Gruodžio 6d. Pirmadienis

Onkologiniai pacientai pandemijos metu – didesnė savigydos rizika ir išaugęs nerimas

Vasario 18d.
Onkologiniai pacientai pandemijos metu – didesnė savigydos rizika ir išaugęs nerimas

Pandemijos laikotarpiu onkologinius pacientus, kaip ir daugelį sergančių kitomis lėtinėmis ligomis, dažniau kamuoja miego sutrikimai, aplanko depresyvios mintys. Tai susiję su bendra vyraujančia įtampa visuomenėje ir didesne baime minėtoms ligonių grupėms lengviau susirgti COVID-19 infekcija. Šiuos ir kitus onkologinių pacientų skundus kasdien girdi vaistininkai, kurie tampa vienu iš svarbiausių paramos šaltinių ligoniams.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė-vedėja Dominyka Petruškaitė pastebi, kad pandemijos laikotarpiu pacientai susiduria su sunkumais patekti pas šeimos gydytojus, kitus specialistus, jiems ilgiau tenka laukti paskirto vizito.

„Norėčiau priminti, kad, jei klientas pritrūko receptinių vaistinių preparatų, o gydytojas naujo recepto dar neišrašė, šie preparatai gali būti parduodami be recepto, jei yra įrodoma, jog receptiniai vaistai skirti lėtinei ligai gydyti, jie buvo vartoti per paskutinius 3 mėnesius arba pateikiamas senas kompensuojamųjų vaistų pasas. Taip pat kaip įrodymas tinka 1-os formos receptas arba seni paskyrimai, kuriuos galima patikrinti e. sveikatos sistemoje“, – atkreipia dėmesį ji.

Dažniausiai šie pacientai jau turi gydančio onkologo paskirtą vaistų sąrašą, o išduodami šiuos vaistus ir remdamiesi onkologo planu vaistininkai turi paaiškinti pacientams, kaip ir kuriuo paros metu juos vartoti, kad būtų pasiektas optimalus rezultatas.

(Ne)nori dalintis nusiskundimais

D.Petruškaitė pasakoja, kad vaistinėje užtikrinamas konfidencialumas, tad netenka pastebėti, jog onkologiniai pacientai nenorėtų išsakyti sveikatos nusiskundimų, su kuriais pastaruoju metu susiduria.

„Sakyčiau, kad sergantieji onkologinėmis ligomis yra kur kas labiau orientuoti į gydymosi procesą, laukia bet kokių patarimų, galinčių pagerinti gydymo ar gyvenimo kokybę. Svarbiausia, kad bet koks patarimas būtų suderintas su gydančiu onkologu“, – sako ji.

Anot vaistininkės, šie pacientai yra jautresni nei kiti – didžioji dalis jų susijaudina, net susigraudina, o kiti visgi yra linkę tyliai kentėti viduje. Tai natūralu, mat kiekvienas skirtingai priima užklupusią ligą.

„Tokiais kritiniais gyvenimo momentais svarbiausia atrama onkologiniams pacientams turėtų būti šeimos nariai, kiti artimieji. Jie nuolat yra šalia paciento ir pagal pasikeitusią jo elgseną bei būseną geriausiai jaučia, ar ligoniui pakanka pokalbių, palaikymo, o kada jau reikėtų kreiptis dėl profesionalios medicinos psichologo pagalbos“, – pastebi D. Petruškaitė.

Psichologinė pagalba onkologiniuose skyriuose gydomiems pacientams suteikiama nuolat ir yra nemokama.

Dažniausiai kamuoja šalutiniai chemoterapijos reiškiniai

Dažniausiai onkologinius ligonius, pasak vaistininkės, kamuoja dėl neigiamo chemoterapijos poveikio sukelti virškinimo trakto negalavimai bei suplonėjusi, išsausėjusi oda bei gleivinės.

„Praktiškai visi chemoterapiniai preparatai sukelia nepageidaujamą poveikį virškinimo traktui – dažnai gydymą lydi žaizdelės burnoje, deginimas stemplėje ir žarnyno skausmai. Tokiais atvejais galime patarti, kaip suderinti mitybą bei palengvinti šiuos negalavimus. Taip pat dėl chemoterapijos poveikio suplonėjus ir išsausėjus odai bei gleivinėms parinksime vaistines kūno priežiūros priemones“, – vardija ji.

D.Petruškaitė priduria, kad kaip ir visi vaistinės klientai, onkologiniai pacientai su vaistininku gali pasitarti vaistų vartojimo bei tarpusavio suderinamumo klausimais. Vaistai tarpusavyje turi begalę sąveikų – kai kurie gali sustiprinti vienas kito poveikį, tačiau kartais gali nutikti ir atvirkščiai, net tabletės suvartojimo laikas dažnai turi didelę reikšmę. Šie niuansai ypatingai svarbūs onkologiniams pacientams, mat jie dažnai vartoja ne vieną skirtingą preparatą ir laukiamas gydomasis vaistų poveikis turi būti kuo didesnis, o pašalinis poveikis – kiek įmanoma mažesnis.

„Todėl kviečiame visuomet pasakyti gydytojui ar vaistininkui apie kitus vartojamus preparatus, net ir maisto papildus, pavyzdžiui, papilduose dažnai esantys kalcis, magnis, geležis turi sąveikas su didele dalimi vaistų. Taip galėsime patikrinti vaistų suderinamumą, paaiškinti, kuriuo paros metu juos vartoti bei išvengti nepageidaujamų sąveikų“, – akcentuoja vaistininkė.

Šalia gydymo užsiima ir savigyda

Dažniausiai žmonės nedrįsta prisipažinti gydytojui apie vartojamus papildus ar nespėja to padaryti apžiūros metu. D. Petruškaitė pasakoja vaistinėje ne kartą susidūrusi su tuo, kad rimtus vaistus vartojantys pacientai be gydytojo leidimo geria jonažolės preparatus nuotaikai pagerinti, ciberžolės kapsules, manydami, jog tai paprasčiausios žolelės.

„Tai puikios ilgametes gydymo tradicijas turinčios vaistažolės, tačiau jos turi reikšmingą įtaką vaistų koncentracijai kraujyje. Onkologinio gydymo metu jų vartoti nerekomenduojama. Vaisto koncentracijai kraujyje įtakos turi ir greipfrutas – net viena jo sulčių stiklinė 24 val. keičia vaistų koncentraciją kraujyje. Todėl raginame konsultuotis su gydytoju ar vaistininku apie visus kitus vartojamus preparatus“, – perspėja ji.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, susirgusieji onkologine liga, dar net nepradėję tradicinio gydymo, bet pasitarę su pažįstamais ar radę informacijos internete apie neva stebuklingą išgijimo būdą, yra linkę griebtis kategoriškų gyvenimo būdo ir mitybos režimo pokyčių.

„Ypač populiarus mitas – nustoti vartoti angliavandenius. Išgirdus diagnozę, dažnas patiria šoką, pasijunta bejėgis ir gali pasiryžti bet kam. Bet šioje situacijoje negalima pasiduoti baimei ir pulti į kraštutinumus – labai svarbu ramiai su gydytoju aptarti savo ligą bei gydymo eigą. Onkologinis ligonis turi būti viena komanda su gydytoju, vaistininku – stengtis „netrukdyti“ vaistams veikti ir nevartoti nepatvirtintų preparatų neva per mėnesį sunaikinančių vėžį, nebadauti ir pan. Pakanka paprasčiausiai laikytis sveikos maisto piramidės gairių ir, kiek leidžia jėgos, kasdien judėti gryname ore“, – pataria D. Petruškaitė.

 

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Gruodžio 3d.

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius. Vienas iš tokių naujai atrandamų produktų – šprotai. Pasak Vaidos...


Gyvybės draudimo naudos gavėjais lietuviai dažniausiai paskiria sutuoktinius

Gyvybės draudimo naudos gavėjais lietuviai dažniausiai paskiria sutuoktinius

Gruodžio 2d.

Lietuviai, spręsdami, kam nelaimės atveju turėtų atitekti jų gyvybės draudimo išmoka, renkasi šeimą ir naudos gavėjais paskiria artimuosius — sutuoktinius, vaikus, tėvus, brolius ir seseris, atskleidė Lietuvos gyvybės draudimo įmonių̨ asociacijos (LGDĮA) užsakymu bendrovės „Spinter...


Šventinio stalo žvaigždė – karpis: 3 skirtingi receptai

Šventinio stalo žvaigždė – karpis: 3 skirtingi receptai

Gruodžio 2d.

Ant stalo garuojantis karpis – vienas tų patiekalų, be kurio neįsivaizduojamas daugelio lietuvių Kūčių stalas. Ši žuvis – skani, nesudėtingai pagaminama, o pasirinkus mėgstamą garnyrą ar pagardinus įmantresniais ingredientais karpis taps tikrų tikriausia šventinio stalo pažiba. Vaida...


Docentės patarimai: Kaip teisingai kovoti su rėmeniu siaučiant pandemijai?

Docentės patarimai: Kaip teisingai kovoti su rėmeniu siaučiant pandemijai?

Gruodžio 2d.

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – liga, kuri niekur nedingo. Dėl streso, netinkamos mitybos, žalingų įpročių, netgi koronaviruso poveikio ji pasireiškia pandemijos metu kur kas dažniau.


Žiemiški skoniai kavos puodelyje: išbandykite tinklaraštininkės „Pusryčiams“ imbierinių sausainių latės receptą

Žiemiški skoniai kavos puodelyje: išbandykite tinklaraštininkės „Pusryčiams“ imbierinių sausainių latės receptą

Gruodžio 2d.

Už lango vis labiau spaudžiantis šaltukas vilioja ne tik daugiau laiko praleisti namuose, pasimėgauti šildančiais, jaukumo suteikiančiais patiekalais, bet ir gėrimais. O juos pasigaminti nesudėtinga, tereikia mėgstamą kavą ar arbatą pagardinti Kalėdomis kvepiančiais ingredientais bei...


SAM rekomendacijos artėjančiam šventiniam laikotarpiui

SAM rekomendacijos artėjančiam šventiniam laikotarpiui

Gruodžio 2d.

Artėjantis šventinis laikotarpis daugeliui reiškia dažnesnius susitikimus su artimaisiais, draugais, lankymąsi prekybos centruose, renginiuose. Epidemiologinei situacijai šalyje ir pasaulyje blogėjant bei plintant naujai COVID-19 viruso Omikron atmainai, šios, džiaugsmą nešančios šventinės...


Patogus gyvenimo būdas pas kardiologą atgena vis jaunesnius. Ką būtina žinoti apie cholesterolį?

Patogus gyvenimo būdas pas kardiologą atgena vis jaunesnius. Ką būtina žinoti apie cholesterolį?

Gruodžio 1d.

Patogus gyvenimo būdas pas kardiologą atgena vis jaunesnius. Ką būtina žinoti apie cholesterolį? Kuomet kalbama apie cholesterolį, iš pirmo žvilgsnio sveiki jauni žmonės įsivaizduoja, kad ši tema jų neliečia. Įsitikinimas, kad padidėjusį cholesterolį turi tik vyresni, su antsvoriu kovojantys ir...


Pamiršto sveikatos pasitikrinimo kaina: sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis siekia aukštumas

Pamiršto sveikatos pasitikrinimo kaina: sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis siekia aukštumas

Gruodžio 1d.

Kai visas pasaulis kovoja su didžiausia pastarųjų metų pandemija, Lietuva kariauja dar viename mūšyje. Statistikos duomenimis, pastarųjų metų sergamumo ir mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rodikliai Lietuvoje yra beveik tris kartus didesni už Europos Sąjungos vidurkį.


AIDS – dar viena pandemija, kurią pamiršome

AIDS – dar viena pandemija, kurią pamiršome

Gruodžio 1d.

Visuomenės sveikatos specialistai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai įsitikinę – jei visi vieningai įsisąmonintume, kad žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV), sukeliantis AIDS, nėra tik atskirų socialinių grupių liga, galėtume sėkmingiau mažinti vyraujančias stigmas ir veiksmingiau...


Pasaulinė AIDS diena - 2021. Faktai ir skaičiai.

Pasaulinė AIDS diena - 2021. Faktai ir skaičiai.

Gruodžio 1d.

Gruodžio pirmąją, pažymima Pasaulinė AIDS diena. Šių metų šūkis „Įveikime netolygumus. Įveikime AIDS“. Šiuo šūkiu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekia atkreipti dėmesį į didėjančius pagrindinių ŽIV paslaugų prieinamumo netolygumus.


Konditeris žiemos vakarams siūlo žiemiško skonio desertą

Konditeris žiemos vakarams siūlo žiemiško skonio desertą

Gruodžio 1d.

Žiemai prasidėjus šventišką atmosferą sukurti padeda vaikystės skoniu užburiantys desertai. Ant stalo beveik būtina rasti vietos maloniu kvapu viliojančioms cinamoninėms bandelėms. Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditerijos ekspertas, sako, kad cinamoninės bandelės mėgstamos...


Šventėms grįžtantys emigrantai traukia pas odontologus: kodėl šios srities medicininis turizmas toks populiarus ir ką verta žinoti prieš vizitą Lietuvoje?

Šventėms grįžtantys emigrantai traukia pas odontologus: kodėl šios srities medicininis turizmas toks populiarus ir ką verta žinoti prieš vizitą Lietuvoje?

Gruodžio 1d.

Artėjantis švenčių sezonas į užsienį išvykusiems lietuvaičiams tampa dviguba dovana. Neretai grįžimą į tėvynę jie skiria ne tik išsiilgtų artimųjų lankymui, bet ir vizitams pas gydytojus, tarp jų ir odontologus. Specialistai pastebi, jog kartais net ir nemenkai investavus į dantų priežiūrą už...


Dievų maistas – artišokai: kaip juos pagaminti ir su kuo valgyti?

Dievų maistas – artišokai: kaip juos pagaminti ir su kuo valgyti?

Gruodžio 1d.

Artišokai – ne tik skanūs, bet ir ypatingai estetišką vaizdą lėkštėje sukurianti daržovė. Be to, ši iš Viduržemio jūros regiono kilusi gėrybė itin naudinga sveikatai – artišokuose gausu skaidulių ir kitų įvairiausių vitaminų. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“...


Nuo gruodžio 1 d. pasiskiepiję žmonės galės atlikti nemokamą antikūnų testą

Nuo gruodžio 1 d. pasiskiepiję žmonės galės atlikti nemokamą antikūnų testą

Gruodžio 1d.

Nuo šiandien įsigalioja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengta tvarka dėl nemokamo antikūnų tyrimo. Kiekvienas pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijęs šalies gyventojas galės nemokamai išstirti dėl antikūnų. Nevakcinuotiems asmenims šis tyrimas nemokamai nebus atliekamas.


SAM primena: viešajame transporte būtina laikytis visų saugos taisyklių

SAM primena: viešajame transporte būtina laikytis visų saugos taisyklių

Gruodžio 1d.

Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į tai, kad Lietuvoje ir pasaulyje sparčiai plinta COVID-19 viruso Delta ir Omikron atmainos, kuriomis užsikrėsti pakanka trumpesnio kontakto ir mažesnio viruso kiekio nei įprastai, ragina gyventojus saugoti savo ir artimųjų sveikatą viešajame...


Kvapnūs imbieriniai sausainiai: tradicijos ir kepimo paslaptys

Kvapnūs imbieriniai sausainiai: tradicijos ir kepimo paslaptys

Lapkričio 30d.

Šilti, garuojantys ir kvapnūs imbieriniai sausainiai – tikras namų jaukumo ir artėjančių didžiausių žiemos švenčių ženklas. Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditerijos ekspertas, sako, kad imbieriniai sausainiai šaltąjį sezoną maloniai sušildo ir primena vaikystę, tad...


Anyžiai – išskirtinio skonio prieskoniai puikiai tiksiantys ir Kalėdų stalui: skirtingi jų panaudojimo būdai

Anyžiai – išskirtinio skonio prieskoniai puikiai tiksiantys ir Kalėdų stalui: skirtingi jų panaudojimo būdai

Lapkričio 30d.

Be prieskonių, tikriausiai, neįsivaizduojame nė vieno ypatingu skoniu pasižyminčio patiekalo. Ir nors eksperimentuodami prieskonius išbandome pačius įvairiausius – anyžius kartais pamirštame, o galbūt net ir nežinome kur juos panaudoti. Visgi, šis egzotiškas prieskonis – labai...


Bus pažymima Pasaulinė AIDS diena

Bus pažymima Pasaulinė AIDS diena

Lapkričio 30d.

Šią savaitę, gruodžio pirmąją (trečiadienį), bus pažymima Pasaulinė AIDS diena. Šių metų šūkis „Įveikime netolygumus. Įveikime AIDS“. Šiuo šūkiu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekia atkreipti šalių dėmesį į didėjančius pagrindinių ŽIV paslaugų prieinamumo netolygumus.


Mirusio vyro artimieji padovanojo viltį sunkiems ligoniams

Mirusio vyro artimieji padovanojo viltį sunkiems ligoniams

Lapkričio 30d.

Nacionalinis transplantacijos biuras praneša, kad pirmadienį Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje registruotas donoras. Vyro artimieji priėmė kilnų sprendimą ir sutiko paaukoti jo organus donorystei. Atlikę būtinus tyrimus medikai nustatė, kad donorystei tinka vyro inkstai ir ragenos.


Vaistininkė patarė, kokių priemonių nepamiršti saugantis ne tik nuo koronaviruso

Vaistininkė patarė, kokių priemonių nepamiršti saugantis ne tik nuo koronaviruso

Lapkričio 30d.

Prasidėjus šaltajam sezonui ir siaučiant įvairioms ligoms, svarbu ne tik vakcinacija ar tinkamas apsauginių kaukių dėvėjimas, be viso to rekomenduojama nepamiršti ir priemonių, kurios padėtų apsaugoti organizmą. „Eurovaistinės“ vaistininkė Kristina Staivė pataria, į ką atkreipti...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9