Birželio 22d. Antradienis

Nesileisk suėdamas!

Lapkričio 12d.
Nesileisk suėdamas!

Laukinės gamtos įstatymai

Afrikos savanoje kolektyvinė dvasia nėra labai populiari. Kur kas patogiau veikti pagal principą "kiekvienas už save" — mažiau atsakomybės. O jeigu ir suės — niekam nebus gaila. Todėl zoologai buvo labai nustebę, kai susidūrė su mobingo (angl. to mob — pulti visa gauja, pjudyti) reiškiniu: grupė gyvūnų užpuola vienišą savo kraujo brolį. Dar labiau nustebo psichologai sužinoję, kad žmonių bendruomenėje mobingas taip pat egzistuoja. Ir, pasak statistikos, yra kas penktame kolektyve. Taigi mūsų užduotis — įspėti Tave ir apginkluoti visomis naujausiomis kovos su šiuo rieškiniu priemonėmis.

Kodėl tai blogai?

Jei eini aukštas pareigas, mobingas Tau negresia, tačiau turėtum atkreipti dėmesį į neramiai šiurenančius savo darbuotojus. Mobingas pražūtingas visam kolektyvui. Koks gali būti kolektyvo darbingumas, jei didžioji dalis pusę dienos mėgaujasi paskalomis ir rezga intrigas? Todėl verta apsidrausti ir pašalinti dažniausias mobingo priežastis.

1. Lygios sąlygos. Pasistenk, kad darbuotojams būtų suteiktos apylygės darbo sąlygos ir atlyginimai: kai tos pačios grandies vadybininkai gauna nemotyvuotai skirtingus atlyginimus, pats supranti, gero nelauk. Nutarei biure pastatyti naujus monitorius? Nekeisk jų "po vieną kas mėnesį", geriau — visus vienu metu. Antraip kas nors pasijaus nuskriaustas. Ir venk "numylėtinių", ypač moteriškos lyties, arba bent jau savo simpatijų neparodyk.

2. Jokių giminių. Jei bent kiek gali reguliuoti darbuotojų parinkimo procesą, pasistenk, kad kolektyve nebūtų priėmimų "pagal pažintis ir giminystę". Giminių ar draugų klanai kolektyve paprastai būna labai vieningi ir jaučiasi nebaudžiami, todėl, kaip jau įrodyta, mobingo iniciatyvos dažniausiai gimsta tokiose grupelėse.

3. Nekurk išrinktųjų kastos. Jei tam tikra informacija nėra skirta tik aukščiausiems vadovams, pasistenk, kad ji būtų prieinama visiems: organizuok reguliarius susirinkimus, pasitarimus ar sukurk tik jūsų firmos tinklalapį, kuriame būtų pateikta visa informacija. Tuomet kolektyve nebeliks išrinktųjų kastos, kuri greičiau už kitus sužino svarbią informaciją ir siekia ją panaudoti piktam.

Kas puola?

Jauti, kad viršininkas kabinėjasi be jokios rimtesnės priežasties, o kolegos elgiasi su Tavim keistai, liaujasi kalbėję, vos tik įeini į patalpą? Ruoškis blogiausiam: atrodo, pjudymas jau prasidėjo, o jo tikslas — išbraukti Tave iš firmos darbuotojų sąrašo. Paprastai kolektyvas nei iš šio, nei iš to nepradeda pulti aukos — visada yra agresorius, kažkodėl Tavęs nemėgstantis lyderis, vadinamasis moberis, kurį nėra sunku atspėti. Nuo to, kokios moberio intelektualinės galimybės ir ar aukštas pareigas jis eina, priklausys ir mobingo intensyvumas bei pavojingumas. Jei pagrindinis Tavo priešas yra generalinis firmos direktorius — tuomet kova bus juokingai trumpa.

Kodėl puola?

Priežasčių gali būti milijonas: pradedant Tavo sėkme, suerzinusia senbuvius, ir baigiant "nesutapusiais biolaukais". Todėl nebūtina kolegą apipilti kava ar tarpduryje pakišti koją — pats nežinodamas kodėl, gali pakliūti į "juoduosius sąrašus". Pavyzdžiui, būsimasis moberis žvilgteli į algalapius ir palygina Tavo atlyginimą su savuoju, arba eina pro šalį tuo metu, kai Tu flirtuoji su personalo skyriaus vadove, kuriai jis ketino pasiūlyti ranką ir širdį. O gal gavai pareigas, į kurias jau seniai pretendavo vienas iš firmos senbuvių...

Kaip puola?

Mobingo scenarijai paprastai būna du:

1. "Juodasis" — moberis esant menkiausiai priežasčiai provokuoja konfliktą su auka. Prie puolimo noriai prisijungia ir visas kolektyvas. Auka po neilgos kovos ir mėginimų įrodyti savo nekaltumą būna demoralizuojama ir rašo pareiškimą "išeinu savo noru". Įrodyta, kad "juodasis" scenarijus būdingas firmoms, kuriose nėra geros personalo vadybos sistemos.

2. "Baltasis" — bendradarbį iš darbo išgrūda pasinaudodami tyliu sąmokslu, nors visi atrodo geraširdžiai ir mandagūs. Šio scenarijaus dažniausiai griebiasi viduriniosios grandies vadybininkai. Bet kokia darbuotojo iniciatyva yra blokuojama, jam neskiriamos užduotys, oficialiai užsimenama, kad jis nebuvo kažkokiuose seminaruose arba netinkamai rengiasi ir pan. Tuo pat metu auka tampa paskalų objektu, kad yra nekompetentinga. "Baltasis" variantas gali trukti ne vieną mėnesį ir padaro didžiausią žalą aukos sveikatai — tiek psichologinei, tiek fizinei: atsiranda nesibaigiantis stresas, kurio simptomai — galvos skausmai, nemiga, kraujotakos sutrikimai ir t. t.

Paprasčiausias, bet efektyviausias mobingo įrankis — paskalos. Ypač, jei firmoje yra "išklausančių ausų". Atėjai į darbą su ratilais po akimis? Vadinasi, visą savaitgalį "juodai" gėrei. Atvažiavai su nauju automobiliu — aha, vadinasi, imi kyšius arba esi susijęs su kriminalinio pasaulio atstovais. Galima ir kenkėjiška veikla: kai nuo stalo netikėtai "dingsta" svarbūs dokumentai ar kompiuteryje nei iš šio, nei iš to atsiranda bjaurus kirminas.

Visi scenarijai kuriami tam, kad bet kuris Tavo poelgis būtų vertinamas negatyviai: nelikai dirbti viršvalandžių? Vadinasi, negalvoji apie firmos gerovę. Likai? Vadinasi, nesusidoroji su patikėtomis užduotimis, esi lėtapėdis kvailys. Blogiausia, kad mobingo metu būsi izoliuotas, pasak psichologų, tokiu atveju žmogus greitai praranda orientyrus, tampa bejėgis ir nebepasitiki savimi.

Ką daryti?

Visų pirma turi nuspręsti: ar esi pajėgus kovoti vienas su visu kolektyvu ir ar apskritai nori tai daryti, t. y. ar šitas darbas vertas Tavo kovos ir pastangų? Jei nors į vieną klausimą atsakei neigiamai, verčiau iš karto dėk pareiškimą ant stalo. Jei gali ir nori kariauti, tuomet pasinaudok mūsų patarimais:

1. Išlik šaltas ir kiek įmanoma ramesnis, nebūk labai principingas. Neaštrink ir nesiaiškink santykių su moberiu — kuo daugiau konflikte emocijų, tuo įdomiau aplinkiniams.

2. Tapk pikta menantis. Vokiečių psichologai pataria užsirašinėti "kiaulystes" į dienoraštį, na, pavyzdžiui, "Antradienis, 10.30. Praeidamas Pranas Laukaitis visus mano popierius nužėrė ant žemės ir juokdamasis į veidą pasakė: "Oi, netyčia!" Paršas nelaimingas." Taip galėsi įvertinti, kas puola, kiek turi galios, be to, prieš akis turėsi priešo "karinių veiksmų schemą".

3. Pravers ir aštrus Tavo liežuvis bei humoras — tai psichologiškai atpalaiduoja ir leidžia išdidžiai elgtis net esant "pralaimėjusio" pozicijai.

4. Pamėgink pasikalbėti su moberiu: galbūt "iš širdies", o gal griežtai — priklauso nuo žmogaus ir nuo situacijos. Jei konflikto nebelis, o puolikas darbovietėje turi autoritetą, mobingas greičiausiai baigsis.

5. Pasitempk: nevėluok, pagerink darbo kokybę, būk tikslus ir greitas. Jei Tavo moberis yra viršininkas, ir nekvailas, tuomet jis susimąstys, ar verta tokį darbuotoją prarasti.

6. Tarp Tavo puolikų kolektyve tikrai yra tokių, kuriems giliai širdyje Tavęs gaila arba jie net jaučia Tau simpatiją. Suartėk su jais, tuomet Tave apkalbinėjant pasigirs ir vienas kitas užtariantis žodis.

7. Apsidairyk: tikriausiai jūsų "draugiškame" kolektyve yra dar ne vienas, kenčiantis panašius antpuolius. Ir Tu su juo tikrai rasi kokią bendrą temelę. Galbūt gynybos aljanso jūs ir nesudarysite, tačiau turėsi savotišką psichologinę atramą.

8. Jei konfliktai ir priekabės kyla dėl neadekvačių reikalavimų, absurdiškų, net ir žvelgiant iš šono, tegul bendravimas su agresoriumi tampa minimalus, kitaip sakant, "nusėsk ant dugno".

9. Jei Tavo pagrindinis moberis ne šefas, gali tikėtis jo užtarimo: nė vienas vadovas nebus patenkintas mobingu, kuris kenkia jo verslui. Kadangi Tave visaip mėgina juodinti vadovybės akyse, Tu privalai tose pačiose akyse pasirodyti kuo baltesnis ir patrauklesnis. Tik nemėgink organizuoti atsakomųjų veiksmų užpuolikams: net kare, norint pasiekti tikslą, ne visos priemonės tinkamos. Nesiskųsk kolegomis ir nenešiok paskalų, geriau elkis taip, tarsi nieko nevyktų.

BOKSAS

KAM GRESIA PUOLIMAS

Tikėtina, kad kolegų būsi užpultas, jei:

Į kolektyvą Tave atvedė šefas. Tau vadovybės simpatijos, didelis atlyginimas, "žalia šviesa" į paaukštinimus ir... kolegų nepalankumas — garantuoti.

Tu — pensininkas. O jauni kolegos tol, kol Tu "neatlaisvinsi" savo šiltos vietelės, negali tikėtis paaukštinimo.

Tu — nepatyręs naujokėlis. Visada atsiras "geradarių", kurie kiekviena proga parodys, koks esi kvailas ir niekingas.

SVARBU

Naujame darbe niekam nepasakok apie praeities konfliktus — Tavęs gali pradėti intuityviai bijoti.

TESTAS

1. Ar kada nors kolektyvas priėmė Tavo pasiūlytas idėjas ar naujoves?

Taip, ne kartą — 5.

Ne, aš nesiryžtu siūlyti — 3.

Mano pasiūlymai ignoruojami arba atmetami — 0.

2. Ar tarp kolegų turi draugų?

Taip — 4.

Su visais yra normalūs santykiai, bet jie neperžengia profesionalumo ribų — 3.

Draugų neturiu, tačiau priešų — ne vieną — 1.

3. Ar teko gauti darbo pasiūlymų iš kitų firmų?

Taip, esu žinomas savo srities specialistas — 5.

Ne, bet su savo CV nesunkiai rasčiau darbą — 3.

Ne, kam aš reikalingas — 1.

4. Kas kiek laiko gauni vadovybės pagyrimus ar premijas?

1–2 kartus per metus ar net dažniau — 5.

Kaip ir visi — prieš Kalėdas — 2.

Kažkodėl neprisimenu nė karto — 0.

5. Esi patenkintas savo atlyginimu?

Taip — 5.

Nesiskundžiu, bet mano lygio profesionalai uždirba daugiau — 3.

Vos suduriu galą su galu — 0.

6. Ar esi patenkintas santykiais su vadovybe?

Taip, juk vadovybė mane vertina! —5.

Šiaip neblogai, santykiai normalūs — 3.

Iš vadovybės laukiu vien nemalonumų — 1.

7. Kaip vertini savo karjeros galimybes savo darbovietėje?

Puikiai — 6.

Neprarandu vilties vieną dieną būti paaukštintas — 4.

Apie jokius paaukštinimus net nesvajoju — 1.

8. Ar galėtum pasakyti, kad Tavo darbovietei puikiai sekasi?

Taip, ir pats prie to prisidedu — 5.

Jokio ypatingo pagerėjimo nepastebiu — 3.

Bijau, kad greičiau atvirkščiai — 0.

REZULTATAI

40–28 taškai

Tu energingas, atviras ir kupinas naujų idėjų. Apie tokį darbuotoją kiekvienas darbdavys gali tik pasvajoti. Asmeninių savybių derinimas tiesiog stumia Tave puikios karjeros link — bet Tu ir pats tai puikiai žinai. Kam Tau keisti darbovietę, juk čia viskas puikiai klojasi? Na, nebent kas nors siūlo kur kas didesnius pinigus ir dar aukštesnes pareigas...

27–17 taškų

Tave galima pavadinti gan geru darbuotoju, sąžiningu ir nekonfliktuojančiu. Bet, ką čia slėpti, paaukštinimas mažai tikėtinas, o ir atlyginimas galėtų būti geresnis. Jei padėtis Tavęs netenkina, nepamiršk, kad gali atsiskleisti kitame darbe, kur būsi labiau pastebimas ir skatinamas. Svarbiausia, neapkerpėk: yra daugybė vietų, kur gali būti tinkamai įvertintas.

16–4 taškai

Įdomu, ką Tu apskritai veiki šiame darbe? Santykiai prasti, perspektyvų jokių, moka grašius... Laikas pakoreguoti ir į darbą paleisti CV! Susimąstyk ir apie savo darbo kokybę bei kiekybę — juk jos nėra tobulos, tiesa? Galbūt naujoje vietoje vertėtų būti geranoriškesniam, paslaugesniam ir rodyti daugiau iniciatyvos?

„Sodros“ biudžetas atsilaikė prieš pandemiją ir karantiną

„Sodros“ biudžetas atsilaikė prieš pandemiją ir karantiną

Gegužės 28d.

„Sodros“ biudžeto pajamos 2020 metais viršijo išlaidas, nepaisant pandemijos iššūkių ir išaugusių išlaidų nedarbo ir ligos socialiniam draudimui bei sumažėjus apdraustųjų, už kuriuos mokamos socialinio draudimo įmokos, skaičiui.


Greiti, elektriniai ir įsiutę: žalų statistika paspirtukams negailestinga

Greiti, elektriniai ir įsiutę: žalų statistika paspirtukams negailestinga

Gegužės 28d.

Šiltuoju metų laiku gatvėse vis daugėja elektrinių paspirtukų. Išsivystęs nuomos sektorius didžiuosiuose Lietuvos miestuose paverčia šią transporto priemonę lengvai prieinamą. Deja, daugėjant elektrinių paspirtukų, daugėja ir su jais susijusių įvykių – tiek sveikatos sutrikimų, tiek turto...


Ministro vizitas į Respublikinę Šiaulių ligoninę

Ministro vizitas į Respublikinę Šiaulių ligoninę

Gegužės 27d.

Pirmadienį, gegužės 31 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys vyksta į Respublikinę Šiaulių ligoninę, kurioje susitiks su ligoninės bendruomene, aptars veiklos prioritetus su laikinai paskirta administratore Česlova Špūriene. Taip pat ministras susitiks su Šiaulių miesto meru Artūru...


Lietuvą pasiekė tryliktoji „Moderna“ vakcinų siunta

Lietuvą pasiekė tryliktoji „Moderna“ vakcinų siunta

Gegužės 27d.

Ketvirtadienį į Lietuvą pristatyta tryliktoji farmacijos kompanijos „Moderna“ vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) siunta, kurią sudaro 18 tūkst. vakcinos dozių.


Ekranų epidemija – vargas vaiko akims

Ekranų epidemija – vargas vaiko akims

Gegužės 27d.

Ekspertai vis dažniau pabrėžia, kad šiuo metu ekranai yra pagrindinis akių sveikatos priešas. Pasak „Optometrijos centro“ akių ligų gydytojos med. mokslų daktarės Jolantos Bendorienės, didžiausia piktnaudžiavimo ekranais kaina – galima trumparegystė.


Skystoji biopsija – daugiau galimybių plaučių vėžiui ištirti

Skystoji biopsija – daugiau galimybių plaučių vėžiui ištirti

Gegužės 27d.

Plaučių vėžys visame pasaulyje ir toliau išlieka dažniausiai diagnozuojamu piktybiniu naviku ir daugiausiai gyvybių nusinešančia onkologine liga. Tačiau medicinos mokslui sparčiai žengiant į priekį, atsiranda vis daugiau galimybių, leidžiančių pacientams paskirti efektyviausią gydymą, net jeigu...


Gegužės 28-tąją minėsime Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną

Gegužės 28-tąją minėsime Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną

Gegužės 27d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau – ULAC) medikai, minėdami Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną, dar kartą nori atkreipti visuomenės dėmesį į žmogaus papilomos viruso infekciją (toliau – ŽPV), kuri gali sukelti gimdos kaklelio vėžį – tai ketvirtas pagal paplitimą...


Šeimos gydytoja pataria, ką daryti, kad smagi iškyla gamtoje nesibaigtų žarnyno infekcija

Šeimos gydytoja pataria, ką daryti, kad smagi iškyla gamtoje nesibaigtų žarnyno infekcija

Gegužės 27d.

Šiltuoju metų laiku ypač padidėja sergamumas bakterinėmis žarnyno ligomis, kuriomis dažniausiai užsikrečiama nuo gyvūninės kilmės produktų ir užteršto vandens. Jų priskaičiuojama daugiau nei 200 rūšių. Paprastai šios ligos pasireiškia pykinimu, vėmimu ar pilvo skausmais, tačiau kartais gali...


Nuolat karšta arba šalta? Vaistininkas paaiškina, ką tai išduoda apie jūsų sveikatą

Nuolat karšta arba šalta? Vaistininkas paaiškina, ką tai išduoda apie jūsų sveikatą

Gegužės 27d.

Vieniems žmonėms dažniau karšta, kitiems – šalta. Vaistininkai sako, kad į šiuos pojūčius nereikėtų numoti ranka, mat tai organizmo siunčiamas signalas apie sveikatą.


Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys: niekas nėra saugus, kol kiekvienas nėra saugus

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys: niekas nėra saugus, kol kiekvienas nėra saugus

Gegužės 26d.

COVID-19 pandemija pasaulį užklupo nepasiruošusį tokio masto krizėms, tačiau paskatino išmokti vertingas pamokas. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys antradienį kreipėsi į Pasaulio sveikatos asamblėjos dalyvius ragindamas telkti pastangas kuriant sveikesnį ir saugesnį pasaulį, siekti ne...


Lietuva rengiasi su demencija susijusiems iššūkiams

Lietuva rengiasi su demencija susijusiems iššūkiams

Gegužės 26d.

Šiandien Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai dalyvavo Pasaulio sveikatos asamblėjoje, kurioje vyko pasaulinio tinklo „Alzheimer Disease International“ (ADI) renginys, skirtas aptarti Pasaulinio veiksmų plano „Visuomenės sveikatos atsakas į demenciją 2017–2025 m....


Mobingas darbe: kokių veiksmų imsimės

Mobingas darbe: kokių veiksmų imsimės

Gegužės 26d.

Kovai su mobingu darbe Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo tobulinti teisinį reguliavimą tiksliau reglamentuojant mobingo identifikavimo kriterijus, tyrimo ir vertinimo tvarką bei šalinimo priemones. Siūloma priskirti mobingo bei psichologinio smurto pasireiškimo darbo vietose atvejus...


Monika Navickienė: apsaugai nuo smurto artimoje aplinkoje – orderis

Monika Navickienė: apsaugai nuo smurto artimoje aplinkoje – orderis

Gegužės 26d.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui – dešimt metų. Nuo 2011 metų veikianti sistema geba gana veiksmingai reaguoti į pagalbos iškvietimus, smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims atstovauja valstybė, kuri garantuoja ir specializuotos kompleksinės pagalbos teikimą. Visgi,...


Karantino pasekmės dantims arba ką daryti, kad šypsenos nesinorėtų slėpti po kauke

Karantino pasekmės dantims arba ką daryti, kad šypsenos nesinorėtų slėpti po kauke

Gegužės 26d.

Daugiau kaip metus trunkanti pandemija užkirto kelią kokybiškam medicininiam gydymui, sukeliant įvairių sveikatos sutrikimų augimą. Pasak gydytojų, pastarieji ypatingai atsiliepė dantų būklei, mat odontologijos klinikos pagal numatytus Covid-19 karantino švelninimo LR etapus duris atvėrė vienos...


Medikė, tapusi paciente: išgirdus išsėtinės sklerozės diagnozę, dangus maišėsi su žeme

Medikė, tapusi paciente: išgirdus išsėtinės sklerozės diagnozę, dangus maišėsi su žeme

Gegužės 26d.

Medikei Rūtai išsėtinė sklerozė diagnozuota prieš penkerius metus. Karjeristei, gyvenimą kruopščiai sustygavusiai jaunai moteriai tai prilygo mirties nuosprendžiui. Tačiau po gydymo Rūta ir vėl tiki laiminga pabaiga. Sportas, šeima ir psichoterapija šiuo metu yra pagrindinis jos gyvenimo variklis.


Atnaujintos rekomendacijos dėl asmeninių švenčių organizavimo

Atnaujintos rekomendacijos dėl asmeninių švenčių organizavimo

Gegužės 25d.

Nuo pirmadienio Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino rekomendacijas asmeninių švenčių organizavimui. Švelnesnės karantino režimo priemonės yra taikomos asmenims, turintiems galimybių pasą, t. y. paskiepytiems, persirgusiems COVID-19 liga, turintiems neigiamą koronaviruso infekcijos testą bei...


Ką reikia žinoti asmenims po didelės rizikos sąlyčio su sergančiuoju

Ką reikia žinoti asmenims po didelės rizikos sąlyčio su sergančiuoju

Gegužės 25d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, ką reikia žinoti asmenims, turėjusiems didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju koronaviruso infekcija. Vienas iš svarbiausių žingsnių – kuo greičiau apriboti savo kontaktus su aplinkiniais bei izoliuotis.


Didelės šeimos pradžia, arba kaip savivaldybė vaikų svajonę pavertė tikrove

Didelės šeimos pradžia, arba kaip savivaldybė vaikų svajonę pavertė tikrove

Gegužės 25d.

Utenos rajono savivaldybė, vykdydama nuoseklų perėjimą nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams, įsteigė jau trečiuosius bendruomeninius vaikų globos namus. Pastarieji ir ankstesni įsteigti Europos regioninės...


Profesorė J. Čelutkienė: širdies nepakankamumui COVID pandemija ne pasiteisinimas

Profesorė J. Čelutkienė: širdies nepakankamumui COVID pandemija ne pasiteisinimas

Gegužės 25d.

Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą pasaulį kaustanti pandemija pareikalavo jau daugiau nei 3,2 milijonų gyvybių. Tuo tarpu širdies ir kraujagyslių ligos mirtimi kasmet pasaulyje pasibaigia daugiau nei 17 milijonų...


Apsilankymas reabilitacijos centre – tai, apie ką svajoja negalią turinčių vaikų tėvai

Apsilankymas reabilitacijos centre – tai, apie ką svajoja negalią turinčių vaikų tėvai

Gegužės 25d.

3,5 metų Nojui nustatyta ne viena baugiai skambanti diagnozė: kitokia išplitusi (generalizuota) epilepsija ir epilepsiniai sindromai, įgimtos didžiosios smegenų jungties formavimosi ydos, mikrocefalija, regos nervo atrofija, mišrūs specifiniai raidos sutrikimai, be to, berniukas turi gastrostomą,...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9