Gruodžio 6d. Sekmadienis

Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Liepos 10d.
Karantinas dar labiau pagilino atliekų krizę: ekspertai pataria, kaip išsirinkti aplinkai draugiškiausią maišelį

Karantino metu socialiniai tinklai mirgėjo įvairiausiomis gamtos nuotraukomis, skelbiančiomis, kad gamta ir Žemė valosi. Vieni džiaugėsi švarėjančiais vandens telkiniais, kiti – į kiemą užsukančiomis stirnomis ar lapėmis. Visgi, viskas nėra taip optimistiška, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Nors buvo sumažinta masinė gamyba bei vartojimas, užsidarymas namuose dar labiau nei įprastai padidino atliekų kiekį. Aplinkosaugos aktyvistai skambina pavojaus varpais ir kviečia prisiminti esminį dalyką – tik rūšiuodami atliekas ir jas perdirbdami galime padėti gamtai.

Europos Parlamentas (EP) kartu su Europos Sąjungos (ES) Taryba dar praėjusiais metais valstybes įpareigojo iki 2025-ųjų perdirbti bent 25 proc. plastikinės taros, o iki 2029-ųjų – surinkti 90 proc. plastikinės taros. Jau nuo 2021-ųjų bus draudžiama prekiauti vienkartiniais plastikiniais daiktais, kuriems nesunkiai galima rasti alternatyvų. Svarbu paminėti, kad būtent nuo nesurenkamo ir neperdirbamo plastiko kenčia ne tik jūros ar vandenynai, bet ir žmonės: nesuyrančio plastiko dalelių randama vėžlių, ruonių, paukščių, žuvų bei vėžiagyvių organizmuose, vėliau patenkančių į kiekvieno iš mūsų maistą.

Žiedinė ekonomika – kitoks žvilgsnis į visuomenės gerovę

Dėl susidariusių grėsmių nuo 2018 metų vis garsiau kalbama apie žiedinės ekonomikos svarbą, siekiančią, kiek įmanoma labiau sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą. Žiedinė ekonomika vadovaujasi pažangiu produktų projektavimu, pakartotiniu produktų naudojimu ir taisymu, perdirbimu, darniu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais. Pagrindinis principas – surinkti kuo daugiau plastiko bei popieriaus gaminių ir juos perdirbant prikelti antram gyvenimui.

„Europos Sąjungoje plastiko paklausa siekia 49 milijonus tonų per metus, tačiau tik 2-3 milijonai tonų plastiko atliekų dabar yra perdirbamos. Tai daro ne tik žalingą poveikį gamtai, bet ir ekonomikai, – sako UAB „Gerovė“ direktorė komercijai Živilė Ramoškienė. – Mes, kaip socialiai atsakinga įmonė, suprantame, jog mūsų planeta ir ekonomika nepajėgs išgyventi, jeigu toliau laikysimės principo „imti, gaminti, panaudoti ir išmesti“. Kartu turime išsaugoti vertingus išteklius ir iki galo išnaudoti visą ekonominę jų vertę.“

Apie tai, kad itin svarbu būti socialiai atsakingais ir paisyti žiedinės ekonomikos principų, kalba vis daugiau didžiųjų Lietuvos įmonių. Viena jų – prekybos centras „Maxima“.

„Mūsų įmonė vadovaujasi žiedinės ekonomikos principais, kurių pagrindinis tikslas – žaliavų perdirbimas, atliekų rūšiavimas ir jų panaudojimas dar kartą. Įmonės veikloje susidariusios atliekos yra rūšiuojamos ir perdirbamos. Labai svarbus yra ir gyventojų indėlis, besikeičiantys vartojimo įpročiai: rinktis tvarią prekę, pagamintą jau iš perdirbtų medžiagų, rūšiuoti atliekas ir tokiu būdu sudaryti sąlygas jų perdirbimui. Mūsų atsakomybė yra vartotojams suteikti galimybę visa tai padaryti. O tai reiškia, kad pirkinių maišeliai, kuriuos siūlome pirkėjams, taip pat turi būti pagaminti iš perdirbamų medžiagų“, – teigia „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Pasak E. Dapkienės, gaminant gamtai draugiškus pirkinių maišelius negali būti naudojamos toksinės, kenksmingos medžiagos, kurios yra žalingos ne tik gamtai, bet ir pačiam pirkėjui. Be to, maišeliai privalo atitikti REACH reglamentą. „Maxima“ siekia maksimaliai mažinti į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį, todėl rūšiuoja patys ir tai skatina daryti pirkėjus.

SOS vaikų kaimai siekia šviesti visuomenę: prisideda ir žinomi žmonės

Nevyriausybinė organizacija „SOS vaikų kaimai“ kasmet vykdydami socialines iniciatyvas kviečia ne tik padėti 1000-čiui Lietuvos vaikų turėti laimingą vaikystę, bet ir atsigręžti į gamtai daromą žalą. Šįkart organizacija siūlo įsigyti Lietuvoje surinkto ir perdirbto plastiko maišelius, papuoštus ypatingu puikiai pažįstamos menininkės Nomedos Marčėnaitės piešiniu ir tokiu būdu prisidėti prie vaikų gerovės.

Menininkė N. Marčėnaitė sako, kad prie šios iniciatyvos prisijungusi dėl to, kad joje mato didelę prasmę: „Yra svarbu padėti neprižiūrimiems vaikams, todėl pasiūliau šį savo piešinį matydama didžiulę prasmę. Gyvūnus pasirinkau ne veltui: juos vaizduojant galima perteikti labai šiltą emociją. Juolab, kad jie – lapė ir kiškis – yra skirtingų šeimų sutvėrimai.“ Menininkė sako tikinti, kad kiekvienas iš mūsų visą laiką galvojame, kaip padaryti, kad Žemėje gyventi būtų geriau. Pasak jos, kasdien darydami nors mažą žingsnelį ekologijos link, galime nuveikti daug didelių darbų.

Šiemet šiuos maišelius papildė ir popieriniai, kurie pagaminti iš taip pat Lietuvoje surinkto ir perdirbto popieriaus.

„SOS vaikų kaimai“ prisiima atsakomybę rūpintis tais vaikais, kurie negali augti socialiai tvirtose šeimose. Mes įsitikinę, kad laimingos, sveikos visuomenės pagrindas pirmiausia yra tvirta šeima. Inicijuodami socialines akcijas stengiamės pakviesti ne tik prisidėti prie mūsų veiklos ir paaukoti, bet ir šviesti Lietuvos visuomenę apie šeimą, jos vertybes, ir galimybes dalintis meile, – teigia Indrė Čepulytė, labdaros ir paramos fondo „SOS vaikų kaimai“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė. – Visa gauta parama, surinkta iš šių maišelių pardavimo, bus skirta investicijai į mūsų globojamų vaikų mokslus. Siekiame, kad kiekvienas vaikas gautų tinkamą išsilavinimą, o tam yra reikalingos ne tik mokslui skirtos priemonės, bet ir specialistai: pedagogai, logopedai, psichologai ir psichoterapeutai. Džiaugiamės, kad per 30 metų užauginome dvi jaunuolių kartas ir netgi du Lietuvos čempionus.“

Žinomas Lietuvos gamtos fotografas Marius Čepulis pritaria „SOS vaikų kaimų“ idėjai šviesti visuomenę aplinkosaugos tema ir teigia, kad tik garsiai kalbėdami apie atliekų kultūrą galime tikėtis, kad poilsiaujant gamtoje neteks išvysti liūdinančio vaizdo – miškuose sukrautų šiukšlių krūvų:

„Turime kovoti su priežastimis, o ne pasekmėmis. Tai padaryti galime tik pateikdami aiškią informaciją, kaip svarbu rūšiuoti atliekas ir jas perdirbti. Karantino metu pastebėjau kur kas didesnį tiesioginį gamtos teršimą. Žmonės atvyksta į mišką su maišais šiukšlių ir jas palieka. Turėtume suprasti, kad kiekvienas iš mūsų esame atsakingas už aplinkai padarytą žalą“.

Pasak neįtikėtinus gamtos vaizdus fiksuojančio M. Čepulio, daugelis nė nesuvokia, kokia didelė žala daroma Lietuvos florai ir faunai. Tik rodydami tinkamą pavyzdį savo vaikams ir atkreipdami jų dėmesį į aplinkosaugą, atliekų rūšiavimą ir perdirbimą galime tikėtis, kad ateityje ši problema mažės.

„Daugeliui vis dar yra įprasta atliekomis atsikratyti miškų ar vandens telkinių pakraščiuose – jie paprasčiausiai nesuvokia pasekmių. Pavyzdžiui, trąšos nuteka į vandenis ir dėl to keičiasi gyvūnų bendrijos, žūsta vandens gyviai. O dėl išmestų šiukšlių tiesiogiai žūva jose įsipainioję paukščiai. Šiukšlės pačios nesuyra, todėl itin svarbu visas jas surinkti ir perdirbti, – teigia fotografas. – Atliekų kultūros modelį turime diegti šeimose: kalbėtis su vaikais, rodyti jiems, kaip turėtų elgtis. Labai svarbu rodyti deramą pavyzdį. Tik tuomet galime tikėtis, kad visuomenė taps sąmoningesnė ir saugos gamtą.“

Svarbiausia – perdirbimas

E. Dapkienė dalijasi, kad sprendžiant, kokį maišelį rinktis, svarbiausia atsižvelgti, ar jis gali būti perdirbtas bei ar yra pagamintas iš perdribtų medžiagų.

„Šiemet su „SOS vaikų kaimais“ nusprendėme turėti ir popierinius, ir plastikinius maišelius. Abi šios prekės pagamintos iš Lietuvoje surinktų perdirbtų medžiagų. Šiuo metu mokslininkai dar neatsakė į klausimą, kurie maišeliai yra draugiškesni aplinkai. Tad kiekvienas turime domėtis, būti sąmoningais bei priimti savo sprendimą. Svarbu, kad ir popieriniai, ir plastikiniai maišeliai pagaminti iš Lietuvoje surinktų perdirbtų medžiagų. Tokiu atveju žala, daroma gamtai dėl transportavimo, yra ženkliai mažesnė“.

Žala gamtai bus gerokai mažesnė jeigu rinksimės gaminius, kurie bus surinkti Lietuvoje ir perdirbti. Perdirbtas popierius net 75 proc. mažiau teršia aplinką nei gaminamas iš pirminių žaliavų, be to, tokiu būdu per metus galima išsaugoti apie milijoną medžių.

 

Kosulio sezonas: kada būtini vaistai, o kuomet pakanka ir arbatos?

Kosulio sezonas: kada būtini vaistai, o kuomet pakanka ir arbatos?

Gruodžio 2d.

Neretai atvėsusių orų palydovu tampa peršalimo ligos ir kosulys. Šiemet kosulys įgavo dar ir kitą reikšmę – tai vienas pagrindinių COVID-19 infekcijos simptomų. Todėl sveikatos specialistai sako, kad nevalia į kosulį žiūrėti pro pirštus, o kosulio gydymas turėtų būti prioritetu. Vaistininkė...


SPA namuose: specialistė dalinasi grožio ritualais, kuriuos atliksite tiesiog namuose

SPA namuose: specialistė dalinasi grožio ritualais, kuriuos atliksite tiesiog namuose

Gruodžio 2d.

Žodis SPA mums neatsiejamas nuo kurortų, grožio paslaugų centrų ir profesionalių kosmetologų, masažistų. Nepaisant to, kad dėl karantino SPA centrai uždaryti, SPA procedūrų atsisakyti nebūtina – jas galite perkelti į savo namus. Šiuo įtampos ir nerimo kupinu metu kaip niekada rekomenduojama...


Griežtinama psichotropinių vaistinių preparatų išrašymo tvarka

Griežtinama psichotropinių vaistinių preparatų išrašymo tvarka

Gruodžio 2d.

Siekdama skatinti racionalų psichotropinių vaistinių preparatų skyrimą ir vartojimą bei išvengti neteisėto psichotropinių vaistinių preparatų įsigijimo klastojant popierinių receptų blankus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) keičia šių vaistinių preparatų išrašymo ant popierinių receptų blankų...


SAM pataria: kokie dokumentai įrodo, kad darbuotojas yra pasveikęs nuo koronaviruso

SAM pataria: kokie dokumentai įrodo, kad darbuotojas yra pasveikęs nuo koronaviruso

Gruodžio 2d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad informacijos apie tai, jog darbuotojas yra persirgęs ir pasveikęs, o tai reiškia – ir neužkrečiamas, gali būti prašoma 2 atvejais: sugrįžus į darbą po ligos, kai darbdavys nori įrodymų, kad grįžęs kolega yra sveikas ir neužkrečiamas, taip...


Per praėjusią parą – 2109 nauji koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą – 2109 nauji koronaviruso atvejai

Gruodžio 2d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2109 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 512 iš jų registruoti Vilniaus, 472 Kauno, 266 Klaipėdos, 230 Panevėžio, 180 Šiaulių, 131 Utenos apskrityse. Dar 94 infekcijos atvejai...


Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų per lytinius santykius

Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų per lytinius santykius

Gruodžio 1d.

Pažymint Pasaulinę AIDS dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, kad šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį, ŽIV dažniau plito per heteroseksualius santykius.


Kaip atrodo seksualinė prievarta

Kaip atrodo seksualinė prievarta

Gruodžio 1d.

Šalyje lytinio raštingumo ugdymas tik žengia pirmuosius žingsnius. Tyrimai rodo, jog seksualinį smurtą vaikai dažniausiai patiria artimoje aplinkoje iš žmogaus, kuriuo pasitiki. Kaip suprasti, kas yra seksualinė prievarta, ir kaip tam užkirsti kelią kalbamės su Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės...


Maisto ekspertė pataria: kaip pagardinti parduotuvėje įsigytus jau paruoštus kulinarijos gaminius

Maisto ekspertė pataria: kaip pagardinti parduotuvėje įsigytus jau paruoštus kulinarijos gaminius

Gruodžio 1d.

Dėl karantino daugiausia laiko praleidžiame namuose, tačiau čia tenka ne tik užsiimti mėgstama veikla, bet ir dirbti nuotoliniu būdu. Tad ne visada norisi laisvą laiką praleisti virtuvėje. Skubantys žmonės keičia ir valgymo įpročius bei daug dažniau renkasi jau paruoštus kulinarijos gaminius....


Įsigydama priemones NVSPL sutaupė daugiau kaip 350 tūkst. eurų

Įsigydama priemones NVSPL sutaupė daugiau kaip 350 tūkst. eurų

Gruodžio 1d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja apie sėkmingai įvykusį Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) konkursą įsigyti koronaviruso (COVID-19) tyrimams reikiamas medžiagas pagal patobulintą neskelbiamų derybų modelį. Lyginant naujovišku viešųjų pirkimų būdu...


Lietuvos bibliotekos tampa draugiškos autizmo sutrikimą turintiems lankytojams

Lietuvos bibliotekos tampa draugiškos autizmo sutrikimą turintiems lankytojams

Gruodžio 1d.

Nuo lapkričio mėnesio Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Tai ženklas, kad biblioteka nuo šiol tampa atviresnė ir draugiškesnė vieta visiems, nepaisant skirtumų, įvairumo ar žmogaus turimos negalios. Sveikatos apsaugos ministerija...


Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų - per lytinius santykius

Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų - per lytinius santykius

Gruodžio 1d.

Pažymint Pasaulinę AIDS dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai džiaugiasi, kad šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta daugiau nei penktadaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį.


Mobilios komandos veikia jau 10-yje šalies savivaldybių

Mobilios komandos veikia jau 10-yje šalies savivaldybių

Gruodžio 1d.

Siekdama sumažinti rizikos grupės asmenų, sergančių koronavirusu (COVID-19) srautus į šalies gydymo įstaigų priėmimo skyrius ir Greitosios medicinos pagalbos stotis bei suteikti gydymo paslaugas negalintiems išvykti iš namų į karščiavimo klinikas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena apie...


Lietuvoje – 1187 nauji koronaviruso atvejai

Lietuvoje – 1187 nauji koronaviruso atvejai

Gruodžio 1d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1187 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 272 iš jų registruoti Kauno, 254 Vilniaus, 179 Šiaulių, 138 Klaipėdos, 107 Panevėžio, 86 Alytaus, 79 Marijampolės apskrityse. Dar 26...


Būti moterimi, būti vyru

Būti moterimi, būti vyru

Lapkričio 30d.

Lygių teisių pasekėjai vis aktyviau bando atsiriboti nuo rinkos diktuojamų moteriškų ir vyriškų standartų. Vaikų ankstyvojo ugdymo psichologė, edukologė Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė sako, vis dėlto taip lengvai ištrinti skirtumų tarp moteriškumo ir vyriškumo neleidžia pasaulyje gajus tradicijų...


Sėskim ir pakalbėkim

Sėskim ir pakalbėkim

Lapkričio 30d.

Paaugliams pokalbiai su tėvais „apie tai“ dažniausiai atrodo nepriimtini, tad informacijos jie dažniau gauna iš bendraamžių ar interneto platumų. Specialistai įsitikinę - manymas, esą gimdytojai šiuo klausimu tinkamiausi pašnekovai – klaidingas. Mat jie ne tik mažiau informuoja...


Kodėl čiabata vadinama šlepete ir kaip gimsta duonos su serbentais receptai?

Kodėl čiabata vadinama šlepete ir kaip gimsta duonos su serbentais receptai?

Lapkričio 30d.

Duona mūsų šalyje nuo seniausių laikų turėjo ypatingą reikšmę ir užėmė labai svarbią vietą tiek ant kasdienio, tiek ant šventinio stalo. Duonos kepimas buvo tikras ritualas, o ją kepanti moteris – ypač gerbiama. Tradiciškai Lietuvoje buvo kepama tamsi ruginė duona, tačiau lietuvių skonis...


Kaip po ligos stipriname organizmą: pirmoje vietoje – grynas oras, antroje – mityba

Kaip po ligos stipriname organizmą: pirmoje vietoje – grynas oras, antroje – mityba

Lapkričio 30d.

Susirgę visada norime kuo greičiau pasveikti ir ieškome įvairiausių būdų, kaip sustiprinti savo organizmą. Tai dar aktualiau šiandien, kuomet susirgusiųjų COVID-19 infekcija kreivė vis dar kyla, o nusilpęs organizmas reiškia didesnę grėsmę užsikrėsti koronavirusu. Rugsėjį atlikta reprezentatyvi...


Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: kaip jas gydyti ir jų išvengti?

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: kaip jas gydyti ir jų išvengti?

Lapkričio 29d.

Ant delnų, pėdų ar kitų kūno vietų atsiradusios karpos pirmiausiai siejamos su estetine problema. Tačiau jos signalizuoja kur kas gilesnę sveikatos bėdą – karpos yra virusinis odos susirgimas, dažniausiai atsirandantis nusilpus imunitetui. BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis pabrėžia, kad...


Pusei Lietuvos gyventojų trūksta dantų

Pusei Lietuvos gyventojų trūksta dantų

Lapkričio 28d.

Visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad maždaug pusė Lietuvos gyventojų neturi vieno ar kelių dantų. Tokia situacija skamba grėsmingai, tačiau nestebina odontologų, kurie kasdien mato ateinančių pacientų dantų situaciją. Odontologijos klinikos „Dantų harmonija“ vadovas gydytojas...


Mitai apie kontracepciją

Mitai apie kontracepciją

Lapkričio 28d.

Apklausos rodo, kad Lietuvos jaunimo žinios apie kontracepciją nėra teisingos - tikima visiškai nepagrįstais teiginiais. Matyt, ir dėl tos pačios priežasties maždaug kas ketvirtas paauglių nėštumų baigiasi abortu. Gydytoja akušerė-ginekologė Regina Giliasevičienė sako, jog dažnai prie mitų kūrimo...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9