Rugsėjo 26d. Šeštadienis

Mitai apie vėžį: specialistai atkreipia dėmesį, ką vis dar suprantame klaidingai

Rugsėjo 4d.
Mitai apie vėžį: specialistai atkreipia dėmesį, ką vis dar suprantame klaidingai

Lietuvos gyventojai vėžį vertina kaip itin sudėtingą ir retai išgydomą ligą, o gydymą įsivaizduoja esantį brangų ir dažnai nekokybišką. Tokius duomenis atskleidžia draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje užsakymu atlikta apklausa. Tačiau mitų paveikta visuomenės nuomonė stebina specialistus – anot jų, ankstyva onkologinių susirgimų diagnostika ir inovacijos leido pažaboti ligą, padaryti ją lėtine, gydoma ilgus metus ar net visiškai išgydoma, o šiandieninės onkologinių ligų gydymosi sąlygos šalyje – kaip niekada palankios.

Kovoje – ne vieni

ERGO Rizikų vertinimo ir produktų vystymo skyriaus vadovės Audronės Kupliauskienės teigimu, atliktas tyrimas atskleidžia, jog viešoji nuomonė apie vėžį vis dar gaubiama mitų. Nemažos dalies respondentų atsakymai paremti stereotipais, kuriuos, siekiant geresnių gydymo rezultatų, reikėtų griauti.

„34 proc. apklaustųjų tvirtina, jog vėžio diagnozė yra veikiau nuosprendis ir beveik visi, paklausti, kaip vertina ligą, atsakė, kad ji itin sunki arba sunki. Apibendrinant tyrimo rezultatus, galima padaryti išvadą – į onkologinius susirgimus vis dar žiūrime ne per racionalumo, o stereotipų prizmę. Tačiau tikėjimas mitais gali užkirsti kelią laiku diagnozuoti bei suvaldyti ligą“, – įsitikinusi A. Kupliauskienė.

Mitas: gydymas – brangus

Draudiko atstovės nuomonę patvirtina Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vadovė prof. Sonata Jarmalaitė. Jos teigimu, onkologinių ligų gydymas yra ypač brangus, tačiau iš esmės kovą su vėžiu pacientams apmoka valstybė.

„Lietuvoje visi būtinieji vėžio diagnostikos ir gydymo kaštai padengiami privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tačiau dėmesį verta atkreipti į kitą aspektą – netiesiogiai su susirgimu susijusias išlaidas. Dėl vėžio pacientai gali prarasti sveiko gyvenimo metus, darbingi žmonės pasitraukti iš darbo rinkos“, – pastebi prof. S. Jarmalaitė.

Mitas: liga – neišgydoma

Argumentų, prieštaraujančių kitam visuomenėje populiariam įsitikinimui, kad vėžys yra sunkiai ir retai išgydomas, taip pat galima rasti. Prof. S. Jarmalaitė pabrėžia, jog nors onkologinės ligos – sudėtingos, o gydymo procesas nelengvas ir užtrunkantis, vėžio diagnozė nebėra nuosprendis.

„Mūsų klinikoje diegiamos inovacijos ir mokslo pasiekimai leido pažaboti ligą, padaryti ją lėtine, gydoma ilgus metus, netgi visiškai išgydoma. Pabrėžtina, jog net 90–95 proc. ankstyvų stadijų navikų pagydomi, tačiau Lietuvoje vėžys neretai diagnozuojamas per vėlai. Tuomet gydymui tenka pasitelkti technologinius sprendimus – spindulinę terapiją, medikamentus, didžiųjų metastazių šalinimą“, – ankstyvos diagnostikos svarbą primena prof. S. Jarmalaitė.

Tačiau pašnekovė tvirtina – nors pastaruoju metu pasaulyje ir Lietuvoje stebima tendencija, kad sergamumas onkologinėmis ligomis kasmet didėja, mirštamumo nuo šių ligų rodikliai  palaipsniui mažėja. Anot prof. S. Jarmalaitės, taikant inovatyvų gydymą, galimybių išgyventi yra daugiau, o statistika gerėja net kalbant apie sergančius pažengusios stadijos vėžiu.

Mitas: gydymas – nekokybiškas

Paklausta, kaip vertina daugiau nei trečdalio lietuvių nuomonę, esą vėžio gydymas Lietuvoje nėra pakankamai kokybiškas, NVI vadovė teigia – kovai su onkologinėmis ligomis būtinas individualus požiūris į susirgimus ir plataus gydymo priemonių pasirinkimo galimybės: „Visa tai šalyje turime. Gerus gydymo rezultatus Lietuvoje užtikrina profesionalūs specialistai, o gydymo įstaigų tinklas – puikiai išvystytas“.

Anot prof. S. Jarmalaitės, sąlygos sulaukti profesionalaus ir kvalifikuoto gydymo Lietuvoje – pačios palankiausios, o onkologinės pagalbos paslaugą galima gauti net 6 specializuotuose centruose, kurie lengvai pasiekiami iš bet kurios šalies vietos.

„Tai Nacionalinis vėžio institutas, Santaros ir Kauno klinikos, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė. Pagal kvalifikuotų onkologų skaičių, tenkantį 100 tūkst. gyventojų, neatsiliekame nuo Europos vidurkio – šiuo metu tai 2,3 specialisto“, – vėžio gydymo galimybes įvardija S. Jarmalaitė.

Pašnekovei antrina NVI Chemoterapijos skyriaus su dienos stacionaru vedėja gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė: „Vėžio gydymo įstaigos kruopščiai prižiūrimos. Medicininiai auditai tikrina, kaip jos veikia, skelbia ataskaitas. Šalies įstatymai reglamentuoja naujų ligonių priėmimo, vaistų kompensavimo tvarką, maksimalų leistiną laukimo laiką iki gydymo pradžios. Įvairios specialistų draugijos aktyviai dalyvauja vykdant gydymo procesus, nuolatiniai sveikatos institucijų auditai tikrina brangiųjų vaistų išrašymą, indikacijas, paskyrimus. Todėl klaidinga būtų teigti, jog Lietuvoje su onkologinėmis ligomis kovojama nekokybiškai“, – tvirtina dr. B. Brasiūnienė.

Mitas: liga nepriklauso nuo mūsų

Apklausa taip pat rodo, kad tik ketvirtadalis respondentų sutinka, jog nuo jų pačių priklauso tikimybė susirgti, o daugiau nei trečdalis laikosi priešingos nuomonės. Prof. S. Jarmalaitė teigia, kad apie 40–45 proc. visų vėžio atvejų galima išvengti laikantis sveikos gyvensenos taisyklių bei dalyvaujant ankstyvosios vėžio diagnostikos programose.

Pasiteiravus, kokiais patarimais reiktų vadovautis, norint neišgirsti vėžio diagnozės, prof. S. Jarmalaitė rekomenduoja kuo daugiau rūpintis savimi.

„Didžiąją dalį vėžinių susirgimų sukelia žalingi aplinkos veiksniai ir įpročiai. Virš 20 proc. vyresnių nei 15 m. amžiaus lietuvių kasdien rūko, o alkoholio suvartojimas lenkia daugelio šalių statistiką. Taip pat nemaža dalis visuomenės turi viršsvorio, mažai juda. Tačiau puikiai žinoma, kad vidutinis fizinis aktyvumas mažina daugelio ligų, tarp jų ir vėžio, riziką, o susirgus – mirties tikimybę. Ne veltui Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per savaitę bent dvi su puse valandos skirti vidutinio intensyvumo fizinei veiklai, dar geriau tai daryti reguliariai kasdien“, – pataria specialistė.

NVI vadovė prof. S. Jarmalaitė papildo: Lietuva kasmet išleidžia apie 10 mln. eurų ankstyvosios vėžio patikros programoms. Tik šia nemokama galimybe pasitikrinti dėl dažniausių vėžio tipų pasinaudoja mažiau nei pusė tų, kuriems jos skirtos.

Draudimo bendrovės ERGO atstovė A. Kupliauskienė teigia, kad netekus darbo ir pajamų, šeimos pečius užgulusių išbandymų naštą palengvintų papildomos pajamos: „Nors pacientams valstybės parama teikiama, susirgus neretai prireikia papildomų lėšų gydymui, prarastų darbinių pajamų dengimui ir kitoms išlaidoms. Todėl klientams siūlome atskirą draudimo nuo vėžio paslaugą, palengvinančią kovą tiek su liga, tiek su finansiniais rūpesčiais. Išmokos pradedamos mokėti jau po pirmos diagnozės, nežiūrint į tai, ar tai ankstyvoji, ar jau pažengusi vėžio stadija“, – sako A. Kupliauskienė.

 

Patirtis Vokietijoje įkvėpė visai kitokį požiūrį: šis darbas tinkamiausias stiprioms asmenybėms

Patirtis Vokietijoje įkvėpė visai kitokį požiūrį: šis darbas tinkamiausias stiprioms asmenybėms

Rugsėjo 25d.

Su intelekto negalią turinčiais žmonėmis dirbanti Vytautė Paškevičiūtė-Masiukienė savo veikla įrodo, kad žmonių tarpusavio bendravimas yra mokomoji patirtis kiekvienam. Socialinėse dirbtuvėse Vytautė moko neįgaliuosius darbo įgūdžių, o pati iš jų mokosi patirti tyrą draugystę ir akimirkos...


Apklausa: 84 proc. gyventojų mano, kad augintiniai gali pagerinti emocinę savijautą

Apklausa: 84 proc. gyventojų mano, kad augintiniai gali pagerinti emocinę savijautą

Rugsėjo 25d.

Augintiniais ne tik malonu rūpintis, jie ir patys teigiamai veikia savo šeimininkus, mano Lietuvos gyventojai. Bendrovės „Norstat“ atliktos apklausos duomenimis, dauguma mūsų šalies gyventojų (84 proc.) įsitikinę, kad naminiai gyvūnai gali pagerinti emocinę savijautą ir suteikti...


Alternatyva nuotoliniam darbui – darbo vietos dalijimosi sutartis

Alternatyva nuotoliniam darbui – darbo vietos dalijimosi sutartis

Rugsėjo 25d.

Šalyje susiklosčiusi ekstremalioji situacija dėl pandemijos pastūmėjo darbdavius ir darbuotojus ieškoti lankstesnių darbo santykių formų. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia dėmesį, kad be jau išpopuliarėjusio nuotolinio darbo, galima dar viena alternatyva – darbo vietos dalijimosi...


Dietistė pataria: kokias daržoves ir vaisius valgyti atėjus rudeniui?

Dietistė pataria: kokias daržoves ir vaisius valgyti atėjus rudeniui?

Rugsėjo 25d.

Pasibaigus vasarai, didelė dalis žmonių nostalgiškai žiūri į praėjusį metų sezoną. Jis žavi ne vien saulėtomis dienomis, ilgais vakarais, bet ir šviežių vaisių, daržovių gausa. Ko gero, mažai kas atsispiria pagundai savo kasdienybę pagardinti braškių ar trešnių indeliu. Dietistė Živilė Dumbraitė...


Darbuotojai sveikatos nesitikrina – dirba, kol organizmas pradeda byrėti

Darbuotojai sveikatos nesitikrina – dirba, kol organizmas pradeda byrėti

Rugsėjo 25d.

Dauguma Lietuvos gyventojų aplaidžiai rūpinasi savo sveikata ir pas gydytojus apsilanko tik prispirti problemų – jau susirgę. Lietuvos higienos instituto duomenimis, pernai iš visų apsilankymų pas šeimos gydytojus tik 13 proc., arba apytiksliai vos vienas iš dešimties buvo skirti...


Lėtinį nerimą patiria vis daugiau žmonių, tarp nerimo priežasčių – ir COVID-19 pandemija

Lėtinį nerimą patiria vis daugiau žmonių, tarp nerimo priežasčių – ir COVID-19 pandemija

Rugsėjo 25d.

Įtemptas gyvenimo būdas, didelis informacijos srautas, augantis atsakomybės jausmas ir poilsio trūkumas iki šiol buvo pagrindinės lėtinio nerimo priežastys. Šiais metais prie jų prisidėjo ir neapibrėžtumas dėl COVID-19 pandemijos – rūpestis savo ir artimųjų sveikata, įvairūs ribojimai,...


Lietuvos gyventojai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas, parodė apklausa

Lietuvos gyventojai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas, parodė apklausa

Rugsėjo 24d.

Dauguma Lietuvos gyventojų pakankamai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI). Tai parodė naujausia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro užsakymu šių metų vasarą atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa. Apklausos dalyviams buvo pateikti teiginiai apie lytiškai plintančias ligas,...


ėtine mieloleukemija sergantis Viktoras: „Atmestinai gydytis negalima, turi būti sąžiningas“

ėtine mieloleukemija sergantis Viktoras: „Atmestinai gydytis negalima, turi būti sąžiningas“

Rugsėjo 24d.

Rugsėjo 22 d. buvo minima Pasaulinė lėtinės mieloleukemijos diena. Tai – viena iš kraujo vėžio formų, o data pasirinktina dėl šią ligą sukeliančių 9–tos ir 22–os chromosomų mutacijos.


Praėjusią parą Lietuvoje – 138 koronaviruso atvejai

Praėjusią parą Lietuvoje – 138 koronaviruso atvejai

Rugsėjo 24d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronaviruso (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse.


Vėžio gydymo ateitis – individualizuotas gydymas

Vėžio gydymo ateitis – individualizuotas gydymas

Rugsėjo 24d.

Sergamumas onkologinėmis ligomis Lietuvoje kasmet didėja 2 proc. Visgi mirštamumo nuo šių ligų rodikliai krenta žemyn. Tai, pasak mokslininkų, yra modernėjančios medicinos rezultatas. Proveržiu onkologijoje tapę individualizuoti gydymo metodai medikams leidžia paskirti efektyvesnį gydymą ir...


Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

Rugsėjo 24d.

Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidėti. Meningokoku B gali susirgti tik maži vaikai. Tai tik keletas mitų, kurie sklando viešojoje erdvėje ir kuriuos paneigia prof. Rimantas Kėvalas, Kauno klinikų Vaikų...


Daugėjant užsikrėtusiųjų sportinių veiklų metu – specialios NVSC rekomendacijos

Daugėjant užsikrėtusiųjų sportinių veiklų metu – specialios NVSC rekomendacijos

Rugsėjo 24d.

Laisvalaikio leidimas sporto klubuose, šokių studijose ar kitose uždarose erdvėse įprastai rekomenduojamos veiklos, gerinančios fizinę ir psichosocialinę būseną, tačiau daugėjant susijusių užsikrėtimo atvejų, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį ir ragina...


Įveikiant koronavirusą: savivaldybėse pradedama teikti daugiau nemokamų psichologinių konsultacijų gyventojams

Įveikiant koronavirusą: savivaldybėse pradedama teikti daugiau nemokamų psichologinių konsultacijų gyventojams

Rugsėjo 24d.

Startuoja svarbi naujovė: nuo šiol gyventojai, susidūrę su koronaviruso (COVID-19) situacijos sukeltu stresu, nerimu ir kitais psichologiniais sunkumais gali gauti nemokamą psichologų konsultaciją. Tokią pagalbą jau rugsėjo-spalio mėnesiais pradės teikti šalies savivaldybių visuomenės sveikatos...


Darbovietėje nustačius koronaviruso židinį, darbdaviai turėtų įvertinti galimybę darbą organizuoti nuotoliniu būdu

Darbovietėje nustačius koronaviruso židinį, darbdaviai turėtų įvertinti galimybę darbą organizuoti nuotoliniu būdu

Rugsėjo 24d.

Lietuvoje sparčiai plintant koronavirusui bei didėjant židinių skaičiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina įstaigų bei organizacijų vadovus išlikti sąmoningais ir, atsiradus COVID-19 ligos židiniui, nedelsiant organizuoti darbuotojų darbą nuotoliniu būdu. Ministerija primena, kad...


Griežtinami reikalavimai maitinimą savitarnos principu organizuojančioms gydymo įstaigoms

Griežtinami reikalavimai maitinimą savitarnos principu organizuojančioms gydymo įstaigoms

Rugsėjo 24d.

Nuo spalio 1 d. maitinimą savitarnos principu organizuojančios sanatorijos ir kitos gydymo įstaigos turės laikytis tokių pačių reikalavimų, kaip ir viešojo maitinimo įstaigos. Tačiau joms bus taikoma viena išimtis: pacientai ir juos globojantys asmenys valgyklose neprivalės dėvėti veido apsaugos...


Atsiliekame nuo latvių bei estų: Lietuvos žmonės gydytojus lanko rečiausiai

Atsiliekame nuo latvių bei estų: Lietuvos žmonės gydytojus lanko rečiausiai

Rugsėjo 23d.

„Dažniausiai kreipiasi tie, kurie jaučia ligos simptomus. Gerokai sumažėjo srautas pacientų, kuriems norėdavosi laikytis jų pačių susikurto apsilankymų pas gydytojus grafiko ir užsukti pas šeimos gydytoją pasimatuoti kraujospūdį, pratęsti receptą ar tiesiog iš įpročio. Dažniausiai žmonės...


Vaistininkai apie cinką: jis toks pats svarbus kaip vitaminai C ir D

Vaistininkai apie cinką: jis toks pats svarbus kaip vitaminai C ir D

Rugsėjo 23d.

Apie geležį, magnį ar kalį kalbama dažnai, cinkas yra rečiau minimas mikroelementas, nors savo naudingomis savybėmis jis yra vienas iš trijų būtiniausių. Cinkas naudingas ne tik imuninei sistemai, bet ir grožiui. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai sako, kad svarbu, jog rudenį jo...


„Sodra“ primena jaunuoliams: pasitikrinkite, ar esate draudžiami sveikatos draudimu

„Sodra“ primena jaunuoliams: pasitikrinkite, ar esate draudžiami sveikatos draudimu

Rugsėjo 23d.

„Sodra“ išsiuntė priminimus beveik 3,5 tūkst. gyventojų, kuriems jau rugsėjį gali tekti patiems sumokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestį. Pranešimus gavo tie gyventojai, kurie kol kas nėra skolingi, tačiau jei iki mėnesio pabaigos nepradės studijuoti, dirbti arba...


Norite turėti gražius ir sveikus plaukus? Jei ir toliau darysite šias klaidas, rezultato nesitikėkite

Norite turėti gražius ir sveikus plaukus? Jei ir toliau darysite šias klaidas, rezultato nesitikėkite

Rugsėjo 23d.

Jūsų plaukų būklė priklauso nuo daugybės faktorių, tačiau jiems, kaip ir veido odai, reikalinga reguliari priežiūra ir rutina. Sveikatos ir plaukų priežiūros ekspertės pataria, nuo ko pradėti gaivinti nusilpusius ir slenkančius plaukus, kaip nepasiklysti produktų gausoje bei kokias dažniausias...


Šalyje per vakar parą patvirtinti 73 koronaviruso atvejai

Šalyje per vakar parą patvirtinti 73 koronaviruso atvejai

Rugsėjo 23d.

Per vakar parą Lietuvoje patvirtinti 73 koronaviruso (COVID-19) atvejai. Iš jų 31 Kauno, 22 Šiaulių, 14 Vilniaus, 3 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Tauragės apskrityse.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9