Mollers

Medikai budės dykai

Birželio 25-liepos 5 dienomis Rojūnų aerodrome vyksiantis pasaulio akrobatinio skraidymo čempionatas džiugina ne visus. Rajono greitosios medicinos pagalbos medikai pareigą budėti renginyje vertina kaip prievolę, dėl kurios gali nukentėti ilgiau pagalbos lauksiantys ligoniai, rašo dienraštis „Sekundė”.

Tvarka papiktino

Prisistatyti nepanorę Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos greitosios pagalbos skyriaus darbuotojai neslėpė pasipiktinimo: poliklinikos vadovybė esą labiau rūpinasi renginiu, nei pagalbos laukiančiaisiais.

„Iš keturių rajone budinčių ekipažų čempionato metu liks trys. Ramygalos postas ekipažo neturės, nes per renginį jis bus Rojūnuose, – situaciją apibūdino medikai. – Vadinasi, jei tomis dienomis pagalbos prireiks šalia Ramygalos, greitoji turės važiuoti iš Panevėžio. Kad tai užtruks ilgiau, ir kalbėti nereikia.”

Medikai mano, kad tokiems renginiams turėtų būti sudaroma atskira brigada, o joje dirbantiesiems sumokėta papildomai.

„Laisvalaikio renginiai neturėtų trikdyti greitosios pagalbos darbo, – įsitikinę skubią medicinos pagalbą Panevėžio rajone teikiantys žmonės. – Jau ir taip gyvename įtampoje, mažinami atlyginimai, o dabar dar trikdomas ir darbas.”

Garbė rajonui

Rajono Savivaldybės renginių komisijos pirmininkas, administracijos direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Lunskis „Sekundei” paaiškino, kad Rojūnuose vyksiančiame pasaulio akrobatinio skraidymo čempionate greitosios medicinos pagalbos paslaugos bus teikiamos neprašant užmokesčio, nes renginys įtrauktas į rajono renginių planą.

„Tai nėra visiškai komercinis renginys, mūsų rajonui garbė, kad jis vyksta pas mus, – sakė E.Lunskis. – Renginių komisija priėmė sprendimą, kad greitoji per čempionatą privalo budėti, o kaip išskirstys ekipažus – tai jau poliklinikos vadovų reikalas.”

Nepasitenkinimas stebina

Vyriausiąjį Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos gydytoją Adolfą Šlekį vaduojanti Danutė Pajėdienė nustebo išgirdusi apie greitosios pagalbos skyriaus darbuotojų nepasitenkinimą.

Ji pripažino, kad situacija išties bus tokia: dvylika dienų, kol vyks pasaulio akrobatinio skraidymo čempionatas, vienas iš keturių greitosios ekipažų budės Rojūnų aerodrome. „Ramygaloje tuo metu brigados nebus, tačiau tokia situacija nėra grėsminga, nes liks dar trys, iškvietimų laukiančios Panevėžyje, – patikino D.Pajėdienė. – Suformuoti atskiros medikų brigados specialiai renginiui neturime galimybių, ypač vasarą, kai darbuotojai atostogauja. Daugybę metų greitosios posto Ramygaloje nebuvo, bet nebuvo ir tragedijos – greitoji atvažiuodavo iš Panevėžyje, šalia rajono poliklinikos esančios greitosios pagalbos stoties.”

Pasak D.Pajėdienės, per parą rajono greitosios medikai sulaukia vidutiniškai po 30 iškvietimų. Darbo krūvis normalus, todėl, jei vieno ekipažo ir nebus, tai nelaimės neturėtų prišaukti.

Pasak gydytojos, pokyčių bus nebent tiek, kad dispečeriams teks kruopščiau atsirinkti kvietimus, nesiųsti medikų į nebūtinas situacijas. Kaip tikino D.Pajėdienė, trečdalis atvejų yra tokių, kad greitosios medikams tenka dirbti poliklinikos gydytojų darbą.

„Kad kas nenutiktų, labiausiai bijome mes – įstaigos administracija, – pripažino gydytoja. – Prognozuoti įvykių negalime. Daugiausia problemų kelia tai, kad renginys vyks dvylika dienų. Kai renginyje budėti tenka vieną dieną, panašių rūpesčių nekyla. Manau, kad teks prašyti pagalbos miesto greitosios. Džiaugiamės, kad jie niekada neatsisako padėti.” D.Pajėdienė neslepia tikėjusis, kad rajono Savivaldybė suras pinigų ir bus galima budėjimą per čempionatą išspręsti sklandžiau, tačiau artėjant renginiui paaiškėjo, kad papildomų lėšų nėra.

„Tačiau mes patys Savivaldybės prašome įvairiausios pagalbos, tad turime būti lojalūs ir prireikus pagelbėti”, – įsitikinusi laikinai vadovo pareigas einanti D.Pajėdienė.

Aurimas Bezaras
Rojūnų aerodromo savininkas, čempionato organizatorius

Aš, kaip renginio organizatorius, privalau užtikrinti, kad medikai čempionato metu budėtų. Jei atsisakytų budėti rajono medikai, ieškotume kitokios išeities. Turėsime ir savo mediką, tačiau vien jo neužteks. Prieš porą metų rajono Savivaldybė buvo žadėjusi padėti, tad dabar vykdo savo įsipareigojimus, nors žadėtais pinigais prisidėti nebegali. Atsitiko taip, kad pagelbėti nebegali ir daugiau rėmėjų, negavome ir Kūno kultūros ir sporto departamento žadėtų pinigų. Džiaugiuosi, kad yra iš idėjos dirbančių žmonių, ir čempionatas vyks.

Vilius Mitka
Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius

Renginių, kuriuose tenka budėti greitosios medikams, ypač padaugėja vasarą – jų būna po kelis per mėnesį. Mūsų kolektyvas didesnis nei rajono, todėl mums lengviau suformuoti medikų brigadą. Apie renginius paprastai žinome prieš kelias savaites, todėl elgiamės pagal situaciją: sudarome specialią brigadą arba skiriame kelis darbuotojus iš tą dieną budėsiančių.

Už darbą visada sumokame, todėl didelių nesklandumų nekyla. Pernai Rojūnuose vykusiame renginyje mums dirbti neteko, tačiau jam ruošėmės, turėjome specialius žemėlapius, kad prireikus galėtume operatyviai reaguoti. Džiaugėmės, kad mūsų neprireikė. Šiemet dėl aviacijos čempionato į mus dar niekas nesikreipė. Žinoma, kad prireikus padėsime, tik būtų gerai apie tai sužinoti ne tą pačią dieną.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus įkainius valanda greitosios budėjimo kainuoja 62,90 lito. Vidutinė vieno iškvietimo kaina – 180 litų. Jei renginys komercinis, už greitosios budėjimą susimoka pats rengėjas. Esame tokia tarnyba, kurios darbo niekada negalima prognozuoti.

Jei budėjimas renginyje praeina be įvykių, galima sakyti, kad įstaigai tai pelninga, tačiau kai tenka suteikti pagalbą, nuostoliai neišvengiami. Nesame pelno siekianti įstaiga, todėl galime akcentuoti tik pagalbos teikimo būtinybę, o ne uždarbį.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE