Rugsėjo 25d. Antradienis

Kraujo tyrimo klasta: svarbu nustatyti gerojo ir blogojo cholesterolio santykį

Gruodžio 17d.
Kraujo tyrimo klasta: svarbu nustatyti gerojo ir blogojo cholesterolio santykį

Jei cholesterolio kiekis kraujyje per didelis, dar nereiškia, kad esate pasmerktas ir gresia kraujagyslių šuntavimas. Reikia išsitirti, koks tas cholesterolis: gerasis ar blogasis.

Organizmo apsaugininkas

Kas tas cholesterolis, kodėl nieko neskauda, nors, esant jo pertekliui, gresia insultas ar infarktas, pakertantys vis jaunesnius žmones?

Liaudies medicinos žinovės Eugenijos Šimkūnaitės teigimu, cholesterolio nereikia peikti, nes jis mūsų organizmui labai reikalingas, jo yra ir turi būti visose kūno ląstelėse.

"Tai savotiškas tinklas, kuriame neriamos ir tvirtinamos organizmo struktūros, be to, pirmiausia cholesterino plokštelėmis tvirtinamos įtrūkusios kraujagyslės. Cholesterolis sudaro užtvaras į organizmą patekus infekcijoms, o mūsų laikais dar ir padeda sugaudyti ir pašalinti iš organizmo sunkiuosius metalus, radioaktyviąsias medžiagas", – teigiamą poveikį aiškino E.Šimkūnaitė.

Bėdos prasideda, kai cholesterolio organizmas gamina per daug. "Cholesterolio plokštelės gali užkimšti kraujagysles. Tuomet kraujas nebegali tekėti ir ištinka insultas ar infarktas", – grėsmės mechanizmą aiškina Kauno Kalniečių poliklinikos Šeimos klinikos vyr. specialistė gydytoja Nijolė Vitkienė.

Paklausus, ką daryti, kad taip neatsitiktų, gydytoja pateikia ne patarimą, o nurodymą: 40–55 metų vyrams ir 50–65 metų moterims kartą per metus privalu pasitikrinti sveikatą, išsamiai ištiriant cholesterolį. "Tai laikotarpis, kai aterosklerotinės plokštelės tik formuojasi ir žmogui galima padėti", – priduria N.Vitkienė.

Ir naudingas, ir žalingas

Žala sveikatai priklauso ne nuo cholesterolio kiekio, kaip dažniausiai manoma, o nuo jo sudėties.

Cholesterolį po žmogaus organizmą nešioja medžiagos, vadinamos lipoproteinais. Pastarieji yra dviejų rūšių – didelio ir mažo tankio. Priklausomai nuo lipoproteinų tankio, skiriamos dvi cholesterolio rūšys: gerasis ir blogasis.

Gerojo cholesterolio funkcija – iš periferinių audinių paimti cholesterolį ir neleisti jam kauptis ant arterijų sienelių. Blogasis cholesterolis iš kepenų ir žarnyno gleivinės skverbiasi į periferinius audinius, jų kraujagysles ir jose kaupiasi.

Svarbu nustatyti santykį

"Labai svarbu gerojo ir blogojo cholesterolio santykis. Net ir nustačius padidėjusį bendrą cholesterolio kiekį gali būti, kad žmogui visiškai nereikalingas gydymas, nes kraujyje dominuoja gerasis cholesterolis", – tvirtina natūraliosios medicinos centro "Gera sveikata" vadovė Jelena Čaikovskaja.

Atliekant paprastą cholesterolio tyrimą, nustatomas bendras jo kiekis žmogaus organizme. Iš tokio tyrimo negalima daryti išvados, ar žmogui gresia širdies ir kraujagyslių ligos, juo labiau ar reikia pradėti vartoti vaistus.

Cholesterolio tyrimas yra tikslus tik tuomet, kai nustatomas jo gerųjų ir blogųjų dalelių santykis. Tik atlikus tokį tyrimą galima daryti tikslias išvadas, ar žmogui reikalingas gydymas.

Kur slypi pavojai

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežastis. JAV nacionalinis visuomeninės sveikatos institutas tyrimus, kurie nustato blogųjų ir gerųjų cholesterolio dalelių kiekį, pripažino kaip naują rizikos nustatymo metodą širdies ir kraujagyslių ligoms diagnozuoti.

Tyrimu "LipoScan", kurį sukūrė Vokietijos kompanijos "R-Biopharm" mokslininkai, blogasis cholesterolis išskaidomas dar į septynias dalis, pagal kurių pasiskirstymą nustatomas rizikos laipsnis, ar gali atsirasti kraujo krešulių. Tyrimai rodo, kad daugiau kaip pusei sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis nustatomas normalus, o penktadaliui – mažas bendras cholesterolio kiekis.

"Šis tyrimas duoda išsamų atsakymą apie žalingų ir nežalingų cholesterolio dalelių santykį. Gali atsitikti taip, kad, pamatavus bendrą cholesterolio kiekį, žmogus pradeda vartoti jį mažinančius vaistus, taip kenkdamas savo organizmui, nes iš tiesų šių vaistų jam nereikia. Kito žmogaus bendras cholesterolio kiekis gali būti normalus, o iš tikrųjų jam reikalingas gydymas, nes žalingų dalelių yra daugiau negu gerų", – aiškino J.Čaikovskaja.

Neskuba skirti vaistų

Net ir tuomet, kai blogasis cholesterolis viršija normą, gydytojai savo pacientams pirmiausia skiria dietą.

"Sužinoję, kad paciento kraujyje blogojo cholesterolio yra per daug, įvertiname rizikos veiksnius, gretutines ligas, kuriomis žmogus serga. Jokiu būdu nereikia iš karto griebtis vaistų. Jei pacientas serga, pavyzdžiui, cukralige, net ir vos padidėjus cholesteroliui būtina skirti vaistus", – tvirtina Kalniečių poliklinikos šeimos gydytoja Svetlana Afanasjeva.

Širdies ligomis ir cukriniu diabetu sergančių žmonių, juolab patyrusių insultą, cholesterolio rodikliai turi būti mažesni nei norma, teigia gydytojai. Tačiau, pavyzdžiui, sergantiesiems padidėjusio kraujospūdžio liga neskuba skirti cholesterolį mažinančių vaistų, kaip ir sergantiesiems krūtinės angina, išemine širdies liga, sutrikus angliavandenių apykaitai.

"Pirmiausia skiriame dietą, po trijų mėnesių patikriname jos poveikį. Jei yra bent kiek teigiamų poslinkių, po trijų mėnesių dar kartą patikriname jos efektyvumą ir labai džiaugiamės, kai pasiseka sumažinti cholesterolio rodiklius be vaistų", – dalijasi patyrimu N.Vitkienė.

Dieta blogajam cholesteroliui mažinti:

Naudinga vištiena ir kalakutiena be odelės, jautiena, triušiena. Visi mėsos patiekalai turi būti verdami arba troškinami, kepami ant grotelių. Žuvis rekomenduojama valgyti 3–4 kartus per savaitę, ją gaminant riboti vartojamų riebalų kiekį. Riebias jūrų žuvis – otus, plekšnes, skumbres ir lašišas rekomenduojama valgyti tik kartą per savaitę. Silkė tinka, jei kraujospūdis ne per didelis. Sveika – alyvuogės,  žirniai, pupos, pupelės, sojos (patariama kavą baltinti sojų pienu).

Vartokite tik liesus pieno produktus. Kiaušinių, kaip atskiro patiekalo, nerekomenduojama valgyti daugiau kaip vieno per savaitę.

Sveika valgyti įvairias košes, makaronų patiekalus, javainius. Per dieną rekomenduojama suvalgyti maždaug 500 g daržovių, 300 g vaisių. Labai sveika, padidėjus cholesteroliui, valgyti migdolus ir įvairius grybus. Sveikiausi gėrimai – vanduo, sultys, arbata.

Diena.lt

Dietologė pataria, kaip rudenį išlikti budriems ir energingiems

Dietologė pataria, kaip rudenį išlikti budriems ir energingiems

Rugsėjo 21d.

Pasibaigus vasarai dėl mažesnio gaunamo saulės spindulių kiekio ir besikeičiančio oro žmonės dažnai ima skųstis kritusiu energijos ir produktyvumo lygiu. Ruduo – metas, kai reikia grįžti ne tik į mokymo įstaigas ir darbus, bet ir prisiminti sveiko maitinimosi principus, kurie padėtų išlikti...


Žiedadulkėms alergiškų žmonių sveikatai rugsėjo pabaigoje kyla rimtas pavojus

Žiedadulkėms alergiškų žmonių sveikatai rugsėjo pabaigoje kyla rimtas pavojus

Rugsėjo 21d.

Neįprastai šiltą šių metų rudenį mokslininkai fiksuoja didelius žiedadulkių alergenų kiekius ore. Šiaulių universiteto aerobiologai pastebi, kad šiuo metu ore esančių žiedadulkių kiekis jau gali būti pavojingas alergiškų žmonių sveikatai, todėl skelbia pavojų asmenims, kurie yra jautrūs...


Prasmingos akcijos finišas: delfinų terapiją gavo 15 vaikų su specialiaisiais poreikiais

Prasmingos akcijos finišas: delfinų terapiją gavo 15 vaikų su specialiaisiais poreikiais

Rugsėjo 19d.

Akcija „Tau ledai, o Jiems delfinų pagalba“, kurios metu specialiųjų poreikių turintys vaikai dalyvavo delfinų terapijoje, pasiekė finišo tiesiąją. Iš viso terapiją delfinariume išbandė 15 šeimų, visos jos džiaugiasi rezultatais: vaikai ne tik puikiai praleido laiką, bet ir pastebimai...


V. Kurpienės patarimai tėveliams: kaip užtikrinti, kad vaikas valgytų sveiką ir naudingą maistą

V. Kurpienės patarimai tėveliams: kaip užtikrinti, kad vaikas valgytų sveiką ir naudingą maistą

Rugsėjo 18d.

Rugsėjį į mokyklą grįžtantys vaikai beveik neišvengiamai dalimi dienos maisto turės pasirūpinti patys – ar tai būtų maisto pirkimas mokykloje, ar jo pasišildymas namuose. Ar tokie maitinimosi įpročiai gali būti sveiki? Kaip gaminti patiekalus, jog net kitą dieną jie išliktų maistingi? Į...


NIPT Nativa tyrimai. Kaina nuo 549 Eur.

NIPT Nativa tyrimai. Kaina nuo 549 Eur.

Rugsėjo 7d.

NIPT neinvaziniai vaisiaus apsigimimų tyrimai, įvertinantys vaisiaus chromosomų trisomijų riziką. Visoms moterims kyla pavojus pagimdyti kūdikį, turintį aneuploidijų, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar šeimos istorijos. Specialistai rekomenduoja visoms moterims nėštumo metu atlikti prenatalinę...


Peršalimas vasarą: skirtingos priežastys – skirtingas ir gydymas

Peršalimas vasarą: skirtingos priežastys – skirtingas ir gydymas

Rugpjūčio 23d.

Nors peršalimo ligų pikas pasiekiamas šaltuoju metų laiku, vasarą taip pat nestinga besiskundžiančiųjų kosuliu, sloga, gerklės perštėjimu ar net aukšta temperatūra. Specialistų teigimu, dalis pacientų vasarą peršalimo simptomų neskiria nuo alerginės reakcijos, o absoliuti dauguma tokių susirgimų...


Biobankas: bankas, teikiantis “kreditus„ sveikatai?

Biobankas: bankas, teikiantis “kreditus„ sveikatai?

Rugpjūčio 22d.

Biobankuose kaupiami žmonių biologiniai mėginiai – svarbi priemonė vystytis mokslui, o pacientams – galimybė gauti naujausiais mokslo laimėjimais pagrįstą gydymą. Integruotas, bendradabriaujantis santykis tarp mokslo ir praktikos – vienintelis galimas būdas efektyviai padėti...


Kalnų šaltinio vanduo: tai, ką jūsų labui gamta atiduoda pati

Kalnų šaltinio vanduo: tai, ką jūsų labui gamta atiduoda pati

Rugpjūčio 22d.

Nuo senų laikų populiariausia diskusijų tema tarp moterų – grožis ir jaunystė. Šeima, mėgstamas darbas ir kelios minučių tikslumu suskaičiuotos valandos, kurias galima skirti vien tik sau – tokia yra kone kiekvienos šiuolaikinės moters kasdienybė. Įvairių sričių specialistams...


Iki svajonių šypsenos – vos penki žingsniai

Iki svajonių šypsenos – vos penki žingsniai

Rugpjūčio 21d.

Šiuolaikiniai žmonės yra kaip niekada reiklūs savo išvaizdai, o viena svarbiausių pasitikėjimo savimi sąlygų tampa nepriekaištinga šypsena. Taisyklingi ir sveiki dantys – tarsi vizitinė kortelė, užtikrinanti sėkmę tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime, tad netekus vieno, kelių, o tuo labiau...


Penktoji „Žvalumo diena“: po jogos – ant irklentės ir į pirtį

Penktoji „Žvalumo diena“: po jogos – ant irklentės ir į pirtį

Rugpjūčio 21d.

Įveikti orientavimosi varžybų trasą, pasimankštinti plaukiant irklente ar darant jogos pratimus pievoje, sveikai užkąsti, o po to išsivanoti pirtyje – taip praleisti paskutinį kalendorinės vasaros šeštadienį, rugpjūčio 25 d., vilniečius ir sostinės svečius į VU Botanikos sodą Kairėnuose...


Ištiko psichologinė krizė – ką daryti? Pataria psichologė

Ištiko psichologinė krizė – ką daryti? Pataria psichologė

Rugpjūčio 21d.

Jūs blogai jaučiatės. Prastai miegate. Jūsų viduje spengia tuštuma, o pasaulis aplinkui atrodo beviltiškas. Kas tai? Tiesiog bloga nuotaika, nes lyja ir tamsu? Galbūt gedulas po svarbios netekties? Išdavystės skausmas? Ar tai kada nors praeis savaime? Psichologinė krizė gali išsivystyti į...


Išsėtine skleroze serganti Nijolė: „Savo sode esu tik papuošalas“

Išsėtine skleroze serganti Nijolė: „Savo sode esu tik papuošalas“

Rugpjūčio 17d.

Apsipirkti maisto prekių parduotuvėje, susitvarkyti namus ar aplinką sode, ar tiesiog pasigaminti pietus – daugeliui mūsų tai – nesudėtingos kasdienės užduotys. Tuo tarpu sergantiems išsėtine skleroze tai gali tapti tikru iššūkiu, nes neprognozuojama ligos eiga gyvenimą gali apversti...


Žoliniai preparatai – kur kas efektyvesni nei homeopatiniai?

Žoliniai preparatai – kur kas efektyvesni nei homeopatiniai?

Rugpjūčio 17d.

Gydymasis žolelių arbatomis ir užpilais – pats natūraliausias sveikatos gerinimo būdas, galintis išspręsti daugelį nesunkių sveikatos sutrikimų. Nepaisant to, kad žydinčiuose vasaros laukuose ir pievose galima rasti daugybę vaistingųjų augalų, verta įsidėmėti, kad iš jų gaminami preparatai...


Meningokokinės infekcijos rizika išauga rudenį ir žiemą

Meningokokinės infekcijos rizika išauga rudenį ir žiemą

Rugpjūčio 16d.

Artėjant rudeniui, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie meningokokinę infekciją – klastingą ligą, kuriai būdingas sezoniškumas. Meningokokinės infekcijos sukėlėjai plačiai paplitę visuomenėje ir 5-10 proc. asmenų gali nešioti meningokokus be klinikinių požymių. Ligos...


Atostogos užsienyje: kaip išvengti apsinuodijimo maistu

Atostogos užsienyje: kaip išvengti apsinuodijimo maistu

Rugpjūčio 16d.

Išvykus atostogų į užsienį žmonėms norisi ne tik kuo daugiau pamatyti, bet ir pasimėgauti maistu bei egzotiškais patiekalais. Tai patvirtina ir draudikų statistika: kas antram kelionėje susirgusiam apdraustajam šią vasarą sunegalavo virškinamasis traktas ar žarnynas.


Sveikatos draudimas studijuojant svetur: ką reikia padaryti, ko ne?

Sveikatos draudimas studijuojant svetur: ką reikia padaryti, ko ne?

Rugpjūčio 10d.

Studijos užsienyje – dalies Lietuvos jaunuolių laukianti didelė permaina, su kuria susiję daug parengiamųjų darbų. Vienas svarbiausių turėtų būti sveikatos draudimas. Tad Vilniaus teritorinė ligonių kasa primena, ką svetur studijuosiantys jaunuoliai būtinai turėtų atlikti kuo greičiau ir ko...


Išgėrėte arbatos ir neveikia kremas nuo saulės? Tai įmanoma

Išgėrėte arbatos ir neveikia kremas nuo saulės? Tai įmanoma

Rugpjūčio 8d.

Naudodami apsaugines priemones nuo saulės jaučiate nemalonų odos tempimą, dilgčiojimą arba pastebite, kad aukšto SPF faktoriaus kremas jūsų odos neapsaugo? Specialistai perspėja, kad tai gali nulemti jūsų vartojami vaistai ar net ką tik išgertas vaistažolių arbatos puodelis – ne visi...


Privati medicininė reabilitacija: ką būtina žinoti?

Privati medicininė reabilitacija: ką būtina žinoti?

Rugpjūčio 8d.

Šiuo metu Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) lėšomis finansuojama medicininė reabilitacija kryptingai vystoma tiek valstybinėse, tiek privačiose medicinos įstaigose, tačiau šiai kilniai misijai kelią negailestingai pastoja įvairios kliūtys. Įstatymai...


Vasaros kaitra kerta ligoninėms: kraujo atsargos ir vėl balansuoja ant ribos

Vasaros kaitra kerta ligoninėms: kraujo atsargos ir vėl balansuoja ant ribos

Rugpjūčio 7d.

Itin karštą vasarą Nacionalinis kraujo centras (NKC) pastebi išaugusį įvairių kraujo grupių poreikį šalies ligoninėse. Visas per dieną iš donorų surinktas kraujas iškart perduodamas gydymo įstaigoms, daugėja skubių užsakymų, kuriuos sunku numatyti. Ligoninėse labiausiai trūksta A (II) teigiamos,...


Iš nosies bėga kraujas? Gydytoja pataria, kaip suteikti sau pirmąją pagalbą

Iš nosies bėga kraujas? Gydytoja pataria, kaip suteikti sau pirmąją pagalbą

Rugpjūčio 7d.

Į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykę pacientai neretai mano, kad gali numirti nuo kraujavimo iš nosies, bet Respublikinės Kauno ligoninės gydytoja otorinolaringologė Bernadeta Zykienė ramina, kad tai praktiškai neįmanoma.

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9