Spalio 31d. Šeštadienis

Kaip išsivirti tobulą košę? 3 skirtingos rūšys ir 2 gardūs receptai

Spalio 9d.
Kaip išsivirti tobulą košę? 3 skirtingos rūšys ir 2 gardūs receptai

Ruduo – ypatingas visiems košių mylėtojams, nes spalio 10 d. minima Pasaulinė košės diena, po kurios jos sezonas oficialiai prasideda. Dubenėlis šiltos ir kreminės avižinės košės – tai bene populiariausias pusryčių patiekalas ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Tačiau daugeliui žmonių košė siejasi su nepatrauklia pilka mase, o žinių, kaip paruošti tinkamą – vis dar trūksta: kuo skiriasi visų grūdo dalių avižiniai dribsniai ir kapotos avižos? Kiek laiko juos virti? Kaip išgauti tobulą ir kreminę košės tekstūrą?

Daugeliui vaikystės prisiminimai apie lipnias ir beskones avižas sukelia ne pačias geriausias asociacijas, bet tos dienos jau praeityje – šiandien spalvingų košių dubenėlių pilni socialiniai tinklai, o jų maistine verte suabejotų retas. Tačiau „Malsenos“ technologė Rima Gerulaitienė tikina, kad netinkamai pasirinkus avižų rūšį, neišgelbės net ir gardžiausi priedai.

„Šiandien galime įsigyti daug skirtingų rūšių kokybiškų avižinių dribsnių, kurių avižos auginamos čia pat, Lietuvoje. Todėl ši grūdinė kultūra kasmet populiarėja, o pasirinkimas – didėja: nuo įvairių rūšių dribsnių, avižų kruopų iki neseniai lentynose pasirodžiusių kapotų avižų. Iš pirmo žvilgsnio didelio skirtumo nepastebime, tačiau jis tikrai yra! Skirtingas avižų apdirbimas keičia gaminimo laiką (nuo vienos minutės iki dvidešimties!), reikalingą vandens kiekį ir pačią košės tekstūrą bei konsistenciją. Todėl vieno tinkamo tobulos košės recepto nėra, reikėtų aiškiai išmanyti avižinių dribsnių skirtumus“, – teigia specialistė.

Tad kokie jie?

Kapotos avižos – kai turite šiek tiek daugiau laiko

Kapotos avižos – tai į tris dalis padalintos avižų kruopos, kurios nebuvo supresuotos ar kitaip apdorojamos. Anot R. Gerulaitienės, lietuviams tai dar mažai pažįstama rūšis, kuri tik dabar atsirado parduotuvių lentynose, tačiau Vakarų Europoje ji itin vertinama dėl išskirtinės tekstūros ir naudingų maistinių medžiagų. Šio tipo avižinų dribsnių sudėtyje išlieka daugiausiai naudingųjų grūdo dalių – sėlenų ir gemalų – o tuo pat metu ir daugiau skaidulų. Jos ilgiau virškinamos, todėl užtikrina sotumo jausmą. Tokių kruopų košė tiks ir patiks tiems, kurie mėgsta tvirtesnę tekstūrą ir turi daugiau laiko košės paruošimui.

„Kapotų avižų mirkyti nereikia, tačiau jų virimo laikas ilgesnis už įprastų dribsnių – jums prireiks bent 15-20 minučių, kol šios avižų kruopos įgers skysčius ir suminkštės. Atkreipkite dėmesį, kad skysčių santykis čia taip pat didesnis: 1 dalis avižų reikalauja 4 kartus daugiau vandens (santykiu 1:3 išgausite mažiau kreminę konsistenciją)“, – sako technologė.

Visų grūdo dalių avižiniai dribsniai – kai norisi daugiau tekstūros

Visų grūdo dalių avižiniai dribsniai yra paruošiami avižas garinant, supresuojant ir džiovinant. Šie dribsniai taip pat pasižymi aukšta maistine verte, tačiau toks apdirbimo būdas pagreitina galutinį košės paruošimą.

„Lyginant su kapotomis avižomis, visų grūdo dalių avižiniai dribsniai išverda greičiau – jiems prireiks nuo 5 iki 10 minučių. Juos ruošti galite ir mikrobangų krosnelėje. Visų grūdo dalių avižinių dribsnių ir vandens santykis turėtų būti toks: 1 dalis avižų ir 2 dalys vandens. Ši košė bus kremiškesnė, negu kapotų avižų košė, tačiau tekstūra vis dar bus juntama“, – sako „Malsenos“ specialistė.

Greitai paruošiami avižiniai dribsniai – kai skubate

Greito paruošimo visų grūdo dalių avižiniai dribsniai kartais vertinami nevienareikšmiškai, tačiau nuo įprastų jie skiriasi tik tuo, kad galutiniame paruošimo procese yra dar labiau susmulkinami.

„Jeigu skubate ir ryte turite vos kelias minutes, aš visada sakau, kad greitai paruošiama avižinė košė yra geriau negu jokios avižinės košės. Greito paruošimo avižiniams dribsniams užtenka vos minutės mikrobangų krosnelėje arba keletos minučių ant viryklės. Be to, ši košė labiausiai patiks tiems, kurie mėgsta kreminę, švelnią ir šilkinę jos konsistenciją“, – pasakoja specialistė.

Ko reikia tobulai košei?

Kad ir kokią avižinių dribsnių rūšį pasirinktumėte, „Malsenos“ specialistė kviečia atkreipti dėmesį į keletą svarbių jos paruošimo būdų:

  1. Nepervirkite košių ir perskaitykite instrukcijas, esančias ant jūsų avižinių dribsnių pakelio. Įvertinkite ir nurodyto vandens ar skysčio kiekį. Taip išvengsite neįkandamos ar avirkščiai – labiau sriubą primenančios košės konsistencijos.
  2. Prieš virdami pabandykite avižas paskrudinti, taip išgausite sodrų riešutinį skonį ir subtilų saldumą. Galite skrudinti sausoje keptuvėje arba su šaukšteliu kokosų aliejaus.
  3. Norint išgauti tobulą avižinės košės konsistenciją, rekomenduojama dribsnius berti tik jau į užvirusį vandenį.
  4. Nepamirškite druskos, net ir gamindami saldžias košes – druska yra būtinas ingredientas bet kokiame recepte.

2 spalvingi ir gardūs košių receptai

Košių iššūkio ir maisto tinklaraščio „Pusryčiams“ autorė Gabrielė Žutautaitė, kartu su „Malsenos“ eksperte Rima Gerulaitiene, siūlo išbandyti du skirtingus košių receptus, kurie sušildys ir pradžiugins net ir niūriausiais rudens rytais.

Kapotų avižų košė su tahiniu ir karamelizuotais obuoliais

Šis receptas padės sunaudoti namuose prisikaupusius obuolius, pagardinant juos pastaruoju metu itin populiarėjančia sezamų pasta.

  • Košei reikės: 50 g viso grūdo kapotų avižų, 200 ml mėgstamo pieno, 1 v. š. sezamų pastos (tahini), 1 a. š. klevų sirupo arba medaus, žiupsnio druskos, papuošimui – skrudintų sezamo sėklų. Karamelizuotiems obuoliams reikės: 1 v. š. klevų sirupo arba medaus, 1 v. š. sviesto, pusės obuolio, žiupsnio druskos, cinamono ir kardamono.

Puode užvirinkite pieną, suberkite kapotas avižas ir palikite virti, neuždengdami dangčiu. Po 10 minučių įdėkite sezamų pastos, įpilkite pasirinkto saldiklio, pagardinkite druska ir virkite dar 5 minutes. Po 5 minučių, išjunkite ugnį, puodą uždenkite dangčiu ir leiskite košei pastovėti.

Per tą laiką pasiruoškite karamelizuotus obuolius. Nulupkite jiems odelę, supjaustykite nedideliais gabalėliais. Keptuvėje ištirpinkite sviestą, sudėkite obuolius, pasirinktą saldiklį, prieskonius. Nuolat maišydami obuolius kepkite apie 5 minutes, jiems iškepus šiek tiek pabarstykite druska.

Serviruokite: į dubenį sudėkite išvirtą košę, ant viršaus – karamelizuotus obuolius. Viską užbaikite skrudintomis sezamo sėklomis, jeigu norisi papildomo saldumo, pašlakstykite klevų sirupu arba medumi.

Jogurtinė viso grūdo dalių avižų košė su uogų sūkuriu

Šiam receptui galite naudoti šiuo metu vis dar turimas šviežias avietes ar šaldytas uogas.

  • Košei reikės: 1 a. š. sviesto, 60 g viso grūdo dalių avižinių dribsnių, 150 ml vandens, 3 v. š. graikiško jogurto, žiupsnio druskos ir vanilės, klevų sirupo arba medaus (pagal skonį), 1–2 v. š. mėgstamų trintų uogų, pasirinktinai – mėgstamų riešutų ar sėklų.

Puode ištirpinkite sviestą, suberkite avižinius dribsnius, juos šiek tiek paskrudinkite, kol išsiskirs riešutinis aromatas. Supilkite vandenį, įberkite žiupsnį druskos, vanilės, jeigu norisi – mėgstamo saldiklio. Neuždenkite puodo ir leiskite košei pavirti 3 minutes. Nuimkite puodą nuo ugnies, uždenkite dangčiu, leiskite jam pastovėti dar 2 minutes ir tik tada įmaišykite 2 v. š. graikiško jogurto. 
Serviruokite: į dubenį sudėkite košę, ant jos paskirstykite likusį šaukštą graikiško jogurto. Ant jogurto dėkite mėgstamas trintas uogas ir šaukštu išpieškite sūkurį. Jeigu uogos nesaldintos, nepamirškite klevų sirupo arba medaus, taip pat barstykite mėgstamais riešutais ar sėklomis.

 

Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė: sergant žmogui labiausiai reikia baltymų

Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė: sergant žmogui labiausiai reikia baltymų

Spalio 30d.

Koronaviruso atvejams šalyje mušant rekordus, gyventojai ypatingai susirūpinę savo sveikata. Ligų prevencijai skiriamas itin didelis dėmesys, o susirgus siekiama kuo greičiau atsistoti ant kojų, mat nusilpusiems žmonių organizmams COVID-19 infekcija dar pavojingesnė. Rugsėjį atlikta...


Prezidentas subūrė Sveikatos ekspertų tarybą efektyviam pandemijos plitimo valdymui užtikrinti

Prezidentas subūrė Sveikatos ekspertų tarybą efektyviam pandemijos plitimo valdymui užtikrinti

Spalio 29d.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį susitiko su sveikatos srities specialistais, kurie Prezidento iniciatyva suformuos COVID-19 pandemijos valdymo ekspertų grupę. Sveikatos ekspertų taryba analizuos, vertins ir teiks atsakingoms institucijoms rekomendacijas dėl viruso...


Iš pradžių išgąsdinusi kraujo vėžio diagnozė Aurimui suteikė vertingų įžvalgų

Iš pradžių išgąsdinusi kraujo vėžio diagnozė Aurimui suteikė vertingų įžvalgų

Spalio 29d.

Viena iš kraujo vėžio formų – ūminė mieloleukemija, Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 150 žmonių. Itin agresyvia, greita eiga pasireiškiančioms ūminėms leukemijoms būdinga tai, kad kraujyje ar kaulų čiulpuose kaupiasi ankstyvos supiktybėjusios kraujodaros ląstelės – blastai....


Apsauga nuo dažnėjančių odos ligų – nuolatinė profilaktika

Apsauga nuo dažnėjančių odos ligų – nuolatinė profilaktika

Spalio 29d.

Remiantis statistiniais duomenimis, per pastaruosius dešimtmečius sergančiųjų odos vėžiu skaičius paaugo beveik tris kartus. Kaip skelbia Nacionalinis vėžio institutas, kasmet šia vėžio forma Lietuvoje suserga apie 1800 gyventojų, daugiausiai jų – moterys. Vis dėlto, gydytojų teigimu,...


Vaistininkė įspėja dėl daugkartinių kaukių: veikia tik kasdien skalbiamos

Vaistininkė įspėja dėl daugkartinių kaukių: veikia tik kasdien skalbiamos

Spalio 29d.

„Eurovaistinės“ vaistininkai sako pastebintys, kad viešumoje didžioji dalis dėvi vienkartines kaukes ir perspėja tuos, kurie pasirinkę dėvėti daugkartines. Sveikatos specialistų teigimu, jeigu užsidedate bent kartą dėvėtą kaukę, turite įvertinti, kad galimai nešiojate užkratą....


6 svarbiausi klausimai, kuriuos turite užduoti savo kardiologui

6 svarbiausi klausimai, kuriuos turite užduoti savo kardiologui

Spalio 29d.

Vizitas pas kardiologą šiuo visiems įtemptu laikotarpiu drąsiai gali būti prilyginamas laimingam loterijos bilietui. Galiausiai apsilankius gydytojo kabinete, trumpą konsultacijos laiką norisi išnaudoti teisingai. O kokius klausimus reikėtų užduoti, kad vizitas būtų sėkmingas ir efektyvus?...


Sezoninių vaikų ligų išvengti padės naminis maistas ir aktyvus poilsis

Sezoninių vaikų ligų išvengti padės naminis maistas ir aktyvus poilsis

Spalio 29d.

Sparčiai artėjant šaltajam metų periodui ir su juo atkeliaujant sezoninėms peršalimo ligoms, medikai vis dažniau sulaukia susirūpinusių tėvų klausimų, kaip sustiprinti vaiko imuninę sistemą. Šeimos gydytojų teigimu, stipri vaiko sveikata prasideda ne kur kitur, bet namuose.


Psichologė: skaudžiausia patirtis paaugliams – atskirtis

Psichologė: skaudžiausia patirtis paaugliams – atskirtis

Spalio 28d.

Praleistos pamokos, susitikimai su draugais ir laisvalaikio užsiėmimai dėl to, kad mergina neturi reikiamų higienos priemonių menstruacijų metu – žemina jos savivertę ir pasitikėjimą savimi.


Sausa, paraudusi ir niežtinti oda: šaltojo sezono pasekmė ar ženklas, jog sergate žvyneline?

Sausa, paraudusi ir niežtinti oda: šaltojo sezono pasekmė ar ženklas, jog sergate žvyneline?

Spalio 28d.

Atėjus šaltajam sezonui ne vienas žmogus susiduria su rankų odos sausėjimo ir skeldėjimo problema. Rankų odai ypač kenkia šaltas oras, o papildomą žalą daro šaltuoju metų laiku įjungiamas šildymas, sausinantis ne tik patalpų orą, bet ir mūsų odą. Įtakos turi ir dažnas rankų dezinfekavimas, kuris...


Vaistininkė parodė, kaip paprastai ir greitai medicininę kaukę pritaikyti vaikui

Vaistininkė parodė, kaip paprastai ir greitai medicininę kaukę pritaikyti vaikui

Spalio 28d.

Nešiojant medicininę vienkartinę veido kaukę, svarbu, kad ji ne tik dengtų kvėpavimo takus – nosį ir burną – bet ir būtų kuo geriau prigludusi prie veido. „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė pastebi, kad tai ypač sunku užtikrinti vaikams, kuriems medicininės kaukės yra per...


Tyrimas: nepakankamai prižiūrimi biurai kelia grėsmę dirbančiųjų sveikatai

Tyrimas: nepakankamai prižiūrimi biurai kelia grėsmę dirbančiųjų sveikatai

Spalio 28d.

Koronaviruso akivaizdoje žmonės atkreipė didesnį dėmesį ir į daugybę kitų kasdien mus persekiojančių nematomų pavojų, keliančių grėsmę sveikatai. Kokioje aplinkoje dirbame? Kokie nematomi mikroorganizmai mus supa ir kokį pavojų jie gali kelti mūsų savijautai? Kokius resursus ir pastangas reikėtų...


Kita COVID-19 pusė: vaistininkų teiraujasi preparatų nuo nemigos, šluoja vitaminus imunitetui

Kita COVID-19 pusė: vaistininkų teiraujasi preparatų nuo nemigos, šluoja vitaminus imunitetui

Spalio 28d.

Į vaistinę užsukę klientai stebuklingo recepto apsisaugoti nuo COVID-19 jau neieško, tačiau kur kas dažniau ieško pagalbos pandemijos sukeltiems psichologiniams negalavimams gydyti. BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis pastebi, kad kur kas dažniau gyventojus kamuoja tokios problemos, kaip...


Gydytoja akušerė ginekologė: ką reikėtų žinoti apie žmogaus papilomos virusą

Gydytoja akušerė ginekologė: ką reikėtų žinoti apie žmogaus papilomos virusą

Spalio 28d.

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – tai virusinė, dažniausiai lėtinė liga. Šios infekcijos sukėlėjas išlieka klinikiniais simptomais nepasireiškiančioje fazėje, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių...


Santariškių eismo žiede sraigtasparnis nusileido su itin svarbiu kroviniu – atskraidino donoro širdį

Santariškių eismo žiede sraigtasparnis nusileido su itin svarbiu kroviniu – atskraidino donoro širdį

Spalio 28d.

Trečiadienį, spalio 28 d., LSMUL Kauno klinikose registruoti du organų donorai. Jų artimųjų dėka, gyvybės išgelbėtos ar sveikata pagerinta bus net keliems organų ir audinių donoro laukusiems žmonėms. Vieno iš donorų širdis trečiadienio popietę Vilniaus eismo žiede prie VUL Santaros klinikų...


DPD imasi naujų saugumo priemonių raudonojoje zonoje esančiose savivaldybėse: keičiasi pristatymo tvarka

DPD imasi naujų saugumo priemonių raudonojoje zonoje esančiose savivaldybėse: keičiasi pristatymo tvarka

Spalio 27d.

Atsižvelgiant į dabartinę situaciją Lietuvoje, kai daugiau nei trečdalis šalies savivaldybių yra įtrauktos į raudonąją zoną, „DPD Lietuva“ kiek įmanoma labiau mažins riziką užsikrėsti savo klientams ir kurjeriams. Dėl to, šalia iki šiol taikytų apsaugos priemonių visoje šalyje, įmonė...


ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Spalio 27d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje, nes sumažina kvėpavimo takų lašelių...


Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Spalio 27d.

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?


Mokslininkai: pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Mokslininkai: pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Spalio 27d.

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI)...


Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Spalio 27d.

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse. Taip pat...


Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Spalio 27d.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse. Dar po 12 atvejų registruota Telšių ir...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9