Sausio 24d. Ketvirtadienis

Kraujo tyrimo klasta: svarbu nustatyti gerojo ir blogojo cholesterolio santykį

Gruodžio 17d.
Kraujo tyrimo klasta: svarbu nustatyti gerojo ir blogojo cholesterolio santykį

Jei cholesterolio kiekis kraujyje per didelis, dar nereiškia, kad esate pasmerktas ir gresia kraujagyslių šuntavimas. Reikia išsitirti, koks tas cholesterolis: gerasis ar blogasis.

Organizmo apsaugininkas

Kas tas cholesterolis, kodėl nieko neskauda, nors, esant jo pertekliui, gresia insultas ar infarktas, pakertantys vis jaunesnius žmones?

Liaudies medicinos žinovės Eugenijos Šimkūnaitės teigimu, cholesterolio nereikia peikti, nes jis mūsų organizmui labai reikalingas, jo yra ir turi būti visose kūno ląstelėse.

"Tai savotiškas tinklas, kuriame neriamos ir tvirtinamos organizmo struktūros, be to, pirmiausia cholesterino plokštelėmis tvirtinamos įtrūkusios kraujagyslės. Cholesterolis sudaro užtvaras į organizmą patekus infekcijoms, o mūsų laikais dar ir padeda sugaudyti ir pašalinti iš organizmo sunkiuosius metalus, radioaktyviąsias medžiagas", – teigiamą poveikį aiškino E.Šimkūnaitė.

Bėdos prasideda, kai cholesterolio organizmas gamina per daug. "Cholesterolio plokštelės gali užkimšti kraujagysles. Tuomet kraujas nebegali tekėti ir ištinka insultas ar infarktas", – grėsmės mechanizmą aiškina Kauno Kalniečių poliklinikos Šeimos klinikos vyr. specialistė gydytoja Nijolė Vitkienė.

Paklausus, ką daryti, kad taip neatsitiktų, gydytoja pateikia ne patarimą, o nurodymą: 40–55 metų vyrams ir 50–65 metų moterims kartą per metus privalu pasitikrinti sveikatą, išsamiai ištiriant cholesterolį. "Tai laikotarpis, kai aterosklerotinės plokštelės tik formuojasi ir žmogui galima padėti", – priduria N.Vitkienė.

Ir naudingas, ir žalingas

Žala sveikatai priklauso ne nuo cholesterolio kiekio, kaip dažniausiai manoma, o nuo jo sudėties.

Cholesterolį po žmogaus organizmą nešioja medžiagos, vadinamos lipoproteinais. Pastarieji yra dviejų rūšių – didelio ir mažo tankio. Priklausomai nuo lipoproteinų tankio, skiriamos dvi cholesterolio rūšys: gerasis ir blogasis.

Gerojo cholesterolio funkcija – iš periferinių audinių paimti cholesterolį ir neleisti jam kauptis ant arterijų sienelių. Blogasis cholesterolis iš kepenų ir žarnyno gleivinės skverbiasi į periferinius audinius, jų kraujagysles ir jose kaupiasi.

Svarbu nustatyti santykį

"Labai svarbu gerojo ir blogojo cholesterolio santykis. Net ir nustačius padidėjusį bendrą cholesterolio kiekį gali būti, kad žmogui visiškai nereikalingas gydymas, nes kraujyje dominuoja gerasis cholesterolis", – tvirtina natūraliosios medicinos centro "Gera sveikata" vadovė Jelena Čaikovskaja.

Atliekant paprastą cholesterolio tyrimą, nustatomas bendras jo kiekis žmogaus organizme. Iš tokio tyrimo negalima daryti išvados, ar žmogui gresia širdies ir kraujagyslių ligos, juo labiau ar reikia pradėti vartoti vaistus.

Cholesterolio tyrimas yra tikslus tik tuomet, kai nustatomas jo gerųjų ir blogųjų dalelių santykis. Tik atlikus tokį tyrimą galima daryti tikslias išvadas, ar žmogui reikalingas gydymas.

Kur slypi pavojai

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežastis. JAV nacionalinis visuomeninės sveikatos institutas tyrimus, kurie nustato blogųjų ir gerųjų cholesterolio dalelių kiekį, pripažino kaip naują rizikos nustatymo metodą širdies ir kraujagyslių ligoms diagnozuoti.

Tyrimu "LipoScan", kurį sukūrė Vokietijos kompanijos "R-Biopharm" mokslininkai, blogasis cholesterolis išskaidomas dar į septynias dalis, pagal kurių pasiskirstymą nustatomas rizikos laipsnis, ar gali atsirasti kraujo krešulių. Tyrimai rodo, kad daugiau kaip pusei sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis nustatomas normalus, o penktadaliui – mažas bendras cholesterolio kiekis.

"Šis tyrimas duoda išsamų atsakymą apie žalingų ir nežalingų cholesterolio dalelių santykį. Gali atsitikti taip, kad, pamatavus bendrą cholesterolio kiekį, žmogus pradeda vartoti jį mažinančius vaistus, taip kenkdamas savo organizmui, nes iš tiesų šių vaistų jam nereikia. Kito žmogaus bendras cholesterolio kiekis gali būti normalus, o iš tikrųjų jam reikalingas gydymas, nes žalingų dalelių yra daugiau negu gerų", – aiškino J.Čaikovskaja.

Neskuba skirti vaistų

Net ir tuomet, kai blogasis cholesterolis viršija normą, gydytojai savo pacientams pirmiausia skiria dietą.

"Sužinoję, kad paciento kraujyje blogojo cholesterolio yra per daug, įvertiname rizikos veiksnius, gretutines ligas, kuriomis žmogus serga. Jokiu būdu nereikia iš karto griebtis vaistų. Jei pacientas serga, pavyzdžiui, cukralige, net ir vos padidėjus cholesteroliui būtina skirti vaistus", – tvirtina Kalniečių poliklinikos šeimos gydytoja Svetlana Afanasjeva.

Širdies ligomis ir cukriniu diabetu sergančių žmonių, juolab patyrusių insultą, cholesterolio rodikliai turi būti mažesni nei norma, teigia gydytojai. Tačiau, pavyzdžiui, sergantiesiems padidėjusio kraujospūdžio liga neskuba skirti cholesterolį mažinančių vaistų, kaip ir sergantiesiems krūtinės angina, išemine širdies liga, sutrikus angliavandenių apykaitai.

"Pirmiausia skiriame dietą, po trijų mėnesių patikriname jos poveikį. Jei yra bent kiek teigiamų poslinkių, po trijų mėnesių dar kartą patikriname jos efektyvumą ir labai džiaugiamės, kai pasiseka sumažinti cholesterolio rodiklius be vaistų", – dalijasi patyrimu N.Vitkienė.

Dieta blogajam cholesteroliui mažinti:

Naudinga vištiena ir kalakutiena be odelės, jautiena, triušiena. Visi mėsos patiekalai turi būti verdami arba troškinami, kepami ant grotelių. Žuvis rekomenduojama valgyti 3–4 kartus per savaitę, ją gaminant riboti vartojamų riebalų kiekį. Riebias jūrų žuvis – otus, plekšnes, skumbres ir lašišas rekomenduojama valgyti tik kartą per savaitę. Silkė tinka, jei kraujospūdis ne per didelis. Sveika – alyvuogės,  žirniai, pupos, pupelės, sojos (patariama kavą baltinti sojų pienu).

Vartokite tik liesus pieno produktus. Kiaušinių, kaip atskiro patiekalo, nerekomenduojama valgyti daugiau kaip vieno per savaitę.

Sveika valgyti įvairias košes, makaronų patiekalus, javainius. Per dieną rekomenduojama suvalgyti maždaug 500 g daržovių, 300 g vaisių. Labai sveika, padidėjus cholesteroliui, valgyti migdolus ir įvairius grybus. Sveikiausi gėrimai – vanduo, sultys, arbata.

Diena.lt

Patyčių tarp Lietuvos mokinių pradeda mažėti

Patyčių tarp Lietuvos mokinių pradeda mažėti

Sausio 22d.

Pastebimos patyčių tarp Lietuvos mokinių mažėjimo tendencijos, rodo naujausio Tarptautinio mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenys. Pasaulio sveikatos organizacija kas ketverius metus atlieka Tarptautinį mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimą (HBSC), vykdomą beveik 50-yje valstybių. 2018...


Niūriausią metų dieną – „Mėlynąjį pirmadienį“ – įveikti padės teisingas maistas

Niūriausią metų dieną – „Mėlynąjį pirmadienį“ – įveikti padės teisingas maistas

Sausio 21d.

Būna dienų lyg tyčia: slogi nuotaika, stingdantis šaltis, apatija aplinkai. Šiuos kriterijus geriausiai atitinka niūriausia metų diena tituluojamas „Mėlynasis pirmadienis“ (angl. Blue Monday). Tikima, jog šis fenomenalus reiškinys ištinka trečiąjį sausio pirmadienį, o to priežastys...


Medicininės kaukės gali sumažinti infekcijų plitimą

Medicininės kaukės gali sumažinti infekcijų plitimą

Sausio 21d.

Daugėjant sergančiųjų viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai ragina neprarasti budrumo ir primena apie teisingą nespecifinių prevencinių priemonių naudojimą.


Naujieji metai jau čia – ar visiems pažadams lemta išsipildyti?

Naujieji metai jau čia – ar visiems pažadams lemta išsipildyti?

Sausio 9d.

Naujieji metai didžiumai žmonių yra tarsi slenkstis, kurį peržengus tikimasi kur kas didesnės sėkmės. Ne veltui daugelis mūsų dar nespėjus iššauti pirmiesiems fejerverkams apmąsto, kaip praturtinti savo gyvenimą ir kokių pokyčių imtis. Patys save apipilame pažadais: pradėti sportuoti, atsisakyti...


Legionierių ligos atvejų kasmet daugėja ir Lietuvoje, ir Europoje

Legionierių ligos atvejų kasmet daugėja ir Lietuvoje, ir Europoje

Sausio 9d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per paskutinius 10 metų (2009-2018 m.) legionierių ligos atvejų kasmet daugėjo nuo 1 atvejo 2010 m. iki 17 atvejų 2018 m. Iš viso 2006-2017 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 63 legioneliozės atvejai.


„Sodra“: jau galite pasitikrinti, kur kaupsite pensijai

„Sodra“: jau galite pasitikrinti, kur kaupsite pensijai

Sausio 8d.

Sodra 150 tūkstančių gyventojų išsiuntė pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą, sąlygas ir kaupimo bendroves, kuriose gyventojai pradėtų kaupti 2 pakopos pensijų fonduose nuo liepos.


Peršalimo ligos žiemą – pavojingos, jeigu negydomos

Peršalimo ligos žiemą – pavojingos, jeigu negydomos

Sausio 7d.

Žiemos metu atsiradus staigiems temperatūros pokyčiams, žmonės dažniau suserga įvairiomis peršalimo ligomis, kurios, jei tinkamai negydomos, gali peraugti į pavojingas komplikacijas. Kaip reikėtų rengtis žiemos metu? Ką daryti atsiradus pirmiesiems simptomams? Kaip elgtis susirgus, kad...


Didėja kompensuojamųjų vaistų pasirinkimas

Didėja kompensuojamųjų vaistų pasirinkimas

Sausio 7d.

Sausio 7-ąją įsigalioja naujas Kompensuojamųjų vaistų kainynas. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, vaistinių preparatų prieinamumas pacientams ir toliau gerėja, o priemokos vaistams vos per pusantrų metų sumažėjo net perpus.


Specialistai: dovanų gautus maisto papildus reikia vartoti atsakingai

Specialistai: dovanų gautus maisto papildus reikia vartoti atsakingai

Sausio 5d.

Nors daugelis žino, kad naudingų medžiagų organizmui, galima gauti vartojant tam tikrus maisto produktus, suderintą maistą, tačiau dažniausiai tik sulaukus negalavimų, susirūpinama mityba. Praūžus gražiausioms metų šventėms sveikatos priežiūros specialistai ragina sveikata rūpintis ištisus metus....


Dažniausios žiemos traumos: kaip suteikti pirmąją pagalbą ir jas gydyti

Dažniausios žiemos traumos: kaip suteikti pirmąją pagalbą ir jas gydyti

Sausio 4d.

Nedidelis atšilimas ir staigus temperatūros kritimas – tokius orus savaitgalį žada sinoptikai. Numoti ranka į tokias prognozes nereikėtų – padidės traumų tikimybė. Slidūs šaligatviai ir laiptai ne vieną nuveda į traumatologijos skyrių ar mažų mažiausiai – į vaistinę ieškoti...


Lietuviai būsimai pensijai jau sutaupė daugiau kaip 3 mlrd. eurų

Lietuviai būsimai pensijai jau sutaupė daugiau kaip 3 mlrd. eurų

Sausio 3d.

Lietuvos gyventojų pensijų santaupos II pakopos fonduose 2018 metų pabaigoje sudarė 3,118 mlrd. eurų. 2018 m. jautri pasaulio rinkų reakcija į geopolitinius įvykius bei monetarinės politikos priemones lėmė sumažėjusią investicijų grąžą, tačiau ilgalaikė pensijų fondų grąža nuo veiklos pradžios...


Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupių asmenų

Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupių asmenų

Sausio 2d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. papildytas rizikos grupėms priklausančių asmenų sąrašas, kurie valstybės lėšomis skiepijami nuo pneumokokinės infekcijos. Nemokamai pasiskiepyti gali ir sergantys širdies nepakankamumu (I50).


Nuo šių metų keičiasi asmenų specialiųjų poreikių nustatymo tvarka

Nuo šių metų keičiasi asmenų specialiųjų poreikių nustatymo tvarka

Sausio 2d.

Nuo šių metų sausio 2 d. pasikeitė specialiųjų poreikių nustatymo tvarka. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NDNT) nuo šiol nustatys:


Dovana – sveikata: vaistininkas pataria, kokios dovanos padės pasirūpinti artimųjų gera savijauta ir grožiu

Dovana – sveikata: vaistininkas pataria, kokios dovanos padės pasirūpinti artimųjų gera savijauta ir grožiu

Sausio 2d.

Gruodžio savaitgaliai daugumai pralekia beieškant kalėdinių dovanų. Ir kartais turime pripažinti, kad pristinga idėjų, ką padovanoti artimiesiems. Sakoma, kad sveikata yra brangiausia, tad dovanos gerai savijautai ir grožiui pradžiugins ir bus naudingos. Svarbu nepamiršti, kad skirtingame amžiaus...


Skola už papildomą sveikatos draudimo mėnesį: ką reikėtų daryti?

Skola už papildomą sveikatos draudimo mėnesį: ką reikėtų daryti?

Sausio 2d.

Savarankiškai mokantieji privalomojo sveikatos draudimo įmokas turėtų stebėti savo draustumo statusą, o gavusieji raginimą padengti išlaidas už jiems suteiktą nemokamą gydymą papildomo mėnesio metu – susisiekti su teritorine ligonių kasa. Ši skolos problema įprastai išsprendžiama greitai ir...


Po Naujųjų sutikimo: vaistininkė pataria, kaip greitai panaikinti bemiegės nakties pėdsakus veide

Po Naujųjų sutikimo: vaistininkė pataria, kaip greitai panaikinti bemiegės nakties pėdsakus veide

Gruodžio 28d.

Artėjanti Naujųjų metų naktis daugeliui baigsis poilsio ir miego trūkumu. Bemiegės nakties pėdsakai neišvengiamai pirmąją naujų metų dieną atsispindės ir veide. Patamsėję ir paburkę paakiai bei nuo ryškaus naujametinio makiažo pavargusi oda – tai per naktį užsitęsusios šventės ženklai. O...


„Sodra“ vaiko priežiūros išmokas už gruodį išmokėjo anksčiau

„Sodra“ vaiko priežiūros išmokas už gruodį išmokėjo anksčiau

Gruodžio 27d.

Mažylius auginantiems tėvams „Sodra“ nusprendė anksčiau išmokėti vaiko priežiūros išmokas už gruodį, todėl šį mėnesį šeimos išmokų sulaukė du kartus.


Ugniagesiai gelbėtojai įspėja leisiančius fejerverkus: menka klaida gali kainuoti gyvybę

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja leisiančius fejerverkus: menka klaida gali kainuoti gyvybę

Gruodžio 27d.

Danguje besiskleidžiančios fejerverkų šviesos – šventinis atributas, be kurio Kalėdų ir Naujųjų metų neįsivaizduoja daugelis Lietuvos gyventojų. Ugniagesiai gelbėtojai įspėja, kad didžioji dalis fejerverkus leidžiančių žmonių, rūpindamiesi tik estetika ir grožiu, per mažai dėmesio skiria jų...


6 patarimai, kaip išvengti nelaimingų nutikimų žiemą

6 patarimai, kaip išvengti nelaimingų nutikimų žiemą

Gruodžio 22d.

Žiemos metu tiesiog beeinant gatve gali užklupti netikėtumai, kurių pasekmės – nebūtinai linksmos. Slidi kelio danga ir šaligatviai, kabantys varvekliai, tamsa ir kiti žiemai iš paskos atkeliaujantys reiškiniai gali sukelti nemažai rūpesčių ir traumų. Visgi, aplenkti nemalonumus ne taip ir...


Santaros klinikose atlikta šimtoji inksto transplantacija vaikui

Santaros klinikose atlikta šimtoji inksto transplantacija vaikui

Gruodžio 21d.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose atlikta 100-oji inksto transplantacija vaikui. Artėjant didžiosioms šventėms sužibo nauja viltis gyventi visavertį gyvenimą mažai mergaitei. VUL Santaros klinikų medikai, jau ne vieną dešimtmetį sėkmingai atliekantys tokias inksto persodinimo...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9