Rugpjūčio 20d. Antradienis

Kokia sveikiausia ir žalingiausia temperatūra žiemą?

Sausio 16d.
Kokia sveikiausia ir žalingiausia temperatūra žiemą?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikės dr. Juditos Liukaitytės tyrimu, nulinė temperatūra žiemą – pati žalingiausia mūsų organizmui. Jos darytas tyrimas parodė, kad geriausiai žmonės jaučiasi esant 5-9 laipsnių šalčiui.

Blogiausia, kai temperatūra svyruoja tarp teigiamos ir neigiamos

„Žiemą blogiausia temperatūra – apie nulį, nes tai puiki terpė virusams tarpti. Tiesiog nėra gerai, kai temperatūra pereina tai į teigiamą, tai į neigiamą. Jau geriau tuomet būtų arba šilta, arba šalta, svarbiausia, kad temperatūra nesvyruotų nuo šalčio šilumos link ir atvirkščiai. Žiemą labiausiai komfortiškas oras – lengvas šaltukas. Taip pat žiemą labai slegia debesuoti orai. Kai tik pamatome saulę, iškart pasijuntame geriau. Saulė mus teigiamai veikia psichologiškai, o psichologinė savijauta savo ruožtu turi poveikį visam organizmui“, - sakė sinoptikė.

Anot jos, staigūs temperatūrų šuoliai neigiamai veikia mūsų imuninę sistemą – prisitaikyti prie pasikeitusios temperatūros organizmui reikia bent poros dienų.

„Kita vertus, žiemą žmonės didžiąją dalį dienos praleidžia patalpose, be to, nuolat vaikštome iš šilto oro patalpoje į šaltą orą lauke, taigi kartais sunku nustatyti, nuo ko kyla kažkokie neigiami pojūčiai. Vasarą tai padaryti paprasčiau, nes oras lauke ir patalpose mažai skiriasi“, - teigė J. Liukaitytė.

74 proc. žmonių jaučia mažesnę ar didesnę orų įtaką savijautai

Anot sinoptikės atliktos apklausos, pateiktos jos disertacijoje, didžioji dauguma respondentų – apie 55 proc. – teigia, kad orai turi šiokią tokią įtaką jų sveikatai, o apie 19 proc. mano, kad jų sveikatą orai veikia labai stipriai. Didelį poveikį sveikatai orai daro net trečdaliui apklaustųjų, vyresnių kaip 60 metų. Kitose amžiaus grupėse atsakymai pasiskirstę gana tolygiai.

Daugiau nei trečdalis žmonių blogai jaučiasi esant drėgniems orams, o 27 proc. – atšalus. Poveikis sveikatai neretai pasireiškia, kai šiltėja ar vyrauja audringi orai, būna žemas slėgis, apniukęs dangus. Net 83 proc. respondentų nurodė, kad yra jautresni, kai orai keičiasi. 58 proc. orams jautrių žmonių poveikį savijautai pirmą kartą pastebėjo iki 20 metų amžiaus. Penktadaliui tai pasireiškė nuo 20 iki 30 metų. Taigi jautrumas orams pradeda pasireikšti gana anksti.

Lietuvos gyventojai su orų sąlygomis dažniausiai sieja mieguistumą (per 40 proc.), sumažėjusį aktyvumą, nuovargį (apie 35 proc.), sąnarių skausmą (apie 25 proc.), galvos skausmą (beveik 20 proc.), nervingumą, irzlumą (18 proc.), depresiją (12 proc.). Tarp kitų negalavimų respondentai nurodė alergiją, slogą, kvėpavimo takų ligas, nuotaikų kaitą.

Vokiečių mokslininkai yra sudarę klasifikaciją, kaip skirtingi meteorologiniai reiškiniai veikia žmonių sveikatą, t. y. kada kokios ligos paūmėja. Netgi sudaromos orų prognozės atskiromis ligomis sergantiems žmonėms (dažniausiai – širdies ir kraujagyslių, reumatu). Taip pat žmonėms rekomenduojama rašyti orų dienoraščius, kuriuose jie fiksuotų, kaip jautėsi vienu ar kitu oru, kada reikėjo vaistų. „Pavyzdžiui, pastaruoju metu labai tyrinėjamas orų poveikis migrenai. Nustatyta, kad orai šiai ligai turi didžiulę įtaką. Kai žmogus nuolat fiksuoja orų situaciją ir savo savijautą, po kiek laiko jau galima nustatyti, kaip organizmas reaguoja į orus. Ir kai prognozuojamas nepalankus sveikatai oras, galima pakeisti savo dienotvarkę ar išgerti vaistų“, - patarė J. Liukaitytė.

Daugumai žmonių priimtinas nesmarkus šaltukas

Net 83 proc. J. Liukaitytės tyrime dalyvavusių respondentų teigė, kad yra jautrūs orų permainoms. Mat organizmas nespėja adaptuotis prie nepalankių jam sąlygų ir patiria stresą. Net 58 proc. orams jautrių žmonių poveikį savijautai pirmą kartą pastebėjo būdami iki 20 metų amžiaus, penktadaliui – nuo 20 iki 30 metų. Taigi jautrumas orams pradeda pasireikšti gana anksti.

Komfortiška žiemos sezono oro temperatūra, anot 42 proc. visų apklaustųjų, yra 5-9 laipsniai šalčio. 24 proc. nurodė 10-14 laipsnių šaltį, 12 proc. - 0-4 laipsnius šilumos, po 8 proc. - 0-4 ir 15-19 laipsnių šalčio, 3 proc. - daugiau nei 5 laipsnius šilumos.

Didžioji dauguma respondentų (48 proc.) mano, kad komfortiškas žiemos sezono debesuotumas dieną – giedra, tačiau naktį toks debesuotumas komfortiškas tik 30 proc. apklaustųjų. Apie 40 proc. apklaustųjų tiek dienai, tiek nakčiai rinkosi mažai debesuotas sąlygas.

Medikus užplūdo peršalę pacientai

Laisvės pr. šeimos klinikos šeimos gydytoja Natalija Vaicekauskienė taip pat sakė pastebėjusi neigiamas oro permainos pasekmes žmonių organizmui. „Nesitikėjau, kad bus toks didelis darbymetis tarpušvenčiu. Greičiausiai tai susiję su oro permaina. Vyravo peršalimo ligos – telefonas net kaito, priėmimas buvo dviem aukštais. Mat kai atšilo, atgijo virusai. Kai žiemą laikosi tokie negeri orai, visada būna daug susirgimų. Šalčio metu virusų sumažėja. Be to, žmonės daugiau susitikinėjo, bendravo didesniuose ratuose, lankėsi renginiuose“, - sakė pašnekovė.

Pasak gydytojos, orų permainos veikia ir lėtinėmis ligomis sergančius ligonius – turinčius širdies ir kraujagyslių, sąnarių problemų. Tačiau šįkart, jos teigimu, buvo tik pavieniai pacientai, kuriems pakilo kraujospūdis.

„Orų permainos šiuos pacientus labiau veikia vasarą. Žiemą kraujospūdis iš tiesų būna blogesnis, labiau išbalansuotas, bet tai labiau susiję su tuo, kad vyresnio amžiaus žmonės žiemą mažiau juda“, - svarstė N. Vaicekauskienė.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kauno darželiuose – daugiau dėmesio vaikų mitybai

Kauno darželiuose – daugiau dėmesio vaikų mitybai

Liepos 17d.

Kvalifikuoti specialistai, profesionalus bei vieningas požiūris ir centralizuotas dietistų veiklos koordinavimas. Tokie kertiniai principai diegiami Kauno priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Jau artimiausiame posėdyje Kauno savivaldybės tarybos nariai spręs dėl pokyčių, kurių...


Sostinėje pradės veikti analogų Lietuvoje neturinti mobili komanda – teiks psichosocialinę pagalbą

Sostinėje pradės veikti analogų Lietuvoje neturinti mobili komanda – teiks psichosocialinę pagalbą

Liepos 9d.

Vilniaus savivaldybė po kelių savaičių pradeda teikti unikalią ir analogų Lietuvoje neturinčią paslaugą – mobili specialistų komanda lankysis šeimose, susidūrusiose su psichologinėmis ar socialinėmis problemomis. Komandoje bus vaikų ir paauglių psichiatras gydytojas, medicinos psichologas...


Uodai: keliautojams ir ne tik

Uodai: keliautojams ir ne tik

Liepos 3d.

2017 m. buvo užfiksuota apie 219 mln. maliarijos atvejų 90 šalių. Pagal naujausią Pasaulio maliarijos ataskaitą vaikai iki 5 metų yra labiausiai pažeidžiama grupė, 2017 m. net 61% visų mirusių nuo maliarijos buvo vaikai. 2018 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 8 įvežtiniai dengės karštligės, 6...


Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Liepos 1d.

Vasarą žymiai išauga sanatorinio ir reabilitacinio gydymo siuntimų. Gegužę - rugpjūtį, palyginti su kitais mėnesiais, ypač padidėja prašymų vaikų reabilitacijai – net iki keturių kartų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad iš Privalomojo sveikatos...


Senjorai visą vasarą kviečiami dalyvauti nemokamose mankštose

Senjorai visą vasarą kviečiami dalyvauti nemokamose mankštose

Birželio 27d.

„Sveikas miestas“ kviečia senjorus vasarą leisti aktyviai ir dalyvauti nemokamose mankštose visą liepą ir rugpjūtį Fabijoniškių baseino sporto salėje.


Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Lietuva pirmauja Europoje pagal endoprotezavimo operacijų operatyvumą

Birželio 21d.

Lietuva turi kuo didžiuotis endoprotezavimo srityje. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, palyginus su kitomis Europos valstybėmis, Lietuvoje sąnarių keitimo operacijų eilių nėra, kai kitose šalyse gyventojai priversti laukti savo eilės...


Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Ar lietuviai turi savanorystės geną?

Birželio 21d.

Nors dažnam atrodo, jog požiūris į savanorišką darbą Lietuvoje sparčiai keičiasi – valstybė palaiko savanorystę skatinančias programas, daugėja savanorišku darbu prisidėti kviečiančių organizacijų, didėja veiklų įvairovė, tačiau Vilmorus (2018, spalis) atlikti tyrimai rodo, jog savanorišką...


Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Ilgojo savaitgalio grėsmės: traumos buityje ir gamtoje, erkės bei apsinuodijimai

Birželio 20d.

Artėjant trijų poilsio dienų savaitgaliui draudikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad nelaimingų atsitikimų skaičius ilgaisiais vasaros savaitgaliais, palyginus su šaltuoju metų laiku, išauga beveik trečdaliu. Sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad traumos dažniausiai nutinka...


Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį,  bet ir platina ligas

Kraujasiurbiai vabzdžiai ne tik apkartina poilsį, bet ir platina ligas

Birželio 20d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad poilsį gamtoje gali sugadinti vabzdžiai. Žmones puola ne tik uodai, bet ir kiti kraujasiurbiai. Kraujasiurbiai upiniai mašalai – agresyviai puola žmones ir gyvūnus, gali platinti įvairius patogenus. Būdingas intensyvus puolimas, kai...


Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Ligonių kasos: savivaldybės aktyviau prisideda prie dantų protezavimo eilių mažinimo

Birželio 20d.

Kasmet vis daugiau Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių prisijungia prie savo teritorijos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustų gyventojų dantų protezavimo finansavimo ir taip trumpina šių paslaugų laukimo eiles. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK)...


NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

NAUJIENA: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams - intensyvi pagalba

Birželio 19d.

Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą.


Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Daugėja peršalimo atvejų: ligą sukelti gali paprasčiausias kondicionierius

Birželio 19d.

Nors vasara ir peršalimas gali atrodyti kaip sunkiai suderinami dalykai, po itin karštų savaičių į vaistines plūsta vis daugiau rimtais peršalimo simptomais besiskundžiančių žmonių. Specialistai primena, kad per karščius peršalti ne ką sudėtingiau nei žiemą, o tam didžiausią įtaką daro didelė...


Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Svajonės pildosi: pagalbinio apvaisinimo būdu Lietuvoje jau gimė pusė tūkstančio naujagimių

Birželio 19d.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, šiuolaikinės medicinos pasiekimai įrodo, kad stebuklais tikėti verta. Praėjus vos dvejiems pagalbinio apvaisinimo kompensavimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis metams, pagalbinio...


Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Britai skelbia paskutinį kvietimą Lietuvos šeimos gydytojams emigruoti ir žada įspūdingas algas

Birželio 19d.

Šeimos gydytojų trūkumas Didžiojoje Britanijoje verčia šalį gręžtis į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis: jose ieškoma 70-ies šeimos gydytojų, kurie galėtų užimti paskutines laisvas darbo vietas centro Midlandso regiono klinikose. Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnybai (NHS) skelbia,...


Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Labdaros koncertas vardan onkologinių pacientų

Birželio 18d.

„Išsipildžiusios svajonės istorija“ – operos solistai Gražina Skinderytė–Kurnickienė (sopranas) ir Vytautas Kurnickas (tenoras) kviečia rugpjūčio 9 d. 19 val. Vilniuje, Mokytojų namų kiemelio Vasaros terasoje paklausyti romantiškos, aistringos, šviesios ir uždegančios...


Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Vykstantiems į Pietų Europą – įspėjimas dėl uodų platinamos ligos

Birželio 18d.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, Islandijoje užregistruoti 3 čikungunijos atvejai asmenims, grįžusiems po atostogų Alikantėje (Ispanija). Ispanijos Valencijos regione bei kitose Pietų Europos šalyse yra aptinkama Aedes albopictus uodų, kurie esant tinkamoms...


Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Suirzę kenkėjai: kalta didžiulė kaitra

Birželio 18d.

Lietuvą užplūdęs karštis didina vabzdžių judrumą, agresyvumą, o paspartėjęs jų vystymosi ciklas lemia populiacijos augimą. Pakilusi temperatūra verčia kenkėjus aktyviau ieškoti maisto ir vandens šaltinių, todėl pastaruoju metu kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ stebi skruzdžių,...


Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Kraujo vėžiu sergantys pacientai prašo kompensuoti inovatyvius vaistus: nesulaukę gydymo žmonės miršta

Birželio 18d.

2019 m. birželio 14 d. asociacija „Kraujas“ kreipėsi į LR Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir LR sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, reikalaudama kuo greičiau kompensuoti inovatyvius vaistus daugine mieloma sergantiems pacientams.


Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Naujoji ligoninė – įgyvendinta pareiga Lietuvos žmonėms

Birželio 17d.

Pirmadienis, birželio 17 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Santaros klinikose apžiūrėjo baigiamą statyti Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninę.


20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

20-ies metų skiepijimo pamokos: mažiau sergančių vaikų, sveikesnė visuomenė

Birželio 17d.

Lietuvoje lankėsi prof. Stephen I. Pelton (JAV), Bostono universiteto Medicinos ir visuomenės sveikatos mokyklos pediatrijos ir epidemiologijos profesorius, Bostono medicinos centro Vaikų infekcinių ligų padalinio direktorius. Viešėdamas Lietuvoje jis dalyvavo 4-ame Baltijos pediatrų kongrese ir...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9