Gudručio vaistinė

Kosmetiniai rankų protezai – po galūnių netekties grąžinamas estetinis vaizdas ir gyvenimo džiaugsmas

Rankos dalies amputaciją paprastai lemia tam tikros įgytos ar įgimtos ligos arba patirtos traumos. Greičiausiai nė nereikia sakyti, kokią neigiamą įtaką žmogaus gyvenimo kokybei padaro tokia netektis. Ir nors rankos yra ta kūno dalis, kuri atlieka labai daug veiksmų, kalbame toli gražu ne tik apie esminių funkcijų praradimą. „Kur kas opesnė problema yra žmogaus emocinė ir psichologinė būklė, netekties suponuotas pasitikėjimo savimi praradimas, kitų žmonių šalinimasis“, – sako ortopedijos klinikos „Pes Planus“ ortopedas-protezuotojas Igoris Vyšniauskas.

Didžiausia problema – psichologinė būklė

Anot I. Vyšniausko, dirbant ortopedu-protezuotoju neretai tenka būti ir psichologu, mat pacientai, netekę piršto, kelių pirštų ar rankos dalies patiria didžiulį diskomfortą dėl savo išvaizdos, jie nepasitiki savimi, juos persekioja mintis, kad aplinkiniai stebi, apkalbinėja ar užjaučia, net bjaurisi. Ilgainiui tokios mintys taip linkę įsisenėti, kad net gavę puikų protezą, kuris vizualiai yra identiškas natūralioms žmogaus kūno dalims, jie dar ilgą laiką kompleksuoja dėl to, kad aplinkiniai atskirs, jog tai – protezas.

Ortopedas-protezuotojas sako, jog per savo darbo metus sutiko labai daug pacientų, įrodančių, jog vizualinis vaizdas, estetika yra kur kas svarbiau už prarastas funkcijas. I. Vyšniauskas pateikia vienos garbaus amžiaus pacientės atvejį: „Neseniai mūsų klinikoje apsilankė moteris, kuri būdama septynerių metų neteko piršto. Lygiai septynis dešimtmečius ji tvarstė tą pirštą, tarytum jis tebūtų sužeistas“. Ir tokių bei panašių atvejų, anot specialisto, jo praktikoje pasitaikė labai daug. „Žmonės tikrai slepia tokias savo netektis, jiems gėda prieš aplinkinius, patiems nemalonu. Turėjau ausies nuo gimimo neturintį vyrą, kuris bene labiausiai nerimavo, jog pašaipų dėl jo išvaizdos sulauks sūnus. Tokie atvejai įrodo, kad estetinis vaizdas žmonėms labai reikšmingas ir jis labiau nei funkcijų netekimas neigiamai veikia gyvenimo kokybę ir pasitikėjimą savimi“, – patirtimi dalijasi I. Vyšniauskas.

Prarastos funkcijos nors ir apriboja, bet su tuo daugelis žmonių susitaiko ir prie situacijos prisitaiko: praradę pirštą ar kelis jie išmoksta daugelį veiklų atlikti likusiais sveikais pirštais, o netekę plaštakos ilgainiui išmoksta daug darbų atlikti sveikąja ranka. Bet jie žino, jog tai nepagerina estetinio vaizdo ir dėl to labai kenčia.

Pažangus problemos sprendimas – kosmetinis rankos protezas

Nenorintys gyventi su tokiu praradimu, diskomfortu ieško išeičių. Viena tokių – kosmetinis rankos protezas, padėsiantis grįžti į normalų gyvenimą: grąžins pirminį vaizdą, pasitikėjimą savimi ir savo išvaizda, atkurs prarastas funkcijas, pavyzdžiui, griebimo, kėlimo, lenkimo ir kt.

Ortopedijos centre „Pes Planus“ kosmetinių rankos protezų gamyba remiasi šiuolaikinėmis technologijomis, pažangiais sprendimais bei nuolat tobulinamomis specialistų žiniomis bei įgūdžiais. Naudojamos tvirtos, inovatyvios ir tik aukščiausios kokybės medžiagos.

Kiekvienas žmogus yra skirtingas, tai inspiruoja ir individualius protezų gaminimo atvejus. Projektuojant rankų protezą įvertinamos paciento gyvenimo sąlygos, asmeniniai jo poreikiai bei problemos. Pagal paciento bigės modelį yra pritaikomi tinkamiausi ėmikliai bei protezo apdailos medžiagos, sukuriančios itin tikslią natūralios rankos „kopiją“ vizualiniu požiūriu. Tokiam vaizdui išgauti naudojami specialūs laminavimo, lankstymo, tvirtinimo bei silikoninės apdailos sprendimai. Kaip teikia I. Vyšniauskas, „Tai – menu grįsta technologija, kur viskas vyksta per meną ir kūrybą. Naudojamos specialios medžiagos, daroma tiksli prarastos galūnės skulptūra, išgaunant odos tekstūrą, visas raukšleles. Itin skrupulingai parenkamos spalvos, todėl kosmetinį protezą nuo natūralios galūnės atskirti labai sunku.“

Pažengusiose užsienio šalyse kosmetiniai protezai užima labai aukštas pozicijas protezavimo sektoriuje. Tikimės, jog ir Lietuvoje tokia praktika pamažu įsišaknys. Rankos protezas pacientui gerokai palengvina kasdienių darbų atlikimą, todėl drauge grąžinamas ir savarankiškumas, kas suaugusiam žmogui, ypač jo savivertei, yra labai svarbu. Negana to, protezavimas paskatina paciento integraciją į visuomenę, suteikia daugiau galimybių darbo rinkoje ir labai smarkiai mažina žmogaus atskirtį, tad gyvenimo kokybės kartelė kilsteli itin aukštai.

 

TAIP PAT SKAITYKITE