REXSAN

Mokyklinukui skauda galvą…

Kodėl mokyklinio amžiaus vaikams skauda galvą? Užsisėdėjo prie kompiuterio, susinervino, perkaito ar peršalo, nesuspėjo laiku pavalgyti, pasikeitė oras, pakilo temperatūra – priežasčių daugybė. Tabletės davimas – ne sprendimas. Galvos skausmas gali būti pačių įvairiausių ligų ar sutrikimų požymis.

Kur, kaip ir kada

Gydytojai pataria atkreipti dėmesį į tris dalykus: kurioje vietoje būtent skauda, kokio tai tipo skausmas arba kokiomis aplinkybėmis atsirado. Pavyzdžiui, kai vaikas pavargęs arba jaučia stresą, skausmas tarsi keliauja iš apačios į viršų – nuo sprando link pakaušio, pereina į kaktą, smilkinius. Dažniausiai tai ne itin stiprus, daugiau maudžiantis, spaudžiantis.

Paauglių galvos skausmo protrūkius gali sukelti arterinio spausdimo svyravimai. Tai nutinka dėl hormoninės sistemos persitvarkymo – veikia nervų ir endokrininės sistemų sinchronizavimą. Beje, berniukai dažniau kenčia dėl spaudimo padidėjimo – jie jaučia skausmą pakaušyje, galvos svaigimą, pykinimą. Mergaitės – priešingai: dėl žemo kraujo spaudimo joms galvą dažniau skauda viršugalvyje arba apie sprandą, galimi net nualpimai.

Neretai galvos skausmas – kažkokio svarbaus susirgimo palydovas. Tarkim, infekcinės ar chroniškos ligos. Nuolatiniai galvos skausmai gali kamuoti sergant sinusitu, tonzilitu, esant padidėjusiems adenoidams. Ne visi žino, bet galvos skausmų priežastimi gali būti ir dantų sąkandžio anomalijos.

Ką daryti? Jei mokyklinukui galvą skauda tik prorečiais, ir nesate tikri, ar jį sukėlė pervargimas, ar stresas, geriausias būdas jį palengvinti – leisti vaikui bent porą valandų pamiegoti gerai išvėdintame kambaryje. Jei galvą skauda dėl aukštos temperatūros – galima duoti paracetamolio preparatų. O štai visais kitais atvejais neverta užsiimti savigyda, reikia apžiūrėti vaiką, kad būtų išaiškinta tikroji galvos skausmų priežastis.

Tikriname regėjimą

Jei mokyklinio amžiaus vaikas dažnai skundžiasi „skauda galvą, pavargau…“, labai tikėtina kad iškilo prpobelmų su regėjimu. Tai labai paplitusi ir dažna galvos skausmų priežastis, kurie siejama su besiplėtojančia trumparegyste ar astigmatizmu. Trumparegystės simptomus psatebėti nėra sunku: vaikas pradeda prisimerkti, kai jam reikia apžiūrėti kažką, kas yra toliau. Su astigmatzimu nėra taip paprasta – ilgą laiką ši liga gali niekaip nepasireikšti. Dar vienas požymių, rodančių, kad galvos skausmai susiję su regėjimu – skausmo neįmanoma numalšinti nuskausminamaisiais.

Ką daryti? Skubiai kreiptis į oftolmologą (okulistą) – būtina regėjimo patikra. Kai paaiškės diagnozė, gydytojas parinks tinkamiausią gydymą – medikamentinį, akių „treniruotes“, akinius ar kontaktinius lęšius. Specialiai gydyti galvos skausmų tokiu atveju nereikia – jie praeis, kai bus išspręsto problemos su akimis.

Ypatingas atvejis

Esama išimčių iš taisyklių, kad galvos skausmas nėra vien simptomas, o jau tampa liga – tai migrena. Mokslininkų tyrimai tik patvirtina, kad migreninis galvos skausmas atsiranda dėl paveldėtų pažeidimų tam tikrose smegenų dalyse. Tad jei šeimoje kažkas kenčia dėl migrenos, mokyklinio amžiaus vaikas turi dideles galimybes šią ligą patirti. Beje, pirmieji migrenos priepuoliai gali pasireikšti apie septintuosius metus, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą ir turi pratintis prie visiškai kitokio gyvenimo būdo. Bet vis dėlto dažniausiai migrena pasireiškia paauglystėje – ją sukelia hormoninės sistemos pasikeitimai.

Skirtingai nei suaugusiems, vaikų migreniniai skausmai būna dvipusiai, be to, jie šiek tiek trumpesni – tęsiasi nuo pusvalandžio iki penkių valandų. Ar galima atskirti migrenos priepuolius nuo įprasto galvos skausmno? Štai keletas požymių:

Migrena neretai pasireiškia kartu su pykinimu, vėmimu.

Skausmas staigiai tampa intensyvus.

Skausmas susitpirėja nuo menkiausio judesio, garso, šviesos, kvapo.

Galimi galvos svaigimai, spengimas ausyse.

Vaikai skundžiasi, kad aptemsta akyse, vaizdas dvigubinasi arba išsilieja.

Apie artėjantį priepuolį gali signalizuoti pirštų virpėjimas, viso kūno drebulys, šalti delnai.

Ką daryti? Geriausia, jei pavyskta sustabdyti priepuolį dar pačioje pradžioje. Gali padėti jonažolių arbata: stiklinę verdančio vandens užpilti šaukšteliu jonažolės arbtažolių, palaikyti 10 min., įsidėti cukraus. Reikėtų pagulėti lovoje, užtraukti užuolaidas, užsidėti šaltą kompresą ant kaktos. Migrenos gydymas vis dėlto priklauso nuo priepuolių dažnumo ir jų stiprumo. Gali padėti užsiėmimai su psichologu, atsipalaidavimo metodų įvaldymas, dienos režimo susidarymas. Taip pat labai svarbu, kad vaikas kasdien galėtų tuo pačiu laiku ir neskubėdamas pavalgyti.

Kokius tyrimus atlikti, kai dažnai skauda galvą?

Jei vaikas dažnai skundžiasi stipriais galvos skausmais, vertėtų atlikti šiuos tyrimus:

Konsultacija su gydytojais specialistais: pediatru, neurologu, okulistu, otolaringologu.

Bendras ir cheminis kraujos tyrimas, šlapimo tyrimas.

Nosies sinusų rentgenas.

Elektroencefalografija (galvos smegenų bioelektrinio aktyvumo tyrimas).

Doplerografinis galvos ir sprando kraujagyslių tyrimas.

Akivaizdu, kad viename straipsnyje neįmanoma aptarti visų atvejų, kada ir kodėl skauda galvą. Visi vaikai labai skirtingi – vieni galbūt labiau pervargsta dėl to, kad turi daug užklasinės veiklos, užduodama daug namų darbų, kiti gi – kaip tik niekur neina, būna namuose ir jiems galvą gali pradėti skaudėti dėl nejudrumo, kada plaučiams pradeda trūkti deguonies. Ką jau bekalbėti apie netaisyklingą laikyseną, nugaros traumas, oro ir slėgio pasikeitimų įtakotus galvos skausmus, infekcines ligas…

Paprasčiausi patartimai tėvams būtų tokie: peržiūrėkite kaip ir kokioje aplinkoje miega jūsų vaikas (galbūt reikia dažniau vėdinti kambarį, gal nepatogi pagalvė…), griežtai apribokite laiką prie televizoriaus ir interneto (nepamirškime apie elektromagnetinių bangų įtaką), ypatingą dėmėsį atkreipkite į tai, kaip vaikas atlieka namų darbus (geriausias laikas ruošti n.d. – iki 16 val.). Vaikas turi turėti galimybę kasdien pailsėti, ne paskutinėje vietoje ir pilnavertė mityba.

Aišku viena: stiprus galvos skausmas – pavojaus signalas. Jei vaikas dar ir išbalęs, stipriai patamsėję paakiai, jį pykina – būtina skubi medicininė pagalba.

Daugiau informacijos:

www.bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE