Sausio 21d. Antradienis

Pensijų reforma: kodėl keičiami iki šiol veikę fondai?

Sausio 18d.
Pensijų reforma: kodėl keičiami iki šiol veikę fondai?

Iki šiol visi II pakopos pensijų fondai buvo suskirstyti pagal riziką – dabar jie skirstomi pagal kaupiančiųjų amžių. Kodėl buvo reikalingas toks pakeitimas ir ką jis reiškia pensijų fondų dalyviams?

Šių metų viduryje visus iki šiol veikusius II pakopos pensijų fondus pakeis nauji. Fondų dalyviai ir visos jų sukauptos lėšos vėliausiai iki birželio pabaigos bus perkelti į šiemet veikti pradėjusius naujuosius fondus, vadinamus gyvenimo ciklo fondais.

Naujai prie kaupimo sistemos prisijungiančių ir pensijų bendroves keičiančių gyventojų turtas į šiuos fondus perkeliamas jau nuo šių metų pradžios. Pagrindinė naujovė – iki šiol pradėjęs kaupti kiekvienas dirbantysis turėjo pasirinkti iš kelių fondų, kurie kaupiančiųjų lėšas investuoja drąsiau arba konservatyviau. Dabar to daryti nebereikia.

„Nuo šiol dalyvis bus priskiriamas į fondą pagal savo amžių. Pavyzdžiui, asmuo, kuriam šiemet sukanka 30 metų, iki pat pensijos galės kaupti fonde kartu su kitais 1989–1995 m. gimusiais dalyviais. Fondo lėšos investuojamos  parenkant rizikos lygį  pagal kaupiančiųjų tikslinį amžių. Kitaip tariant, rizika priklausys nuo to, kiek laiko iki pensijos dar liko dalyviams“, – teigia Andrius Adomkus, UAB „Luminor investicijų valdymas“ Pensijų turto valdymo grupės vadovas ir valdybos narys.

Subalansuotas pasirinkimas

Pasak jo, kaupiant pensijai visuomet buvo rekomenduojama rinktis didesnę riziką, kai iki pensijos dar likę keliolika arba keliasdešimt metų, o vėliau ją mažinti. Tačiau šio patarimo laikymasis iki šiol reiškė, kad kaupiantysis pensijai turi ne tik pasirinkti jam tinkamiausią fondą, bet dar ir vėliau kaupimo eigoje kelis kartus jį keisti.

Kaip pastebi A. Adomkus, pasirodė, kad daugelis kaupiančiųjų Lietuvoje II pakopos pensijų fondus yra linkę rinktis kitaip nei rekomenduojama. Lietuvos banko tyrimas parodė, kad 70 proc. Lietuvos gyventojų kaupia netinkamame fonde – jaunesni dalyviai renkasi pernelyg konservatyvius fondus, o vyresni – gerokai rizikingesnius, nei derėtų pagal amžių.

„Tai reiškia, kad jaunesni, kaupiantys konservatyviai, praranda galimybę sukaupti daugiau ir turėti didesnę pensiją, nes praktika rodo, kad per ilgesnį laikotarpį didesnė rizika atsiperka. O vyresni dalyviai rizikuoja savo jau sukauptomis lėšomis, nes dėl didesnių svyravimų vertė gali reikšmingai nukristi ir nespėti pakilti, kai iki pensijos laiko lieka mažai“, – teigia UAB „Luminor investicijų valdymas“ fondų valdytojas.

Naujieji gyvenimo ciklo fondai sprendžia šią problemą, nes kiekviename fonde esančios lėšos investuojamos rizikingiau, kol jo dalyviams iki pensijos yra likę daug laiko, o vėliau rizika palaipsniui mažinama, kad būtų išsaugotas jau sukauptas turtas.

„Statistiniai duomenys, ilgalaikė patirtis rodo, kad drąsiau investuojant per ilgą laiką galima uždirbti vidutiniškai daugiau. Bet tam reikia daugiau laiko iki pensijos“, – sako A. Adomkus.

Pasak jo, galimybė nesutikti ir pasirinkti kitą fondą išlieka – pareiškęs norą, dalyvis gali pasirinkti kitai amžiaus grupei pritaikytą fondą, taip susimažindamas arba pasididindamas riziką. Tačiau reikia suprasti, kad pernelyg rizikingas fondas didina lėšų praradimo tikimybę, o perdėm konservatyvus gali neuždirbti tiek, kiek būtų galima.

Ne visi pensijų fondai vienodi

Rizika fonduose matuojama pagal įmonių vertybinių popierių – akcijų – dalį. Kuo ji didesnė, tuo fondas rizikingesnis, tai reiškia, kad tiek uždarbis, tiek praradimai gali būti didesni. Obligacijos – valstybių ar įmonių skolos vertybiniai popieriai – yra laikomos mažiau rizikingu turtu, todėl kuo fonde didesnė jų dalis, tuo jo rizika mažesnė.

Nors reikalavimas panaikinti senuosius fondus ir dalyvius perkelti į gyvenimo ciklo fondus galioja visoms II pakopos pensijų fondus valdančioms bendrovėms, tarpusavyje fondai skiriasi. Pagal taisykles, visuose juose iš pradžių didžioji dalis lėšų investuojama į akcijas, o artėjant pensijai ši dalis mažinama ir didinama investicijų į obligacijas dalis. Tačiau kokios konkrečiai dalys skiriamos, kada akcijų dalis pradeda mažėti ir kokiu greičiu – visus šiuos dalykus valdymo bendrovės pasirenka pačios ir dėl to jų pasiūlymai skiriasi.

Kaip teigia A. Adomkus, UAB „Luminor investicijų valdymas“ fondai yra tarp turinčių mažiausią numatytą akcijų dalį tiek kaupimo pradžioje, tiek pabaigoje, taigi priskirtini mažiausiai rizikingiems.

„Fondų gyvavimo pradžioje labiausiai tikėtina rizikingo turto dalis siekia 90 proc. – tai reiškia, kad maždaug tiek visų fondo lėšų bus investuojama į akcijas. Kai kurie rinkos dalyviai yra numatę, kad ši dalis sieks ir iki 98 proc. Kaupimo pabaigoje UAB „Luminor investicijų valdymas“ pensijų fondai taip pat laikosi konservatyvios strategijos – akcijų dalis siekia tik 10 proc., taip pat tarp mažiausių rinkoje“, – teigia A. Adomkus.

Kita vertus, pasak jo, ši strategija yra ir lanksčiausia.

„Pagal reikalavimus, visi valdytojai gali nukrypti nuo numatytų dydžių, tačiau ne daugiau nei po 10 proc. punktų į vieną arba kitą pusę. Taigi, nusimatę 90 proc. akcijų dalį, galime, esant reikalui, į akcijas investuoti ir 100 proc., ir 80 procentų. Kiti fondų valdytojai, nusimatę didesnę akcijų dalį, turi mažiau galimybių manevruoti“, – aiškina UAB „Luminor investicijų valdymas“ fondų valdytojas.

Akcijų dalis UAB „Luminor investicijų valdymas“ pensijų fonduose pradeda mažėti likus 16 metų iki pensijos pradžios, po 5 proc. punktus kasmet. Pavyzdžiui, dabar prie sistemos prisijungęs 27 metų amžiaus dalyvis pensiją kaups 1989–1995 m. gimusiems skirtame fonde, kuris ateinančius 22 metus investuos lėšas su didžiausia rizika, o kai šiam dalyviui sukaks 49 metai, pradės laipsniškai mažinti riziką, kol galiausiai ji pasieks minimalią prieš dalyviui, jau sulaukusiam 65 metų, išeinant į pensiją.

Konservatyvesnę investavimo strategiją taikė ir iki šiol veikę UAB „Luminor investicijų valdymas“ II pakopos pensijų fondai – juose akcijų dalis buvo viena mažiausių tarp visų rinkos dalyvių. Nepaisant to, Lietuvos banko duomenimis, pernai mažos ir vidutinės akcijų dalies UAB „Luminor investicijų valdymas“ pensijų fondų rezultatai buvo geriausi savo kategorijose, o konservatyvaus investavimo ir vidutinės akcijų dalies fondai pateko tarp trijų lyderių pagal vidutinę grąžą per pastaruosius 10 metų.

 

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Sausio 15d.

Pomidorai – viena populiariausių daržovių visame pasaulyje, panašiai kaip ir bulvė, mus pasiekė tik XVI amžiuje iš Pietų Amerikos. Didžiojoje Britanijoje ilgai laikyta nuodingu dekoratyviniu augalu, šiuo metu ji varžosi su kitomis daržovėmis savo sveikatai naudingomis savybėmis ir net...


Paprasti būdai, kaip numesti kelis kilogramus

Paprasti būdai, kaip numesti kelis kilogramus

Sausio 15d.

Svorio metimas viena populiariausių ir opiausių temų šiais laikais. „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė Gedminaitė - Miškinienė sako, kad labai svarbu, kad žmonės, siekiantys numesti svorio, darytų tai atsakingai ir nekenkdami savo sveikatai. Mūsų, kaip natūralių produktų gamintojų tikslas...


Psichologas: kaip pradėti naujus metus atsikračius blogų įpročių

Psichologas: kaip pradėti naujus metus atsikračius blogų įpročių

Sausio 13d.

Naujų metų pradžia – pats geriausias laikas įsivertinti senus įpročius ir atsikratyti blogųjų. Psichologas Olegas Lapinas teigia, jog norint tą padaryti pirmiausia reikia suprasti, kodėl griebiamės tam tikro įpročio, o jei šis elgesys pradeda labai kenkti mums patiems ar artimiesiems,...


Greitų pusryčių idėjos skubantiems: ne tik skanu, bet ir maistinga

Greitų pusryčių idėjos skubantiems: ne tik skanu, bet ir maistinga

Sausio 13d.

Pusryčiai neretai yra įvardijami kaip svarbiausias dienos maistas, nors ne visiems pavyksta kas rytą rasti laiko ir jais pasimėgauti. Tačiau tam yra sprendimas, kuriuo gali pasinaudoti net ir labiausiai skubantys – tereikia susirasti šalia darbo esančią parduotuvę, kurioje būtų patogu...


Sveikatos specialistė: sniego paragauti galima, tačiau atkreipkite dėmesį į vieną sąlygą

Sveikatos specialistė: sniego paragauti galima, tačiau atkreipkite dėmesį į vieną sąlygą

Sausio 13d.

„Ar galiu paragauti sniego?“ – jeigu ne paklausęs, tai bent pagalvojęs tikrai yra kiekvienas vaikas. Nuo mažens girdimas tėvų prašymas nevalgyti sniego, dažnai atbaido, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Kristina Staivė nuramina, išskyrus kai kurias situacijas, toks...


Šventės baigėsi – padidėjęs apetitas liko. Kaip grįžti į ritmą?

Šventės baigėsi – padidėjęs apetitas liko. Kaip grįžti į ritmą?

Sausio 13d.

Įsibėgėjus sausiui daugeliui vis dar sunku grįžti į įprastą režimą. Šventinis maratonas ne tik atitraukė nuo darbų, bet ir išbalansavo ne vieno mitybos ritmą. Dietistė Živilė Dumbraitė sako, kad norint ir vėl grįžti į normalų valgymo režimą pirmiausia reikėtų pradėti nuo vidinio nusiteikimo, o...


Netradiciniai būdai mesti rūkyti: nuo ženšenio ar jogurto iki laikmačio

Netradiciniai būdai mesti rūkyti: nuo ženšenio ar jogurto iki laikmačio

Sausio 9d.

Savo sveikatos labui daugelis Naujais metais priima iššūkį – atsikratyti nepageidaujamų žalingų įpročių. Sveikatos specialistai atkreipia rūkančiųjų dėmesį, kad keičiant įpročius nereiktų daryti skubotų sprendimų ir vadovautis laipsniško nutraukimo principu.


Vėjaraupiai: 4 faktai, kuriuos reikėtų žinoti

Vėjaraupiai: 4 faktai, kuriuos reikėtų žinoti

Sausio 9d.

Vėjaraupiai – daugelio vaikystėje persirgtas, o nesirgusiuosius gana bauginantis virusas. Jis itin lakus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, kasmet Lietuvoje juo perserga net 15 tūkstančių žmonių. Atrodo, kad tai nepavojinga liga, nors ir trunka apie dešimt dienų, tačiau...


Nesuvalgyti maisto likučiai šaldytuve? 3 receptai, kaip juos panaudoti ir sutaupyti

Nesuvalgyti maisto likučiai šaldytuve? 3 receptai, kaip juos panaudoti ir sutaupyti

Sausio 9d.

Šią savaitę, kartu su Trijų Karalių dienos minėjimu, švenčių sezonas oficialiai baigėsi, tačiau daugelio žmonių šaldytuvas vis dar kupinas nesuvalgytų maisto produktų. Kaip išvengti maisto švaistymo ir šiuos likučius panaudoti? Vienas populiariausių ir būtiniausių, tačiau tuo pat metu ir...


Trys patarimai, kaip išvengti traumų slidinėjant

Trys patarimai, kaip išvengti traumų slidinėjant

Sausio 9d.

Lietuvoje – nėra nei kalnų, o šiemet – ir sniego, tad kalnų slidinėjimo entuziastai žiemą aktyvias atostogas renkasi Italijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje ar kitose kalnuotose šalyse. Tačiau gydytojai pastebi, kad pacientai dėl slidinėjant patirtų traumų gydymo įstaigų duris varsto jau...


Šiais metais pirmas mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe – dėl nesaugaus darbo iškasose

Šiais metais pirmas mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe – dėl nesaugaus darbo iškasose

Sausio 8d.

Šiandien gavusi informacijos apie mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe Druskininkuose, kai statybvietėje žemės užvirto ant dviejų darbininkų ir vienas iš jų žuvo, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) kreipiasi į įmonių vadovus, ragindama juos užtikrinti darbuotojams saugias darbo sąlygas.


5 patarimai, padėsiantys pagerinti vaikų miegą

5 patarimai, padėsiantys pagerinti vaikų miegą

Sausio 8d.

Nors saldžiai ir ramiai miegantis vaikas – visų tėvelių svajonė, realybėje daugelis susiduria su diena iš dienos kankinančia bemiegių naktų problema. Prasto vaikučių miego priežasčių gali būti daug, tačiau svarbu prisiminti, kad kiekvienai iš jų yra ir sprendimas. GERO MIEGO KLUBO...


Lietuvoje – pirmoji šį sezoną gripo mirtis

Lietuvoje – pirmoji šį sezoną gripo mirtis

Sausio 8d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, nuo gripo Panevėžio apskrityje (Kupiškio rajone) mirė vyras. Tai pirmasis mirties nuo gripo atveji šį gripo sezoną. Vyras blogai pasijuto po švenčių, o į medikus kreipėsi sausio 2 dieną.


Lietuvių pamėgtas vaisius gerina ne tik sveikatą, bet ir nuotaiką

Lietuvių pamėgtas vaisius gerina ne tik sveikatą, bet ir nuotaiką

Sausio 7d.

Maistingumu pasižymintys bananai itin didelio populiarumo susilaukia ne tik dėl savo skonio, bet ir teikiamos naudos žmogaus sveikatai bei kitų ypatingų savybių. Tikriausiai mažai kam žinoma, kad lietuvių ypač pamėgtas vaisius gali turėti įtakos kūno svoriui, žmogaus nuotaikai ar net regėjimui.


Moterų intymios higienos tendencijos: dėmesys tvarumui ir noras žinoti atsakymus

Moterų intymios higienos tendencijos: dėmesys tvarumui ir noras žinoti atsakymus

Sausio 7d.

Nuo nedrąsių klausimų, iki siekio žinoti viską, nuo savadarbių priemonių naudotų per menstruacijas, iki patogių paketų, tamponų ir taurelių – taip keitėsi požiūris į moterų higieną. Vis dėlto „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai pastebi, kad kalbėti apie tai daliai...


Lietuva išbrido iš emocinės duobės

Lietuva išbrido iš emocinės duobės

Sausio 7d.

Jau 12 metų „Žmogaus studijų centro“ atliekama Lietuvos emocinės būsenos stebėsena rodo, kad, 2010-2011 metais pasiekusi dugną, 2019 metais Lietuva jautėsi kaip niekad gerai ir su viltimi žvelgia į ateitį.


Nuo biuro kėdės - ant bėgimo takelio

Nuo biuro kėdės - ant bėgimo takelio

Sausio 7d.

Kakta srūvantis prakaitas, sunkus kvėpavimas, maudimas raumenyse – puikiai pažįstami fizinio aktyvumo atributai. Išganingoji sveikata nebūtinai ateina per kančią. Jei sportas teiks malonumą, dėkos kūnas, pagerės savijauta, neišgaruos ir noras gyventi sveikiau, - neabejoja sporto ir sveikos...


Augalo šaknis padėsianti įveikti nuovargį

Augalo šaknis padėsianti įveikti nuovargį

Sausio 7d.

Po švenčių jaučiate stresą ar pritrūkote jėgų tęsti darbą ar mokslus? Organizmui bus lengviau, jei, negalėdami skirti pakankami laiko poilsiui, pasitelksite priemones, kurios padės grąžinti fizinį ir protinį aktyvumą, kovoti su stresu, nuovargiu bei palaikyti imunitetą.


Lietuvoje pirmą kartą vykdomas išskirtinis nepriklausomas medikų savijautos tyrimas

Lietuvoje pirmą kartą vykdomas išskirtinis nepriklausomas medikų savijautos tyrimas

Sausio 6d.

Praėjusieji metai gan tragiškais įvykiais medikų bendruomenėje atskleidė jos pažeidžiamumą ir atvėrė itin sudėtingą medicinos sektoriaus darbuotojų padėtį.


Jau laikas rūpintis skiepais nuo erkinio encefalito

Jau laikas rūpintis skiepais nuo erkinio encefalito

Sausio 6d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai skiepytis nuo erkinio encefalito (EE) pataria šaltuoju metų laikotarpiu. Pasak ULAC medicinos entomologės dr. Mildos Žygutienės, nors kalendorinė žiema įsibėgėjo, esant teigiamai oro temperatūrai, galima daryti prielaidą, kad dalis erkių vis dar...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9