Balandžio 8d. Trečiadienis

Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Kovo 13d.
Neišnešioti naujagimiai: kaip palaikyti, bet nelankyti?

Kodėl šiuo metu negalima lankyti su naujagimiais šalies neonatologijos centruose gulinčių mamyčių ir naujagimių bei kaip juos palaikyti nebūnant drauge? Tokių klausimų neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ dėl pavojingo koronaviruso įsigaliojus karantinui sulaukia kasdien. Tad kodėl svarbu palaikyti, bet nelankyti kūdikių, kasdien kovojančių už gyvybę, ir kaip tai geriausiai padaryti, pataria medicinos psichologė Evelina Sabaitytė.

Pasak Evelinos Sabaitytės, konsultuojančios neišnešiotų naujagimių susilaukusias šeimas, nors kartais tai pripažinti gali būti ypatingai sunku, tačiau šiuo metu neišnešiotam kūdikiui profesionalūs medikai gali padėti daug labiau nei visų artimųjų buvimas šalia. Todėl pirmiausia medicinos psichologė ragina pasitikėti gydytojais ir leisti jiems užtikrinti tinkamą neišnešioto naujagimio sveikatos priežiūrą, nes būtent tai šiuo metu yra svarbiausia vaikui.

„Galima teigti, jog mes viską išgyvenime trimis lygmenimis: kūnu, mintimis ir jausmais. Vis dėlto, kol nesame pasirūpinę kūnu, mūsų organizmas neturi resursų netik rūpintis emocine ir psichologine sveikata, bet ir generuoti su ja susijusių poreikių. Viršų ima instinktas išgyventi. Vieno garsiausių žmogaus poreikius tyrinėjusių psichologų Abrahamo Maslow poreikių piramidėje teigiama, kad pirmiausia žmogui būtina patenkinti fiziologinius poreikius, o tik tada jam kyla kitų lygmenų poreikiai. Tai galioja ir ankstukams. Neišnešioto naujagimio kūnelis – ypatingai trapus ir lengvai pažeidžiamas bet kokių virusų. Todėl ankstukams yra reikalinga nuolatinė medicininė pagalba, kurią sunkiausiu metu užtikrinti gali tik gydytojai“, – teigia medicinos psichologė.

Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Neonatologijos klinikos ir Lietuvos neonatologijos asociacijos vadovė profesorė Rasa Tamelienė pastebi, jog visgi daugelis supranta situacijos rimtumą: „Nors ir mūsų klinikoje kai kurios su mažyliais gulinčios mamos skundėsi, jog jaučiasi lyg uždarytos, tačiau padiskutavus apie koronavirusą ir jo grėsmę naujagimiams, situaciją suprato. Juk ypač neišnešiotų naujagimių imunitetas yra silpnas – praktiškai jokios apsaugos jie neturi. Tad labai svarbu iš gatvės negauti jokio užkrato, dėl ko dabar ir draudžiamas neišnešiotukų lankymas. Mes esame pripratę, jog skyrius yra pilnas vaikų ir tėvų, tad ir medikams šiuo metu koridoriuose tvyranti tyla yra labai keista“.

E. Sabaitytė ramina, jog tokioje situacijoje jaustis tarsi uždarytai yra visiškai normalu: „Iš dalies taip ir yra. Moterys yra atskirtos nuo savo artimųjų, savo saugios aplinkos, įprastos rutinos, o svarbiausia, yra atplėštos nuo savo idilės ir tobulo nėštumo ir gimdymo plano, kurį buvo susikūrusios, kol laukėsi“.

Atpažinkite savo emocijas

„Buvimas šalia naujagimio – instinktyvus dalykas. Jį matome ir gamtoje. Todėl natūralu, jog dėl susiklosčiusių aplinkybių negalėdami būti šalia kūdikio patiriame stiprius emocinius išgyvenimus. Vis dėlto būtina mokytis atpažinti patiriamus stiprius jausmus, suprasti jų kilimo priežastis ir pasistengti juos kontroliuoti“, – įsitikinusi E. Sabaitytė.

Medicinos psichologė skatina akimirkai sustoti ir pirmiausia pabandyti įsiklausyti į savo mintis: „Visada primenu, kad jausmai mumyse savaime negyvena. Kiekvieną jausmą užaugina kilusi mintis ar turėta patirtis. Todėl reikėtų atskirti, kad yra mintys ir išgyvenimai, kurie svarbūs mums patiems, kaip tėvams, kurie nepateisina savo lūkesčių sau, ir tiesiogiai su kūdikio sveikata susijusios mintys. Supratus savo mintis ir išgyvenimus, taip pat suprasime, jog šiuo metu naujagimiui geriausia taip, kaip yra dabar – saugiai, ligoninėje su medikų priežiūra.

Pasak specialistės, savo emocine sveikata privalo nepamiršti pasirūpinti ir namuose likę šeimos nariai, ir kūdikius galinčios lankyti ar su jais ligoninėje laiką leidžiančios mamos. Tai, kad vaikas gimė anksčiau laiko, nereiškia, kad jis neturi pirmų dienų. Vaiko gimimo istorija yra unikali ir tai yra jo istorija. Todėl mama gali užsirašinėti savo jausmus, vaikučio virsmą – tai puiki proga pamatyti savo jausmus ir juos racionalizuoti. Taip pat patariama bendrauti ir su mamomis, kurios yra patyrusios tą patį – juk tai galima daryti ir virtualiai.

„Iš patirties bendraudama su mamomis matau, jog dažna jų jaučiasi nepakankamai geros: nes negali būti šalia, nes neišnešiojo iki galo. Tačiau reikia suvokti, kad kūdikiui geriausiai taip, kaip yra dabar. Svarbu pasirūpinti savimi, kad sukauptume energijos tam, kad galėtumėm būti šalia, kai tikrai reikės, o dabar pasitikėkime medikais“, – teigia neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė.

Bendraukite, tačiau nepersistenkite

Už ligoninės ribų liekantys šeimos nariai ar artimieji ne visuomet susimąsto, kaip jaučiasi su vaikeliu esanti mama. Tad E. Sabaitytė šeimas ragina kalbėtis, tačiau nepamiršti pagarbos: „Tai, ką išgyvena anksčiau laiko pagimdžiusi moteris – labai stiprios ir asmeniškos emocijos. Gerbkite jas ir ne tuščiai klausinėkite – tai gali tik pabloginti situaciją. Verčiau pasiteiraukite, kaip aš, būdamas už ligoninės durų, galiu tau padėti, kuo galiu būti naudingas. Tiesa, didžioji dalis moterų iš karto nepasakys, kuo artimasis gali būti naudingas. Tam reikia laiko. Svarbu pajausti, kaip norisi bendrauti su aplinka. Vieniems yra labai svarbu, kad juos palaikytų virtualiai, kiti nori laiko sau, išmokti susigyventi su naujomis emocijomis“.

Medicinos psichologė įsitikinusi, jog geriausia, ką apskritai galime padaryti dėl neišnešiotų mažylių ir jų mamų, tai pasakyti, kaip stipriai juos mylime, palaikome ir esame šalia. Kad ir mintimis.

 

Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Profesorė I. Šaulienė: „Net ir gyvenant karantino sąlygomis alergeninių žiedadulkių poveikio išvengti nepavyks“

Balandžio 7d.

Šiaulių universiteto aerobiologai, tyrinėjantys žiedadulkių sklaidą ore, teigia, jog pastarosiomis dienomis Lietuvoje nusistovėję saulėti ir sausi orai – palankios sąlygos plisti žiedadulkėms. Tam įtakos turi ir neįprastai ankstyvas pavasaris. Pasak prof. dr. Ingridos Šaulienės, šalies...


Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Profesorius V. Urbonas atskleidžia, kaip stiprinti imunitetą karantino metu: apie tai žino nedaugelis

Balandžio 7d.

Siaučiant įvairiems virusams labai svarbu stiprinti imunitetą. Padėti tai padaryti gali sveika mityba, teigiama emocinė aplinka, kokybiškas miegas, buvimas gryname ore, fizinis aktyvumas. Tačiau medikai pabrėžia, jog dabar, gyvenant karantino sąlygomis, kai reikia atidžiai saugoti save ir be...


Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Medikų darbo realybė paskatino baldininkus gaminti apsauginius skydelius

Balandžio 7d.

„Apsaugos priemonių trūksta visiems medikams. Įtempta situacija ne tik didžiosiose gydymo įstaigose, ji dar aštresnė šalies regionuose. Tą pastebėjau pats savo akimis“, – tikina venas iš Kauno baldų gamybos ir prekybos UAB „Medienos era“ akcininkų Donatas Miničius....


Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Balandžio 6d.

Gyventojai vėl gali vaistinėse įsigyti medicininių kaukių ir respiratorių. Antradienį BENU vaistines pasieks didelė šių apsaugos priemonių siunta. Iš viso pardavimui gauta 300 tūkst. vienetų medicininių kaukių ir 60 tūkst. vnt. respiratorių N95.


Gliukomananas – vertingas    papildas svorio metimui

Gliukomananas – vertingas papildas svorio metimui

Balandžio 6d.

Svorio metimas tikrai nėra lengvas procesas. Norint ilgalaikių rezultatų būtina įdėti nemažai darbo. Manau, kad tikrai esi skaitęs apie pačius įvairiausius papildus lieknėjimui. O gal išbandei ne vieną dietą. O ar teko kada girdėti apie gliukomananą? Jis yra vienas iš natūralių papildų, kurie...


Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Kaip rūpintis savo namų oro kokybe karantino metu

Balandžio 6d.

Siaučiant koronavirusui Covid-19 Lietuvos gyventojai stengiasi kuo daugiau būti namuose, tačiau mažai žmonių susimąsto apie tai, kokią žalą jiems daro jų namų oras ir kaip būtų galima jį pagerinti siekiant geresnės sveikatos ir stabdant koronaviruso plitimą. Šiai situacijai pakeisti įkurta...


Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Šiais metais užregistruotas antras tymų atvejis

Kovo 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie antrą šiais metais užregistruota tymų susirgimą Kauno apskrityje. Iš viso, 2020 m. Lietuvoje užregistruoti du tymų atvejai, vienas iš jų – įvežtinis. Abu susirgusieji – suaugę asmenys, kurių skiepijimo būklė nežinoma.


Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Keičiasi visų „Eurovaistinių“ darbo laikas

Kovo 15d.

Nuo pirmadienio Lietuvoje įsigaliojant karantinui šalyje uždaromos visos parduotuvės, išskyrus maisto prekių parduotuves ir vaistines. Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ siekia užtikrinti savo darbuotojų saugumą ir sveikatą bei galimybę pailsėti, todėl keičia viso...


Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į Tautą dėl veiksmų kovoje su COVID-19

Kovo 15d.

šiandien pasaulis susiduria su bene didžiausia krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Virusas keičia įprastą gyvenimą ir verčia imtis ypatingų veiksmų – uždaromos valstybių sienos, o milijonai žmonių izoliuojasi namie.


Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Prezidentas ragina ES institucijas glaudžiau koordinuoti atsaką į COVID-19 krizę

Kovo 15d.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos Pirmininką Charlesį Michelį ir Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą von der Leyen, ragindamas glaudžiau koordinuoti atsaką į koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkį Europoje.


Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Lietuvos oro uostuose pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra

Kovo 14d.

Lietuvos oro uostuose nuo kovo 14 dienos pradedama visų be išimties atvykstančių keleivių patikra, kurią vykdo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) su kariuomenės atstovų pagalba. Tai reiškia, kad visi atvykstantys keleiviai bus tikrinami termovizoriaus pagalba, taip pat privalės...


Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Kovo 13d.

Sparčiai besikeičiantys įvykiai visame pasaulyje dėl plintančio koronaviruso priverčia sunerimti vis daugiau žmonių. Tai paliečia ne tik baimę susirgti, bet ir nežinomybė dėl to, kaip viskas vyks toliau. Jau nuo kovo 13 dienos įsigaliojo draudimai valstybiniu mastu. „Žalioji dėžutė“...


Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Žinoma maisto tinklaraštininkė siūlo į šviežias daržoves pažiūrėti kitomis akimis (+receptai)

Kovo 13d.

Šviežios šių metų derliaus daržovės tampa vis dažnesniu kiekvieno lietuvio pasirinkimu. Po žiemos jų traškumo, šviežumo bei gaivumo sako pasiilgusi ir populiaraus maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė. Ji stengiasi daržoves įtraukti į...


„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

„Sodra“ ragina gyventojus rinktis elektronines paslaugas, klientų aptarnavimo skyriuose paslaugos laikinai nebus teikiamos

Kovo 13d.

Dėl Lietuvoje paskelbtos ekstremaliosios situacijos „Sodra“ nuo kovo 16-osios, pirmadienio, laikinai – dvi savaites - neaptarnaus gyventojų visuose klientų aptarnavimo skyriuose ir gyventojus ragina naudotis paslaugomis internetu - www.sodra.lt/gyventojui bei konsultuotis...


Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Koronavirusas palies ir nepasiturinčiųjų stalus

Kovo 13d.

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ informuoja, jog dėl koronaviruso grėsmės perkeliamas didžiausias šalyje labdaros renginys - kovo 20-21 dienomis turėjusi vykti kasmetinė „Maisto banko“ akcija. Apie naują renginio datą bus informuojama atskirai.


Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Dezinfekcinis skystis jau pasiekė kai kurias vaistines, rytoj tikimasi jo turėti visose

Kovo 12d.

Dalį vaistinių šiandien jau pasiekė rankų higienai skirtas dezinfekcinis skystis, likusiose dezinfekcinio skysčio pardavimai turėtų atsinaujinti rytoj. BENU vaistinių tinklas skelbia į vaistines pristatęs apie 10 tūkst. vienetų anksčiau iš tiekėjo užsakyto dezinfekcinio skysčio. Tiesa, kai...


Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Nuo stabligės ir difterijos suaugusieji skiepijami nemokamai

Kovo 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad vyresni nei 25 metų asmenys gali valstybės lėšomis revakcinuotis nuo difterijos ir stabligės. Skiepus nuo difterijos ir stabligės reikia kartoti kas 10 metų tam, kad būtų išlaikyta patikima apsauga. Nesiskiepijant periodiškai...


Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

Kovo 12d.

Ką daryti socialiniame tinkle pastebėjus pažįstamo (ar nepažįstamo) asmens žinutę, kuri skamba it pranešimas apie ketinimą žudytis? Psichologai bei kiti psichikos sveikatos specialistai, suicidologai vieningai tvirtina, jog šiukštu nereikia į tai numoti ranka, idant nepaliktume krizę išgyvenančio...


Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Burnos vėžys: kaip pastebėti pirmuosius simptomus?

Kovo 12d.

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir...


Maliarija lietuviai dažniausiai užsikrečia kelionėse

Maliarija lietuviai dažniausiai užsikrečia kelionėse

Kovo 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje per dešimt pastarųjų metų (2010–2019) registruoti 3 mirties nuo maliarijos atvejai. Iš viso per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 54 įvežtinės maliarijos atvejai, iš kurių net 45 asmenys užsikrėtė Afrikos šalyse.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9