Rugsėjo 20d. Ketvirtadienis

Radioaktyviausia Vilniaus vieta – Gedimino paminklas

Kovo 19d.
Radioaktyviausia Vilniaus vieta – Gedimino paminklas

Vos išlenda saulė, Katedros aikštėje stovinčio Gedimino paminklo postamentą nutupia jaunimas.

Tačiau ilgiau ten sėdėti nepatartina, mat postamentas spinduliuoja radiaciją. Nebūtina, kad sprogtų galingos atominės elektrinės - radiaciją skleidžiančių daiktų apstu miestuose, gamtoje, net namuose.

Vilniuje daugiausia gama radiacijos spinduliuoja Katedros aikštėje esantis Gedimino paminklo postamentas. Vingio parke stovinti kita skulptūra - verpstės formos "Vienybės medis", kiniškos plytelės, kuriomis išklotos Katedros ir Vyriausybės rūmų aikštės, taip pat spinduliuoja radiaciją.

Paminklas Vilniaus miesto įkūrėjui Gediminui, kurį sukūrė skulptorius Vytautas Kašuba, Katedros aikštėje iškilo 1996 m. Gedimino figūra - bronzinė, o paminklo postamentas - iš raudonojo Ukrainos granito, kuriame yra gamtinio radioaktyvaus urano.

Granitas, anot fizikų ir geologų, yra šiek tiek radioaktyvus. Ten, kur Lietuvoje daugiau granito, didesnis ir radioaktyvaus spinduliavimo fonas.

Jeigu prie Gedimino paminklo sumanytų koks nors protestuotojas badauti ištisą mėnesį, vargu ar tai jam nepakenktų. Sveikata sušlubuotų ne tik nuo bado - įtakos gali turėti ir radioaktyvus spinduliavimas.

Radiologas Gendrutis Morkūnas knygoje apie radiacinę saugą teigia: "Nekenksmingų dozių nėra. Bet kokia dozė gali sukelti atsitiktinius reiškinius - genetinius pokyčius ar vėžinius susirgimus."

Radioaktyviajai spinduliuotei ypač jautrūs vaikai, jaunimas.

Ant to granito nesėdėtų

Radiologų tvirtinimu, svarbiausia, ne kokią dozės galią išspinduliuoja radioaktyvus šaltinis, o kiek laiko jis veikia žmogų. Pagal tai ir apskaičiuojamos leistinos dozės.

Gamtos tyrimo centro Geologijos ir geografijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas fizikas Rimantas Petrošius ne kartą po Vilnių vaikščiojo su dozimetru.

Penktadienį rusišku buitiniu dozimetru Gedimino paminklo postamentą R. Petrošius iš visų pusių išmatavo net 12 kartų. Granito paviršius per valandą vidutiniškai spinduliuoja 0,65 mikrosiverto gama radiacijos.

"Apskaičiavau, kad postamentas išspinduliuoja 5,7 milisiverto gama radiacijos per metus. Kokia situacija yra Lietuvoje? Per metus iš aplinkos žmogus gauna 2,2 milisiverto radioaktyviosios spinduliuotės. Anot radiacinės saugos normų, leistina papildoma apšvita - 1 milisivertas per metus. Bet tai taikoma žmonėms, kurių darbas nesusijęs su radiacija", - pasakojo R. Petrošius.

Vadinasi, Gedimino paminklas spinduliuoja kelis kartus daugiau. Anot fiziko, paminklas žmogui būtų pavojingas tuo atveju, jei ant to granito jis gulėtų ištisus metus niekur nekeldamas kojos.

"Oficialiai tokia spinduliuotė nepavojinga, nes paminklas yra ne patalpoje. Bet aš nesėdėčiau ant to granito. Jei tas granitas būtų sukrautas patalpoje, būtų pavojinga. Patalpoje leidžiama iki 0,3 milisiverto spinduliuotės dozė", - sakė R. Petrošius.

Vingio parke esančio "Vienybės medžio" gama spinduliuotė daugiau nei du kartus mažesnė nei Gedimino paminklo - 0,27 mikrosiverto per valandą. Kiniškų trinkelių, kuriomis išgrįsta Katedros aikštė, - dar mažesnė.

Gama spinduliuotės fonas paprastai būna padidėjęs ir kapinėse, kur stūkso daugybė granito paminklų.

Radionuklidus sukūrė Dievas

Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas į visa tai žiūri ramiau. Į klausimą, ar pavojinga sėdėti ant granitinių Gedimino paminklo laiptelių, užtikrintai atsakė: "Ne."

Pašnekovo svarstymu, jei leistina papildoma apšvitos dozė žmogui, - gamtinė apšvita neįskaičiuojama, - 1 milisivertas per metus, tai kiek laiko jis turėtų sėdėti ant tų laiptelių, kad gautų šią dozę? Anot jo, tai neįmanoma.

Juk radiacijos yra visur. Ir žmogaus kūnas, ir granitas, ir plytos ją skleidžia. Granitas visuomet skleidžia didesnę, nes jame, palyginti su kitomis statybinėmis medžiagomis - plytomis, moliu, koncentruojasi didesnis gamtinių radionuklidų kiekis.

"Radiacinės saugos požiūriu negalima sakyti, kad tai radioaktyvu. Tai normalus tos medžiagos spinduliavimas. Mes valdome visų radioaktyvių šaltinių, kurie naudojami medicinoje, pramonėje ar branduolinėje energetikoje, situaciją. Tai - papildomi šaltiniai. Kiti - radonas, urano ir radžio skilimo produktai, kalis - tai Dievo sukurti radionuklidai. Jų yra visur: granite, plytose, gamtoje, net mūsų kūne. Jų kiekis tokiose medžiagose nereglamentuojamas. Klausimas kitas: kur tas medžiagas norima naudoti - buityje, gyvenamiesiems namams statyti, keliams tiesti ar kur nors kitur?" - kalbėjo A. Mastauskas.

Diena.lt

NIPT Nativa tyrimai. Kaina nuo 549 Eur.

NIPT Nativa tyrimai. Kaina nuo 549 Eur.

Rugsėjo 7d.

NIPT neinvaziniai vaisiaus apsigimimų tyrimai, įvertinantys vaisiaus chromosomų trisomijų riziką. Visoms moterims kyla pavojus pagimdyti kūdikį, turintį aneuploidijų, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar šeimos istorijos. Specialistai rekomenduoja visoms moterims nėštumo metu atlikti prenatalinę...


Peršalimas vasarą: skirtingos priežastys – skirtingas ir gydymas

Peršalimas vasarą: skirtingos priežastys – skirtingas ir gydymas

Rugpjūčio 23d.

Nors peršalimo ligų pikas pasiekiamas šaltuoju metų laiku, vasarą taip pat nestinga besiskundžiančiųjų kosuliu, sloga, gerklės perštėjimu ar net aukšta temperatūra. Specialistų teigimu, dalis pacientų vasarą peršalimo simptomų neskiria nuo alerginės reakcijos, o absoliuti dauguma tokių susirgimų...


Biobankas: bankas, teikiantis “kreditus„ sveikatai?

Biobankas: bankas, teikiantis “kreditus„ sveikatai?

Rugpjūčio 22d.

Biobankuose kaupiami žmonių biologiniai mėginiai – svarbi priemonė vystytis mokslui, o pacientams – galimybė gauti naujausiais mokslo laimėjimais pagrįstą gydymą. Integruotas, bendradabriaujantis santykis tarp mokslo ir praktikos – vienintelis galimas būdas efektyviai padėti...


Kalnų šaltinio vanduo: tai, ką jūsų labui gamta atiduoda pati

Kalnų šaltinio vanduo: tai, ką jūsų labui gamta atiduoda pati

Rugpjūčio 22d.

Nuo senų laikų populiariausia diskusijų tema tarp moterų – grožis ir jaunystė. Šeima, mėgstamas darbas ir kelios minučių tikslumu suskaičiuotos valandos, kurias galima skirti vien tik sau – tokia yra kone kiekvienos šiuolaikinės moters kasdienybė. Įvairių sričių specialistams...


Iki svajonių šypsenos – vos penki žingsniai

Iki svajonių šypsenos – vos penki žingsniai

Rugpjūčio 21d.

Šiuolaikiniai žmonės yra kaip niekada reiklūs savo išvaizdai, o viena svarbiausių pasitikėjimo savimi sąlygų tampa nepriekaištinga šypsena. Taisyklingi ir sveiki dantys – tarsi vizitinė kortelė, užtikrinanti sėkmę tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime, tad netekus vieno, kelių, o tuo labiau...


Penktoji „Žvalumo diena“: po jogos – ant irklentės ir į pirtį

Penktoji „Žvalumo diena“: po jogos – ant irklentės ir į pirtį

Rugpjūčio 21d.

Įveikti orientavimosi varžybų trasą, pasimankštinti plaukiant irklente ar darant jogos pratimus pievoje, sveikai užkąsti, o po to išsivanoti pirtyje – taip praleisti paskutinį kalendorinės vasaros šeštadienį, rugpjūčio 25 d., vilniečius ir sostinės svečius į VU Botanikos sodą Kairėnuose...


Ištiko psichologinė krizė – ką daryti? Pataria psichologė

Ištiko psichologinė krizė – ką daryti? Pataria psichologė

Rugpjūčio 21d.

Jūs blogai jaučiatės. Prastai miegate. Jūsų viduje spengia tuštuma, o pasaulis aplinkui atrodo beviltiškas. Kas tai? Tiesiog bloga nuotaika, nes lyja ir tamsu? Galbūt gedulas po svarbios netekties? Išdavystės skausmas? Ar tai kada nors praeis savaime? Psichologinė krizė gali išsivystyti į...


Išsėtine skleroze serganti Nijolė: „Savo sode esu tik papuošalas“

Išsėtine skleroze serganti Nijolė: „Savo sode esu tik papuošalas“

Rugpjūčio 17d.

Apsipirkti maisto prekių parduotuvėje, susitvarkyti namus ar aplinką sode, ar tiesiog pasigaminti pietus – daugeliui mūsų tai – nesudėtingos kasdienės užduotys. Tuo tarpu sergantiems išsėtine skleroze tai gali tapti tikru iššūkiu, nes neprognozuojama ligos eiga gyvenimą gali apversti...


Žoliniai preparatai – kur kas efektyvesni nei homeopatiniai?

Žoliniai preparatai – kur kas efektyvesni nei homeopatiniai?

Rugpjūčio 17d.

Gydymasis žolelių arbatomis ir užpilais – pats natūraliausias sveikatos gerinimo būdas, galintis išspręsti daugelį nesunkių sveikatos sutrikimų. Nepaisant to, kad žydinčiuose vasaros laukuose ir pievose galima rasti daugybę vaistingųjų augalų, verta įsidėmėti, kad iš jų gaminami preparatai...


Meningokokinės infekcijos rizika išauga rudenį ir žiemą

Meningokokinės infekcijos rizika išauga rudenį ir žiemą

Rugpjūčio 16d.

Artėjant rudeniui, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie meningokokinę infekciją – klastingą ligą, kuriai būdingas sezoniškumas. Meningokokinės infekcijos sukėlėjai plačiai paplitę visuomenėje ir 5-10 proc. asmenų gali nešioti meningokokus be klinikinių požymių. Ligos...


Atostogos užsienyje: kaip išvengti apsinuodijimo maistu

Atostogos užsienyje: kaip išvengti apsinuodijimo maistu

Rugpjūčio 16d.

Išvykus atostogų į užsienį žmonėms norisi ne tik kuo daugiau pamatyti, bet ir pasimėgauti maistu bei egzotiškais patiekalais. Tai patvirtina ir draudikų statistika: kas antram kelionėje susirgusiam apdraustajam šią vasarą sunegalavo virškinamasis traktas ar žarnynas.


Sveikatos draudimas studijuojant svetur: ką reikia padaryti, ko ne?

Sveikatos draudimas studijuojant svetur: ką reikia padaryti, ko ne?

Rugpjūčio 10d.

Studijos užsienyje – dalies Lietuvos jaunuolių laukianti didelė permaina, su kuria susiję daug parengiamųjų darbų. Vienas svarbiausių turėtų būti sveikatos draudimas. Tad Vilniaus teritorinė ligonių kasa primena, ką svetur studijuosiantys jaunuoliai būtinai turėtų atlikti kuo greičiau ir ko...


Išgėrėte arbatos ir neveikia kremas nuo saulės? Tai įmanoma

Išgėrėte arbatos ir neveikia kremas nuo saulės? Tai įmanoma

Rugpjūčio 8d.

Naudodami apsaugines priemones nuo saulės jaučiate nemalonų odos tempimą, dilgčiojimą arba pastebite, kad aukšto SPF faktoriaus kremas jūsų odos neapsaugo? Specialistai perspėja, kad tai gali nulemti jūsų vartojami vaistai ar net ką tik išgertas vaistažolių arbatos puodelis – ne visi...


Privati medicininė reabilitacija: ką būtina žinoti?

Privati medicininė reabilitacija: ką būtina žinoti?

Rugpjūčio 8d.

Šiuo metu Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) lėšomis finansuojama medicininė reabilitacija kryptingai vystoma tiek valstybinėse, tiek privačiose medicinos įstaigose, tačiau šiai kilniai misijai kelią negailestingai pastoja įvairios kliūtys. Įstatymai...


Vasaros kaitra kerta ligoninėms: kraujo atsargos ir vėl balansuoja ant ribos

Vasaros kaitra kerta ligoninėms: kraujo atsargos ir vėl balansuoja ant ribos

Rugpjūčio 7d.

Itin karštą vasarą Nacionalinis kraujo centras (NKC) pastebi išaugusį įvairių kraujo grupių poreikį šalies ligoninėse. Visas per dieną iš donorų surinktas kraujas iškart perduodamas gydymo įstaigoms, daugėja skubių užsakymų, kuriuos sunku numatyti. Ligoninėse labiausiai trūksta A (II) teigiamos,...


Iš nosies bėga kraujas? Gydytoja pataria, kaip suteikti sau pirmąją pagalbą

Iš nosies bėga kraujas? Gydytoja pataria, kaip suteikti sau pirmąją pagalbą

Rugpjūčio 7d.

Į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykę pacientai neretai mano, kad gali numirti nuo kraujavimo iš nosies, bet Respublikinės Kauno ligoninės gydytoja otorinolaringologė Bernadeta Zykienė ramina, kad tai praktiškai neįmanoma.


Tėvai raginami nelaukti rugsėjo: prognozuojamos eilės

Tėvai raginami nelaukti rugsėjo: prognozuojamos eilės

Rugpjūčio 6d.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai atkreipia dėmesį, kad per pirmąjį šių metų pusmetį šeimos gydytojai profilaktiškai patikrino kiek daugiau nei 160 tūkst. vaikų. Šių paslaugų galėtų būti suteikta ir daugiau, jei tėvai su savo atžalomis neatidėliotų...


Rugpjūtis – puikus metas ne tik atostogoms, bet ir vaikų sveikatos patikrai

Rugpjūtis – puikus metas ne tik atostogoms, bet ir vaikų sveikatos patikrai

Rugpjūčio 5d.

Vasarą pastebimai padaugėja tėvų, į medikus bei vaistininkus besikreipiančių dėl vaikų traumų, nudegimų saulėje, vabzdžių įgėlimų, gerklės skausmo bei alerginių reakcijų. Tuo tarpu specialistai primena, kad atostogų metu derėtų pasirūpinti ne tik skubia pagalba, bet ir mokyklinio amžiaus vaikams...


Naujovė vaikų skiepų kalendoriuje: vakcinacija nuo rotaviruso – be dūrių

Naujovė vaikų skiepų kalendoriuje: vakcinacija nuo rotaviruso – be dūrių

Rugpjūčio 3d.

Nuo rugsėjo vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius pasipildys dar viena vakcina. Valstybės lėšomis dviejų mėnesių kūdikiai bus skiepijami nuo rotavirusinės infekcijos. Lietuva taps devyniasdešimt antrąja šalimi pasaulyje, įtraukusia šią vakciną į nacionalinį vaikų skiepų kalendorių.


Maltiečiai pradeda vaikų paramos akciją – skurdas neturi prasibrauti į jų kuprines

Maltiečiai pradeda vaikų paramos akciją – skurdas neturi prasibrauti į jų kuprines

Rugpjūčio 2d.

Dar vasara. Svaigi, karšta, dar atostogų metas. Tačiau turinčios mokyklinio amžiaus vaikų šeimos jau pradeda žvalgytis į prekybos centruose gausėjančius mokyklinių priemonių prekystalius. Ne viena šeima padūsauja – rugsėjis vėl gerokai kirs per biudžetą. O ką daryti vaikams iš socialinės...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9