Rugsėjo 27d. Sekmadienis

Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Kovo 13d.
Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Kodėl šiuo metu negalima lankyti su naujagimiais šalies neonatologijos centruose gulinčių mamyčių ir naujagimių bei kaip juos palaikyti nebūnant drauge? Tokių klausimų neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ dėl pavojingo koronaviruso įsigaliojus karantinui sulaukia kasdien. Tad kodėl svarbu palaikyti, bet nelankyti kūdikių, kasdien kovojančių už gyvybę, ir kaip tai geriausiai padaryti, pataria medicinos psichologė Evelina Sabaitytė.

Pasak Evelinos Sabaitytės, konsultuojančios neišnešiotų naujagimių susilaukusias šeimas, nors kartais tai pripažinti gali būti ypatingai sunku, tačiau šiuo metu neišnešiotam kūdikiui profesionalūs medikai gali padėti daug labiau nei visų artimųjų buvimas šalia. Todėl pirmiausia medicinos psichologė ragina pasitikėti gydytojais ir leisti jiems užtikrinti tinkamą neišnešioto naujagimio sveikatos priežiūrą, nes būtent tai šiuo metu yra svarbiausia vaikui.

„Galima teigti, jog mes viską išgyvenime trimis lygmenimis: kūnu, mintimis ir jausmais. Vis dėlto, kol nesame pasirūpinę kūnu, mūsų organizmas neturi resursų netik rūpintis emocine ir psichologine sveikata, bet ir generuoti su ja susijusių poreikių. Viršų ima instinktas išgyventi. Vieno garsiausių žmogaus poreikius tyrinėjusių psichologų Abrahamo Maslow poreikių piramidėje teigiama, kad pirmiausia žmogui būtina patenkinti fiziologinius poreikius, o tik tada jam kyla kitų lygmenų poreikiai. Tai galioja ir ankstukams. Neišnešioto naujagimio kūnelis – ypatingai trapus ir lengvai pažeidžiamas bet kokių virusų. Todėl ankstukams yra reikalinga nuolatinė medicininė pagalba, kurią sunkiausiu metu užtikrinti gali tik gydytojai“, – teigia medicinos psichologė.

Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Neonatologijos klinikos ir Lietuvos neonatologijos asociacijos vadovė profesorė Rasa Tamelienė pastebi, jog visgi daugelis supranta situacijos rimtumą: „Nors ir mūsų klinikoje kai kurios su mažyliais gulinčios mamos skundėsi, jog jaučiasi lyg uždarytos, tačiau padiskutavus apie koronavirusą ir jo grėsmę naujagimiams, situaciją suprato. Juk ypač neišnešiotų naujagimių imunitetas yra silpnas – praktiškai jokios apsaugos jie neturi. Tad labai svarbu iš gatvės negauti jokio užkrato, dėl ko dabar ir draudžiamas neišnešiotukų lankymas. Mes esame pripratę, jog skyrius yra pilnas vaikų ir tėvų, tad ir medikams šiuo metu koridoriuose tvyranti tyla yra labai keista“.

E. Sabaitytė ramina, jog tokioje situacijoje jaustis tarsi uždarytai yra visiškai normalu: „Iš dalies taip ir yra. Moterys yra atskirtos nuo savo artimųjų, savo saugios aplinkos, įprastos rutinos, o svarbiausia, yra atplėštos nuo savo idilės ir tobulo nėštumo ir gimdymo plano, kurį buvo susikūrusios, kol laukėsi“.

Atpažinkite savo emocijas

„Buvimas šalia naujagimio – instinktyvus dalykas. Jį matome ir gamtoje. Todėl natūralu, jog dėl susiklosčiusių aplinkybių negalėdami būti šalia kūdikio patiriame stiprius emocinius išgyvenimus. Vis dėlto būtina mokytis atpažinti patiriamus stiprius jausmus, suprasti jų kilimo priežastis ir pasistengti juos kontroliuoti“, – įsitikinusi E. Sabaitytė.

Medicinos psichologė skatina akimirkai sustoti ir pirmiausia pabandyti įsiklausyti į savo mintis: „Visada primenu, kad jausmai mumyse savaime negyvena. Kiekvieną jausmą užaugina kilusi mintis ar turėta patirtis. Todėl reikėtų atskirti, kad yra mintys ir išgyvenimai, kurie svarbūs mums patiems, kaip tėvams, kurie nepateisina savo lūkesčių sau, ir tiesiogiai su kūdikio sveikata susijusios mintys. Supratus savo mintis ir išgyvenimus, taip pat suprasime, jog šiuo metu naujagimiui geriausia taip, kaip yra dabar – saugiai, ligoninėje su medikų priežiūra.

Pasak specialistės, savo emocine sveikata privalo nepamiršti pasirūpinti ir namuose likę šeimos nariai, ir kūdikius galinčios lankyti ar su jais ligoninėje laiką leidžiančios mamos. Tai, kad vaikas gimė anksčiau laiko, nereiškia, kad jis neturi pirmų dienų. Vaiko gimimo istorija yra unikali ir tai yra jo istorija. Todėl mama gali užsirašinėti savo jausmus, vaikučio virsmą – tai puiki proga pamatyti savo jausmus ir juos racionalizuoti. Taip pat patariama bendrauti ir su mamomis, kurios yra patyrusios tą patį – juk tai galima daryti ir virtualiai.

„Iš patirties bendraudama su mamomis matau, jog dažna jų jaučiasi nepakankamai geros: nes negali būti šalia, nes neišnešiojo iki galo. Tačiau reikia suvokti, kad kūdikiui geriausiai taip, kaip yra dabar. Svarbu pasirūpinti savimi, kad sukauptume energijos tam, kad galėtumėm būti šalia, kai tikrai reikės, o dabar pasitikėkime medikais“, – teigia neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė.

Bendraukite, tačiau nepersistenkite

Už ligoninės ribų liekantys šeimos nariai ar artimieji ne visuomet susimąsto, kaip jaučiasi su vaikeliu esanti mama. Tad E. Sabaitytė šeimas ragina kalbėtis, tačiau nepamiršti pagarbos: „Tai, ką išgyvena anksčiau laiko pagimdžiusi moteris – labai stiprios ir asmeniškos emocijos. Gerbkite jas ir ne tuščiai klausinėkite – tai gali tik pabloginti situaciją. Verčiau pasiteiraukite, kaip aš, būdamas už ligoninės durų, galiu tau padėti, kuo galiu būti naudingas. Tiesa, didžioji dalis moterų iš karto nepasakys, kuo artimasis gali būti naudingas. Tam reikia laiko. Svarbu pajausti, kaip norisi bendrauti su aplinka. Vieniems yra labai svarbu, kad juos palaikytų virtualiai, kiti nori laiko sau, išmokti susigyventi su naujomis emocijomis“.

Medicinos psichologė įsitikinusi, jog geriausia, ką apskritai galime padaryti dėl neišnešiotų mažylių ir jų mamų, tai pasakyti, kaip stipriai juos mylime, palaikome ir esame šalia. Kad ir mintimis.

 

Patirtis Vokietijoje įkvėpė visai kitokį požiūrį: šis darbas tinkamiausias stiprioms asmenybėms

Patirtis Vokietijoje įkvėpė visai kitokį požiūrį: šis darbas tinkamiausias stiprioms asmenybėms

Rugsėjo 25d.

Su intelekto negalią turinčiais žmonėmis dirbanti Vytautė Paškevičiūtė-Masiukienė savo veikla įrodo, kad žmonių tarpusavio bendravimas yra mokomoji patirtis kiekvienam. Socialinėse dirbtuvėse Vytautė moko neįgaliuosius darbo įgūdžių, o pati iš jų mokosi patirti tyrą draugystę ir akimirkos...


Apklausa: 84 proc. gyventojų mano, kad augintiniai gali pagerinti emocinę savijautą

Apklausa: 84 proc. gyventojų mano, kad augintiniai gali pagerinti emocinę savijautą

Rugsėjo 25d.

Augintiniais ne tik malonu rūpintis, jie ir patys teigiamai veikia savo šeimininkus, mano Lietuvos gyventojai. Bendrovės „Norstat“ atliktos apklausos duomenimis, dauguma mūsų šalies gyventojų (84 proc.) įsitikinę, kad naminiai gyvūnai gali pagerinti emocinę savijautą ir suteikti...


Alternatyva nuotoliniam darbui – darbo vietos dalijimosi sutartis

Alternatyva nuotoliniam darbui – darbo vietos dalijimosi sutartis

Rugsėjo 25d.

Šalyje susiklosčiusi ekstremalioji situacija dėl pandemijos pastūmėjo darbdavius ir darbuotojus ieškoti lankstesnių darbo santykių formų. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia dėmesį, kad be jau išpopuliarėjusio nuotolinio darbo, galima dar viena alternatyva – darbo vietos dalijimosi...


Dietistė pataria: kokias daržoves ir vaisius valgyti atėjus rudeniui?

Dietistė pataria: kokias daržoves ir vaisius valgyti atėjus rudeniui?

Rugsėjo 25d.

Pasibaigus vasarai, didelė dalis žmonių nostalgiškai žiūri į praėjusį metų sezoną. Jis žavi ne vien saulėtomis dienomis, ilgais vakarais, bet ir šviežių vaisių, daržovių gausa. Ko gero, mažai kas atsispiria pagundai savo kasdienybę pagardinti braškių ar trešnių indeliu. Dietistė Živilė Dumbraitė...


Darbuotojai sveikatos nesitikrina – dirba, kol organizmas pradeda byrėti

Darbuotojai sveikatos nesitikrina – dirba, kol organizmas pradeda byrėti

Rugsėjo 25d.

Dauguma Lietuvos gyventojų aplaidžiai rūpinasi savo sveikata ir pas gydytojus apsilanko tik prispirti problemų – jau susirgę. Lietuvos higienos instituto duomenimis, pernai iš visų apsilankymų pas šeimos gydytojus tik 13 proc., arba apytiksliai vos vienas iš dešimties buvo skirti...


Lėtinį nerimą patiria vis daugiau žmonių, tarp nerimo priežasčių – ir COVID-19 pandemija

Lėtinį nerimą patiria vis daugiau žmonių, tarp nerimo priežasčių – ir COVID-19 pandemija

Rugsėjo 25d.

Įtemptas gyvenimo būdas, didelis informacijos srautas, augantis atsakomybės jausmas ir poilsio trūkumas iki šiol buvo pagrindinės lėtinio nerimo priežastys. Šiais metais prie jų prisidėjo ir neapibrėžtumas dėl COVID-19 pandemijos – rūpestis savo ir artimųjų sveikata, įvairūs ribojimai,...


Lietuvos gyventojai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas, parodė apklausa

Lietuvos gyventojai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas, parodė apklausa

Rugsėjo 24d.

Dauguma Lietuvos gyventojų pakankamai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI). Tai parodė naujausia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro užsakymu šių metų vasarą atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa. Apklausos dalyviams buvo pateikti teiginiai apie lytiškai plintančias ligas,...


ėtine mieloleukemija sergantis Viktoras: „Atmestinai gydytis negalima, turi būti sąžiningas“

ėtine mieloleukemija sergantis Viktoras: „Atmestinai gydytis negalima, turi būti sąžiningas“

Rugsėjo 24d.

Rugsėjo 22 d. buvo minima Pasaulinė lėtinės mieloleukemijos diena. Tai – viena iš kraujo vėžio formų, o data pasirinktina dėl šią ligą sukeliančių 9–tos ir 22–os chromosomų mutacijos.


Praėjusią parą Lietuvoje – 138 koronaviruso atvejai

Praėjusią parą Lietuvoje – 138 koronaviruso atvejai

Rugsėjo 24d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse.


Vėžio gydymo ateitis – individualizuotas gydymas

Vėžio gydymo ateitis – individualizuotas gydymas

Rugsėjo 24d.

Sergamumas onkologinėmis ligomis Lietuvoje kasmet didėja 2 proc. Visgi mirštamumo nuo šių ligų rodikliai krenta žemyn. Tai, pasak mokslininkų, yra modernėjančios medicinos rezultatas. Proveržiu onkologijoje tapę individualizuoti gydymo metodai medikams leidžia paskirti efektyvesnį gydymą ir...


Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

Rugsėjo 24d.

Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidėti. Meningokoku B gali susirgti tik maži vaikai. Tai tik keletas mitų, kurie sklando viešojoje erdvėje ir kuriuos paneigia prof. Rimantas Kėvalas, Kauno klinikų Vaikų...


Daugėjant užsikrėtusiųjų sportinių veiklų metu – specialios NVSC rekomendacijos

Daugėjant užsikrėtusiųjų sportinių veiklų metu – specialios NVSC rekomendacijos

Rugsėjo 24d.

Laisvalaikio leidimas sporto klubuose, šokių studijose ar kitose uždarose erdvėse įprastai rekomenduojamos veiklos, gerinančios fizinę ir psichosocialinę būseną, tačiau daugėjant susijusių užsikrėtimo atvejų, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį ir ragina...


Įveikiant koronavirusą: savivaldybėse pradedama teikti daugiau nemokamų psichologinių konsultacijų gyventojams

Įveikiant koronavirusą: savivaldybėse pradedama teikti daugiau nemokamų psichologinių konsultacijų gyventojams

Rugsėjo 24d.

Startuoja svarbi naujovė: nuo šiol gyventojai, susidūrę su koronaviruso (COVID-19) situacijos sukeltu stresu, nerimu ir kitais psichologiniais sunkumais gali gauti nemokamą psichologų konsultaciją. Tokią pagalbą jau rugsėjo-spalio mėnesiais pradės teikti šalies savivaldybių visuomenės sveikatos...


Darbovietėje nustačius koronaviruso židinį, darbdaviai turėtų įvertinti galimybę darbą organizuoti nuotoliniu būdu

Darbovietėje nustačius koronaviruso židinį, darbdaviai turėtų įvertinti galimybę darbą organizuoti nuotoliniu būdu

Rugsėjo 24d.

Lietuvoje sparčiai plintant koronavirusui bei didėjant židinių skaičiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina įstaigų bei organizacijų vadovus išlikti sąmoningais ir, atsiradus COVID-19 ligos židiniui, nedelsiant organizuoti darbuotojų darbą nuotoliniu būdu. Ministerija primena, kad...


Griežtinami reikalavimai maitinimą savitarnos principu organizuojančioms gydymo įstaigoms

Griežtinami reikalavimai maitinimą savitarnos principu organizuojančioms gydymo įstaigoms

Rugsėjo 24d.

Nuo spalio 1 d. maitinimą savitarnos principu organizuojančios sanatorijos ir kitos gydymo įstaigos turės laikytis tokių pačių reikalavimų, kaip ir viešojo maitinimo įstaigos. Tačiau joms bus taikoma viena išimtis: pacientai ir juos globojantys asmenys valgyklose neprivalės dėvėti veido apsaugos...


Atsiliekame nuo latvių bei estų: Lietuvos žmonės gydytojus lanko rečiausiai

Atsiliekame nuo latvių bei estų: Lietuvos žmonės gydytojus lanko rečiausiai

Rugsėjo 23d.

„Dažniausiai kreipiasi tie, kurie jaučia ligos simptomus. Gerokai sumažėjo srautas pacientų, kuriems norėdavosi laikytis jų pačių susikurto apsilankymų pas gydytojus grafiko ir užsukti pas šeimos gydytoją pasimatuoti kraujospūdį, pratęsti receptą ar tiesiog iš įpročio. Dažniausiai žmonės...


Vaistininkai apie cinką: jis toks pats svarbus kaip vitaminai C ir D

Vaistininkai apie cinką: jis toks pats svarbus kaip vitaminai C ir D

Rugsėjo 23d.

Apie geležį, magnį ar kalį kalbama dažnai, cinkas yra rečiau minimas mikroelementas, nors savo naudingomis savybėmis jis yra vienas iš trijų būtiniausių. Cinkas naudingas ne tik imuninei sistemai, bet ir grožiui. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai sako, kad svarbu, jog rudenį jo...


„Sodra“ primena jaunuoliams: pasitikrinkite, ar esate draudžiami sveikatos draudimu

„Sodra“ primena jaunuoliams: pasitikrinkite, ar esate draudžiami sveikatos draudimu

Rugsėjo 23d.

„Sodra“ išsiuntė priminimus beveik 3,5 tūkst. gyventojų, kuriems jau rugsėjį gali tekti patiems sumokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestį. Pranešimus gavo tie gyventojai, kurie kol kas nėra skolingi, tačiau jei iki mėnesio pabaigos nepradės studijuoti, dirbti arba...


Norite turėti gražius ir sveikus plaukus? Jei ir toliau darysite šias klaidas, rezultato nesitikėkite

Norite turėti gražius ir sveikus plaukus? Jei ir toliau darysite šias klaidas, rezultato nesitikėkite

Rugsėjo 23d.

Jūsų plaukų būklė priklauso nuo daugybės faktorių, tačiau jiems, kaip ir veido odai, reikalinga reguliari priežiūra ir rutina. Sveikatos ir plaukų priežiūros ekspertės pataria, nuo ko pradėti gaivinti nusilpusius ir slenkančius plaukus, kaip nepasiklysti produktų gausoje bei kokias dažniausias...


Šalyje per vakar parą patvirtinti 73 koronaviruso atvejai

Šalyje per vakar parą patvirtinti 73 koronaviruso atvejai

Rugsėjo 23d.

Per vakar parą Lietuvoje patvirtinti 73 koronaviruso (COVID-19) atvejai. Iš jų 31 Kauno, 22 Šiaulių, 14 Vilniaus, 3 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Tauragės apskrityse.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9