REXSAN

Lecitinas smegenų maistas

Lecitinas – tai medžiaga, priklausanti fosfolipidų grupei ir randama kiekvienoje gyvoje ląstelėje. Pagrindinės sudedamosios lecitino medžiagos yra inozitolis ir cholinas.

Vienos pagrindinių medžiagų – cholino, nulemiančio nemažai gydomųjų savybių, lecitine yra 10-20 procentų, o maisto papilduose – net iki 90 procentų. Be jo organizmas negali normaliai funkcionuoti.

Organizme cholinas virsta acetilcholinu – pagrindiniu nervinio impulso perdavėju.

Ši medžiaga turi didelę įtaką protiniam vystymuisi ir atminties mechanizmo formavimuisi. Dėl šios cholino savybės lecitinas net vadinamas „smegenų maistu”.

Cholinas yra nervinių ląstelių neuronų sudedamoji dalis, įeina į smegenų dangalų ir skysčių sudėtį. Ilgainiui jo trūkumas gali sukelti nervų sistemos sutrikimų: nemigą, nervinę įtampą. Gali atsirasti uoslės ir skonio jutimo pakitimų, atminties praradimas, Alzhaimerio liga.

Lecitine esantis inozitolis svarbiausia ląstelių membranų sudedamoji dalis. Pakankamas jo kiekis membranose užtikrina ląstelių aprūpinimą maisto medžiagomis ir deguonimi. Žmogui senstant ląstelių membranos kietėja, nes inozitolį jose pakeičia cholesterolis.

Dėl to sutrinka ląstelių mityba ir jos greičiau sensta bei žūva. Tačiau šį nepageidaujamą procesą galima pristabdyti vartojant pakankamai lecitino.

Seniai žinoma svarbi lecitino savybė – emulguoti riebalus (pvz., cholesterolį). Kepenyse lecitinas skaido ir šalina „blogąjį” organizmo cholesterolį bei didina „gerojo” cholesterolio kiekį, taip apsaugodamas širdies ir kraujagyslių sistemą nuo aterosklerotinių plokštelių susidarymo.

Mokslininkų nustatyta, kad lecitinas padeda įveikti riebalų perteklių – mažina ne tik cholesterolio kiekį kraujyje, bet ir viso organizmo nutukimą.

Natūralūs lecitino šaltiniai yra sojos pupelės, šviežio kiaušinio trynys, alaus mielės, riešutai, kepenys, žuvys, grūdai, daržovių sėklos ir jų aliejus, ankštiniai. Tačiau lecitino juose yra mažai. Todėl pravartu papildomai vartoti maisto papildą lecitiną.



TAIP PAT SKAITYKITE