Balandžio 19d. Penktadienis

Mokyklinukui skauda galvą...

Spalio 18d.
Mokyklinukui skauda galvą...

Kodėl mokyklinio amžiaus vaikams skauda galvą? Užsisėdėjo prie kompiuterio, susinervino, perkaito ar peršalo, nesuspėjo laiku pavalgyti, pasikeitė oras, pakilo temperatūra – priežasčių daugybė. Tabletės davimas – ne sprendimas. Galvos skausmas gali būti pačių įvairiausių ligų ar sutrikimų požymis.

Kur, kaip ir kada

Gydytojai pataria atkreipti dėmesį į tris dalykus: kurioje vietoje būtent skauda, kokio tai tipo skausmas arba kokiomis aplinkybėmis atsirado. Pavyzdžiui, kai vaikas pavargęs arba jaučia stresą, skausmas tarsi keliauja iš apačios į viršų – nuo sprando link pakaušio, pereina į kaktą, smilkinius. Dažniausiai tai ne itin stiprus, daugiau maudžiantis, spaudžiantis.

Paauglių galvos skausmo protrūkius gali sukelti arterinio spausdimo svyravimai. Tai nutinka dėl hormoninės sistemos persitvarkymo – veikia nervų ir endokrininės sistemų sinchronizavimą. Beje, berniukai dažniau kenčia dėl spaudimo padidėjimo – jie jaučia skausmą pakaušyje, galvos svaigimą, pykinimą. Mergaitės – priešingai: dėl žemo kraujo spaudimo joms galvą dažniau skauda viršugalvyje arba apie sprandą, galimi net nualpimai.

Neretai galvos skausmas – kažkokio svarbaus susirgimo palydovas. Tarkim, infekcinės ar chroniškos ligos. Nuolatiniai galvos skausmai gali kamuoti sergant sinusitu, tonzilitu, esant padidėjusiems adenoidams. Ne visi žino, bet galvos skausmų priežastimi gali būti ir dantų sąkandžio anomalijos.

Ką daryti? Jei mokyklinukui galvą skauda tik prorečiais, ir nesate tikri, ar jį sukėlė pervargimas, ar stresas, geriausias būdas jį palengvinti – leisti vaikui bent porą valandų pamiegoti gerai išvėdintame kambaryje. Jei galvą skauda dėl aukštos temperatūros – galima duoti paracetamolio preparatų. O štai visais kitais atvejais neverta užsiimti savigyda, reikia apžiūrėti vaiką, kad būtų išaiškinta tikroji galvos skausmų priežastis.

Tikriname regėjimą

Jei mokyklinio amžiaus vaikas dažnai skundžiasi „skauda galvą, pavargau...“, labai tikėtina kad iškilo prpobelmų su regėjimu. Tai labai paplitusi ir dažna galvos skausmų priežastis, kurie siejama su besiplėtojančia trumparegyste ar astigmatizmu. Trumparegystės simptomus psatebėti nėra sunku: vaikas pradeda prisimerkti, kai jam reikia apžiūrėti kažką, kas yra toliau. Su astigmatzimu nėra taip paprasta – ilgą laiką ši liga gali niekaip nepasireikšti. Dar vienas požymių, rodančių, kad galvos skausmai susiję su regėjimu – skausmo neįmanoma numalšinti nuskausminamaisiais.

Ką daryti? Skubiai kreiptis į oftolmologą (okulistą) – būtina regėjimo patikra. Kai paaiškės diagnozė, gydytojas parinks tinkamiausią gydymą – medikamentinį, akių „treniruotes“, akinius ar kontaktinius lęšius. Specialiai gydyti galvos skausmų tokiu atveju nereikia – jie praeis, kai bus išspręsto problemos su akimis.

Ypatingas atvejis

Esama išimčių iš taisyklių, kad galvos skausmas nėra vien simptomas, o jau tampa liga – tai migrena. Mokslininkų tyrimai tik patvirtina, kad migreninis galvos skausmas atsiranda dėl paveldėtų pažeidimų tam tikrose smegenų dalyse. Tad jei šeimoje kažkas kenčia dėl migrenos, mokyklinio amžiaus vaikas turi dideles galimybes šią ligą patirti. Beje, pirmieji migrenos priepuoliai gali pasireikšti apie septintuosius metus, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą ir turi pratintis prie visiškai kitokio gyvenimo būdo. Bet vis dėlto dažniausiai migrena pasireiškia paauglystėje – ją sukelia hormoninės sistemos pasikeitimai.

Skirtingai nei suaugusiems, vaikų migreniniai skausmai būna dvipusiai, be to, jie šiek tiek trumpesni – tęsiasi nuo pusvalandžio iki penkių valandų. Ar galima atskirti migrenos priepuolius nuo įprasto galvos skausmno? Štai keletas požymių:

Migrena neretai pasireiškia kartu su pykinimu, vėmimu.

Skausmas staigiai tampa intensyvus.

Skausmas susitpirėja nuo menkiausio judesio, garso, šviesos, kvapo.

Galimi galvos svaigimai, spengimas ausyse.

Vaikai skundžiasi, kad aptemsta akyse, vaizdas dvigubinasi arba išsilieja.

Apie artėjantį priepuolį gali signalizuoti pirštų virpėjimas, viso kūno drebulys, šalti delnai.

Ką daryti? Geriausia, jei pavyskta sustabdyti priepuolį dar pačioje pradžioje. Gali padėti jonažolių arbata: stiklinę verdančio vandens užpilti šaukšteliu jonažolės arbtažolių, palaikyti 10 min., įsidėti cukraus. Reikėtų pagulėti lovoje, užtraukti užuolaidas, užsidėti šaltą kompresą ant kaktos. Migrenos gydymas vis dėlto priklauso nuo priepuolių dažnumo ir jų stiprumo. Gali padėti užsiėmimai su psichologu, atsipalaidavimo metodų įvaldymas, dienos režimo susidarymas. Taip pat labai svarbu, kad vaikas kasdien galėtų tuo pačiu laiku ir neskubėdamas pavalgyti.

Kokius tyrimus atlikti, kai dažnai skauda galvą?

Jei vaikas dažnai skundžiasi stipriais galvos skausmais, vertėtų atlikti šiuos tyrimus:

Konsultacija su gydytojais specialistais: pediatru, neurologu, okulistu, otolaringologu.

Bendras ir cheminis kraujos tyrimas, šlapimo tyrimas.

Nosies sinusų rentgenas.

Elektroencefalografija (galvos smegenų bioelektrinio aktyvumo tyrimas).

Doplerografinis galvos ir sprando kraujagyslių tyrimas.

Akivaizdu, kad viename straipsnyje neįmanoma aptarti visų atvejų, kada ir kodėl skauda galvą. Visi vaikai labai skirtingi – vieni galbūt labiau pervargsta dėl to, kad turi daug užklasinės veiklos, užduodama daug namų darbų, kiti gi – kaip tik niekur neina, būna namuose ir jiems galvą gali pradėti skaudėti dėl nejudrumo, kada plaučiams pradeda trūkti deguonies. Ką jau bekalbėti apie netaisyklingą laikyseną, nugaros traumas, oro ir slėgio pasikeitimų įtakotus galvos skausmus, infekcines ligas...

Paprasčiausi patartimai tėvams būtų tokie: peržiūrėkite kaip ir kokioje aplinkoje miega jūsų vaikas (galbūt reikia dažniau vėdinti kambarį, gal nepatogi pagalvė...), griežtai apribokite laiką prie televizoriaus ir interneto (nepamirškime apie elektromagnetinių bangų įtaką), ypatingą dėmėsį atkreipkite į tai, kaip vaikas atlieka namų darbus (geriausias laikas ruošti n.d. – iki 16 val.). Vaikas turi turėti galimybę kasdien pailsėti, ne paskutinėje vietoje ir pilnavertė mityba.

Aišku viena: stiprus galvos skausmas – pavojaus signalas. Jei vaikas dar ir išbalęs, stipriai patamsėję paakiai, jį pykina – būtina skubi medicininė pagalba.

Daugiau informacijos:

www.bernardinai.lt

Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Balandžio 16d.

Remiantis atliktu visuomenės nuomonės tyrimu, per kelis pastaruosius metus žmonės pradėjo geriau suvokti, kokias svarbias funkcijas atlieka kepenys, kas joms kenkia. Tačiau VŠĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojos Gretos Juškelytė teigimu, dėmesio vienam svarbiausių...


Kosmetikos pramonę keičia besikeičiantys vartotojai

Kosmetikos pramonę keičia besikeičiantys vartotojai

Balandžio 16d.

Vis daugiau žmonių grožį supranta ne tik kaip išorinę estetiką, lygią odą ir tobulą makiažą. Šiaurės Amerikoje ir Vakarų Europoje išpopuliarėjęs holistinis grožio suvokimas plinta po visą pasaulį ir verčia kosmetikos gamintojus peržiūrėti savo gaminius. „Žmonės visų pirma nori jaustis...


V. Žališkevičiūtė apie šios vasaros grožio atributus: triumfuoja sveikas įdegis

V. Žališkevičiūtė apie šios vasaros grožio atributus: triumfuoja sveikas įdegis

Balandžio 16d.

„Sveikai atrodantis įdegis ir savaiminio įdegio priemonės – populiarumo viršūnėje“, – pastebi makiažo meistrė Vytautė Žališkevičiūtė. Ji sako, kad grožio pasaulis šiam sezonui tikrai paruošė įdomybių. Nuo „nematomo“ makiažo, vadinamo „no make up“...


Skaitmeninės technologijos - sėkmingam dantų atkūrimui

Skaitmeninės technologijos - sėkmingam dantų atkūrimui

Balandžio 16d.

Dantų atkūrimo sėkmę lemia ne tik teisingas gydytojo odontologo bei dantų implantų gamintojo pasirinkimas, bet ir odontologijoje naudojamos šiuolaikinės technologijos. Koks yra modernių technologijų vaidmuo odontologijoje ir jų esminiai privalumai, pasakoja Vilniuje įsikūrusios modernios klinikos...


Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Balandžio 15d.

Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 62 procentų lietuvių nesutinka, kad akiniai suteikia seksualumo, ir 58 procentai nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis.


Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Balandžio 15d.

Žinomas keliautojas ir televizijos bei radijo laidų vedėjas 46 metų Martynas Starkus susidūrė su presbiopija bei nutarė išsiaiškinti jos kilimo priežastis ir būdus kaip palengvinti jos pasekmes.


Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Balandžio 12d.

Ketvirtadienį Kaune, svečių namuose ,,Villa Kaunensis“, įvyko atvirukų ,,Padedu augti“ pristatymo renginys, subūręs žinomus žmones ir mažus vaikus auginančias šeimas prisidėti prie kilnaus tikslo. Renginio svečiai klausėsi akordeonistų ,,Three’o“ atliekamos muzikos.


Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Balandžio 12d.

Pagerėjus orams pavasarį tradiciškai padaugėja pradedančių bėgioti, minti dviratį, parkus užplūsta riedutininkai bei kiti aktyvaus sporto mėgėjai. Jei kai kuriems užtenka tik prisiminti turėtus įgūdžius ir atgauti formą, tai kiti pasiryžta savo gyvenimo būdą koreguoti iš esmės ir dažnai...


Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Balandžio 11d.

Balandis tradiciškai laikomas švaros mėnesiu, tad tai puikus metas iškuopti per žiemą susikaupusius nešvarumus, išnaikinti nepageidaujamus gyvius ir artėjančią vasarą pasitikti ne tik švariuose namuose, bet ir geresne savijauta. Kad motyvacijos čiupti šluotą būtų daugiau, BENU vaistininkė Vaida...


Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Balandžio 10d.

Vaistininkai vis dažniau pastebi, kad nors ligas diagnozuoja ir gydymą paskiria gydytojai, tačiau, deja savigyda vis populiarėja, net ir žinantys, kad antibiotikai – individualiai gydytojo paskiriamas vaistas, vis tiek juos vartoja savavališkai ir stebisi neefektyvumu. Sveikatos priežiūros...


Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Balandžio 10d.

Šiomis dienomis tema apie dantų priežiūrą ne be reikalo susilaukia atidesnio žvilgsnio – pakeitus požiūrį į burnos higienos įpročius, galima išvengti nepageidaujamų dantų ligų. Tačiau ne visas burnos ertmės problemas lemia netinkama dantų priežiūra. Dantims labai kenkia dažna šiuolaikinio...


Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Balandžio 4d.

„Jei negali judinti kojų ar rankų, judink bent jau blakstienas – bet nepasiduok“, – sako plaukikas Edvardas Blaškevičius. Vyras puikiai supranta, ką reiškia būti įkalintam gipse ir nežinoti, ar dar kada galėsi vaikščioti.


Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimais, informuoja, kad Mozambike (Afrika) užregistruota beveik 1500 choleros atvejų (1 mirties) po šalį nusiautusio ciklono Idai ir jo sukeltų potvynių. Mozambike susidariusios palankios sąlygos ligos...


Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Balandžio 4d.

„Kartais man atrodo, kad kova su akne – kova be pabaigos, ypač, kai odos būklė pablogėja. Bet suprantu, kad reikia nepasiduoti ir kovoti toliau“, - sako jau penkerius metus su odos problemomis susidurianti Laura. Prasidėjus egzaminų maratonui, devyniolikmetė sako negalinti...


Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai (2018 m.) Lietuvoje užregistruota 40 susirgimo meningokokine infekcija atvejų, iš kurių pusė – 20, vaikų iki penkerių metų. Pernai penki susirgusieji mirė, tarp kurių keturi vaikai iki penkerių metų. Užpernai – 2017 m....


Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Balandžio 4d.

Pusė tėvų, auginančių vaikus iki 10 metų amžiaus, juos jau paskiepijo arba yra apsisprendę paskiepyti nuo meningokokinės B tipo infekcijos, 28 proc. tėvų dar neapsisprendę, kaip elgtis, o kas dešimtas iš tėvų neketina skiepyti vaikų nuo šios pavojingos ligos nes palaiko antivakcininį judėjimą,...


XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

Balandžio 4d.

Šiuolaikinės medicinos pažanga lėmė, jog AIDS neskamba kaip mirties nuosprendis, paskutiniai mokslo atradimai leidžia prognozuoti, kad greitu metu bus atrastas ginklas prieš vėžį. Panašu, kad šio amžiaus liga bus tokia, su kuria kovoti medicina bejėgė, nes ją lemia gyvenimo būdas - nutukimas,...


Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Balandžio 3d.

Pavasaris jau džiugina širdį: saulėtose pamiškėse sprogsta pumpurai, prie namų skleidžiasi snieguolės ir kiti augalai, medžiuose lizdus jau suka pirmieji sugrįžę paukščiai. Deja, iš žiemos miego taip pat bunda įvairiausi kenkėjai. Kenkėjų kontrolės ekspertai UAB „Dezinfa“ primena,...


Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Balandžio 3d.

Elektros įrangą gaminančiai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Vilniaus įmonei „Liregus“, kurioje didžioji dalis darbuotojų - regėjimo negalią turintys žmonės, vadovaujantis Leonas Kirkilovskis sako, kad neįgaliųjų integracijos politikai Lietuvoje labiausiai trūksta nuoseklumo ir...


Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Balandžio 2d.

Ar tiesa, kad savo mėgstamų kvepalų turėtume tiesiog neužuosti? Ar gera mintis kvepalus pirkti dovanų arba juos įsigyti internetu? Mitų apie kvapus ir kvepalus sklando daugybė, o atsakymų žmonės ne visada ieško ten, kur reikėtų. Tuo įsitikinusi parfumerė, aromaterapeutė ir viena iš „Kvapų...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Svaru.lt Svaru.lt Svaru.lt Svaru.lt