REXSAN

Kodėl kokliušas painiojamas su peršalimu?

Kokliušu daugiausia serga vaikai iki 3 metų ir 12-15 metų paaugliai. Apmaudu, kai vaikas dažniausiai suserga dėl to, kad tėvai nepasirūpino jį paskiepyti nuo kokliušo.

Kokliušas – ūminė bakterinė užkrečiamoji liga, ji pažeidžia kvėpavimo takus. Kokliušo simptomai panašūs į peršalimo požymius, todėl ši ligadažnai painiojama su įprastu peršalimu. Kokliušas prasideda taip pat kaip kita kvėpavimo takų liga: kiek pakyla temperatūra, atsiranda kosulys. Ilgainiui kosulys stiprėja ir po 1–2 savaičių jau atakuoja kosulio priepuoliai. Toks priepuolis gali trukti keliolika minučių. Nesigydant  kosulio priepuoliai gali tęstis 4–6 savaites. Per parą gali ištikti nuo kelių iki keliolikos priepuolių, dažniausiai jie vargina naktimis.

Šios ligos komplikacijos – gerklų gleivinės ir bronchų gleivinės uždegimai, plaučių uždegimas, liga gali pažeisti galvos smegenis, gali nutrūkti kvėpavimas.

Kaip galima užsikrėsti kokliušu?

Kokliušu užsikrečiama kontaktuojant – oro lašeliniu būdu. Kokliušo bakterijos perduodamos per seilių lašelius ligoniui kalbant, čiaudint arba kosint. Kokliušo bakterijos lengvai prasiskverbia į sveiko žmogaus viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, joje dauginasi ir sukelia uždegimą. Dažniausiai nuo vyresnių vaikų ar tėvų užsikrečia kiti šeimos nariai.

Pavojingiausia, kad žmogus gali neįtarti esąs šios infekcijos nešiotojas. Mat diagnozuoti kokliušą galima tik atlikus specialius laboratorinius tyrimus, o pirmieji ligos simptomai tokie pat, kaip paprasčiausio peršalimo. Taigi, suaugusieji  dažniausiai nesikreipia į gydytojus dėl kokliušo, nes minėti simptomai priskiriami kitoms kvėpavimo takų ligoms. Realybė tokia, kad kokliušu serga 10–20 proc. ilgiau negu dvi savaites kosinčių suaugusiųjų.

Kaip apsisaugoti nuo kokliušo?

Vienas cveiksmingiausių kokliušo profilaktikos būdų – skiepai. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, kūdikiai neląsteline kokliušo vakcina skiepijami nuo dviejų mėnesių.

Kūdikis skiepijamas tris kartus kas du mėnesius, o ketvirtąjį – kai vaikas sulaukia 18 mėn. 6–7 metų vaikas skiepijamas imunitetą sustiprinančia vakcinos doze su  kokliušo komponentu. Trys vakcinos dozės 80 proc. paskiepytųjų suteikia pakankamą imunitetą, bet po 3 metų jis ima silpnėti. Tai trunka 4–12 metų, taigi paauglių ir suaugusiųjų apsauga nuo kokliušo jau minimali ir jie gali susirgti. Todėl paaugliams ir suaugusiesiems būtina pasiskiepyti imunitetą sustiprinančia vakcina su kokliušo komponentu.

Parengta pagal mamairvaikas.lt informaciją

TAIP PAT SKAITYKITE