Ditel

Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Žinomas keliautojas ir televizijos bei radijo laidų vedėjas 46 metų Martynas Starkus susidūrė su presbiopija bei nutarė išsiaiškinti jos kilimo priežastis ir būdus kaip palengvinti  jos pasekmes.

„Nutariau papasakoti apie šią problemą, kuri kamuoja net 44 procentus vyresnių nei 40 metų Lietuvos gyventojų.  Dėl presbiopijos, nuolat patenku į juokingas situacijas. Pavyzdžiui, šiandien nuvažiavau į degalinę užsipilti kuro, atrodo standartinė procedūra. Įprastai tai vyksta automatiškai. Atėjęs susimokėti prie kasos, nurodau kolonėlės numerį, išsiimu nuolaidų kortelę ir ją paduodu degalinės darbuotojai. “Kas tai?” – taktiškai paklausia operatorė ir rodo į mano pateiktą nuolaidų kortelę. Paaiškinu, kad noriu gauti nuolaidą ir sumokėti už kurą. “Bet tokios pas mus negalioja” – nustebusi atsako ji. Aš įsitikinęs, kad tokios nuolaidų kortelės buvo visada, juk ne pirmą kartą čia lankausi. Atlaidžiai šypteliu ir pamąstau sau – jauna, matyt dar mokosi, visko pasitaiko… Mergina tik pagūžčiojo pečiais, pabandė brūkštelėti per atsiskaitymo terminalą keletą kartų. Tada pavartė rankose ir pasakė: “Žinote, man atrodo, Jūsų veterinarinė klinika, kurios nuolaidų kortelę pateikėte, nėra sudariusi sutarties su mūsų degalinių tinklu”. Negi ir vėl sumaišiau korteles! Jei ne regėjimo sutrikimas, galima būtų smagiai pasijuokti iš šios situacijos”, – pasakoja Martynas Starkus.

Apsilankęs “Fielmann” optikos salone,  Martynas Starkus pasitikrino regėjimą.   Optometrijos specialistas Aivaras Daukontas išaiškino, kad, sulaukus 40 metų, žmogaus regos organuose įvyksta natūralūs fiziologiniai pokyčiai, kurių neįmanoma išvengti. Akies lęšiukas tampa mažiau elastingas, todėl darosi sunkiau sufokusuoti artimus objektus. Presbiopija nėra liga ir jos nereikia bijoti. “Presbiopija vystosi palaipsniui, daugumai žmonių pirmieji simptomai pasireiškia sulaukus 40 metų. Kaip galime indentifikuoti pirminius presbiopijos požymius? Miglotas vaizdas esant įprastam skaitymo atstumui, net ir tuomet, kai dėvite korekcinius akinius ar kontaktinius lęšius, galvos skausmas, nuovargis ir akių įtampa atliekant įvairias veiklas, reikalaujančias aiškaus mažų detalių matymo.

Regėjimo sutrikimai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių Lietuvos gyventojų sveikatos problemų sulaukus keturiasdešimties metų. Tą pripažino  net 44 procentų Lietuvos gyventojų, dalyvavusių presbiobijos tyrime. 45 metų ir vyresnių žmonių  grupėje šis skaičius dar didesnis – nuo 53 iki 56 procentų. Tik 10 proc. visų apklaustųjų teigia apskritai neturintys regėjimo problemų.  Tarpj kitų sveikatos sutrikimų, kuriais skundžiasi vyresni nei 40 metų Lietuvos gyventojai,  buvo įvardintos nugaros problemos ir sulėtėjusi medžiagų apykaita.  Šie negalavimai palietė 34–37 procentus Lietuvos gyventojų.  Tokie 2019 metų vasario mėnesį Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai, kurio iniciatorius –  tarptautinis koncernas „Essilor Group“, kuris nuo 1849-ųjų rūpinasi akių sveikata. Apklausoje dalyvavo 544 Lietuvos gyventojai.

„39 procentai respondentų skaitydami visuomet arba labai dažnai turi atitraukti tekstą nuo akių, tuo tarpu 50 metų ir vyresnių žmonių grupėje taip elgiasi 42 procentai apklaustųjų. Tai akivaizdus presbiopijos požymis.  Kitaip tariant, senatvinės toliaregystės. Vos 7 procentai apklaustųjų  lietuvių žino kas tai yra“, – tyrimo rezultatus komentuoja Mirosławas Nowakas, Essilor Group valdybos pirmininkas Lenkijoje ir Baltijos šalyse.

„Regėjimą būtina tikrintis kasmet. Kas antras apklaustasis mano, kad tik gydytojas oftalmologas gali tą padaryti kompetetingai. Iš tikrųjų regėjimo patikrą galima atlikti kiekvienoje optikoje, kuriose dirba optometrijos specialistai. Deja, apklausos rodo, kad lietuviai kreipiasi pas specialistus tik tada, kai regėjimas visiškai nusilpsta. O juk optometrijos specialistai ir gydytojai oftalmologai visuomet yra pasiruošę patarti kaip išsaugoti gerą regėjimą arba jį pagerinti priklausomai nuo jūsų veiklos srities. Pavyzdžiui, daug dirbantiems su išmaniaisias ekranais (kompiuteriais, planšetiniais įrenginiais, telefonais), rekomenduojame turėti akinius su specialia Prevencia danga, kuri apsaugo akis nuo kenksmingos mėlynosios šviesos spinduliavimo ir sušvelnina aštrų ekrano vaizdą, todėl neleidžia akims įsitempti ir vargti. Juos ypač svarbu naudoti tiems, kurie mėgsta naktinėti su išmaniaisias ekranais, kadangi tokia apsauga užtikrina miego hormono – melatonino – gamybą ir leidžia lengvai užmigti.

Po 40-ies metų, prasidėjus presbiopijai, rekomenduojame naudoti išmaniuosius akinius VARILUX, kurie yra gaminami individuliai pagal kiekvieno akinių nešiotojo poreikius ir leidžia komfortiškai matyti tiek iš arti, tiek ir į tolį. Nešiodami juos, išvengsite pastovaus akinių keitimo – tai didelė pagalba žmonėms, kurių akys turi dažnai reaguoti į greitai besikeičiančias situacijas bei įvairius nuotolius. Kitaip nei skaitymo, daugiafunkciai akiniai suteikia puikų regėjimą į tolį, iš arti ir tarpiniu nuotoliu. Bet kuriuo atveju kiekvienas atvejis yra individualus, todėl labai svarbu pasitarti su kompetetingu specialistu, kuris išsiaiškinęs jūsų poreikius, atliks būtinus optometrinius matavimus, kad individualiai pagaminti akiniai užtikrintų aukščiausią regėjimo kokybę ir komfortą“, – pataria „Fielmann“ optometrijos specialistas.

 

TAIP PAT SKAITYKITE