Gruodžio 12d. Trečiadienis

Jurga Lūžaitė. Močiutės fenomenas

Liepos 23d.
Jurga Lūžaitė. Močiutės fenomenas

Labai daug pasakų prasideda žodžiais „seniai seniai gyveno močiutė ir senelis...“ Seneliai pasakose labai svarbūs: saugo, padeda, išsiunčia į svarbiausią gyvenimo nuotykį, išbando, pataria... Labai panašiai ir realiame gyvenime – šeimoje gimus kūdikiui, ypatingi tampa močiutės ir senelio vaidmenys. Reta (ypač, jauna) šeima išsiverčia be jų pagalbos ir patarimų. Beje, ar pastebėjote, kad kalbant apie senelius, dažniau tariamas močiutės vardas, nors juo dažnai suvokiami abu seneliai? (Pavyzdžiui, važiuosime pas močiutę, močiutė atvažiuos į gimtadienį, skaniausios močiutės braškės – nors visame tame kontekste šiek tiek slypi ir senelio.) Šiaip ar taip, manau sutiksite, kad visgi daugiau visur ir visada afišuojama būtent močiutė... Kuo gi ji tokia ypatinga?

Labai daug mano pažįstamų žmonių turi šiltų vaikystės prisiminimų, ir nemaža jų dalis paprastai būna susijusi su seneliais. Bet dažniau vis dėlto su močiutėmis. Seneliai paprastai būna ramesni ir linkę mažiau rodyti savo jausmus. Kas vaikystėje kepdavo pačius skaniausius čirvinius blynus? Kur prabėgdavo pačios geriausios vasaros? Kas leisdavo uogų daigiau suvalgyti nei pririnkti arba nepykdavo, kad suvalgyti bene visi dar pusžaliai salduoliai obuoliukai? Kas visada turėdavo pasislėpusi bent keletą saldainių ekstra atvejui? Žinoma, močiutė... Beje, pasaulyje yra atlikta tyrimų, kurie rodo, jog beveik 68 proc. vaikų daugiau klauso močiučių ir senelių patarimo nei savo tėvų. Ir beveik 75 proc. jų mano, kad ateities planus geriausia aptarti būtent su seneliais. O du trečdaliai jų patiki seneliams ir savo didžiausias paslaptis. Galbūt tai šiek tiek etimologiška – senais laikais būtent pas vyriausius kaimo/bendruomenės žmones buvo einama svarbaus patarimo. Vyresniaisiais pasitikėta be jokių išlygų. Žinoma, šiais laikais viskas šiek tiek kitaip, o ir pačios močiutės bei jų ryšys su vaikaičiais visiškai kitoks. Net pagal tai, kaip dažnai močiutės mato savo anūkus, jas galima suskirstyti į keletą kategorijų.

Tarp vyresnių, tradicinių pažiūrų žmonių vis dar gaji gyvenimo kartu su seneliais forma. Seneliai visada šalia, ir tai nesikeičia metų metus. Tokiu atveju vaikas močiutę suvokia lygiaverčiai su tėvais. Vaikas visada gali tikėtis močiutės pagalbos jei netyčia paaiškėtų, jog abu tėvai neturi laiko ar nepritaria vienam ar kitam vaiko kaprizui. Kartu su tėvais ir seneliais gyvenantys vaikai paprastai močiutę mato dažniau nei mamą. Ir natūralu, kad su močiute bendraujama daugiau nei su tėvais. Dar būna močiutė nuo aštuonių iki penkių. Pas mus tai irgi gana paplitę – vos vaikui suėjo dveji (o dabar – netgi vienų metų vaiką mama neretai priversta palikti), nusprendžiama, kad į darželį jam dar per anksti ir pagalbon pasikviečiama močiutė. Paprastai tokia močiutė visą dieną būna su anūkėliu, jį maitina, auklėja, o vakarais važiuoja namo. Kita rytą – vėl tas pats maratonas. Būtent močiutės vardą tokie vaikai taria, kai jų klausiama, kas išmokė tarti vieną ar kitą žodį, eilėraštį, užsirišti batus ir pan. Dar būna išeiginės močiutės, su kuriomis susitinkama tik ypatingomis progomis – per šventes, savaitgaliais, ne dažniau kaip kartą per mėnesį. Šios močiutės nepaprastai ilgisi savo anūkų, todėl vien susitikimas su jomis tampa (ir vieniems, ir kitiems) didžiausia švente. O dar jos dovanoja dovanų – tiesiog dėl to, kad susitiko. Jos beveik kaip stebuklingos fėjos. Niekada nebūna pavargusios, visada linksmos ir budrios. Šiais laikais dar esama ir telefoninių/skyp’inių močiučių. Jos priverstos išmokti naudotis skyp’u ir pasilikti laidinį telefoną, nes iš jo skambinti į Angliją, Airiją, Ispaniją šiek tiek pigiau nei iš mobiliojo. Kiekvieną kartą kalbėdamas su močiute anūkėlis netikėtai prisimena – jis turi močiutę. Labai sunku išlaikyti artimą ryšį per atstumą, tačiau tokie vaikai žino, jog su močiute visada būna įdomu. Kiekvieną kartą vaikas močiutę pažįsta iš naujo, mokosi bendrauti, bet prisimena ją nedažnai. Daugiausia tada – kai ji pasirodo horizonte. Matyt, būtų galima išskirti ir daugiau bendravimo formų. Tačiau jos tik išorinės. Ir toks skirstymas tik labai sąlyginis. Kiekviena močiutė skirtinga, o jos meilė anūkams neįspraudžiama į jokius rėmus ir nematuojama jokiomis kategorijomis.

Ir vis dėlto – kodėl būtent močiutė tampa tokia svarbi jaunajai kartai? Kodėl galime kalbėti ne tik apie savo pažįstamų močiutes atskirai, bet ir apskritai apie močiutę, kaip tam tikrą socialinį fenomeną? Žinoma, ji turi daugiau patirties nei mama – mažų mažiausiai dėl savo amžiaus. Močiutė per savo gyvenimą įsiuvo dešimtimis kartų daugiau sagų nei mama. Ji nemiegojo šimtus valandų daugiau nei mama. Močiutė jau matė, kokių vaisių davė jos auklėjimas, nes ji irgi buvo mama. Mums ji ir lieka mama. Ir mes nesugebėsime jos pamatyti savo vaikų akimis, nes prisimename, kad ir ji klydo. Bet dabar ji neklysta. Ji tiksliai žino, kas galima, o kas ne. Ji tarsi gerasis policininkas, kurio nustatytų elgesio ribų paisoma, tačiau sugebama ir pasilinksminti. Nereiktų pamiršti, kad kiekvienai močiutei anūkas ar anūkė – gabalėlis jos jaunystės. Neretai močiutės, kalbėdamos apie anūkus, prisimena ir savo vaikų nuotykius, pravardes, iškrėstas šunybes. Ir sugeba iš to pasijuokti, sulyginti, atrasti panašumų. Močiutei labai svarbu, kad dabar ji vėl gali kažko naujo išmokyti – juk jūs, jos dukra ar sūnus, jau užaugote ir jūsų nebereikia mokyti, kaip elgtis, kaip žaisti šaškėmis ir iš jūsų ji jau nesulauks degančių iš nekantrumo akių pasakojant apie ką tik matytą pūkuotą kačiuką.

Nežinau, ar egzistuoja vienas suvokimas, kas yra ideali močiutė? Juk būna, kad močiutės pernelyg myli savo anūkus ir nepaiso tėvų nuomonės ar prašymų. O būna, kad mamos nesutaria sa vaiko močiutėmis – savo anytomis. Tada jų santykiuose nesusipratimų ir konfliktų būna daugiau nei supratimo ir palaikymo. Būtent pastarieji dalykai – supratimas ir palaikymas – daugeliui tėvų, matyt, yra svarbiausi kokybiško ir gero santykio su vyresniąja karta aspektai. Abiejoms pusėms verta suvokti, jog auginti vaiką nėra lengva, net jei ir padeda artimieji. Tiksliau, kad ir kiek jie padeda, pagrindinė atsakomybė tenka mamai ir tėčiui. Gera močiutė niekada nesistengs varžytis su mama, bet sugebės savo patarimais, buvimu šalia ir geranoriškumu padėti auginti jaunąją kartą. Juo labiau, kad ji jau turi patirties ir dabar jos kantrybė neišsenkama. Net jei tėvų ir senelių auklėjimo metodai skiriasi, kartu paėmus jie gali būti puikus vaiko ugdymo derinys. Šiuolaikiniai pediatrai sako, kad be močiutės (ir senelio) beveik neįmanoma organizuoti normalios vaiko priežiūros ir auklėjimo.

Aš neturėjau galimybės daug pažinti savo močiutę. Tačiau prisimenu vasaras prie Šušvės upės, skaniausią pasaulyje ramunėlių arbatą ir neišsemiamus lobynus ant namo aukšto (kur, beje, močiutė ne taip jau dažnai leisdavo užlipti, nes išversdavome skrynias su prisiminimais) bei kamaroje, kur buvo laikomi dideli kiekiai man labai įdomių maisto produktų tiek žmonėms, tiek gyvuliams. Dar buvo didelis, paguldytą akordeoną šiek tiek primenantis radijas, kuriuo norint surasti radijo stotį, reikėdavo spausti į klavišus panašius mygtukus. Močiutės kieme ir sode visada buvo galima žaisti ką nori, kiek nori ir valgyti viską, kas ten auga. Dar buvo gulbių namelis, kuriame kartais leisdavo ir mus pažaisti. Kieme visada stovėdavo vienas ar du arkliai, prisimenu, kaip senelis juos kinkydavo ir važiuodavome karvių melžti. Dabar tai skamba kaip žodžiai iš seno seno filmo... Močiutė labai daug dainuodavo, mokė ir mus senoviškų kaimo dainų bei šiek tiek pajuokiančių romansų. Deja, buvau per maža, kad atsiminčiau juos iki šiol. Liko tik migloti, bet labai šilti prisiminimai. Kita močiutė, kurią žemaitiškai vadiname baba (yra ir bočius), gyvena Plungėje. Pas ją paviešėjusi grįžusi namo visada norėdavau šnekėti tik žemaitiškai, visą laiką... Gera, kai yra ką prisiminti...

Dabar matau, kaip mūsų dukros kuriasi santykį, ryšį su močiutėmis. Ne visada mūsų požiūriai su jomis sutampa, į kai ką tenka žvelgti pro primerktas akis, bet močiutės dukroms yra jėga ir šventė. Matau, kad su jomis dukros yra saugios, prižiūrėtos, patenkintos. O tai turbūt ir yra svarbiausia!

Bernardinai.lt

Ar visuomet „daug“ reiškia „gerai“ arba kaip mes „užsigydome“

Ar visuomet „daug“ reiškia „gerai“ arba kaip mes „užsigydome“

Lapkričio 29d.

Kuo daugiau vaistų – tuo geriau. Kuo daugiau tyrimų – tuo geriau. Kuo daugiau intervencijų – tuo geriau. Pacientų įsitikinimas, kad įsigijus daug įvairių brangių medicinos paslaugų bus pasiektas geriausias rezultatas, vien JAV kasmet kainuoja 230 mlrd. dolerių. Įvairiose...


Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena, tačiau stigma ir diskriminacija stabdo žmones išsitirti dėl ŽIV

Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena, tačiau stigma ir diskriminacija stabdo žmones išsitirti dėl ŽIV

Lapkričio 29d.

Kiekvienais metais gruodžio 1-ąją minima „Pasaulinė AIDS diena“ ir tai yra galimybė žmonėms visame pasaulyje susivienyti kovoje su ŽIV (Žmogaus imunodeficito viruso) plitimu, parodyti savo paramą ŽIV užsikrėtusiems asmenims ir sergantiems AIDS.


Šeimos gydytojas: pacientai ligas linkę diagnozuoti interneto pagalba

Šeimos gydytojas: pacientai ligas linkę diagnozuoti interneto pagalba

Lapkričio 29d.

Šeimos gydytojas Gintaras Noreika sako, kad internetas ir socialiniai tinklai pastaruoju metu yra tapę pagrindiniu pacientų žinių šaltiniu – ten jie semiasi įvairios informacijos sveikatos, gydymosi klausimais. Neretas pacientas, deja, pats bando diagnozuoti sau ligą. Jau dvidešimti metai...


Aktorius A. Bružas: koks tėvų pavyzdys, tokie ir vaikų įpročiai

Aktorius A. Bružas: koks tėvų pavyzdys, tokie ir vaikų įpročiai

Lapkričio 28d.

Bet kokie tėvų bandymai įdiegti vaikams tinkamus įpročius, kai patys sėdi ant sofos ir žiūri televizorių, tampa neveiksmingais. Pasakaktoriaus ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuoto projekto „Pažadas sveikatai“ lektoriaus Audriaus Bružo, mažamečiai, neturėdami savo...


Simptomai gali apgauti: kaip peršalimo ligos veikia vairavimo gebėjimus?

Simptomai gali apgauti: kaip peršalimo ligos veikia vairavimo gebėjimus?

Lapkričio 27d.

Kelyje svarbios ne tik vairavimo sąlygos, bet ir vairuotojų savijauta. Šeimos gydytojas įspėja, kad gebėjimą vairuoti gali paveikti ne tik slopinantys antidepresantai ar nuskausminamieji medikamentai, bet ir vaistai nuo peršalimo bei emocinė žmogaus savijauta. Draudikai atkreipia dėmesį, kad...


Sveikatos ir gyvensenos (HBSC) tyrimas: Lietuvos vaikų ir jaunimo sveikata bei gyvensena gerėja

Sveikatos ir gyvensenos (HBSC) tyrimas: Lietuvos vaikų ir jaunimo sveikata bei gyvensena gerėja

Lapkričio 27d.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų institutas (toliau – LSMU STI) nuo 1994 m. kas ketverius metus atlieka 5–9 klasių Lietuvos mokinių Sveikatos ir gyvensenos tyrimą (angl. Health Behaviour in School-aged Children, santr. HBSC), kurį koordinuoja Pasaulio sveikatos...


Krūtinės skausmai praneša ne tik apie širdies ligas

Krūtinės skausmai praneša ne tik apie širdies ligas

Lapkričio 26d.

Dažnas vos tik pajutęs skausmus krūtinėje iškart įtaria širdies funkcijų sutrikimus. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Širdies ir kraujagyslių ligų centro gydytojo kardiologo Aurimo Mikalausko, normalu, kad daugelis pacientų, kurie kreipiasi kamuojami krūtinės skausmų, yra sunerimę...


Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Naujas gripo sezonas: sergamumas mažesnis nei pernai tuo pačiu metu

Spalio 8d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai skelbia naujo gripo sezono pradžią. 40-ąją šių metų savaitę (spalio 1-7 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 64,8 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai (2017 m.) tuo pačiu metu sergančiųjų buvo daugiau – 67,6 atv./10 tūkst....


Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Kad savaitgalio šiluma nebūtų apgaulinga: tinkamai vėdinkite patalpas

Spalio 5d.

Sergamumas ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis šalyje įsibėgėja. Rugsėjo pabaigoje Užkrečiamųjų ligų centras (ULAC) fiksavo tris kartus didesnį sergamumą nei mėnesio pradžioje (lyginant 36 ir 38 metų savaites). Ir nors šis savaitgalis lepins šiluma, specialistai pastebi, kad peršalimų bangos...


Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Po karštos vasaros suaktyvėjusios kandys: kaip apsaugoti duoną?

Spalio 4d.

Dėl ypatingai šiltos vasaros, specialistai įspėja apie maistinių kandžių populiacijos pagausėjimą: kandys migruoja į žmonių gyvenamas patalpas, kur ieško sau tinkamo maisto bei tinkamų vietų dėti kaušinius. Jos veisiasi tokiuose biriuose produktuose kaip miltai, kruopos ar net daugelio namuose...


Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Kėdainių rajone atidaryta moderni vieta seneliams

Spalio 3d.

Kėdainių rajone, po dvejų metų trukusių rekonstrukcijos darbų, atidarytas Šėtos socialinio ir ugdymo centro priestatas, kuriame įrengta: 16 kambarių, erdvios higienos patalpos, virtuvėlė su valgomuoju, skalbyklėlė, salė laisvalaikio praleidimui, kineziterapeuto-masažuotojo kabinetas, socialinių,...


Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Santaros klinikos rekomenduoja naujagimių patikrą dėl 30 gydomų paveldimųjų ligų

Spalio 3d.

Visi Lietuvoje gimę naujagimiai 3-5-ą dieną po gimimo nemokamai tikrinami tik dėl 4-ių įgimtų medžiagų apykaitos ligų: fenilketonurijos, įgimtos hipotireozės, galaktozemijos ir įgimtos antinksčių hiperplazijos.


Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Po operacijos atsiradusi žaizda negijo pusę metų: moteris jau ruošėsi mirčiai

Spalio 2d.

Zarasų rajono Suvieko kaime gyvenančiai Valdai Černiauskienei 2017 metų gruodžio 17 diena ilgai įstrigs atmintin – tą dieną moteriai buvo pranešta, kad ji serga gimdos vėžiu. Tačiau ne vienerius metus medicinos srityje dirbusi Valda nė neįtarė, jog vargai prasidės jau visai netrukus:...


LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

LSMU laboratorijose sukurta aukso medaliu įvertinta kosmetika

Spalio 1d.

Verslininkų ir farmacijos srities mokslininkų bendradarbiavimas kuriant sveikus ir inovatyvius, technologiškai pažangius gaminius sulaukė svaraus pripažinimo. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) farmacininkų sukurtos inovatyvios natūralios kosmetikos priemonės lietuviškų gaminių...


Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Spalio 1d.

Vaikų sveikata – tema, kuri jau keletą dešimtmečių kelia daugiau klausimų nei pateikia atsakymų. Visgi kas turėtų rūpintis jų sveikata – šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas (dar kitaip visuomenėje – pediatras)?


Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Mitybos specialistė apie vištieną: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Rugsėjo 28d.

Vištiena vis dažniau puikuojasi ant lietuvių stalo – tiek suaugusio, tiek vaiko lėkštėje. Ši paukštienos rūšis ne tik daugelio pamėgta dėl skonio ir gaminimo lengvumo, bet tinkamai paruošta ir vartojama atitinkamu kiekiu, išlaiko vertingąsias medžiagas bei yra naudinga mūsų organizmui. Kaip...


Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Pasaulinė širdies diena: „sauja tablečių“ – ne išeitis

Rugsėjo 28d.

Minint Pasaulinę širdies dieną (rugsėjo 29 d. ) sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia matantys augantį norą rūpintis savo sveikata bei propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Tačiau tarp širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų gaji savigyda, o vartojant vaistus ne visada paisoma specialistų...


Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Drėgmė bute susirgimų riziką padidina 70 procentų

Rugsėjo 28d.

Pasikartojanti alerginė sloga, egzema, astma, alerginiai vaikų susirgimai – pasak specialistų, šių vis dažnėjančių ligų atvejų dažnai galima išvengti gyvenant sveikatai palankiuose būstuose. Tačiau tyrimai rodo, kad daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos gyventojų negali pasigirti tokiomis...


Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena 2018

Rugsėjo 28d.

Minėdami Pasaulinę pasiutligės dieną, rugsėjo 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie pasiutligę – ūminę žmonių ir gyvūnų virusinę centrinės nervų sistemos infekciją, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.


Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Ką atskleidžia darbuotojų blaivumo patikrų duomenys?

Rugsėjo 28d.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai Osle, Norvegijoje pristatė unikalios darbuotojų blaivumo patikros duomenų bazės analizės rezultatus. Šiaurės šalių alkoholio ir narkotikų tyrimų asamblėjoje paskelbti rezultatai atskleidžia ne tik įmonių, kurių darbuotojai dažniausiai ateina į...

APKLAUSA

Ar stengiatės maitintis sveikai?

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9