Birželio 16d. Sekmadienis

Mokyklinukui skauda galvą...

Spalio 18d.
Mokyklinukui skauda galvą...

Kodėl mokyklinio amžiaus vaikams skauda galvą? Užsisėdėjo prie kompiuterio, susinervino, perkaito ar peršalo, nesuspėjo laiku pavalgyti, pasikeitė oras, pakilo temperatūra – priežasčių daugybė. Tabletės davimas – ne sprendimas. Galvos skausmas gali būti pačių įvairiausių ligų ar sutrikimų požymis.

Kur, kaip ir kada

Gydytojai pataria atkreipti dėmesį į tris dalykus: kurioje vietoje būtent skauda, kokio tai tipo skausmas arba kokiomis aplinkybėmis atsirado. Pavyzdžiui, kai vaikas pavargęs arba jaučia stresą, skausmas tarsi keliauja iš apačios į viršų – nuo sprando link pakaušio, pereina į kaktą, smilkinius. Dažniausiai tai ne itin stiprus, daugiau maudžiantis, spaudžiantis.

Paauglių galvos skausmo protrūkius gali sukelti arterinio spausdimo svyravimai. Tai nutinka dėl hormoninės sistemos persitvarkymo – veikia nervų ir endokrininės sistemų sinchronizavimą. Beje, berniukai dažniau kenčia dėl spaudimo padidėjimo – jie jaučia skausmą pakaušyje, galvos svaigimą, pykinimą. Mergaitės – priešingai: dėl žemo kraujo spaudimo joms galvą dažniau skauda viršugalvyje arba apie sprandą, galimi net nualpimai.

Neretai galvos skausmas – kažkokio svarbaus susirgimo palydovas. Tarkim, infekcinės ar chroniškos ligos. Nuolatiniai galvos skausmai gali kamuoti sergant sinusitu, tonzilitu, esant padidėjusiems adenoidams. Ne visi žino, bet galvos skausmų priežastimi gali būti ir dantų sąkandžio anomalijos.

Ką daryti? Jei mokyklinukui galvą skauda tik prorečiais, ir nesate tikri, ar jį sukėlė pervargimas, ar stresas, geriausias būdas jį palengvinti – leisti vaikui bent porą valandų pamiegoti gerai išvėdintame kambaryje. Jei galvą skauda dėl aukštos temperatūros – galima duoti paracetamolio preparatų. O štai visais kitais atvejais neverta užsiimti savigyda, reikia apžiūrėti vaiką, kad būtų išaiškinta tikroji galvos skausmų priežastis.

Tikriname regėjimą

Jei mokyklinio amžiaus vaikas dažnai skundžiasi „skauda galvą, pavargau...“, labai tikėtina kad iškilo prpobelmų su regėjimu. Tai labai paplitusi ir dažna galvos skausmų priežastis, kurie siejama su besiplėtojančia trumparegyste ar astigmatizmu. Trumparegystės simptomus psatebėti nėra sunku: vaikas pradeda prisimerkti, kai jam reikia apžiūrėti kažką, kas yra toliau. Su astigmatzimu nėra taip paprasta – ilgą laiką ši liga gali niekaip nepasireikšti. Dar vienas požymių, rodančių, kad galvos skausmai susiję su regėjimu – skausmo neįmanoma numalšinti nuskausminamaisiais.

Ką daryti? Skubiai kreiptis į oftolmologą (okulistą) – būtina regėjimo patikra. Kai paaiškės diagnozė, gydytojas parinks tinkamiausią gydymą – medikamentinį, akių „treniruotes“, akinius ar kontaktinius lęšius. Specialiai gydyti galvos skausmų tokiu atveju nereikia – jie praeis, kai bus išspręsto problemos su akimis.

Ypatingas atvejis

Esama išimčių iš taisyklių, kad galvos skausmas nėra vien simptomas, o jau tampa liga – tai migrena. Mokslininkų tyrimai tik patvirtina, kad migreninis galvos skausmas atsiranda dėl paveldėtų pažeidimų tam tikrose smegenų dalyse. Tad jei šeimoje kažkas kenčia dėl migrenos, mokyklinio amžiaus vaikas turi dideles galimybes šią ligą patirti. Beje, pirmieji migrenos priepuoliai gali pasireikšti apie septintuosius metus, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą ir turi pratintis prie visiškai kitokio gyvenimo būdo. Bet vis dėlto dažniausiai migrena pasireiškia paauglystėje – ją sukelia hormoninės sistemos pasikeitimai.

Skirtingai nei suaugusiems, vaikų migreniniai skausmai būna dvipusiai, be to, jie šiek tiek trumpesni – tęsiasi nuo pusvalandžio iki penkių valandų. Ar galima atskirti migrenos priepuolius nuo įprasto galvos skausmno? Štai keletas požymių:

Migrena neretai pasireiškia kartu su pykinimu, vėmimu.

Skausmas staigiai tampa intensyvus.

Skausmas susitpirėja nuo menkiausio judesio, garso, šviesos, kvapo.

Galimi galvos svaigimai, spengimas ausyse.

Vaikai skundžiasi, kad aptemsta akyse, vaizdas dvigubinasi arba išsilieja.

Apie artėjantį priepuolį gali signalizuoti pirštų virpėjimas, viso kūno drebulys, šalti delnai.

Ką daryti? Geriausia, jei pavyskta sustabdyti priepuolį dar pačioje pradžioje. Gali padėti jonažolių arbata: stiklinę verdančio vandens užpilti šaukšteliu jonažolės arbtažolių, palaikyti 10 min., įsidėti cukraus. Reikėtų pagulėti lovoje, užtraukti užuolaidas, užsidėti šaltą kompresą ant kaktos. Migrenos gydymas vis dėlto priklauso nuo priepuolių dažnumo ir jų stiprumo. Gali padėti užsiėmimai su psichologu, atsipalaidavimo metodų įvaldymas, dienos režimo susidarymas. Taip pat labai svarbu, kad vaikas kasdien galėtų tuo pačiu laiku ir neskubėdamas pavalgyti.

Kokius tyrimus atlikti, kai dažnai skauda galvą?

Jei vaikas dažnai skundžiasi stipriais galvos skausmais, vertėtų atlikti šiuos tyrimus:

Konsultacija su gydytojais specialistais: pediatru, neurologu, okulistu, otolaringologu.

Bendras ir cheminis kraujos tyrimas, šlapimo tyrimas.

Nosies sinusų rentgenas.

Elektroencefalografija (galvos smegenų bioelektrinio aktyvumo tyrimas).

Doplerografinis galvos ir sprando kraujagyslių tyrimas.

Akivaizdu, kad viename straipsnyje neįmanoma aptarti visų atvejų, kada ir kodėl skauda galvą. Visi vaikai labai skirtingi – vieni galbūt labiau pervargsta dėl to, kad turi daug užklasinės veiklos, užduodama daug namų darbų, kiti gi – kaip tik niekur neina, būna namuose ir jiems galvą gali pradėti skaudėti dėl nejudrumo, kada plaučiams pradeda trūkti deguonies. Ką jau bekalbėti apie netaisyklingą laikyseną, nugaros traumas, oro ir slėgio pasikeitimų įtakotus galvos skausmus, infekcines ligas...

Paprasčiausi patartimai tėvams būtų tokie: peržiūrėkite kaip ir kokioje aplinkoje miega jūsų vaikas (galbūt reikia dažniau vėdinti kambarį, gal nepatogi pagalvė...), griežtai apribokite laiką prie televizoriaus ir interneto (nepamirškime apie elektromagnetinių bangų įtaką), ypatingą dėmėsį atkreipkite į tai, kaip vaikas atlieka namų darbus (geriausias laikas ruošti n.d. – iki 16 val.). Vaikas turi turėti galimybę kasdien pailsėti, ne paskutinėje vietoje ir pilnavertė mityba.

Aišku viena: stiprus galvos skausmas – pavojaus signalas. Jei vaikas dar ir išbalęs, stipriai patamsėję paakiai, jį pykina – būtina skubi medicininė pagalba.

Daugiau informacijos:

www.bernardinai.lt

Metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys sulaukė „Moterų bėgimo“ organizatorių dėmesio

Metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys sulaukė „Moterų bėgimo“ organizatorių dėmesio

Birželio 12d.

Moterų solidarumas – neįveikiama jėga! Ypač kai kalbama apie sunkiai sergančias moteris, kurioms kiekviena diena – tai tarsi dovana, kurią neretai reikia sunkiai išsikovoti. Ta kova lengvesnė, kai šalia yra bendraminčių. Tai žinodamos „Moterų bėgimo 2019“ dalyvės yra...


3 avalynės pasirinkimo taisyklės vasarą – kodėl trina, prakaituoja ir slysta?

3 avalynės pasirinkimo taisyklės vasarą – kodėl trina, prakaituoja ir slysta?

Birželio 12d.

Ryškus pedikiūras, stilingi aukštakulniai bateliai ir maloni šiluma – skamba, kaip tobulas vasaros derinys? Iš tikrųjų, dažnai šilti orai pasitinka mus ne tik su saule ir atviresniais batais, bet, deja, ir suprakaitavusiomis kojomis, nutrynimais bei basutėse slystančiomis pėdomis. Norint...


Vaistininkė įspėja: per karščius vaistų automobilyje nepalikite

Vaistininkė įspėja: per karščius vaistų automobilyje nepalikite

Birželio 12d.

Karščiai artimiausiu metu trauktis neketina, todėl svarbu nepamiršti automobilyje nepalikti ne tik augintinio, bet ir pirkinių, ypač jeigu tarp jų yra vaistinių preparatų. Kaitrią dieną temperatūra automobilyje gali būti gerokai aukštesnė nei rekomenduojama maksimali vaistų laikymo temperatūra...


Įteikė daugiavaikėms šeimoms kauniečių dovanotus dviračius

Įteikė daugiavaikėms šeimoms kauniečių dovanotus dviračius

Birželio 12d.

Antradienio vakarą Kauno autobusų stotyje finišavo antrus metus rengiamas projektas “Nauja dviračio šeima”, kurio metu kauniečiai buvo kviečiami dovanoti nenaudojamus dviračius socialiai remtinoms daugiavaikėms šeimoms. Finalinio renginio stotyje metu šeimoms buvo įteikti padovanoti...


Vasaros kosmetinė: kodėl reikėtų vengti kvepalų ir priemonių su vitaminu C

Vasaros kosmetinė: kodėl reikėtų vengti kvepalų ir priemonių su vitaminu C

Birželio 12d.

Vasara – poilsio ir atostogų metas, tačiau karštą dieną plieskianti saulė, vandens pramogos ir vėjas jūsų odai toli gražu neleidžia ilsėtis. Norint išsaugoti odos grožį ir sveikatą, svarbiausia pasirūpinti jos drėkinimu, apsauga, sako specialistai. Bet tuoj pat priduria, kad būtina ir...


Mitai apie saldiklius: padeda numesti svorio ir gerina smegenų veiklą

Mitai apie saldiklius: padeda numesti svorio ir gerina smegenų veiklą

Birželio 12d.

Prasidėjus šiltajam metų sezonui daugelio dėmesį patraukia maisto produktai ar gaivieji gėrimai su užrašais „dietinis“ arba „sumažintas cukraus kiekis“. Tikėdamiesi greitai padailinti kūno formas ar pagerinti sveikatą, vartojant dirbtinius saldiklius, žmonės neretai...


Kodėl nesaugome akių nuo saulės? Dažniausios klaidos ir mitai apie saulės akinius

Kodėl nesaugome akių nuo saulės? Dažniausios klaidos ir mitai apie saulės akinius

Birželio 11d.

Šiais laikais akiniai nuo saulės yra tapę neatsiejama stiliaus detale, tačiau jie retai atlieka savo tikrąją funkciją – apsauginę. Apsaugoti odą nuo saulės atsimena daugelis, bet apie akių apsaugą dažnas užmiršta. Regėjimo specialistai pastebi, kad šiais laikais daugėja žmonių, kurie...


Meningokokinės infekcijos sukėlėjus nešioja kas dešimtas žmogus, geriausia apsauga - skiepai

Meningokokinės infekcijos sukėlėjus nešioja kas dešimtas žmogus, geriausia apsauga - skiepai

Birželio 7d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) įspėja, kad Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija yra vienas didžiausių Europos Sąjungos šalyse, todėl ragina pasirūpinti skiepais – tai efektyviausia priemonė nuo šios klastingos infekcijos.


Pasakyk, kur gyveni, pasakysiu, kokia tavo sveikata

Pasakyk, kur gyveni, pasakysiu, kokia tavo sveikata

Birželio 7d.

Oro užterštumas, geriamojo vandens kokybė, žalumos kiekis ir kiti gyvenamosios aplinkos veiksniai turi įtakos vaikų ir suaugusiųjų sveikatai ir lėtinių ligų raidai – nutukimui, alergijoms, širdies ir kraujagyslių ligoms, taip pat psichologiniams bei emociniams sutrikimams. Vytauto Didžiojo...


„Sodra“ primena svarbiausius pensijų kaupimo pokyčius

„Sodra“ primena svarbiausius pensijų kaupimo pokyčius

Birželio 7d.

Nuo šių metų pradžios pensijų kaupimo dalyvių sąskaitos jau pasipildė beveik 140 milijonų eurų, iš jų 41 mln. eurų kaip paskaitą skyrė valstybė. Aktyviai pensijų kaupime dalyvauja ir įmokas moka 830 tūkstančių gyventojų – rodo naujausi „Sodros“ duomenys.


Psichologė rekomenduoja pietų pertraukas perkelti į lauką: „Padovanokite sau malonumą“

Psichologė rekomenduoja pietų pertraukas perkelti į lauką: „Padovanokite sau malonumą“

Gegužės 23d.

Vos atšilus orams, skubame džiaugtis visais įmanomais šiltojo sezono teikiamais pranašumais. Deja, dažniausiai visos veiklos nukeliamos į savaitgalį arba, dar blogiau, laukiama atostogų – juk nuolatinė darbų ir reikalų virtinė paprastą dieną vyksta visų malonumų sąskaita. Anot specialistų,...


Žaidimai, pasibaigę nuostoliais: kaip apsaugoti vaikus ir brangius daiktus?

Žaidimai, pasibaigę nuostoliais: kaip apsaugoti vaikus ir brangius daiktus?

Gegužės 23d.

Artėja vasaros atostogos, todėl vaikų žaidimai netrukus iš mokyklos persikels į namų ir kiemo erdvę, o ten, kur smagiai laiką leidžia vaikai, dažnai pasitaiko ir nuostolių. Draudikai skaičiuoja, kad be technologijų savo gyvenimo neįsivaizduojantys nepilnamečiai dažnai patuština tėvų kišenes:...


Tyrimas atskleidė: kas antra lietuvė netinkamai prižiūri savo odą

Tyrimas atskleidė: kas antra lietuvė netinkamai prižiūri savo odą

Gegužės 21d.

Kone kas antra Lietuvos moteris nežino arba nėra tikra dėl savo odos tipo, rodo naujausia kompanijos „Amway“ užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa. Kosmetologė Daina Eidukienė tikina, kad daugelis lietuvių nesupranta, kokios odos problemos iš tikrųjų joms būdingos. Dažnai renkasi...


Kodėl alergiškiems žmonėms rekomenduojama vengti medaus ir šviežių žolelių arbatos?

Kodėl alergiškiems žmonėms rekomenduojama vengti medaus ir šviežių žolelių arbatos?

Gegužės 21d.

Pavasaris ir vasara ypač sudėtingas periodas alergiškiems žmonėms, kurie neretai alergines organizmo reakcijas sumaišo su peršalimo simptomais. Į kovą su alergija žmonės dažnai pasitelkia ir gana pavojingus „gydymosi“ būdus, kurie gali baigtis netgi mirtimi. Specialistų teigimu, taip...


Kraujo ligos: ką svarbu žinoti pacientui?

Kraujo ligos: ką svarbu žinoti pacientui?

Gegužės 20d.

Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 1500 kraujo ligų atvejų. Kokie yra kraujo ligų simptomai? Koks gydymas yra prieinamas šalyje? Kaip stebėti savo kraujo ligą? Kaip maitintis susirgus onkologine liga? Kaip įveikti ligos sukeltus fizinius, psichologinius, socialinius pokyčius? Šie ir daugybė...


Geros kosmetikos paieškos: ar brangiau tikrai yra geriau?

Geros kosmetikos paieškos: ar brangiau tikrai yra geriau?

Gegužės 16d.

Kai parduotuvių lentynos lūžta nuo prekių gausos, išsirinkti sau tinkančią kosmetiką tampa tikru iššūkiu. Pirkti lietuvišką, užsienietišką, o gal šiandien ryte „influencerės“ reklamuotą socialiniuose tinkluose? O kur dar kainos skirtumai, kurie verčia susimąstyti, ar tikrai verta...


Superdaržovės titulo verti salierai: išraiškingą skonį lydi vitaminų gausa

Superdaržovės titulo verti salierai: išraiškingą skonį lydi vitaminų gausa

Gegužės 16d.

Kartą paragavę saliero, jo skonį įsidėmėsite ilgam. Itin patrauklios išvaizdos ir pretenzingo skonio salieras drąsiai gali didžiuotis ir naudingųjų maistinių medžiagų šaltinio titulu. Ši daržovė puikiai papildo įvairių patiekalų spalvinę paletę ir skonines savybes, todėl jos populiarumas nuo seno...


Kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: iš savo valgiaraščio išbraukite imbierą

Kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: iš savo valgiaraščio išbraukite imbierą

Gegužės 16d.

Prasta miego kokybė, mažas fizinis aktyvumas ar netgi tokie maisto produktai kaip ciberžolė, imbieras ar juodieji pipirai – gali išprovokuoti aukštą kraujospūdį. Gegužės 17-ąją bus minima Pasaulinė hipertenzijos diena, specialistai primena, kaip atpažinti pirmuosius hipertenzijos požymius,...


Dantys per dieną - implantacijos laimėjimas ar tušti pažadai?

Dantys per dieną - implantacijos laimėjimas ar tušti pažadai?

Gegužės 16d.

Dantų implantacija odontologijoje taikoma jau daugiau nei 50 metų. Per šį laikotarpį implantacija tobulėjo ne mažais žingsneliais, o užtikrintais šuoliais. Nuolatinių mokslinių tyrimų, technologijų ir asortimento tobulinimo rezultatas – nepriekaištingos pacientų šypsenos. Šiandieninė...


Tingime eiti į lauką? Gydytoja įspėja apie rimtus sveikatos sutrikimus

Tingime eiti į lauką? Gydytoja įspėja apie rimtus sveikatos sutrikimus

Gegužės 15d.

Jeigu pažvelgtumėme į savo eilinę dieną iš šalies, veikiausiai nustėrtumėme pamatę, kiek daug laiko praleidžiame uždarose erdvėse. Namai, automobilis, autobusas, mokykla ar darbas – tai tarsi užburtas ratas, į kurį įsisukę prarandame vieną didžiausių malonumų atšilus orams – buvimą...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9