grupėje, todėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) specialistai neturėtų prarasti budrumo įtardami ir diagnozuodami tymus. Asmenys, turėję sąlytį...


„Nuo agresyvių pacientų bėgame arba slepiamės“

„Nuo agresyvių pacientų bėgame arba slepiamės“

Sausio 31d.

Kauno rajone įvyko Respublikinės Kauno ligoninės psichiatrinės klinikos Marių sektoriaus profesinės sąjungos „Sandrauga“ narių susitikimas, kuriame dalyvavo profesinės sąjungos nariai, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis, teisininkai L....


Geriausia šalies vaistininkė griauna mitus apie sovietinių vaistų naudą

Geriausia šalies vaistininkė griauna mitus apie sovietinių vaistų naudą

Sausio 31d.

„Lenino tabletės“, „adolfas“, „zelionka“, vidurių lašai ar vitamino C žirneliai – nemaža dalis vyresnio amžiaus šalies gyventojų, užėję į vaistinę, vis dar teiraujasi šių sovietmečiu populiarių vaistų. Pasak geriausios šalies vaistininkės Kristinos...


Meningokokinė infekcija dažniau puola žiemą nei šiltuoju metų laiku

Meningokokinė infekcija dažniau puola žiemą nei šiltuoju metų laiku

Sausio 31d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad nuo 2018 m. liepos 1 d. pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo B tipo meningokoko infekcijos trijų mėnesių kūdikiai skiepijami nemokamai. Tėvams ar globėjams dėl šių skiepų reikia kreiptis į savo asmens...


V. Sutkus: užsimota ir...nieko

V. Sutkus: užsimota ir...nieko

Sausio 31d.

Valdžia sprendžia, visi vykdo? Kad viskas ne taip paprasta ir kad ne visos idėjos lengvai tampa realybe, jau galėtų patvirtinti ir sprendimų priėmėjai. Iš pernai paskelbto plano nuo 2019 metų vidurio įpareigoti viešąjį sektorių įdarbinti tam tikrą kiekį neįgaliųjų liko tik...rekomendacija.


Lėtinė liga: nepatogumas, prie kurio prisitaikoma?

Lėtinė liga: nepatogumas, prie kurio prisitaikoma?

Sausio 30d.

Nors įprasta manyti, kad vaikai serga tik alergija ar peršalimu, tačiau, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistikos duomenimis, sergančiųjų lėtinėmis ligomis amžius jaunėja. Lėtinė liga gali užklupti tiek dėl netinkamo gyvenimo būdo, tiek dėl genetikos, tačiau net ir turintieji genetinį...


Klausiate – atsakome: ar galiu į namus išsikviesti šeimos gydytoją?

Klausiate – atsakome: ar galiu į namus išsikviesti šeimos gydytoją?

Sausio 29d.

Ligonių kasų specialistai pastaruoju metu sulaukia vis daugiau gyventojų klausimų dėl šeimos gydytojo iškvietimo į namus. Jie teiraujasi, ar šiais laikais šeimos gydytojai atvyksta į namus, jei atvyksta – ką reikėtų žinoti, norint jį išsikviesti.


Galva viena – skausmo priežasčių daug: vaistininkas pataria, kaip atpažinti ir numalšinti galvos skausmus

Galva viena – skausmo priežasčių daug: vaistininkas pataria, kaip atpažinti ir numalšinti galvos skausmus

Sausio 29d.

Aštrus, maudžiantis, spaudžiantis, pulsuojantis, migreninis – tai tik keli žodžiai, kuriais apibūdinamas galvos skausmas. Negalavimas, kuris karts nuo karto daugeliui šiuolaikinių skubančių žmonių sutrikdo kasdienę veiklą, sukelia diskomfortą, kartais – paguldo į lovą. Tai simptomas,...


Nuo rytojaus Vilniuje skelbiama gripo epidemija

Nuo rytojaus Vilniuje skelbiama gripo epidemija

Sausio 29d.

Nuo sausio 30 dienos sostinėje skelbiama gripo epidemija. Sergamumas gripu šių metų 5-ąją savaitę Vilniuje viršijo epidemijos slenkstį: sergamumo rodiklis pasiekė 167,69 atvejį 10 tūkst. gyventojų, o vaikų sergamumas gripu iki 17 m. amžiaus sudarė 55,1 proc. visų sergančiųjų. Kol sergamumas...


Naujausi tyrimo duomenys: Lietuvoje gyvena laimingesni žmonės

Naujausi tyrimo duomenys: Lietuvoje gyvena laimingesni žmonės

Sausio 28d.

Lietuvos emocinio klimato tyrimas rodo, kad mūsų šalyje žmonės tampa vis laimingesni. Laimingais save įvardija net 70 proc. šalies gyventojų. „Žmogaus studijų centro“ nuo 2008 vykdoma emocinės Lietuvos būsenos stebėsena rodo, kad visumoje emocinis klimatas Lietuvoje gerėja.


Kenkėjų TOP 5: nuo blakių iki blusų

Kenkėjų TOP 5: nuo blakių iki blusų

Sausio 25d.

Prasidėjus naujiems metams kenkėjų kontrolės ekspertai reitinguoja praėjusių metų kenkėjus. Suskaičiavus iš gyventojų gautus skundus, užklausas ir atliktus naikinimo bei prevencijos darbus, paaiškėjo, kad daugiausia rūpesčių 2018 metais kėlė blakės, jau kelerius metus neužleidžiančios...


Šiemet jau  šeši tymų atvejai

Šiemet jau šeši tymų atvejai

Sausio 24d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet Lietuvoje užregistruoti šeši tymų atvejai. Dauguma susirgimų tymais (trys atvejai) registruoti Visagine, du – Vilniuje (iš kurių vienas įvežtinis iš Ukrainos) ir vienas – Kauno rajone. Keturi susirgusieji – suaugę...


uksinis specialistų patarimas šalčiams: nedarykite esminės klaidos

uksinis specialistų patarimas šalčiams: nedarykite esminės klaidos

Sausio 24d.

Anot jos, greičiausiai sušąla galūnės ir atviros kūno vietos. Lėčiausiai šąla žmogaus vidaus organai, nes organizmas pats nukreipia daugiau kraujo į gyvybiškai svarbias sistemas – širdį, kepenis, smegenis.

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9