Lapkričio 17d. Šeštadienis

Kraujo tyrimo klasta: svarbu nustatyti gerojo ir blogojo cholesterolio santykį

Gruodžio 17d.
Kraujo tyrimo klasta: svarbu nustatyti gerojo ir blogojo cholesterolio santykį

Jei cholesterolio kiekis kraujyje per didelis, dar nereiškia, kad esate pasmerktas ir gresia kraujagyslių šuntavimas. Reikia išsitirti, koks tas cholesterolis: gerasis ar blogasis.

Organizmo apsaugininkas

Kas tas cholesterolis, kodėl nieko neskauda, nors, esant jo pertekliui, gresia insultas ar infarktas, pakertantys vis jaunesnius žmones?

Liaudies medicinos žinovės Eugenijos Šimkūnaitės teigimu, cholesterolio nereikia peikti, nes jis mūsų organizmui labai reikalingas, jo yra ir turi būti visose kūno ląstelėse.

"Tai savotiškas tinklas, kuriame neriamos ir tvirtinamos organizmo struktūros, be to, pirmiausia cholesterino plokštelėmis tvirtinamos įtrūkusios kraujagyslės. Cholesterolis sudaro užtvaras į organizmą patekus infekcijoms, o mūsų laikais dar ir padeda sugaudyti ir pašalinti iš organizmo sunkiuosius metalus, radioaktyviąsias medžiagas", – teigiamą poveikį aiškino E.Šimkūnaitė.

Bėdos prasideda, kai cholesterolio organizmas gamina per daug. "Cholesterolio plokštelės gali užkimšti kraujagysles. Tuomet kraujas nebegali tekėti ir ištinka insultas ar infarktas", – grėsmės mechanizmą aiškina Kauno Kalniečių poliklinikos Šeimos klinikos vyr. specialistė gydytoja Nijolė Vitkienė.

Paklausus, ką daryti, kad taip neatsitiktų, gydytoja pateikia ne patarimą, o nurodymą: 40–55 metų vyrams ir 50–65 metų moterims kartą per metus privalu pasitikrinti sveikatą, išsamiai ištiriant cholesterolį. "Tai laikotarpis, kai aterosklerotinės plokštelės tik formuojasi ir žmogui galima padėti", – priduria N.Vitkienė.

Ir naudingas, ir žalingas

Žala sveikatai priklauso ne nuo cholesterolio kiekio, kaip dažniausiai manoma, o nuo jo sudėties.

Cholesterolį po žmogaus organizmą nešioja medžiagos, vadinamos lipoproteinais. Pastarieji yra dviejų rūšių – didelio ir mažo tankio. Priklausomai nuo lipoproteinų tankio, skiriamos dvi cholesterolio rūšys: gerasis ir blogasis.

Gerojo cholesterolio funkcija – iš periferinių audinių paimti cholesterolį ir neleisti jam kauptis ant arterijų sienelių. Blogasis cholesterolis iš kepenų ir žarnyno gleivinės skverbiasi į periferinius audinius, jų kraujagysles ir jose kaupiasi.

Svarbu nustatyti santykį

"Labai svarbu gerojo ir blogojo cholesterolio santykis. Net ir nustačius padidėjusį bendrą cholesterolio kiekį gali būti, kad žmogui visiškai nereikalingas gydymas, nes kraujyje dominuoja gerasis cholesterolis", – tvirtina natūraliosios medicinos centro "Gera sveikata" vadovė Jelena Čaikovskaja.

Atliekant paprastą cholesterolio tyrimą, nustatomas bendras jo kiekis žmogaus organizme. Iš tokio tyrimo negalima daryti išvados, ar žmogui gresia širdies ir kraujagyslių ligos, juo labiau ar reikia pradėti vartoti vaistus.

Cholesterolio tyrimas yra tikslus tik tuomet, kai nustatomas jo gerųjų ir blogųjų dalelių santykis. Tik atlikus tokį tyrimą galima daryti tikslias išvadas, ar žmogui reikalingas gydymas.

Kur slypi pavojai

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežastis. JAV nacionalinis visuomeninės sveikatos institutas tyrimus, kurie nustato blogųjų ir gerųjų cholesterolio dalelių kiekį, pripažino kaip naują rizikos nustatymo metodą širdies ir kraujagyslių ligoms diagnozuoti.

Tyrimu "LipoScan", kurį sukūrė Vokietijos kompanijos "R-Biopharm" mokslininkai, blogasis cholesterolis išskaidomas dar į septynias dalis, pagal kurių pasiskirstymą nustatomas rizikos laipsnis, ar gali atsirasti kraujo krešulių. Tyrimai rodo, kad daugiau kaip pusei sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis nustatomas normalus, o penktadaliui – mažas bendras cholesterolio kiekis.

"Šis tyrimas duoda išsamų atsakymą apie žalingų ir nežalingų cholesterolio dalelių santykį. Gali atsitikti taip, kad, pamatavus bendrą cholesterolio kiekį, žmogus pradeda vartoti jį mažinančius vaistus, taip kenkdamas savo organizmui, nes iš tiesų šių vaistų jam nereikia. Kito žmogaus bendras cholesterolio kiekis gali būti normalus, o iš tikrųjų jam reikalingas gydymas, nes žalingų dalelių yra daugiau negu gerų", – aiškino J.Čaikovskaja.

Neskuba skirti vaistų

Net ir tuomet, kai blogasis cholesterolis viršija normą, gydytojai savo pacientams pirmiausia skiria dietą.

"Sužinoję, kad paciento kraujyje blogojo cholesterolio yra per daug, įvertiname rizikos veiksnius, gretutines ligas, kuriomis žmogus serga. Jokiu būdu nereikia iš karto griebtis vaistų. Jei pacientas serga, pavyzdžiui, cukralige, net ir vos padidėjus cholesteroliui būtina skirti vaistus", – tvirtina Kalniečių poliklinikos šeimos gydytoja Svetlana Afanasjeva.

Širdies ligomis ir cukriniu diabetu sergančių žmonių, juolab patyrusių insultą, cholesterolio rodikliai turi būti mažesni nei norma, teigia gydytojai. Tačiau, pavyzdžiui, sergantiesiems padidėjusio kraujospūdžio liga neskuba skirti cholesterolį mažinančių vaistų, kaip ir sergantiesiems krūtinės angina, išemine širdies liga, sutrikus angliavandenių apykaitai.

"Pirmiausia skiriame dietą, po trijų mėnesių patikriname jos poveikį. Jei yra bent kiek teigiamų poslinkių, po trijų mėnesių dar kartą patikriname jos efektyvumą ir labai džiaugiamės, kai pasiseka sumažinti cholesterolio rodiklius be vaistų", – dalijasi patyrimu N.Vitkienė.

Dieta blogajam cholesteroliui mažinti:

Naudinga vištiena ir kalakutiena be odelės, jautiena, triušiena. Visi mėsos patiekalai turi būti verdami arba troškinami, kepami ant grotelių. Žuvis rekomenduojama valgyti 3–4 kartus per savaitę, ją gaminant riboti vartojamų riebalų kiekį. Riebias jūrų žuvis – otus, plekšnes, skumbres ir lašišas rekomenduojama valgyti tik kartą per savaitę. Silkė tinka, jei kraujospūdis ne per didelis. Sveika – alyvuogės,  žirniai, pupos, pupelės, sojos (patariama kavą baltinti sojų pienu).

Vartokite tik liesus pieno produktus. Kiaušinių, kaip atskiro patiekalo, nerekomenduojama valgyti daugiau kaip vieno per savaitę.

Sveika valgyti įvairias košes, makaronų patiekalus, javainius. Per dieną rekomenduojama suvalgyti maždaug 500 g daržovių, 300 g vaisių. Labai sveika, padidėjus cholesteroliui, valgyti migdolus ir įvairius grybus. Sveikiausi gėrimai – vanduo, sultys, arbata.

Diena.lt

Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Spalio 8d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai skelbia naujo gripo sezono pradžią. 40-ąją šių metų savaitę (spalio 1-7 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 64,8 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai (2017 m.) tuo pačiu metu sergančiųjų buvo daugiau – 67,6 atv./10 tūkst....


Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Spalio 5d.

Sergamumas ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis šalyje įsibėgėja. Rugsėjo pabaigoje Užkrečiamųjų ligų centras (ULAC) fiksavo tris kartus didesnį sergamumą nei mėnesio pradžioje (lyginant 36 ir 38 metų savaites). Ir nors šis savaitgalis lepins šiluma, specialistai pastebi, kad peršalimų bangos...


Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Spalio 4d.

Dėl ypatingai šiltos vasaros, specialistai įspėja apie maistinių kandžių populiacijos pagausėjimą: kandys migruoja į žmonių gyvenamas patalpas, kur ieško sau tinkamo maisto bei tinkamų vietų dėti kaušinius. Jos veisiasi tokiuose biriuose produktuose kaip miltai, kruopos ar net daugelio namuose...


Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Spalio 3d.

Kėdainių rajone, po dvejų metų trukusių rekonstrukcijos darbų, atidarytas Šėtos socialinio ir ugdymo centro priestatas, kuriame įrengta: 16 kambarių, erdvios higienos patalpos, virtuvėlė su valgomuoju, skalbyklėlė, salė laisvalaikio praleidimui, kineziterapeuto-masažuotojo kabinetas, socialinių,...


Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Spalio 3d.

Visi Lietuvoje gimę naujagimiai 3-5-ą dieną po gimimo nemokamai tikrinami tik dėl 4-ių įgimtų medžiagų apykaitos ligų: fenilketonurijos, įgimtos hipotireozės, galaktozemijos ir įgimtos antinksčių hiperplazijos.


Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Spalio 2d.

Zarasų rajono Suvieko kaime gyvenančiai Valdai Černiauskienei 2017 metų gruodžio 17 diena ilgai įstrigs atmintin – tą dieną moteriai buvo pranešta, kad ji serga gimdos vėžiu. Tačiau ne vienerius metus medicinos srityje dirbusi Valda nė neįtarė, jog vargai prasidės jau visai netrukus:...


LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

Spalio 1d.

Verslininkų ir farmacijos srities mokslininkų bendradarbiavimas kuriant sveikus ir inovatyvius, technologiškai pažangius gaminius sulaukė svaraus pripažinimo. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) farmacininkų sukurtos inovatyvios natūralios kosmetikos priemonės lietuviškų gaminių...


Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Spalio 1d.

Vaikų sveikata – tema, kuri jau keletą dešimtmečių kelia daugiau klausimų nei pateikia atsakymų. Visgi kas turėtų rūpintis jų sveikata – šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas (dar kitaip visuomenėje – pediatras)?


Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Rugsėjo 28d.

Vištiena vis dažniau puikuojasi ant lietuvių stalo – tiek suaugusio, tiek vaiko lėkštėje. Ši paukštienos rūšis ne tik daugelio pamėgta dėl skonio ir gaminimo lengvumo, bet tinkamai paruošta ir vartojama atitinkamu kiekiu, išlaiko vertingąsias medžiagas bei yra naudinga mūsų organizmui. Kaip...


Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Rugsėjo 28d.

Minint Pasaulinę širdies dieną (rugsėjo 29 d. ) sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia matantys augantį norą rūpintis savo sveikata bei propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Tačiau tarp širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų gaji savigyda, o vartojant vaistus ne visada paisoma specialistų...


Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Rugsėjo 28d.

Pasikartojanti alerginė sloga, egzema, astma, alerginiai vaikų susirgimai – pasak specialistų, šių vis dažnėjančių ligų atvejų dažnai galima išvengti gyvenant sveikatai palankiuose būstuose. Tačiau tyrimai rodo, kad daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos gyventojų negali pasigirti tokiomis...


Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28d.

Minėdami Pasaulinę pasiutligės dieną, rugsėjo 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie pasiutligę – ūminę žmonių ir gyvūnų virusinę centrinės nervų sistemos infekciją, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.


Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Rugsėjo 28d.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai Osle, Norvegijoje pristatė unikalios darbuotojų blaivumo patikros duomenų bazės analizės rezultatus. Šiaurės šalių alkoholio ir narkotikų tyrimų asamblėjoje paskelbti rezultatai atskleidžia ne tik įmonių, kurių darbuotojai dažniausiai ateina į...


Institucijos: dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija yra netoleruotina

Institucijos: dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija yra netoleruotina

Rugsėjo 27d.

Dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija apie neva nekokybiškas, nesaugias Lietuvai tiekiamas sezonines gripo vakcinas yra netoleruotina, sako atsakingų institucijų specialistai. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje padažnėjo atvejų, kuomet visuomenė bauginama ir raginama nesiskiepyti...


Pasiūlė idėją, kaip lietuvius priversti daugiau sportuoti

Pasiūlė idėją, kaip lietuvius priversti daugiau sportuoti

Rugsėjo 27d.

Parkai ir paupės, atrodytų, tiesiog nusėti bėgikais, dviratininkais ir kitaip sportuojančiais žmonėmis. Tarsi ir galėtume atsikvėpti, pasidžiaugti, kad mūsų visuomenė vis rimčiau žvelgia į sveiką gyvenseną, visgi skaičiai byloja ką kita – beveik 52 proc. Europos Sąjungos gyventojų turi...


Fizinis aktyvumas nereikalauja daug išlaidų ar laiko sąnaudų

Fizinis aktyvumas nereikalauja daug išlaidų ar laiko sąnaudų

Rugsėjo 27d.

Nors rudenį aktyvias vasariškas pramogas lauke keičia sėdimas darbas ir pasyvesnis laisvalaikis, nevalia pamiršti gerų įpročių ir toliau judėti. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Reabilitacijos centro kineziterapeutės Svetlanos Kobec, fizinė veikla ne tik pagerins bendrą savijautą...


Guglinimas – pavojingiausias savigydos būdas

Guglinimas – pavojingiausias savigydos būdas

Rugsėjo 26d.

Remiantis naujausiais Statistikos departamento duomenimis, informacijos, susijusios su sveikatos priežiūra, internete ieško daugiau nei kas antras Lietuvos gyventojas – 54 proc. visų 16–74 m. interneto naudotojų. Specialistai pastebi, kad ne visi naršantys sugeba įvertinti informaciją...


Mitas, jog maistas ir stresas yra pagrindinės opaligę sukeliančios priežastys

Mitas, jog maistas ir stresas yra pagrindinės opaligę sukeliančios priežastys

Rugsėjo 24d.

Gydytoja gastroenterologė griauna mitus, kad greitas gyvenimo būdas – viena pagrindinių skrandžio opos, arba opaligės, priežasčių. Priešingai nei įprasta manyti, stresas ir netinkama mityba šios lėtinės ir kartotis linkusios ligos nesukelia. Kauno „Kardiolitos“ klinikų...


Europos sporto savaitė kviečia senjorus daugiau judėti

Europos sporto savaitė kviečia senjorus daugiau judėti

Rugsėjo 24d.

Lietuvoje startuoja Europos komisijos inicijuoto projekto ,,BEACTIVE“ Europos sporto savaitė. Jos metu šalies gydymo įstaigose gyventojai galės išvysti stendus, skatinančius senjorus kasdien būti fiziškai aktyvesniais.


Šiaulius pasieks šiuolaikinei krūties vėžio diagnostikai skirtos priemonės

Šiaulius pasieks šiuolaikinei krūties vėžio diagnostikai skirtos priemonės

Rugsėjo 24d.

Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija (IWAV) dešimtą kartą surengusi labdaros renginį „Sužydėjusi viltis“ („Blossom of Hope“), kurio tikslas – pagerinti ankstyvą krūties vėžio diagnostiką, šiemet surinko per 28 tūkstančius eurų. Tai yra didžiausia pinigų suma per...

APKLAUSA

Ar stengiatės maitintis sveikai?

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9