Vasario 18d. Antradienis

Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Spalio 11d.
Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Lietuvos visuomeninės organizacijos nepajėgios vien savo jėgomis tempti buvusių kalinių integravimo į visuomenę naštos. Lietuvos kalinių globos draugijos reabilitacinio centro vadovės Mildos Bliumenzonienės teigimu, net ir esant tokiai mažai pagalbai į įkalinimo įstaigas nebegrįžta net 40 proc. nuteistųjų, todėl belieka tik įsivaizduoti kas būtų, jei kaliniams skirtume  daugiau dėmesio ir pastangų.

Pati tremtyje gimusi visuomenininkė sako, kad dėl skirtingų priežasčių kali tikrai skirtingi žmonės, todėl iš principo neteisinga juos laikyti vienodai nebepataisomais.

Daugiau nei pusė, apie 63 proc. Lietuvoje iš įkalinimo įstaigų grįžusių asmenų po kurio laiko vėl nusikalsta. Kodėl?

Jūs pasakėte tinkamą žodį – „įkalinimo“. Taip pat pas mus sako „sėdėjęs“ žmogus ir tai daug pasako apie mūsų požiūrį į problemą. Jei mes norime, kad žmonės nenusikalstų pakartotinai, jie turėtų ne „sėdėti“, o keistis, mokytis, pritapti prie visuomenės. Šios įstaigos turėtų būti skirtos ne tik  įkalinimui ir bausmės atlikimui, o padėti keistis su kvalifikuotų specialistų pagalba. Tačiau kol kas pas mus kalinių integracija nevykdoma, ir net pataisos namai, kur pagal pavadinimą žmonės turėtų „taisytis“, tėra vietos, kur žmogus įkalinamas teismo paskirtam bausmės laikotarpiui.

Tai yra labai didelė problema, o kuo ilgesniam laikui žmogus įkalinamas, tuo didesne problema tai tampa. Jis praranda net turėtus socialinius įgūdžius ir jei neturi šeimos, draugų rato, kur gali grįžti ir bandyti vėl pritapti, jis paliekamas vienas, be lėšų, be pastogės, be dėmesio...

Gal turite paaiškinimą, kodėl į įkalinimo įstaigas taip dažnai sugrįžtama?

Štai visai neseniai gatvėje sutikau žmogų, su kuriuo bendravome jam kalint. Paklaustas kaip sekasi, pasakė, kad štai, ruduo, orai vėsta, tuoj grįš „į namus“. Pataisos namai jau jam tapo tais tikraisiais „namais“. Ir tokių, kurie net sąmoningai nusikalsta, tikrai ne vienas. Jie žino, kokį nusikaltimą padaryti, kad patektų į įkalinimo įstaigą norimam laikui, vien tam, kad išgyventų. O kuo daugiau kartų žmogus yra įkalinamas, tuo sunkiau jį sugrąžinti į visuomenę, nes jis perima pataisos namuose įprastą bendravimo kultūrą ir neįsivaizduoja savo gyvenimo kitaip.

Ką reiktų daryti, kad situacija pasikeistų?

Reikėtų pradėti ją keisti ir tikiu, kad dabartinės permainos tik į gerą. Pastaruosius 30 metų įkalinimo įstaigos buvo tik bausmės atlikimo vietos ir visiškai nerūpėjo, kaip nusikaltusį žmogų integruoti atgal į visuomenę. Geresnė situacija tik su tais, kurie išeina anksčiau laiko pagal Probacijos įstatymą, jais rūpinamasi, jie prižiūrimi, jiems kažkiek padedama, tad jie dažniau sugrįžta į visuomenę.

Tačiau visą bausmės laiką atlikusiam žmogui įteikiama tik vienkartinė pašalpa ir viskas, daryk ką nori. O ką daryti, kai neturi profesijos, neturi namų, nemoki net CV parašyti, nekalbant apie kitus, sudėtingesnius socialinius įgūdžius? Nakvynės namai nėra ta vieta, kur gali pradėti „kabintis“ į gyvenimą.  Išsinuomoti būsto negali, nes neturi pinigų, neturi pinigų, nes nedirbi, o nedirbi, nes ką tik grįžęs iš įkalinimo įstaigos. Užsisuka uždaras ratas, iš kurio tikrai sunku ištrūkti. Aš pati nesu tikra, ar sugebėčiau integruotis į visuomenę be pagalbos.

Galbūt padeda visuomeninės organizacijos, kaip jūsų vadovaujamas centras?

Visuomeninės organizacijos pajėgios padėti tik pavieniams asmenims. O organizacijų, kurių veikla būtų nukreipta į tokią socialinę grupę – nuteistuosius – nėra daug. Reikia suprasti, kad visuomeninės organizacijos negali atlikti valstybinės funkcijos, bet gali labai daug padėti, ypatingai sprendžiant socialines problemas. Taigi, jei valstybė daugiau pasitikėtų tokiomis organizacijomis, skirtų tam lėšų, o bendradarbiavimas būtų nuoširdus, pagrįstas pasitikėjimu – rezultatą matytume didesnį, net neabejoju. Bet padarome ir dirbdami savanoriškais pagrindais,  padarome daug ir tikrai matome, jog tiems, kuriems padedame, sekasi daug geriau.

Ar prie sudėtingos integracijos į visuomenę prisideda neigiamas visuomenės požiūris į kalėjusius asmenis?

Tai yra didelė problema. Bene pusė mano kalbintų darbdavių net nesvarsto galimybės įdarbinti kalėjusius asmenis, nes bijo. Dalis tiesiog neturi galimybių, juos irgi galima suprasti. Tam žmogui reikia daug daugiau pagalbos, nei vien darbo, nes jam reikia ir kur gyventi, jam reikia mokytis planuoti išlaidas, kitų elementarių dalykų, tad vien geras darbdavys neišspręs visų kalėjusio žmogaus problemų, nes jis turi savų rūpesčių.

Žinoma, yra labai gražių pavyzdžių. Turėjome tokį atvejį, kai į darbą priimtas bausmę atlikęs žmogus susidūrė su neigiamu kitų darbuotojų nusistatymu. Darbdavys, jaunas žmogus, sukvietė visus, pasikalbėjo, paaiškino situaciją, atmosfera darbe normalizavosi, mūsų globotinis sėkmingai dirbo toliau.

Tačiau tokių istorijų nedaug. Vis tik labai jaučiasi, kad visuomenė linkusi visus sulyginti – jei jau buvai įkalintas, tai viskas, esi nebepataisomas. Prie to labai prisideda ir informacinė aplinka, skaitome apie rezonansinius nusikaltimus, skaitome apie neramumus kalėjimuose ir atrodo, kad visi ten tokie. O juk kali labai įvairūs, įvairaus išsilavinimo, patirties žmonės.

Šiaip ar taip, beveik 40 proc. jų nebegrįžta į įkalinimo įstaigas net esant tokiai menkai pagalbai kaip dabar. O kas būtų, jei pradėtų veikti normali integracijos sistema? Tad labai kviečiu visus, ypatingai darbdavius, neskubėti pasmerkti žmogaus vien dėl įrašo „teistas“. Pasikalbėkite su juo, įvertinkite, koks tai žmogus, kokia jo motyvacija, gebėjimai, o paskui darykite išvadas.

Labai tikiuosi, kad socialinė komunikacijos kampanija „Lygink rūbus, ne žmones“, prisidės prie visuomenės ir darbdavių nuostatų keitimo bei parodys, jog darbinės kompetencijos ir kvalifikacijos yra svarbiau nei asmeninė žmogaus praeitis. Juk visi mes darome klaidų, kokios jos bebūtų, kiekvienas jas taiso pats. Tad leiskime jam pačiam tvarkyti šią gyvenimo sritį – venkime dėti štampą žmogaus visam likusiam gyvenimui, jei jis paskirtą bausmę jau atliko.

 

 

Energijos ir geros savijautos paslaptis pagal Vladą Musvydaitę

Energijos ir geros savijautos paslaptis pagal Vladą Musvydaitę

Vasario 15d.

Fizinio aktyvumo nauda mūsų savijautai – neginčijama. Judėjimas suteikia energijos ir motyvacijos, gerina nuotaiką, neleidžia sustingti, padeda kovoti su įvairiais kūno skausmais ir negalavimais. Tiesa, aktyvaus laisvalaikio ir sporto užsiėmimų šiandien yra apstu, o pagrindinė problema...


Vienas dūris išgelbės gyvybę

Vienas dūris išgelbės gyvybę

Vasario 13d.

„Džiaugiuosi, kad mano vaikas nevakcinuotas. Pasiskaitykite apie skiepus, ten vieni nuodai. Autizmas garantuotas“, - savo įžvalgomis dalijasi vaikų neskiepijantys tėvai. Kai vaikas atsiduria intensyviosios terapijos skyriuje, nuomonę gimdytojai pakeičia. Tik kad nebūtų vėlu.


Specialistai: kodėl apie kontracepciją vaistinėse vis dar klausiama pašnibždomis?

Specialistai: kodėl apie kontracepciją vaistinėse vis dar klausiama pašnibždomis?

Vasario 13d.

Viršsvoris, nevaisingumas ar net vėžys – klaidingi stereotipai, vis dar atbaidantys daugumą šalies moterų nuo kontraceptinių priemonių. Specialistai atkreipia dėmesį, kad šias baimes išsklaidytų kontraceptinių priemonių vartojimas pagal individualias gydytojų rekomendacijas. Vaistininkai...


Du metus iš eilės Lietuvoje neužregistruota žmonių trichineliozės atvejų

Du metus iš eilės Lietuvoje neužregistruota žmonių trichineliozės atvejų

Vasario 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per paskutinius du metus (2018–2019) Lietuvoje žmonių trichineliozės atvejų neužregistruota. 2017 metais buvo vienas šios ligos židinys, kuriame susirgo 9 žmonės. Protrūkis įvyko dėl namų ūkyje užaugintos infekuotos kiaulės mėsos, kuri...


6 priežastys, dėl kurių brokolis laikomas supermaistu

6 priežastys, dėl kurių brokolis laikomas supermaistu

Vasario 12d.

Miniatiūrinį medį primenanti daržovė kadaise lietuviams buvo neįprasta, netgi egzotiška. Šiandien brokolis yra viena populiariausių daržovių ant kasdienio stalo, kurį žmonės renkasi ne tik dėl jo skonio. Supermaisto reputaciją brokolis užsitarnavo dėl daugybės savybių, o prekybos tinklo...


Į pensijų kaupimą įtrauktiems gyventojams – „Sodros“ laiškai

Į pensijų kaupimą įtrauktiems gyventojams – „Sodros“ laiškai

Vasario 12d.

Jeigu šiomis dienomis sulauksite registruoto laiško iš „Sodros“, greičiausiai tai reiškia, kad esate įtraukti į pensijų kaupimą ir turėtumėte iki birželio 30 dienos apsispręsti, ar norite kaupime dalyvauti. „Sodra“ šią savaitę išsiuntė beveik 30 tūkst. registruotų laiškų į...


Ministras A. Veryga su kitais ministrais tarsis, kaip suvaldyti koronavirusą

Ministras A. Veryga su kitais ministrais tarsis, kaip suvaldyti koronavirusą

Vasario 12d.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rytoj, vasario 13 d., Briuselyje (Belgijoje) atstovaus Lietuvai neeilinėje ministrų Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų Taryboje.


Atsisakius perteklinių pažymų – gydytojams atlaisvintos rankos gydyti

Atsisakius perteklinių pažymų – gydytojams atlaisvintos rankos gydyti

Vasario 12d.

Nei darželiai, nei mokyklos, nei jokio kitos ugdymo įstaigos nuo praėjusių metų rugsėjo 1-osios nebegali reikalauti 094/a formos medicininių pažymų, kuriomis anksčiau buvo pateisinamas vaiko neatvykimas. Šie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuoti pokyčiai, kurių medikų bendruomenė laukė...


Šiais metais užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis

Šiais metais užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis

Vasario 11d.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad šiemet mūsų šalyje užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis. Manoma, kad ligonis šia retai Lietuvoje nustatoma liga užsikrėsti galėjo Indonezijoje.


Dar viena ligoninė pacientų maitinimu rūpinsis pati

Dar viena ligoninė pacientų maitinimu rūpinsis pati

Vasario 11d.

Sveikesnis, estetiškos išvaizdos ir pacientų būklę atitinkantis maitinimas – tokį nuo Naujųjų metų savo pacientams siūlo Respublikinė Šiaulių ligoninė, nusprendusi atsisakyti išorės tiekėjo paslaugų ir įkūrusi savo virtuvę.


Kovai su epilepsija reikalingas visuomenės palaikymas

Kovai su epilepsija reikalingas visuomenės palaikymas

Vasario 10d.

Epileptologė-neurologė prof. Rūta Mameniškienė sako, kad epilepsija sergančiųjų kasdienybę lydi iššūkiai. Gydytoja pastebi, kad kasdienybę apsunkina ir darbdavių bei kolegų požiūris, nes epilepsija sergantiesiems vis dar sunku įsitvirtinti darbo rinkoje. „Jiems neretai vystosi depresija dėl...


Lietuvos oro uostai: pagalbos specialių poreikių keleiviams paslauga naudojamasi vis aktyviau

Lietuvos oro uostai: pagalbos specialių poreikių keleiviams paslauga naudojamasi vis aktyviau

Vasario 10d.

Per pastaruosius 2019 metus vien Kauno oro uoste pagalba specialių poreikių turintiems keleiviams buvo suteikta 2935 kartus arba beveik trečdaliui dažniau nei 2018 metais. Bendrai Lietuvos oro uostai per praėjusius metus aptarnavo daugiau nei 11 tūkst. ribotos judėsenos keleivių prašymų, tai yra...


Vilnius kviečia senjorus mėgautis aktyviu laisvalaikiu – siūlo daugiau kaip 25 veiklas

Vilnius kviečia senjorus mėgautis aktyviu laisvalaikiu – siūlo daugiau kaip 25 veiklas

Vasario 10d.

Sostinės savivaldybė kviečia vilniečius senjorus aktyviai dalyvauti įvairiose nemokamose veiklose – mankštose, ekskursijose, lankyti meninius, kūrybinius užsiėmimus. Didžioji dauguma šių veiklų vyks neseniai įsikūrusiame „Senjorų avilyje“ (J. Kubiliaus g. 2) ir savivaldybės...


Prisimenant ministerijos apdovanojimus: kai socialinė atsakomybė svarbiau nei pelnas

Prisimenant ministerijos apdovanojimus: kai socialinė atsakomybė svarbiau nei pelnas

Vasario 10d.

Tradiciniuose Sveikatos apsaugos ministerijos apdovanojimuose „Už sveiką gyvenseną“ pagerbtas ir „Lidl“ prekybos tinklas Lietuvoje. Jo atstovams įteiktas apdovanojimas „Už įkvepiantį socialinės atsakomybės pavyzdį“, t. y. už drąsią vertybinę iniciatyvą skatinti...


Visuomenės sveikatos specialistai: Vardan bendro saugumo reagavome pagal planą

Visuomenės sveikatos specialistai: Vardan bendro saugumo reagavome pagal planą

Vasario 7d.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai vakar veikė pagal patvirtintą planą, būtiną siekiant suvaldyti užkrečiamąsias ligas. „Analogiškų veiksmų privalu imtis įtarus bet kokią užkrečiamąją ligą“, – teigia Rolanda Lingienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro...


Šiauliuose veikianti vienintelė Lietuvoje sanatorinė mokykla derina ugdymą su profesionalia slauga

Šiauliuose veikianti vienintelė Lietuvoje sanatorinė mokykla derina ugdymą su profesionalia slauga

Vasario 7d.

Šiauliuose jau nuo 1970 metų veikia vienintelė mokykla respublikoje, kurioje gydomi ir mokomi sveikatos problemų turintys vaikai – Šiaulių sanatorinė mokykla. Anksčiau ji buvo pritaikyta tik sergantiems skolioze, dabar čia mokosi vis daugiau vaikų su lėtiniais neurologiniais sutrikimais...


Medikai: peršalimas savaime nereiškia koronaviruso

Medikai: peršalimas savaime nereiškia koronaviruso

Vasario 7d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų bendruomene, reaguodama į iš gydymo įstaigų gaunamus signalus dėl svariai išaugusio pacientų, įsibaiminusių naujojo koronaviruso, srauto, ragina žmones išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti ir dėl peršalimo, gripo simptomų kreiptis į savo šeimos...


Kodėl Livija Gradauskienė savo gyvenimo nebeįsivaizduoja be pietų miego?

Kodėl Livija Gradauskienė savo gyvenimo nebeįsivaizduoja be pietų miego?

Vasario 6d.

Iš tiesų būtų sunku nepastebėti jaunatviškumo ir gyvenimo džiaugsmo, kuriuo spinduliuoja žinoma radijo ir televizijos laidų vedėja Livija Gradauskienė. Visuomet energinga ir išvaizdi 46-erių moteris, regis, nepavaldi laikui. Tačiau daugeliui iš televizijos ekranų ir radijo imtuvų pažįstama Livija...


Sveikas maistas – kaip vaistas. Subalansuota mityba – ligų profilaktikai

Sveikas maistas – kaip vaistas. Subalansuota mityba – ligų profilaktikai

Vasario 6d.

Gydytoja dietologė Rūta Petereit pataria, kaip nesunkiai pereiti prie subalansuotos mitybos, užtikrina, kad pradėti gyventi sveikai niekada nevėlu. Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė dalijasi mažomis gudrybėmis, kaip prie sveikos mitybos pratina septynmetį sūnų.


Virusas, nuo kurio nėra vaistų: kodėl reiktų vengti svetimų lūpų dažų?

Virusas, nuo kurio nėra vaistų: kodėl reiktų vengti svetimų lūpų dažų?

Vasario 6d.

Šaltuoju metų sezonu daugelį ima kamuoti aktualus klausimas – pūslelinė – užkrečiamoji liga, galinti pažeisti odą, gleivinę ir netgi centrinę nervų sistemą. Sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad į kovą su nuolat pasikartojančiu pūslelinės paūmėjimu žmonės griebiasi pačių...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9