Balandžio 23d. Penktadienis

Nutukimo chirurgas A. Mickevičius: šios operacijos – gydymas, ne lengviausias kelias

Kovo 2d.
Nutukimo chirurgas A. Mickevičius: šios operacijos – gydymas, ne lengviausias kelias

Vasario 28-kovo 6 dienomis daugiau nei 65 pasaulio šalyse minima Nutukimo savaitė. Ji skirta didinti toleranciją, skatinti atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria nutukimu sergantys žmonės bei gerinti jų kasdienybę. „Lietuva pagal nutukimu sergančių žmonių skaičių – jau penktoji Europoje, todėl šios problemos mūsų šalyje – kaip niekad aktualios“, – teigia nutukimo chirurgas prof. Antanas Mickevičius.

Vienas iš nutukimo gydymo būdų – chirurginis. Tokį kelią renkasi vis daugiau lietuvių, operacijų populiarumas ypač išaugo atsiradus galimybei jas daryti minimaliai invazines – laparoskopiniu būdu. „Kasmet vien valstybės kompensuojamų nutukimą koreguojančių bariatrinių operacijų atliekama šimtai. Taip pat nemažai tokių operacijų atliekama ir privačiose klinikose, kur lankosi žmonės, nenorintys laukti valstybės kompensuojamų operacijų eilėse, pageidaujantys didesnio privatumo ar neatitinkantys kriterijų šiai sveikatos priežiūros paslaugai gauti“, – teigia vienas iš ryškiausių šios srities specialistų Lietuvoje.

„1991 metais buvo pasiektas sutarimas, kad pagrindinis rodiklis, kuriuo remiamasi priimant sprendimą ar pacientas – tinkamas kandidatas šiai procedūrai, yra kūno masės indeksas (KMI). Norint gydyti nutukimą chirurgiškai, reikia, kad paciento KMI siektų 40 arba 35, jei jis turi gretutinių ligų: padidėjusį kraujospūdį, miego apnėją, cukrinį diabetą ir t.t. Taip pat svarbu, jog pacientas būtų motyvuotas, suvoktų operacinio gydymo rizikas ir tikėtiną rezultatą. Šiuo metu pasaulio medikai diskutuoja, ar apatinė KMI riba, kada galėtų būti taikomas chirurginis nutukimo gydymas, neturėtų būti koreguojama iki 30. Siūloma pacientų, turinčių 30-35 KMI, situaciją vertinti individualiai“, – pasakoja jis.

Gydytojas teigia, kad konsultacijoms mielai priima ir žmones, turinčius antsvorį, bet neatitinkančius reikalavimų bariatrinėms operacijoms. „Labai sveikintinas noras užbėgti sveikatos problemoms už akių, pasitarti, kokios profilaktikos galima imtis, kad, pavyzdžiui, 28 KMI nevirstų 38 KMI. Labai džiaugiuosi atsakingais pacientais ir nuoširdžiai jiems padedu rasti problemos sprendimo būdus kreipiantis į dietologą, sporto specialistą, su valgymo problemomis dirbantį psichologą, galinčius padėti susikurti sveikatai palankesnius įpročius. Akivaizdu – šiuolaikinėje visuomenėje viršsvoris ar nutukimas gali virsti ir socialine ar psichologine problema, asmeniniais kompleksais. Nė vienas negalime nuspėti, kiek skausmingas, gyvenimo kokybę trikdantis žmogui yra antsvoris, gal dėl savo svorio jis patiria diskriminaciją, patyčias. Vis dėlto, operacijas imuosi daryti tik tais atvejais, kurie neprieštarauja mano, kaip bariatrijos chirurgo ilgametei patirčiai bei įžvalgoms“, – pasakojo chirurgas.

Pastaraisiais metais bariatrinėmis operacijomis kaip lengvu būdu pasiekti liekną kūną, neretai domisi ir viršsvorį (25-30 KMI), o ne nutukimą (KMI>30) – turintys žmonės. „Tokiems pacientams, manęs prašantiems bet kuriuo atveju atlikti operaciją, rekomenduoju apsilankyti pas gydytoją-dietologą, psichologą, sporto specialistą – šie profesionalai gali padėti pasiekti norimus rezultatus be chirurginės intervencijos. Deja, esu susidūręs su atvejais, kai vėliau sužinau, kad ir nepakankamą KMI turintys pacientai neatsižvelgia į mano rekomendacijas netaikyti chirurginio gydymo metodo, vis tiek pasiekia, jog jiems būtų atlikta vieno ar kito tipo bariatrinė operacija“, – neslepia profesorius.

Paklaustas, ar tokios situacijos kenkia visuomenės pasitikėjimui medikais, jis neslepia, kad tai problema, apie kurią būtina kalbėti. Mediko teigimu, socialiniuose tinkluose, pacientų tarpe formuojamos nuostatos, jog geriausi gydytojai yra tie, kurie visada pritaria kartais ir ne visiškai pasvertoms pacientų nuostatoms. „Socialiniai tinklai, medijos formuoja grožio kultą ir laimingam gyvenimui siūlo vienintelį sprendimą – liekną kūną. Geriausia – su kuo mažiau pastangų. Žmonės pradeda tikėti, kad užtenka susimokėti už paslaugą ir jau gali turėti kokį nori rezultatą. Deja, įvertinę finansinę pusę, jie pamiršta ir kitą – daug svarbesnę tokių procedūrų kainą – pašalinių efektų riziką. Šias operacijas atlieku jau 15 metų ir pastebiu skirtumą, kad anksčiau pacientai ateidavo konsultuotis ir klausytis gydytojo. Dabar neretai sulaukiu tokių, kurie ateina su konkrečiais reikalavimais, net būna nusprendę, kuris operacijos tipas jiems tinkamiausias, nors jie priklauso ir nuo kiekvieno žmogaus ligos istorijos.

Vieni gydytojai tampa „geri“, nes atlieka operaciją, o kiti – „blogi“, nes atsisako skirti chirurginį nutukimą gydymą tam, kas realiai net neserga nutukimu. Kita problema – pacientai, kurie neįvertina, kad net ir itin saugios operacijos vis tiek turi savo rizikas. Galimos ankstyvos komplikacijos, kaip kraujavimas, siūlių nesandarumas, infekcija. Taip pat – ir vėlyvosios, kurios gali pakeisti žmogaus gyvenimo kokybę ne dienai, dviem, o visam gyvenimui. Gali išryškėti atkaklūs refliukso simptomai, reikalaujantys vartoti vaistus, taip pat – dempingas, lėtiniai pilvo skausmai. Nereikia pamiršti, kad chirurgas operuoja tik skrandį, todėl pacientams, nepasiryžusiems kardinaliai pakeisti savo įpročių ir gyvenimo būdo, neretai po keleto metų kilogramai grįžta ir vėl diagnozuojamas nutukimas. Svorio sugrįžimą stebime beveik kas dešimtam pacientui.

Kiekvienas turi įsivertinti tiek rizikas, tiek savo pasiryžimą. Sutinku su diskutuojančiais, kad ribinį KMI turintiems nutukimu sergantiems pacientams turėtų būti įvertintos ir jų gretutinės ligos, individuali situacija. Vis dėlto, skrandžio mažinimo operacijos organizme daro didelius pokyčius – mokslinių tyrimų duomenimis persitvarko hormoninė sistema, žarnyno motorika, mikroflora, dėl to ne tik krenta svoris, bet ir koreguojasi kraujospūdis, pasiekiama cukrinio diabeto remisija, išnyksta miego apnėjos simptomai ir kitos su nutukimu susijusios problemos. Kaip estetinės procedūros antsvorį turintiems žmonėms jos yra per invazyvios“, – įsitikinęs ilgametę tarptautinę praktiką bariatrijos chirurgijoje turintis gydytojas.

„Tie, kas ieško tik lengviausio kelio ir ateina pas chirurgą, tikėdamiesi, kad tai – estetinė procedūra – klysta. Nutukimas – kompleksinė problema. Ji nėra sprendžiama lengvai ar tik vienu instrumentu. Gydymas yra ne tik operacija – privalomos ir psichologo, ir dietologo konsultacijos, ir sveikatai palankus fizinis krūvis. Tik kompleksinis gydymo būdas gali duoti rezultatų kompleksinei ligai gydyti. Juk nutukimo priežastys – ne vien kalorijų perteklius, reikia būtinai išsiaiškinti ir kodėl tas kalorijų perteklius atsiranda“, – teigia nutukimo gydymo profesionalas.

„Jei kas prieš 20 metų būtų pasakęs, kiek šiuo metu bus atliekama plastinės chirurgijos operacijų, matyt, mažai kas būtų patikėjęs. Dabar net minimaliai estetinį vaizdą keičianti nosies plastika ar veido odos patempimas nuo natūralių raukšlių – absoliuti norma. Ar visada galima išspręsti asmenines, psichologines problemas chirurgijos pagalba – turbūt ne. Nežinau, kas nutiks su bariatrijos chirurgija po 20 metų, bet mano pozicija nesikeis – įsikišimas į virškinamąjį traktą, sukeliantis ženklius organizmo pokyčius – ne paviršutiniška chirurgija, todėl ji negali būti susijusi vien su estetika. Bariatrinių operacijų poveikis yra plačiai ištyrinėtas, bet jis yra gilesnis, turi didesnę riziką, nei paviršinės plastinės procedūros.

Gyvename demokratinėje visuomenėje ir kiekvienas žmogus yra savo kūno ir sveikatos šeimininkas, todėl gerbiu kiekvieno paciento požiūrį į jo kūną ir sveikatą. Tuo tarpu ir chirurgas kartu su pacientu prisiima atsakomybę už paciento sveikatą, tad pagarba vienas kitam yra pagrindas, kurio dėka gali būti pasiekti geriausi gydymo rezultatai. Labai džiaugiuosi, kai pacientai supranta, kad sprendimus dėl chirurginio nutukimo gydymo priimame nuoširdžiai, remdamiesi pasaulio ekspertų rekomendacijomis, ilgamete patirtimi, norėdami tik padėti išgyti. Bariatrinė chirurgija ir turi remtis gydymu, sveikatos problemų sprendimu, ne vien estetika. Chirurgas konsultacijos metu visada atsižvelgia į individualią paciento situaciją, tačiau 28 KMI ir noras numesti keletą kilogramų – tai tikrai nėra pakankami argumentai bariatrinei operacijai. Atstovauju nutukimo chirurgiją kaip gydymo kryptį ir tos pozicijos laikausi savo kasdieniame darbe“, – teigė ilgametę patirtį nutukimo chirurgijos gydyme turintis prof. Antanas Mickevičius, kviesdamas diskusijai bei atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria nutukimu sergantys žmonės.

 

Elektroniniu būdu bus inspektuojamos įmonės, kurių darbuotojams privalomos sveikatos patikros

Elektroniniu būdu bus inspektuojamos įmonės, kurių darbuotojams privalomos sveikatos patikros

Balandžio 20d.

Siekdama užkirsti kelią darbo vietose plisti užkrečiamoms ligoms, dėl kurių šalyje yra paskelbtas karantinas, ir įvertinti situaciją, kaip įmonėse, teikiančiose viešas paslaugas, laikomasi privalomų sveikatos tikrinimų galimais užkrečiamosios ligos atvejais, Valstybinė darbo inspekcija (VDI)...


Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: chemikas pataria, kokių medžiagų vengti

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: chemikas pataria, kokių medžiagų vengti

Balandžio 20d.

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu atidžiai perskaityti informaciją dezinfekcinio skysčio etiketėje, pataria chemikas. Priešingu atveju galima nudeginti odą, pažeisti akis, kvėpavimo takus, sukelti alergines reakcijas, apsinuodyti ar net...


„Mano tikslas yra ne vien padėti, bet ir suteikti gyvenimo džiaugsmą, įžiebti norą gyventi...“ – Vilma Ražanienė apie nepakartojamas gyvenimo patirtis

„Mano tikslas yra ne vien padėti, bet ir suteikti gyvenimo džiaugsmą, įžiebti norą gyventi...“ – Vilma Ražanienė apie nepakartojamas gyvenimo patirtis

Balandžio 20d.

„Didžiausią gyvenimo išbandymą patyriau būdama 36 metų, – pasakoja maltiečių savanorė Vilma Ražanienė. – Mano vyras tada statybose gavo labai sunkią traumą – kasant žemę jį užgriuvo akmenų ir betono luitų kupinos žemės sluoksnis... Vyrui lūžo dubens kaulai, jis patyrė...


Svarbu nepražiopsoti: kodėl pasiskiepyti nuo erkinio encefalito reiktų prieš atšylant orams?

Svarbu nepražiopsoti: kodėl pasiskiepyti nuo erkinio encefalito reiktų prieš atšylant orams?

Balandžio 20d.

Lietuvoje šylant orams bunda gamta, o su ja – ir pavojingas infekcines ligas nešiojančios erkės, aktyviausios šiltuoju metų laiku: nuo pirmojo sniego nutirpimo iki paskutiniųjų šiltų rudens dienų. Gydytojai ir draudikai pažymi, kad pirmieji erkinio encefalito užsikrėtimo atvejai...


Dr. R. Petereit: kas penktas šalies gyventojas serga nealkoholine kepenų suriebėjimo liga

Dr. R. Petereit: kas penktas šalies gyventojas serga nealkoholine kepenų suriebėjimo liga

Balandžio 19d.

Ne kiekvienas žino, kad kepenys yra stambiausia virškinimo liauka, atliekanti daugybę gyvybiškai būtinų funkcijų, ir apskritai didžiausias organas, sveriantis pusantro kilogramo. Pasak medikų, dažnas prisimena turintis šį organą tik jau susirgus kepenų ligomis.


Vis daugiau gyventojų išreiškia pritarimą organų donorystei

Vis daugiau gyventojų išreiškia pritarimą organų donorystei

Balandžio 19d.

Didėja žmonių, suprantančių donorystės svarbą, gretos – tai liudija augantys skaičiai. Regimas ryškus sutikimų Donoro kortelei gauti augimas, visuomenės susidomėjimą organų donoryste bei transplantacija liudija ir sparčiai besiplečiantis skaitytojų bei sekėjų ratas.


Vakcinų atsargas vėl ištuštinęs Kaunas skelbia antrą „šaukimą“ visiems miesto senjorams

Vakcinų atsargas vėl ištuštinęs Kaunas skelbia antrą „šaukimą“ visiems miesto senjorams

Balandžio 19d.

Didžiausias šalyje vakcinavimo centras Kaune antrą kartą priverstas daryti pauzę. Kaip ir praėjusią savaitę, visa miestui skirta vakcinų siunta pilnai išnaudota vos per 5 dienas, todėl iki antradienio numatomas štilis. Po savaitgalio laukiama atvykstant naujos „Pfizer-BioNTech“ skiepų...


Prezidentas: „Savanorystė yra aukščiausia pilietiškumo išraiška sprendžiant vienišumo problemą“

Prezidentas: „Savanorystė yra aukščiausia pilietiškumo išraiška sprendžiant vienišumo problemą“

Balandžio 16d.

Karantinui stipriai apribojus visuomeninį gyvenimą ir atsiradus neišvengiamam atstumui, visuomenėje išryškėjo sparčiai auganti vienišumo problema. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė su jaunųjų maltiečių iniciatyvos „Jungiant kartas“ dalyviais...


Kovos su vėžiu komiteto EP narys prof. L. Mažylis apie ligos registrus: „Būtini pokyčiai duomenų apsaugai“

Kovos su vėžiu komiteto EP narys prof. L. Mažylis apie ligos registrus: „Būtini pokyčiai duomenų apsaugai“

Balandžio 16d.

Balandžio 15 dieną vykusiame Specialiojo kovos su vėžiu komiteto Europos Parlamente (EP) posėdyje buvo aptariama vėžio ligos registrų ir duomenų dalijimosi situacija Europos Sąjungoje ir ateities perspektyvos.


Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Balandžio 16d.

Karantino metu daugelis iš mūsų buvo priversti dirbti ir mokytis iš namų, gyvą bendravimą išmainyti į pokalbius vaizdo skambučiais. Kauno „Kardiolitos klinikų“ Akių ligų centro gydytojos oftalmologės Ritos Žilienės teigimu, gyvenimo pokyčiai netruko palikti pėdsaką mūsų visų sveikatai...


kspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

kspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

Balandžio 16d.

Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes švelninančią priemonę. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai antrina ir pastebi, kad kovą susidomėjimas vitaminu D išaugo daugiau nei dvigubai lyginant su pernai metais.


Po pagalbinio apvaisinimo procedūros – dviguba šeimos laimė

Po pagalbinio apvaisinimo procedūros – dviguba šeimos laimė

Balandžio 16d.

Kas penkta šešta pora patiria vaisingumo problemų. Vieniems tai – šalta nieko nereiškianti statistika, kitiems – skausmingas ir neišpildytas troškimas glausti prie krūtinės savo vaiką. Tačiau situaciją keičia daugiau nei prieš 4 metus įsigaliojęs Pagalbinio apavaisinimo įstatymas,...


Baimę dėl gastroenterologinių tyrimų mažina moderni įranga ir galimybė nejusti diskomforto

Baimę dėl gastroenterologinių tyrimų mažina moderni įranga ir galimybė nejusti diskomforto

Balandžio 15d.

Gastroenterologiniai tyrimai tiek apie juos girdėjusiems, tiek juos patyrusiems pacientams kelia ne pačių maloniausių asociacijų. Tačiau šie tyrimai yra itin efektyvūs ir padeda diagnozuoti pavojingas ligas, todėl dažnai nėra išvengiami. Šiaulių „Kardiolitos klinikų“...


Simptomas, kurį aštrina stresas: kas yra tinitas ir kaip su juo kovoti?

Simptomas, kurį aštrina stresas: kas yra tinitas ir kaip su juo kovoti?

Balandžio 15d.

Jei be jokio išorinio stimulo ausyse ar galvoje girdite tam tikros formos ūžesį, tuomet priklausote maždaug 20 proc. planetos žmonių, kurie bent kartą gyvenime susiduria su bene dažniausiu klausos sistemos sutrikimu – paslaptinguoju tinitu. Klausos specialistės patvirtina, kad jo atsiradimo...


Gydytojai ragina valstybę išnaudoti vitamino D skydą kovoje su pandemija

Gydytojai ragina valstybę išnaudoti vitamino D skydą kovoje su pandemija

Balandžio 15d.

Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Seimo narius ir kitas susijusias valstybės institucijas pasiekė Lietuvos medikų laiškas, kuriuo apie 100 specialistų ragina ministeriją ir Vyriausybę atkreipti dėmesį į vitaminą D kaip prevencijos priemonę Lietuvoje...


Antra „Vaxzevria“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau nei po 12 savaičių

Antra „Vaxzevria“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau nei po 12 savaičių

Balandžio 15d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena savivaldybėms ir skiepijančioms įstaigoms, kad skiepijant vakcina nuo koronaviruso „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) rekomenduojama daryti 12 savaičių pertrauką tarp pirmos ir antros vakcinos dozės. Tačiau, atsižvelgiant į...


Parengta tvarka dėl savikontrolei skirtų COVID-19 testų įsigijimo

Parengta tvarka dėl savikontrolei skirtų COVID-19 testų įsigijimo

Balandžio 15d.

Savikontrolei skirti greitieji antigeno testai nuo šiol bus prieinami visiems šalies gyventojams įvairiose prekybos vietose – testą bus galima atlikti bet kuriuo metu ir pasitikrinti, ar nesergama koronaviruso infekcija. Greitieji antigeno testai pagerins testavimo prieinamumą ir suteiks...


Apsauga nuo virusinių ligų: kokius sveikatos rodiklius ir savo pojūčius turime stebėti?

Apsauga nuo virusinių ligų: kokius sveikatos rodiklius ir savo pojūčius turime stebėti?

Balandžio 15d.

Po žiemos žmogaus organizmas dažnai išsenka ir susilpnėja jo imuninė sistema. Šeimos gydytojos Erikos Pavlovskajos teigimu, taip nutinka dėl sumažėjusio fizinio aktyvumo, kuris stiprina organizmą, mažina streso lygį, gerina kraujotaką, nuotaiką. Taip pat dėl sumažėjusio buvimo gryname ore, saulės...


Vaistininkai pataria: pleistriukus nešiokitės kaip raktus nuo namų

Vaistininkai pataria: pleistriukus nešiokitės kaip raktus nuo namų

Balandžio 14d.

Pavasarį daugiau sportuojame, važinėjamės dviračiais, bėgiojame, dirbame lauko darbus, todėl kur kas dažniau ir susižeidžiame. Nubrozdinimai, paviršinės žaizdelės – šiltuoju metu ypač dažnos. „Eurovaistinės“ specialistai sako, kad su savimi turėdami pleistrų, būsime tikri, kad...


Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Balandžio 14d.

Antibiotikai – vaistai, o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą. Garliavos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Rasa Tarasevičienė pabrėžia, kad norint viso to išvengti būtina...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9