Sausio 17d. Penktadienis

Maudynės – ne tik gaivi pramoga, bet ir pavojai: kaip vandenyje elgtis saugiai?

Rugpjūčio 19d.
Maudynės – ne tik gaivi pramoga, bet ir pavojai: kaip vandenyje elgtis saugiai?

Ežero ar jūros vandens gaiva šiltomis vasaros dienomis pasilepinti nori daugelis, todėl vandens telkiniai sutraukia būrius poilsiautojų. Tačiau maudynės ir poilsis prie vandens neretai pasibaigia ir nelaimėmis. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pastaruosius 7 mėnesius Lietuvos vandens telkiniuose iš viso žuvo 72 asmenys. Dar 25 skęstančius asmenis ugniagesiams gelbėtojams pavyko sėkmingai išgelbėti. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė sako, kad dažniausios nelaimių vandenyje priežastys – per didelis pasitikėjimas savo jėgomis ir atsargumo stoka.

Maudynėms rinktis tik saugias vietas

Poilsiaudami prie ežero, jūros, tvenkinio ar upės, gyventojai dažnai pernelyg atsipalaiduoja ir užmiršta saugumą. Be to, neretai besimaudantys pervertina savo jėgas, gebėjimą plaukti, tinkamai neįvertina aplinkybių ir dėl to patenka į pavojingas situacijas. Reikia atminti, kad maudymasis ežere, jūroje ar upėje yra susijęs su savitais pavojais, kuriuos prieš lipant į vandenį visuomet reikėtų įvertint.

Anot A. Jusės, visais atvejais rekomenduojama maudytis specialiai tam įrengtose paplūdimio maudyklose arba tose vietose, kur poilsiauja ir kiti žmonės. Idealu, jei maudymosi vietą prižiūri profesionalūs gelbėtojai.

„Reikėtų vengti maudytis atokiose vietose, kur nėra kitų žmonių, ir dėl to gali būti sunku prireikus prisišaukti pagalbą. Be to, visuomet saugiau maudytis pažįstamuose vandens telkiniuose, kurių krantas ir dugno reljefas yra žinomas. Nepaisant to, gaivos ištroškę gyventojai neretai ne tik drąsiai lipa į nepažįstamus vandens telkinius, bet ir į juos šokinėja nuo lieptelių ar medžių, plaukia toli nuo kranto“, – sako A. Jusė.

Draudimo ekspertė pažymi, kad maudytis ežere gali būti pavojinga ir dėl vandens augmenijos, į kurią galima įsipainioti. Ežeras taip pat gali staigiai gilėti, jo dugne pasitaikyti akmenų ir kitų pavojingų objektų, ant kurių užlipus galima susižaloti kojas. Maudantis ežere nereikėtų plaukti toli nuo kranto – net jei žmogus moka gerai plaukti, jam gali būti sudėtinga įvertinti savo jėgas ir saugiai grįžti į krantą.

Saugotis duobių ir povandeninių srovių

Jūra yra pavojinga dėl bangų, povandeninių srovių ir duobių. Prieš maudantis jūroje reikėtų atkreipti dėmesį į paplūdimyje iškeltas vėliavas – draudžiama maudytis, jei plevėsuoja raudona vėliava. Ji iškeliama, kai jūroje yra didelės bangos, audringa. Geltona vėliava reiškia, kad jūroje maudytis leidžiama, tačiau gali būti pavojinga. Dvispalvė raudonos ir geltonos spalvos vėliava signalizuoja, kad maudymosi vieta yra prižiūrima gelbėtojų.

„Impuls“ sveikatingumo klubo treneris Kristijonas Pinskus pastebi, kad bangos – ne visada gera priežastis rinktis maudynes jūroje. „Dėl bangų maudytis galbūt yra smagiau, tačiau kartu ir pavojingiau. Banguojant plaukti yra sunkiau, greičiau pavargstama. Itin pavojingos jūroje yra duobės, į kurias galima įsmukti, o taip pat povandeninės srovės, nešančios gilyn į jūrą“, – teigia specialistas.

Pavojingas povandenines sroves jūroje galima pastebėti nuo kranto – jos paprastai atrodo kaip ramaus vandens tarpas tarp dviejų lūžtančių bangų. Be to, srovės vietoje vandens spalva dažniausiai šiek tiek skiriasi nuo esančio aplinkui. Srovė paprastai atrodo kaip tamsesnio vandens juosta. Taip pat neretai galima plika akimi matyti kaip dumbliai, oro burbulai, įvairios atplaišos srovės vietoje yra nešamos nuo kranto į jūrą. Pastebėjus šiuos ženklus į vandenį toje vietoje lipti nederėtų.

Anot specialistų, patekus į povandeninę srovę viena iš pagrindinių daromų klaidų – bandymas iš visų jėgų prieš srovę plaukti į krantą. Priešinantis srovei tik eikvojama energija. Vietoje to siekti ištrūkti iš srovės reikėtų plaukiant nuo jos į šoną, o pavykus – pasukti į krantą. Jei iš srovės tokiu būdu ištrūkti nepavyksta, reikėtų leistis srovės nešamam, stengtis laikytis vandens paviršiuje ir kviestis pagalbą šaukiant ir mojant ranka.

Kartais maudynių verčiau atsisakyti

Ne mažiau pavojingos gali būti ir maudynės upėje. Joje grėsmę kelia vandens tėkmė, duobės, akmenys, sūkuriai, neretai gerokai šaltesnis nei kituose vandens telkiniuose vanduo. Maudytis reikėtų tik tam pritaikytose upių atkarpose, kur nėra intensyvios srovės ir duobių.

Pavojų netrūksta ir šalia namų esančiuose tvenkiniuose. Neretai jų krantai būna statūs ir slidūs, todėl šalia jų be priežiūros nereikėtų palikti vaikų, o ir suaugusiems reikia būti ypač atsargiems.

Specialistai maudantis bet kuriame vandens telkinyje pataria pernelyg nepasitikėti pripučiamomis maudymosi priemonėmis – čiužiniais, plaustais, ratais. Nemokant gerai plaukti, net ir su šiomis priemonėmis nereikėtų nutolti nuo kranto. Kitu atveju apvirtus, nuslydus į vandenį ar pripučiamam objektui prakiurus galima atsidurti rimtoje bėdoje.

Būna situacijų, kai į vandenį apskritai nereikėtų lipti – kad ir kaip viliojančiai maudynės atrodytų.

„Jaučiant didelį nuovargį, turint sveikatos negalavimų, perkaitus ar sušalus maudytis, o juo labiau nardyti, plaukti toli nuo kranto nederėtų. Vandenyje dėl prastos organizmo būklės praradus sąmonę, sutraukus mėšlungiui, užklupus širdies ar kitoms sveikatos problemoms kyla itin didelė rizika nuskęsti. Be to, nereikėtų maudytis šaltesniame nei 14 laipsnių, nešvariame, itin dumbliname vandenyje, taip pat sutemus, atslenkant audrai ar žaibuojant. Maudantis nederėtų valgyti, kramtyti kramtomos gumos – taip lengva užspringti“, – sako K. Pinskus.

ERGO Baltijos šalyse

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro 242 mln. eurų. Per metus ERGO Baltijos šalyse klientams apmoka žalų už beveik 143 mln. eurų. Daugiau nei 650 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje.

Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt

 

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Sausio 15d.

Pomidorai – viena populiariausių daržovių visame pasaulyje, panašiai kaip ir bulvė, mus pasiekė tik XVI amžiuje iš Pietų Amerikos. Didžiojoje Britanijoje ilgai laikyta nuodingu dekoratyviniu augalu, šiuo metu ji varžosi su kitomis daržovėmis savo sveikatai naudingomis savybėmis ir net...


Paprasti būdai, kaip numesti kelis kilogramus

Paprasti būdai, kaip numesti kelis kilogramus

Sausio 15d.

Svorio metimas viena populiariausių ir opiausių temų šiais laikais. „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė Gedminaitė - Miškinienė sako, kad labai svarbu, kad žmonės, siekiantys numesti svorio, darytų tai atsakingai ir nekenkdami savo sveikatai. Mūsų, kaip natūralių produktų gamintojų tikslas...


Psichologas: kaip pradėti naujus metus atsikračius blogų įpročių

Psichologas: kaip pradėti naujus metus atsikračius blogų įpročių

Sausio 13d.

Naujų metų pradžia – pats geriausias laikas įsivertinti senus įpročius ir atsikratyti blogųjų. Psichologas Olegas Lapinas teigia, jog norint tą padaryti pirmiausia reikia suprasti, kodėl griebiamės tam tikro įpročio, o jei šis elgesys pradeda labai kenkti mums patiems ar artimiesiems,...


Greitų pusryčių idėjos skubantiems: ne tik skanu, bet ir maistinga

Greitų pusryčių idėjos skubantiems: ne tik skanu, bet ir maistinga

Sausio 13d.

Pusryčiai neretai yra įvardijami kaip svarbiausias dienos maistas, nors ne visiems pavyksta kas rytą rasti laiko ir jais pasimėgauti. Tačiau tam yra sprendimas, kuriuo gali pasinaudoti net ir labiausiai skubantys – tereikia susirasti šalia darbo esančią parduotuvę, kurioje būtų patogu...


Sveikatos specialistė: sniego paragauti galima, tačiau atkreipkite dėmesį į vieną sąlygą

Sveikatos specialistė: sniego paragauti galima, tačiau atkreipkite dėmesį į vieną sąlygą

Sausio 13d.

„Ar galiu paragauti sniego?“ – jeigu ne paklausęs, tai bent pagalvojęs tikrai yra kiekvienas vaikas. Nuo mažens girdimas tėvų prašymas nevalgyti sniego, dažnai atbaido, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Kristina Staivė nuramina, išskyrus kai kurias situacijas, toks...


Šventės baigėsi – padidėjęs apetitas liko. Kaip grįžti į ritmą?

Šventės baigėsi – padidėjęs apetitas liko. Kaip grįžti į ritmą?

Sausio 13d.

Įsibėgėjus sausiui daugeliui vis dar sunku grįžti į įprastą režimą. Šventinis maratonas ne tik atitraukė nuo darbų, bet ir išbalansavo ne vieno mitybos ritmą. Dietistė Živilė Dumbraitė sako, kad norint ir vėl grįžti į normalų valgymo režimą pirmiausia reikėtų pradėti nuo vidinio nusiteikimo, o...


Netradiciniai būdai mesti rūkyti: nuo ženšenio ar jogurto iki laikmačio

Netradiciniai būdai mesti rūkyti: nuo ženšenio ar jogurto iki laikmačio

Sausio 9d.

Savo sveikatos labui daugelis Naujais metais priima iššūkį – atsikratyti nepageidaujamų žalingų įpročių. Sveikatos specialistai atkreipia rūkančiųjų dėmesį, kad keičiant įpročius nereiktų daryti skubotų sprendimų ir vadovautis laipsniško nutraukimo principu.


Vėjaraupiai: 4 faktai, kuriuos reikėtų žinoti

Vėjaraupiai: 4 faktai, kuriuos reikėtų žinoti

Sausio 9d.

Vėjaraupiai – daugelio vaikystėje persirgtas, o nesirgusiuosius gana bauginantis virusas. Jis itin lakus – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, kasmet Lietuvoje juo perserga net 15 tūkstančių žmonių. Atrodo, kad tai nepavojinga liga, nors ir trunka apie dešimt dienų, tačiau...


Nesuvalgyti maisto likučiai šaldytuve? 3 receptai, kaip juos panaudoti ir sutaupyti

Nesuvalgyti maisto likučiai šaldytuve? 3 receptai, kaip juos panaudoti ir sutaupyti

Sausio 9d.

Šią savaitę, kartu su Trijų Karalių dienos minėjimu, švenčių sezonas oficialiai baigėsi, tačiau daugelio žmonių šaldytuvas vis dar kupinas nesuvalgytų maisto produktų. Kaip išvengti maisto švaistymo ir šiuos likučius panaudoti? Vienas populiariausių ir būtiniausių, tačiau tuo pat metu ir...


Trys patarimai, kaip išvengti traumų slidinėjant

Trys patarimai, kaip išvengti traumų slidinėjant

Sausio 9d.

Lietuvoje – nėra nei kalnų, o šiemet – ir sniego, tad kalnų slidinėjimo entuziastai žiemą aktyvias atostogas renkasi Italijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje ar kitose kalnuotose šalyse. Tačiau gydytojai pastebi, kad pacientai dėl slidinėjant patirtų traumų gydymo įstaigų duris varsto jau...


Šiais metais pirmas mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe – dėl nesaugaus darbo iškasose

Šiais metais pirmas mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe – dėl nesaugaus darbo iškasose

Sausio 8d.

Šiandien gavusi informacijos apie mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe Druskininkuose, kai statybvietėje žemės užvirto ant dviejų darbininkų ir vienas iš jų žuvo, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) kreipiasi į įmonių vadovus, ragindama juos užtikrinti darbuotojams saugias darbo sąlygas.


5 patarimai, padėsiantys pagerinti vaikų miegą

5 patarimai, padėsiantys pagerinti vaikų miegą

Sausio 8d.

Nors saldžiai ir ramiai miegantis vaikas – visų tėvelių svajonė, realybėje daugelis susiduria su diena iš dienos kankinančia bemiegių naktų problema. Prasto vaikučių miego priežasčių gali būti daug, tačiau svarbu prisiminti, kad kiekvienai iš jų yra ir sprendimas. GERO MIEGO KLUBO...


Lietuvoje – pirmoji šį sezoną gripo mirtis

Lietuvoje – pirmoji šį sezoną gripo mirtis

Sausio 8d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, nuo gripo Panevėžio apskrityje (Kupiškio rajone) mirė vyras. Tai pirmasis mirties nuo gripo atveji šį gripo sezoną. Vyras blogai pasijuto po švenčių, o į medikus kreipėsi sausio 2 dieną.


Lietuvių pamėgtas vaisius gerina ne tik sveikatą, bet ir nuotaiką

Lietuvių pamėgtas vaisius gerina ne tik sveikatą, bet ir nuotaiką

Sausio 7d.

Maistingumu pasižymintys bananai itin didelio populiarumo susilaukia ne tik dėl savo skonio, bet ir teikiamos naudos žmogaus sveikatai bei kitų ypatingų savybių. Tikriausiai mažai kam žinoma, kad lietuvių ypač pamėgtas vaisius gali turėti įtakos kūno svoriui, žmogaus nuotaikai ar net regėjimui.


Moterų intymios higienos tendencijos: dėmesys tvarumui ir noras žinoti atsakymus

Moterų intymios higienos tendencijos: dėmesys tvarumui ir noras žinoti atsakymus

Sausio 7d.

Nuo nedrąsių klausimų, iki siekio žinoti viską, nuo savadarbių priemonių naudotų per menstruacijas, iki patogių paketų, tamponų ir taurelių – taip keitėsi požiūris į moterų higieną. Vis dėlto „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai pastebi, kad kalbėti apie tai daliai...


Lietuva išbrido iš emocinės duobės

Lietuva išbrido iš emocinės duobės

Sausio 7d.

Jau 12 metų „Žmogaus studijų centro“ atliekama Lietuvos emocinės būsenos stebėsena rodo, kad, 2010-2011 metais pasiekusi dugną, 2019 metais Lietuva jautėsi kaip niekad gerai ir su viltimi žvelgia į ateitį.


Nuo biuro kėdės - ant bėgimo takelio

Nuo biuro kėdės - ant bėgimo takelio

Sausio 7d.

Kakta srūvantis prakaitas, sunkus kvėpavimas, maudimas raumenyse – puikiai pažįstami fizinio aktyvumo atributai. Išganingoji sveikata nebūtinai ateina per kančią. Jei sportas teiks malonumą, dėkos kūnas, pagerės savijauta, neišgaruos ir noras gyventi sveikiau, - neabejoja sporto ir sveikos...


Augalo šaknis padėsianti įveikti nuovargį

Augalo šaknis padėsianti įveikti nuovargį

Sausio 7d.

Po švenčių jaučiate stresą ar pritrūkote jėgų tęsti darbą ar mokslus? Organizmui bus lengviau, jei, negalėdami skirti pakankami laiko poilsiui, pasitelksite priemones, kurios padės grąžinti fizinį ir protinį aktyvumą, kovoti su stresu, nuovargiu bei palaikyti imunitetą.


Lietuvoje pirmą kartą vykdomas išskirtinis nepriklausomas medikų savijautos tyrimas

Lietuvoje pirmą kartą vykdomas išskirtinis nepriklausomas medikų savijautos tyrimas

Sausio 6d.

Praėjusieji metai gan tragiškais įvykiais medikų bendruomenėje atskleidė jos pažeidžiamumą ir atvėrė itin sudėtingą medicinos sektoriaus darbuotojų padėtį.


Jau laikas rūpintis skiepais nuo erkinio encefalito

Jau laikas rūpintis skiepais nuo erkinio encefalito

Sausio 6d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai skiepytis nuo erkinio encefalito (EE) pataria šaltuoju metų laikotarpiu. Pasak ULAC medicinos entomologės dr. Mildos Žygutienės, nors kalendorinė žiema įsibėgėjo, esant teigiamai oro temperatūrai, galima daryti prielaidą, kad dalis erkių vis dar...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

cityrush cityrush cityrush cityrush cityrush