Liepos 14d. Antradienis

Pasiruošimas egzaminams – be streso

Gegužės 7d.
Pasiruošimas egzaminams – be streso

Ant nosies abitūros egzaminai. Pasaulinė pandemija greičiausiai pakoregavo ne vieno jauno žmogaus planus, tad nerimo tikrai netrūksta. Ar įstos į išsvajotąją specialybę? Ar pavyks išvykti mokytis į užsienį? Ar pateisins tėvų lūkesčius? Tėvai taip pat nemažiau išgyvena, kaip pasikeitusiame pasaulyje seksi jų atžaloms. Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys sako, jog nervintis – nebe laikas: „Lūkesčius sau ir vaikams reikėjo kelti penktoje klasėje, o ne paskutiniais mokslo metais. Ką šiandien galime padaryti? Juos palaikyti.“

Svarbu emocinis palaikymas

Vilniaus universiteto psichologijos magistro studentas Mykolas Kriščiūnas, ketverius metus savanoriaujantis „Jaunimo linijoje“, pasakoja, jog kasmet pavasarį sulaukiama daugybės skambučių dėl artėjančių egzaminų. Ant nosies kabantys atsiskaitymai jaudulį kelia ir mokyklos abiturientams, ir sesiją laikantiems studentams.

Moksleivius dažniausiai kamuoja neužtikrintumas, ar pavyks pasiekti tikslų, ar išpildys savo ir aplinkinių lūkesčius. Tai, anot psichologinę paramą jaunimui teikiančios linijos savanorio, – natūralu. O padėti susitvarkyti su kylančiomis emocijomis padeda supratimas bei palaikymas.

„Nedaliname patarimų, kaip su tuo susitvarkyti. Tikime, kad kiekvienas žmogus pats gali išspręsti sunkumus ir įveikti negandas. Žmogui svarbus aplinkos palaikymas ir supratimas, todėl stengiamės tiesiog pabūti kartu. Neneigiame jo nerimo, o tai pripažįstame, neignoruojame jausmų, o apie juos kalbamės“, - sako M.Kriščiūnas ir akcentuoja, kad tai - ne psichologinė pagalba, o emocinė parama.

Tiesa, šiemet dėl karantino, anot pašnekovo, sulaukiama ypač daug skambučių – jaunus žmones slegia nežinia.

„Jiems neramu, ar dėl karantino nesusijauks egzaminų datos, ar spės pateikti dokumentus į išsvajotąją specialybę, ar pavyks išvykti mokytis į užsienį“, - pagrindinius jaudulio šaltinius vardija „Jaunimo linijos“ savanoris.

Prieš egzaminus – atsipalaiduoti

M.Kriščiūnas, pats būdamas magistro studentas, teigia, jog abitūros egzaminai sukelia žymiai daugiau jaudulio nei kasmetinės sesijos universitete. Mat egzaminai mokykloje – it atsiskaitymas už visus joje praleistus metus, vertinamas ilgas mokymosi rezultatas. Jis dažnai suprantamas kaip ateitį nulemsiantis. Tiesa, aukštųjų mokyklų kasmetinės sesijos taip pat yra iššūkis.

„Magistro studentai dažniausiai jau dirba visu etatu. Nors darbdaviai dažnai atsižvelgia, kad esame studentai, išleidžia į atsiskaitymus, suderinti darbą ir studijas universitete ne visada pavyksta sklandžiai. Mokytis prieš egzaminus tenka per naktį“, - prisipažįsta jis.

Vienas pagrindinių nusiraminimo būdų prieš atsiskaitymą M.Kriščiūnui – bėgiojimas, pasivaikščiojimas. Veikia ir „Jaunimo linijoje“ teikiamos paramos taktika - apmalšinti kylantį nerimą padeda paprasčiausias pokalbis su kurso draugais, kurie taip pat šiuo metu išgyvena tuos pačius sunkumus. Taigi sena tiesa - pasidalintas vargas mažėja.

„Prieš pat egzaminą mėginu nukreipti mintis ir nusiteikti pozityviai. Padėti gali lengvas skaitymas, gandai, filmai, pajuokavimai su draugais, atsipalaidavimas“, - dalinasi jaunuolis.

O štai dvyliktokas Jokūbas, nors ir jaudinasi dėl artėjančių egzaminų, sako mąstantis racionaliai: jei „kortos dėl žemų egzaminų balų nepaeis“, metus kitus tobulinsis dirbdamas užsienyje, mokysis kalbos. O ir pažymys mažai ką lemia svajojančiam apie virtuvės šefo specialybę.

„Nieko čia jau neišspausi paskutinę minutę – bus, kaip bus. Pasivažinėsiu su draugais riedlente, atsipalaiduosiu, išsimiegosiu ir šviežia galva laikysiu egzaminus“, - ramiai kalba Jokūbas.

Stresą kelia per dideli lūkesčiai

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys sako, jog žmogus nuolat jaučia stresą. Tik kartais jis būna stipresnis, kartais - silpnesnis, tad ir ruošiantis egzaminams šios emocijos buvo, yra ir bus. Anot pašnekovo, stresas, kuris padeda sukaupti resursus mokymosi epizodui, nėra blogas. O štai papildomas stresas, beje, jį įmanoma eliminuoti, kyla iš per didelių lūkesčių. Ar stiprią įtampą prieš baigiamuosius egzaminus patirs moksleivis, dažniausiai priklauso nuo jo užsibrėžtų tikslų ir šeimos lūkesčių.

„Stresas sukeliamas, kai susikuriami sau itin dideli lūkesčiai: pavyzdžiui, stoti į Kembridžo, Oksfordo, Harvardo universitetą. Kai tokie vaikas ima judėti suplanuota kryptimi, samdomi korepetitoriai - tai galima traktuoti kaip tėvų lūkesčius, o vaikai jaučia atsakomybę bei įsipareigojimą ir prieš juos. Neretai jie ima nepasitikėti savo jėgomis, mano, kad pasiruošė nepakankamai“, - teigia vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.

Jis pastebi, kad neretai jaunas žmogus planų griūtį traktuoja kaip pasaulinę nesėkmę. Mat jis visko siekia iškart. „Tik sulaukęs brandesnio amžiaus trisdešimtmetis ima suvokti, kad pasaulis nesugrius, jei planus įgyvendinsi kitais metais, o ne dabar pat“, - sako L.Slušnys.

Susiimti nuo jaunų dienų

Anot L.Slušnio, įtampą dėl egzaminų patiria jaunuoliai, kurių aplinkiniai nepalaiko. Mat pasitaiko atvejų, kai vaikai, pamindami savo poreikius, specialybę renkasi pagal tėvų pageidavimus. Nepaklususieji tėvų valiai ir nepasirinkusieji primygtinai peršamos specialybės yra laikomi nevykėliais.

Tėvams specialistas pataria nedaryti spaudimo. Mat raginti mokintis ar kitaip daryti įtaką vaiko būsimos profesijos pasirinkimui reikėjo nuo jaunų dienų, kai šie dar buvo penktokai.

„Jei dideli planai imami kurti paskutiniaisiais mokslo metais, tėvams sakau: dėkite savo lūkesčius į kišenę – jau per vėlu. Tai - ne vienerių metų procesas. Be to, tėvai turi įvertinti ir vaiko galimybes, gabumus“, - sako pašnekovas.

Tiesa, L.Slušnys sutinka, jog „kartelę“ vaikui kelti reikia, beje, nuo pat mažumės. Mat vaikai paprastai linkę eiti lengvesni keliu. Kaip tai padaryti neperspaudžiant ir įvertinant vaiko gabumus - menas.

„Jei tėvai numos ranka, gaus vaikas keturi ar devynis, šis greičiausiai gaus keturis. Tik vienetai nutars siekti dešimtuko. Šiandien jaunimas yra pamėgęs komforto zoną, kai pasitenkina septynetu, nesiekia aukštesnių balų“, - pastebi jis.

„Artėjant egzaminams tėvams noriu pasakyti, kad šiandien jau nebėra ką spausti. Šiandien reikia palaikyti. Spausti reikėjo pirmoje, penktoje, septintoje klasėse. Dalykų, kurių neišmokai pernai, smegenys per metus neaprėps išmokti“, - reziumuoja vaikų ir paauglių psichiatras.

Verta žinoti

Turėti planą B ir C

Mįsle daugeliui tampa, kaip savyje atrasti balansą – turėti tikslų, jų siekti, bet kartu suvokti, kad jų neįgyvendinus pasaulis dar turi ką pasiūlyti.

„Sudėliokite B ir C planą. Jei pagrindinis tikslas bus nepasiektas, koks tuomet bus kitas žingsnis, o koks galimas blogiausias ėjimas. Namuose aptarkite visus galimus scenarijus. Deja, kokios dar galimos alternatyvos, su artimaisiais retai kada aptariamos“, - atkreipia dėmesį L.Slušnys.

„Pamenu atvejį, kai jaunuolis kelerius metus pasimokęs konservatorijoje nusprendė, kad nebenori būti muzikantas. Šiandien jis - sėkmingai operuojantis chirurgas“, - kad gyvenimas pilnas netikėtumų, o mes esame jo kalviai, pavyzdį pateikia psichiatras.

 

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Liepos 10d.

Karantino metu socialiniai tinklai mirgėjo įvairiausiomis gamtos nuotraukomis, skelbiančiomis, kad gamta ir Žemė valosi. Vieni džiaugėsi švarėjančiais vandens telkiniais, kiti – į kiemą užsukančiomis stirnomis ar lapėmis. Visgi, viskas nėra taip optimistiška, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio....


Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Liepos 10d.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.


Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Liepos 10d.

Lietuvoje oficialiai pasibaigus karantinui, poliklinikose ir kitose medicinos įstaigose nusidriekė pacientų eilės, todėl žmonės vis dažniau dėl savo problemų konsultuojasi ir su vaistininkais. Jie pasakoja, kad baimei apsikrėsti koronavirusu visuomenėje mažėjant, ima ryškėti, kad daugiausiai...


Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Liepos 9d.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) besirūpinantiems savo sveikata rekomenduoja kasdien nueiti bent po 10 tūkst. žingsnių ir taip apsisaugoti nuo pasyvaus gyvenimo būdo sukeliamų lėtinių ligų. Tuo metu Kaune gyvenanti senjorė Aldona Indriulienė kasdien nužingsniuoja šešis kartus daugiau –...


Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Liepos 9d.

Neatskirkite. Kartu vardan didesnio artumo (angl. Zero separation. Together for better care!) – su tokiu šūkiu šiandien visame pasaulyje pradedama kampanija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į koronaviruso aiškiai parodytą problemą – neišnešiotų naujagimių atskyrimą nuo...


Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Liepos 9d.

Šią savaitę kai kuriose Lietuvos vietovėse, esančiose arčiausiai Astravo, pradėta dalinti kalio jodido tabletes. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai paaiškina, kodėl jodo tablečių griebiamasi branduolinių nelaimių metu ir kuo jodas apskritai svarbus mūsų organizmui.


Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Liepos 9d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pneumokokine infekcija daugiausia serga ikimokyklinio amžiaus vaikai bei vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis. Rizikos grupei priklausantys vaikai ir suaugę pasiskiepyti nuo pneumokokinės...


Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Liepos 9d.

Lietuvos darbo rinką pavasarį gerokai supurtęs koronavirusas dirbančiųjų nuostatos nepakeitė: jie ir toliau mano, kad neįgaliesiems šalia jų ne vieta. 4-i iš 10-ies šalies gyventojų laikosi savo įsitikinimo, kad jų darbovietė nebūtų tinkamu tramplinu, galinčiu padėti integruotis žmonėms su...


„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

Liepos 8d.

Vienas laukiamiausių Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo renginių „Kvapų naktis“ liepos 17 d., penktadienį, kvies pažinčiai su kvepiančiu, nepažintų formų, skonių ir savybių augalų pasauliu. Renginyje lankytojų lauks daugybė netikėtų potyrių ir pramogų, o žinių bagažą pildys...


UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

Liepos 8d.

Jungtinių Tautų AIDS programa (UNAIDS) šią savaitę paskelbė ŽIV/AIDS atsako stebėsenos pasaulinę ataskaitą, kurioje pažymima, kad 2020 metų pasauliniai ŽIV tikslai nebus pasiekti dėl labai skirtingos šalių pažangos. Be to, COVID-19 pandemija pristabdė ŽIV progresą, todėl AIDS atsakas gali...


Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Liepos 8d.

Prasidėjus vasaros atostogoms, tėvai kasmet pradeda sukti galvas, kaip užimti savo vaikus ir turiningai praleisti su jais laiką. Jau dešimt metų vilniečius skatinantis ir motyvuojantis gyventi sveikiau Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras) šią vasarą pirmą kartą...


Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Liepos 8d.

Trečiadienį daugiau nei šimtui Rytų Lietuvos regiono medikų įteikti apdovanojimai „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. Šiuos specialiai sukurtus medalius už sudėtingą darbą suvaldant koronaviruso (COVID-19) plitimą atsiėmė ir penkios Nacionalinio vėžio instituto...


Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Liepos 8d.

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas? Nors daugelis linkę manyti, kad lietuviai – bulvių tauta, maisto tinklaraštininkė ir kulinarinių...


Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų, tik ne visi žino kaip teisingai tą daryti

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų, tik ne visi žino kaip teisingai tą daryti

Liepos 8d.

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti...


„Sodros“ liepos išmokų grafikas: Sumažėjo ligos išmokų gavėjų, tačiau vis dar daug bedarbių

„Sodros“ liepos išmokų grafikas: Sumažėjo ligos išmokų gavėjų, tačiau vis dar daug bedarbių

Liepos 7d.

Pirmąjį mėnesį po karantino nedarbo išmokų gavėjų skaičius vis dar žymiai didesnis, nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tuo tarpu tėvams grįžus į darbus, o vaikams – į darželius, pastebimai sumažėjo ligos išmokas dėl ekstremaliosios situacijos gaunančiųjų skaičius.


Žalieji ženklai „Apsisaugok – patikrink save ir kitus“ jau parkuose ir pažintiniuose takuose

Žalieji ženklai „Apsisaugok – patikrink save ir kitus“ jau parkuose ir pažintiniuose takuose

Liepos 3d.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras), primindamas saugaus elgesio taisykles gamtoje, žaliuosius Vilniaus miesto savivaldybės ženklus papildė nauja informacija apie erkių platinamų ligų prevenciją. Šią savaitę Vilniaus miesto Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose...


Šeimos gydytojos pasidalino vasarą aktualiais sveikatos patarimais

Šeimos gydytojos pasidalino vasarą aktualiais sveikatos patarimais

Liepos 2d.

Vasara neretai kiekvienam asocijuojasi su atostogomis ir aktyviu laisvalaikiu. Šeimos gydytojų teigimu, šis laikotarpis puikiai tinka ne tik šiltajam metų sezonui būdingomis pramogomis, bet ir ligų prevencijai. Tai ypatingai svarbu ir po karantino – laikotarpio, kai gyventojai neturėjo...


Ką vartoti, norint užbėgti virusams už akių?

Ką vartoti, norint užbėgti virusams už akių?

Liepos 2d.

Ar žinojote, kad Žemės planetoje egzistuoja apytiksliai 10 nonilijonų skirtingų virusų? National Geographic teigia, kad šis skaičius reiškia, jog virusų mūsų planetoje yra tiek, kad kiekvienai visatoje esančiai žvaigždei jų būtų galima priskirti po 100 milijonų.


5 populiarūs mitai apie makaronus: ekspertas atskleidė, kokius iš tikrųjų rinktis

5 populiarūs mitai apie makaronus: ekspertas atskleidė, kokius iš tikrųjų rinktis

Liepos 2d.

Daugelis lietuvių garbina itališką virtuvę, tačiau būtiniausių žinių apie esminį šios virtuvės ingredientą – makaronus – jiems labai trūksta. Lietuviams makaronai vis dar asocijuojasi su sovietiniu požiūriu į siaubingos kokybės akimirksniu į košę suverdantį produktą, tikina Italijos...


Sergančiųjų profesinėmis ligomis sumažėjo trečdaliu

Sergančiųjų profesinėmis ligomis sumažėjo trečdaliu

Liepos 2d.

Per pastaruosius penkerius sergamumas profesinės ligomis šalyje mažėja, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) parengta sergamumo profesinėmis ligomis analizė. Tačiau ryškėja naujos profesinių ligų tendencijos.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9