Nobel biocare

Kaip reanimuoti sveikatos sistemą Lietuvoje?

Lietuvos sveikatos apsaugos sistema – patyrusi daug reformų, tačiau joje vis dar trūksta aiškumo, kompleksinių sprendimų ir požiūrio į žmogaus sveikatą, o turimi finansiniai resursai valdomi neracionaliai.
Ketvirtadienio „Žinių radijo“ laidoje dalyvavę Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatai artėjančiuose Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose – Agnė Zuokienė, Algis Čaplikas bei Violeta Grigienė pateikė pluoštą receptų įvardintoms problemoms spręsti.
Pagrindiniai Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) išskiriami tikslai sveikatos apsaugai 2016-2020 metų Seime – vaistų kainų mažinimas ir efektyvesni vaistai pacientui, eilių poliklinikose ir kitose gydymo įstaigose mažinimas, gydytojų krūvių paskirstymas, ligoninių tinklo optimizavimas bei ligų prevencijos bei sveikatinimo programos.
Domino efektas sveikatos apsaugos sistemoje
Buvęs Sveikatos apsaugos ministras, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatas į Seimą Justiniškių apygardoje Algis Čaplikas pabrėžė, kad norint pozityvių ir efektyvių pokyčių pirmiausia turi būti keičiamas požiūris į pačią sveikatos apsaugos sistemą.
Jo teigimu, dabartinė sistema ir apmokėjimo tvarka augina ligonius – dėmesio prevencijai, sveikatingumui skiriama per mažai.
„Iki 2020 m. Lietuvos gyventojų sveikata turi tapti integraliu skirtingų ministerijų prioritetu. Sveikas žmogus turi tapti ne tik Sveikatos apsaugos ministerijos, bet ir Aplinkos, Švietimo ministerijų bei kitų institucijų tikslu. Lietuvos sveikatos sistema negali, yra tiesiog nepajėgi egzistuoti atskirta nuo visų kitų valstybės valdymo sričių. Jei norime būti sveikų žmonių valstybė, į sveikatą investuoti turime visose srityse“ – pabrėžė A. Čaplikas.
Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vadovė, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatė Nevėžio apygardoje Violeta Grigienė pritarė, kad nė viena Lietuvos sveikatos sistemos problema negali būti sprendžiama atsietai: „Visos sveikatos apsaugos sistemos problemos, sritys – tarpusavyje susijusios ir norint jas spręsti, tobulinti, reikalingi kompleksiniai sprendimai, pertvarkant visą sistemą“.
Nepriklausomas ekspertas, Nacionalinio vėžio instituto fitoterapeutas Juoza Ruolia pritardamas, kad ministerijų sintezė saugant žmonių sveikatą – svarbiausias ir šiandien visiškai apleistas aspektas, piktinosi, kaip valstybinės institucijos, galinčios reikšmingai prisidėti saugant Lietuvos žmonių sveikatą, rodos, snaudžia. „Važiuodamas į savo gimtąją Ignaliną matau žydinčius laukus, purškiamus herbicidais, populiariai vadinamais „randapu“. Kur Aplinkos apsaugos ministerijos akys, kur pareigūnai, nematantys, kaip augalai purškiami prieš pat jų nurinkimą?“ – piktinosi ekspertas.
Kaip trumpinti eiles gydymo įstaigose?
Dažnai iškeliama Lietuvos sveikatos sistemos problema – eilės poliklinikose ir kitose gydymo įstaigose.
Ilgametė krūties vėžio prevencijos projekto „Nedelsk“ vadovė, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatė Šeškinės vienmandatėje apygardoje Agnė Zuokienė pagrindinę problema, sukeliančia eiles gydymo įstaigose pirmiausia įvardijo aiškumo sveikatos sistemoje trūkumą.
„Šiandien žmonės nežino, kas, kam, kada, kaip priklauso ir kam, kiek, kur ir kada reikia mokėti. Yra daug neaiškumų ir nepaisant to, kad daugybė gydytojų draugijų vis žada nubrėžti tam tikrus algoritmus, metodikas, kaip, pavyzdžiui, gydyti bent jau pagrindines ligas, visoje sistemoje tokių sprendimų – per mažai, kad būtų jaučiamas realus pagerėjimas“ – sakė A. Zuokienė.
„Trūkstant aiškumo, metodikų, aiškinančių, kaip gydyti, kas turėtų gydyti, atsiranda daug interpretacijos laisvės pavieniams gydytojams“.
Siekdami sutrumpinti eiles gydymo įstaigose, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) siūlo pirmiausia parengti ir patvirtinti visų, bet nedelsiant – bent 50 dažniausiai pasitaikančių ligų gydymo metodikų ir algoritmų, padėsiančių efektyviai ir centralizuotai valdyti pacientų srautus. Partija taip pat sieks aiškiai apibrėžti, kam priklauso tyrimai pagal širdies ir kraujagyslių prevencinę programą – taip bus išvengiama pavienių gydytojų interpretacijų ir trumpinamos tyrimų, gydymo eilės pirmiausia padedant žmonėms, kuriems to labiausiai reikia.
Algis Čaplikas pastebėjo, kad dažnu atveju eilių dydis gydymo įstaigose priklauso ir nuo gydymo įstaigų vadovų: „Vienoje poliklinikoje, pavyzdžiui, nėra eilių, o perėjus gatvę, kitoje įstaigoje tų eilių – pilna. Todėl didelis dėmesys turi būti skiriamas ligoninių vadovų arba poliklinikų vadovų kvalifikacijai“ – sakė Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) kandidatas Justiniškių vienmandatėje apygardoje.
Sveikata – brangiausia, bet ne Lietuvoje?
Europos Sąjungos statistika byloja, kad Lietuvoje sveikatos apsaugos sistemai, palyginus su kitomis Europos Sąjungos šalimis, yra išleidžiama ganėtinai mažai ir dabartinio finansavimo, norint turėti kompleksinę, efektyvią, geros infrastruktūros sveikatos apsaugos sistemą nepakanka.
Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) kandidatai į LR Seimą pabrėžė, kad, kaip ir kiekvienoje srityje, nerealu didinti turimą biudžetą, jei dabar turimos lėšos panaudojamos neefektyviai.
„Tam, kad sistemoje atsirastų daugiau lėšų, pirmiausia turi būti optimizuotas ligoninių tinklas. Turi būti stiprinamos kokybiškas, efektyvias ir saugias paslaugas teikiančios ligoninės, o atsisakyta perteklinių funkcijų gydymo įstaigose, kurios tokių paslaugų teikti negali, nesugeba, tačiau pinigai vis tiek kapsi – už tyrimus, už įrangos pirkimą ir panašiai. Atsisakius perteklinių funkcijų atsiras ir papildomų lėšų“ – pabrėžė Algis Čaplikas.

Algis Čaplikas +370 655 60 476
Agnė Zuokienė +370 699 33 066

TAIP PAT SKAITYKITE