Rugpjūčio 4d. Antradienis

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Liepos 10d.
Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Karantino metu socialiniai tinklai mirgėjo įvairiausiomis gamtos nuotraukomis, skelbiančiomis, kad gamta ir Žemė valosi. Vieni džiaugėsi švarėjančiais vandens telkiniais, kiti – į kiemą užsukančiomis stirnomis ar lapėmis. Visgi, viskas nėra taip optimistiška, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Nors buvo sumažinta masinė gamyba bei vartojimas, užsidarymas namuose dar labiau nei įprastai padidino atliekų kiekį. Aplinkosaugos aktyvistai skambina pavojaus varpais ir kviečia prisiminti esminį dalyką – tik rūšiuodami atliekas ir jas perdirbdami galime padėti gamtai.

Europos Parlamentas (EP) kartu su Europos Sąjungos (ES) Taryba dar praėjusiais metais valstybes įpareigojo iki 2025-ųjų perdirbti bent 25 proc. plastikinės taros, o iki 2029-ųjų – surinkti 90 proc. plastikinės taros. Jau nuo 2021-ųjų bus draudžiama prekiauti vienkartiniais plastikiniais daiktais, kuriems nesunkiai galima rasti alternatyvų. Svarbu paminėti, kad būtent nuo nesurenkamo ir neperdirbamo plastiko kenčia ne tik jūros ar vandenynai, bet ir žmonės: nesuyrančio plastiko dalelių randama vėžlių, ruonių, paukščių, žuvų bei vėžiagyvių organizmuose, vėliau patenkančių į kiekvieno iš mūsų maistą.

Žiedinė ekonomika – kitoks žvilgsnis į visuomenės gerovę

Dėl susidariusių grėsmių nuo 2018 metų vis garsiau kalbama apie žiedinės ekonomikos svarbą, siekiančią, kiek įmanoma labiau sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą. Žiedinė ekonomika vadovaujasi pažangiu produktų projektavimu, pakartotiniu produktų naudojimu ir taisymu, perdirbimu, darniu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais. Pagrindinis principas – surinkti kuo daugiau plastiko bei popieriaus gaminių ir juos perdirbant prikelti antram gyvenimui.

„Europos Sąjungoje plastiko paklausa siekia 49 milijonus tonų per metus, tačiau tik 2-3 milijonai tonų plastiko atliekų dabar yra perdirbamos. Tai daro ne tik žalingą poveikį gamtai, bet ir ekonomikai, – sako UAB „Gerovė“ direktorė komercijai Živilė Ramoškienė. – Mes, kaip socialiai atsakinga įmonė, suprantame, jog mūsų planeta ir ekonomika nepajėgs išgyventi, jeigu toliau laikysimės principo „imti, gaminti, panaudoti ir išmesti“. Kartu turime išsaugoti vertingus išteklius ir iki galo išnaudoti visą ekonominę jų vertę.“

Apie tai, kad itin svarbu būti socialiai atsakingais ir paisyti žiedinės ekonomikos principų, kalba vis daugiau didžiųjų Lietuvos įmonių. Viena jų – prekybos centras „Maxima“.

„Mūsų įmonė vadovaujasi žiedinės ekonomikos principais, kurių pagrindinis tikslas – žaliavų perdirbimas, atliekų rūšiavimas ir jų panaudojimas dar kartą. Įmonės veikloje susidariusios atliekos yra rūšiuojamos ir perdirbamos. Labai svarbus yra ir gyventojų indėlis, besikeičiantys vartojimo įpročiai: rinktis tvarią prekę, pagamintą jau iš perdirbtų medžiagų, rūšiuoti atliekas ir tokiu būdu sudaryti sąlygas jų perdirbimui. Mūsų atsakomybė yra vartotojams suteikti galimybę visa tai padaryti. O tai reiškia, kad pirkinių maišeliai, kuriuos siūlome pirkėjams, taip pat turi būti pagaminti iš perdirbamų medžiagų“, – teigia „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Pasak E. Dapkienės, gaminant gamtai draugiškus pirkinių maišelius negali būti naudojamos toksinės, kenksmingos medžiagos, kurios yra žalingos ne tik gamtai, bet ir pačiam pirkėjui. Be to, maišeliai privalo atitikti REACH reglamentą. „Maxima“ siekia maksimaliai mažinti į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį, todėl rūšiuoja patys ir tai skatina daryti pirkėjus.

SOS vaikų kaimai siekia šviesti visuomenę: prisideda ir žinomi žmonės

Nevyriausybinė organizacija „SOS vaikų kaimai“ kasmet vykdydami socialines iniciatyvas kviečia ne tik padėti 1000-čiui Lietuvos vaikų turėti laimingą vaikystę, bet ir atsigręžti į gamtai daromą žalą. Šįkart organizacija siūlo įsigyti Lietuvoje surinkto ir perdirbto plastiko maišelius, papuoštus ypatingu puikiai pažįstamos menininkės Nomedos Marčėnaitės piešiniu ir tokiu būdu prisidėti prie vaikų gerovės.

Menininkė N. Marčėnaitė sako, kad prie šios iniciatyvos prisijungusi dėl to, kad joje mato didelę prasmę: „Yra svarbu padėti neprižiūrimiems vaikams, todėl pasiūliau šį savo piešinį matydama didžiulę prasmę. Gyvūnus pasirinkau ne veltui: juos vaizduojant galima perteikti labai šiltą emociją. Juolab, kad jie – lapė ir kiškis – yra skirtingų šeimų sutvėrimai.“ Menininkė sako tikinti, kad kiekvienas iš mūsų visą laiką galvojame, kaip padaryti, kad Žemėje gyventi būtų geriau. Pasak jos, kasdien darydami nors mažą žingsnelį ekologijos link, galime nuveikti daug didelių darbų.

Šiemet šiuos maišelius papildė ir popieriniai, kurie pagaminti iš taip pat Lietuvoje surinkto ir perdirbto popieriaus.

„SOS vaikų kaimai“ prisiima atsakomybę rūpintis tais vaikais, kurie negali augti socialiai tvirtose šeimose. Mes įsitikinę, kad laimingos, sveikos visuomenės pagrindas pirmiausia yra tvirta šeima. Inicijuodami socialines akcijas stengiamės pakviesti ne tik prisidėti prie mūsų veiklos ir paaukoti, bet ir šviesti Lietuvos visuomenę apie šeimą, jos vertybes, ir galimybes dalintis meile, – teigia Indrė Čepulytė, labdaros ir paramos fondo „SOS vaikų kaimai“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė. – Visa gauta parama, surinkta iš šių maišelių pardavimo, bus skirta investicijai į mūsų globojamų vaikų mokslus. Siekiame, kad kiekvienas vaikas gautų tinkamą išsilavinimą, o tam yra reikalingos ne tik mokslui skirtos priemonės, bet ir specialistai: pedagogai, logopedai, psichologai ir psichoterapeutai. Džiaugiamės, kad per 30 metų užauginome dvi jaunuolių kartas ir netgi du Lietuvos čempionus.“

Žinomas Lietuvos gamtos fotografas Marius Čepulis pritaria „SOS vaikų kaimų“ idėjai šviesti visuomenę aplinkosaugos tema ir teigia, kad tik garsiai kalbėdami apie atliekų kultūrą galime tikėtis, kad poilsiaujant gamtoje neteks išvysti liūdinančio vaizdo – miškuose sukrautų šiukšlių krūvų:

„Turime kovoti su priežastimis, o ne pasekmėmis. Tai padaryti galime tik pateikdami aiškią informaciją, kaip svarbu rūšiuoti atliekas ir jas perdirbti. Karantino metu pastebėjau kur kas didesnį tiesioginį gamtos teršimą. Žmonės atvyksta į mišką su maišais šiukšlių ir jas palieka. Turėtume suprasti, kad kiekvienas iš mūsų esame atsakingas už aplinkai padarytą žalą“.

Pasak neįtikėtinus gamtos vaizdus fiksuojančio M. Čepulio, daugelis nė nesuvokia, kokia didelė žala daroma Lietuvos florai ir faunai. Tik rodydami tinkamą pavyzdį savo vaikams ir atkreipdami jų dėmesį į aplinkosaugą, atliekų rūšiavimą ir perdirbimą galime tikėtis, kad ateityje ši problema mažės.

„Daugeliui vis dar yra įprasta atliekomis atsikratyti miškų ar vandens telkinių pakraščiuose – jie paprasčiausiai nesuvokia pasekmių. Pavyzdžiui, trąšos nuteka į vandenis ir dėl to keičiasi gyvūnų bendrijos, žūsta vandens gyviai. O dėl išmestų šiukšlių tiesiogiai žūva jose įsipainioję paukščiai. Šiukšlės pačios nesuyra, todėl itin svarbu visas jas surinkti ir perdirbti, – teigia fotografas. – Atliekų kultūros modelį turime diegti šeimose: kalbėtis su vaikais, rodyti jiems, kaip turėtų elgtis. Labai svarbu rodyti deramą pavyzdį. Tik tuomet galime tikėtis, kad visuomenė taps sąmoningesnė ir saugos gamtą.“

Svarbiausia – perdirbimas

E. Dapkienė dalijasi, kad sprendžiant, kokį maišelį rinktis, svarbiausia atsižvelgti, ar jis gali būti perdirbtas bei ar yra pagamintas iš perdribtų medžiagų.

„Šiemet su „SOS vaikų kaimais“ nusprendėme turėti ir popierinius, ir plastikinius maišelius. Abi šios prekės pagamintos iš Lietuvoje surinktų perdirbtų medžiagų. Šiuo metu mokslininkai dar neatsakė į klausimą, kurie maišeliai yra draugiškesni aplinkai. Tad kiekvienas turime domėtis, būti sąmoningais bei priimti savo sprendimą. Svarbu, kad ir popieriniai, ir plastikiniai maišeliai pagaminti iš Lietuvoje surinktų perdirbtų medžiagų. Tokiu atveju žala, daroma gamtai dėl transportavimo, yra ženkliai mažesnė“.

Žala gamtai bus gerokai mažesnė jeigu rinksimės gaminius, kurie bus surinkti Lietuvoje ir perdirbti. Perdirbtas popierius net 75 proc. mažiau teršia aplinką nei gaminamas iš pirminių žaliavų, be to, tokiu būdu per metus galima išsaugoti apie milijoną medžių.

 

Namuose užsiveisė blusos: kaip jų atsikratyti?

Namuose užsiveisė blusos: kaip jų atsikratyti?

Liepos 21d.

Pagrindinė blusų įsikūrimo vieta – gyvenamųjų namų ar kitų patalpų rūsiai, pirmųjų aukštų butai bei laiptinės. Čia jos pirmiausia puola naminius gyvūnus ir jais maitinantis veisiasi, todėl gyvenamuosiuose būstuose blusas dažniausiai išplatina katės ir šunys. Blusos masiškai dauginasi...


„Pleistriukų sezonas“: vasaros traumos ir ką daryti susižeidus

„Pleistriukų sezonas“: vasaros traumos ir ką daryti susižeidus

Liepos 17d.

Vaistininkai vasarą vadina „pleistriukų sezonu“. Daug laiko būnant gamtoje, daugelis laiką leidžia aktyviau, o dėl to dažniau patiria smulkių ir didesnių traumų – galimos žaizdos, mėlynės, blogiausiu atveju – lūžę kaulai. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad...


Daliai senjorų naujoji priemokų už vaistus kompensavimo tvarka kelia klausimų

Daliai senjorų naujoji priemokų už vaistus kompensavimo tvarka kelia klausimų

Liepos 17d.

Prieš dvi savaites įsigaliojo tvarka, suteikianti galimybę kai kuriems asmenims vaistinėse nemokamai įsigyti kompensuojamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių. Vaistininkai pastebėjo, kad didelė dalis ateinančiųjų nežino, ar jie gali pretenduoti į nemokamas priemones.


Gydytoja pataria: kaip vasarą stiprinti kūdikio imunitetą

Gydytoja pataria: kaip vasarą stiprinti kūdikio imunitetą

Liepos 16d.

Kūdikio mityba kuria pagrindą vaiko sveikatai. Maistas, kurį kūdikis gauna pirmaisiais gyvenimo metais, svarbus ne tik kūdikystėje. Mityba pirmaisiais metais turi įtakos ir vėlesnei vaiko raidai bei jo sveikatai. Vasara – metas, kuomet kūdikių ir vaikų sveikatai vertingų produktų apstu...


Tarptautinė mokslininkų komanda vertins alkoholio kontrolės poveikį Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse

Tarptautinė mokslininkų komanda vertins alkoholio kontrolės poveikį Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse

Liepos 16d.

Lietuvos ir Kanados mokslininkai pradeda mokslinį tyrimą, norėdami įvertinti Lietuvos ir kitų Baltijos šalių alkoholio kontrolės politikos pokyčius. Tyrėjai sieks nustatyti, kaip alkoholio kontrolės priemonės paveikė žmonių sveikatą ir ekonomiką, taip pat vertins, ar tai padėjo sumažinti eismo...


Supimo liga: ką daryti, kad vasaros kelionės automobiliu netaptų kančia?

Supimo liga: ką daryti, kad vasaros kelionės automobiliu netaptų kančia?

Liepos 16d.

Šią vasarą keliones lėktuvais dauguma iškeitė į išvykas po Lietuvą ar kaimynines šalis automobiliu ar autobusu, tačiau ne visiems tokios kelionės – vienas malonumas. Vilnietė Emilija pasakoja, jog jau nuo vaikystės ilgesnes šeimos išvykas ar mokyklines ekskursijas autobusu prisimena kaip...


Nėščiųjų patikros metu išaiškinti 63 sifilio atvejai

Nėščiųjų patikros metu išaiškinti 63 sifilio atvejai

Liepos 16d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro stebėsenos duomenimis, nėščiųjų patikros metu Lietuvoje išaiškinti 63 sifilio atvejai per pastaruosius penkerius (2015–2019) metus. Taip pat šiuo laikotarpiu užregistruoti keturi įgimto sifilio atvejai.


Dažniausiai gyventojai susižaloja būdami namuose, rodo apklausa

Dažniausiai gyventojai susižaloja būdami namuose, rodo apklausa

Liepos 16d.

Pagal patiriamų traumų kiekį namai anaiptol nėra saugiausia vieta – greičiau atvirkščiai. Lietuvos gyventojai namuose kur kas dažniau nei darbe ar lauke patiria traumų, susižalojimų bei apsinuodijimų, kurių negali išspręsti be medikų pagalbos, atskleidė reprezentatyvi „Spinter...


Susipažinkite: itin naudingas vaistinis augalas sveikatai gerinti – siauralapis gaurometis

Susipažinkite: itin naudingas vaistinis augalas sveikatai gerinti – siauralapis gaurometis

Liepos 14d.

Vaikščiodami pievomis ir pamiškėmis dažnai tik gėrimės augalų grožiu, tačiau verta žinoti, kad dauguma jų – vertingi vaistiniai augalai. Pastaruoju metu išskirtinis dėmesys skiriamas siauralapiui gauromečiui (Chamerion angustifolium (L.) Holub.), kuris naudojamas nuo bitininkystės iki...


Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Liepos 10d.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.


Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Ilgai laukta karantino pabaiga: kokiomis sveikatos problemomis po pandemijos skundžiasi lietuviai

Liepos 10d.

Lietuvoje oficialiai pasibaigus karantinui, poliklinikose ir kitose medicinos įstaigose nusidriekė pacientų eilės, todėl žmonės vis dažniau dėl savo problemų konsultuojasi ir su vaistininkais. Jie pasakoja, kad baimei apsikrėsti koronavirusu visuomenėje mažėjant, ima ryškėti, kad daugiausiai...


Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Kasdien po 40 kilometrų nueinanti senjorė gyvenimo be vaikščiojimo neįsivaizduoja

Liepos 9d.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) besirūpinantiems savo sveikata rekomenduoja kasdien nueiti bent po 10 tūkst. žingsnių ir taip apsisaugoti nuo pasyvaus gyvenimo būdo sukeliamų lėtinių ligų. Tuo metu Kaune gyvenanti senjorė Aldona Indriulienė kasdien nužingsniuoja šešis kartus daugiau –...


Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Lietuva jungiasi prie pasaulinės kampanijos neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms

Liepos 9d.

Neatskirkite. Kartu vardan didesnio artumo (angl. Zero separation. Together for better care!) – su tokiu šūkiu šiandien visame pasaulyje pradedama kampanija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į koronaviruso aiškiai parodytą problemą – neišnešiotų naujagimių atskyrimą nuo...


Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Nemokamai jodo tabletes gaunantys gyventojai perspėjami nevartoti jo be reikalo

Liepos 9d.

Šią savaitę kai kuriose Lietuvos vietovėse, esančiose arčiausiai Astravo, pradėta dalinti kalio jodido tabletes. „Eurovaistinės“ farmacijos specialistai paaiškina, kodėl jodo tablečių griebiamasi branduolinių nelaimių metu ir kuo jodas apskritai svarbus mūsų organizmui.


Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Sužinokite, ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei - priklauso nemokami skiepai

Liepos 9d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad pneumokokine infekcija daugiausia serga ikimokyklinio amžiaus vaikai bei vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis. Rizikos grupei priklausantys vaikai ir suaugę pasiskiepyti nuo pneumokokinės...


Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Nuo koronaviruso atsigaunančioje darbo rinkoje empatijos ženklų nedaugėja – apklausa

Liepos 9d.

Lietuvos darbo rinką pavasarį gerokai supurtęs koronavirusas dirbančiųjų nuostatos nepakeitė: jie ir toliau mano, kad neįgaliesiems šalia jų ne vieta. 4-i iš 10-ies šalies gyventojų laikosi savo įsitikinimo, kad jų darbovietė nebūtų tinkamu tramplinu, galinčiu padėti integruotis žmonėms su...


„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

„Kvapų nakties“ magija VDU Botanikos sode: panaudosime visus turimus pojūčius

Liepos 8d.

Vienas laukiamiausių Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo renginių „Kvapų naktis“ liepos 17 d., penktadienį, kvies pažinčiai su kvepiančiu, nepažintų formų, skonių ir savybių augalų pasauliu. Renginyje lankytojų lauks daugybė netikėtų potyrių ir pramogų, o žinių bagažą pildys...


UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

UNAIDS paskelbė naują ŽIV stebėsenos ataskaitą

Liepos 8d.

Jungtinių Tautų AIDS programa (UNAIDS) šią savaitę paskelbė ŽIV/AIDS atsako stebėsenos pasaulinę ataskaitą, kurioje pažymima, kad 2020 metų pasauliniai ŽIV tikslai nebus pasiekti dėl labai skirtingos šalių pažangos. Be to, COVID-19 pandemija pristabdė ŽIV progresą, todėl AIDS atsakas gali...


Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia vasarą praleisti sveikiau

Liepos 8d.

Prasidėjus vasaros atostogoms, tėvai kasmet pradeda sukti galvas, kaip užimti savo vaikus ir turiningai praleisti su jais laiką. Jau dešimt metų vilniečius skatinantis ir motyvuojantis gyventi sveikiau Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (Biuras) šią vasarą pirmą kartą...


Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Penkioms NVI darbuotojoms – Aurelijaus Verygos įvertinimas už darbą pandemijos metu

Liepos 8d.

Trečiadienį daugiau nei šimtui Rytų Lietuvos regiono medikų įteikti apdovanojimai „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“. Šiuos specialiai sukurtus medalius už sudėtingą darbą suvaldant koronaviruso (COVID-19) plitimą atsiėmė ir penkios Nacionalinio vėžio instituto...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9