Balandžio 8d. Trečiadienis

Psichologo patarimai: kaip vaikus paskatinti rinktis morką vietoje šokolado?

Kovo 10d.
Psichologo patarimai: kaip vaikus paskatinti rinktis morką vietoje šokolado?

Šviežias pavasaris atneša ir naujų daržovių derlių. Deja, bet retas vaikas nuoširdžiai mėgsta jas valgyti. Jeigu savo vaikui leistumėte pasirinkti – šviežią morką ar šokolado gabalėlį – kaip manote, ką jis valgytų? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šokoladas varžovų neturi, tačiau psichologai įsitikinę, kad paskatinti vaikus savarankiškai rinktis sveikus ir maistingus produktus –  įmanoma. Kaip tai padaryti?

Eglė Dapkevičė, Vaikų psichologijos ir psichoterapijos centro vaikų psichologė sako, kad vaiką paskatinti pačiam rinktis valgyti daržoves gali tik tėvų pavyzdys. Ji paaiškina, kad jie namuose turėtų ne tik patys valgyti daržoves, bet ir kantriai siūlyti jų paragauti vaikui. Dar geriau – įtraukti vaikus į maisto gaminimo procesą, o jeigu yra galimybė supažindinti juos su daržininkystės procesu.

Tokią pažintį skatina prekybos tinklo „Iki“ organizuojamas projektas Lietuvos darželiams „Iki Sodinčius“, jo dalyviai kviečiami laimėti šiltnamį.

„Šia iniciatyva jau ketverius metus skatiname kūrybišką vaikų pažintį su daržovėmis, jų atsiradimu ir nauda mūsų organizmui. Į šį projektą jau įsitraukė daugiau nei 18 tūkst. vaikų, o 60 darželių ugdytinių patys augina daržoves „Iki Sodinčiaus“ šiltnamiuose. Šiemet dovanosime dar 20 šiltnamių – darželinukus kviečiame sugalvoti, ką norėtų auginti savo darže, sukurti lysvės plakatą ir jį atsiųsti mums iki kovo 20 d.“, – paaiškina Indrė Baltrušaitienė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Baimė kyla iš nežinojimo

Pasak psichologės E. Dapkevičės, vaikai dažnai rauko nosį pamatę daržoves, nes jų nepažįsta: „Tyrimai atskleidžia, kad vaikui reikia pasiūlyti tą patį patiekalą net 10-15 kartų, kol jis tampa mėgstamas. Tokia pati taisyklė galioja ir daržovėms – norint, kad vaikai valgytų daugiau šviežių produktų, reikia skatinti juos ragauti.“

Ji priduria, kad ugdant mitybos įpročius labai svarbu nedaryti spaudimo ir nesivelti į kovą su vaiku dėl suvalgytų kąsnių: „Svarbiausia nuosekliai laikytis „vieno kąsnio taisyklės“ – kaskart patiekiant daržovių paprašyti paragauti bent vieną kąsnelį. Grasindami, bausdami ar papirkinėdami teigiamų rezultatų nepasieksite.“

Psichologė pateikia 5 patarimus, kuriais kantriai vadovaujantis, paskatinsite vaikus sąmoningai rinktis daržoves ir vaisius.

  • Pozityviai kalbėkite apie daržoves

Pašnekovė tėvams pataria nekartoti vaiko naudojamų frazių, kai jis atsisako valgyti: „nemėgstu“, „neskanu“ ir pan. Vietoje šių frazių reikėtų padrąsinti vaiką ragauti: „Tu dar pamėgsi tai“, „Dar neparagavai pakankamai kartų“.

„Negąsdinkite vaiko tokiais posakiais, kaip „Susirgsi, jei nevalgysi daržovių“. Žinutė apie gaunamą naudą yra veiksmingesnė, nei grasinimai apie galimą žalą“, – akcentuoja E. Dapkevičė.

Ji primena, kad akcentuojama maisto nauda turi būti aktuali vaikui. Pavyzdžiui, vaikams svarbi ne daržovių nauda sveikatai, o jaučiamas malonumas jas skanaujant: Kuo vaikas jaunesnis, tuo mažiau supranta tokias abstrakčias sąvokas kaip „sveikata“ . Motyvuokite vaikus paragauti daržovių, papasakodami apie jų skonį.“

  • Paskatinkite vaiką išsakyti nuomonę

Psichologė pataria tėvams paskatinti vaikus išsakyti nuomonę apie ragaujamą maistą. Tai daryti galima pasiteiraujant, koks kvapas, skonis vaikams yra malonus ir nemalonus, paklausiant, kokias emocijas pajuto paragavus tam tikrą daržovę.

„Papasakokite vaikams apie daržovių ir vaisių įvairovę, rūšis, kilmę, kultūrinį paveldą. Tokias edukacijas papildykite smagiomis viktorinomis“, – pataria pašnekovė.

  • Tyrinėkite daržoves žaisdami

Ragaujant naują daržovę ar vaisių patariama jį kartu su vaiku apžiūrėti iš visų pusių – paliesti, pakilnoti, pajusti paviršiaus netolygumus.

„Pauostykite, pagalvokite ką primena kvapas, po truputį ragaukite – kiekvienas pojūtis prisideda prie skonio pajautimo. Padrąsinkite vaikus kalbėti, ką jie jaučia – paprašykite palyginti, kuo skiriasi maisto produktai, įvertinti, kuris yra saldžiausias ar rūgščiausias. Tokie tyrinėjimai ne tik sudomina vaiką maistu, bet ugdo ir vaiko dėmesingumą“, – pasakoja pašnekovė.

  • Būkite kūrybiški patiekdami daržoves

Ne paslaptis, kad vaikai mieliau valgo daržoves, jeigu jos yra pateiktos patraukliai. Anot ekspertės, vaikų motyvaciją jas ragauti paskatins linksmi ir spalvoti paveiksliukai iš daržovių lėkštėje, kūrybiški salotų pavadinimai pavyzdžiui, „Švytinčios morkos“, „Galingieji brokoliai“.

„Visada su savimi  turėkite daržovių ir pasiūlykite jų paragauti, kai vaikas gerai nusiteikęs. Tyrimai rodo, kad turint įdomiai supakuotą tokių užkandžių dėžutę, sumažėja nesveikų produktų užkandžiavimas“, – primena psichologė.

  • Nesureikšminkite naujo maisto

Ji pataria vengti pareiškimų, kad šiandien pietums bus kažkas naujo: „Vaikas tokią žinutę gali sutikti su įtarimu ir dėl to atsisakyti to „kažko naujo“.  Naujus patiekalus pateikite be didelių ceremonijų.“

Naujas daržoves rekomenduojama pradėti ragauti kaip užkandį, o ne pagrindinį patiekalą. Tai sukels mažesnį vaikų pasipriešinimą naujam, dar nepažintam maistui.

Psichologė akcentuoja, kad ugdyti vaiko meilę maistui ypač svarbu, nes besimėgaujantys maistu suvalgo daugiau naujo, dar neragauto maisto: „Pavyzdys yra užkrečiamas, todėl kartais užtenka vien mūsų pozityvaus požiūrio ir žaismingumo tyrinėjant daržoves, siekiant vaikus paskatinti sveikai maitintis.“

 

Žymės: morkos
Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Balandžio 7d.

Šiaulių universiteto aerobiologai, tyrinėjantys žiedadulkių sklaidą ore, teigia, jog pastarosiomis dienomis Lietuvoje nusistovėję saulėti ir sausi orai – palankios sąlygos plisti žiedadulkėms. Tam įtakos turi ir neįprastai ankstyvas pavasaris. Pasak prof. dr. Ingridos Šaulienės, šalies...


Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Balandžio 7d.

Siaučiant įvairiems virusams labai svarbu stiprinti imunitetą. Padėti tai padaryti gali sveika mityba, teigiama emocinė aplinka, kokybiškas miegas, buvimas gryname ore, fizinis aktyvumas. Tačiau medikai pabrėžia, jog dabar, gyvenant karantino sąlygomis, kai reikia atidžiai saugoti save ir be...


Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Balandžio 7d.

„Apsaugos priemonių trūksta visiems medikams. Įtempta situacija ne tik didžiosiose gydymo įstaigose, ji dar aštresnė šalies regionuose. Tą pastebėjau pats savo akimis“, – tikina venas iš Kauno baldų gamybos ir prekybos UAB „Medienos era“ akcininkų Donatas Miničius....


Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Balandžio 6d.

Gyventojai vėl gali vaistinėse įsigyti medicininių kaukių ir respiratorių. Antradienį BENU vaistines pasieks didelė šių apsaugos priemonių siunta. Iš viso pardavimui gauta 300 tūkst. vienetų medicininių kaukių ir 60 tūkst. vnt. respiratorių N95.


Gliukomananas – vertingas    papildas svorio metimui

Gliukomananas – vertingas papildas svorio metimui

Balandžio 6d.

Svorio metimas tikrai nėra lengvas procesas. Norint ilgalaikių rezultatų būtina įdėti nemažai darbo. Manau, kad tikrai esi skaitęs apie pačius įvairiausius papildus lieknėjimui. O gal išbandei ne vieną dietą. O ar teko kada girdėti apie gliukomananą? Jis yra vienas iš natūralių papildų, kurie...


Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Balandžio 6d.

Siaučiant koronavirusui Covid-19 Lietuvos gyventojai stengiasi kuo daugiau būti namuose, tačiau mažai žmonių susimąsto apie tai, kokią žalą jiems daro jų namų oras ir kaip būtų galima jį pagerinti siekiant geresnės sveikatos ir stabdant koronaviruso plitimą. Šiai situacijai pakeisti įkurta...


Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Kovo 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie antrą šiais metais užregistruota tymų susirgimą Kauno apskrityje. Iš viso, 2020 m. Lietuvoje užregistruoti du tymų atvejai, vienas iš jų – įvežtinis. Abu susirgusieji – suaugę asmenys, kurių skiepijimo būklė nežinoma.


Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Kovo 15d.

Nuo pirmadienio Lietuvoje įsigaliojant karantinui šalyje uždaromos visos parduotuvės, išskyrus maisto prekių parduotuves ir vaistines. Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ siekia užtikrinti savo darbuotojų saugumą ir sveikatą bei galimybę pailsėti, todėl keičia viso...


Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Kovo 15d.

šiandien pasaulis susiduria su bene didžiausia krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Virusas keičia įprastą gyvenimą ir verčia imtis ypatingų veiksmų – uždaromos valstybių sienos, o milijonai žmonių izoliuojasi namie.


Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Kovo 15d.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos Pirmininką Charlesį Michelį ir Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą von der Leyen, ragindamas glaudžiau koordinuoti atsaką į koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkį Europoje.


Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Kovo 14d.

Lietuvos oro uostuose nuo kovo 14 dienos pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra, kurią vykdo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) su kariuomenės atstovų pagalba. Tai reiškia, kad visi atvykstantys keleiviai bus tikrinami termovizoriaus pagalba, taip pat privalės...


Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Kovo 13d.

Sparčiai besikeičiantys įvykiai visame pasaulyje dėl plintančio koronaviruso priverčia sunerimti vis daugiau žmonių. Tai paliečia ne tik baimę susirgti, bet ir nežinomybė dėl to, kaip viskas vyks toliau. Jau nuo kovo 13 dienos įsigaliojo draudimai valstybiniu mastu. „Žalioji dėžutė“...


Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Kovo 13d.

Kodėl šiuo metu negalima lankyti su naujagimiais šalies neonatologijos centruose gulinčių mamyčių ir naujagimių bei kaip juos palaikyti nebūnant drauge? Tokių klausimų neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ dėl pavojingo koronaviruso įsigaliojus karantinui sulaukia...


Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Kovo 13d.

Šviežios šių metų derliaus daržovės tampa vis dažnesniu kiekvieno lietuvio pasirinkimu. Po žiemos jų traškumo, šviežumo bei gaivumo sako pasiilgusi ir populiaraus maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė. Ji stengiasi daržoves įtraukti į...


„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

Kovo 13d.

Dėl Lietuvoje paskelbtos ekstremaliosios situacijos „Sodra“ nuo kovo 16-osios, pirmadienio, laikinai – dvi savaites - neaptarnaus gyventojų visuose klientų aptarnavimo skyriuose ir gyventojus ragina naudotis paslaugomis internetu - www.sodra.lt/gyventojui bei konsultuotis...


Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Kovo 13d.

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ informuoja, jog dėl koronaviruso grėsmės perkeliamas didžiausias šalyje labdaros renginys - kovo 20-21 dienomis turėjusi vykti kasmetinė „Maisto banko“ akcija. Apie naują renginio datą bus informuojama atskirai.


Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Kovo 12d.

Dalį vaistinių šiandien jau pasiekė rankų higienai skirtas dezinfekcinis skystis, likusiose dezinfekcinio skysčio pardavimai turėtų atsinaujinti rytoj. BENU vaistinių tinklas skelbia į vaistines pristatęs apie 10 tūkst. vienetų anksčiau iš tiekėjo užsakyto dezinfekcinio skysčio. Tiesa, kai...


Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Kovo 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vyresni nei 25 metų asmenys gali valstybės lėšomis revakcinuotis nuo difterijos ir stabligės. Skiepus nuo difterijos ir stabligės reikia kartoti kas 10 metų tam, kad būtų išlaikyta patikima apsauga. Nesiskiepijant periodiškai...


Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Kovo 12d.

Ką daryti socialiniame tinkle pastebėjus pažįstamo (ar nepažįstamo) asmens žinutę, kuri skamba it pranešimas apie ketinimą žudytis? Psichologai bei kiti psichikos sveikatos specialistai, suicidologai vieningai tvirtina, jog šiukštu nereikia į tai numoti ranka, idant nepaliktume krizę išgyvenančio...


Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Kovo 12d.

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9