Gegužės 21d. Antradienis

Jurga Lūžaitė. Močiutės fenomenas

Liepos 23d.
Jurga Lūžaitė. Močiutės fenomenas

Labai daug pasakų prasideda žodžiais „seniai seniai gyveno močiutė ir senelis...“ Seneliai pasakose labai svarbūs: saugo, padeda, išsiunčia į svarbiausią gyvenimo nuotykį, išbando, pataria... Labai panašiai ir realiame gyvenime – šeimoje gimus kūdikiui, ypatingi tampa močiutės ir senelio vaidmenys. Reta (ypač, jauna) šeima išsiverčia be jų pagalbos ir patarimų. Beje, ar pastebėjote, kad kalbant apie senelius, dažniau tariamas močiutės vardas, nors juo dažnai suvokiami abu seneliai? (Pavyzdžiui, važiuosime pas močiutę, močiutė atvažiuos į gimtadienį, skaniausios močiutės braškės – nors visame tame kontekste šiek tiek slypi ir senelio.) Šiaip ar taip, manau sutiksite, kad visgi daugiau visur ir visada afišuojama būtent močiutė... Kuo gi ji tokia ypatinga?

Labai daug mano pažįstamų žmonių turi šiltų vaikystės prisiminimų, ir nemaža jų dalis paprastai būna susijusi su seneliais. Bet dažniau vis dėlto su močiutėmis. Seneliai paprastai būna ramesni ir linkę mažiau rodyti savo jausmus. Kas vaikystėje kepdavo pačius skaniausius čirvinius blynus? Kur prabėgdavo pačios geriausios vasaros? Kas leisdavo uogų daigiau suvalgyti nei pririnkti arba nepykdavo, kad suvalgyti bene visi dar pusžaliai salduoliai obuoliukai? Kas visada turėdavo pasislėpusi bent keletą saldainių ekstra atvejui? Žinoma, močiutė... Beje, pasaulyje yra atlikta tyrimų, kurie rodo, jog beveik 68 proc. vaikų daugiau klauso močiučių ir senelių patarimo nei savo tėvų. Ir beveik 75 proc. jų mano, kad ateities planus geriausia aptarti būtent su seneliais. O du trečdaliai jų patiki seneliams ir savo didžiausias paslaptis. Galbūt tai šiek tiek etimologiška – senais laikais būtent pas vyriausius kaimo/bendruomenės žmones buvo einama svarbaus patarimo. Vyresniaisiais pasitikėta be jokių išlygų. Žinoma, šiais laikais viskas šiek tiek kitaip, o ir pačios močiutės bei jų ryšys su vaikaičiais visiškai kitoks. Net pagal tai, kaip dažnai močiutės mato savo anūkus, jas galima suskirstyti į keletą kategorijų.

Tarp vyresnių, tradicinių pažiūrų žmonių vis dar gaji gyvenimo kartu su seneliais forma. Seneliai visada šalia, ir tai nesikeičia metų metus. Tokiu atveju vaikas močiutę suvokia lygiaverčiai su tėvais. Vaikas visada gali tikėtis močiutės pagalbos jei netyčia paaiškėtų, jog abu tėvai neturi laiko ar nepritaria vienam ar kitam vaiko kaprizui. Kartu su tėvais ir seneliais gyvenantys vaikai paprastai močiutę mato dažniau nei mamą. Ir natūralu, kad su močiute bendraujama daugiau nei su tėvais. Dar būna močiutė nuo aštuonių iki penkių. Pas mus tai irgi gana paplitę – vos vaikui suėjo dveji (o dabar – netgi vienų metų vaiką mama neretai priversta palikti), nusprendžiama, kad į darželį jam dar per anksti ir pagalbon pasikviečiama močiutė. Paprastai tokia močiutė visą dieną būna su anūkėliu, jį maitina, auklėja, o vakarais važiuoja namo. Kita rytą – vėl tas pats maratonas. Būtent močiutės vardą tokie vaikai taria, kai jų klausiama, kas išmokė tarti vieną ar kitą žodį, eilėraštį, užsirišti batus ir pan. Dar būna išeiginės močiutės, su kuriomis susitinkama tik ypatingomis progomis – per šventes, savaitgaliais, ne dažniau kaip kartą per mėnesį. Šios močiutės nepaprastai ilgisi savo anūkų, todėl vien susitikimas su jomis tampa (ir vieniems, ir kitiems) didžiausia švente. O dar jos dovanoja dovanų – tiesiog dėl to, kad susitiko. Jos beveik kaip stebuklingos fėjos. Niekada nebūna pavargusios, visada linksmos ir budrios. Šiais laikais dar esama ir telefoninių/skyp’inių močiučių. Jos priverstos išmokti naudotis skyp’u ir pasilikti laidinį telefoną, nes iš jo skambinti į Angliją, Airiją, Ispaniją šiek tiek pigiau nei iš mobiliojo. Kiekvieną kartą kalbėdamas su močiute anūkėlis netikėtai prisimena – jis turi močiutę. Labai sunku išlaikyti artimą ryšį per atstumą, tačiau tokie vaikai žino, jog su močiute visada būna įdomu. Kiekvieną kartą vaikas močiutę pažįsta iš naujo, mokosi bendrauti, bet prisimena ją nedažnai. Daugiausia tada – kai ji pasirodo horizonte. Matyt, būtų galima išskirti ir daugiau bendravimo formų. Tačiau jos tik išorinės. Ir toks skirstymas tik labai sąlyginis. Kiekviena močiutė skirtinga, o jos meilė anūkams neįspraudžiama į jokius rėmus ir nematuojama jokiomis kategorijomis.

Ir vis dėlto – kodėl būtent močiutė tampa tokia svarbi jaunajai kartai? Kodėl galime kalbėti ne tik apie savo pažįstamų močiutes atskirai, bet ir apskritai apie močiutę, kaip tam tikrą socialinį fenomeną? Žinoma, ji turi daugiau patirties nei mama – mažų mažiausiai dėl savo amžiaus. Močiutė per savo gyvenimą įsiuvo dešimtimis kartų daugiau sagų nei mama. Ji nemiegojo šimtus valandų daugiau nei mama. Močiutė jau matė, kokių vaisių davė jos auklėjimas, nes ji irgi buvo mama. Mums ji ir lieka mama. Ir mes nesugebėsime jos pamatyti savo vaikų akimis, nes prisimename, kad ir ji klydo. Bet dabar ji neklysta. Ji tiksliai žino, kas galima, o kas ne. Ji tarsi gerasis policininkas, kurio nustatytų elgesio ribų paisoma, tačiau sugebama ir pasilinksminti. Nereiktų pamiršti, kad kiekvienai močiutei anūkas ar anūkė – gabalėlis jos jaunystės. Neretai močiutės, kalbėdamos apie anūkus, prisimena ir savo vaikų nuotykius, pravardes, iškrėstas šunybes. Ir sugeba iš to pasijuokti, sulyginti, atrasti panašumų. Močiutei labai svarbu, kad dabar ji vėl gali kažko naujo išmokyti – juk jūs, jos dukra ar sūnus, jau užaugote ir jūsų nebereikia mokyti, kaip elgtis, kaip žaisti šaškėmis ir iš jūsų ji jau nesulauks degančių iš nekantrumo akių pasakojant apie ką tik matytą pūkuotą kačiuką.

Nežinau, ar egzistuoja vienas suvokimas, kas yra ideali močiutė? Juk būna, kad močiutės pernelyg myli savo anūkus ir nepaiso tėvų nuomonės ar prašymų. O būna, kad mamos nesutaria sa vaiko močiutėmis – savo anytomis. Tada jų santykiuose nesusipratimų ir konfliktų būna daugiau nei supratimo ir palaikymo. Būtent pastarieji dalykai – supratimas ir palaikymas – daugeliui tėvų, matyt, yra svarbiausi kokybiško ir gero santykio su vyresniąja karta aspektai. Abiejoms pusėms verta suvokti, jog auginti vaiką nėra lengva, net jei ir padeda artimieji. Tiksliau, kad ir kiek jie padeda, pagrindinė atsakomybė tenka mamai ir tėčiui. Gera močiutė niekada nesistengs varžytis su mama, bet sugebės savo patarimais, buvimu šalia ir geranoriškumu padėti auginti jaunąją kartą. Juo labiau, kad ji jau turi patirties ir dabar jos kantrybė neišsenkama. Net jei tėvų ir senelių auklėjimo metodai skiriasi, kartu paėmus jie gali būti puikus vaiko ugdymo derinys. Šiuolaikiniai pediatrai sako, kad be močiutės (ir senelio) beveik neįmanoma organizuoti normalios vaiko priežiūros ir auklėjimo.

Aš neturėjau galimybės daug pažinti savo močiutę. Tačiau prisimenu vasaras prie Šušvės upės, skaniausią pasaulyje ramunėlių arbatą ir neišsemiamus lobynus ant namo aukšto (kur, beje, močiutė ne taip jau dažnai leisdavo užlipti, nes išversdavome skrynias su prisiminimais) bei kamaroje, kur buvo laikomi dideli kiekiai man labai įdomių maisto produktų tiek žmonėms, tiek gyvuliams. Dar buvo didelis, paguldytą akordeoną šiek tiek primenantis radijas, kuriuo norint surasti radijo stotį, reikėdavo spausti į klavišus panašius mygtukus. Močiutės kieme ir sode visada buvo galima žaisti ką nori, kiek nori ir valgyti viską, kas ten auga. Dar buvo gulbių namelis, kuriame kartais leisdavo ir mus pažaisti. Kieme visada stovėdavo vienas ar du arkliai, prisimenu, kaip senelis juos kinkydavo ir važiuodavome karvių melžti. Dabar tai skamba kaip žodžiai iš seno seno filmo... Močiutė labai daug dainuodavo, mokė ir mus senoviškų kaimo dainų bei šiek tiek pajuokiančių romansų. Deja, buvau per maža, kad atsiminčiau juos iki šiol. Liko tik migloti, bet labai šilti prisiminimai. Kita močiutė, kurią žemaitiškai vadiname baba (yra ir bočius), gyvena Plungėje. Pas ją paviešėjusi grįžusi namo visada norėdavau šnekėti tik žemaitiškai, visą laiką... Gera, kai yra ką prisiminti...

Dabar matau, kaip mūsų dukros kuriasi santykį, ryšį su močiutėmis. Ne visada mūsų požiūriai su jomis sutampa, į kai ką tenka žvelgti pro primerktas akis, bet močiutės dukroms yra jėga ir šventė. Matau, kad su jomis dukros yra saugios, prižiūrėtos, patenkintos. O tai turbūt ir yra svarbiausia!

Bernardinai.lt

Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Didžiausiam vidaus organui vis dar skiriame per mažai dėmesio

Balandžio 16d.

Remiantis atliktu visuomenės nuomonės tyrimu, per kelis pastaruosius metus žmonės pradėjo geriau suvokti, kokias svarbias funkcijas atlieka kepenys, kas joms kenkia. Tačiau VŠĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojos Gretos Juškelytė teigimu, dėmesio vienam svarbiausių...


Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Apklausa: 58 procentai Lietuvos gyventojų nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis

Balandžio 15d.

Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 62 procentų lietuvių nesutinka, kad akiniai suteikia seksualumo, ir 58 procentai nemano, kad žmogus su akiniais atrodo protingesnis.


Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Martynas Starkus ištyrė presbiopijos kilimo priežastis

Balandžio 15d.

Žinomas keliautojas ir televizijos bei radijo laidų vedėjas 46 metų Martynas Starkus susidūrė su presbiopija bei nutarė išsiaiškinti jos kilimo priežastis ir būdus kaip palengvinti jos pasekmes.


Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Kilnus projektas prisidės prie pačių mažiausių gerovės kūrimo

Balandžio 12d.

Ketvirtadienį Kaune, svečių namuose ,,Villa Kaunensis“, įvyko atvirukų ,,Padedu augti“ pristatymo renginys, subūręs žinomus žmones ir mažus vaikus auginančias šeimas prisidėti prie kilnaus tikslo. Renginio svečiai klausėsi akordeonistų ,,Three’o“ atliekamos muzikos.


Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Pavasarį pabunda noras sportuoti: klaidos, kurių neišvengia pradedantieji

Balandžio 12d.

Pagerėjus orams pavasarį tradiciškai padaugėja pradedančių bėgioti, minti dviratį, parkus užplūsta riedutininkai bei kiti aktyvaus sporto mėgėjai. Jei kai kuriems užtenka tik prisiminti turėtus įgūdžius ir atgauti formą, tai kiti pasiryžta savo gyvenimo būdą koreguoti iš esmės ir dažnai...


Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Laikas čiupti šluotą: kokie pavojai sveikatai slypi nešvariuose namuose

Balandžio 11d.

Balandis tradiciškai laikomas švaros mėnesiu, tad tai puikus metas iškuopti per žiemą susikaupusius nešvarumus, išnaikinti nepageidaujamus gyvius ir artėjančią vasarą pasitikti ne tik švariuose namuose, bet ir geresne savijauta. Kad motyvacijos čiupti šluotą būtų daugiau, BENU vaistininkė Vaida...


Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Atsparumas antibiotikams auga: didžiausios klaidos vartojant antibiotikus

Balandžio 10d.

Vaistininkai vis dažniau pastebi, kad nors ligas diagnozuoja ir gydymą paskiria gydytojai, tačiau, deja savigyda vis populiarėja, net ir žinantys, kad antibiotikai – individualiai gydytojo paskiriamas vaistas, vis tiek juos vartoja savavališkai ir stebisi neefektyvumu. Sveikatos priežiūros...


Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Spartus dantų dilimas - šiuolaikinio žmogaus požymis

Balandžio 10d.

Šiomis dienomis tema apie dantų priežiūrą ne be reikalo susilaukia atidesnio žvilgsnio – pakeitus požiūrį į burnos higienos įpročius, galima išvengti nepageidaujamų dantų ligų. Tačiau ne visas burnos ertmės problemas lemia netinkama dantų priežiūra. Dantims labai kenkia dažna šiuolaikinio...


Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Klinikinę mirtį išgyvenęs vyras: po siaubingos traumos pasikeitė ne tik kūnas

Balandžio 4d.

„Jei negali judinti kojų ar rankų, judink bent jau blakstienas – bet nepasiduok“, – sako plaukikas Edvardas Blaškevičius. Vyras puikiai supranta, ką reiškia būti įkalintam gipse ir nežinoti, ar dar kada galėsi vaikščioti.


Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Įspėjimas keliautojams – Mozambike plinta cholera

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimais, informuoja, kad Mozambike (Afrika) užregistruota beveik 1500 choleros atvejų (1 mirties) po šalį nusiautusio ciklono Idai ir jo sukeltų potvynių. Mozambike susidariusios palankios sąlygos ligos...


Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Su akne kovojanti Laura: atrodo, kad tai kova be pabaigos. Vaistininkė pataria, kaip prižiūrėti aknės varginamą odą

Balandžio 4d.

„Kartais man atrodo, kad kova su akne – kova be pabaigos, ypač, kai odos būklė pablogėja. Bet suprantu, kad reikia nepasiduoti ir kovoti toliau“, - sako jau penkerius metus su odos problemomis susidurianti Laura. Prasidėjus egzaminų maratonui, devyniolikmetė sako negalinti...


Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Balandžio 4d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai (2018 m.) Lietuvoje užregistruota 40 susirgimo meningokokine infekcija atvejų, iš kurių pusė – 20, vaikų iki penkerių metų. Pernai penki susirgusieji mirė, tarp kurių keturi vaikai iki penkerių metų. Užpernai – 2017 m....


Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Nuo meningokoko vaikus paskiepijo arba skiepys 50 proc. tėvų – apsispręsti padėjo medikai

Balandžio 4d.

Pusė tėvų, auginančių vaikus iki 10 metų amžiaus, juos jau paskiepijo arba yra apsisprendę paskiepyti nuo meningokokinės B tipo infekcijos, 28 proc. tėvų dar neapsisprendę, kaip elgtis, o kas dešimtas iš tėvų neketina skiepyti vaikų nuo šios pavojingos ligos nes palaiko antivakcininį judėjimą,...


XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

XXI amžiaus rykštė: vaikai serga tėvų ligomis

Balandžio 4d.

Šiuolaikinės medicinos pažanga lėmė, jog AIDS neskamba kaip mirties nuosprendis, paskutiniai mokslo atradimai leidžia prognozuoti, kad greitu metu bus atrastas ginklas prieš vėžį. Panašu, kad šio amžiaus liga bus tokia, su kuria kovoti medicina bejėgė, nes ją lemia gyvenimo būdas - nutukimas,...


Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Pavasaris jau prižadino uodus ir kitus kenkėjus

Balandžio 3d.

Pavasaris jau džiugina širdį: saulėtose pamiškėse sprogsta pumpurai, prie namų skleidžiasi snieguolės ir kiti augalai, medžiuose lizdus jau suka pirmieji sugrįžę paukščiai. Deja, iš žiemos miego taip pat bunda įvairiausi kenkėjai. Kenkėjų kontrolės ekspertai UAB „Dezinfa“ primena,...


Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Leonas Kirkilovskis: galimybė dirbti – pagrindinis neįgaliųjų integracijos kelias

Balandžio 3d.

Elektros įrangą gaminančiai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Vilniaus įmonei „Liregus“, kurioje didžioji dalis darbuotojų - regėjimo negalią turintys žmonės, vadovaujantis Leonas Kirkilovskis sako, kad neįgaliųjų integracijos politikai Lietuvoje labiausiai trūksta nuoseklumo ir...


Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Kvapų galia: ką jie apie mus sako?

Balandžio 2d.

Ar tiesa, kad savo mėgstamų kvepalų turėtume tiesiog neužuosti? Ar gera mintis kvepalus pirkti dovanų arba juos įsigyti internetu? Mitų apie kvapus ir kvepalus sklando daugybė, o atsakymų žmonės ne visada ieško ten, kur reikėtų. Tuo įsitikinusi parfumerė, aromaterapeutė ir viena iš „Kvapų...


Startavo lietuviškų pomidorų sezonas: valgyti siūlo kasdien ir po daug

Startavo lietuviškų pomidorų sezonas: valgyti siūlo kasdien ir po daug

Balandžio 2d.

Jau tapo įprasta, kad sulaukus balandžio parduotuves užplūsta šviežias lietuviškų pomidorų derlius. Tiesa, kasmet tikslus jo pasirodymo laikas priklauso nuo gamtinių sąlygų, tačiau šis pavasaris jau džiugina pirkėjus ką tik nuskintais vietos augintojų pomidorais. Būtent švieži, gerai sunokę...


Pasaulinę autizmo supratimo dieną - pasiruošti kelionei padedanti iniciatyva

Pasaulinę autizmo supratimo dieną - pasiruošti kelionei padedanti iniciatyva

Balandžio 2d.

Šiandien, balandžio 2 d., minima pasaulinė autizmo supratimo diena. Šia proga Lietuvos oro uostai ragina keleivius ir jų artimuosius naudotis nemokamomis pagalbos neįgaliesiems oro uostuose paslaugomis, apie kurias daugelis nežino. Taip pat pristatoma speciali mokomoji vaizdo priemonė, padedanti...


Per savaitgalį 20 naujų susirgimo tymais atvejų

Per savaitgalį 20 naujų susirgimo tymais atvejų

Balandžio 1d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastarąsias porą dienų, užregistruota dar 20 naujų tymų atvejų. Iš viso šiemet tymais Lietuvoje susirgo 330 žmonių. Daugiausia susirgimų tymais (156 atvejai) registruota Kauno mieste, 48 atvejai – Kauno rajone ir 47 atvejai –...

Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9