REXSAN

Psichologė: skaudžiausia patirtis paaugliams – atskirtis

Praleistos pamokos, susitikimai su draugais ir laisvalaikio užsiėmimai dėl to, kad mergina neturi reikiamų higienos priemonių menstruacijų metu – žemina jos savivertę ir pasitikėjimą savimi.

„Procter&Gamble“ užsakymu atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje kas aštunta mergina arba jos draugė yra praleidusi pamokas dėl higienos priemonių stygiaus per menstruacijas. Tyrimas buvo atliktas ir kitose Baltijos šalyse bei atskleidė skaudžią realybę, su kuria susiduria paauglės. Latvijoje – 1 iš 6 merginų ar jos draugių yra praleidusi įvairias veiklas, užsiėmimus ar pamokas, nes mėnesinių metu neturėjo higienos priemonių. Estijoje tokią situaciją išgyveno kas dešimta mergina.

Siekiant sumažinti moteriškų higienos priemonių stygių, kurį patiria Lietuvos merginos, pasaulinis prekės ženklas „Always“ pradėjo socialinę akciją #SvarbiKiekvienaDiena, kurios tikslas – aprūpinti stokojančias mūsų šalies mergaites moteriškomis higienos priemonėmis. Akcijos įgyvendintojai Lietuvoje – LIONS klubų asociacija – bendrauja jau su daugiau nei 2500 Lietuvos merginų, kurioms reikalinga akcijos parama.

#SvarbiKiekvienaDiena akcijos ambasadorė Dovilė Filmanavičiūtė socialiniuose tinkluose daug bendravo su savo sekėjomis apie moterų jaunystės patirtis menstruacijų metu. D. Filmanavičiūtė stebėjosi, kad visos moterys, nors jau yra suaugusios, pačios sukūrusios šeimas, vis dar nešiojasi skaudžius prisiminimus, kai dėl mėnesinių joms teko patirti nemalonias situacijas: praleisti pamokas, susitikimus su draugais ar visiškai pasitraukti iš socialinio gyvenimo, nes trūko moteriškos higienos priemonių. Tačiau dabar jos pasiryžusios dėti visas pastangas, kad šiandienos mergaitėms to patirti nebetektų.

Žmogaus prigimtis yra socialinė

Pasak psichologės psichoterapeutės Irenos Pėstininkienės, situacijos, kai paauglė turi praleisti pamokas, užsiėmimus su draugais ar kitas veiklas, dėl to, kad mėnesinių metu neturi higienos priemonių, žeidžia jos savivertę ir pasitikėjimą savimi, skatina vengti bendravimo ir didina atskirties jausmą.

„Žmogaus prigimtis yra socialinė, o atskirties jausmas labai skausmingas“, – sako psichologė.

I.Pėstininkienės teigimu, vaikystėje ir paauglystėje buvimas tarp bendraamžių, žinojimas, kad esu priimtas ir svarbus, galėjimas atsiskleisti ir būti savimi turi didžiulę įtaką asmenybės formavimuisi ir bendrai psichologinei sveikatai.

Jaunystėje patirti išgyvenimai – skaudžiausi

“Vaikystėje ar paauglystėje patirti skaudūs išgyvenimai, tokie kaip baimė patirti gėdą ir atskirties jausmas, gali įsirėžti atmintin visam gyvenimui. Mergaitės menstruacijų atsiradimas ir higienos priemonių trūkumas neturėtų tapti šių išgyvenimų priežastimi. Deja, apklausos ir patirtis rodo, kad nepaisant modernėjančios atviros visuomenės, tinkamas pasirūpinimas bręstančiomis mergaitėmis, saugios socialinės aplinkos sukūrimas ir reikiamos pagalbos suteikimas vis dar išlieka problema”, – teigia psichologė psichoterapeutė Irena Pėstinininkienė.

Pasak specialistės, nuolat pasikartojant traumuojančioms situacijoms sulaukiama neigiamos įtakos asmeniniams jaunų merginų pasiekimams, paauglėms gali kilti bendravimo sunkumų, jos nuolat jausis nusivylusios.

„Higienos priemonių trūkumas, baimė patirti gėdą gali skatinti pamokų praleidimą, nenorą įsitraukti į įprastas kasdienes veiklas, atsiribojimą nuo bendraamžių. Šiuo laikotarpiu paauglei būtinos ne tik higienos priemonės, bet ir tinkama pagalba bei palaikymas“, – tvirtina specialistė.

Apie socialinę akciją #SvarbiKiekvienaDiena

#SvarbiKiekvienaDiena – nacionalinė akcija, vykstanti visose Lietuvos parduotuvėse. Už kiekvieną įsigytą „Always“ higieninių paketų pakuotę, nuo rugsėjo 15 d. iki lapkričio 8 d., bendradarbiaujant su LIONS klubų asociacija, „Always“ paaukos po 1 higieninį paketą mergaitėms, kurioms reikalinga parama.

 

„Procter&Gamble“ užsakymu 2019 m. atlikta internetinė apklausa Lietuvoje, kurioje dalyvavo 307 merginos nuo 18 iki 24 metų amžiaus.

 

TAIP PAT SKAITYKITE