Sausio 27d. Ketvirtadienis

Kuklumas pasakyti „ne“ prie šventinio stalo gali turėti skaudžią kainą: ką būtina žinoti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

Gruodžio 23d.
Kuklumas pasakyti „ne“ prie šventinio stalo gali turėti skaudžią kainą: ką būtina žinoti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

Šventės ne vienam iš mūsų asocijuojasi su patiekalų gausa. Gardžiais nekasdieniais valgiais nukrautas stalas tiesiog kvieste kviečia ragauti vieną patiekalą po kito, ir taip nejučia suvalgomas gerokai didesnis kiekis maisto, negu mums įprasta.

„British Medical Journal“ paskelbto tyrimo duomenimis, infarkto ir insulto rizika Kalėdų laikotarpiu gerokai išauga. Jausmą, kai nuo šventinio persivalgymo net sunku pakilti nuo stalo, tikriausiai yra patyręs dažnas iš mūsų. Tačiau kodėl toks šventinis persivalgymas kelia itin didelį pavojų širdžiai ir kaip to išvengti?

Ką reiškia organizmo apkrova maistu širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms, klausiame Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės.

Atidžiai rinktis būtina

„Sėdant prie šventinio stalo nevertėtų pamiršti apie savo sveikatos būklę“, – pirmas dalykas, kurį akcentuoja dr. E. Gavelienė. – Šventinis laikotarpis ir gausus vaišių stalas nėra metas, kai galima numoti ranka į lėtines ligas ar atsainiai pažiūrėti į nuolat vartojamus vaistus.

Atidžiai rinktis tai, ką ir kiek dėtis į lėkštes susėdus prie Kalėdų stalo, turėtų jau patyrę infarktą, turintys per didelį cholesterolio kiekį ir sergantys įvairiomis širdies ir kraujagyslių ligomis.

Juk žinome, kad riebus maistas apsunkina visą organizmą. O cholesterolio gausūs patiekalai smarkiai padidina širdies infarkto riziką.

Asmenims, kurie serga širdies kraujagyslių ligomis arba turi riziką jomis sirgti, gydytoja dietologė vardija keturis svarbiausius parametrus, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis, kuo pradžiuginti gomurį prie Kalėdų stalo.

Bendras riebalų kiekis. Rekomenduojama nesirinkti maisto, kuris gausiai paskanintas riebiais padažais, virtas aliejuje. Patartina vengti patiekalų, kurių gamybai reikia kaitinti aliejų, ypač jei patiekalai gaminti ne namuose. Kaitintame aliejuje gali būti transriebalų, kurie yra didžiulis priešas širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms.

Sočiųjų riebalų kiekis. Atsakingai rinkitės maistą, kuris gausus gyvūninės kilmės riebalų ar ruoštas iš riebios mėsos. Gydytoja dr. E. Gavelienė rekomenduoja vengti įvairiuose grietinės ar grietinėlės padažuose paskendusio maisto, taip pat tokio, kuriame gausu majonezo.

Cholesterolis. Širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms būtina kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Gydytoja primena net ir švenčių metu pernelyg neatsipalaiduoti ir nepamiršti išgerti statinų – vaistų cholesteroliui mažinti, jei tokie žmogui yra paskirti.

Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė sako, jog žmonės, kuriems tenka kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, turėtų ir per šventes riboti maisto produktus, kuriuose gausu cholesterolio. Pavyzdžiui, jo daug yra riebioje mėsoje, riebiuose pieno produktuose, jūrų gėrybėse.

Druskos ir cukraus kiekis maiste. Papildomai ir ypač gausiai sūdyti maisto gydytoja dietologė nerekomenduoja ir ragina valgytojus pasikliauti gaminusios šeimininkės skoniu.

Pagrindinį Kūčių stalo atributą – sūdytą silkę – prieš gaminant patariama išmirkyti vandenyje arba arbatžolių arbatoje.

Desertus su pridėtiniu cukrumi gydytoja taip pat ragina skanauti atsakingai. Keiskite juos įvairiais vaisiais ar riešutais.

„Pagrindinis principas, atsirinkus tinkamą maistą – saikas, kai nuo stalo pakylame sotūs, tačiau ne persivalgę“, – kaip išvengti šventinio sunkumo jausmo, aiškina dr. E. Gavelienė ir siūlo, kad maisto į lėkštę geriau įsidėtume patys. Taip žmogus pagalvos ir pasirinks tai, kas palankiau jo sveikatai, o galbūt ir porcija bus mažesnė.

Kuklumą vadina klaida

Kalbėdama apie pagrindines mūsų klaidas prie šventinio stalo, gydytoja įvardija dažnam lietuviui būdingą kuklumą, kai nedrįstama paprieštarauti šeimininkei ir pasakyti „ačiū, bet aš jau sotus“.

Dar viena klaida gydytoja vadina porcijų dydį ir primena, kad esant gausiam patiekalų kiekiui, kai norisi paragauti ne vieno ir net ne dviejų patiekalų, tikrai nereikia jų visų valgyti pilnomis porcijomis. „Ragaukite ir mėgaukitės“, – sako dr. E. Gavelienė.

Kitas niuansas, kurį akcentuoja dietologė – valgant daugiau negu įprasta maisto, būtina išgerti ir daugiau vandens. Nepamirškite gurkšnoti valgio metu, taip padėsite virškinimo procesui.

Riebus maistas – stalų puošmena

Švenčių metu stalus nuklojus dešimtims įvairiausių patiekalų, riebiu majonezu pagardintos mišrainės, sultingi šonkauliukai ar kepta antiena keliauja į perpildytus skrandžius, net nesusimąstant, kaip didelis gyvūninės kilmės riebalų kiekis ar druska kenkia širdžiai ir kraujagyslėms.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis statinų vartojimas gali sumažinti tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, o sumažinus blogojo cholesterolio kiekį organizme, smulkiosiose kraujagyslėse esančios aterosklerozinės plokštelės apsaugomos nuo plyšimo, sumažinama trombų susidarymo rizika.

Tad jei tarp šeimos narių yra sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis ar vartojančių cholesteroliui mažinti skirtus vaistus statinus, reikėtų atidžiau rinktis, kokius patiekalus gaminsite.

Svarbu nepamiršti, kad per šventes daugiausia dėmesio turėtų būti kreipiama į jaukų ir malonų bendravimą, laiką su artimaisiais, ne vien valgymą. Kokybiškas laikas suteiks pliūpsnį teigiamų emocijų, o ir širdis bus apsaugota nuo per didelio krūvio ir riebaus maisto.

„Lietuvos gyventojų faktinės mitybos apklausos rezultatai rodo, kad lietuviai, rinkdamiesi maisto produktus, vis dažniau atsižvelgia ne tik į kainą, bet ir į produkto reikšmę sveikatai. Tad labai noriu tikėtis, kad ir šventinis stalas bus ypatingas, šventinis savo kokybe, o ne kiekybe“, – viliasi dr. E. Gavelienė.

 

Kaip išsirinkti tinkamą respiratorių

Kaip išsirinkti tinkamą respiratorių

Sausio 19d.

Nuo pirmadienio vykdami į renginį ar kino teatrą gyventojai turi pasirūpinti tinkamais respiratoriais. Rinktis reikėtų FFP2 arba FFP3 tipo respiratorius be vožtuvo, pažymėtus CE ženklu, kuris patvirtina produkto atitikimą Europos Sąjungos (ES) reikalavimams. Ant pakuotės taip pat turėtų būti...


Vyriausybė pritarė sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai

Vyriausybė pritarė sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai

Sausio 19d.

Šiandien sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką (pertvarka), kuri yra vienas svarbiausių XVIII Vyriausybės programoje numatytų darbų. Šios pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros...


Dėl sąlyčio su COVID-19 sergančiaisiais ir atvykusiems iš užsienio izoliuotiems asmenims nedarbingumo pažymėjimus išduos NVSC

Dėl sąlyčio su COVID-19 sergančiaisiais ir atvykusiems iš užsienio izoliuotiems asmenims nedarbingumo pažymėjimus išduos NVSC

Sausio 18d.

Pasikeitus izoliacijos bei nedarbingumų išdavimo tvarkai, nedarbingumo pažymėjimus izoliuotiems asmenims nuo šio pirmadienio išduos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Iki šiol sąlytį su COVID-19 sergančiaisiais turėjusiems arba iš užsienio grįžusiems asmenims privalomos izoliacijos...


Žmonės su negalia darbo rinkoje: ką būtina žinoti darbdaviui?

Žmonės su negalia darbo rinkoje: ką būtina žinoti darbdaviui?

Sausio 14d.

Išankstinis požiūris, kad darbuotojas su negalia dėl savo sveikatos problemų negalės atlikti darbo ar tai darys nepakankamai gerai, nes jam trukdys negalia – gana dažnas. Tačiau sėkmingi įdarbinimo pavyzdžiai rodo, kad žmogus su negalia, pritaikius jam darbo vietą, dažnu atveju yra labai...


Patiekalai, kuriuose išradingai panaudosite raudonąsias aitriąsias paprikas

Patiekalai, kuriuose išradingai panaudosite raudonąsias aitriąsias paprikas

Sausio 14d.

Jau nuo seniausių laikų žmonės domėjosi prieskoniais ir ieškojo vis gardesnių jų derinių. Kad mums įprastas patiekalas atsiskleistų dar nepatirtais skoniais ir aromatais, kartais užtenka ir kelių ypatingą skonį jam suteiksiančių ingredientų, pavyzdžiui, pipirų, kurie yra neatsiejama daugelio...


Sausis - gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo

Sausis - gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo

Sausio 14d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai tėvams ir globėjams primena apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį.


Patarė, kaip valdyti nerimą, nemigą ir stresą: tebūnie tai šių metų pažadas sau

Patarė, kaip valdyti nerimą, nemigą ir stresą: tebūnie tai šių metų pažadas sau

Sausio 14d.

Švenčių laikotarpis gali būti apgaulingas. Nors viskas spindi puošniais žaisliukais, juntama pakili ir džiugi nuotaika, tačiau pastebimai padaugėja ir nerimą išgyvenančių žmonių. Jį sukelia ne tik pasiruošimas šventėms, bet ir besibaigiantys metai, naujų pasitikimas, buvusių ir būsimų tikslų...


3 tropikais kvepiantys receptai su ličiais: puikiai dera prie sūrių ir jūros gėrybių

3 tropikais kvepiantys receptai su ličiais: puikiai dera prie sūrių ir jūros gėrybių

Sausio 14d.

Ličiai – tropinis vaisius, pasižymintis švelnia tekstūra ir vynuoges bei kriaušes primenančiu skoniu. Ličiai yra universalus vaisius, jais dažnai gardinamos salotos, desertai, kokteiliai, glotnučiai bei padažai. Visgi, tiems, kurie su šiuo vaisiumi pažįstami mažiau, – pravartu žinoti...


Sveikatos specialistai įspėja: žmonės su antsvoriu dažniau skundžiasi širdies negalavimais

Sveikatos specialistai įspėja: žmonės su antsvoriu dažniau skundžiasi širdies negalavimais

Sausio 14d.

Širdies ir kraujagyslių ligos jau daugelį metų yra pagrindinė mirtingumo priežastis Lietuvoje, o remiantis statistikos duomenimis, kas 36 sekundes pasaulyje gyvybės netenka žmogus, kurį vargina įvairūs širdies negalavimai. Specialistai pastebi, kad didelė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių...


Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Sausio 14d.

Į pasaulį įžengus pandemijai, knygos sulaukė atgimimo laikotarpio – daugelis, užsidarę namie, leido laiką su knyga, o knygų pardavimai per pastaruosius metus išaugo net kelis kartus. Atsiribojimas nuo socialinio gyvenimo ir pašlijusi psichinė sveikata skatino žmones ieškoti atsakymų...


ES / EEE šalys į naujuosius žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą

ES / EEE šalys į naujuosius žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą

Sausio 14d.

ES / EEE šalys į naujuosius metus žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą. Apie tai šį penktadienį pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).


Vaistų vartojimo realybė Lietuvoje – tik kas trečias geria reguliariai, o kas penktas praleidžia sąmoningai

Vaistų vartojimo realybė Lietuvoje – tik kas trečias geria reguliariai, o kas penktas praleidžia sąmoningai

Sausio 14d.

Neteisingas ir neatsakingas paskirtų vaistų vartojimas yra viena dažniausių problemų gydant aukštą kraujospūdį – hipertenziją. Neretai pacientai, pasijutę geriau, nutraukia gydymą, o kraujospūdžiui nešokinėjant, sugalvoja, kad galima pakoreguoti dozę savo nuožiūra.


Lūpų prižiūra žiemą – 10 dalykų, kuriuos naudinga žinoti

Lūpų prižiūra žiemą – 10 dalykų, kuriuos naudinga žinoti

Sausio 14d.

Lūpdažiai suspindi tik ant paruoštų lūpų – sako „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė. Ji dalijasi 10 pastebėjimų, kuriuos naudinga žinoti šaltuoju sezonu norint džiaugtis išpuoselėtomis lūpomis.


Širdies ūžesių diagnozė – ankstyvoje vaikystėje: kada reikėtų sunerimti?

Širdies ūžesių diagnozė – ankstyvoje vaikystėje: kada reikėtų sunerimti?

Sausio 14d.

Įprastai širdies ligomis serga vyresnio amžiaus žmonės, tačiau jos neaplenkia ir pačių mažiausiųjų. Širdies ūžesiai yra viena iš dažniausių priežasčių, dėl kurių mažieji pacientai atvyksta pas vaikų kardiologą. Nors pats ūžesys ir nėra liga, tačiau jo buvimas gali būti požymis, įspėjantis apie...


Nėra laiko grožio procedūroms namuose? Specialistė atskleidžia, kaip greitai pasiekti rezultatų

Nėra laiko grožio procedūroms namuose? Specialistė atskleidžia, kaip greitai pasiekti rezultatų

Sausio 14d.

Gyvenimui vis spartėjant daugelis stengiasi „sutilpti“ į 24 valandas: darbai, šeima, rūpestis savimi ir savo oda. Multitaskingas – kai atliekami keli darbai vienu metu – jau įprasta sąvoka ir praktika didžiajai daliai žmonių. Grožio srityje taip pat stengiamasi kuo...


SAM komentaras po N. Markevičiaus laikino nušalinimo teismo nutarimu iš VšĮ Vilniaus klinikinės ligoninės vadovo pareigų

SAM komentaras po N. Markevičiaus laikino nušalinimo teismo nutarimu iš VšĮ Vilniaus klinikinės ligoninės vadovo pareigų

Sausio 14d.

Sveikatos apsaugos ministerija sveikina teisėsaugos institucijų dėmesį ir aktyvius veiksmus, skaidrinant sveikatos apsaugos sistemą, nustatant ir šalinant korupcijos apraiškas.


Vaikams – daugiau laiko pasiskiepyti nuo COVID-19, Ministerija ragina nedelsti

Vaikams – daugiau laiko pasiskiepyti nuo COVID-19, Ministerija ragina nedelsti

Sausio 14d.

Primename, kad Vyriausybės sprendimu iki kovo 1 d. atidedama sąlyga vaikams nuo 12 metų ir 2 mėnesių iki 16 metų amžiaus turėti Galimybių pasą, norint patekti į prekybos, paslaugų ir pramogų vietas. Šio sprendimo tikslas – suteikti daugiau laiko vaikams pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos....


Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija

Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija

Sausio 14d.

Nuo pirmadienio, sausio 17 d., žmonės, kuriems bus nustatyta besimptomė COVID-19 liga, galės izoliuotis trumpiau – nebe 10 dienų, o 7 dienas.


Izoliacija atvykstantiems iš užsienio trumpinama iki septynių dienų

Izoliacija atvykstantiems iš užsienio trumpinama iki septynių dienų

Sausio 14d.

Kitą savaitę, sausio 17–23 d., galios toks pat paveiktų šalių sąrašas, kaip šią savaitę. Tai reiškia, kad visos pasaulio šalys lieka raudonoje ir pilkoje zonoje, o iš užsienio atvykstantiems nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems (arba sirgusiems anksčiau nei prieš 180 dienų) asmenims prieš...


Nuo pirmadienio renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius

Nuo pirmadienio renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius

Sausio 14d.

Siekiant suvaldyti itin greit plintančios koronaviruso atmainos Omikron plitimą, jau nuo ateinančios pirmadienio, sausio 17 d., visi vyresni nei 6 metų amžiaus žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas privalo viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9