Vasario 27d. Šeštadienis

Onkologiniai pacientai pandemijos metu – didesnė savigydos rizika ir išaugęs nerimas

Vasario 18d.
Onkologiniai pacientai pandemijos metu – didesnė savigydos rizika ir išaugęs nerimas

Pandemijos laikotarpiu onkologinius pacientus, kaip ir daugelį sergančių kitomis lėtinėmis ligomis, dažniau kamuoja miego sutrikimai, aplanko depresyvios mintys. Tai susiję su bendra vyraujančia įtampa visuomenėje ir didesne baime minėtoms ligonių grupėms lengviau susirgti COVID-19 infekcija. Šiuos ir kitus onkologinių pacientų skundus kasdien girdi vaistininkai, kurie tampa vienu iš svarbiausių paramos šaltinių ligoniams.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė-vedėja Dominyka Petruškaitė pastebi, kad pandemijos laikotarpiu pacientai susiduria su sunkumais patekti pas šeimos gydytojus, kitus specialistus, jiems ilgiau tenka laukti paskirto vizito.

„Norėčiau priminti, kad, jei klientas pritrūko receptinių vaistinių preparatų, o gydytojas naujo recepto dar neišrašė, šie preparatai gali būti parduodami be recepto, jei yra įrodoma, jog receptiniai vaistai skirti lėtinei ligai gydyti, jie buvo vartoti per paskutinius 3 mėnesius arba pateikiamas senas kompensuojamųjų vaistų pasas. Taip pat kaip įrodymas tinka 1-os formos receptas arba seni paskyrimai, kuriuos galima patikrinti e. sveikatos sistemoje“, – atkreipia dėmesį ji.

Dažniausiai šie pacientai jau turi gydančio onkologo paskirtą vaistų sąrašą, o išduodami šiuos vaistus ir remdamiesi onkologo planu vaistininkai turi paaiškinti pacientams, kaip ir kuriuo paros metu juos vartoti, kad būtų pasiektas optimalus rezultatas.

(Ne)nori dalintis nusiskundimais

D.Petruškaitė pasakoja, kad vaistinėje užtikrinamas konfidencialumas, tad netenka pastebėti, jog onkologiniai pacientai nenorėtų išsakyti sveikatos nusiskundimų, su kuriais pastaruoju metu susiduria.

„Sakyčiau, kad sergantieji onkologinėmis ligomis yra kur kas labiau orientuoti į gydymosi procesą, laukia bet kokių patarimų, galinčių pagerinti gydymo ar gyvenimo kokybę. Svarbiausia, kad bet koks patarimas būtų suderintas su gydančiu onkologu“, – sako ji.

Anot vaistininkės, šie pacientai yra jautresni nei kiti – didžioji dalis jų susijaudina, net susigraudina, o kiti visgi yra linkę tyliai kentėti viduje. Tai natūralu, mat kiekvienas skirtingai priima užklupusią ligą.

„Tokiais kritiniais gyvenimo momentais svarbiausia atrama onkologiniams pacientams turėtų būti šeimos nariai, kiti artimieji. Jie nuolat yra šalia paciento ir pagal pasikeitusią jo elgseną bei būseną geriausiai jaučia, ar ligoniui pakanka pokalbių, palaikymo, o kada jau reikėtų kreiptis dėl profesionalios medicinos psichologo pagalbos“, – pastebi D. Petruškaitė.

Psichologinė pagalba onkologiniuose skyriuose gydomiems pacientams suteikiama nuolat ir yra nemokama.

Dažniausiai kamuoja šalutiniai chemoterapijos reiškiniai

Dažniausiai onkologinius ligonius, pasak vaistininkės, kamuoja dėl neigiamo chemoterapijos poveikio sukelti virškinimo trakto negalavimai bei suplonėjusi, išsausėjusi oda bei gleivinės.

„Praktiškai visi chemoterapiniai preparatai sukelia nepageidaujamą poveikį virškinimo traktui – dažnai gydymą lydi žaizdelės burnoje, deginimas stemplėje ir žarnyno skausmai. Tokiais atvejais galime patarti, kaip suderinti mitybą bei palengvinti šiuos negalavimus. Taip pat dėl chemoterapijos poveikio suplonėjus ir išsausėjus odai bei gleivinėms parinksime vaistines kūno priežiūros priemones“, – vardija ji.

D.Petruškaitė priduria, kad kaip ir visi vaistinės klientai, onkologiniai pacientai su vaistininku gali pasitarti vaistų vartojimo bei tarpusavio suderinamumo klausimais. Vaistai tarpusavyje turi begalę sąveikų – kai kurie gali sustiprinti vienas kito poveikį, tačiau kartais gali nutikti ir atvirkščiai, net tabletės suvartojimo laikas dažnai turi didelę reikšmę. Šie niuansai ypatingai svarbūs onkologiniams pacientams, mat jie dažnai vartoja ne vieną skirtingą preparatą ir laukiamas gydomasis vaistų poveikis turi būti kuo didesnis, o pašalinis poveikis – kiek įmanoma mažesnis.

„Todėl kviečiame visuomet pasakyti gydytojui ar vaistininkui apie kitus vartojamus preparatus, net ir maisto papildus, pavyzdžiui, papilduose dažnai esantys kalcis, magnis, geležis turi sąveikas su didele dalimi vaistų. Taip galėsime patikrinti vaistų suderinamumą, paaiškinti, kuriuo paros metu juos vartoti bei išvengti nepageidaujamų sąveikų“, – akcentuoja vaistininkė.

Šalia gydymo užsiima ir savigyda

Dažniausiai žmonės nedrįsta prisipažinti gydytojui apie vartojamus papildus ar nespėja to padaryti apžiūros metu. D. Petruškaitė pasakoja vaistinėje ne kartą susidūrusi su tuo, kad rimtus vaistus vartojantys pacientai be gydytojo leidimo geria jonažolės preparatus nuotaikai pagerinti, ciberžolės kapsules, manydami, jog tai paprasčiausios žolelės.

„Tai puikios ilgametes gydymo tradicijas turinčios vaistažolės, tačiau jos turi reikšmingą įtaką vaistų koncentracijai kraujyje. Onkologinio gydymo metu jų vartoti nerekomenduojama. Vaisto koncentracijai kraujyje įtakos turi ir greipfrutas – net viena jo sulčių stiklinė 24 val. keičia vaistų koncentraciją kraujyje. Todėl raginame konsultuotis su gydytoju ar vaistininku apie visus kitus vartojamus preparatus“, – perspėja ji.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, susirgusieji onkologine liga, dar net nepradėję tradicinio gydymo, bet pasitarę su pažįstamais ar radę informacijos internete apie neva stebuklingą išgijimo būdą, yra linkę griebtis kategoriškų gyvenimo būdo ir mitybos režimo pokyčių.

„Ypač populiarus mitas – nustoti vartoti angliavandenius. Išgirdus diagnozę, dažnas patiria šoką, pasijunta bejėgis ir gali pasiryžti bet kam. Bet šioje situacijoje negalima pasiduoti baimei ir pulti į kraštutinumus – labai svarbu ramiai su gydytoju aptarti savo ligą bei gydymo eigą. Onkologinis ligonis turi būti viena komanda su gydytoju, vaistininku – stengtis „netrukdyti“ vaistams veikti ir nevartoti nepatvirtintų preparatų neva per mėnesį sunaikinančių vėžį, nebadauti ir pan. Pakanka paprasčiausiai laikytis sveikos maisto piramidės gairių ir, kiek leidžia jėgos, kasdien judėti gryname ore“, – pataria D. Petruškaitė.

 

Gydytoja paaiškino, kodėl skrandžio rūgštingumas nėra priešas ir kada rūgštingumą mažinantys vaistai gali labiau pakenkti negu padėti

Gydytoja paaiškino, kodėl skrandžio rūgštingumas nėra priešas ir kada rūgštingumą mažinantys vaistai gali labiau pakenkti negu padėti

Vasario 25d.

Su rūgštinio refliukso sukeliamu rėmeniu, pasireiškiančiu deginimo jausmu krūtinėje, ko gero, anksčiau ar vėliau susiduria kiekvienas. Mokslininkai atskleidė neįtikėtiną šios problemos dažnumą: 1 iš 5 gyventojų rėmenį patiria kartą per savaitę, o 2 iš 5 — bent kartą per mėnesį. Dažnu...


Bendros savanorių pajėgos – Raudonojo Kryžiaus, Carito ir Maltiečių – padės savivaldybėms vakcinacijos procese

Bendros savanorių pajėgos – Raudonojo Kryžiaus, Carito ir Maltiečių – padės savivaldybėms vakcinacijos procese

Vasario 25d.

Didžiosios Lietuvos humanitarinės organizacijos – Raudonasis Kryžius, Lietuvos Caritas ir Maltiečiai – apjungia jėgas, kad padėtų Lietuvos miestams vakcinacijos procese.


Baigta sveikatos sistemos darbuotojų vakcinacija: imunitetą turi trys ketvirtadaliai medikų

Baigta sveikatos sistemos darbuotojų vakcinacija: imunitetą turi trys ketvirtadaliai medikų

Vasario 25d.

Šią savaitę nuo koronaviruso (COVID-19) infekcijos baigta vakcinuoti pirmoji prioritetinė grupė – Lietuvos sveikatos sistemos darbuotojai. Per beveik du mėnesius buvo vakcinuoti daugiau nei 60 tūkst. sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių žmonių. Imunitetą nuo COVID-19 dabar turi per 75...


Vaistininkai pataria: kaip sustabdyti prakaitavimą nežalojant sveikatos?

Vaistininkai pataria: kaip sustabdyti prakaitavimą nežalojant sveikatos?

Vasario 25d.

Dezodorantai – nepamainoma higienos priemonė. Jie ne tik leidžia jaustis patikimai ir nebijoti dėl prakaitavimo, bet ir apsaugo nuo mikrobų. Perkant dezodorantą, svarbu jį rinktis ne tik pagal kvapą ar gamintoją, bet ir kitus rodiklius. Vaistininkai pataria, kaip su prakaitu kovoti ne tik...


Kodėl pasveikus nuo koranoviruso pravartu pasitikrinti sveikatą?

Kodėl pasveikus nuo koranoviruso pravartu pasitikrinti sveikatą?

Vasario 25d.

Nemaža dalis COVID-19 infekcija persirgusių pacientų ir toliau jaučia varginančius simptomus, o dalis ir gerai besijaučiančių net neįtaria, kad jų organizme toliau vyksta uždegiminiai procesai ar itin trūksta naudingų mineralų. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Diagnostikos ir tyrimų...


EP narys prof. Liudas Mažylis: „COVID-19 vakcinų eksporto skaidrumo ir leidimų kontrolė būtina, kol ES trūksta skiepų“

EP narys prof. Liudas Mažylis: „COVID-19 vakcinų eksporto skaidrumo ir leidimų kontrolė būtina, kol ES trūksta skiepų“

Vasario 24d.

Vasario 24 dieną Europos Parlamento (EP) Tarptautinės prekybos komiteto (INTA) posėdyje buvo nagrinėjama COVID-19 vakcinų eksporto skaidrumo ir leidimų išdavimo mechanizmo tvarka. Klausimas buvo analizuojamas kaip neeilinis. Komiteto narys, prof. Liudas Mažylis pastebi, kad vakcinų eksportas ir...


Šeimos kortelė suteikia daugiau galimybių šeimoms, jungia verslus ir kviečia dalintis bendryste

Šeimos kortelė suteikia daugiau galimybių šeimoms, jungia verslus ir kviečia dalintis bendryste

Vasario 24d.

Pandemijai tęsiantis ir toliau galiojant karantino ribojimams, „Šeimos kortelė“ kviečia virtualiai dalintis bendryste. Jau rytoj, vasario 25 d., 11 00 val. į susitikimą „Šeimos kortelės KARUSELĖ“ kviečiamos kortelę turinčios ar ja besidominčios šeimos ir išskirtines...


Kraujavimas iš nosies vargina dėl sauso oro, vaistų ir įvairių ligų

Kraujavimas iš nosies vargina dėl sauso oro, vaistų ir įvairių ligų

Vasario 24d.

Šaltuoju metų laiku padaugėja besiskundžiančių kraujavimu iš nosies. Pasak Trakų „MediCA klinika“ šeimos gydytojo Andriaus Mikelionio, taip yra dėl to, kad šildymo sezonu nosies gleivinė labiau išsausėja. Tačiau iš nosies bėgantis kraujas gali įspėti ir apie rimtas ligas arba žalingus...


Netikėti faktai apie sūrį: kodėl jis laikomas urvuose ir ar jį tikrai mėgsta pelės?

Netikėti faktai apie sūrį: kodėl jis laikomas urvuose ir ar jį tikrai mėgsta pelės?

Vasario 24d.

Prancūzijoje per metus vienam gyventojui tenka beveik 26 kilogramai sūrio. Turbūt nesuklysime pasakę, kad Prancūzija yra tikra sūrių šalis – čia pagaminama daugiau nei 300 jo rūšių, o kartais sūrį su įvairiausiais saldžiais priedais: uogienėmis ar džemais, prancūzai valgo ir vietoje...


Raudonukė – dar viena liga, kurią galime suvaldyti skiepais

Raudonukė – dar viena liga, kurią galime suvaldyti skiepais

Vasario 24d.

Raudonukė tai ūmi virusinė infekcija plintanti oro lašiniu būdu, pasireiškianti karščiavimu, specifiniu (makulopapuliniu) bėrimu bei padidėjusiais pakaušio, užausiniais limfmazgiais.


Gydytoja akušerė ginekologė: ką žinoti, planuojant nėštumą

Gydytoja akušerė ginekologė: ką žinoti, planuojant nėštumą

Vasario 24d.

COVID-19 pandemija kelia nerimą daugeliui, ne išimtis ir besilaukiančios moterys ar nėštumą planuojančios poros. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė Edita Vabolienė ramina, kad nepaisant įtemptos COVID-19 situacijos, laikantis rekomendacijų, galima...


Lietuvą pasiekė dar 12 tūkst. „Moderna“ vakcinos dozių

Lietuvą pasiekė dar 12 tūkst. „Moderna“ vakcinos dozių

Vasario 24d.

Į Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlį trečiadienį pristatyta ketvirtoji farmacijos kompanijos „Moderna“ vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) siunta. Tai iki šiol didžiausia į Lietuvą pristatyta šio gamintojo vakcinų partija – ją sudaro 12 tūkst. vakcinos dozių.


Lietuvoje nustatyta vienuolika naujų britiškosios koronaviruso mutacijos atvejų

Lietuvoje nustatyta vienuolika naujų britiškosios koronaviruso mutacijos atvejų

Vasario 24d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad mūsų šalyje nustatyta 11 naujų britiškosios koronaviruso (COVID-19) atmainos atvejų. Tai patvirtinančius sekoskaitos tyrimų rezultatus šiandien gavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų laboratorija, kurioje per pastarąją...


VDI: atnaujinant veiklą, svarbu nepamiršti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų

VDI: atnaujinant veiklą, svarbu nepamiršti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų

Vasario 23d.

Valstybinė darbo inspekcija ragina darbdavius, atnaujinančius veiklą, skirti laiko darbuotojų ir klientų saugos ir sveikatos reikalavimų užtikrinimui. Pastebimi atvejai, kai įmonės, teikiančios pramogų organizavimo ir kitas paslaugas, po ilgų prastovų atnaujindamos veiklą, skiria per mažai...


3D spausdintuvas panaudotas rankos kaulo deformacijos gydymui

3D spausdintuvas panaudotas rankos kaulo deformacijos gydymui

Vasario 23d.

Žiemą dėl slidžių šaligatvių, laiptų, netinkamos avalynės dažnai paslystama ir griūvama, todėl ženkliai padidėja įvairių traumų rizika. Griūnant stengiamasi pasiremti rankomis, tad bene dažniausiai patiriami stipinkaulių lūžiai riešo srityje bei kiti rankos kaulų lūžiai.


Suskaičiavo pandemijos pasekmes: kaukių parduota 128 kartus, dezinfekcinio skysčio – 4 kartus, termometrų – 2 kartus daugiau

Suskaičiavo pandemijos pasekmes: kaukių parduota 128 kartus, dezinfekcinio skysčio – 4 kartus, termometrų – 2 kartus daugiau

Vasario 23d.

Vienas didžiausių vaistinių tinklų Lietuvoje „Gintarinė vaistinė“ suskaičiavo, kad 2020-aisiais, palyginti su 2019 metais, chirurginių kaukių pardavimai išaugo net 128 kartus, dezinfekcinių priemonių – 4 kartus, o termometrų – 2 kartus. Vaistinių tinklo atstovai pastebi,...


Minint pandemijos metines vaistininkai kviečia plačiai atverti langus

Minint pandemijos metines vaistininkai kviečia plačiai atverti langus

Vasario 23d.

Vasaro 26-ąją bus metai, kai šalyje kovojame su pandemija. Net jeigu karantino suvaržymai nebus pakeisti, šalies vaistininkai kviečia simboliniam šios dienos įprasminimui – plačiai atverti langus. Ši „Eurovaistinės“ iniciatyva simbolizuoja atsinaujinimą, kvietimą visuomenei...


Žiemos traumos: artėjant pavasariui darosi dar pavojingesnės

Žiemos traumos: artėjant pavasariui darosi dar pavojingesnės

Vasario 23d.

Itin atšiauri žiema, kalnai sniego, sunkiai praeinamos gatvės ir pamažu artėjantis atitirpimas – atneša dar daugiau traumų. Keičiantis klimato sąlygoms ir pavasarį pradėjus tirpti sniegui – formuojasi ledas, kuris yra vienas iš pagrindinių sunkių traumų priežasčių šaltuoju sezono...


Lašiša ne tik skani, bet ir naudinga: receptai, nepaliksiantys abejingų

Lašiša ne tik skani, bet ir naudinga: receptai, nepaliksiantys abejingų

Vasario 23d.

Lašiša – viena iš labiausiai pamėgtų žuvų, naudojama daugelio pasaulio virtuvių. Ji – ne tik skani, lengvai pagaminama, bet ir pasižyminti įvairiausių vitaminų bei gerųjų medžiagų gausa. Dėl unikalaus skonio lašiša itin mėgstama pietums, vakarienei, o dabar vis dažniau ir pusryčiams:...


Vakcinacijos procesą privačiose klinikose koordinuos „InMedica“: atskleidė, kaip viskas vyks

Vakcinacijos procesą privačiose klinikose koordinuos „InMedica“: atskleidė, kaip viskas vyks

Vasario 23d.

Vilniuje nuo koronaviruso COVID-19 pradėjus skiepyti senjorus, tūkstančių vyresnio amžiaus pacientų laukia ir privačios medicinos klinikos. Kartu su viešojo sektoriaus medicinos įstaigomis jos jungiasi į senjorų vakcinavimą, o procesą privačiame sektoriuje organizuos klinikų tinklas...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9