Rugsėjo 16d. Pirmadienis

Maudynės – ne tik gaivi pramoga, bet ir pavojai: kaip vandenyje elgtis saugiai?

Rugpjūčio 19d.
Maudynės – ne tik gaivi pramoga, bet ir pavojai: kaip vandenyje elgtis saugiai?

Ežero ar jūros vandens gaiva šiltomis vasaros dienomis pasilepinti nori daugelis, todėl vandens telkiniai sutraukia būrius poilsiautojų. Tačiau maudynės ir poilsis prie vandens neretai pasibaigia ir nelaimėmis. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pastaruosius 7 mėnesius Lietuvos vandens telkiniuose iš viso žuvo 72 asmenys. Dar 25 skęstančius asmenis ugniagesiams gelbėtojams pavyko sėkmingai išgelbėti. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė sako, kad dažniausios nelaimių vandenyje priežastys – per didelis pasitikėjimas savo jėgomis ir atsargumo stoka.

Maudynėms rinktis tik saugias vietas

Poilsiaudami prie ežero, jūros, tvenkinio ar upės, gyventojai dažnai pernelyg atsipalaiduoja ir užmiršta saugumą. Be to, neretai besimaudantys pervertina savo jėgas, gebėjimą plaukti, tinkamai neįvertina aplinkybių ir dėl to patenka į pavojingas situacijas. Reikia atminti, kad maudymasis ežere, jūroje ar upėje yra susijęs su savitais pavojais, kuriuos prieš lipant į vandenį visuomet reikėtų įvertint.

Anot A. Jusės, visais atvejais rekomenduojama maudytis specialiai tam įrengtose paplūdimio maudyklose arba tose vietose, kur poilsiauja ir kiti žmonės. Idealu, jei maudymosi vietą prižiūri profesionalūs gelbėtojai.

„Reikėtų vengti maudytis atokiose vietose, kur nėra kitų žmonių, ir dėl to gali būti sunku prireikus prisišaukti pagalbą. Be to, visuomet saugiau maudytis pažįstamuose vandens telkiniuose, kurių krantas ir dugno reljefas yra žinomas. Nepaisant to, gaivos ištroškę gyventojai neretai ne tik drąsiai lipa į nepažįstamus vandens telkinius, bet ir į juos šokinėja nuo lieptelių ar medžių, plaukia toli nuo kranto“, – sako A. Jusė.

Draudimo ekspertė pažymi, kad maudytis ežere gali būti pavojinga ir dėl vandens augmenijos, į kurią galima įsipainioti. Ežeras taip pat gali staigiai gilėti, jo dugne pasitaikyti akmenų ir kitų pavojingų objektų, ant kurių užlipus galima susižaloti kojas. Maudantis ežere nereikėtų plaukti toli nuo kranto – net jei žmogus moka gerai plaukti, jam gali būti sudėtinga įvertinti savo jėgas ir saugiai grįžti į krantą.

Saugotis duobių ir povandeninių srovių

Jūra yra pavojinga dėl bangų, povandeninių srovių ir duobių. Prieš maudantis jūroje reikėtų atkreipti dėmesį į paplūdimyje iškeltas vėliavas – draudžiama maudytis, jei plevėsuoja raudona vėliava. Ji iškeliama, kai jūroje yra didelės bangos, audringa. Geltona vėliava reiškia, kad jūroje maudytis leidžiama, tačiau gali būti pavojinga. Dvispalvė raudonos ir geltonos spalvos vėliava signalizuoja, kad maudymosi vieta yra prižiūrima gelbėtojų.

„Impuls“ sveikatingumo klubo treneris Kristijonas Pinskus pastebi, kad bangos – ne visada gera priežastis rinktis maudynes jūroje. „Dėl bangų maudytis galbūt yra smagiau, tačiau kartu ir pavojingiau. Banguojant plaukti yra sunkiau, greičiau pavargstama. Itin pavojingos jūroje yra duobės, į kurias galima įsmukti, o taip pat povandeninės srovės, nešančios gilyn į jūrą“, – teigia specialistas.

Pavojingas povandenines sroves jūroje galima pastebėti nuo kranto – jos paprastai atrodo kaip ramaus vandens tarpas tarp dviejų lūžtančių bangų. Be to, srovės vietoje vandens spalva dažniausiai šiek tiek skiriasi nuo esančio aplinkui. Srovė paprastai atrodo kaip tamsesnio vandens juosta. Taip pat neretai galima plika akimi matyti kaip dumbliai, oro burbulai, įvairios atplaišos srovės vietoje yra nešamos nuo kranto į jūrą. Pastebėjus šiuos ženklus į vandenį toje vietoje lipti nederėtų.

Anot specialistų, patekus į povandeninę srovę viena iš pagrindinių daromų klaidų – bandymas iš visų jėgų prieš srovę plaukti į krantą. Priešinantis srovei tik eikvojama energija. Vietoje to siekti ištrūkti iš srovės reikėtų plaukiant nuo jos į šoną, o pavykus – pasukti į krantą. Jei iš srovės tokiu būdu ištrūkti nepavyksta, reikėtų leistis srovės nešamam, stengtis laikytis vandens paviršiuje ir kviestis pagalbą šaukiant ir mojant ranka.

Kartais maudynių verčiau atsisakyti

Ne mažiau pavojingos gali būti ir maudynės upėje. Joje grėsmę kelia vandens tėkmė, duobės, akmenys, sūkuriai, neretai gerokai šaltesnis nei kituose vandens telkiniuose vanduo. Maudytis reikėtų tik tam pritaikytose upių atkarpose, kur nėra intensyvios srovės ir duobių.

Pavojų netrūksta ir šalia namų esančiuose tvenkiniuose. Neretai jų krantai būna statūs ir slidūs, todėl šalia jų be priežiūros nereikėtų palikti vaikų, o ir suaugusiems reikia būti ypač atsargiems.

Specialistai maudantis bet kuriame vandens telkinyje pataria pernelyg nepasitikėti pripučiamomis maudymosi priemonėmis – čiužiniais, plaustais, ratais. Nemokant gerai plaukti, net ir su šiomis priemonėmis nereikėtų nutolti nuo kranto. Kitu atveju apvirtus, nuslydus į vandenį ar pripučiamam objektui prakiurus galima atsidurti rimtoje bėdoje.

Būna situacijų, kai į vandenį apskritai nereikėtų lipti – kad ir kaip viliojančiai maudynės atrodytų.

„Jaučiant didelį nuovargį, turint sveikatos negalavimų, perkaitus ar sušalus maudytis, o juo labiau nardyti, plaukti toli nuo kranto nederėtų. Vandenyje dėl prastos organizmo būklės praradus sąmonę, sutraukus mėšlungiui, užklupus širdies ar kitoms sveikatos problemoms kyla itin didelė rizika nuskęsti. Be to, nereikėtų maudytis šaltesniame nei 14 laipsnių, nešvariame, itin dumbliname vandenyje, taip pat sutemus, atslenkant audrai ar žaibuojant. Maudantis nederėtų valgyti, kramtyti kramtomos gumos – taip lengva užspringti“, – sako K. Pinskus.

ERGO Baltijos šalyse

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro 242 mln. eurų. Per metus ERGO Baltijos šalyse klientams apmoka žalų už beveik 143 mln. eurų. Daugiau nei 650 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje.

Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“. Plačiau: www.ergo.lt

 

4 iš 10 lietuvių klaidingai mano, jog žmogaus negalima klausti apie savižudiškas mintis

4 iš 10 lietuvių klaidingai mano, jog žmogaus negalima klausti apie savižudiškas mintis

Rugsėjo 10d.

Net 4 iš 10 lietuvių tiki, jog žmogui galima sukelti savižudiškų minčių, jeigu jo apie tai pasiteirausi. Lygiai tiek pat mano, jog asmeniui, kuris galvoja apie savižudybę arba yra bandęs nusižudyti, aplinkiniai nebegali padėti, rodo naujausi šalies gyventojų tyrimai. Nors skaičiai nuolat gerėja,...


Lietuvos mokslininkų inovacija kovai su vėžiu sulaukė prestižinio įvertinimo ir 25 tūkst. Eur prizo

Lietuvos mokslininkų inovacija kovai su vėžiu sulaukė prestižinio įvertinimo ir 25 tūkst. Eur prizo

Rugsėjo 10d.

Kovai su onkologinėmis ligoms pasitelktas dar vienas būdas – Lietuvos mokslininkai sukūrė inovaciją, padėsiančią ne tik sumažinti gydymo išlaidas, palengvinti vėžio gydymo procesą, bet ir užtikrinti geriausius rezultatus radioterapijoje. Onkologams skirtas produktas sulaukė tarptautinio...


Minint Tarptautinę grožio dieną: 5 išmanūs patarimai

Minint Tarptautinę grožio dieną: 5 išmanūs patarimai

Rugsėjo 9d.

Šiandien, rugsėjo 9-ąją, minima Tarptautinė grožio diena. Šia proga technologijų ekspertai dalijasi išmaniais patarimais, kurie palengvins kasdienes grožio procedūras ir padės puoselėti bei saugoti jūsų grožį.


Įmokas į pensijų fondus mokėjo kas ketvirtas šalies gyventojas

Įmokas į pensijų fondus mokėjo kas ketvirtas šalies gyventojas

Rugsėjo 9d.

724 tūkstančiai. Tiek šalies gyventojų papildė savo sąskaitas pensijų fonduose įmokomis už liepą. „Sodra“ primena, kad birželį baigėsi terminas, per kurį gyventojai galėjo atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, o liepa – pirmasis mėnuo, už kurį pervestos naujai įtrauktų pensijų...


Pirmoji šalies ponia – mažų širdelių apsupty

Pirmoji šalies ponia – mažų širdelių apsupty

Rugsėjo 6d.

Penktadienis, rugsėjo 6 d. (Vilnius). Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė dalyvavo maltiečių rengiamoje ir Prezidentūros globojamoje labdaros akcijoje „Mažoj širdelėj – didelės idėjos“. Ši šventė skirta priminti, kad Lietuvoje yra vaikų, kurių svajonėms ir idėjoms auginti...


Nuovargis neturi varginti nuolat, tai gali būti ženklas, kad trūksta magnio

Nuovargis neturi varginti nuolat, tai gali būti ženklas, kad trūksta magnio

Rugsėjo 6d.

Atsiradus didesniam atsakomybių kiekiui rudenį dažniausiai padaugėja įtampos ir streso. Tai pasireiškia nuovargiu po darbo dienos, mieguistumu net po rytinio kavos puodelio ar pietų, gali prasidėti tikas, ar net širdies permušimai. Visa tai gali signalizuoti, kad organizme nepakankamas magnio...


Vaikų mityba mokykloje: kodėl reikalingos priešpiečių dėžutės ir kaip turėtų atrodyti jų turinys?

Vaikų mityba mokykloje: kodėl reikalingos priešpiečių dėžutės ir kaip turėtų atrodyti jų turinys?

Rugsėjo 6d.

Kiekvienas, auginantis atžalas, sutiks, jog vaikų mityba – ypač svarbi ir apie ją tenka galvoti ne tik sėdant prie bendro stalo, bet ir kas rytą išleidžiant vaiką į mokyklą. Norisi, kad mažųjų racionas būtų turtingas maistine prasme, skanus ir įdomus. Tačiau tai, kas patinka tėvams, ne...


Dietistė Ugne Radzevičienė: „Iš tikrųjų sveiką maistą turėtume vadinti normaliu maistu“

Dietistė Ugne Radzevičienė: „Iš tikrųjų sveiką maistą turėtume vadinti normaliu maistu“

Rugsėjo 6d.

Maistas dažnai tampa neatsiejama kasdienių situacijų dalimi, valgome susitikimų metu, dirbdami kompiuteriu, dalyvaudami pristatymuose ar parodose. Valgymas dabar labiau pramoga ar tiesiog trumpa stotelė tarp begalės dienos darbų nei būtinas kuras kūnui. Kaip teigia dietistė Ugnė Radzevičienė,...


Sveikatos specialistai įspėja: krepšinio aistros gali būti pragaištingos turintiems silpnesnę širdį

Sveikatos specialistai įspėja: krepšinio aistros gali būti pragaištingos turintiems silpnesnę širdį

Rugsėjo 5d.

Emocijų banga, sukilęs adrenalinas, padidėjęs širdies ritmas – tokie savijautos pokyčiai nesvetimi daugeliui krepšinio sirgalių, randančių laiko krepšinio rungtynių transliacijoms net ir darbo metu. Pasak sveikatos specialistų, įtemptų rungtynių epizodus ir juos lydinčią euforijos ar...


Mitybos specialistas: pridėtinio cukraus vartojimo pasekmės gali užklupti netikėtai

Mitybos specialistas: pridėtinio cukraus vartojimo pasekmės gali užklupti netikėtai

Rugsėjo 5d.

Vis daugiau atliekamų mokslinių tyrimų patvirtina, kad pridėtinis cukrus daro neigiamą įtaką žmogaus organizmui. Natūralaus gėrimo be dirbtinių priedų „Barley Bros“ gamintojų užsakymu atlikta apklausa atskleidė, kad kaip dažniausią pridėtinio cukraus vartojimo pasekmę lietuviai...


Kaupimas pensijai sulaukus 40 metų: ar tai apsimoka ir kokį būdą rinktis?

Kaupimas pensijai sulaukus 40 metų: ar tai apsimoka ir kokį būdą rinktis?

Rugsėjo 5d.

Nors valstybė nuo šių metų liepos nusprendė automatiškai į papildomą pensijų kaupimą įtraukti tik tuos asmenis, kuriems dar nėra 40 metų, šio amžiaus sulaukusiems žmonėms pradėti kaupti papildomai tikrai nėra per vėlu.


Kenkėjų vasaros sezonas nesibaigia

Kenkėjų vasaros sezonas nesibaigia

Rugsėjo 5d.

Anot kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“, nepaisant to, kad prasidėjo kalendorinis ruduo, kenkėjų vasaros sezonas tęsiasi. Musės bei širšės ir toliau aktyviai drumsčia ramybę.


Tymai sugrįžta – laikas skiepytis

Tymai sugrįžta – laikas skiepytis

Rugsėjo 5d.

Tymai - tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.


Cukrus: ar būtina jį pašalinti iš savo mitybos?

Cukrus: ar būtina jį pašalinti iš savo mitybos?

Rugsėjo 4d.

Neseniai paskelbti mokslinio tyrimo rezultatai parodė, kad asmenys, gėrę daugiau cukrumi saldintų gėrimų – gaiviųjų gėrimų, vaisvandenių, sirupų, sulčių, saldintų karštų gėrimų, pieniškų cukrumi saldintų gėrimų, sportinių ar energinių gėrimų, dažniau sirgo vėžiu. „Tikėtina, kad...


„Sudie, atostogos!“, arba ką valgyti, kad būtų lengviau grįžti į ritmą

„Sudie, atostogos!“, arba ką valgyti, kad būtų lengviau grįžti į ritmą

Rugsėjo 3d.

Atsipalaiduoti vasarą, žinoma, naudinga ir netgi būtina, tačiau grįžti į mokslus ar darbus kartais būna uždavinys ne iš lengvųjų. Sakoma, jog bendrą organizmo būseną ir protinę veiklą sustiprinti, o kartais ir priešingai – apsunkinti, gali net ir atitinkamas maistas. Tad ką valgyti, norint...


Draudikai: viešasis transportas saugesnis, žmogiškasis faktorius – tas pats

Draudikai: viešasis transportas saugesnis, žmogiškasis faktorius – tas pats

Rugsėjo 3d.

Prasidedant rugsėjo chaosui didmiesčių gatvėse, sostinėje svarstant branginti automobilių stovėjimo centre tarifus vis dažniau susimąstoma apie viešąjį transportą. Be to, didmiesčiams investuojant į viešojo transporto atnaujinimą, sparčiai mažėja nelaimingų atsitikimų, nulemtų transporto amžiaus...


Kas atsitinka, jei trūksta miego?

Kas atsitinka, jei trūksta miego?

Rugpjūčio 30d.

Mokslininkai ir gydytojai atrado miego trūkumo ir tam tikrų ligų tiesioginę priklausomybę. Jei manote, kad vieną naktį neišsimiegojus, kitą naktį galime kompensuoti miegą - esate teisūs. Tačiau neišsimiegojus kelias naktis iš eilės, “užsukame” miego trūkumo spiralę ir tokia būsena...


Joana Bartaškienė: „Kaip sportuot būtina, taip ir internetu naudotis mokėti yra privaloma“

Joana Bartaškienė: „Kaip sportuot būtina, taip ir internetu naudotis mokėti yra privaloma“

Rugpjūčio 30d.

Daugkartinė Lietuvos sportinės gimnastikos čempionė, aerobikos trenerė Joana Bartaškienė (68 m.) sako niekada nepaliausianti propaguoti aktyvaus gyvenimo būdo ir žeria krūvas pavyzdžių, kaip galima judėti ir savimi rūpintis bet kokiame amžiuje. Pasak jos, vis daugiau tų, kurie senatvės nebijo,...


Paskutinę vasaros dieną Vingio parke – juoko rekordas

Paskutinę vasaros dieną Vingio parke – juoko rekordas

Rugpjūčio 30d.

Paskutinę vasaros dieną Vilniaus Vingio parke nuo 13 val. bus siekiama masiškiausios juoko pamokos rekordo, kurį oficialiai fiksuos ir į Lietuvos rekordų knygą įtrauks agentūra „Factum“. Prisijungti kviečiami visi, norintys ne tik išbandyti juoko jogos poveikį, bet ir tapti unikalaus...


Lietuva ruošia jodo atsargas: sveikatos specialistai pataria jodą vartoti atsakingai

Lietuva ruošia jodo atsargas: sveikatos specialistai pataria jodą vartoti atsakingai

Rugpjūčio 30d.

Siunčiame pranešimą apie tai, kad Astravo atominės elektrinės atidarymui Baltarusijoje ruošiasi ne tik tokios V. Europos šalys kaip Vokietija, pradėjusi kaupti milijonines jodo tablečių atsargas, bet ir Lietuva. Sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį ne tik į jodo svarbą, bet ir...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9