Lapkričio 16d. Penktadienis

Radioaktyviausia Vilniaus vieta – Gedimino paminklas

Kovo 19d.
Radioaktyviausia Vilniaus vieta – Gedimino paminklas

Vos išlenda saulė, Katedros aikštėje stovinčio Gedimino paminklo postamentą nutupia jaunimas.

Tačiau ilgiau ten sėdėti nepatartina, mat postamentas spinduliuoja radiaciją. Nebūtina, kad sprogtų galingos atominės elektrinės - radiaciją skleidžiančių daiktų apstu miestuose, gamtoje, net namuose.

Vilniuje daugiausia gama radiacijos spinduliuoja Katedros aikštėje esantis Gedimino paminklo postamentas. Vingio parke stovinti kita skulptūra - verpstės formos "Vienybės medis", kiniškos plytelės, kuriomis išklotos Katedros ir Vyriausybės rūmų aikštės, taip pat spinduliuoja radiaciją.

Paminklas Vilniaus miesto įkūrėjui Gediminui, kurį sukūrė skulptorius Vytautas Kašuba, Katedros aikštėje iškilo 1996 m. Gedimino figūra - bronzinė, o paminklo postamentas - iš raudonojo Ukrainos granito, kuriame yra gamtinio radioaktyvaus urano.

Granitas, anot fizikų ir geologų, yra šiek tiek radioaktyvus. Ten, kur Lietuvoje daugiau granito, didesnis ir radioaktyvaus spinduliavimo fonas.

Jeigu prie Gedimino paminklo sumanytų koks nors protestuotojas badauti ištisą mėnesį, vargu ar tai jam nepakenktų. Sveikata sušlubuotų ne tik nuo bado - įtakos gali turėti ir radioaktyvus spinduliavimas.

Radiologas Gendrutis Morkūnas knygoje apie radiacinę saugą teigia: "Nekenksmingų dozių nėra. Bet kokia dozė gali sukelti atsitiktinius reiškinius - genetinius pokyčius ar vėžinius susirgimus."

Radioaktyviajai spinduliuotei ypač jautrūs vaikai, jaunimas.

Ant to granito nesėdėtų

Radiologų tvirtinimu, svarbiausia, ne kokią dozės galią išspinduliuoja radioaktyvus šaltinis, o kiek laiko jis veikia žmogų. Pagal tai ir apskaičiuojamos leistinos dozės.

Gamtos tyrimo centro Geologijos ir geografijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas fizikas Rimantas Petrošius ne kartą po Vilnių vaikščiojo su dozimetru.

Penktadienį rusišku buitiniu dozimetru Gedimino paminklo postamentą R. Petrošius iš visų pusių išmatavo net 12 kartų. Granito paviršius per valandą vidutiniškai spinduliuoja 0,65 mikrosiverto gama radiacijos.

"Apskaičiavau, kad postamentas išspinduliuoja 5,7 milisiverto gama radiacijos per metus. Kokia situacija yra Lietuvoje? Per metus iš aplinkos žmogus gauna 2,2 milisiverto radioaktyviosios spinduliuotės. Anot radiacinės saugos normų, leistina papildoma apšvita - 1 milisivertas per metus. Bet tai taikoma žmonėms, kurių darbas nesusijęs su radiacija", - pasakojo R. Petrošius.

Vadinasi, Gedimino paminklas spinduliuoja kelis kartus daugiau. Anot fiziko, paminklas žmogui būtų pavojingas tuo atveju, jei ant to granito jis gulėtų ištisus metus niekur nekeldamas kojos.

"Oficialiai tokia spinduliuotė nepavojinga, nes paminklas yra ne patalpoje. Bet aš nesėdėčiau ant to granito. Jei tas granitas būtų sukrautas patalpoje, būtų pavojinga. Patalpoje leidžiama iki 0,3 milisiverto spinduliuotės dozė", - sakė R. Petrošius.

Vingio parke esančio "Vienybės medžio" gama spinduliuotė daugiau nei du kartus mažesnė nei Gedimino paminklo - 0,27 mikrosiverto per valandą. Kiniškų trinkelių, kuriomis išgrįsta Katedros aikštė, - dar mažesnė.

Gama spinduliuotės fonas paprastai būna padidėjęs ir kapinėse, kur stūkso daugybė granito paminklų.

Radionuklidus sukūrė Dievas

Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas į visa tai žiūri ramiau. Į klausimą, ar pavojinga sėdėti ant granitinių Gedimino paminklo laiptelių, užtikrintai atsakė: "Ne."

Pašnekovo svarstymu, jei leistina papildoma apšvitos dozė žmogui, - gamtinė apšvita neįskaičiuojama, - 1 milisivertas per metus, tai kiek laiko jis turėtų sėdėti ant tų laiptelių, kad gautų šią dozę? Anot jo, tai neįmanoma.

Juk radiacijos yra visur. Ir žmogaus kūnas, ir granitas, ir plytos ją skleidžia. Granitas visuomet skleidžia didesnę, nes jame, palyginti su kitomis statybinėmis medžiagomis - plytomis, moliu, koncentruojasi didesnis gamtinių radionuklidų kiekis.

"Radiacinės saugos požiūriu negalima sakyti, kad tai radioaktyvu. Tai normalus tos medžiagos spinduliavimas. Mes valdome visų radioaktyvių šaltinių, kurie naudojami medicinoje, pramonėje ar branduolinėje energetikoje, situaciją. Tai - papildomi šaltiniai. Kiti - radonas, urano ir radžio skilimo produktai, kalis - tai Dievo sukurti radionuklidai. Jų yra visur: granite, plytose, gamtoje, net mūsų kūne. Jų kiekis tokiose medžiagose nereglamentuojamas. Klausimas kitas: kur tas medžiagas norima naudoti - buityje, gyvenamiesiems namams statyti, keliams tiesti ar kur nors kitur?" - kalbėjo A. Mastauskas.

Diena.lt

Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Spalio 8d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai skelbia naujo gripo sezono pradžią. 40-ąją šių metų savaitę (spalio 1-7 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 64,8 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai (2017 m.) tuo pačiu metu sergančiųjų buvo daugiau – 67,6 atv./10 tūkst....


Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Spalio 5d.

Sergamumas ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis šalyje įsibėgėja. Rugsėjo pabaigoje Užkrečiamųjų ligų centras (ULAC) fiksavo tris kartus didesnį sergamumą nei mėnesio pradžioje (lyginant 36 ir 38 metų savaites). Ir nors šis savaitgalis lepins šiluma, specialistai pastebi, kad peršalimų bangos...


Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Spalio 4d.

Dėl ypatingai šiltos vasaros, specialistai įspėja apie maistinių kandžių populiacijos pagausėjimą: kandys migruoja į žmonių gyvenamas patalpas, kur ieško sau tinkamo maisto bei tinkamų vietų dėti kaušinius. Jos veisiasi tokiuose biriuose produktuose kaip miltai, kruopos ar net daugelio namuose...


Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Spalio 3d.

Kėdainių rajone, po dvejų metų trukusių rekonstrukcijos darbų, atidarytas Šėtos socialinio ir ugdymo centro priestatas, kuriame įrengta: 16 kambarių, erdvios higienos patalpos, virtuvėlė su valgomuoju, skalbyklėlė, salė laisvalaikio praleidimui, kineziterapeuto-masažuotojo kabinetas, socialinių,...


Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Spalio 3d.

Visi Lietuvoje gimę naujagimiai 3-5-ą dieną po gimimo nemokamai tikrinami tik dėl 4-ių įgimtų medžiagų apykaitos ligų: fenilketonurijos, įgimtos hipotireozės, galaktozemijos ir įgimtos antinksčių hiperplazijos.


Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Spalio 2d.

Zarasų rajono Suvieko kaime gyvenančiai Valdai Černiauskienei 2017 metų gruodžio 17 diena ilgai įstrigs atmintin – tą dieną moteriai buvo pranešta, kad ji serga gimdos vėžiu. Tačiau ne vienerius metus medicinos srityje dirbusi Valda nė neįtarė, jog vargai prasidės jau visai netrukus:...


LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

Spalio 1d.

Verslininkų ir farmacijos srities mokslininkų bendradarbiavimas kuriant sveikus ir inovatyvius, technologiškai pažangius gaminius sulaukė svaraus pripažinimo. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) farmacininkų sukurtos inovatyvios natūralios kosmetikos priemonės lietuviškų gaminių...


Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Spalio 1d.

Vaikų sveikata – tema, kuri jau keletą dešimtmečių kelia daugiau klausimų nei pateikia atsakymų. Visgi kas turėtų rūpintis jų sveikata – šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas (dar kitaip visuomenėje – pediatras)?


Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Rugsėjo 28d.

Vištiena vis dažniau puikuojasi ant lietuvių stalo – tiek suaugusio, tiek vaiko lėkštėje. Ši paukštienos rūšis ne tik daugelio pamėgta dėl skonio ir gaminimo lengvumo, bet tinkamai paruošta ir vartojama atitinkamu kiekiu, išlaiko vertingąsias medžiagas bei yra naudinga mūsų organizmui. Kaip...


Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Rugsėjo 28d.

Minint Pasaulinę širdies dieną (rugsėjo 29 d. ) sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia matantys augantį norą rūpintis savo sveikata bei propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Tačiau tarp širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų gaji savigyda, o vartojant vaistus ne visada paisoma specialistų...


Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Rugsėjo 28d.

Pasikartojanti alerginė sloga, egzema, astma, alerginiai vaikų susirgimai – pasak specialistų, šių vis dažnėjančių ligų atvejų dažnai galima išvengti gyvenant sveikatai palankiuose būstuose. Tačiau tyrimai rodo, kad daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos gyventojų negali pasigirti tokiomis...


Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28d.

Minėdami Pasaulinę pasiutligės dieną, rugsėjo 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie pasiutligę – ūminę žmonių ir gyvūnų virusinę centrinės nervų sistemos infekciją, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.


Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Rugsėjo 28d.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai Osle, Norvegijoje pristatė unikalios darbuotojų blaivumo patikros duomenų bazės analizės rezultatus. Šiaurės šalių alkoholio ir narkotikų tyrimų asamblėjoje paskelbti rezultatai atskleidžia ne tik įmonių, kurių darbuotojai dažniausiai ateina į...


Institucijos: dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija yra netoleruotina

Institucijos: dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija yra netoleruotina

Rugsėjo 27d.

Dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija apie neva nekokybiškas, nesaugias Lietuvai tiekiamas sezonines gripo vakcinas yra netoleruotina, sako atsakingų institucijų specialistai. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje padažnėjo atvejų, kuomet visuomenė bauginama ir raginama nesiskiepyti...


Pasiūlė idėją, kaip lietuvius priversti daugiau sportuoti

Pasiūlė idėją, kaip lietuvius priversti daugiau sportuoti

Rugsėjo 27d.

Parkai ir paupės, atrodytų, tiesiog nusėti bėgikais, dviratininkais ir kitaip sportuojančiais žmonėmis. Tarsi ir galėtume atsikvėpti, pasidžiaugti, kad mūsų visuomenė vis rimčiau žvelgia į sveiką gyvenseną, visgi skaičiai byloja ką kita – beveik 52 proc. Europos Sąjungos gyventojų turi...


Fizinis aktyvumas nereikalauja daug išlaidų ar laiko sąnaudų

Fizinis aktyvumas nereikalauja daug išlaidų ar laiko sąnaudų

Rugsėjo 27d.

Nors rudenį aktyvias vasariškas pramogas lauke keičia sėdimas darbas ir pasyvesnis laisvalaikis, nevalia pamiršti gerų įpročių ir toliau judėti. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Reabilitacijos centro kineziterapeutės Svetlanos Kobec, fizinė veikla ne tik pagerins bendrą savijautą...


Guglinimas – pavojingiausias savigydos būdas

Guglinimas – pavojingiausias savigydos būdas

Rugsėjo 26d.

Remiantis naujausiais Statistikos departamento duomenimis, informacijos, susijusios su sveikatos priežiūra, internete ieško daugiau nei kas antras Lietuvos gyventojas – 54 proc. visų 16–74 m. interneto naudotojų. Specialistai pastebi, kad ne visi naršantys sugeba įvertinti informaciją...


Mitas, jog maistas ir stresas yra pagrindinės opaligę sukeliančios priežastys

Mitas, jog maistas ir stresas yra pagrindinės opaligę sukeliančios priežastys

Rugsėjo 24d.

Gydytoja gastroenterologė griauna mitus, kad greitas gyvenimo būdas – viena pagrindinių skrandžio opos, arba opaligės, priežasčių. Priešingai nei įprasta manyti, stresas ir netinkama mityba šios lėtinės ir kartotis linkusios ligos nesukelia. Kauno „Kardiolitos“ klinikų...


Europos sporto savaitė kviečia senjorus daugiau judėti

Europos sporto savaitė kviečia senjorus daugiau judėti

Rugsėjo 24d.

Lietuvoje startuoja Europos komisijos inicijuoto projekto ,,BEACTIVE“ Europos sporto savaitė. Jos metu šalies gydymo įstaigose gyventojai galės išvysti stendus, skatinančius senjorus kasdien būti fiziškai aktyvesniais.


Šiaulius pasieks šiuolaikinei krūties vėžio diagnostikai skirtos priemonės

Šiaulius pasieks šiuolaikinei krūties vėžio diagnostikai skirtos priemonės

Rugsėjo 24d.

Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija (IWAV) dešimtą kartą surengusi labdaros renginį „Sužydėjusi viltis“ („Blossom of Hope“), kurio tikslas – pagerinti ankstyvą krūties vėžio diagnostiką, šiemet surinko per 28 tūkstančius eurų. Tai yra didžiausia pinigų suma per...

APKLAUSA

Ar stengiatės maitintis sveikai?

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9