Lapkričio 15d. Penktadienis

Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Spalio 11d.
Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Lietuvos visuomeninės organizacijos nepajėgios vien savo jėgomis tempti buvusių kalinių integravimo į visuomenę naštos. Lietuvos kalinių globos draugijos reabilitacinio centro vadovės Mildos Bliumenzonienės teigimu, net ir esant tokiai mažai pagalbai į įkalinimo įstaigas nebegrįžta net 40 proc. nuteistųjų, todėl belieka tik įsivaizduoti kas būtų, jei kaliniams skirtume  daugiau dėmesio ir pastangų.

Pati tremtyje gimusi visuomenininkė sako, kad dėl skirtingų priežasčių kali tikrai skirtingi žmonės, todėl iš principo neteisinga juos laikyti vienodai nebepataisomais.

Daugiau nei pusė, apie 63 proc. Lietuvoje iš įkalinimo įstaigų grįžusių asmenų po kurio laiko vėl nusikalsta. Kodėl?

Jūs pasakėte tinkamą žodį – „įkalinimo“. Taip pat pas mus sako „sėdėjęs“ žmogus ir tai daug pasako apie mūsų požiūrį į problemą. Jei mes norime, kad žmonės nenusikalstų pakartotinai, jie turėtų ne „sėdėti“, o keistis, mokytis, pritapti prie visuomenės. Šios įstaigos turėtų būti skirtos ne tik  įkalinimui ir bausmės atlikimui, o padėti keistis su kvalifikuotų specialistų pagalba. Tačiau kol kas pas mus kalinių integracija nevykdoma, ir net pataisos namai, kur pagal pavadinimą žmonės turėtų „taisytis“, tėra vietos, kur žmogus įkalinamas teismo paskirtam bausmės laikotarpiui.

Tai yra labai didelė problema, o kuo ilgesniam laikui žmogus įkalinamas, tuo didesne problema tai tampa. Jis praranda net turėtus socialinius įgūdžius ir jei neturi šeimos, draugų rato, kur gali grįžti ir bandyti vėl pritapti, jis paliekamas vienas, be lėšų, be pastogės, be dėmesio...

Gal turite paaiškinimą, kodėl į įkalinimo įstaigas taip dažnai sugrįžtama?

Štai visai neseniai gatvėje sutikau žmogų, su kuriuo bendravome jam kalint. Paklaustas kaip sekasi, pasakė, kad štai, ruduo, orai vėsta, tuoj grįš „į namus“. Pataisos namai jau jam tapo tais tikraisiais „namais“. Ir tokių, kurie net sąmoningai nusikalsta, tikrai ne vienas. Jie žino, kokį nusikaltimą padaryti, kad patektų į įkalinimo įstaigą norimam laikui, vien tam, kad išgyventų. O kuo daugiau kartų žmogus yra įkalinamas, tuo sunkiau jį sugrąžinti į visuomenę, nes jis perima pataisos namuose įprastą bendravimo kultūrą ir neįsivaizduoja savo gyvenimo kitaip.

Ką reiktų daryti, kad situacija pasikeistų?

Reikėtų pradėti ją keisti ir tikiu, kad dabartinės permainos tik į gerą. Pastaruosius 30 metų įkalinimo įstaigos buvo tik bausmės atlikimo vietos ir visiškai nerūpėjo, kaip nusikaltusį žmogų integruoti atgal į visuomenę. Geresnė situacija tik su tais, kurie išeina anksčiau laiko pagal Probacijos įstatymą, jais rūpinamasi, jie prižiūrimi, jiems kažkiek padedama, tad jie dažniau sugrįžta į visuomenę.

Tačiau visą bausmės laiką atlikusiam žmogui įteikiama tik vienkartinė pašalpa ir viskas, daryk ką nori. O ką daryti, kai neturi profesijos, neturi namų, nemoki net CV parašyti, nekalbant apie kitus, sudėtingesnius socialinius įgūdžius? Nakvynės namai nėra ta vieta, kur gali pradėti „kabintis“ į gyvenimą.  Išsinuomoti būsto negali, nes neturi pinigų, neturi pinigų, nes nedirbi, o nedirbi, nes ką tik grįžęs iš įkalinimo įstaigos. Užsisuka uždaras ratas, iš kurio tikrai sunku ištrūkti. Aš pati nesu tikra, ar sugebėčiau integruotis į visuomenę be pagalbos.

Galbūt padeda visuomeninės organizacijos, kaip jūsų vadovaujamas centras?

Visuomeninės organizacijos pajėgios padėti tik pavieniams asmenims. O organizacijų, kurių veikla būtų nukreipta į tokią socialinę grupę – nuteistuosius – nėra daug. Reikia suprasti, kad visuomeninės organizacijos negali atlikti valstybinės funkcijos, bet gali labai daug padėti, ypatingai sprendžiant socialines problemas. Taigi, jei valstybė daugiau pasitikėtų tokiomis organizacijomis, skirtų tam lėšų, o bendradarbiavimas būtų nuoširdus, pagrįstas pasitikėjimu – rezultatą matytume didesnį, net neabejoju. Bet padarome ir dirbdami savanoriškais pagrindais,  padarome daug ir tikrai matome, jog tiems, kuriems padedame, sekasi daug geriau.

Ar prie sudėtingos integracijos į visuomenę prisideda neigiamas visuomenės požiūris į kalėjusius asmenis?

Tai yra didelė problema. Bene pusė mano kalbintų darbdavių net nesvarsto galimybės įdarbinti kalėjusius asmenis, nes bijo. Dalis tiesiog neturi galimybių, juos irgi galima suprasti. Tam žmogui reikia daug daugiau pagalbos, nei vien darbo, nes jam reikia ir kur gyventi, jam reikia mokytis planuoti išlaidas, kitų elementarių dalykų, tad vien geras darbdavys neišspręs visų kalėjusio žmogaus problemų, nes jis turi savų rūpesčių.

Žinoma, yra labai gražių pavyzdžių. Turėjome tokį atvejį, kai į darbą priimtas bausmę atlikęs žmogus susidūrė su neigiamu kitų darbuotojų nusistatymu. Darbdavys, jaunas žmogus, sukvietė visus, pasikalbėjo, paaiškino situaciją, atmosfera darbe normalizavosi, mūsų globotinis sėkmingai dirbo toliau.

Tačiau tokių istorijų nedaug. Vis tik labai jaučiasi, kad visuomenė linkusi visus sulyginti – jei jau buvai įkalintas, tai viskas, esi nebepataisomas. Prie to labai prisideda ir informacinė aplinka, skaitome apie rezonansinius nusikaltimus, skaitome apie neramumus kalėjimuose ir atrodo, kad visi ten tokie. O juk kali labai įvairūs, įvairaus išsilavinimo, patirties žmonės.

Šiaip ar taip, beveik 40 proc. jų nebegrįžta į įkalinimo įstaigas net esant tokiai menkai pagalbai kaip dabar. O kas būtų, jei pradėtų veikti normali integracijos sistema? Tad labai kviečiu visus, ypatingai darbdavius, neskubėti pasmerkti žmogaus vien dėl įrašo „teistas“. Pasikalbėkite su juo, įvertinkite, koks tai žmogus, kokia jo motyvacija, gebėjimai, o paskui darykite išvadas.

Labai tikiuosi, kad socialinė komunikacijos kampanija „Lygink rūbus, ne žmones“, prisidės prie visuomenės ir darbdavių nuostatų keitimo bei parodys, jog darbinės kompetencijos ir kvalifikacijos yra svarbiau nei asmeninė žmogaus praeitis. Juk visi mes darome klaidų, kokios jos bebūtų, kiekvienas jas taiso pats. Tad leiskime jam pačiam tvarkyti šią gyvenimo sritį – venkime dėti štampą žmogaus visam likusiam gyvenimui, jei jis paskirtą bausmę jau atliko.

 

 

Miego ritmas ir miego sezonai – kas tai?

Miego ritmas ir miego sezonai – kas tai?

Spalio 19d.

Kada turime keltis ir eiti miegoti, kad kitą rytą pabudę jaustumėmės žvalūs ir energingi? Vieno tobulo, universalaus miego recepto nėra. Mūsų miego kokybę veikia daugybė veiksnių – amžius, metų laikų kaita, individualūs kūno duomenys bei daugelis kitų išorinių bei vidinių stimuliatorių. Vis...


3 mobiliosios programos, padedančios akliesiems pažinti pasaulį

3 mobiliosios programos, padedančios akliesiems pažinti pasaulį

Spalio 18d.

Išmaniųjų technologijų revoliucija gerokai palengvino milijonų žmonių gyvenimus. Tačiau ar jos padėjo tiems, kurie kasdien susiduria su aplinkos keliamais iššūkiais? Baltosios lazdelės dieną, minimą spalio 15-ąją, siekiama ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į regos negalią turinčių žmonių...


Akių gydytoja rekomenduoja nuo 35 metų reguliariai tikrintis regėjimą

Akių gydytoja rekomenduoja nuo 35 metų reguliariai tikrintis regėjimą

Spalio 18d.

Akių gydytojai įsitikinę, kad šiandien galima išgydyti 80 proc. regėjimo sutrikimų, tačiau daugelis suskuba savo akių būkle rūpintis tik tuomet, kai pasireiškia pirmieji nemalonūs pojūčiai – sausumas, perštėjimas, vaizdas lyg per rūką. Sveikatos specialistai pataria tikrintis ir stiprinti...


Technologijos ir sveikata: kaip išvengti negalavimų?

Technologijos ir sveikata: kaip išvengti negalavimų?

Spalio 18d.

Akių paraudimas, pablogėjęs matymas, bendras silpnumas, galvos skausmai – tai tik maža dalis simptomų, kurie ištinka daug laiko prie kompiuterio ar kitų išmaniųjų įrenginių praleidžiančius žmones. Pasak sveikatos specialistų, nuo išmaniųjų technologijų kenčia ne tik akys ar stuburas, bet...


J. Olekas: „Turime apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmus su vėžiu susijusios trombozės simptomus“

J. Olekas: „Turime apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmus su vėžiu susijusios trombozės simptomus“

Spalio 17d.

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) (Briuselis) europarlamentaro Juozo Oleko iniciatyva buvo organizuota diskusija „Su vėžiu susijusi trombozė ir ES darbotvarkė gydant vėžį 2019 - 2024“. Prie diskusijos organizavimo prisidėjo Europos trombozės ir hemostazės sąjunga (EHTA). Su vėžiu...


Šiemet dvigubai daugiau registruotų hepatitų - dominuoja lėtiniai C hepatitai

Šiemet dvigubai daugiau registruotų hepatitų - dominuoja lėtiniai C hepatitai

Spalio 17d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius užregistruoti 184 susirgimai hepatitais ir tai, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, beveik pustrečio karto daugiau (2,5 k. arba 74 atvejai 2018 m. per 8 mėnesius).


Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Spalio 16d.

Spalio 16-ąją pasaulis švenčia Maisto dieną. Švęsti tikrai yra ką – gyvename maisto pertekliaus laikais. Kupinos parduotuvių lentynos, sklidini šaldytuvai ir virtuvės spintelės, gausiai nukrauti stalai ne tik per didžiąsias šventes – kasdien.


Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Spalio 16d.

Gausiai besikuriantys socialiniai verslai Lietuvoje įgauna vis didesnę svarbą ir pagreitį. Tarp tokių inovatyvių verslų – unikalia ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sensorinių erdvių terapija su specialių poreikių vaikais užsiimantys „Penki pojūčiai“. Šio socialinio...


Sveikas gyvenimo būdas nuo gripo komplikacijų neapsaugos

Sveikas gyvenimo būdas nuo gripo komplikacijų neapsaugos

Spalio 15d.

Artėjant kasmetiniam gripo sezonui prie gydytojų kabinetų ilgėja eilės norinčiųjų pasiskiepyti, o skiepų priešininkai užgula klaviatūras bandydami juos išgąsdinti pseudomokslinėmis žinutėmis, treti teigia esą sveikas gyvenimo būdas geriau nei skiepas. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros...


Biržuose moteris bandė papirkti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotoją

Biržuose moteris bandė papirkti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotoją

Spalio 15d.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Panevėžio teritorinio skyriaus Biržų asmenų aptarnavimo vietoje negalios vertinimo procedūros metu klientė bandė papirkti tarnybos darbuotoją duodama 100 eurų kyšį.


Pasaulinę rankų plovimo dieną ir specialistų raginimas nepersistengti

Pasaulinę rankų plovimo dieną ir specialistų raginimas nepersistengti

Spalio 15d.

Spalio 15 d. minima Pasaulinė rankų plovimo diena. Sveikatos specialistai teigia, kad rankas reikia plauti ne tuomet, kai jos purvinos, o kur kas dažniau. Vis tik socialiniame tinkle pasiteiravus, kaip dažnai žmonės plauna rankas, specialistai paragino nepersistengti, jeigu tiesioginis darbas...


Gydytoja: rankos pirštų neužtektų suskaičiuoti vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė

Gydytoja: rankos pirštų neužtektų suskaičiuoti vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė

Spalio 15d.

Atsikėlus ryte čiaudint, kosint, sloguojant, karščiuojant, žmonėms gan sunku suprasti ar tai yra gripas, ar tiesiog peršalimas. Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojos Gintarė Nemuraitė ir Agneška Neciunskienė dalinasi žiniomis apie gripą, kuo jis skiriasi nuo paprasto peršalimo ir kaip galime...


Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Spalio 11d.

Šokate iš lovos vos pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams? O gal kiekvieną rytą suskambus žadintuvui daugybę kartų spaudinėjate mygtuką SNAUSTI? Mūsų miego ritmą reguliuoja vidinis kūno laikrodis – asmeninis polinkis keltis ir eiti miegoti panašiu paros metu. Atsižvelgiant į...


Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Spalio 11d.

Spalio mėnesį Lietuvoje startavo socialinė iniciatyva, kurios tikslas – užtikrinti tęstinius terapijos su šunimis užsiėmimus vaikams, kuriais rūpinasi organizacija „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“. Kaniterapija padeda smurtą patyrusiems bei apleistiems vaikams ir yra taikoma nuo...


Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Spalio 11d.

„Pastaraisiais metais gyvenimas buvo toks turiningas, kad aš neturėjau laiko sirgti“, - istoriją apie laimėtą kovą su vėžiu pradeda Aušra Bružienė. Moteriai buvo diagnozuotas III stadijos krūties vėžys, ji perėjo visus vėžio gydymo etapus, galiausiai buvo atlikta ir krūties...


Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Spalio 11d.

Sukate galvą, kaip vertingai panaudoti morkas, salierus, kopūstus, moliūgus ar kitas sezonines daržoves, kurias vis dar vežate iš sodo ar šviežias perkate parduotuvėje? Maisto ir sveikatos ekspertai ragina prisiminti vieną pagrindinių šaltojo sezono patiekalų – šildančias trintas daržovių...


Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Spalio 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras bei vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad šalyje siaučiant peršalimui ir prasidedant gripui, verta atsisakyti rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į žandą. Minint pasaulinę rankų plovimo dieną sveikatos specialistai primena, kad tinkamai,...


Kodėl svarbu pykti?

Kodėl svarbu pykti?

Spalio 10d.

Net 1 iš 4 pasaulio žmonių bent kartą savo gyvenime patiria psichikos sveikatos sunkumų. Mokslininkų teigimu, negebėjimas atpažinti savo emocijas bei tinkamai reaguoti į jas, turi neigiamą poveikį visai visuomenės gerovei. Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną tai patvirtina ir Vilniaus...


Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Spalio 10d.

Pasaulyje minint košės dieną, vis garsiau kalbama apie šio universalaus patiekalo atgimimą – tiek socialiniuose tinkluose, tiek madinguose restoranuose, tiek ir kiekvienoje virtuvėje. Tačiau košės samprata iš esmės pasikeitė – nuobodžią pilką masę pakeitė įvairiausi ingredientai,...


Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Spalio 10d.

Nepastebimai atsliūkinęs ruduo su savimi atsinešė ir nenuspėjamus orus. Deja, staigius temperatūrų pokyčius neretai lydi ir peršalimai. Mitybos specialistai teigia, kad imuniteto stiprinimas šaltuoju metų laiku gali padėti apsisaugoti nuo tykančių ligų bei primena, kad svarbu tiek aktyvus...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9