Biorythm

Nevyriausybinių organizacijų atstovai kreipėsi į Seimo narius dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto

Gerbiama Seimo Pirmininke,Gerbiami Seimo nariai,

Mes, žemiau pasirašiusieji, esame susirūpinę dėl planuojamo priimti pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto (XIP-2502). Manome, kad siūlomas įstatymo projektas yra neprofesionalus medicinine prasme ir žalingas Lietuvos nevaisingų šeimų sveikatos prasme, todėl prašome atkreipti dėmesį ir stabdyti jo priėmimo procedūras.

Toks įstatymas užbrauktų visus Lietuvos medicinos pasiekimus ir pažangą, nublokštų mus į užribį Europos ir pasaulio mastu. Europoje nėra nei vienos šalies, kur būtų ribojamas sukuriamų embrionų skaičius. Pagal siūlomą priimti įstatymą atliekant pagalbinio apvaisinimo paslaugas Lietuvoje, nukentėtų moterų sveikata. Keliais kartais pabrangtų ir taptų sudėtingesnis teigiamo gydymo rezultato pasiekimas. Tai vargu ar atitinka mūsų nykstančios visuomenės interesus ir demografinės politikos strategiją. Lietuvos žmonės bus tiesiog priversti ieškoti labiau sveikatą tausojančių ir finansiškai priimtesnių paslaugų užsienyje.

Primename, jog nevaisingumas yra įtrauktas į Tarptautinę ligų klasifikaciją, todėl nevaisingi asmenys negali būti diskriminuojami ir turi tokią pačią teisę į kokybišką sveikatos priežiūrą kaip ir kiti, įvairias ligas besigydantys Lietuvos pacientai. Poros teisė pradėti vaiką ir naudotis pagalbinio apvaisinimo procedūra yra ginama Europos žmogaus teisių Konvencijos 8 straipsniu, kaip privataus ir šeimos gyvenimo išraiška.

Pabrėžiame, jog nevaisingumas iš esmės yra medicininė problema ir ją reikėtų vertinti būtent iš šios, o ne politinės perspektyvos, lygiai taip, kaip įprasta medicinos mokslą taikant kitose srityse.Įstatymą būtina grąžinti tobulinimui, atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas, kurias jie yra pasirengę pateikti.

Kadangi mums labai svarbi Lietuvos žmonių sveikata, profesionali ir efektyvi pagalba nevaisingoms šeimoms, gimstamumo skatinimas, mokslo pasiekimų vertinimas bei demokratinės visuomenės gerovė, priėmus dabar teikiamo Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą (XIP-2502), pasiliekame teisę organizuoti viešas nepritarimo akcijas bei kreiptis dėl piliečių teises pažeidžiančių nuostatų į Lietuvos ir Europos teisines institucijas.

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, direktorė Esmeralda Kuliešytė Medicinos mokslų daktaras gydytojas akušeris ginekologas Vytautas KlimasVaisingumo asociacija, valdybos pirmininkė Rūta VyšniauskaitėMoterų informacijos centras, valdybos narė Ugnė Siparienė

Kristina Lukauskaitė
Idea Mecca projektų vadovė
tel.865021177
kristina@ideamecca.lt

TAIP PAT SKAITYKITE