Gudručio vaistinė

Pasisemti neįprastų žemdirbystės idėjų – į parodą

Pagarba ir rūpesčiu žemei paremta, vis labiau Lietuvoje populiarėjanti biodinaminė žemdirbystė bei jos rezultatas – ekologiška, sveikatą puoselėjanti kosmetika greitai bus pristatyta klaipėdiečiams ir į pajūrį užsuksiantiems miesto svečiams. Tai bus viena bendrovės „Expo vakarai“ rengiamos parodos „Sveikata ir ekologija 2015“ naujovių. Norintys paklausti, sužinoti apie tai plačiau – laukiami kovo 27-29 dienomis uostamiesčio „Švyturio“ arenoje.

Žemdirbystės principai

Naudą gamtai ir žmogui teikianti biodinaminė žemdirbystė, visų pirma, prasideda nuo filosofijos, ūkininko požiūrio į mus maitinančią žemę: „Vienas dalykas –  mes tarnaujame žemei, norėdami atsidėkoti dirbame ją teisingai, o ji mums duoda sveikus produktus. Nenaudojamos jokios cheminės trąšos, jokie pesticidai – tai yra uždrausta“, – teigia į parodą atvyksianti biodinaminės žemdirbystės koordinatorė Lietuvoje Rasa Čirienė.

Aukštesniąja ekologinės žemdirbystės pakopa laikoma biodinaminė žemdirbystė už ekologinę – mažiausiai tris kartus griežtesnė. Biodinaminio ūkio statuso šiuo metu Lietuvoje siekiantys apie 10 ūkininkų turi atitikti nemažus reikalavimus: iš pradžių ūkis visiškai turi būti pertvarkytas į ekologinį ir tik tada iš jo – į biodinaminį, ūkininkai privalo auginti gyvulius – svarbiausia, karves, kurių, beje, nuraginti negalima.

Tačiau nereikia susidaryti klaidingo įspūdžio – biodinaminės žemdirbystės žinios gali praversti ir sodą ar nedidelį žemės plotą šalia namo turintiems: „galima pasidaryti kompostą, naudoti biodinaminį astronominį sėjos kalendorių. Sodininkai dar gal net geriau nei stambūs ūkininkai gali pagauti laiką, kada gerai sodinti pomidorus, sėti salotas, sraiges iš sodo surinkti, kad nebūtų naikinama jų populiacija“, –  sako R. Čirienė.

Biodinaminiai preparatai

Vietoj dirbtinių trąšų biodinaminiame ūkyje yra naudojami specialūs preparatai, kuriuos kiekvienas ūkininkas turi pasigaminti pats.

R. Čirienė teigia: „Pirmiausiai, reikia stebėti, kaip veikia kosmoso jėgos ir jas nukreipti taip, kad jos teigiamai veiktų augalų augimą – tam skirti yra purškiami biodinaminiai preparatai: karvės ragų ir mėšlo  bei karvės ragų ir krištolo. Pirmasis skirtas purkšti dirvai, antrasis – augalams, kad jie būtų vitališki, gyvybingi, sveiki. Atitinkamai, jei žmogus valgo sveiką augalą – jis ir yra sveikas, vitališkas, stiprus“.

„Kiti preparatai yra skirti kompostui. Kad nenualintume žemės, reikia padėti jai nuolat atsinaujinti – tam yra kompostuojamas mėšlas ir į jį dedamos tam tikros specialiai pasiruoštos augalinės medžiagos: ramunėlė, kraujažolė, dilgelė, valerijonas, ąžuolo žievė, kiaulpienė“, – sako biodinaminės žemdirbystės koordinatorė.

Nėra netinkamų sąlygų

R. Čirienė įsitikinusi – tokiai žemdirbystei nėra netinkamos žemės. Ji prieš 35 metus pradėta vystyti ir Egipte, šalia Kairo, smėlynuose. Dabar ten yra keli tūkstančiai hektarų, kur auginami grūdai, rožės, ganosi karvės – tam netgi smėlis tinka.

Visoje Lietuvoje seminarus apie biodinaminę žemdirbystę vedanti moteris tikisi parodoje sulaukti dėmesio iš pajūrio ūkininkų: „Tai yra ta žemdirbystė, kuri neteršia gamtos, o Klaipėdoje turime tokią jautrią ekosistemą, Baltijos jūrą, kuri pamažu tampa gėlavandene. Jūros žydėjimas dabar prasideda žymiai anksčiau – vasaros pradžioj. Ir dėl ko jis atsiranda – tai Baltijos jūros užterštumas, kuris kyla dėl chemizuoto žemės ūkio, kur naudojamos ne ekologiškos darbo priemonės, o su substratais. Vakarų Lietuvoje esanti Šilutė, Rusnė – šios vietos taip pat puikiai tinka šiai žemdirbystei. Ten per potvynius biodinaminis vanduo padeda nuplauti chemiją“.

„Atrodo, kad tavimi rūpinasi“

Taip apie biodinaminę kosmetiką atsiliepia ekologinės krautuvės „Žalia rasa“ vadovė. Parodoje „Sveikata ir ekologija 2015“ R. Čirienė žada pristatyti gaminių linijas, skirtas vaikams, paaugliams bei suaugusiems bei kviečia kovo 27-ąją 18 val. į seminarą „Biodinaminė kosmetika gražina kūną ir sielą“.

Biodinaminė kosmetika – tai natūrali kosmetika, kurios gamyboje yra panaudojama mažiausiai 66 procentai biodinaminiame ūkyje užaugintų produktų. Nuo 1928 m. visame pasaulyje ji žymima vienodai – „Demeter“ logotipu. Tai susiję su Demetra – vaisingumo ir žemės deive. Gauti šį logotipą nėra paprasta – tai užtrunka apie 2 metus, ūkis yra nuolat tikrinamas, turi atitikti 10 puslapių surašytus reikalavimus.

Anot R. Čirienės, biodinaminė kosmetika išsiskiria paruošimo būdu: „Gaminant kosmetiką yra taikomi tam tikri procesai – dinamizavimas arba ritmizavimas. Tai reiškia, kad gaminama dantų pasta ar veido kremas yra sustiprinami energetiškai. Naudojamas tam tikras ritmas, pavyzdžiui, kaip maišant blynus, – tik iš pradžių ten yra įvedama tvarka, o tada chaosas. Taip užtikrinama ilgesnė galiojimo trukmė“.

Biodinaminės kosmetikos sudėtyje leidžiamos tik kelios konservuojančios medžiagos: natrio ir kalio druska, bet daug firmų ir jų nenaudoja, nes yra kitų alternatyvių medžiagų.

„Taip pat svarbus tam tikras dienos, paros metas, kada kremai yra užmaišomi. Kartais atsikeli ir gerai jautiesi, kartais – blogai, tai susiję su kosmoso jėgomis. Gaminant visada yra atsižvelgiama į planetų išsidėstymą – saulės, mėnulio, tolimųjų žvaigždynų, zodiako žvaigždynų. Planetos perteikia į žemę tam tikrą impulsą, pvz., jei lapų dieną yra daromi kremai, tai 100 proc. – jie greičiau suges. Yra planetarinis biodinaminis kalendorius, kuriame sužymėta, kada turi būti surenkamos gėlės ar kiti augalai, naudojami biodinaminės kosmetikos gamyboje“,  – žiniomis dalijasi R. Čirienė.

 

TAIP PAT SKAITYKITE