Gruodžio 10d. Antradienis

Pensijų reforma: kodėl keičiami iki šiol veikę fondai?

Sausio 18d.
Pensijų reforma: kodėl keičiami iki šiol veikę fondai?

Iki šiol visi II pakopos pensijų fondai buvo suskirstyti pagal riziką – dabar jie skirstomi pagal kaupiančiųjų amžių. Kodėl buvo reikalingas toks pakeitimas ir ką jis reiškia pensijų fondų dalyviams?

Šių metų viduryje visus iki šiol veikusius II pakopos pensijų fondus pakeis nauji. Fondų dalyviai ir visos jų sukauptos lėšos vėliausiai iki birželio pabaigos bus perkelti į šiemet veikti pradėjusius naujuosius fondus, vadinamus gyvenimo ciklo fondais.

Naujai prie kaupimo sistemos prisijungiančių ir pensijų bendroves keičiančių gyventojų turtas į šiuos fondus perkeliamas jau nuo šių metų pradžios. Pagrindinė naujovė – iki šiol pradėjęs kaupti kiekvienas dirbantysis turėjo pasirinkti iš kelių fondų, kurie kaupiančiųjų lėšas investuoja drąsiau arba konservatyviau. Dabar to daryti nebereikia.

„Nuo šiol dalyvis bus priskiriamas į fondą pagal savo amžių. Pavyzdžiui, asmuo, kuriam šiemet sukanka 30 metų, iki pat pensijos galės kaupti fonde kartu su kitais 1989–1995 m. gimusiais dalyviais. Fondo lėšos investuojamos  parenkant rizikos lygį  pagal kaupiančiųjų tikslinį amžių. Kitaip tariant, rizika priklausys nuo to, kiek laiko iki pensijos dar liko dalyviams“, – teigia Andrius Adomkus, UAB „Luminor investicijų valdymas“ Pensijų turto valdymo grupės vadovas ir valdybos narys.

Subalansuotas pasirinkimas

Pasak jo, kaupiant pensijai visuomet buvo rekomenduojama rinktis didesnę riziką, kai iki pensijos dar likę keliolika arba keliasdešimt metų, o vėliau ją mažinti. Tačiau šio patarimo laikymasis iki šiol reiškė, kad kaupiantysis pensijai turi ne tik pasirinkti jam tinkamiausią fondą, bet dar ir vėliau kaupimo eigoje kelis kartus jį keisti.

Kaip pastebi A. Adomkus, pasirodė, kad daugelis kaupiančiųjų Lietuvoje II pakopos pensijų fondus yra linkę rinktis kitaip nei rekomenduojama. Lietuvos banko tyrimas parodė, kad 70 proc. Lietuvos gyventojų kaupia netinkamame fonde – jaunesni dalyviai renkasi pernelyg konservatyvius fondus, o vyresni – gerokai rizikingesnius, nei derėtų pagal amžių.

„Tai reiškia, kad jaunesni, kaupiantys konservatyviai, praranda galimybę sukaupti daugiau ir turėti didesnę pensiją, nes praktika rodo, kad per ilgesnį laikotarpį didesnė rizika atsiperka. O vyresni dalyviai rizikuoja savo jau sukauptomis lėšomis, nes dėl didesnių svyravimų vertė gali reikšmingai nukristi ir nespėti pakilti, kai iki pensijos laiko lieka mažai“, – teigia UAB „Luminor investicijų valdymas“ fondų valdytojas.

Naujieji gyvenimo ciklo fondai sprendžia šią problemą, nes kiekviename fonde esančios lėšos investuojamos rizikingiau, kol jo dalyviams iki pensijos yra likę daug laiko, o vėliau rizika palaipsniui mažinama, kad būtų išsaugotas jau sukauptas turtas.

„Statistiniai duomenys, ilgalaikė patirtis rodo, kad drąsiau investuojant per ilgą laiką galima uždirbti vidutiniškai daugiau. Bet tam reikia daugiau laiko iki pensijos“, – sako A. Adomkus.

Pasak jo, galimybė nesutikti ir pasirinkti kitą fondą išlieka – pareiškęs norą, dalyvis gali pasirinkti kitai amžiaus grupei pritaikytą fondą, taip susimažindamas arba pasididindamas riziką. Tačiau reikia suprasti, kad pernelyg rizikingas fondas didina lėšų praradimo tikimybę, o perdėm konservatyvus gali neuždirbti tiek, kiek būtų galima.

Ne visi pensijų fondai vienodi

Rizika fonduose matuojama pagal įmonių vertybinių popierių – akcijų – dalį. Kuo ji didesnė, tuo fondas rizikingesnis, tai reiškia, kad tiek uždarbis, tiek praradimai gali būti didesni. Obligacijos – valstybių ar įmonių skolos vertybiniai popieriai – yra laikomos mažiau rizikingu turtu, todėl kuo fonde didesnė jų dalis, tuo jo rizika mažesnė.

Nors reikalavimas panaikinti senuosius fondus ir dalyvius perkelti į gyvenimo ciklo fondus galioja visoms II pakopos pensijų fondus valdančioms bendrovėms, tarpusavyje fondai skiriasi. Pagal taisykles, visuose juose iš pradžių didžioji dalis lėšų investuojama į akcijas, o artėjant pensijai ši dalis mažinama ir didinama investicijų į obligacijas dalis. Tačiau kokios konkrečiai dalys skiriamos, kada akcijų dalis pradeda mažėti ir kokiu greičiu – visus šiuos dalykus valdymo bendrovės pasirenka pačios ir dėl to jų pasiūlymai skiriasi.

Kaip teigia A. Adomkus, UAB „Luminor investicijų valdymas“ fondai yra tarp turinčių mažiausią numatytą akcijų dalį tiek kaupimo pradžioje, tiek pabaigoje, taigi priskirtini mažiausiai rizikingiems.

„Fondų gyvavimo pradžioje labiausiai tikėtina rizikingo turto dalis siekia 90 proc. – tai reiškia, kad maždaug tiek visų fondo lėšų bus investuojama į akcijas. Kai kurie rinkos dalyviai yra numatę, kad ši dalis sieks ir iki 98 proc. Kaupimo pabaigoje UAB „Luminor investicijų valdymas“ pensijų fondai taip pat laikosi konservatyvios strategijos – akcijų dalis siekia tik 10 proc., taip pat tarp mažiausių rinkoje“, – teigia A. Adomkus.

Kita vertus, pasak jo, ši strategija yra ir lanksčiausia.

„Pagal reikalavimus, visi valdytojai gali nukrypti nuo numatytų dydžių, tačiau ne daugiau nei po 10 proc. punktų į vieną arba kitą pusę. Taigi, nusimatę 90 proc. akcijų dalį, galime, esant reikalui, į akcijas investuoti ir 100 proc., ir 80 procentų. Kiti fondų valdytojai, nusimatę didesnę akcijų dalį, turi mažiau galimybių manevruoti“, – aiškina UAB „Luminor investicijų valdymas“ fondų valdytojas.

Akcijų dalis UAB „Luminor investicijų valdymas“ pensijų fonduose pradeda mažėti likus 16 metų iki pensijos pradžios, po 5 proc. punktus kasmet. Pavyzdžiui, dabar prie sistemos prisijungęs 27 metų amžiaus dalyvis pensiją kaups 1989–1995 m. gimusiems skirtame fonde, kuris ateinančius 22 metus investuos lėšas su didžiausia rizika, o kai šiam dalyviui sukaks 49 metai, pradės laipsniškai mažinti riziką, kol galiausiai ji pasieks minimalią prieš dalyviui, jau sulaukusiam 65 metų, išeinant į pensiją.

Konservatyvesnę investavimo strategiją taikė ir iki šiol veikę UAB „Luminor investicijų valdymas“ II pakopos pensijų fondai – juose akcijų dalis buvo viena mažiausių tarp visų rinkos dalyvių. Nepaisant to, Lietuvos banko duomenimis, pernai mažos ir vidutinės akcijų dalies UAB „Luminor investicijų valdymas“ pensijų fondų rezultatai buvo geriausi savo kategorijose, o konservatyvaus investavimo ir vidutinės akcijų dalies fondai pateko tarp trijų lyderių pagal vidutinę grąžą per pastaruosius 10 metų.

 

Užsikrėtusiųjų ŽIV gynėjai siekia sutrumpinti ligonių kelią pas infektologą

Užsikrėtusiųjų ŽIV gynėjai siekia sutrumpinti ligonių kelią pas infektologą

Lapkričio 29d.

Pasaulinės AIDS dienos, kurią minėsime gruodžio 1-ąją, išvakarėse į sostinės gatves išriedėjo troleibusai su užrašais „Išsitirk dėl ŽIV nemokamai ir anonimiškai“. Apie tai gyventojams primena ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra”.


Negelbsti net Kalėdos: Lietuvos gyventojai labiausiai nemėgsta žiemos

Negelbsti net Kalėdos: Lietuvos gyventojai labiausiai nemėgsta žiemos

Lapkričio 29d.

Net ir didžiausios metų šventės negelbsti žiemos nuo nemylimiausio sezono titulo. Daugiausiai, arba 43 proc. šalies gyventojų įvardija, kad būtent žiema yra nemėgstamiausias jų metų laikas. Šį tyrimą inicijavę draudikai konstatuoja, kad tokiam vertinimui neturi įtakos sveikatos sutrikimų ar kitų...


Kaip atsilaikyti ligų sezono metu: vaistininkė pataria išbandyti „Džeimso Bondo“ dušą

Kaip atsilaikyti ligų sezono metu: vaistininkė pataria išbandyti „Džeimso Bondo“ dušą

Lapkričio 29d.

Termometro stulpeliui svyruojant tarp teigiamos ir neigiamos temperatūros, sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad nulinė oro temperatūra yra puiki terpė ligų sukėlėjams plisti. Į kovą su virusais ir bakterijomis pasitelkiant įvairias imuninės sistemos apsaugos ir grūdinimosi...


Daugiau dėmesio senjorų mitybai: Lietuvoje bus pristatyta atskira produktų linija

Daugiau dėmesio senjorų mitybai: Lietuvoje bus pristatyta atskira produktų linija

Lapkričio 29d.

Šį rudenį atrinkta grupė Lietuvos senjorų, kuruojamų Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų, dalyvauja „EIT Food“ – Europos inovacijų ir technologijų instituto „Vartotojų įtraukimo laboratorijos“ projekte. Juo siekiama sujungti vartotojus su verslo...


Ciberžolė - aukso vertės prieskonis

Ciberžolė - aukso vertės prieskonis

Lapkričio 27d.

Turbūt tikrai esate girdėję apie ryškiai geltonos spalvos prieskonį - ciberžolę. Galbūt net turite šio prieskonio pakelį savo virtuvėje? Ciberžolė be galo aromatinga, patiekalams suteikiant ypatingą skonį ir spalvą. Natūralių žolinių produktų įmonės „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė...


Kauno medikai atliko dar vieną eksperimentą: sustojus širdžiai pasveikimo tikimybė gali siekti ir 80 proc.

Kauno medikai atliko dar vieną eksperimentą: sustojus širdžiai pasveikimo tikimybė gali siekti ir 80 proc.

Lapkričio 27d.

Jei šalia jūsų susmunka žmogus, ištiktas staigios mirties, o aplinkiniai iškart kviečia greitąją medicinos pagalbą, pradeda krūtinės paspaudimus, panaudoja defibriliatorių, greičiausiai nelaimės ištiktasis ne tik išgyvens, bet ir pats galės padėkoti savo gelbėtojams


Baltijos šalių tyrimas parodė, kas sulaiko nuo kaupimo pensijai: informacijos užtenka tik kas dešimtam

Baltijos šalių tyrimas parodė, kas sulaiko nuo kaupimo pensijai: informacijos užtenka tik kas dešimtam

Lapkričio 27d.

Dvigubai daugiau lietuvių papildomai nesirūpina oria senatve, palyginti su Latvijos ir Estijos gyventojais. Kodėl gyventojai nedalyvauja pensijų kaupimo programose, o kurios priežastys labiausiai skatina taupyti?


Kuo klientams svarbi naktinė vaistinė?

Kuo klientams svarbi naktinė vaistinė?

Lapkričio 26d.

Po tris savaites trukusios rekonstrukcijos šiandien duris vėl atvėrė visą parą Ukmergės g. 282 dirbanti „Eurovaistinė“. Tai viena iš trijų sostinėje visą parą veikiančių vaistinių


Gydytoja įspėja: vaikų kambaryje slypi pavojai, kurie gali sukelti ligas

Gydytoja įspėja: vaikų kambaryje slypi pavojai, kurie gali sukelti ligas

Lapkričio 26d.

Prasidėjus šildymo sezonui, vis dažniau tėvams tenka skubėti su vaikais į polikliniką, nes apsiginti nuo varginančių peršalimo ligų tampa vis sudėtingiau. Vaikų imunitetas silpsta ir yra kur kas lengviau paveikiamas virusų nei suaugusiųjų, todėl labai svarbu ne tik apsaugoti vaiką lauke, bet ir...


Kalėdų stebuklo laukiantis Bernardas: meduolių spalvinti ateina tik geri žmonės

Kalėdų stebuklo laukiantis Bernardas: meduolių spalvinti ateina tik geri žmonės

Lapkričio 26d.

Lapkričio 30-ąją, šeštadienį, per Lietuvą nusiris tradicinė Spalvoto meduolio diena, į prieskoniais kvepiančias kepyklėles pakviesianti visus žiemos švenčių džiaugsmui neabejingus žmones. Spalvindami imbierinius meduolius, dalyviai turės progos pabendrauti su savanoriais – vaikais iš globos...


Žmogų su „tamsesne“ praeitimi į darbą priimtų tik kas penktas

Žmogų su „tamsesne“ praeitimi į darbą priimtų tik kas penktas

Lapkričio 26d.

Buvusių kalinių, globos namų auklėtinių, alkoholio ar narkotikų priklausomybę turėjusių žmonių praeitis darbo rinkoje vertinama svarbiau už jo kompetencijas, rodo „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi apklausa. Jos duomenimis, būdami darbdaviais tik 17 proc. šalies gyventojų be...


Šių laikų epidemija – trumparegystė: 10 ženklų, kad jums reikia pasitikrinti regėjimą

Šių laikų epidemija – trumparegystė: 10 ženklų, kad jums reikia pasitikrinti regėjimą

Lapkričio 26d.

Mokslininkai prognozuoja, kad iki 2050 m. kone 5 milijardai pasaulio gyventojų bus trumparegiai, ir beveik 1 mlrd. iš jų šis sutrikimas pasireikš sunkia forma*. Gydytojų teigimu, masinis trumparegystės plitimas gali būti vadinamas epidemija. Tačiau laiku pastebėjus, šios ligos vystymąsi galima...


Ką gali sukelti omega-3 rūgšties trūkumas?

Ką gali sukelti omega-3 rūgšties trūkumas?

Lapkričio 26d.

Japonai yra vieni iš ilgiausiai gyvenančių ir mažiausiai širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pasaulio gyventojų. Nustatyta, kad pagrindinę jų valgiaraščio dalį sudaro žuvis ir jūros gėrybės. Jūros produktuose yra gausu vertingų omega-3 riebalų rūgščių, kurių sudėtyje esančios EPR ir DHR...


Viskas apie vitaminus ir mineralus: kodėl per didelės dozės gali būti žalingos

Viskas apie vitaminus ir mineralus: kodėl per didelės dozės gali būti žalingos

Lapkričio 22d.

Imuniteto stiprinimą ir apsaugą nuo peršalimo ligų šiandien nemaža dalis šalies gyventojų vis dar sieja su stebuklingą poveikį žadančiais preparatais. Tačiau sveikatos specialistai atkreipia dėmesį ir į kitą problemą – neatsakingą vitaminų ir mineralų vartojimą: per didelės ar nesuderintos...


Talentingieji dislektikai, arba Kitoks pasaulis pagal Žilviną

Talentingieji dislektikai, arba Kitoks pasaulis pagal Žilviną

Lapkričio 22d.

„Visą savo vaikystę ir mokyklinius metus jaučiau, kad kitiems tokie dalykai kaip rašymas ar skaitymas sekasi geriau, paprasčiau. Buvau kitoks, bet man tada atrodė, kad taip ir turi būti“, – sako aktorius Žilvinas Ramanauskas, pusiau rimtai, pusiau juokais savo ydas vadinantis...


Miego sekimas – ar tai pagerins mūsų poilsio kokybę?

Miego sekimas – ar tai pagerins mūsų poilsio kokybę?

Lapkričio 22d.

Šiandien išmaniosios technologijos yra neatsiejama mūsų kasdieninio gyvenimo dalis. Jų pagalba galime stebėti ne tik fizinius savo duomenis, bet ir elgseną ar emocinę savijautą. Galime pamatuoti savo pulsą, streso lygį, per treniruotę sudegintų kalorijų skaičių ar net gauti asmeninės mitybos...


3 mitai, kuriais žmonės vadovaujasi drėkindami ir valydami namų orą

3 mitai, kuriais žmonės vadovaujasi drėkindami ir valydami namų orą

Lapkričio 21d.

Sausas ir užterštas oras patalpose – viena iš pagrindinių priežasčių dėl kurių paūmėja alergijos, o šaltuoju sezono metu – plinta virusai ir bakterijos. Deja, labai maža dalis žmonių žino, kaip tinkamai spręsti šią problemą. Remiantis Baltijos šalyse atliktu tyrimu*net 50 proc....


Šaltojo sezono hitas – mandarinai: palankūs sveikatai ir universalūs virtuvėje

Šaltojo sezono hitas – mandarinai: palankūs sveikatai ir universalūs virtuvėje

Lapkričio 21d.

Ryškūs, skanūs, mėgstami tiek vaikų, tiek suaugusiųjų mandarinai, pasirodo, gali būti ir puikus sveikatos šaltinis vėsesnio sezono metu. Kol mitybos specialistai ragina šiuos vaisius įtraukti į meniu dėl juose esančių vitaminų ir gerųjų savybių, patyrusios šeimininkės mandarinų bumo laukia ir dėl...


Kodėl vaikai vemia dažniau?

Kodėl vaikai vemia dažniau?

Lapkričio 21d.

Pykinimas ir vėmimas – dažnai pasitaikantis simptomas vaikams, o suaugusieji vemia, palyginti, rečiau. „Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova sako, kad dažniausiai vaikų vėmimas praeina negydant, tačiau konsultacijos su specialistais svarbios visais atvejais.


Nerimą dėl ŽIV išsklaido greitas, nemokamas ir anonimiškas testas

Nerimą dėl ŽIV išsklaido greitas, nemokamas ir anonimiškas testas

Lapkričio 21d.

Ateik! Išsitirk! Sužinok! Atlik testą ir įsitikink, kad tau nėra ko nerimauti. Taip apie galimybę anonimiškai ir nemokamai išsitirti dėl ŽIV skelbia asociacija „Demetra“, besirūpinanti ŽIV plitimo mažinimu Lietuvoje.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9