Balandžio 17d. Šeštadienis

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Atleiskite, bet homoseksualūs santykiai nekuria šeimos

Birželio 16d.
Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Atleiskite, bet homoseksualūs santykiai nekuria šeimos
Autorė yra MRU doktorantė, lektorė

Kur ta vieta, kurioje vyksta svarbiausi visatoje stebuklai? Atsakymas paprastas, bet mums jis slysta iš rankų… Prisiklausę, prisižiūrėję ir prisiskaitę ,,aktyvistų”, didelė žmonių dalis pradėjo galvoti progresyviai. Progresyvumas užmaskavo įsitikinimų klaidingumą, o tai, kas akivaizdu, ilgainiui tapo miglota. Todėl kalbėkime paprastai ir pradėkime nuo pačių pradžių, kurias, regis, visi žino, tačiau pasimetę įmantrioje ,,laisvės”, ,,lygybės”, ,,tolerancijos” dialektikoje, galų su pradžiomis nebesuveda…

Žmogaus gyvybės kategorija apima biologinį ir dvasinį lygmenis, tačiau šiame trumpame tekste paprastumo dėlei apsiribosime biologiniu ir vartosime atitinkamus (plačiau žinomus) terminus.

Biologiniu požiūriu, gyvybė – save reprodukuoti galinti materiali būtis.  Mums, kaip biologinėms būtybėms -  Homos sapiens rūšies atstovams – taip pat būdingas dauginimasis. Tam reikalingi du skirtingų lyčių asmenys – vyras ir moteris. Vyras turi vyrišką, o moteris – moterišką reprodukcinę sistemą, kurios dviejų sveikų individų sąjungos atveju yra tinkamos atlikti savo funkciją – gimdyti genetinius abiejų tėvų palikuonis. Lytinė trauka yra vienas iš psichofiziologinės reprodukcinės sistemos elementų, tačiau ji nėra šios sistemos tikslas, bet tik priemonė pagrindiniam tikslui siekti - padėti vyrui ir moteriai suartėti taip, kad įvyktų apvaisinimas ir moters kūne pradėtų augti naujo žmogaus kūnas. Veikdami kartu šie prigimtiniai „gebėjimai” užtikrina žmogiškos gyvybės tęstinumą.

Nesunku numanyti, kad du priešingos lyties žmonės susisaisto igalaikiais ryšiais, vedami pirmiausia šių dviejų reprodukcinės sistemos elementų – lytinio potraukio (priemonė tikslui siekti) ir galimybės gimdyti naujus žmones (tikslas). Tai turi būti ilgalaikė sąjunga, nes tokia ji reikalinga po gimdymo dar ilgai besitęsiančiam vaiko auginimui, auklėjimui ir lytiniam ugdymui. Vaikas, matydamas savo tėvų santykių modelį, mokosi vyro ir moters vaidmenų įvairiose gyvenimo sferose, situacijose. Be daugelio kitų žmogaus vystymosi aspektų, čia vyksta ir psichinė reprodukcinės sistemos raida.

Visai šiai „sąrangai” įvardyti vartojamas senas, geras terminas - „šeima”. Štai kur vyksta žmonių – būtybių, įprasminančių visatą - kūrimas! Šeima yra gyvas kūnas, kurio gyvybė pratęsia ir pranoksta jį sukūrusių asmenų gyvybes, duodama Pasauliui naujų. Ar žinote kažką stebuklingesnio?

Deja, visoje gamtoje pasitaiko netikslumų - galimi įvairūs reprodukcinės sistemos sutrikimai fiziniu ar psichiniu lygmenimis, kuriuos lemia genetika ar po individo gimimo atsiradusios ligos, aplinka. Tai gali sutrikdyti suaugusio asmens (taip pat jo sukurtos šeimos) vaisingumą, dėl ko šeimai gali būti neįmanoma susilaukti vaikų. Visuomenėje tai traktuojama kaip šeimos nelaimė, tačiau nevaisingi asmenys per se nėra nei smerkiami, nei diskriminuojami. Priešingai, jiems stengiamasi padėti - pagal biomedicinos mokslo pažangą ir finansines galimybes gydyti ligas, kad pasveikę jie galėtų susilaukti vaikų. Nevaisingumo būklės laikymas vienu iš ,,normalumo” variantų ir ligos neigimas šių žmonių problemos nespręstų.

Įgimto temperamento bei ugdymo klaidų sąveika kartais lemia tai, kad psichinis reprodukcinės sistemos elementas – lytinė trauka („priemonė”) – būna nukreipta ne į priešingos lyties, su kuriais asmuo galėtų susilaukti palikuonių, bet į tos pačios lyties, kaip ir sutrikimą turintis individas, asmenis. Tokiu atveju fiziologiškai sveikas žmogus galėtų susilaukti vaikų, tačiau psichologiniai poreikiai trukdo jam sukurti šeimą, t. y. rinktis santykius, kuriuose galimas natūralus vaiko pradėjimas ir kurie būtų tinkami vaiko auginimui bei lytiniam ugdymui. Kad įžeidžiamai neskambėtų, galime šių sutrikimų nevadinti liga, tačiau aišku, kad tai nėra normali reprodukcinės sistemos būklė, nes ji užkerta kelią reprodukcinės sistemos tikslui - pačiai reprodukcijai. Trumpai tariant, homoseksualūs santykiai kuriami atsisakant reprodukcinės sistemos tikslo, bet vadovaujantis „sutrikusia” priemone.

Paplitimas visame gyvūnų pasaulyje, egzistavimas nuo žmonijos istorijos ištakų, įgimtumas – dažnai pateikiami homoseksualios orientacijos „normalumo” argumentai. Deja, jie nieko panašaus neįrodo. Daugeliu žmonėms būdingų ligų, pvz., onkologinėmias ligomis, serga ir kiti gyvūnai, tačiau tai nereiškia, kad vėžys yra normali žmogaus sveikatos būklė, o vėžiu susirgę žmonės neturėtų būti gydomi. Nuo gyvybės atsiradimo Žemėje (taip pat ir senovės Graikijoje), egzistavo visokiausi sveikatos sutrikimai. Didelė jų dalis išliko iki mūsų dienų, tačiau „senumas” trūkumų nepavertė privalumais. Įvairios ligos, sindromai nėra vien tik įgyjami per gyvenimą, nemažai jų yra genetiškai paveldimi, kitaip tariant, „įgimti”, tačiau žmonės deda daug pastangų, kad pagerintų, pvz., genetine liga - fenylketornurija, sergančių vaikų sveikatą. Ir šios pastangos nėra bergždžios – gydomas žmogus paprastai gali gyventi visavertį gyvenimą.

Kartais argumentuojama, kad homoseksualus asmuo laisva valia pasirenka būti toks, priimti savo įgimtus ar įgytus polinkius, todėl šis pasirinkimas turi būti gerbiamas. Tačiau „laisva valia” – kvestionuotinas dalykas situacijoje, kai kalbame apie galimą psichofiziologinį sutrikimą. Yra žinoma, kad homoseksualūs vyrai turi šimtus seksualinių partnerių, todėl ne be pagrindo kalbama apie dažną jų priklausomybę nuo seksualinių santykių. Nuo įvairių priklausomybių kenčiantys asmenys nelaiko savo būklės patologiška, ypač tada, kai tai susiję su tam tikrais „malonumais”, kurių siekti verčia šių asmenų sveikatos sutrikimas. Klasikinis tokio atvejo pavyzdys yra alkoholizmas, kurį pačiam sergančiajam pripažinti labai sunku, o dar sunkiau – gydytis be aplinkinių pagalbos. Jei mes laikytume, kad alkoholiko apsisprendimas yra validus, neigtume biomedicinos mokslo įrodymus, kalbančius apie psichofiziologinius pokyčius alkoholizmu sergančio žmogaus smegenyse ir visame organizme, kurie verčia šį žmogų kasdien rinktis tą patį blogį savo, artimųjų ir visuomenės atžvilgiu. Medicinos mokslas taip pat pateikia įrodymų apie psichinius, hormoninius pakitimus, dėl kurių homoseksualūs asmenys „laisvai” pasirenka susitaikyti ar net džiaugtis ir didžiuotis savo kitoniška būkle.

Kaip ir nevaisingumo, alkoholizmo, onkologinių ar genetinių sutrikimų atveju, egzistuoja homoseksualumo korekcijos būdai, kurie dažnai gali būti veiksmingi. Deja, „aktyvistai” ragina jų atsisakyti, tikindami, kad nėra ko gydyti, o mūsų susirūpinimas - diskriminacinio pobūdžio. Bet ar tikrai yra pagrindo apeliuoti į diskriminaciją? Homoseksualūs santykiai nėra draudžiami, kaip ir alkoholikams nedraudžiama vartoti alkoholį. Homoseksualūs asmenys turi visas tas pačias prigimtines teises, kaip ir mes visi, sergantys ar sveiki. Jie turi teisę į orumą, privatumą ir teisę kurti šeimą, tačiau jei dėl savo psichofizilologinių ypatybių kuria ne šeimą, o kitokį darinį - asmenų sąjungą, kuri neatitinka šeimos esmės, - negalime jo vadinti šeima. Neabejotinai, kaip prigimtinių teisių subjektai visi esame lygūs, bet tai nereiškia, kad dviejų vyrų ar dviejų moterų draugystė/meilė/partnerystė yra lygi šeimai. Prigimtinės žmogaus teisės negali būti interpretuojamos atvirkščiai žmogaus prigimčiai.

Noras būti draugiškiems, tolerantiškiems, maloniems yra suprantamas ir geras, bet jis nepateisina melo. Vadinkime dalykus savais vardais. Homoseksualių asmenų bendram gyvenimui gali būti sugalvoti įvairūs pavadinimai, kurie išreikštų jų santykių esmę (pvz., homa, gėma ar visi kiti, kokie tik šauna į galvą ir yra priimtini patiems tokio darinio nariams). Juk būtų neteisinga dviračius vadinti televizoriais, o šaldytuvus – raketomis, nes jų paskirtis neatitiktų pavadinimo. Tai keltų painiavą ir nepasitikėjimą sąvokomis bei jomis įvardytais objektais, pvz., nerimautume, kad šaldytuve padėti ledai gali pakilti į kosmosą. O kaip reaguotume, jei asmenys, neturintys medicininio išsilavinimo, remdamiesi lygybės ir nediskriminacijos agrumentais, reikalautų vadinti juos gydytojais ir išduoti jiems sveikatos priežiūros specialistų licencijas?

Aukščiau išsakytos mintys bus pavadintos homofobiškomis, tačiau jos neturi nieko bendro su homoseksualių asmenų baime, jų niekinimu ar smerkimu. Visgi teisinga bijoti plintančios demoralizacijos, nes vyro ir moters sukurta šeima, paremta vienas į kitą nukreiptu tikslu (gimdyti abiejų palikuonis), yra palankiausia aplinka augti moraliai stiprioms asmenybėms. Šiam bendram tikslui reikia santykio, dalyvių tvirtumo, pasiaukojimo (savo interesų apribojimo dėl kito, tarnavimo vieno kitam) ir ištikimybės. Be abejo, šeimų yra visokių, bet kalbame apie esmę ir siekiamybę.

Kaip stipriai šiuo požiūriu šeima skiriasi nuo darinio, paremto sutrikusiu potraukiu (t.y. vienas kito vartojimu ir silpnumu; pasidavimu neteisingai veikiančiai „priemonei”, o ne tikslui)… Jei vartotojišką dviejų žmonių santykį, kuris
savo esme prieštarauja gyvybės perdavimui, laikysime tokios pat vertės, tik „netradicine” (suprask – pažangesne, laisva nuo stereotipų) šeima, ilgainiui ši sąvoka praras savo prasmę, ir retas prisimins, ko iš tiesų reikalauja buvimas šeimoje. Tai gąsdinanti perspektyva tiems, kurie suvokia šeimą kaip valstybės ir visuomenės pagrindą; kaip dvasinės ir fizinės gyvybės lopšį; kaip vienintelę patikimą vietą žmogaus laimei ir prasmei. Negalime rizikuoti žodžiu, įvardijančiu tai, kas svarbiausia.

Šaltinis: Bernardinai.lt
Baimę dėl gastroenterologinių tyrimų mažina moderni įranga ir galimybė nejusti diskomforto

Baimę dėl gastroenterologinių tyrimų mažina moderni įranga ir galimybė nejusti diskomforto

Balandžio 15d.

Gastroenterologiniai tyrimai tiek apie juos girdėjusiems, tiek juos patyrusiems pacientams kelia ne pačių maloniausių asociacijų. Tačiau šie tyrimai yra itin efektyvūs ir padeda diagnozuoti pavojingas ligas, todėl dažnai nėra išvengiami. Šiaulių „Kardiolitos klinikų“...


Simptomas, kurį aštrina stresas: kas yra tinitas ir kaip su juo kovoti?

Simptomas, kurį aštrina stresas: kas yra tinitas ir kaip su juo kovoti?

Balandžio 15d.

Jei be jokio išorinio stimulo ausyse ar galvoje girdite tam tikros formos ūžesį, tuomet priklausote maždaug 20 proc. planetos žmonių, kurie bent kartą gyvenime susiduria su bene dažniausiu klausos sistemos sutrikimu – paslaptinguoju tinitu. Klausos specialistės patvirtina, kad jo atsiradimo...


Gydytojai ragina valstybę išnaudoti vitamino D skydą kovoje su pandemija

Gydytojai ragina valstybę išnaudoti vitamino D skydą kovoje su pandemija

Balandžio 15d.

Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Seimo narius ir kitas susijusias valstybės institucijas pasiekė Lietuvos medikų laiškas, kuriuo apie 100 specialistų ragina ministeriją ir Vyriausybę atkreipti dėmesį į vitaminą D kaip prevencijos priemonę Lietuvoje...


Antra „Vaxzevria“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau nei po 12 savaičių

Antra „Vaxzevria“ vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau nei po 12 savaičių

Balandžio 15d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena savivaldybėms ir skiepijančioms įstaigoms, kad skiepijant vakcina nuo koronaviruso „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) rekomenduojama daryti 12 savaičių pertrauką tarp pirmos ir antros vakcinos dozės. Tačiau, atsižvelgiant į...


Parengta tvarka dėl savikontrolei skirtų COVID-19 testų įsigijimo

Parengta tvarka dėl savikontrolei skirtų COVID-19 testų įsigijimo

Balandžio 15d.

Savikontrolei skirti greitieji antigeno testai nuo šiol bus prieinami visiems šalies gyventojams įvairiose prekybos vietose – testą bus galima atlikti bet kuriuo metu ir pasitikrinti, ar nesergama koronaviruso infekcija. Greitieji antigeno testai pagerins testavimo prieinamumą ir suteiks...


Vaistininkai pataria: pleistriukus nešiokitės kaip raktus nuo namų

Vaistininkai pataria: pleistriukus nešiokitės kaip raktus nuo namų

Balandžio 14d.

Pavasarį daugiau sportuojame, važinėjamės dviračiais, bėgiojame, dirbame lauko darbus, todėl kur kas dažniau ir susižeidžiame. Nubrozdinimai, paviršinės žaizdelės – šiltuoju metu ypač dažnos. „Eurovaistinės“ specialistai sako, kad su savimi turėdami pleistrų, būsime tikri, kad...


Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Balandžio 14d.

Antibiotikai – vaistai, o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą. Garliavos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Rasa Tarasevičienė pabrėžia, kad norint viso to išvengti būtina...


Organizacijų tyrimas: karantino laikotarpiu malonumo ir ramybės daugiau negu streso

Organizacijų tyrimas: karantino laikotarpiu malonumo ir ramybės daugiau negu streso

Balandžio 14d.

Žmonės ir pandemijos metu patiria daugiau malonumo bei ramybės negu streso. Tokius rezultatus atskleidžia „Žmogaus studijų centro“ atlikta Baltijos šalių įmonių darbuotojų apklausa. Malonumą ir ramybę patiria 58 proc. ir 57 proc., o stresą ir pyktį – atitinkamai 50 proc. ir 33...


SAM kviečia teikti jungtines paraiškas Lietuvos-Japonijos mokslinių tyrimų sveikatos srityje projektams

SAM kviečia teikti jungtines paraiškas Lietuvos-Japonijos mokslinių tyrimų sveikatos srityje projektams

Balandžio 14d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Japonijos medicininių tyrimų ir plėtros agentūra (AMED) skelbia kvietimą teikti jungtines paraiškas projektams „Fundamentiniai tyrimai, panaudojant klinikinius duomenis ir bioresursus, retų ir nediagnozuotų ligų, ir vėžio srityje“.


Vakcinuoti asmenys taip pat gali užsikrėsti koronavirusu ir jį platinti, todėl svarbu nepamiršti atsargumo

Vakcinuoti asmenys taip pat gali užsikrėsti koronavirusu ir jį platinti, todėl svarbu nepamiršti atsargumo

Balandžio 14d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) apsaugo nuo simptominės COVID-19 ligos ir, svarbiausia, nuo jos sunkių formų bei mirties, tačiau paskiepyti žmonės gali užsikrėsti ir patys, nejausdami jokių infekcijos požymių kurį laiką būti tyliais viruso...


Prezidentas: žmonių su negalia gerovė – visų bendras reikalas

Prezidentas: žmonių su negalia gerovė – visų bendras reikalas

Balandžio 13d.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ragina Seimą, Vyriausybę, visas valstybės ir savivaldybių institucijas konkrečiais darbais naikinti žmonių su negalia socialinę atskirtį, užtikrinti, kad jie Lietuvoje nebebūtų diskriminuojami, o visuomenę – asmeniškai įsipareigoti žmonių su...


Socialines paslaugas teikiančiose įstaigose dirbantiems psichologams – didesni atlyginimai

Socialines paslaugas teikiančiose įstaigose dirbantiems psichologams – didesni atlyginimai

Balandžio 13d.

Į Socialinių paslaugų srities darbuotojų pareigybių sąrašą įtrauktos psichologo ir globos koordinatoriaus pareigybės, esančios socialines paslaugas teikiančiose įstaigose. Tai užtikrins minėtose įstaigose dirbantiems psichologams ir globos koordinatoriams lygias šių darbuotojų teises su kitais...


Socialinės paslaugos senjorams ir jų šeimoms: kas priklauso ir kur kreiptis

Socialinės paslaugos senjorams ir jų šeimoms: kas priklauso ir kur kreiptis

Balandžio 13d.

Socialinės paslaugos yra teikiamos asmenims ar šeimoms, kuriems nepakanka gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu arba šeimos gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokios socialinės paslaugos priklauso senyvo amžiaus žmonėms ir kur...


„Vaikų svajonės“ sugrįžta

„Vaikų svajonės“ sugrįžta

Balandžio 13d.

Po vienerių metų pertraukos, dešimtmetį gyvuojantis ir beveik 90 tūkst. vaikų svajonių išpildęs projektas „Vaikų svajonės“ grįžta su dar ambicingesniais planais.


Į Lietuvą atgabenta dešimtoji „Vaxzevria“ vakcinų siunta

Į Lietuvą atgabenta dešimtoji „Vaxzevria“ vakcinų siunta

Balandžio 13d.

Antradienį į Lietuvą atgabenta dešimtoji „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) siunta, kurią sudaro 9600 vakcinos dozių. Per kelias dienas jos pasieks savivaldybes.


Į Lietuvą pradėta tiekti „Janssen“ vakcina nuo koronaviruso, kurios užteks tik vienos dozės

Į Lietuvą pradėta tiekti „Janssen“ vakcina nuo koronaviruso, kurios užteks tik vienos dozės

Balandžio 13d.

Farmacijos kompanijai „Janssen Pharmaceutica NV“ pradėjus tiekti vakcinas nuo koronaviruso (COVID-19) Europos Sąjungos (ES) šalims, pirmąją siuntą antradienį gavo ir Lietuva. Tai yra pirmoji vakcina nuo COVID-19, kurios pakanka vienos dozės imunitetui susiformuoti. Skiepyti šia...


Savaitgalį medikai atliko net dvi itin retas organų transplantacijas

Savaitgalį medikai atliko net dvi itin retas organų transplantacijas

Balandžio 12d.

Praėjusios savaitės pabaigoje VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninėje užregistravus efektyvų donorą, savaitgalį medikai atliko sunkias ir itin retas organų transplantacijas. Donorystei buvo tinkami ir paimti visi jauno donoro organai ir audiniai – tarp jų ir plaučiai bei inkstų ir kasos...


Atšilus orams, atsibudo ir erkės

Atšilus orams, atsibudo ir erkės

Balandžio 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau – ULAC) duomenimis, Lietuvoje erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu (toliau – EE) ir Laimo liga (toliau – LL) sergama kelis kartus dažniau nei kitose Europos valstybėse. Šių ligų platintojos – Ixodes ricinus erkės,...


Nevaikiškos vaikų problemos: kodėl apie jas išgirsta ne tėvai, o „Vaikų linija“?

Nevaikiškos vaikų problemos: kodėl apie jas išgirsta ne tėvai, o „Vaikų linija“?

Balandžio 12d.

Per praėjusius metus „Vaikų linija“ atsiliepė į beveik 115 tūkstančių vaikų skambučių, daugiau nei 2700 pokalbių internetu, per 500 laiškų. Dalindamiesi savo visai nevaikiškais sunkumais, kuriems turėjo įtakos ir pandemija, vaikai neretai prisipažindavo, kad dėl įvairių priežasčių...


Pradedamas pagalbos mokyklose projektas: cukriniu diabetu sergantiems vaikams padės speciali komanda

Pradedamas pagalbos mokyklose projektas: cukriniu diabetu sergantiems vaikams padės speciali komanda

Balandžio 12d.

Kasmet Lietuvoje 1 tipo cukriniu diabetu suserga apie 100 vaikų. Su neišgydoma, sudėtingai kontroliuojama endokrinine liga gyvenantys vaikai ir jų šeimos dažnai susiduria su sunkumais ugdymo įstaigose. Nuo šiol pagalbą mokyklose cukriniu diabetu susirgusiems vaikams teiks speciali mobili komanda.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9